DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 183. Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 swoon Bcstaaf off 2 Ma'den. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactic No. 33. MA AND AG Directeur: O H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 11 AUGUSTUS Bnitenland. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Zaterdagavond werd tusschen de Commis- sie van Herstel en de Duitsche regeering een overeenkomst geteekend, de kwestie omvat- tend, welke betrokken zijn bij de uitvoering van het rapport-Dawes en tot de bevoegd- heid van de Commissie van Herstel behoo- ren. De overeenkomst is voorwaardelijk in dien zin, dat wanneer tusschen de geallieer- de regeeringen te Londen geen overeenstem- ming wordt verkregen, de overeenkomst nie- tig zal worden. De Commissie van Herstel heeft besloten, onverwijld naar Parijs terug te keeren. De tekst van de overeenkomst zou heden worden gepubliceerd. Na de zitting van den Miniaterraad te Parijs, waarvoor Herriot, vergezeld van zijn Minister van Oorlog en Minister van Finan cien, het Kanaal was overgestoken, werd een communique verstrekt om te doen uitkomen dat voile goedkeuring was gegeven aan de politiek welke door den Franschen premier op de conferentie te Londen is gevolgd. De grootste belangstelling concentreert zich op den koers welke zal worden aange- nomen door de Franschen en hun Belgische collega's met betrekking tot de militaire ont ruiming van het Roergebied. Geen officieele verklaringen zijn echter bekend geworden over de discussies welke de Fransche mi nisters inzake deze kwestie voerden doch vernomen wordt dat Herriot naar Londen terug zal keeren met volledige volmachten wat betreft het beha-ndelen van deze en alle andere kwesties. Hedenochtend zou hij weer aanwezig zijn in den Raad van Veertien. Het voltooide rap port van de conferentie-commissie welke zich bezig houdt met de kwestie van de econo- mische ontruiming van den Roer, zal ter dispositie van den Raad liggen om door de ze bestudeerd te worden. Gisteravond heeft de commissie welke zich bezig houdt met de kwestie van de transfers en de levefingen id natura eveneens haar werk voltooid uitge- zonderd een nog hangende kwestie en haar volledig rapport zal waarschijnlijk op tijd gereed kunnen zijn om te worden voorgelegd aan den Raad van Veertien. De Duitsche regeering heeft den Rijksdag tegen 18 Augustus a.s. bijeen doen roepen ter behandeling van de drie wetsontwerpen in zake de uitvoering van het Dawes-plan. De kwestie van de militaire ontruiming der Roer schijnt thans het werk der confe rentie te beheerschen. Havas brengt in herinnering, dat Frank- rijk de Roer heeft bezet ingevolge het inge- hreke blijven van Duitschland om aan zijn schadevergoedingsverplichtingen te voldoen. De Fransch-Belgische autoriteiten kunnen dus de Roer slechis ontruimen, nadat zij ernstige garanties hebben gekregen, dat Duitschland voortaan zijn verplichtingen zal nakomen. Dat volgt ook uit het plan-Dawes. Over't algemecn is men van meening, dat eerst nadat het nieuwe systeem ottgeveer twee jaar heeft gewerkt, gezegd kan worden of Duitschland bcwijzen heeft gegeven van goeden wil, zoodat de militaire ontruiming van de Roer pas tegen midden 1926 zou kunnen plaats hebben Echter, de bezetting der Roer staat indirect in verband met de mogelijkheid dat de Engelsche troepen op 10 Januari 1925 de Keulsche zone ontrui men, waardoor het bezettingsconps in de Roer geisoleerd zou worden ten opzichte zij- ner bases. Evenwel zal er van het ontruimen van het Keulsche bruggehoofd allcen