Alkmaarsche Gourant FEUILLETOX. Zonderlmge Kameraden. Ho. 18# 1924 Honderd Zes en Twlnflgsfe Jaargang. Yrjjdag 8 Augustus. Uit enze Staatsmachiue. ONGEWETTIGD. Wij hebben al een paar keer gesproken over de ..Commissie voor de Staatsuitgaven" uit de Tweedie Kamer en o.a. het een en ander van haar werkzaamheden verteld, in verband met verhooging van enkele begrootingspostep tegelijk met even groote verlaging van ande- re posten. Wij hebben toen er op gewezen, dat deze handeling veel lijkt op bezuiniging, maar inderdaad eerder verspilling mag hee- ten of bedenkelijk gebruik van Rijiksgelden, omdat de verhooging gedekt wordt met gel- den, die na afloop van het dienstjaar zijn nvergeschoten op andere posten en dus in 's Rijks sehatkist behooren terug te vloeien i nafwachting van nadere aanwijzing van het gebruik en die daarentegen besteed worden om overschrijdingen te vergoelijken. Voor ons ligt stuk 377 van de Bijlagen der „Handelingen" 1923—1924. Dat stuk be- helst het Verslag der Commissie voor de Staatsuitgaven betreffende het oordeel over een schrijven van de Algemeene Rekenkamer aan de Tweede Kamer, d.d. 22 October 1923, waarin de Alg. Rekenkamer aanmerking maakt op de wijze, waarop gelden zijn be steed. Er is in 1915 te San Francisco een Inter nationale Tentoonstelling gehouden en aan de door de Regeering aangewezen Centrale Commissie is over de jaren 1913, 1914 en 1915 ten laste van hoofdstuk X der Staats- begrooting voor die jaren een bedrag van 465.000 als subsidie toegekend en toen de taak van de Commissie was geeindigd vroeg zij ontslag en decharfe en deed zij voorstel- len betreffende de wijle, waarop het batig saldo van haar rekening zou worden besteed. Want deze Commissie had een batig saldo van met minder dan 170.158.57. Met de voorstellen ten aanzien van de bested ing van het bedrag hebben de toenmalige Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Kolonien zich vereenigd. Van het bedrag is 25.000 gegeven voor de instandhouding van de te San Francisco opgerichte Nederlandsche monsterkamer te besteden onder toezicht van onzen gezant te Washington. De rest werd overgedragen aan de Commissie voor aankoop en inrichting van Nederlandsche gezantschapsgebouwen, waar- bij bepaald werd, dat 7000 zou dienen voor de inrichting van het gezantschapsgebouw te Washington, terwijl ook 75.000 zou strck- ken tot eventueele betaling ten behoeve van de Nederlandsche tentoonstelling te Kopenha- gen in 1922. De Centrale Commissie was n.l. voor dat bedrag garant tegenover de N.O.T. die het bedrag voorschoot aan het tentoon- stellingscomite te Kopenhagen. De Algemeene Rekenkamer was tegen dit alles opgekomen. Zij begjgerde, dat het subsi die rijksgeld was, waarover niet aldus mocht worden beschikt; het overschot van ruim f 170.000 behoorde in's Rijks kas te worden gestort. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid beaamde, dat het geld op die wijze was besteed; er was minder uitgegeven dan geraamd was tengevolge van den ingetreden oorlogstoestand, die de deelneming aan de tentoonstelling verminderde. En nu had de Centrale Commissie gemeend het geld te moe ten en te mogen besteden voor de bevordering van de handelsbetrekkingen tusschen Neder- Jand en de Vereenigde Staten (N.B. een ge zantschapsgebouw en een tentoonstelling te Kopenhagen!) t Maar die Centrale Commissie was ontbon- den en gedechargeerd en van terugstorting van de ruim 170.000 kon geen sprake zijn. De Commissie voor de Staatsuitgaven oor- 'deelt, dat