DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 186. Honderd zes en twintigste Jaargang Dit numimgr bestaat uit 2 bladen. 1D2* AboniLementsprijs Ibij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adrainistr. No. 3. Itedactic No. 33. VRIJBAG Directeur: G H. KRAfc Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 8 AUGUSTUS ma Bnitenland. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De Raad van Veertien heeft gisterochtend ver^aderd. De bezwaren van Duitsche zijde aaugaande het rapport van de eerste com missie, zijn definitief geregeld. Met betrek- king tot de defintie van de uitdrukking „klaarblijkelijk in-gebreke-b]ijven" in het ex- pertsrapport, werd besloten deze te interpre- teeren in den zin van „moedwillig ingebreke- blijven", zooals voorzien in het vredesver- drag. Snowden stond de meening voor, dat men aan de bedoelde uitdrukking een interpreta- tie in Engelschen zin moet geven nl. die van klaablijkelijk ernstig in gebreke blijven". Herriot slaagde er ten slote in, te doen aan- nemen, dat bij de bepaling van een in gebreke iblijven rekening zal worden gehouden met den eventueelen goeden wil en goede trouw van Duitschland. Volgens de „Times" zijn de door de Duit- schers aangevoerde punten in drie groepen verdeeld: lo. de kwesties, die door den Raad van Veertien zelf moeten worden onderzocht, nl. de amnestie, de verdeeling der schadevergoe- dingsbctalingen en de problemen van de Roer en het spoorwegpersoneel. 2o. de economische ontruiming. 3o. de transfer (overmakings-) kwestie. Deze beide laatste groepen correspondee- ren met de namen der desbetreffende interge- allieerde commissies. Voorgesteld is ook, om deze commissies te reconstitueeren, thans met toevoeging van Duitsche led en. Dat werd aangenomen. De aldus gereconstitueerde commissies zijn gistermorgen om 11 uur bijeen geweest. Volgens de „Matin" zou de Amerikaansche staatssecretaris van Buitonlandsche Zaken, Hughes, te Berlijh het volgende gezegd heb- ben: „Dit en hiermede doelde hij op de conferentie van Londen is een laatste kans. Vergis U niet. Als de o nde rh a ndel iij g enwel- ke te Londen plaats vinden, tot een breuk lei- den, zijt gij het voor de geheele wereld, die er verantwoordelijkheid voor dra'agt. Voert royaal het Dawespian uit. Dit zal het beste voor U zijn. Als gij het niet uitvoerdet, zoudt gij niet meer op de Vercenigde Statcn kunnen rekenen." 1 Volgens een bericht uit New York, ver wacht men daar in bankierskringen, dat de groote Amerikaansche huizen gharne zullen inschrijven op een Duitsche leening, o.a. we gens gebrek aan nieuwe emissies op het dogenblik. Reuter verneemt uit vertrouwbare, bron,' dat er gister door de experts, die het rapport der tweede commissie behandelen, vrijwel vol- ledige overeenstemming is bereikt. Men verwacht voorts, dat de derdc com missie morgen met haar arbeid gereed zal komen. Naar verluidt, heeft de Duitsche de legatie er in toegestemd, de teening te be- schouwen als een moreele verplichting, als vervulling van een der essentieele voorwaar den, door de'C. v. H. gesteld, voordat het Dawes-plan in working zal worden gesteld. Ook verluidt, dat het Dawes-plan tien da- gen eerder in werking zal worden gesteld dan oorspronkelijk bedoeld was, nl. 5 Octo ber in plaats van den 15den. Dit besluit zou zijn gen omen na de dringende verzoeken van de Duitsche delegatie, het rapport zoo vroeg mogelijk in werking te stellen. De, Duitsche gedelegeerden Marx en Stre- semann hebben gister om frail twee een be- ieefdheidsbezoek gebracht