xonden aan den minister van binnenlandsche zpken en landbouw: Het blijkt ons hoofdbestuur, dat honder- den werklooze land- en veenarbeiders in de provincie Drente, ondanks alle aangewende pogingen, geen arbeid kunnen vinden in den landbouw. Zeer vele arbeiders zijn reeds ver schillende weken zonder inkomsten. In hun gezinnen heerscht groote armoede. Ons hoofd bestuur verzoekt uwe excellence dringend, spoedige tewerkstdling in diverse werkver schaffingen te bevorderen. BEVORDERINGEN B1J DE DEPARTF.- MENTEN. De voorzitter van den minister heeft er in een tot alle ministers gericliten brief op gewe- zen, dat er bij de departementen in de laatste jaren bij bevordering van klerken tot adjunct- commies niet steeds de hand is gehouden aan de voorwaarden, dat in den hoogeren rang een plaats beschikbaar moet zijn, tot welke prac- tijk de z.g. formatiebesluiten zouden medewer- ken. Thans is echter beslist, dat automatische bevordering zal mogen plaats hebben bij be- hoefte, als gevolg waarvan in de formaties van het departementspersoneel de klerken, ad- junct-commiezen en commiezen niet meer als groep mogen worden beschouwd. De vraag heeft zich voorgedaan of ten aanzien van de bevordering van klerk tot ad junct-commies de dienstjaren in den rang van schrijver op jaarloon beslist dat bevorde ring van klerk tot adjunct-commies als regel zal geschieden vol gens ancienniteit in den rang van klerk, met voorbijgaan van onge- schikten. Wanneer een a'mbtenaar uit den rang van schrijver tot den klerkenrang is overgegaan, zal zijn ancienniteit als klerk tellen van den datum zijner benoeming als zoodanig af. Slechts in zeer bijzondere gevallen zal van den gestelden regel afgeweken worden. DE KONINGIN IN ZEELAND. De commissa'ris der Koningin heeft aan alle burgemeesters vain Zeeuw9che gemeen- ten het voligende telegram verzonden: Ingevolge bevelcn van Hare Majesteit verzoek ik u terstond het volgende op de ge- bruikelijke wijze in uw gemeente bekend te maiken: Het is mij een behoefte des harten alien ait geheel Zeeland die deelgenomen hebben aan de grootsche hulde mij hedenmorgen te Midelburg gebracht en die het mij niet mo- gelijk is persoonlijk te bereiken, nog geheel onder den indruk van dat onvergetelijk uur, langs dezen weg mijn diepgevoelden dank te brengen. Ete viende dag van het Koninklijk Bezoelc aan Zeeland was bestemd voor een tocht door Zeeuwsch-VI a anderen Hedenmorgen stoomde de Koninklijke trein op van het station Kruininge-Ierseke naar Vlake, waar de Koninklijke familie zich aan boord begaf van de „Hydrograaf". Dan wordt naar Walsoorder in Oostelijk Zeeuwsch-VIaanderen gereden, waar een eerewacht van den Bijz. Vrijw. Landstorm de Koningin de eere-bewijzen brengt en »aar de autorit door dit gedeelte van voert langs Kloosterzande, Hengstdijk. Zaamslag, Axel, Westdorpe en Sas van Gent naar Temeuzen. Te Kloosterzande werd even gestopt bij het Monument, dat, daar na den waters- uood van 1906 is opgericht en dat destijds door Prins Hendrik is onthuld. Voorts werd de verschillende plaatsen, waarlangs de focht vcerde, enkele oogenblikken gestopt t»'j het gemeentehuis, waar dan de burge meester aan de Koningin werd voorgesteld Op verschillende plaatsen werden bloemen aangeboden en werden den hoogen bezoekers liederen toegezongen. Tijdens het oponthoud ;te Zaamslag werd door de heer Dr. Kraker aan de Koningin een gedicht aangeboden. In Temeuzen reed de Koniklijke familie naar de Markt en verliet de auto om plaats te nemen op een daar opgerichte tribune. De burgemeester van Temeuzen werd aan de Koningin voorgesteld en daarna