DAGBLAD VOOR ALKMAAR .EN OMSTREKEN. De Reorpnisatie van de Alkm. Ontzetvereeniging. fto. 187. Honderd zes cntwintigste Jaargang 1924 ZATERDAG Dit nummer bestaat yit 3 bladen* A.bonncmentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandcn f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. AdTertentiepr. 25 ct. p. regel, grooterc letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. Directeur: O H. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. 9 AUGUSTUS mnmMnnMm Het is van algemecne bekendheid, dat de Katholieken te dezer stede zich tot dusver van deelname aan de jaarlijksche gebeurtenis- sen ter herdenking van Alkmaar's ontzet ont- houden hebben. Eerst het vorige jaar is daarin in zooverre eenige wijzigmg gekomen, dat verschillende vooraanstaande Katholieken toen deel geno- men hebben aan de op 8 October op het Sportpark gaorganiseerde ridderspelen. Maar het was voor ieder duidelijk, dat dit niet van een plotseling veranderd in zich r getuigde, maar eenvoudig een gevolg was van de om- staridigheid, dat de Koninkiijke familie op den 350-jarigen gedenkdag van Alkmaar's ont zet onze gemeente bezocht en de Katholieken zich op dien dag niet geheel afzijdig wilden houden. Dien dag is, stcrker dan vrrrger, de vraag gerezen of men niet op den ingeslagen wsg zou voortgaan en of voortaan de Sste Octo ber voor de Alkmaarsche katholieken niet een dag van even groote beteekenis als voor de belijders van alle andere godsdiensten zou kunnen zijn. Men was na het welgeslaagde feest nog in een verbroederingsstemming en tijdens het 's avonds gehouden diner kwam mr. Leesberg openlijk verklaron, dat Protestanten en Ka tholieken voortaan op 8 October eenurachte- lijk feest zouden viefen. Dat werd met algemeen gejuich begroet, maar het bleek al heel spoedig, dat onze kathclieke wetiiouder een beetje buiten zijn bcekje gegaan was en dat de kwestie niet zoo eenvoudig was als men haar tijdens-het diner wel meende te kunnen becordeelen. Zij is inderdaad niet zoo heel eenvoudig. Zij is al van zeer ouden datum en heeft in den loop der jaren meermalen tot ernstige meeningsverschilien tuschon heethoofdige Protestanten en Katholieken geleid. De herdenking heeft bij velen en dat is het groote struikelblck geweest altijd meer in het tceken van den godsdienststrijd dan in dat van de vrijtnaking van ons aller vader- land gesiaan. En al is het tegenweordig gelukkig zoo, dat de Sste October een heel kalme dag is, waarin Protestanten en Katholieken elkaar geen stroobreed in den weg leggen, toch is er een tijd geweest, dat h~+ op dozer, dag meermalen tot ernstige collider is gekomen. Nu is het niet goed, dat tussclien burgers ran dezelfde stad ernstige meeningsverschii- len bestaan over de beteekenis van de ge beurtenissen die voor de geschiedenis van onze stad van overwegend belang zijn geweest. Wij zijn Alkmaarders of wij zijn het met. En een van beiden, wij goden ken de groote daden onzer voorvaderen, de belangrijke feiten uit de geschiedenis onzer eigen veste ofwel wij trachten de herinneringedata zoo ongemerkt mogelijk te passeeren. Maar wij mogen niet in twee kampen ver- 'deeld zijn zcodat de eene groep ten hoogste afkeurt wat de ander iuist als een der groote daden van ens voorgeslacht tot in lengte van eetiwen in dankbaarheid meent te moeten herdenken. Het is zeker niet aUereerst aan protestant- sche zijde, dat steeds op afsche.ding en grcepeering van eigen geestverwanten aange- stuurd wordt. Waar wij het sepen.'fisme ooit constateeren, betreuren wij dat ten zeerste omdat in een- dracht en cnderlinge verdraagzaamheid en niet in afscheiding en wantrouwon de kracht van een volk is gelegen. En waar men van protestantsche zijde het seperatisme afkeurt zal men zich juist daar niet afzijdig mogen houden als een volks- gi-oep van andere geloofsovertuigmg to+ toe nadering en samenwerking blijkt te willen Komen Dat is het geval1, want van katholieke zijde is niet onduidelijk te kennen gegeven, dat men er prijs opstelt tot een compromis te komen, waardoor