de toenmalige Ministers van Land bouw, Nijverheid en Handel en van Kolonien buiten hun boekje gingen, toen zij medewerk- ten om het batig saldo te gebruiken voor doel- eipden, waarvoor het geld niet door de Sta- ten-Generaal was toegestaan. Er was subsi die gegeven voor een tentoonstelling te San Francisco en wat daarvoor niet werd ge- bruikt of niet noodig was, behoorde te wor den terug gegeven. Maar nu deed zich in verband met de op- vatting van de Alg. Rekenkamer nog een an dere vraag op. De Rekenkamer beweerde, dat de tentoonstellingscommissie, doordat zij bij Kon. Besluit was ingesteld, een Rijksorgaan was en dat dus het haar toevertrouwde geld Rijksgeld was en bleef. De C. voor Staatsuitgaven merit hierbij op, dat dan het Rijk ook aansprakelijk zou zijn voor alle verbintenissen, die de tentoon stellingscommissie kon aangaan. Maar wanneer de tentoonstellingscommis sie beschouwd wordt als een particulier lichaam en het subsidie haar dan ook ge- schonken wordt, dan rijst de vraag, waarom die Commissie overleg pleegt met de Minis ters over de besteding van het saldo. Ook wordt het de vraag, of die Commissie, door dat zij van regeeringswege is ingesteld, rechtspersoon wordt of dat de verschillende leden verantwoordelijk zijn voor hun aandeel van het toegestane geld. De Minister was het er heelemaal niet mee eens, dat zulk een Commissie een Rijksorgaan ,zou worden door de Koninklijke benoeming. Het waren eenige Nederlanders, van goeden naam, die een waarborg opleverden, dat zij de opgedragen taak naar behooren zouden vervullen en dat het benoodigde geld hun met gerustheid kon worden toevertrouwd. Daar- uit volgt, volgensden Minister, dat het door de Volksvertegenwoordiging toegestande sub- sidiebedrag in hun handen wordt gegeven en ouhoudt Rijksgeld te zijn. Maar moreel is de Commissie dan ook alleen bevoegd om het geld voor het aangegeven doel te beste den en dus behoort zij met de regeering te overleggen, wat er met een eventueel batig saldo zal worden gedaan. Zooals men ziet was de tegenwoordige Minister van Arbeid van meening, dat de zaak volkomen in orde was en hij dekte zijn voorganger. Maar de Comm. v. d. Staatsuitg. is het er niet mee eens. Zij is van meening, dat als er subsidie wordt verleend voor een bepaald doel, het geld Rijksgeld blijft, totdat het be steed is voor het aangegeven doel. Er be hoort dus rekening en verantwoording te worden gedaan. Zij meent verder, dat het financieel belang van den Staat niet voldoen- de is gediend- Er is lichtvaardig gehandeld, ten eerste doordat aan de tentoonstellings commissie geen voorwaarden zijn opgelegd; ten tweede omdat de Ministers hebben mee- gewerkt om gevoteerde sommen te besteden voor heel andere doeleinden dan waarvoor zij zijn toegestaan. Van terugstorting van het saldo in's Rijks kas kan geen sprake zijn, omdat de Commis sie ontbonden is. De gelden zijn besteed. Maar het besteden van die gelden voor an dere doeleinden dan waarvoor ze zijn gege ven. behoort gesanctioneerd te worden door de Volksvertegenwoordiging. De Minister behoort dus wetsontwerpen in te dienen bij wijze van suppletoire begrooting om de zaak in wettigen vorm te brengen; en dan moet het batig saldo door een overboekingspost op de Middelenwet worden gebracht. Wij leveren op deze geschiedenis geen commentaar; het blijkt, dat het goed is dat er een Rekenkamer is en dat de Commissie voor de Staatsbegrooting haar de hand boven het hoofd houdt. KAMER VAN KOOPHANDEL. (Vervolg). Schrijven