sprake kunnen zijn, wanneer Duitschland al zijn verdrags- verplichtingen betreffende de s'-t,0devergoe-l dingen en de ontwapening nakomt. Welnu, ten aanzien der ontwapening is het Rijk onte- genzeggelijk nog steeds in gebreke, en de Britsche troepen moeten dus in Keulen blij ven totdat de geallieerden satisfactie hebben gekregen in zake de hervatting der interge allieerde militaire controle in Duitschland en zelfs nog nadien, totdat de Volkenbond een effectief stelsel in de plaats heef gesteld van de huidige intergeallieerde militaire controle- commissie. Voor het geval van meeningsverschil tus schen Frankrijk en Engeland aangaande de uitvoering door Duitschland van zijn scha- devergoedings- en ontwapeningsplichten stel- len zekere kringen voor, dat Engeland de Keulsche zone alleen zal ontruimen na raadpleging van een commissie van onpar- tijdige deskundigen. Een definitieve beslissing zal echter eerst vallen na den terugkeer van Herriot te Lon den. Een bericht uit Berlijn aan de „Echo de Paris" zegt, dat in de Wilhelmstrasse (het mimsterie van Buitenlandsche Zaken) al- daar een buitengewoon belangrijk telegram is ontvangen. Volgens dat telegram zou Herriot bereid zijn, de Roer militair te ont ruimen in ruil voor een voor Frankrijk gun- stig handelsverdrag, waarbij voor een zeer lange periode Frankrijk van Duistchland de behandeling zou genieten van meestbegun- stigde natie. De te Berlijn achtergebleven Duitsche im- nisters zouden zich tegen aanvaarding van dit plan hebben uitgesproken. Er was Zaterdag een onverwachte bijeen- komst van de financieele gedelegeerden der intergeallieerde conferentie in Downing Street. De vergadering duurde twee uur. Het eenige dat er van uitgelekt is, bestaat in de mededeeling, dat het voomaamste punt van bespreking de militaire ontruiming van het Roergebied was. De Fransche premier acht- te zooals bekend het noodig een door hem ontwikkeld plan eerst voor zijn eigen kabinet te leggen. Daarom is hij Zaterdagmiddag 5 uur, vergezeld van den minister van om den minister naar Parijs Financien, Clementel, en van van Oorlog, generaal Nollet, vertrokken. De tweede commissie van de intergealli eerde conferentie heeft thans, zooals gemeld, haar werkzaamheden beeindigd en zal in de conferentie een eenigszins gewijzigd rapport indienen. De voo'rnaamste verandering be staat in een wijziging van den datum voor de inwerkingtreding van het Dawes-rapport. De datum is thans op 5 October jn plaats van op 15 October gesteld. De Duitsche ministers zullen eveneens rust nemen gedurende het weekend, behalve de minister van Financien, Luther, die zich met verschillende onderwerpen, welke met het Dawes-rapport in verband staan, zal blijven bezig houden. De Rijkskans^lier dr. Marx en de minis ter van Buitenlandsche Zaken. dr. Strese- mann, zullen echter gedurende het wee kend de gasten van Lord Parmoor zijn. MacDonald heeft Herriot verzekerd, dat de Britsche troepen de Keulsche zone niet zullen ontruimen, voordat de voorwaarden voorzien in het vredesverdrag vervuld zijn. Men blijkt een spoedig einde der conferentie te verwachten en denkt dat reeds hedenavond de besprekingen gesloten zullen worden. DE IERSCHE GRENSKWEST1E Uit Dublin wordt gemeld: Als Dinsdag a.s. het parlement van den Ierschen Vrijstaat bijeenkomt za! president Cosgrave ten storm van critiek te verduren krijgen van de National istische groep en van sccialistische zijde, omdat hij heeft toege- siemd in het uitstel geven aan het wetsvoor- s-tel, waarbij het Engelsch-Iersch verdrag wcrdt geamendeerd. Algemeen wordt echter geloofd dat de