voortaan Alkmaar s geheele bcvol- king eendrachtelijk cp 8 Odober het feit van haar ontzet kan gedenken En nu denke men niet, dat het alleen aan protestantsche zijde zoo mceilijk zal zijn de eerste schrede tot toenadering te doen. Aan beide zijden zullen velen een offer aan eigen langdurige overtuiging moeten brcn- gen en aan katholieke zijde waarlijk niet het minste. Daar is Alkmaar's ontzet met allereers. als een histcrisch feit in herinnering gebleven maar wel als een gedenkdag uit den tijd dat het voor velen niet alleen een strijd legen de vreemdC overheersehing maar ook wel dege lijk een geloofsstrijd geweest is. Er gaan in den laatsten tijd van katholieke zijde stemmen op die de daden van fanatieken uit dc middeleeuwen willen vergeten, die de groote lijn willen vol gen en bovenal de be langrijke his-torische feiten en hun gevolgen willen' herdenken. JX oorlog tegen Spanje", heeft Enter Dr; Willibrodus Lampen O. F. M. in zijn in 1022 verschenen boek „De martelaren van Alk maar en hun tijd" gezegd „die oorlog was geen zuivere gcdsdienstoorlog en de huurlin- gen in Spaanschen dienst streden allesbehalve voor de verdediging van den katholieken gods- dienst". „Inderdsad", zegt hij. ..was de verdedi ging van Alkmaar niet het wcrk der her- vonnden alleen maar hadden ook de katho lieken er hun aandeel in." „Onze overwinning" aldus de schrijver „was evenmin een overwinning van den hervcrmden godsdienst als een overwinning door Duiischland in dezen oorlog de triomf van Luthers hervcrming zou geweest zijn. Maar men maakt het er in sommige kringen Dat is een heel vera andig woord, dat vole onnadenkenden in katholieke kringen getrof- fen moot hebben en dat velen tot nadenken zal hebben gebracht die zich tot dusver op den 8sten Oc.Tber ais vanzelfsprekend van elke deelname aan de ontzetviering hebben cnthouden. Verleden jaar heeft de komst van H. M. de tcenadering vergemakkelijkt en toen werd als't ware de brug gebouwxl over de kloof, die Protestanten en Katholieken on dezen dag steeds van elkaar vcrwijderd heeft gehouden. Maar het is duidelijk, dat de verwijderiug van te langen datum is en dat er in den loop der jaren te veel conflicten geweest zijn, cm olotseling zonder meer tot algemecne ver- broedering te kunnen besluiten. VVil de toenadering duurzaam blijven, dan meet nu elk misverstand grondig uit den weg geruimd word en. Dan moeten aliereerst dc Katholieken de gebeurtenissen van 1573 zoo leeren zien, dat zij met algeheele instemniing elk jaar weer den 8sten October als een gedenkdag van groote beteekenis kunnen meevieren. Dan meet de gedacbte dat onze strijd te- gen Spanje een "gcdsdienstoorlog geweest is verdwijnen, dan meet men slechts het groote histcrische feit onzer vrijmaking zien en daar- van ncg thans de zegenrijke gevolgen con stateeren. De ontbreken-de schakel in den alien om- vangenden keten der verzoening is in den loop van dit jaar verschenen in den vorm van een door den heer Leo Speet geschreven boekje, da-t tot titel draagt „De Alkmaarsche 8-October-kwestie", een boekje dat wij destiids uih'oerig geresenceerd hebben. Hier wordt naar toenadering en verdraag zaamheid gestreefd, hier wordt de beteekenis van de gebeurtenissen van 1573 in een voor de Katholieken geheel nieuw licht gesteld, hier wordt niet gezoeht naar wat scheiden kan maar bovenal naar wat de Alkmaarders van dozen tijd op den Sen October, in dank baarheid voor de gebeurtenissen uit het verle den, bijeen kan brengen. Het hangt er hebben wij vroeger al eens betoogd voornarnelijk vanaf hoe onze katholieke stadgenoot-en den strijd onzer .vooiwaderen tegen de Spaansche overheer sehing willen bekijken. Was die strijd een zich losmaken van een onderdrukt volk van de heerschappij van een vreemde en niet-beminde vorst, was die strijd een worsteling met vreemde, bloeddorstige huurtroepen om vrijheid en zelfstandigheid zonder welke geen volk tot ontplooiing van eigen krachten kan komen? Of was die strijd het zich onttrekken van een groep ketters en beeldenstormers aan de maeht eens