van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier, met een ontwerp-besluit der Staten strekkende o.m om de jaalijksche bijdrage aan de Provincie n. tj^jwatocsnoodkosten terug te brengen van 60 pet op 45 pet. De heer Ringers licht het schrijven toe. Wordt dit voorstel aangenomen, dan hoeft het 'Hoogheemraadschap 180.000 minder aan de provincie te betalen. We krijgen daardoor belastingverlaging Spr. verzoekt als dit voorstel aangeno men wordt machtiging ervoor te ijveren, dat ook Amsterdam en Haarlem in de kosten meebetalen. (Instemming). De Voorzitter wil er dadelijk op aan- dringen. Dit adres zal door de drie Kamein in Noord-Holland verzonden worden Ook de andere samenwerkende commissies zullen er mee in kennis worden gesteld. Aldus besloten. Afschrift van een schrijven door den Naar het Eogelsch van Leonard Merrick. Geautoiiscercte ventaling van Mej. E. H. 61) Bee ibeefde gewcldtg, stak de hand uit naar een stoel en ging zitten. David stond nog roerloos, met strakken blik. „Haar een vreemde?" echo-de hij. „Ze heefr u enkel in Godstone ontmoet. Er was niets in Godstone, om... u hoop te geven, dat ze... op u gesteld was, is't wel? „Neen, zei hij, droomerig, „er was niets in Godstone, om mij hoop te geven, dat ze op mij gesteld zou zijn. In Godstone begon ik haar lief te krijgen, dat is alles. Uw naam is Bcc ..•Mijn naam is „Hcbe", antwooxdde ze, bitter. „Ik word Bee genoemd bij wijze van afkorting." Ja dat begrijp ik, Hilda heeft mij nooit geschreven, ze heelt nooit eerder van mij ge- hoord. Ik begrijp het. Ik begrijp het, natuur lijk, u heeft het toegelicht ik begnjp het! Maar intuschen heb ik toch gemeend, dat ze O God", barstte hij uit, „het was een wreed i'ets, wat u deed. En waarom... Waar diende het toe? Was ik nog niet ellendig ge- noeg?... Om mij dit aan te doen? voor niets!.. Om uw eigen trots te sparen". Ze wrong de handen, zoo'n pijniging was Stadsnieuws. m. voorzitter van den Nederlandschen Kruide- nersbond, gericht aan de Kamer van Koop- handel te Dordrecht, inzake wijziging der Boterwet. Zie onder n). n. Afschrift van een adres van den Bond van Boterhandelaren in het klein en winke- iiers „Eendracht maakt macht", gericht aan den Dirccteur-Generaal van den Landbouw, inzake dezelfde wetswijziging. Het Bureau stelt voor deze adressen te doen behandelen in een daarvoor te benocmen commissie en zou de volgende heeren willen voordragen G. Nobel, Dr. Mol, J. Blaauboer, C W. Keijsjer en I. Dokter. De heer De R a a t stelt voor, de commissie uit te breiden Aangewezen worden alsnog de heeren Burger en Grunwald. o. Afschriften van adressen der Kamers te Utrecht, Amersfoort, Hoom, Amsterdam, 's-Hertogenbosth, Hengelo en Eindhoven om- trent de Tariefwet. Bij het Secretariaat voor belanghebbenden ter inzage. De heer Nobel stelt zich op het stand- punt, dat geen invoerrecht moet geheven wor den van artikelen, waarbij ons land in den uitvoer het grootste belang heeft De heer Schmalz ondersteunt dit voor stel De heer Wagenaar stelt voor, dat de Kamer zich tegen elke verhooging van de in- voerrechten uitspreekt. De heer Hoogland wil de verhooging slikken, omdat ze dient tot hereto) van het evenwicht. Deze kleine verhooging moeten we niet zoo erg bestrijden. Spr. kan zich ver- eenigen met een tijdelijken maatregel. De heer Ringers spreekt zich tegen verhooging uit. Ook de andere heeren verklaren zich tegeu verhooging. De heer Nobel meent, dat jaarlijks 65 millioen K.G kaas uitgevoerd wordt. De pro- ductie bedraag 