fen sTecht humeur, slapeToosheid en schele uoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevokn tot het ge- nezen van galzuur, verstopping en njaag- lewalen. Prijs per flacon vlin vijftig verstiikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. zelfs het meest eenvoudigste van Tinkler's result a ten niet hebben kunnen herhalen. Zij volgden zijn aanwijzingen nauwkeurig op en eerst toen hiermee niets werd bereikt, tracht- ten zij zijn techniek te verbeteren. Het was een feit, dat de afgesneden koppen op de romp van een ander onthoofd insect bleven kleven, maar de dieren bleven niet langer in leven dan andere, waarvan men de wonden met gesmolten was had besloten. Microsco- pisch onderzoek bracht geen spoor van her- stel of vereeniging van het weefsel aan het licht, wel symptomen van geleidelijke afster- ving, eerst van den kop en daama van de romp. Hetzelfde gebeurde als men den afge sneden kop weer op hetzelfde dier terug- plantte. Het woord is nu natuurlijk aan dr. Finkler, die kan toonen, waar Bluntk en Speyer een fout mochten hebben begaan. Deze onderzoe- kers beschouwen het echter als een veeg tee- ken. dat hij nog nooit iets van zijn proeven heeft laten zien. HET BRITSCHE LUCHTVAART- VERKEER. In het officieele overzicht van den toe- stand in het Britsche luchtvaariverkeer wordt mededeeling gedaan van het feit, dat men tot "Overeenkomsten is geraakt met Denemarken, Noorwegen, Zweden en Zwitserland en dat met Nederland het verdrag slechts wacht op een ratificatie. De tijdelijke overeenkomst met Tsjecho Slo- wakije, welke Maart j.l. is afgeloopen, zal met het oog op Duitsdhland's houding met Ibetrekking tot het overvliegen van Duitsch grondgebied niet hernieuwd worden. TUMULT IN DE JOEGOSLAVISCHE VOLKSVERTEGENWOORDIGING. Bij heftige debatten over het regeerings- prcgram in den landdag is het tusschen den radicalen afgevaardigde Prikicks en den Sloveenschen afgevaardigde en leider dier volkspartij Zsebct tot een hevig tumult gdko- men, dat weldra in een onverlcwikkelijke klop- partij ontaarde, aldus wordt uit Belgrade ge- meld. Naar aanleiding van de sdiandalige too- neelen der laatste zittingen heeft de regee ring besloten den landdag voor oahepaalden tijd naar huis te sturen. ONGELUKKEN BIJ OOURSES IN AMERIKA. Bij de paardenwectrennen te Saragota Springs hebben vijf jockeys een emstigen val gedaan. Onder de slachtoffers bevindt zich de bercemdste jockey uit de Vereenigde S'.a- ten, n 1. Earl Sonde, die in October jj. Zev oereed, het paard, dat van Papyrus toen met zes lengten won. Hij brak een been en Hep .rnstige kwetsuren op. DROOGTE IN SPANJE. In Spanje heerscht sedert de laatste vier tnaanden een zeer schadelijke droogte. De oogst loopt groot gevaar. In het zuiden des lands leeft dc landbouwersbsvolking in ar- moede. Eenige weken geieden is in Andahisie de graanoogst binnen eliaald en indien er niet spoedig een weldadige regen valt, zullen de boeren in die streek zonder werk blijven. Talrijk zijm de dorpcn, waar men geen wa ter in voorraad meer hoeft. Zelfs het rivier- water zou hier en daar opgebruikt raken. DE HITTE IN AMERIKA. Zooals gemeld leden de Oostelijke staten de laatste dagen onder de groote hittie, die er gepaard ging met cen ongewoon vochtig ge- halte van de atmosfeer. Eergisteren bcoroeg de temperatuur 100 gr. Fahrenheit. Verechil- lende dcodelijke gevallen van zonncsteek de- den zich voor. De tegen gister door de ufiVoerejHte