konings, die niets anders deed dan zijn gewetensplichf wanneer hij met alle hem ten dienste staande middelen gehoor- zaamheid aan den alleenlijk erken-den katho lieken godsdienst eischte? Ware Philips niet de beschermer van het katholicisme geweest, was onze strijd tegen Spanje niet voor een groot deel het verzet van ..afvalligen" tegen de geuniformde bewakers van de katholieke leer, dan zou de 80-jarige oorlog zonder twijfel door ieder Nederlander als een zuivere strijd voor vrijheid en onaf- hankelijkheid beschouwd worden. Dan zou men nu slechts allerwege consta teeren, dat onze vrijmaking voor land en volk de zegemrijkste gevolgen gehad heeft. De heer Speet heeft de toenadering verge makkelijkt door er op te wijzen, „dat God een en ander heeft toegelaten in Zijn alwijs be- stier". __0 Het historische feit dat Alkmaar in 1573 niet werd uitgemoord en verwoest wordt thans beschouwd als een aanvangsdatum van wat ook de Katholieken in de latere histo ric moeten roemenhet begin van een zclf- standig staatkundig leven en het begin van het latere koningshuis van Oranje onder wolks regeering zij zich thans nog gelukkig prijzen. „God", aldus de schrijver, „heeft een en ander in Zijn alwijs bestier toegelaten en al zijn er waarlijk alle bittere herinnenngen voor de Katholieken verbonden aan deze tij- den, we moeten bedenken, dat God uit net ei- enlifk kwade het goede kan doen voortko- men Wanneer wij b.v de vervolging en ver- drukking der Katholieken in den vroegeren tijd best h on wen als een felle loutenng, welke de Katholieken naar Gods bestieT moesten door ma ken om nog beter Katholieken te wor den dan is er waarlijk wel grond tot dank baarheid." t Dat is een verstandige manier om de kwes- tie te bekijken voor hen die werkelijk naar toenadering streven. Moeten wij elkaar nu nog verwijten wat sommige onzer bet-overgrootvaders in 1573 voor onverstandige daden gedaan hebben? Het is heel wel mogelijk dat er in dien tijd priesters vermoord zijn zooals er ook wel heel wat „ketters" op den brandstapel den martel- dood zijn gestorven. Maar daarom was toch de strijd om onze onafhaiikelijkheid niet de strijd der Protes- tantc:i tegen lvet hun opgedrongen katholieke geloof. Oolc zonder den opstand tegen het Spaan sche gezag zou in den loop der eeuwen het Protestantisme zich baan gebroken hebben. Nu men van katholieke zijde de zwarte da den uit het verleden van weerszijden wil ver- geven en vergeten en slechts gezamelijk het blijde historische feit onzer ontkoming aan een gruwelijke moordpartij wil herdenken, moet men van Protestantsche zijde die toena dering waardeeren omdat dezerzijds steeds naar vereeniging en niet naar afscheiding mag gestreefd worden. Het zal wij coneludeerden dit vroeger reeds ongetwijfeld van Protestantsche zij de van een breed standpunt getuigen eenvou dig fe besluiten de bestaande vereeniging door evenredige deelname van Katholieken in de beStuursfuncties zoo te vervortnen, dat be- reikt wordt wat reeds vele jaren niet meer dan natuurlijk heeft geschenen: een jaarlijk sehe algemeene feestviering der Alkmaarsche burgerij ter herdenking aan het blijde histo- rischb feit. dat onze stad in 1573 door bloed dorstige huurlingen niet uitgemoord en ver woest is geworden. Op 29 April werd een vergadering gehou den -van de bestuursleden der Ontzetvereeni- •ging de heeren A. P. H. Blaauw, H. Bossert Hzn., J. Lind, A. J. Stikkel, C. Nauues Gor- ter en de leden der feestcommissie de heeren B. Kuijpcr en P. Termaat met vertegenwoor- digers der katholieken, namelijk de heeren Leo Speet, Mr. A. M J. l eesberg, C W. Keijsper, Jb. Baart, Mr. A. J. F. M. Dor- beck, D. van Dijk en A. Lohman. Na een bespreking, waarbij ook de burge- meester tegenwoordig was, werd besloten een nieuwe vereeniging te vormen welke den naam zal dragen: „8 October-vereeniging „Al-kmaar Ontzet". Men besloot het tegen woordig bestuur en de feestcommissie te handhaven en ook eenige Katholieken in het bestuur op te nemen, om tot een feestviering voor geheel Alkmaar te kunnen