re geering van Cosgrave alle eritiek zal kunnen weerstaan, gewapend als zij is met de stel- lige belofte van Thomas, dat, indien voor 30 September a.s. de regeering van Ulster niet is cvergegaan tot het bencemen van een lid voor de grensregelingscommissie. de Engel sche regeering het wetscntwerp in tweede le- zing in het parlement zal indienen. Naar verluid't, zal Cosgrave het wetscnt werp in het parlement van den Vrijstaat in dienen, waarna de behandeling ervan tot be gin October zal worden cpgehouden. EEN ECONOMISCHE RAAD IN FRANKRIJK. Verleden week vergaderde de Commissie die belast is met de voorbereidingen van het statuut van den „Nationalen Economischen Raad". Prof. Scelle, cabinetchef van het Fransche Ministerie van 'Arbeid, sprak over de taak van een Nationalen Economischen Raad en legde er den nadruk op, dat een instantie in het leven moest geroepen worden, die de verschillende nationale belangen met elkander in overeenstemming zou kunnen brengen. Jouhaux sprak over den Econo mischen Raad, zooals de arbeiders hem steeds voor oogen hebben gezien en verlang de, dat de Raad een organisme zal worden, dat de bestudeering van de groote ecouo- mische vraagstukken in handen nemen kan en zich van dergelijke reeds bestaande licha men daardoor onderscheidt, dat het recht van initiatief bezit, zonder dat daarbij de autoriteit van het parlement wordt gekrenkt. De commissie vatte de volgende besluiten: (1) De Nationale Economische Raad, welks oprichting wordt verdedigd moet autonoom zijn en gevormd worden in samenwerking met de verschillende ministeries. De Raad heeft tot taak de groote economische vraag stukken te bestudeeren en te trachten ze tot oplossing te brengen. e(2) De Nationale Economische Raad dient tegenover de auto riteiten 'n zeker recht van initiatief te hebben. Dit recht moet daarin bestaan, dat de Raad de bij zijn besprekingen genomen besluiten a an de regeering en in den vorm van aanbe- velingen aan de Kamers kan voorleggen. HET MIJNWERKERSCONGRES TE PRAAG De voorzitter van dcci Belgischen Mijnwer- kersboud heropende dozer dagen het congres. Als eerste spreker kwam aan het woord de beer J. J. de Roode (Nederland) als vertegen- woordiger van het Arbeidsbureau te Geneve De spreker dankte alleroerst den voorzitter voor de gelegenheid hem geschonken namens het Arbeidsbureau op dit congres het woord te mogen voercn. Hij wees op de groote be- teekenis van dit congres en de belangrijke po- sitie die de mijnwerkers in het economische leven innemcn. Wij hebben elkander noodig en voornamelijk in tijden van neergaande con- junctuur, omdat dan meer dan anders de vak- bonden geneigd zijn op wettelijke maatrege- len aan te dringen. Alle gegevens die gij noo dig hebt, zeide spreker, kan het bureau u ver- strekken. Verder vestigde hij de aandacht er op, dat het van groot belang zou zijn indien alle regeeringen de besluiten van Washington zouden hebbeu geratificeerd, v,ooral in ver band met de vrees welke onder arbeiders be staat voor verlenging van den arbeidstijd. Wij alien leven thans tusschen hoop en vree- zen, omdat volgens zijn inzicht, wij staan aan den vooravend van een betere periode. Hij verwacht, dat alle organisaties van hetgeen het bureau verzameld heeft, gebruik zullen maken in ruime mate. Zijn rede, welke luide werd toegejuicht, sioot hij met den wensch, dat het congres met succes mocht arbeiden. De voorzitter dankte voor het gesprokene en vestigde de aandacht op de goede dien- sten die het bureau zal kur.cien bewijzen bij het verkrijgen van een goede intemationale wetgeving. Door Quintin (Fransch gedelcgeerde) was een resolutie met toelichting ingediend betref fende de actie tegen den oorlog. Limberts, gedeiegeerde van de Ehiitsche Mijnwerkersorganisatie, ondersteunde deze motie met kracht. De vrees dat de nationalis- tische geest weder opleeft is niet denkbeeldig- en vooral niet in Duitschland. Het leed, door den oorlog geleden, is alweder bijna vergeten en daarom is het noodig dat tekensl het ver- schrikkelijke van den oorlog onder de aan dacht van de menschheid wordt gebracht. De organisatie Zwart-Rood-Goud, welke meer dan e:n millioen leden telt, zal de repu- bliek weten te beschermen en alle leden zijn bercid hun leven er voor tc offeren. „Haat te gen den oorlog" moeten wij prediken bij alien en niet het minst bij onze kinderen. Een luid applaus volgde hierop Alle overige sprekers bcvalen de resolutie aan, waarin onder meer voorkomt, dat de vre- de niet gewaarborgd is zoolan-g de regeerin gen van de verschillende landcn in handen blijft van de kapitalistischc klasse en dat aan hot uitvoerend comite wordt opgedragen een studie te maken en voorbereidingen te treffen voor een plan of plannen voor een toekom-*, stigc actie die door den Internationalen Mijn- wcrkcrsbond gevocrd moet worden in geval van oorlog. Met algemeene stem men werd de mo tie annvaard. Zaterdag werd een resolutie aangenomen, waarin de onbeperkte en onvoorwaardelijke invoering van den 8-urendag als het belang- rijkste strijddoel van de Internationale irans- porrarbciders wordt aangegeven. Voorts wortd in de resolutie gezegd. dat de ratificatie der Washingtonsche conventie geen verslech- lering van de besjaande arbeidersvoorwaar- den ten gevolge mag hebben DUITSCHE WAPENEN VOOR CHINA. Uit Singapore wordt gemeld, dat, toen het Duitsche Stinnes-stoomschip „Albert Voeg- ler" hier de vorige week van Hamburg via Colombo aankwam, de politie het gansche schip dcorzoeht en on instructie van offi cieele zijde zes kisten met revolvers en 3 kis- ten met ammunitie in beolag nam. Deze la ding was op het cognossement aangegeven als ..revclvefs en ammunitie voor Tientsin aan order". Het schip moch'fc denzelfden dag de reis vervolgen, daar genoemde lading niet cp het ccgncsement was irerzwegen. MOBILISATIE-HERDENKINC. Het nationale verbond van Duitsche offi- cieren van het oude leger heeft Vrijdag- avond tezamen met andere nationalistische organisaties den tienden verjaardag der mo- bilisatie gevierd, meldt de Tel. In de bijeenkomst zouden von Tirpitz en Ludendorff het woord voeren, maar beiden hadden zich verontschuldigd wegens ziekte. De redevoering die Ludendorff zou houden werd voorgelezen en had natuurlijk groot succes. Zij was dan ook een verheerlijldng _van den keizer en het oude leger en bevatte "de gebruikelijke aanvallen op den toenmali- gen rijksdag die de versterking van het Duit sche leger had tegengehouden. DE WRIJVING TUSSCHEN BULGARIJE EN GRIEKENLAND. Van officieele zijde worden alle geruchten uit Athene over groote botsingen aan de Grieksch-Bulgaarsche en Bulgaarsch-Turk- sche grenzen tegengesproken. Dagelijks komen honderden vluehtelingen uit Griekenland in Bulgarije aan. Zij deelen mede, dat Bulgaarsche neerzettingen en dor- pen door geregelde Grieksche troepen worden verwoest en de inwoners van huis en haard verdreven worden. Berichten uit de Zwarte Zeehavens mel- den, dat de Russische Sovjetregeering met Grieksche motor- en zeilbooten wapenen voor de communisten in Bulgarije het land binnensmokkelt. INT. TRANSPORTARBEIDERSCON- GRES TE HAMBURG. Het Internationale Transportarbeiderseon- gres te Hamburg nam gister aan