106 millioen. In boven weergegeven zin zal het advies van de Kamer luiden. E>e Voorzitier wil ook den index in orde la'en brengen, want de technische rege- ling deugt niet. p. Verzoek van de Schager Handeldrijven- de en Industrioele Middenstandsvereeniging om haar adres te endereteunen, gericht aan den Dirccteur-Generaal der Posterijen, strek kende om een streeknet voor Schagcn en Gm- streken te verkrijgen De heer Schmalz licht het adres toe Schagen voelt behoefte aan een streeknet, in verband met de onfgeving. Het streeknet zai van zeer groot belang zijn voor den handel en de industrie. Spr. dringt op steunverlee- ning aan De Voorzitter vraagt, of de dorpen om Schagen het er mee eens zijn. De heer Schmalz heeft nog geen bericht ontvangen, dat men het er niet mee eens is. Spr. twijfelt er dan ook niet aan, of men zou een streeknet gaaroe wenschen. De heer De R a a t wijst er op, dat Bergen er indertijd tegen was, om met Alkmaar ver- bonden te worden. De middenstandere zullen er tegen zijn. De heer Schmalz zegt, dat het Rijk er voordeel bij hebben zal. Het zal b v ook' geen kabel behoeven te leggen. De abonne's zullen 5 a 10 meer moeten betalen. Den tegenstand van Bergen kan spr. zich voor stellen, omdat Bergen een flinke plaafs is, zooals er niet een in den omtrek van Schagen is. Het is overigens ook van belang voor de [•omliggende plaatsen De heer Nobel ondersteunt het voorstel van den heer Schmalz. De heer C o 11 o f acht den tiid nog niet gekomcn om het voorstel te steunen. Men wacht nog op verschillende inlichtingen. De heer Hoogland wil het adres steu nen, als de omliggende dorpen het et. mee eens zijn. De heer Ringers wil de Kamer laten vragen, hoe de gemeenten er over denken Daa'rvan moet het standpunt der Kamer af- hangen. E>e heer D e R a a t is bevreesd, dat er ee» oneerlijke concurrentie zal ontstaan. De Voorzitter wil het streeknet bepa len tot de dorpen in de dichte omgeving van Schagen. De heer Schmalz meent, dat de Karrrr zich moet afvragen, of het in belang van den handel is. DeVoorzitteris het hiermee eens, maar men moet weten of de dorpen het ook Witfen. We zullen, verder, wellicht dart nog racer dcrgclijke verzoeken moeten ondersteu- nen. Dc heer De R a a t vindt het gevaarlijlc, als de Kamer het adres ondersteunt, want het geldt een Schager belang en niet een bdang van Holland's Noorderkwartier Besloten wordt adhaesie te betuigen voor een beperkten kring. Barsingerhorn, Kolhom Wieringerwaard, Oudesluis, 't Zand en Dirkshom zullen ge- vraagd worden over deze kwestie. De heer Hoogland wil alle dorpen vragen of ze een streeknet wenschen, en, zoo ja, bij welke obi .its ze aangesloten willen worden. Rondvraag. De heer Hoogland vraagt. of de Kamer geeh gids kan samenstellen van pereonen en vrachtdiensten in dit district. De Secretaris wil graag zoo'n gids samenstellen. Spr. was hier reeds mee bezig De heer D e R a a t ondersteunt het voor stel. Spr. is alleen bang, dat de gids na 3 of 4 weken al niet up-to-date meer is. Daar dient rekening mee gehouden e worden. Aange- drongen moet worden, dat de schippers, enz de regelingen definitief opgeven. Hot plan wordt goedgekeurd. De heer K o 1 s t e r heeft gehoord, dat do halte Koegras zal worden opgeheven. Spr vraagt of de Kamer hiertegen niets kan doen. Besloten wordt te informeeren. De vergadering wordt hiema gesloten POSTDUIVENVEREENIGING „ALCMARIA VICTRIX". Wcdvhicht vanaf Lier, afstand 167 K M., voor jonge duiven. In concoure waren 2558 duiven, welke om 10 uur weixlen losgelaten. Eigcnaar. 