luisterden de hooge gasten naar de uitvocring van een caiate, die door een koor werd gezongen. Nadat de Koningin haar dank voor de ontvangst had betuigd, ginsr de Koninklijke familie aan boord van de „Hydrograaf", die daarop aar Breskens voer. Te ongeveer twee uur kwamen de hooge gasten daar aan wal. Op den steiger werd de Koninklijke Familie opgewacht door den burgemeester van Breskens en de raadsle- den. Nadat de burgemeester aan H. M. was voorgesteld, zong een zangkoor, begeleid door een fanfarecorps een Lied, en nadat de Koningin te Breskens nog was aangeboden 'n exemplaar van 't werk; „Het landje van Cad- zand". begon de autotccht door Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, welke tocht voerde langs Schoandijke, Oostburg en Aarden- burg. In elk dtezer plaatsen verbleef de Ko ninklijke familie enkele minuten, zonder de auto te verlaten. Van Aardenburg werd ge reden naar Sluis. Even voordat deze plaats bereikt werd, stopte de Koninklijke auto om den directeur van het Fransche Pensionaaf „St. Jozef", den heer Everiest Abbel gele- genheid te geven de Koningin een' bouquet aan te bieden. Te Sluis aangekomen, reed de Koninklijke familie naar het gemeentehuis, waar in de Raadszaal de ontvangst door den Raad plaats had. De burgemeester hield hier de vol eon de toespraak: Majesteit, De gemeente Sluis heet Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke familie van harte we>- fcom op haar grondgcbied en het is namens ae geheele bevolking, dat ik Uwe Majesteit dank zeg voor de hooge gunst van dit b"- zoek. Toen Z. M. Koning Willem III, Uw hoo<*- geachte Vader, op 24 Mei 1862 deze gemeen- -e met een bezoek vereerde, werd Z. M. nit ruim twee honderd kindermonden het volgen de lied toegezongen: Oranje en Nederland Zijn immer nauw verwanL In vreugde en smart; Die band zij onze kracht, Die eendracht onze macljt, Die leuze nooit veracht Door 't Nederlandsche hart. „Oranje en Nederland een", de leuze on- zer voorvaderen is ook onze leuze, Majesteit onze leuze uit overtuiging, omdat wij weten' dat wij naast God aan het Huis van Oranje veel verschuldigd zijn. Bange dagen hebben wij doorieefd, Ma jesteit, maar in de ure des gevaars hebben wij meer gevceld nog dan anders, dat Oran je en Nederland, Oranje en Zeeuwsch- Vlaanderen door een band van liefde en trcuw zijn verbonden zoo hecht, dat hem te verbreken nutteloos zou zijn Uwe moederlij- ke liefde in die dagen van gevaar heeft onz'e harten van dankbaarheid doen zwellen an die dankbaarheid hebben wij onomwonden uitgesproken door onzen onwankelbaren trouw aan Uw Vorstenhuis, aan Nederland Oranje en Nederland, Oranje en Zeeuwsch Vlaanderen een blijve onze leus, blijve de leus onzer kinderen. Moge God Uwe Majesteit nog lange ja ren voor ons behouden en Uw bestuur zegen- rijk doen zijn voor het eene Nederland. Moge Hij Uwe Koninklijke dochter de wijsheid barer Moeder schenken, opdat zij de voetstapj>en moge drukken van Haar, die wij zoo gaarne noemen: Onze inniggeliefde Koningin". De Koningin beantwoorde deze toespraak, haar dank uitsprekend voor de goede wen- schen en voor de hartelijke ontvangst. Van het Raadhuis begaven de hooge gas ten zich naar de Kon. Kantwerkschool waar de Koningin ontvangen werd door den voor zitter van het bestuur en de direcfcrioe Mei. Metz. De voorzitter van het bestuur der school sprak de Koningin als volgt toe: Mevrouw, Het is ons een groot voorrecht Uwe Ma jesteit, H. K. H. de Prinses en Z. K H. den Prins der Nederlanden namens de Kant werlcschool eerbiedig welkom te mogen hee- ten. Met spanning hebben we Uwer Majesteits komst