het einde van zijn beraadslagingen een motie aan, waari de aangesloten organisaties worden uitgenoodigd zich met alle middelen te ver- zetten tegen de overgave van de door den staat geexploiteerde transportondernemingen aan het particulier bezit en waarbij zij wor den uitgenoodigd een actieve propaganda te beginnen om de transportbedrijven welke in particulieren handen zijn gekomen, weder tot staatsbedrijf te maken. Hierop volgde een lange zeer opgewonden discussie tusschen de Engelsche en de Duitsche vertegenwoordi- gers aan den eenen kant en de Fransche ver- tegenwoordigers aan den anderen kant over de reparatiekwestiea Met 1.780.000 stemmen tegen 52-000 en stem-onthouding van 263.000 werd ten slotte een motie aangeno men, waarin onder meer het volgende ver- klaard wordt: „Daar het congres zich verklaard heeft voor socialisatie der verkcersmiddelen, moet het nadrukkelijk protesteeren tegen het plan om de goed-georganiseerde Duitsche spoor- wegen uit het beheer van den staat te nemen en ze te stellen onder de controle der gealli- eerde kapitalisten.' Het protesteert eveneens tegen de zware lasten, welke door het Da wes-rapport op Duitschland gelegd zullen worden en die ten gevolg zullen hebben, dat de achturige werkdag in Duitschland en daarna in geallieerde en neutrale landen wordt opgeheven". Ten slotte wordt in deze motie verklaard, dat Duitschlapd niet alleen de schuld draagt van het uitbreken van den oorlog. DE MEXICAANSCHE BOEREN KRIJGEN HUN BOERDERIJEN TERUG. Volgens de bladen heeft de nieuwe presi dent van Mexico Calles zich tegenover pers- veregen wcord igers te New-York in dien zin geuit, dat hij als leider der Mexicaansche so- cialisten de in beslag genomen landerijen aan de verdreven bceren terug zal geven. Mexico zal vonrts de buitenlandsche schul- den betalen en een hartelijke verstandhouding met Amerika handhaven. KOMT ER IN SPANJE REVOLUTIE? De gewezen rector der universiteit van Sa lamanca, Miguel de Unamuno, welke door Primo de Rivera werd verbannen, verblijft thans te Brussel, waar hi] te gas: is bij de Federation rationaliste en de Union latine. Ondervraagd over de Spaansche toestan- den, verklaarde de Unamuno: „Men kan niet zeggen dat he® Spaanscli directcrium zoo wreed is, als het Itaiiaan-sc.i fascisme. Het vergenoegt zich met plagerijen en is eer dom dan afschuwelijk. Het is de dictatuu-r der dwaasheid. Thans weeti ik nog niet waarvoor ik werd verbannen en weiger dan ook amnestie. Deze wcrdt trouwens slechts verleend om de mis- lukkingen in Marckko te doen vergeten. Eens te meer moet de Kroon gedekt worden, die ncchthans de schuld heeft van de huidige on- gelu'kken van Spanje. Alfons XIII had in zijn imperialistische droomen moeten slagen, om een groot vorsl te zijn. Thans zal hij, ziooals Napoleon III, er zijn kroon bij inschieten. De vraag is nog alleen wie de revolution naire beweging leiden zal. Er is een volsla- gen afwezigheid van regeeringsmannen en de partijen zijn zwak. Republikeinen, zoowel als syndicalisten en communisten, zijn lang niet goed gecrganiseerd. De eenige kern, waar- uit de staat van morgen grceien kan, is mis- schien de socialistische paTtijzij kent tucht". Primo de RiveTa heeft aangekondigd, dat hij den Koning als gast zal vergezellen naar Santander. Deze mededeeling is verder ver- spreid door de prefecten, waarbij tevens de geruchten ontkend worden, die verspneid zijn cmtnemt de ondermijning van de discipline in hdti leger. E>e publieke cpinie in Spanje, welke door de jongste geruchten zeer verontrust was, is door dit bericht aanmerkel ijk gerust