1. 2. 3. 4. 5. 8. 9. 10. 11. 13. 14. 15. 17. 18. 19 10. 21. 22. 23. 24. 25. 27. 28 29. 30. ige C. D. Huiberts B. Termaat N Ypma J. B.'de Looze Dezelfde W. de Wit G. J. Meijer Dezelfde G. Waijboer B. Termaat W. de Wit F. Feijen Dezelfde B. Termaat F. Feijen J. M. Huiberts A. J. de Wit J. Huiberts P. Zendveld A. J. Kroone B. Termaat Dezelfde G. Waijboer A. T. de Wit G. Waiiboer W. de Wit G. Waijboer B. Termaat B. de Looze L. vrn Vuure Tijd v. aank. 12.23.39 12.24.06 12.24.23 12.24.19 12.24.54 12.25.23 12 26.19 12.26.19 12.27.56 12.28.08 12 28 34 12.30.38 12.30.38 12.30.22 12 30 52 12.31.29 12.31.23 12.31.24 12.31.06 12.31.42 12.32.19 12.33.06 12.33.38 12.33.40 12.33 54 12.34.01 12.34.34 12.34.22 12.34.13 12.34.46 M. p. mm. 1161.47 1156.27 1156.12 1153.15 1148.53 1145.72 1138.47 1138.47 1128 37 1124.82 1121.15 1108.14 1108.14 1108.07 1106.37 1102.12 1102.07 110168 1097.62 1095.00 1093.90 1088.32 1086 53 1085.68 1084.63 1081 50 1070.65 1079.35 1079.10 107803 Qemengd Nienws STUDIEREIS DER FINSCHE JOURNALISTEN DOOR NEDERLAND. Men schrijft aan de N. R. Crt. In de morgenuren van Woensdag heeft het gezelschap Finsche journalisten Middelburg bezocht ter bijwoning van de huldebetcoging der Zeeuwen aan H. M. de Koningin op het Molenwater. Met een groot sight-sceing-car van Hotel Albion werden de Finsche gasten, vergezeld door d:n voorzit'er en een bestuurs- lid van de Finsdh-Nederlandsche Vereeni- ging, door den directeur van Vreerndelingen- verkeer en den heer G. A. Waller, directeur van de Stoomvaart Mij. Zeeland', aan het Hotel Britania afgehaald en onder prachtig zomerweer naar Middelburg gebracht, waar, dank zij de voortreffelijke maatregelen van den leider der betooging, kapitein Kloeke, vlak naast de Koninklijke tribune plaatsen voor het Finsche gezelschap waren gereser- veerd. Deze spontnne volkshulde maakte op de buitenlandsche gasten een geweldigen in- druk: in de eerste plaats was men zeer ge- troffen door de aa-dige, ongedwongen wijze, waarop de Zeeuwsche bevolking aan hare aanhankclijkheid jegens het Vorstenhuis uiting gaf, maar tevens bood deze huldebe- tooging een mooie gelegenheid om de ver- schillendc kleederdrachten uit de diverse dee- len van de provincie rustig te kunnen op- nemen. Meermalen gaf het gezelschap Fin- nen zijn ingenomenheid met dit dee! van het prcgramma te kennen, waart!cor zij zulk een bijzondere kijk gekregen hadden op het Hol- landsche volkskarakter en de Hollandsche volkszeden. Nadat het reisgezxlschap per auto-car naar Vlissingen teruggekeerd was, had op de mail boot Oranje-Nassau van de Stoomvaart Mij. Zeeland een ontvangsti plaats. Nadat op het promenadedek de nrcrgendrank was ge nutfigd, had op het bisscherubk een ltmch plaats onder praesidium van den heer Wal ler. Aan het dessert feracht de heer Georg H. Theslof, directeur van het Persbureau van het departement van buitenlandsche zaken te Helsingfors een drenk uit op de Maatsdhap- pij Zeeland, eraan herinnerend. hoe vroeger een Vlissingsche j engen de Thames opgeva- ren was om er de Engelsch? corlogssdhepen te gaan bestoken en hoe thans, na drie eetiwen, de Maafschappij Zeeland ook naar En gel and vaart, maaj om den vrede te dienen en om vrcdesdceleinden te bevorderen. Spr. wees in dit verband op hetgeen Hoi land r.a zijn vrijheidsoorlog voor den vrede gedaan had en hoopte. dat deze stoomvaart- lijn nog 1 an gen tijd, onder teenemenden bloei van het havenverkeer van Vlissingen, de ver- binding mage