verbeid, verlangend uitgezien naar het oogenblik, waarop wij getuigenis moch ten afleggen van onze verknochtheid aan het geliefde Vorstenhuis, waaraan de school zoo onnoemeliik veel te danken heeft. Reeds spoedig na haar oprichting in 1854 mocht ze zich verlieugen in vorstelijke be- langstelling. H. M. Koningin Sophie der Nederlanden was haar eerste Beschermvrou- we en toen Uwe Koninklijke Vader Z. M Koning Willem III in 1862 onze stad be zocht, werd de Kantwerkschool met Zijner Majesteit's bezoek vereerd. Na de heropening in 1911, toen de school eenige jaren geslo- ten was geweest, mochten we de gunst er- varen, het praedicaat „KoninkIijke" te mo gen voeren, tcrwijl Uwe Koninklijke Moeder H M. Koningin Emma welwillend als Be- schermvrouwe optrad. En in tijden van ma laise. waarmee de school te kampen had, was het weer Uwe Majesteit, die door werke- lijk vorstelijke bestellingen de inrichting voor ondergang behoedde. Voor dat alles zijn we Uwe Majesteit zoo innig dankbaar. Het is een voorrecht, een vorstin te bezit- ten, die haar zorgende handen uitstrekt ook over bescheiden instellingen als deze, waar in alle stilte door nijvere vrouwen de kunst wordt gediend. Moge het Uwe Majesteit zijn gegeven. nog vele jaren ons Vaderland ten zege te zijn." Nadat de Koningin deze toespraak had beantwoord, werd de school bezichtigd en werd de thee aangeboden. Uit Sluis reed de Koninklijke familie langs Groede naar Breskens terug, waar zij aan boord ging van de Hydrograaf" die haar naar Ylissingen overbracht. Aan den steiger te Vlissingen stond een eerewacht dei- Kon. Marine opgesteld, die de Koningin bij haar aankomst de eerbewijzen bracht. De Koninklijke familie werd hier ontvan gen door den burgemeester van Vlissingen, die aan den steiger tegenwoordig was en na de ontvangst maakten de hooge bezoe kers een rijtoer door Vlissingen. In verband met de ramj>en, die de Vlissingsche bevol king de laatste weken getroffen hebben, zijn alle feestelijkheden bij dit Koninklijk bezoek echter vermeden en de Koningin toonde tij dens haar bezoek aan deze stad haar deel- neming in het lot van hen, die door deze rampen bijzonder zijn getroffen. De rijtoer door Vlissingen eindigde aan het station, waar de Koninklijke familie in haar salonrijtuig plaats nam, dat daarna gekopj>eld werd aan den gewonen trein van 6.50 uit Vlissingen Met dezen trein zal de Koningin tot Touw de reis maken- Daar zullen de Koninklijke njtuigen afgehaakt worden en de Konin gin zal dan daar in haar trein den nacht doorbrengen. drijfbennen, waarm na, bq eventueele onge- luldken, de drenkeling wordt opgevangen, zoodat zij redding vergemakkelijkt worth BRAND ORANJE NASSAU KAZERNE. Dinsdagavond omstreeks zes unr ontdekte de wacht in1 de Oranje Nassaukazerae te 's Gravenhage bij haar ronde, dat op een bergzolder boven den linkervlengel der ka- zeme, waar tafels, banken en dergelijk uit hout vervaardigde voorwerpen zijn gebor- gen, brand was ontstaan. Daar deze afdee ling van de leege kamers afgesloien is, is het onbegrijpelijk hoe men daar brand heeft kunnen stichten. Met eenige emmers water werden de vlam- men gebluscht; de militaire politie steit naar de oorzaak van dit eenigszins verdacht geval een onderzoek in. Tot nu toe is nog geen dader gevonden. ANTI-OORLOGSRESOLUTIE. Het internationale mijnwerkerscongres te Praag is Woensdag voortgezet. Den geheelen dag was men bezig met de kwestie van actie fegen den oorlog. Een inleidende redevoering werd gehouden door De Roode, gedelegeerde van het inter- nationaal arbcid'sburcau te Geneve, die zich uitsprak voor een volkenverzoening en voor