commissie der Vatcrlandische Verbande te Frankfort aan de Main aangekoodigde grondwetsherdenkingsfeesten, die bedoeld wa ren op een anti-republikeinsche man-ifestatie uit te loopen, zijn verboden. pl'^teelijke groep van de Reichsfoan van Sch warz- Rot-Gold zal 26 en 27 Septem ber een grooten republikeinschen dag voor Zuid-Duitschland organiseeren. Dan wordt tevens een monument voor den in den oorlog gesneuvelden Rijksdagafgevaardigde dr. Lu<f wig Frank onthuld. Delegaties uit a lie dee- ten van het rijk en uit Oostenrijk zuflcn aan de demonstratic deelnemen. Naar gemeld wordt, hebben de autori- teiten te IOcnstantinopel een aanbod gOkre- gen van 1.250.000 dollar huur voor het pa leis van den ex-sultan. Verschillende buiten landsclie maafschappijen zou hierbij geinte- resseerd zijn, en plan hebben, het paleis tot een amusmenfs-inricMing te maken. Gemeld wordt, dat vier jonge lieden, enthousiaste amateur-photografen, te Middle ton gearesteerd zijn bij een poging den trem New York—Ontario van de Western Railway te doen ontsporen. Zij verklaaiden tot deze misd'aad te zijn gebracht door hun verlangen een photo te kunnen nemen van een „echt" spoorwegongel uk. Fen emstig on-geluk is Vriidag gebeurd nabij Palermo op het eiland Sicilie ten ge- volge van een expiosie in een kleine kruitfa- briek. Verscheidene wericplaatsen en een huis nabij de fabriek werden totaal verwoest. De inwonenden werden onder de puinhopen be- graven. Vier personen werden onmiddellijk gedood, terwiji twaalf gewond werden. Gemengd Nienws KONIKLIJK BEZOEK AAN HILVERSUM. Toen in Maart vau dit jaar het 500-jarig bestaan van Hilversum werd gevierd, vond M men het in deze gemeenie algemeen erg jam- J pohtiek. Dit alles vemamen wij "toen wij de- mer, dat onze ook in het Gooi zoo geeerde zer ^agen het dorp en klooster te Wittem be- deren z^n. De tocht door hetbloemenkartier werd vervolgd en ongeveer am half vijf had men bet Sportpark bereik, waar Hare Majes- teit door de Utrechtsche Postfanfare „Onder Ons^, onder leidrng van den heer Sigterman, met het „Wilhehnus" verwelkomd werd. Tijdtens dfe rondrit door deg emeente moest herhaaldelijk worden gestopt en wel daar, waar vertegenwoordigeis van instellingwi, zoowel als_ particulieren. de Koninklijke Gast bloemen wilden aanbieden. In het Sportpark stonden, toen de Koningin naar de Koninklijke tribune schreed, 2000 kin- deren opgesteld, die allereerst het „Wilhel- mus" aanhieven en daama zongen: „Alle man van Neerlands Stam" en „We willen Holland hou'en". Toen het gezang was beeindigd, voerden ender leiding van den heer J. Burgwal de le den van vier gymnastiekvereenigingen een od- marsch uit Het Hilversumsche Mannenkoor „Apollo" zong ten slotte, onder leiding van zijn direc- teur, den heer C. A. Galesloot, diens compo- sitie: ,.Aan't Vaderland". Dc Koningin, die de medewerkers bedankte voor dezen genotvollen midldag. nam afscheid van den burgemeester en verliet daarop, vooral hartehjk d'oor de menigte toegejuicht. de 500-jarige gemeente. HET DOEL VAN HET EUCHARISTISCH CONG RES. Uit Wittem wordt aan de Telg. gemeld: Z. E. Kardinaal-Legaat, W. van Rossum is na zijn vertrek uit Amsterdam en na een kort bezoek gebracht te hebben aan's Herto- genbosch en Roermond, incognito naar Wit tem in Zuid-Limburg gereisd, waar hij in het klooster van zijne orde, die der Redemp- tonsten, verblijf houdt. In deze schoone en kalme omgeving rust de kardinaal gedurende