aan Herriot. Het onderhoud duurde slechts een kwartier, doch zal ongetwijfeld gevolgd worden door ge- dachtenwiselingen over de voornaamste kwes ties die Frankrijfk zoowel als Duitschland in- teresseeren. Tot deze behoort in de eerste plaats de kwestie van de militaire Roer'bezet- ting. Men verzekert voorts, dat binnenkort een accoord bereikt zal worden tusschen de Fransche en Duitsche experts, betreffende de modaliteiten der leveringen in natura. In Fransche krlngen te Londen toont men zich vrij voldaan over het verloop der gistermor gen tusschen de geallieerden en de Duitschers gehouden besprekingen. Zekere bezwaren, welke de Duitsche delegatie tot uiting bracht, die de eischen der nationalistische partij ver- tegenwoordigden, werd met name door rijks- icanselier Marx in een gematigden geest uit- eengezet. De toon van de besprekingen bleef zeer hoffelijk en tot heden hebben deze dan ook een volikomen normaal verloop. De conferentie met de Duitsche delegatie maakt zeer bevredigende vorderingen, aldus schrijft bet Hbl., doch ofschoon de leiders der Britsche delegatie, nadat het parlement gister op reces is gegaan, al hun aandacht aan de conferentie kunnen besteden, ver wacht men toch niet meer, dat deonderhan- delingen nog deze week gereed zullen komen. Algemeen wordt thans aangenomen, dat de conferentie eerst de volgende week Dinsdag of Woensdag zal afloopen. Hoe groot het optimisme is, dat in de krin- gen der conferentie heerscht, blijkt wel Hier- uit, dat gisteravond de persconferentie in het Foreign Office geopend werd met de verkla- ring, dat de joumalisten alles wat zij aan guinstigs over de conferentie te hooren krij- gen, gerust kunnen gelooven. In de Belgische persconferentie werd verklaard, dat het Duitsche memorandum het beste, verstandig- ste en zakelijkste Duitsche document is se- dert 1919. In elk geval is het thans zeker, dat men het eens is geworden over de besluiten van de eerste commissie betreffende het vaststel- len van een eventueel in gebreke blijven van Duitschland en de daaruit voortvloeiende maatregelen. De besprekingen van de rapporten der andere commissies maken goede vorderingen. Het formeele accoord aangaande de kwestie der amnestie, die door de Duitschers van zooveel beteekenis wordt geacht, k,an elk oogenMik worden verwacht. Bij geen enkele kwestie hebben zich prin- cipieele meeningsverschillen voorgedaan. Herriot heeft Marx en Stresemann tot een persoonlijk onderhoud uitgenoodigd ter be- spreking van de ontruiming van het bezette gebied en ter overweging van de- mogelijk- heid van een handelsverdrag tusschen Frank- rijk en Duitschland. Een onaangenamen indruk maakte te Lon den een bericht van de „Vorwarts" uit Lon den, volgens hetwelk de Duitsche delegatie door de geallieerden onsympathiek zou zijn ontvangen. De verontwaardiging over dit be richt is begrijpelijk, daar de geallieerden in- tegendeel alles doen om zoo spoedig mogelijk met de Duitschers tot overeenstemming te komen. In het gister geopende congres van de In ternationale Transportarbeidersfederatie is heftig te velde getrokken tegen het Dawes- aclvies. Nadat het congres begroet was door ver- tegenwoordigers van den Duitschen Tran- sportarbeidersbond, van dan Hamburgschen senaat en van het gemeentebestuu.r van Al- tona. hield, volgens de Tel., de president Ro bert Williams, de openingsrede, waarin hij er den nadruk op lpgde, dat het vredesver- drag van Versailles voor Duitschland onver- vulbaar scheen en dat, wanneer de reparatie- eischen inderdaad waren