gesteld. DE AARDBEVING IN TURKESTAN. De aardbeving in het district Ferghana in Turkestan blijkt veel ernstiger gevolgen te hebben gehad, dan aanvankelijk werd ver moed. Eenenveertig personen zijn gedood, 3100 huizen vemield en 1200 door aardver- schuivingen beschadigd. De catastrofe had als centrum het dorp Pokrofskaja, waar van de 600 huizen slechts 4 intact zijn gebleven BOSCHBRANDEN IN FINLAND. Door de hitte en de aanhoudende droogte wordt het noorden van Finland op het oogen- blik geteisterd door hevige boschbranden Eenige kleinere branden is men reeds mees- ter geworden, maar die nabij Rovaniemi is nog niet gebluscht. Over de geheele omge- ving hangt een rooksluier. Op een plek zijn reeds niet minder dan 450 acres bosch ver woest. Bij de bestrijding van het vuur onder vindt men veel moeilijkheden, wegens de groote afstanden, die men heeft af te leggen, alsmede wegens het feit, dat de hooitijd in vollen gang is, waardoor er weinig lieden ter beschikking zijn. DE MOORD OP MEVR. EVANS. President Obregon heeft in een interview verklaard, aldus een bericht uit Mexico, dat drie misdadigers geheel vcrantwoordclijk zijn voor den moord om mrs Evans en dat de bewering, dat de moord het werk van Agra griersr zou zijn, ongegrond is gebleken Obregon voegde hieraan toe, dat de affaire eenander aanzien had gekregen door het ver band waarin mrs. Evans stond met den d-i plomatieken agent. Hij zcide voorts, dat de moord een schandelijke daad was en spral zijn diep leedwezen er over uit. De vijanden van de Mexicaansche regeering trachten deze misdaad tegen haar uit te spelen, waar de waarheid is, dat het motief voor den moord roofzucht was. De moordenaars zullen hun straf endergaan. De rechter, belast met het voorloopig on derzock iq de zaak tegen de drie moordenaars van mrs nvans, heeft alle in Puebla aanwe zige consuls verzocht aanwezig te zijn. Kapi tein Holcombe, die den Britschen consul ver tegenwoordigt, heeft de terechtzitting verlaten voordat deze gesloten was, klaarblijkelijk dus niet tevreden met de wijze, waarop de proce dure geleid werd. De moord op mevrouw Evans is zijn ont- hulling wel eenige stappen nader gekomen door de arrestatie van de „onmiddellijke" da- ders van het misdrijf, maar iedereen voelt en de berichten zinspelen er op dat de in- tellectueele aanstichters van het schandelijk vergrijp tegen deze moedige vrouw niet on der het eenvoudige boerenvolk moeten gezocht worden. Te Puebla zijn thans zestig gevangencn in verband met den moord aangebracht, meest Indianen, die gewoonlijk op de farms in de buurt van mevrouw Evans haciendia werken. Voorloopig heeft men van deze menschen slechts vijf, als zeker mededaders of rnede- plichtig, in arrest gehouden, de anderen kour den, na gehoord te zijn, vertrekken. Vast staat, dat behalve de eigenlijke moordenaars, zeker vijftig personen als „verkenners" langs den weg dien mevrouw Evans volgde op den uitkijk hebben gestaan; zulk een grootsche opzet van een moordaanslag gaat natuurlijk niet van een paar onnoozele stalknechts art. Reeds hebben de vijf bedrijvers van den moord te kennen gegeven, dat ze voor rekening en in opdracht van „hoogere personen" week- ten wie, dat zeiden ze tot dusverre niet Intusschen zijn de „onmid)dellijke" moorde naars ook rasbandieten, van wie bewezen is, dat ze kort v6or den moord op mevroirw; Evans ook een Mexicaansche ranch-eigenaar om het leven hebben gebracht en beroofd. Deze lieden zullen gewoon voor de steddijke rechtbank te Puebla worden berecht Mr. Schoenfelo, de Amerikaansche zaakge- lastigde, die op verzoek van de Britsche