vcrmen tusschen Fngeland en het vasteland. Nadat de heer Graadt van Roggen den heer Waller persoonlijk dank- gezegd had voor al hetgeen hij gedaan had om de Fi nscb - Nedrlandsch e vere eniging b e- hulpzaam te zijn bij de voorbereiding van dit zoo in alle opzichten gcslaagde bezeek aan Zeeland, wend de Oanje Nassau, waar juist de passagiers voor de reis naar Engeland aan boord kwamen, verlaten en begaf het Finsdie gezelschap zich naar de mijnenleg- ger Van Meerla.idt en de onderzeeboot O 6, welke beid? marinevaartuigen bezichtigd werden. Met de O 6 werd tweemml gedoken, een biizondere attractie voor de Finnen, die beide keeren in de gelegenheid gesteld wer den om mede een korle zeereis onder watc te maken. Met den trein van 4.23 vertrok- ken daanop de Finsche gasten, zeer enfliou- siast over hetgeen zij dezen dag hadden te zien gekregen, naar Goes, waar onder des- kundigc leiding de Wilhelminapolder wend bezocht. Onder geleidc van den heer Frank, bestuurslid van de Finsch-Ned. Vereeniging, werd nog's avouch Scheveningen bererkt,, waar het gezelschap de eerste dagen zal lo- geeren. EE,N HEEL STELLETJE OVERTRE- DINGEN. Gisferen bemerkte een agent van politie, zegt het Vad., dat een chauffeur zijn auto in de Zusterstraat te Den Haag onbeheerd had laten staan. Hij zocht den chauffeur op en vond hem in een cafe. Toen de agent proces- verbaal wilde opmaken kwam een beschon- ken man daartegen op dronkemansmanier ki verzet. De agent veranderde van chapiter eti ging over tot arrestatie van den beschonken man. Maar daartegen protesteerden de an dere bezoekers van het cafe. Zij drongen zoo op, dat de agent de sabel moest trekken. Een '-"r vriend'en kreeg een klap met het wapen. "te dronken man ontkwam, maar de agent -Et een rijk verbaal kunnen opmaken NEDERL. ONDERWITZERS-GENOOT- SCHAP. Gistermiddag is de algemeene vergadering van het Nederl. Onderwijzersgenootschap te Velp voortgezet. Eerst werden zeven punten van de agenda in huishoudelijke vergadering behandeld. In de openbare vergadering kwam daarna aan de orde een voorstel van de afd. Rheden, te onderzoeken of het N. O. G. zich met Esperanto moet bemoeien. Het hoofdbe- stuur beveelt aanneming niet aan; als klein land moeten we ons reeds met verschillende talen van naburige lande bemoeien. Aangeno men wordt een amendement Hoorn, waarmee Rheden accoord gaat, om de wenschelijkheid te onderzoeken. Het hoofdbestuur wenscht een voorstel 's Grayenhage: het onderwijs wordt slechts uit openbare kassen betaald, het rijk keert aan de gemeenten een bedrag uit, de gemeenten heb ben het recht het bedrag aan te vullen, van de agenda af te voeren daar het evenals an dere naar een commissie verwezen voorstellen de pacificatie raakt. Het voorstel van het hoofdbestuur wordt aangenomen- De wet van het genootschap bepaalt dat het herziening van de wet in 1921 aan de orde moet worden gesteld. Het hoofdbestuur acht dit niet noodig; verandering kan voldoende door tusschenrijdsche herziening plaats vin- den. Overwegingen van tijd en geld hebbeit tot dit voorstel geleid. Verschillende sprekers komen op tegen ver- korting van de rechten van de afdeelingen. Het voorstel wordt tenslotte aangenomen, evenals verschillende redactiewijzirigen, die nu noodig geworden zijn. Een voorstel van de afd. Olst-Wije: Het N. O. G. sluit zidh met ingang van 1 Jantiari 1915 aan bij het A. C. O. P. werd na uitvoe- rig debat verworpen. Het voorstel-Duinkant, geen aansluiting bij een politieke organisatie, wordt met