een sterken Volkenbond die een einide zal ma ken aan alle oorlogsmogelijkheden. Door het congresbestuur was een anti-oorlogs-resolu- tie uitgewerkt, die concludeert, dat het oor- logsgevaar bl-ijft bestaan zoolang de volken niet bevrijd zijn en de regeeringen in kapita- listische handen blijven. Aan het bestuur van de mijnwerkersinter- nationale wer-d opgedragen een plan uit te werkcn tegen de mogelijkheid1 van een oorlog. Daaibij moet in aanmerking* worden g'enomen dat bij oorlogsgevaar onmiddellijk het inter nationale bestuur bijeen moet komen om de verder te nemen stapen te bespreken. In dit verband hield een Duitsche gedelegeerde een rede waarin hij opwekte tot een pacifistische opvoeding van de jeugd. Een der Fransche gedelegeerden bepleitte een internationale de- monstratieve staking van 24 uur tegen den' oorlog we Ik denkbeeld echter werd bestreden door de Amerikaansche, Engelsche en Duit sche delegaties en dat ten slotte werd verwor- pen. Het trok vooral de aandaoht, zegt de Tel. dat de Amerikaansche pers op dit congres' buitengewoon sterk vertegenwoordigd is. DE WILLEMSBRUG. j aanleiding van de ongelukken aan de Willemsbrug te Rotterdam deelde men aan de N. 'R. Crt. mede dat het distriets- noofd van de arbeidsinspectie, de heer C- C. tLast, gistermorgen de steigers geinspec- tecrd en in orde bevonden. intuschen zijn ter vermindering van het gevaar stroomop- en stroomafwaarts balken in de rivier gelegd met stalen netten, z.g. EEN EERLIJKE DIEF. Van een te Steenderen onbeheerd staand rijwiel werd het belastingplaatje cmtvreemd, doch vervangen door een zakje, inhoudende 3.10. De dader, een eerlijke dief, had blijkbaar bezwaar tegen een tocht naar het ver ver- wijderd postkantoor. BLIJK VAN WAARDEERINO Als blijk van waardeering voor de dien- sten, bewezen bij de redding van een gedeel te der bemanning van de Scheveningsche zeillogger „Hubertha Corelia SCH. 60", die op 4 October 1923 in <je Noordzee is ver- gaan, heeft de Nederlandsche regeering aan de bemanning van den Britschen stoomtrei- ler Lord Allenby Lt. 666 een bedrag van 600 toegekend. BESTR'IJDING VAN LANGPOOTMUG- GEN TER VOORKOMING VAN SCHADE DOOR EMELTEN. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen meldt In verband met het algemeen schadelijk op- treden van emelten gedurende het afgeloopen voorjaar lijkt het niet ongewenscht er op te wijzen, dat weldra de tijd aangebroken is, dat de langpootmuggen, die uit de emelten voortkomen, zullen verschijnen. Men meent wel, dat de emelten in Mei en Juni reeds langpootmuggen opleveren, doch in den regel verpoppen dan ten hoogste 20 of 30 pet. van de emelten, het meerendeel verpopt eerst thans. De meeste langpootmuggen zal men na mi-dden Augustus waarnemen en hun aan tal zal, het getal in aanmerking genomen, groot zijn. Toch is dit nog geen voldoende reden te veronderstellen, dat de emelten in het volgende jaar evenveel schade zullen aan- richten als in het afgeloopen voorjaar, dat zal afhangen van het weer. Is het in den vliegtijd van de muggen mooi, doch niet al te droog weer, dan hebben de muggen een prachtige gelegenheid haar eieren af te zet- ten. De jonge emelten komen in de tweede helft van September uit het ei, ze hebben in de eerste weken van hun bestaan vochtigheid noodig, anders gaan ze bij massa's ten gronde. Er bestaat dus gevaar en het is daarom zeer gewenscht op de dienen te letten. Wil men een weide scheuren en is er geen enkel bezwaar om dit omstreeks midden Augustus te doen, dan moet het worden aangeraden, want de muggen leggen zeer ongaarne eieren in geploegd land. Onkruidrijke