nagekomen, Duitschland in staat zou zijn om in 20 jaar het domineerc-nde industrieland van Eurona te worden. Het is een geluk, zoo zeide Wil liams, dat er thans in Engeland en Frankrijk menschen aan het bewind ziin, die beseffen, dat er grenzen zijn aan het Duitsche presta-t tievermogen. Wat het deskundigen-r-apport betreft, dit is een weerspiegeling van de op- vatting van de burgerlijk-kapitalistische eco- nompn en de vrees is gewettigd, dat de stabi- liteit van Europa tpt een zeer hoogen prijs gekocht zou zijn. De uitvoering van het Dawes-advies zal leiden tot loonsverlaging en verlenging van den arbeidstijd. Ook de secretaris van de I. T. F., Edo Fim- men. fuhnineerde scherp tegen het Dawes- actvies. Hoe men het advies ook beschouwt, zoo zeide hij, het loopt in elk geval econo- misth daaron uit, dat het kapitalistische stel- sel zal worden hersteld ten looste van de ar- beidersklasse. Flmmen cischtc van de arbei- ders, dat zij de uitvoering van het advies zou- den verhinderen, omdat het zou leiden tot een duurzamc stavernij van de arbeiders. Hij noodigde daarom het congres uit. zich een- stemmig tegen het deskundigen-advies uit te spreken. DE IERSCHE -GR-ENSKWESTIE Baldwin heeft in verband met het Iersche debat in het Engelsche Lagerhuis, te Hamp- stead in een recfe gezegd, dat wanneer er geen rege'ing wordt bereikt, iedere wet waar- bij het verdrag wordt gewijzigd door een verandering van het karakter der grenscom- missie op den krachtlgsten tegenstand der conservatieve partij zal stuiten. De overeenkomst tuschen MacDonald en president Congrave, dd. 4 Augustus, waarin het plan is neergelegd tot aanwijzing van een vertegenwoordiger voor Ulster in de grenscommissie,.is als deel van het regee- ringswetsontwerp bekend gemaakt. DE ENGELSQH-RUSSISCHE OVEREENKOMST. Heden zouden de beide Britsch-Russische overeenkomsten, de algemeene en de commer- cieele door de respectievelijke delegaties getee- kend worden. En cfficieete tekst van het voorgestelde ver drag is gepubliceerd. Het bevat vier hoofd- stukken. Het eerste hoofdstuk noemt die overeenkom sten waaromlreni beide panijen hebben er- kend dat zij niet meer van kracht zijn, bene- vens die welke wel van kracht zijn. Men heeft echter begrepen dat deze laatste groep van overeenkomsten wijzigingen ver- eischt onder de huidige omstandigheden en men is overeengekomen dat 'de onderhande- lingen welke ten doel ^uljen hebben deze noodwendige wijzigingen aan te brengen, zul len aanvangen bij het in werking treden van het huidige verdrag. Hoofdstuk twee houdt zich hoofdzakelijk be- zig met de regeling der zcevisschcrij in de zoogenaamde territoriale wateren. Hoofdstuk drie behandelt de kwesties van de vorderingen en de leening. Uitvoerig wor den daarin de wederzijdsche regelingen be treffende de vorderingen opgesomd. Alle vraagstukken die samenhangen met de vorderingen van beide regeeringen jegens el- kaar, ontstaan door gebeurtenissen die heb ben plaats gegrepen in het tijdvak van 4 Au gustus 1914 tot 1 Februari 1924 zullen ter nadere discussie op lateren datum worden ter zijde gelegd. Deze regeling sluit in vorderin gen betreffende oorlogs-leeningen door de Britsche regeering verstrekt aan de voormali- ge keizerlijke regeering in Rusland, benevens nog andere kwesties. De Russische regeering zal een ronde som ter beschikking stellen ter vergoeding van verlies en schade, geleden door gebeurtenis sen sinds 1914; deze regeling omvat niet de bovengencemde staatsschulden, doch een te- vreden stellen van Britsche houders van