alge meene stemmen aangenomen. Daarna worden uitvoerige besprekingen ^ge- houden over't orgaan .van het N.O.G N., Het School Mad, waarbii verschillende afdeelingen de wenschelijkheid betoogen van verandering van den inboud. hetgeen door de redactie bc- streden wordt. Ten slotte worden alle inge- diende voorstellen venvorpen of ingetrokken. De cbndtisies van de commissie tot bevorde ring van de vredesgedachte worden niet be handeld zij zullen in de afdeelingen worden bespreken en dan in de volgende algemeene vergadering worden behandeld. Ook de con- clusies van de commissie voor een sanatorium voor tuberctiloselijders worden uitgesteld tot een volgende vergadering. Het voorstel van het hoofdbestuur om te geraken tot solitsing van het hoofdacte-examen in een letterkundig en een wiskundig gedeelte wordt met algemee ne stemmen aangenomen. Ten slotte wordt nog vas+gesteld een door het hoofdbestuur voorgesteld reglemet op de redactie van Het Schoolblad. haar dit: „Heel mijn leven zal ik er spijt van hebben!" Spijt! Dank u. Heel mijn leven zal ik er ook spijt van hebben." U hadt mij niet erger kunnen kwellen. Ik heb haar lief. Ze is mij meer dan heel de wereld, de eenige ziel die ik ook in de volgende wereld zal liefhebben. Ik heb haar lief weet u, wat dit beduidt? Om nu te zeggen, dat ik voor haar sterven wil beteekent nog niets; mijn leven is leeg. De eenige vreugde die ik heb gekend, is mijn werk en ik zou willen geven alle werk dat ik heb gedaan, en alle vermogen om meer te doen ik zou het met vreugde geven om haar eens te kussen. Als ze wist, als ik haar zeggen kan wat ik vodr haar vod, zou er dan, zou er dan nog geen hoop voor mij zijn?" „Neen", antwoordde zij, terwijl de tranen haar over de wangen liepen „zij houot van iemand andere." „Van Vivian? O, ze houd't do! van hem is 't niet?" Huil nu 'niet, dit was mijn bedoe- ling niet. Er kan toch niets meer aan ver- holpen worden!" „Vergeef mij", snikte ze. „Haat mij niet. Zeg, dat u mij vergeeft!" „Moge God haar gelukkig maken met hem", prevelde hij, doof en blind. „Vergeef mij, vergeef mij!" kreunde de vrouw. „Het was wreed, wat u zei was waar, ik heb u een kwelling aangedaan, om mijn ijdel- heid te sparen, maar vergeef mijZeg mij dat u mij vergeeft wat ik gedaan heb?" „lk vergeef het u! Wel beschouwt was u niet laffer dan ik. U hadt het mij moeten zeggen en dat deedt u niet." Het duurde enkele minuten eer ze een van beiden weer een woord spraken. „Als ze mij had liefgehadl".riep David m eens... Hij bet zich op de rusibank vallen en verborg het gelaait in de handen. „Als ze mij had liefgehad 1" „Als ze u had liefgehad, sprak Bee's mede- lijdonde stem, „zou het nog crger voor u te dragen zijn geweest, dan zoudt u een nog harder beproeving hebben gehad. Ze had u toch niet kunnen trouwen. Dat zou verkeerd zijn geweest." Hij hief het hoofd op, en vrccg: „Omdat ik ben wat ik ben?" „Neen", zei ze en sloeg haar vodhtige oogen niet voor hem neer, „voor wat uw kind zou zijn... Heeft u daar ooit aan gedaoht?" „Ja, want mijn eigen kindsheid lijkt nog zoo nabij." „Dat weet ik, ik heb uw brief gehoord, d'rt meet u mij niet ten kwade duiden. Uw kind zou ook lijden, niet zoo heftig misschien, maar de wereld zou niet vriendelijk zijn tegen over hem, als uw kind een meisje was, is het God bekend, dat dc wereld haar niet vrien delijk bejegenen zou... 