plekken in tuinen moet men om dezelfde reden spitten. Ziet men muggen, dan lette men speciaal op de aan het spits-toeloopendc achterlijf ken- bare wijfjes, die zich, zwaar be la den met eieren als ze zijn, nauwelijks van den grond verheffen. Juist deze dieren leveren het groot- ste gevaar op, en als ze talrijk zijn, moet worden aangeraden het land te rotten of te slep*n. Men moet daar's ochtends vroeg me- .de beginnen, de dieren zitten dan onbewege- lijk in het gras en worden gedood. Tegen 9 uur, als het warmer geworden is, beginnen ze op te vliegen (de mannetjes echter eerder dan de gevaarlijke wijfjes), het is dan nutte loos verder te slepen. Op koele, mistige da gen voortgaan, want de dieren vliegen dan met op. Ook zou men proefgewijs de jaarlijk- scbe kunstimestbemesting kunnen geven op een terrein, waar veel muggen zijn, de dieren zuigen op den grond en aan de plan-ten en het is met uitgesloten, dat ze ten gronde zul len gaan. Ook al kan of w^nscht men geen van deze maatregelen toe te passen, dan is het toch goed op de muggen te letten, men weet dan waar emelten te verwachten zijn en kan in November of in Maart op de bedreigde plek ken nazoeken om hun aanwezigbeid inder- daad vast te stellen. In het voorjaar kan dan tijdig de bestrijding door mid-del van zemelen en Parijsch groen, waarover t.z.t. bericht zal worden, ter hand- worden genomen. Bescherming van vogels en verbetering van den vogelstand door ophangen van nestkast- jes moet als maatregel zoowel tegen de mug als tegen de emelt worden aanbevolen. Even- tueel nadere inlichfingen worden verstrekt door den Plantenziektenkunddgen Dienst te Wageningen, die ook gaarne zal vememen met welk succes de boven medegedeelde maat regelen zijn aangewend. EEN LANDBOUWJAARBEURS. Van 30 Augustus tot 7 September a.s. wordt te Keulen een bijzondere Jaarbeurs voor land-, tuin- en wijnbouw gehouden. De Landbouwvereeniging voor het Rijn- land heeft de organ-isatie van deze Jaarbeurs onder leiding van het bestuur van de Al- gemeene Jaarbeurs te K^ten, die van 14— 19 September d.a.v. wordt gehouden op zich genomen. Deze landbouwjaarbeurs, waar men- ook een groot bezoek uit Nederland verwacht vooral van Nederlandsche la-ndbouwers, die kennis willen maken met dc modernsfe ma chines en werktuigen, ornvat behaive afdee- lingen voor landbotiwmachines en -werktui gen, een groote expositie van landbouwpro- ducten, evenals die uit den wijnbouw. Alle modeme landbouwmadiines eri -werktuigen zullen in groepen zeer overzichtelijk zijn op- g^esteld. Tegelijk met de jaarbeurs wordt een grbote veetentoopstelling gehouden. ARBITRAGE IN DEN VEEHANDEL'. In den groothandel wordt wel gebruik ge- maakt van het scheidsgerecht, omdat dit soe- peler kan zijin. dan aan allerlei wetteksten gebonden reohters. Wat land- en tuin-bouw betreft heeft arbitrage alleen vasten voet ge- kregen bij den handel in kunstmeststoffen en voederartikeien en bloembollen. De commisaes zijn voor een dbell ook bedoeld afs anbitrale lichamen. Terwirl verder in den vee- handel wordt gepoogd ae arbitrage ingang te doen vinden. - Hoewel men reeds meer dan Wen jaren op allerlei manieren de arbitrage ingang tracht te doen vinden, en de zegswijze: „wie pleit om een koe, geeft er een toe", zoo oud als de weg naar Rome is, blij-ft het nog maar steeds sukkelen. In het laatste nummer van de Veldlxxle tracht daarom de voorzitter der „Vereeniging voor vee-arbitrage", A. van Leeuwen te Utrecht, de lezers van dat blad voor de idee warm te maken. HET LAND- EN TUINBOUWBF.DRIJF, BESCHERMENDE RECHTEN EN RETORSIEMAATREGELEN. In de algemeene