vor- deriagen op Russische ondernemingen. De verdeeling van deze som zal door beide regeeringen geregeld worden De overeenkomsten die vereischt worden voor de toezegging der Britsche vorderingen zullen vcreenigd worden in een tweede opvol- eend verdrag. Na teekening van dit tweede verdrag zal de Britsche regeering het parlement adviseeren, haar (de regeering) in staat te stellen Sovjet- Rusland een leening te garandceren Voorwaarden voor de leening zullen in dit tweede verdrag beschreven worden, hetgeen niet van kracht zal worden totdat het parle ment de vereischte machtiging voor het garan dceren der leening zal hebben gegeven. De voorzitter van den algemeenen raad van het Engelsche vakvercenigingscccigres heeft onlangs uit Moskou en uitnoodiging ontvan gen, waarin het voorstel in overweging werd gegeven, gedelegeerden naar Rusland te zen- den ten einde nauwere betrdikincrn tusschcp de Russische en Engelsche arbeiders in het leven te roc pen. Aan deze uitnoodiging zal gevolg worden gegeven. NA DE OVEREENSTEMMING TUSSCHEN BRITTANNIe EN RUSLAND Nu tusschen de Britsche regeering en de Russische delegatie overeenstemming is be- riekt over een te sluiien verdrag, doen aller- lei geruchten de ronde over de tot stand ge- komen overeenkomst. Naar verluidt, zou Rus land zich bereid hebben verklaard, den bezit- ters van Russische effecten, met inbegrip der vervallen rente, 50 pet. aan te bieden. N'iet-officieel wordt gemeld, dat de aan Rusland te verstrekken leening 30 a 40 mil- lioen pond sterling zou bedragen. Reuter verneemt uit Russische bron, dat de opstelling van het ontwerp voor een algemeen en voor een handelsverdrag tusschen Enge land en Rusland in den ochtend zou afloo pen, en dat de ondenteekening gistermiddag zou plaats vinden. TURKIJE WORDT MONOGAAM. Bliikpns een bericht ran het ..Tournal" heeft de parlamentaire commissie, die bezig is het nieuwe gezinsstatuut voor Turkije op te sic.- len, in prineipc besloten tot invoering der monogamie. In enkele gevallen slechts, o. a. bijaldien het huweliik kinderloos blijft, kan de man ge- machtigd worden, er een tweede vrouw bii te nemen. doch allcen na tusschenkomst van den r echter. Tot dusver vergunde de Turksche wet den man, er vier vronwen op na te bouden. CONGRES VAN TRANSPORT ARBEIDERS. Van 7 tot waarschijnlijk 13 Augustus zal te Hamburg voor de eerste maal bijeenkomen het algemeen congres van internationale transportarbeiders, die aangcslotcn zijn bij het Amsterdamsche I. V. V. en bij den inter- nationalen transportarbeidersbond, welke ar beiders omvat bij alle takken van verkeer, zooals spoorwegpersoneel, zeelieden, schip- ]3ers bij de binnenvaart, havenarbeiders, ar beiders van trams en stadsspoorwegen, chauffeurs, enz. Volgens de Tel. zullen vijf- entwintig landen vertegenwoordigd zijn. PADVINDERS OPGEBRACHT. Te Luik heeft de politic gisteren twee Ne- derlandsche padvindcrs opgebracht, die in het bezit gevonden waren van verboden wapenen. De padvinders zijn later weer op vrije voeten gesield. Het padvinderskamp te Sclessin, \vaar de opgebrachte jongens thuis hoorden, wordt strong bewaakt, daar de politic ver- m'cedt, dat ook nog andere padvinders gewa- pend zijn. DE MOORD OP MEVROUW EVANS. De militaire commandant van Puebla seini aan den minister van oorlog, dat de moorde- naars van mevr. Evans gepakt zijn en naar Puebla overgebracht Over de kist, waarin het lijk van mevr. Evans is gesloten, is een Amerikaansche vlag gespreid, die met de kist al wofdem ter aarde bestcld. Het is dc vlag, die door President