komen. In de ledenvergadering van 31 Mei werd deze kwestie besproken en het bestuur met 25 tegen 15 stemmen gemachtigd op den inge slagen weg voort te gaan. Aan de Katholieken zal nu tot 1 Septem ber gelegenheid worden gegeven tot de nieu we organisatie toe te treden terwijl den leden der Ontzetvereeniging die geen lid van een eenheidsvereeniging willen zijn, venzoclit z.al worden daarvan voor 1 September schrifte- lijk mededeeling te doen. Zonder bericht wordt aangenomen, dat zij lid van de nieuwe organisatie willen zijn, en in de eerste dagen van September zal worden nagegaan of. in verband met de toetreding der Katholieken en het lid blijven van de le den der Ontzetvereeniging, met vertrouwen de nieuwe organisatie kan worden aanvaard. Deze bijzonderheden worden in een cireu- laire vermeld weike dezer dagen aan alle leden der Ontzetvereeniging wordt toegezon- den en waarin het bestuur ten slote de hoop uitspreekt, dat op 8 October 1924 door alien, zonder onderseheid van godsdienstige rich- ting. bij het Victoriebeeld hulde zal gebracht worden aan hen die 8 October 1573 onze stad hebben gered en daarmee krachtig heb ben meegewerkt ons land van vreemde over heersehing te verlossen. Aan het slot van dit artikel kunnen wij slechts herhalen wat wij reeds in de feestcou- rant van 8 October 1923 als onze vaste over- tuiging hebben weergegeven. Onze vrijheid en onafhankelijkheid zijn door alle Nederlanders en geenszins door aanhangers van een bepaalden godsdienst bevochten. En daarom past het alien Nederlanders de toen behaalde zege met dankbaarheid te ge- denken. Daarom moeten in het bijzonder alle Alk maarders, van wetk geloof ook, den dag her denken, waarop, dank zij den moed, het vol- hardingsvermogen en het saamhoorigheids- gevoel van hun voorvaderen. de stad hunner inwoning het signaal voor de algeheele vic- torie heeft gegeven. het parlement er niet door gebonden is en :n het najaar gelegenheid zal krijgen het ver- drag te wijzigen of te verwerpen. Zoo haastig is het verdrag echter gere- geld, dat de lord-kanselier er vclgens zijn zeggen nog niet eens van op de hoogte wai. Het kabinet blijkt er niet over te zijn geraad- pleegd. Ponsonby, die de onderbandelingen heeft geleid, kon niet eens zeggen hoe groot de leening was waarom Rusland heeft ver- zocht. Indertijd vrcegen de Russen te Genua om 600 millioen pond sterling, maar in Den Haag werd dit bed; mt de helft vermin- derd. Een kleine ii. zou Rusland echter weinig baten. Een eigenaardig bewijs ook van de haast, waarmede het verdrag in elkander is gezet is het feit, dat aan Sir Robert Home tijdens diens rede een desbetreffend document ter hand werd gesteld. Deze manier van handelen, aldus vervolgi de „Times" moet de natie iot oneer streken. Wat moeten de buitenlandsche regeeringen wel denken yan een onder zulke omstandig- heden en zonder vcorkennis van een der voor- naamste kabinetsleden gesloten verdrag? Wat moeten andere landen denken van de iichtvaardigheid van de regeering van dit groote rijk. die de voorloopige toezegging doet voor een leening, waarvan bet bedrag en de voorwaarden haar onbekend zijn? De bestudeering van den tekst der voorge- steide verdragen met Sovjet-Rusland, leidt volgens verschillende Engelsche bladen tot de conclusi?, dat ze meer het karakter dra gen van overeenkomsten, die ten doel hebben de verdragen te regelen; dan van verdragen zelf. Men acht het zeker, dat de oppositie bij de ratificatie, als het parlement weder bijeenge komen is, opnieuw het hcofd zal opsteken. DE TOESTAND IN CHINA. In den laatsten tijd is er hernieuwde acti- viteit in de legers vap generaal Yen Tsjoe, den vertegenwoordiger van de Peking-regee- ring in de provincie Kwantoeng en yan gene raal Yang Sji-mjng, een der volgelingen van Soen Yat Sen, den revolutionnairen macht- hebber te Kanton. Generaal. Yen Tsjoe zou een aanval op Kanton voorbereiden. Een belangrijk feit is, dat maarschalk Woe Pei Foe, de groote militaire machthebber van de centrale regeering te Peking, generaal Ma Tsji met tien