vergadering van het Kon. Nederl. Land bouw-Comite die op 3 en 4 Sep tember a.s. gehouden wordt in de vergader- zaal der Eerste Kamcr, zal de heer Th. van Welderen baron Rengers te Oenkerk een in- leid'ing houden over de vraag: Zijn bescher- mende nechten in het belang van het Neder landsche land- en tuinbouwbedrijf en kunnen retorste maatregelen nuttig werken? DE STORMRAMP OP DE SCHELDE. Wij hebben reeds bericht, dat a.s. Zater- dag 's avonds van 6 tot 9 uur een collecte gehouden zal worden voor de liuisgezinnen die getroffen werden door de stormramp op de Schelde, 'waarbij 15 visschers tijdens hun werkzaamheden verdronken. Wij memoreeren nogmaals dat er muziek gemaakt zal worden. Hiervoor zorgen een viertal corpsen, t-w. Soli Deo Gloria, Ons Genoegen, Excelsior en St. Caecilia. De col- lectanten zullen gekleed zijn als visschers ir. stormkleeding. Deze kleeren werden welwil lend afgestaan door den vice-admiraal der Koninklijke Marine. Is het noodig, dat wij onze lezers opwek- ken, als hun een bus wordt aangeboden, daarin een kleine gave te doen? Is het noo dig, dat wij er op wijzen, dat daar in Vlis singen en Arnemuiden wediiwen en weezen zijn, die man en vader missen om den kost te verdienen. Het lijkt ons overbodig aan te sporen om toch veonl te geven. Er is nooit te vergeefs een beroep gedaan op der. liefdadiigheidszin van de Alkmaarsche be volking. Iedereen weet dat er geholpen mo-' worden, welnu men zal helpien en de collec- tanten zullen hun bus al zwaarder en zwaar- der voelen worden en na afloop der inzame ling zal een groote sqm gelds getuigen van de goede mentaliteit van de Alkmaarcers, die niet de verantwoordelijkheid van het ar moelijden van een groot aantal menschen op zich willen nemen. De gelde, die ontvangen worden, zullen worden afgedragen aan de commissaris der keningin in de provincie Zeeland. Dat het bedrag, dat uit Alkmaar den com missaris bereikt, groot moge zijn! VAN DEN DIJK GEREDEN. Woensdagmiddag is te Alblasserd'am een autobus met passagiers van den dijk gereden. Zevcn passagiers werden gewond, waaronder enkele crnstig Drie doktoren en eenige leden van eerste hulp bij ongelukken hebben spor dig de eerste verbanden gelegd. Het chassis van de bus is geheel versplinterd. GEVAARLIJKE AARDIGHEID. Gistermorgen half twaalf is te Honselers- dijk een houten pakloods uitgebrand. De oor zaak van den brand was een ongepaste aar- digheid. In de loods, waar tomaten werden verpakt voor verzend-ing naar Engeland, had- den de jeugdige inpakstertjes papieren strik- ken in hun haar gedaan. Een der bedrijfs- chefs aankomende en dit ziende, had daarop de aardigheid de papieren strik bij een der meisjes in brand te steken, waarop deze uit angst, dat ook het haar vlam zou vatten, de brandende strik in een pak houtwol wierp, waarvan het gevolg was, dat in een oogwenk de loods, met zeer veel gemakkelijk brandend materiaal, in lichten laaie stond. De brand- weer, die spoedig ter plaatse was, begon on middellijk eenige goederenwagens der W. S. M. weg te rijdCn en kon zich daarna bepalen tot het nathouden der naastliggende houten loodsen. De bedrijfschef werd door de politie voor- loopig gearresteerd tot het instellen van een nader onderzoek. VERDRONKEN. Gisterenmiddag is J. V. leerling-machinist bij de Nederl. Spoorwegen te Oldenzaal, toen hij wilde gaan zwemmen in De Dintel te De Lutte in een der kolen geraakt en verdronken Zijn lijk is nog niet gevonden. INBRAAK. Gisternacht is, naar het Hbkf. meldt, in de woning Vondelstraat No. 12 te Amsterdam een inbraak gepleegd. In het naastgelegen huis, No. 14, is de commissie