Wilson vroeger aan een journalist van de Amerikaansche ainbassade is gegeven. EEN COMMUNISTISCH REDACTEUR GEARRESTEERD. Detectives van de bijzondere afdeeling van Scotland-Yard hebben een inval gedhan in de bureaux van de „The Workers Weekly", in Vovent Garden te London. Het blad is het officieel orgaan van de commuinstische partij in Engeland. Hot gansche gebouw werd doorzocht en een grcote hoeveelheid correspondence en exemplaren van de krant in beslag geciomen, om op Scot land-Yard nader bestudeerd te worden. John Ross Campbell, wonende Stamford Hill N. die uitgever-redacteur is van het blad, werd gearresteerd en in het politiebu- reau in Bow-street opgesloten. Hij moet heden terechtstaan, beschuldigd van het feit, dat hij door een artikel in zijn krant, getiteld „f let leger en industrieele ge- schillen", gepoogd heeft soldaten en matro- zon af te brengen van hun trouw aan den ko- ning, EEN SLACHTOFFER" VAN LANDRU IN LEVEN Een van de veertien vermoorde „vrouwen" van Landru, den Franschen „blauwbaard", die twee jaren geleden werd terechtgesteld, verscheen gisteravond op eenige dramatische wijze weer op het tooneel des levens. Gcdurende een lezing over het geval-Lan- dru, toen de rcdenaar ook den naam Lina Laborde noemde ender do slachtoffers van de- zen schurk, stapte de dame in kwestie eens- klaps op't podium en verzocht den geschrok- ken man, nadat zij zich aan hem had bekend gemaakt, zijn vergissing tc willen herstellen Een andere lezing van dit bericht is de vol gende: Een Parijsch journalist, Emmanuel Bour- cicr, kreeg dezer dagen bezoek van een dame, die zich voorstelde als Julia Verria de Bar- ros, en die zei, dat ze eenig licht op bepaalde punten uit de Landru-historie kon werpen. Ze wasn .1., zoo beweerde ze, in 1915 met Landru getrouwd geweest, die haar mc-ed'oo- genloos van haar spaarduitjes, een 7C(X) frcs., hod beroofd. Later was zij met een Braziliaan getrouwd en naar Zuid-Amerika gegaan. EEN DUUR VERGEZICHT. Een Engelsche dame, die genieten kivam van dc schoone omstreken van den Haag, is, naar het Vad. meldt, slachtoffer geworden van een der veel leegloDpers, die hun tijd vcr- luieren in de duinen. Toen zij uit uit te rusten in een duinpan, werd zij aangesproken door cen man, die haar beduidde ten schoon ver- gezicht te tunnen toonen. De dame ging inee, een hoog duin op. Toen ze bijna boven Warm gekomen, onlrukte dc man haar het handtasclue dat zij bij zich drccg. In het tasebje zat ruim 40 aan Hollundsch en Engclsch geld. De man maakte zich snel uit de voeten en is niet weergezien. FORD GAAT VLIEGTUIGEN „BIJ MILLIOENEN" MAKEN. Een Amerikaanscii journalist heeft Ford geinterviewd over de toekomst der luchtvaart. De groote automobielfabrikant verklaarde, dat de fabricage van en handel in vliegtuigen zich dadelijk zou uit'breiden wanneer de kwes tie van handelsoogpunt werd beschouwd. „In onze iabrieken", zoo zei hij, „houden we ons al met de commercieele toekomst van ■het vliegtuig bezig. Weldfa zullen we van vliegtuigen evenveel afweten als van automo- b'lelen en dan maken wij avions bij duizenden, ja bij millioenen". DOKTER OP SMOKKELSCHEPEN. Dezer dagen stond voor de drankwet-auto- riteiten op l.ong Island „terecht" een Austra- lier, die zicii voorstelde als in Engeland af- gestuaeerd .geneeslieer met name dr. Foulkes Zijn tegenwoordigheid daar was het gevoig van zeer romantisehe omstandigheden. De man had zich eenige maanden geleden laten aanmonsteren op een viermaster „Rask", voor een reis naar de Beranida-eilandui Zijn doel was op deze