bataljons heeft gezonden onr de actie tegen Kanton te steunen. De provincies Kiangsi en Foekien zullen elk een divisie tegen Kanton dirigeeren. HERNIEUWDE ACTIE VAN DE VALERA. De bekende Iersche „republikein" De Vale- ra is weder op vrije voeten gesteld en denkt cr over dit heugelijk feit te vieren met het vcortzett'en van zijn rede die hij een jaar ge- leden (15 Aug.) te Ennis uitsprak en die hij nog tiiet Had had voltooid toen men het oogenbliik gekomen achte hem acliter slot en grendel op te bergen. Volgens de „Daily Mail" is dit hernieuw de optreden van De Valera dat bij deze eene manifestatie wel niet blijven zal de voornaamste reden, waarom president Cos- grave aandringt op een snelle regeling van de Iersche grenskwestie, daar het duidelijk is, dat de regeering veel last zal gaan onder- vinden van de „repufclikeinsche" oppositie. Van De Valera's aanstaande tactiek wordt geen geheim gemaakt. Hij zal beweren, dat de Britsche regeering het Iersche verdrag heeft verbroken door de vertraging in de op- lossing der grenskwestie, en daarom voorstel- len, dat Ierland thans ook niet meer aan het verdrag is gebonden en zijnerzijds zijn eigen weg kan gaan, in de eerste plaats door de verbreking van den eed van trouw. Aleer dat is gebeurd, zegt De Valera, zal ik mijn zetel in het parlement van den Vrijstaat met mne- men. Op Cosgrave berust dan nu de lastige taak, te bewijzen, dat de dingen, hem door De Valera aangewreven, onwaar zijn en men weet, dat het bewijzen van iets negatiefs bijna altijd groote moeilijkheden meebrengt. DE MOORD OP MEVROUW EVANS. De gekozen president van Mexico, gene raal Calies, is blijkens berichten uit New- York aldaar'aangetomen en vertrekt naar London teneinde een onderhoud met Mac- Donald te hebben over den moord op mevr. Evans. Nu de drie mcordenaars van mevr. Evans zijn gevat en herkend. acht de Mexicaansche regeering het incident, wat het d'iplomatieke gedeelte betreft, gesloten. Buitenland. HET ENGELSCH-RUSSISCHE VER DRAG. Het verdrag ondervindt heftige critiek van de Times", een der meest vooraanstaande Londensche bladen. Het blad verwijt MacDonald dat hi] ge legenheid had het verdrag met Rusland te teekenen, hij maakte echter van deze vj-ijheid geen gebruik, doch gaf de verzekcring dat DE HITTEGOLF IN DE VEREEN1GDE STATEN. Door de geweldige hitte, die Donderdag te New-York heerschte, zijn tien personen be- wusteloos gwieorden. Een sterfgeval tenge- volge van de warmte deed zich voor. Tal van ongevallen door de hitte worden uit Philadel phia gcmeld, en veeriien uit Washington. In Westelijk Wisconsin is op de hevige hitte een tornado gevolgd, die tal van dooden eischte, terwijl vele personen werden gewond. DE BURGEROORLOG IN HONDURAS. Het Amerikaansche gezantschap in Hon duras seint, dat de burgeroorlog opnieuw is begonnen en, dat het eindc der vijandehjkhe- den vooreerst niet te voorzien. Nog wordt draadloos gemdd, dat generaal Ferrara, de minister van Oorlog. Donderdag- morgen met een groot aantal ti-oepen, wape- nen en munitie de hoofdstad van Honduras verliet en zich in openlijken opstand tegen de regeering verklaarde. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Het blijkt meer en meer dat de conferentie met het ernstige voornemen bezield is de za- ken zoo spoedig en zoo reeel mogelijk tot een oplossing te brengen. De houding van de Duitsche gedelegeerden verwerft overal lof. Er schijnt overeenstem ming te zijn in alle drie de commissies. Hoe deze overeenstemming is en wat zij beteekent is tot dusver nog niet bekend. Wat het werk der derde commissie betreft de leveringen in nalura schijnen de Duitsche eischen nogal omvangrijk te zijn, zoodat hier de defi- nitieve oplossing wel wat 'anger op zitih zal laten wachten. Intusschen, het begint te dagen in de toe- komst van Europa. Moge het spoedig alge- heel dag worden! Ten blijke, dat wat wij hier schrijven, in* derdaad alien grond heeft, plaatsen wij hier- onder een N. T. A. telegram uit Londen: De geallieerde conferentie is bezig de pro blemen, waarvoor zij