voor uitzending van kinderen ge vestigd; na vijf uur in den namiddag is dit perceel onbewoond. Inbrekers hebben van deze omstandigheid gebruik gemaakt, een ruitje in de voordeur is stuk geslagen, dc deur is geopend en door deze woning waar eenig geld, tezamen een 40 of 45, werd meegenomen -— hebben zij den tuin bereikt De keukendeur van het onbewoonde huis werd verbroken en van de keuken uit kondert de dieven, door het vemielen van de schar- nieren van de zeer zware tusschendeur, toe gang tot de verdere woning krijgen. Alles werd daar nagezocht, kastjes en laden werden opengebroken en eenige gouden voorwerpen werden bij dit onderzoek de buit der indrin- gers Daar de bewoneTS uitstedig warcm, hadden de inbrckers vrij spel, tot omstreeks 12 uur, toen dc heer des huizes thuis kwam. Deze be merkte, dat de voordeur van binnen afgeslo- nister van fioanden een adres" gezonden waarin zij zegt met eenige bezorgdheid ga- degeslagen te hebben de vlucht, welke het Rijksinkoopbureau heeft genomen en ver zoekt: 1. In overleg met het Rijksinkoopbureau het aantal artikelen sterk te beperken, opdat het corps ambtenaren niet nog meer zal be- hoeven te worden u-itgebrad en ambtenaren zich op die bepaalde artiWlen zullen kunnen specialiseeren. 2. Een buitengewone controle in het le- ven te roej>en, welke zooveel mogelijk za! kunnen vervangen de natuurlijke readies van het particuliere bedrijf zooals het ver- koop der dienteele, het werken met verlies enz., welke aldaar waarschuwend- werken, indien er fouten begaan worden. Naar de meening der Kamer zou het daar om overweging verdienen naast de bestaan- de commissie van toezicht, waarvan de ge- wone leden alien ambtenaren zij, welke zit- tig hebbende, namens een der departementen eene nieuwe commissie te benoemen, welke de commercieele leiding zal hebben te con- troleeren. Tot deze commissie zal dan tevens ieder. die meent klacbten te hebben, zich zoo noodig vertrouwelijk, moeten kunnfen wn- den. Ook zou een der Kamers van Koophandel, krachtens haar wettelijke functie, als advi- seerend college deze taak op zich kunnen nemen. 3. Ten slotte zou een zeer groote mate van publiciteit betracht moeten worden, op dat eventueele fouten zoo spoedig mogelijk gesignaleerd kunnen worden. Dsartoe zullen naar de meening der Ka mer de instructies gepubliceerd, het orgaan en de beste'.Iijsten, welke reeds aan alle riikskantoren worden toegezonden, benevens alle andere daarvoor in aanmerking komen- de atukken, toegezonden moeten worden aan de Kamers van Koophandel en zoo noodig ook aan andere lichamen. Ook zal den be- heerders enz. der plaatselijke Rijkskantoren uitdrukelijk toegestaan moeten worden aan de Kamer van koophandel onder welker res sort zij behooren, inlichtinoen te verstrekken cmtrent de nraetische resultaten door het bu reau behaald. EEN MIDDEL TOT VERDELGINO VAN INSECTEN. E>e heer H Daan, te Santpoort, heeft een. middel gevonden om vliegen en andere insec- ten te verdelgen. Gistercn is in <ie boerderij van den heer Bohm te Santpoort een demonstratie gehou den. In een stal met koeicn, waarin het kri- celde van de vliegen, werd het praeparaat met een cenvoudige spuit in de ruimte verspreid. Het resultant was verrassend; bij hondertal- ;on vielcn de vliegen op den grond. Ze wa- ren alle een versiikkingsdcod gestorven. Een proef bij malariamuggen leverde eveneens idt- stekende resultaten op. Het praeparaat is onderzoeht door prof. dr. I?Adershoff, te Utrecht, directeur van het Kijks rologisch Instituut. Deze heeft ver- klaard dat het voor menschen en dieren ab- soluut onschadelijk is. Insectca