't Is een heel booze wereld voor enkelen van ons, maar we mogen onze vreugde toch niet stelen niet waar.?. ,We mogen er anderen niet voor laten boeten! Dat weet u, Hilda zou't weten. Ze kon niet uw vrouw zijn geworden". „Als ze mij had liefgehad", sprak hij met gebroken stem „dan zou zij niet zoo gerede- neerd hebben." „De vrcuw die u liefhad met hart en ziel, zou zoo geredeneerd hebben", betuigde de vrouw, „en u zoudt nog meer geleden heb ben, als u wist, dat zij u liefhad en u moest haar verliezen. De wctenschap, dat zij u liefhad, zoo geen bcht hebben gebracht in uw leven, het zou uw eenzaam'heid slechts eenzamer hebben gemaakt." „Hoe kunt u dat zeggen?" „Omdat u een man is..." „En een vrouw? Zou het voor een vrouw andere zijn?" „Ja", antwoordde ze, uit eigen smachten sprckend: „De eenzaamheid van een vrcuw zou er minder op worden, als zij wist dat ze bemind werd". „Wat is mijn zonde?" riep hij. „Waarom zou de vrijheid van andere mannen mij ont- zegd zijn Ik heb dezelfde gevcelens, dezelfde behoeften, dezelfde God legde ze in mij. U is zoo rechfschapen, u wijst mij mijn plicht, hebt u dan geen plicht jegens mij? De we reld1 verkondigt luide de schrift, die ons leert, dat alle menschen breeders zijn, en vervolgt mij, terwijl ze die uitkraamt. Zoolang ik mij herinneren kan, is het zoo geweest. Mijn eigen moeder schaamde zich over mij. Op INTERNATIONALE VREDESWEEK VAN DE JEUGD. In de ,,Koopmansbcurs" te Amsterdam had gisteravond een comite iut den Bond van Re- ligieuze Anarcho Communisten, Broeder- schap in Christus, Chr. Bond tegen het Mill-, tairisme en de Arbcidsgroep van Doopsgezin- den een bijeenkomst belegd ter versterking van het Vredesidee. De bijeenkomst was zeer drulc bezocht en velon konden geen plaaty meer krijgen in de overvolle zaal, waardoor in cafe „De Hoop" in de Warmoesstraat eets ze. Ac bijeenkomst werd gehouden. De heer Hilbrandt Boschma uit Ruurlc sprr.k over „Oorlog en Christendom" De vergadering besloot daarop cen groet te ze.iden aan de veeriig dienstweigeraars in de strnfgevangenis te Scheveningen. WERKLOOSHEID IN DRENTE Het hoofdbestuur van den Nederl. bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- er» zuivelbedrijf heeft het volgende telegram ge- sohool baden ze God, de Joden en de onge loovigen te vergeven. „Neem hun alle hard- heid uit het harte" en kwamen uit den dienst en slcegen den neger. Als man heb ik nooit een vriend gehad. Is het barmhartig, is het rechtvaardig een paria te maken van mij? Waarom zou ik geschuwd worden? Het le ven werd mij geschonken, ik vroeg er niet om!" „Neen", zei ze vriendelijk, „maar zoudt u het kunnen hebben, dat uw kind dit tegen u zei? Het is een gevoellooze, ongenaaige wereld. Als ze bewijzen dat het een schoone wereld is, zeggen ze een leugen. Ze spreken met de oogen gesloten voor al wat pijnlijk is cm te zien. Toen Browning schreef: „God is in Zijn Hemel, alles is in orde met de we reld" denk ik dat God dit met ontzetting aan- hoorde. Ik weet, dat u gelooft in een leven hier namaals waar al de oneffenheden van ons wereld-bestaan uit den weg geruimd zullen zijn, alle kromine ruggen en andere ongerechtigheden. Tracht dan sterk te we- zen en wacht op de verklaring en de zid waar u van sprak. En u hebt uw werk, om u te helpen, als ik maar kon werken zooals u". Ik ben niet „rechtvaard5g", ik ben niet zeei geduldig, ik ben even hartstochtelijk in op- stand gekomen, als u, als het u tot troost kan zijn, het te weten, ik lijd als u! We zijn gelijk wij beiden, u en ik werden met voor geluk gcschapen." (Wordt vcrvolgd). 6. 7. 12. 16. 26.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5