gesteld is, met opmer kelijke energie af te handelen en zij zette ook heden van vroeg in den morgen tot laat in den avond haar arbeid voort. De conferentie schijnt haar taak toch in- derdaad snel en vlot af te werken. Hoewel intusschen optimisten volhouden, dat de arbeid Zattrdag afgeloopen is, zijn de nieuwe gedelegeerden van oordeel, dat de conferentie tot in de volgende week zal voort- duren. Voor zoover de militaire ontruiming aan- gaat, is de Britsche delegatie op het oogen- blik bij geenerlei bespreking daa'romtrent be- trokken. Wat voorts het geallieerde plan in zake de economische ontruiming betreft, wordt ge- loofd dat de Duitschers wenschen. dat de uit- voering van dit plan zal worden bespoedigd. De geallieerde meening is, dat de data, welke in dit schema worden aangegeven, eerst na zeer zorgvuldige ovenveging dooi de experts zijn bepaald, doch niettemin be- ALRMAARSCHE CODRANT. KORTE BERICHTEN. Naar verluidt, bestaat het voorncmen Cairo en Suez te verbinden door een electrb schen spoorweg dwars door de vaeestijn. Volgens de ..Deutsche Handelszeitung" wordt het bericht over het sluiten van een overeenkomst tusschen Rusland en Italie in zake de levering van koien voor de Italiaan* sche spoorwegen thans uit Rome bevestigd. Do overeenkomst wordt geteekend zoodra de Ita» liaansche gezant Manzoni naar Rusland zal te« rugkeeren. De ..Daily Telegraph" verneemt uit do meest gezaghebbende bron, dat de Britsche Rijkstentoonsteliing het volgend jaar opnieuw zal worden geopend. Volgens de jongste volkstelling in Polen bedraagt het aantal Joden in dat land 2.000.000; d.i. 7.4 pCt. van de totale bevolking. Edgar Tisher, hoogleeraar in de historic aan het Amerikaansche ..Robert College", is uit Turkije uitgewezen wegens beweerde deel« neming aan antbTurksche propaganda. De 15'jarige zoon van een landgoedeige* naar Von Behr te Hoya aan de Veser werd met afgesneden hals dood in zijn bed gevon» den. Men vermoedt met een wraakneming te doen te hebben. In verband met dit vermoeden is een koetsier van het landgoed gearresteerd. De' waarnemende premier van Noord" Ierland, Lord Londonderry, heeft uit Belfast een verkiaring de wereld ingezonden, waarin hij zegt, dat hij ten aanzien van het grensge« schil hetzclfde standpunt inneemt als de pre» mier Sir James Craig, n.l. altijd bereid te zijn, in overeenstemming met den Vrijstaat de rec» tificatie van de grens te bespreken. Gemcld wordt, dat een bende gewapende bandieten een hacienda nabij Opichen in Yuca« tan heeft overvallen, waarbij zeventien weer» looze lieden werden vermoord en tien gewond. Te BuersErle (Westfalen) werd een gela* den handgranaat door kinderen gevonden. Zij gingen er mee spelen met het noodlottig ge» volg, dat het ding ontplofte. Zeven kinderen werden zwaar gewond. Uit Nagasaki wordt een typhoon gemeld, die over ZuidHapan heeft gewoed. Het spoor* wegverkeer is ontwricht. De telefoon* en tele* graafverbindingen zijn vernield. Door den vloed zouden 2000 huizen verwoest zijn. Da stad Kobe is niet getroffen. Zeven gevangenen te Dartmoor (Enge* land) trachtten dezer dagen bij het hooien op het land te ontvluchten. Twee gaven zich over, bang geworden toen de bewakers begonnen te schicten; de ahderen konden later weer gepakt worden. Bij de democratische candidaatstelling voor een senatorzetel voor New*York, gaat do vroegere gouverneur J. C. Watson aan het hoofd, met een voorsprong van 1500 stemmen op den Ku Klux Klamcandidaat Eghorard. De Poolsche gedelegeerde Sokal heeft aan het Int. Arbeidsbureau er kennis van gegeven, dat de arbeidsdag in Poolsch Opper*Silezi3 verlengd is. Hij voegde daaraan toe, dat dezo maatregel weer afgeschaft zal worden, zoodra ook Duitsch Opper=Silezie tot den 8*urendag terugkeert. De Poolsche regeering zal gaarno aan een intcrnationale regeling hieromtrent deelnemcn. Volgens de „Pctit Parisien" is Herriot voorncmens, ingrijpende verandering te bren* gen in de samenstelling der Fransche delegatie bij den Volkenbond.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1