so- gceiing het onderzoek in handen heeft, laaf echter niets onbeproefd, om de gehdme madi- ten op te sporen, die achter het wanbedrijf hebben gestaan. Van Mexicaansche zijde wordt over die duistere invloeden gesproben als over „kwaadwilligen", die geheel vreemd zijn aan het Mexicaansche staatsbestel" Dat is ook de meening van den pasgekozen socia- listischen president van Mexico, Plutarco Cal les, die op zijn doorreis naar Europa te New York is gearriveerd. DE BUITENMAN IN LONDEN. Een Yorkshreman", iemand van het En gelsche platteland verhaalt in de „Daily Mail'* wat hem het meest heeft getroffen toen hij en zijn vrouw voor de eerste maal een kijkje in de wereldstad gingen nemen. Zeer merkwaardig vonid hij dat men hem in de hotels, wanneer hij nog maar drie woorden van zijn beste „stamdaard-En- gelsch" getracht had te spreken al dadeldjk minzaam toevoegde: Best service, sir, espe cially to Northerners". Zeer werd hij ook er door getroffen dat de trams in Londen voor niemand wachten en dat de meesite Londenaars u wel den jrris- ten weg naar Wembley weten te zeggen, maar op uw vraag antwoorden: „havea 't been yet". Ook verwonderde de buitemnan er zich over dat men, hoewel hij toch naar het Zuiiden was gegaan om in Londien te komen, maar steeds bleef volhouden dat „uip to town" was gekomen. Tot de merkwaardigheden der hoofdstad behoort volgens hem ook dat het eenige gra tis zitje in een Londensch paTk op het graa moet worden gezocht, en dat in alle cafe's met groote letters staat aamgeschreven: „Geen fooien", maar dat nergens meer fooien worden gegeven dan juist daar. Vreemd vonid hij ook dat Downing street 10 er van buiten zoo eenvoudig nitzag voor de officieele woning van den premier va» het Britsche wereldrijk. Ten slotte was hij de meening toegedaaa dat men na een vacantie in Londen noodza- kelijkerwijs ook nog een beetje vacantie bui ten Londen moet hebben, om weer op z'n verhaal te komen". OVERPLANTING VAN LICHAAMS- DEELEN. Ben opzienbarende beweging weerleg'd Er is eenigen tijd geleden nog al wat op- zien gebaard door de mededeeling van een zekeren dr Finkler, dat het hem gelukt was den kep van een insect op een ander insect over te planten- Dr Finkler beweerde, dat de koppen van volgroeide insecten met succes geent konden worden op lichamen van het andere geslacht en zelfs van een geheel andere soort. Hij stel- de een theorie op over de manier waarop het weefsel aaneengroeide en beschreef fluks de merkwaardige gevolgen. Een carnivoor insect stelde zich opeens tevreden met plantaardig voedsel; een overgeplante kop van een man-- netje wijzigde de verrichtingen van een vrouwtje en de kleur van de vleugelschilden van een bepaalde soort veranderde onder den invloed van een overgeplanten anderen kop. Het was te begrijpen, dat zoo merkwaar dige resultaten voor andere onderzoekers een aansporing waren om ook iets dergelijks te beproeven vooral omdat de techniek eenvou dig was (de afgesneden kop werd eenvoudig tegen het andere lichaam geplakt) en de re sultaten binnen zeer korten tijd zichbaar zou den zijn. Slechts een onderzoeker, dr. Kam- merer, kreeg echter ongeveer gelijksoortige resultaten als dr. Finkler. Finkler had zijn proeven vooral op water- kevers verricht. Dr. Flunck en dr. Speyer, die juist op dit dier een lange reeks anatomische en biologische onderzoekingen hadden ver richt, hebben de zaak ter hand genomen, maar zij bekennen in een mededeeling aan de „Zeitschrift fiir wissepsehaftliche Zodlogie", dat zij ondanks herhaalde experimenten, ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1