reis stol op te doen voor een reeks verhalen, welke hij bij wijze van bijvei- dienste voor een „magazine" dacht te schrij- ven. De „Rask" trot siormweer, en moest een vluchthaven biimenloopen. Toen zij wederom zee kon kiezen was zijeen „rumrunner'" geworden. De schoone gelegenheid daartoe had zich voorgedaan en het schip kreeg 20000 kisfjes whiskey aan boord. Mr. Foulkes bemerkte ievens, dat hij de eenige geneesheer op de drankvloot was, waarbij de „Rask" zich weldra voegde, en dat men eventueel zijn diensten ten zeerste zou ap- precieeren. Kort daarop kreeg een stuurman van een der andere schepcn, de „Elsie B." cen ketel kokend water over zijn beenen, en liep ernstige brandwonden op. De dokter kreeg een draadlooze uitnoodiging hern te konten helpen. Het bleek, dat de man er'zoo ernstig aan toe was, dat hij in een ziekenhuis moest opgenomen worden. De dokter bedacht zich niet lang. Hij gaf order, den motor launch van de „Elsie" in gereedheid te bren gen, liet den gewonden stuurman er in zak ken, nam zelf aan het stuur plaats, zette den motor aan en ging kustwaarts. Hij landde weldra op Long Island, zorgde daar omniddellijk dat de patient naar het zie kenhuis werd gebracht, en ging daarna naa dc politie, bij wie hij ecci volledig verslag deed over het gebeurde, en zich meteen aanmeldde als bootlegger Natuurlijk werd hij onmiddellijk opgeslo ten, doch toen men had bevonden, dat zijn verhaal waarheid bevatte, liet de hoogste drankwet-autoriteit hem niet alleen vrij, doch bedankte hem tevens voor de prompte hulp die hij aan een Amerikaansch zeeinan had ge bracht, terwijl hij ender bcscherming vain de witte vlag naar de drankvloot werd terugge jonden. KORTE BERICHTEN. De Noorsche premier heeft in het Stor ting verklaard, dat hij den alkohol-invoer in Noorwegen absoluut zal moeten verbieden. De Fransche communist Ilbert en de Amerikaansche Thomas zijn onderscheiden lijk in Zurich en Schaflhausen, in verband met geruchten over intensieve communisti sche propaganda, welke den autoriteiten ter oore waren gekomen, gearresteerd. Uit Moskou wordt gemeld, dat aldaa: is onderteekend het algemeen protocol, waar bij de Poolsche-Russische grens definitief wordt afgebakend. Uit St. Johns wordt gemeld, dat twee wetten zijn ingediend, die neerkomen op de opheffing van het drankverbod in New Foundland. Naar uit Tokio wordt gemeld, is een Japansche torpedojager, die wegens storm- weer trachtte de haven van Beppoe binnen te loopen, op de rotsen terecht gekomen. De boot heeft zware averij gekregen. Generaal Birdwood is benoemd tot op- perbevelhebber der Engelsche strijdkrachten Britsch-Indie. - De Poolsche minister van buitenl. za ken "heeft den Poolschen zaakgelastigde te Moskou opgedragen aldaar stappen te doen in verband met den aanval der ..gewapende sovjet-afdeeling". Tevens heeft de Poolsche regeering den Russischen zaakgelastigde te Warschau een „note verbale" te dezer zake doen overhandigen. De Belgische minister van Kolonien, Carton, zal op 12 dezer een studiereis naar den Congo maken. Van de gewapende bandieten, die het Poolsche dorp Stolbce hebben geplunderd, zijn er volgens een radiogram uit Berlijn thans zeven gevangen genomen. Gewapende inlanders hebben de posf Mansoa in Portugeesch Guineo aangevalkn. De staat van beleg is afgekondigd. Troepen en artillerie werden gezonden ter onderdruk- king van de rebellen in het Mansoa district. Een bericht uit Belgrade meldt, dat ia geheel Bulgarije het standrecht is afgekom digd wegens de toeneming der communis ti sche