kunnen ech- ;cr in de atmospheitr, door het praeparaat tcweeg gebrach+, niet meer adcmhalen. In cefi normnal geval is bij het behandelen van een stal 50 gram vloeistof noodig. Waar dit ongeveer op 25 cent komt, is het middel zekei met duur, daar Le stal dagenlsng voor vliegen wo-rdt behoed. Dat het middel vr.or dem alariabestrii'ding van groot nut zal blijken volgt wel uit hd ei dat dr. I T. Th. Doyer, insoecfeur der volksgezondheid in de provincies Noord-Hol- Rd Utrecht, zich bcreid heeft verklaard, over dit praeparaat inlichtingen te verschaf- icn. Zooals men weet is dr Doyer voorzitter van de commissie ter bestrijding van de mala- 1 ia dopr de bevolking. Het middd of licver, de vloeistpf, heet I. u. s. (ladicaal insectcn do-odende straal). DE GROOTHE1D VAN EEN KLEIN volk. Uiltje schrijft: Als je onbaatzuchtig heel je range leven aan eed"le reddingswerken hebt gegeven als onze Helden van de Zee; als je tot zelfopoffering altij'd klaar stondf, Wi3vr 'iJimedemenschen in gevaar vondt, al bracht het nimmer voordeel mee; als ie dan oud bent en te vroeg versleten als. je leeft eenzaam, door je volk vergeten in zorg, in kommer en chagrijn dan kun je hoonend met mijn woorden zin- „grove onda.nkbaarheid. da's een dier din- gen, waarin een klein volk groot kan zijn". Proviflciaal JSieuws UIT HEEMSKERK. De gemeenteraad kwam Woensddgmiddag bijeen vcol7lttersohaR van de» burgemeeste Aanwezig alle leden. Na voorlezing der nofulen der vorige bff- eenkomst die goedgekeurd werden, volgde punt 1 der agenda, n:l. stemming voorstel oCiiuiji, j 50 subsidie Woemboilencultuur welk voorstel werd aangenomen. Tot de ingekomen stukken behoorden er een van het Provinciaal Bestuur, inzakc een kleine verand-ering in de Po 1 itieverord-ening hoofdzakelijk bcireffende de verhuring van het Noordzeestrand. De raad nam hietvan goede nota Nog was mgekomen een schrijven van G S. in houdende een nieuwe regeling van het sala- ris van den gemeenteontvanger. Voorgesteld d<K?r dd college, nu dit honorarium nog 1200 bedroeg, dit in de tijd van 5 achter- WIU. eenvolgende jaren telkens met 6 pOt. te ver- ten was en onraad vermoedende, waarschuw- rnin ,ren het 840 bedroeg. De raad de hij de politie. Onmiddellijk hebben politie- agenten met honden een onderzoek ingesbteld bereden jx>litieagenten zetten het nakirig ter rein af, doch alle moeite was tevergeefech. Waarschijnlijk gewaarschuwd door de pogin- gen van den bewoner van het huis om de voordeur te openen, hebben de inbrekers over den onbebouwd liggenden grond van ^At- lanta" de vlucht genomen. In het huis heeft men een aantal zware in- brekerswerktuigen, booren, beitels, koevoet, gevonden, diie de dieven bij hun haastige vlucht hebben achtergelaten. RIJKSrlNKOOPBUREAU. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden heeft aan den mi- ging hiermede accoord. De autobusondememcrs Gebr. Beentijes hadden in een vorige bijeenkomst een ge- meentesubsidie gevraagd van 0.60 per rit om een geregelde dienstregeling te verwaar- borgen van Heemskerk op Beverwij-k. Daar men deze bijdrage toen veel te hoog vond is besloten dat B. en W. nader met g^ noemde ondernemers zouden onderhandelen om te trachten een hi'lijker regeling te kun nen treffen. Door B. en W. werd nn voorgesteld Wf wijze van proef voor den tijd van 1 maand 6 ritten per dag van hier naar Beverwijik te doen, waarbij tenminste 5 plaatsen in db bus gegarandeerd moesfen worden en onder deze omstandighedien een gcldeljjke vergoe- c'n tnii /Iy\ z*\1 1 11-1 I 0*1TI Cf rllAmiAna oc/«/\.An/4i

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6