demonstrate. I>e openbare gebouwen te Sofia zijn onder militaire bewaking ge steld. In den Duitschen Rijk'spoorwegraad is een besluit/aangenomen waarbij het ter be- vordering van het economisch leven nood- zakelijk wordt gencemd, dat dadelijk met een voorzichtige verlaging der spoorwegta- rieven wordt begonnen. - Volgens nieuwe berichten uit Rusland is op 60 pet. van het bebouwde land de oogst mislukt. Thans is niet alleen het gebied, dat in 1922 zoo zeer te lijden had, weder getrof- fen, maar strekt zich de ramp uit tot vrijwel alle landbouwgebieden van Rusland. Het Litausche parlement heeft het han delsverdrag met Duitschland geratificeerd, alsmede de conventie, waarbij beide partijen afzien van de wederzijdsche oorlogsvorde- ringen. Gemeld wordt, dat een trein van een bo- vengrondschen spoorweg op Coney Island is ingereden op een stilstaanden trein, waaruit juist passagiers stapten. Twee personen wer den daarbij gedood en een honderdital ge- wond. De Oosfelijke staten van Amerika lijden aan groote hitte, die gepaard gaat met 'n onr gewoon hoog vochtgehalte der lucht. Duizen den brengen den nacht in de parken en op het strand. In het Noordelijk deel van bet eiland Formosa hebben groote overstroomingen schade aan de verkeerswegen aangebracht. Er zijn 2000 huizen vernield. Te Taihokoe worden vele personen vermist. Te Valence is een tram gederailleerd, gewond, van wie 2 zwaar. Te New York hebben twee oude heeren van 75 en 71 jaar geduelleerd om het bezit van een vrouw van 70 jaar. De een werd gedood, de andere gearresteerd en in de ge vangen is gestopt. De bij de arbeiderspartij aangesloten mijnwerkers in het gebied van Kattowitz heb ben op de onde voorwaarden het werk hervat. Gemetigd nieuws DEN BURGEMEESTER HET'VER- TROUWEN OPGEZEGD. In de raadsvergadering van Nieuwenfia- gen (L.) was ingekomen een brief van Ged. Staten, dat niet goedgekeurd werd het raads- besluit tot aankoop van een terrein van den heer Zenden, om aldaar het nieuwe raadhuis te bouwen. Op een vraag van den heer Janssen deelde de voorzitter mede, dat schatters geweest zijn de heeren van den Berg en Boer, die steeds voor de gemeente schatten. Verscheidene Ieden konden er zich echter niet mte vereenigen, dat een gemeente-ambte- naar als schatter optreedt en wilden een nieuwe schatting, waarop de burgemeester er op wees, dat Gedep. Staten het terrein on- geschikt hebben verklaard en een nieuwe schatting niet zal helpen. De heer Schunken diende een motie In, waarin de raad zijn verontwaardiging uit en afkeurt het beleid van den burgemeester, vooral in deze kwestie, en deze niet 1 anger het vertrouwen kan genieten, welke met 7 te gen 3 stemmen werd aangenomen. Besloten werd daarop het raadsbesluit te hand'haven en Gedep. Staten te verzoeken twee schatters aan te wijzen. De raad zal ook twee schatters benoemen. GESNAPT—ONTSNAPT. Eenigen tijd geleden werd te Amsterdam G. J. K. gearresteerd wegens inbraak, ver- telt het Vad. En daar de politie wist dat K. een groote vaardigheid bezat in't zich uil de voeten maken, wijdde zii de noodige aan dacht aan hem. Tijdens het onderzoek- bleek, dat K. ter beschikking van de militaire auto riteiten gesteld moest worden, daar hij be- halve inbreker, ook nog deserteur was. De po litie vestigde er nog eens de aandacht op, dat K. goed bewaakt moest worden en de militaire politie deed dit ook zoo, dat hij zonder incidenten in de kazerne te Amers- foort werd afgelcverd. Hier is de bewaking ALKMAARSCHE GOURAN A -i~.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1