een tweetal weken uit van de vermoeiende dagen, die achter hem liggen en ver van wereldgebeuren en Vorstin bij de feestviering niet tegenwoordig kon zijn. Hare Majesteit vergat echter Hare nijvere onderdanen in de eerste en voornaamste der Gooische gemeente niet. zochten om, zoo mogelijk, wat meer te ver- nemen omtrent de speciale bedoelingen wel ke bij het Eucharistische congres' zouden hebben voorgezeten. Door bijzondere omstandigheden waren wii En omgekeerd kan er eveneens van getuigd ^,n S^tegenheid, zij het niet onmiddellijk EEN VLUCHT ROND AUSTRALIA Drie Ausiralische oficiercn van de lucht- macht zijn van Melbourne vertrokken met het doel een vlucht rond Australie te maken. Zij hopen de 8000 mijlen in 28 dagen af te leggen. KORTE BERICHTEN. Te Warschau heeft de politie 15 ledien van het cen:rale comite der Poolsche commu- nistische partij gearresteerd. Het archief van het ccmite werd in beslag genomen. De bladen melden, dat 700 personen verdronken en 10.000 huizen verwoest zijn bij de overstrooming op Formosa. In het electnciteitsnet van dc plaafs Pferdsdorf bij Eisenach drong in den nacht van Donderdag op Vrijdag plotseling een sterfstrcom van 2000 wit binnen, zoodat a'le huisgeleidingec in brand vlogen. Er ontstond een paniek. Bij de poging, de brandende ge- leiding af te rukken, werden drie dorpsbewo- ners gedood. De Ccmmissaris-Generaal van den Vol kenbond Smith heeft de begrooting van Hon garije voor dc maand Augustus geedge- keurd. Het deficit in Augustus is door de ge nomen maatregelen kleiner dan de vorige maanden. Prof. Hulm de Loo uit Gent heeft een schilderij van Dirk Bouts onidekt, dat op een veiling bij Dixrnot te Parijs door mevrouw Defhette werd gekocht. Het stclt cen Madon na voor en was sterk oversch ilderd. Offideel wo-dr gemeld. dat de federa te troepen Porto Fe'ix en Itu ten Noord- \Vesten van Sao Paulo hebben bezct, terwiji de rebellen Cutis ontruimden, evenals de stad Botucatu en de toegangen daarheen waarom drie dagen lang was gestreden. De rebellen liieten belangrijloe voorraden aditer die in handen der fcd'eralen vielen. Dc Engelsche minister van Binnenl. Zaken maakte gisteravond be!<cnd, dat hij niet intervenieert' inzalc^ het doodvennis te gen den Franschman Vaquier, beschuldfgd van mcord on den dgeroaar van hotel „B1ue Anchor" te Byfleei De tereditstelltng is op Dinsdarr a.s. vastgesteid'. Zooals bekend, had de politic fe Ver- viers onlangs op een vergadering aldaar een Duitschen communist gearresteerd die naar zii meende, het comir.unistische Riiksdaglid H611ein was. De gearresteerde heeft zidi echter weten te idontificeeren. Hij Week vol- gens dc Tel het Keulsche raadslid Kessel te zijn. Natuurlijk werd hii onmfddellijk in vrii- heid gesteld1. - -t wjorden, dat ook de burgers van Hilversum alleo in het werk hebben gesteld om heden de ontvangst van Koningin Wilhelmina zoo har tehjk mogelijk te doen zijn Bijna huis aan huis was de driekleur uitgehangen, meeren- deelsmet de Oranjewimpels er aan. Ook wer den door velen Oranje-strikjes gedragen. Bovondicn was van gemeentewege op de Kerkbrink een fraaie versiering aangebracht. Voor de stoep van het stadhuis was een tuin aangelegd met planten en Oraujebloemen Kondom het plein waren vervolgens, onge veer op de manier als bij de laatste jubileum- feesten op den Dam in de hoofdsted, Oranje geschilderde mas ten opg^ericht, waar aan bakxen met de schoonste bloemen waren be- bevestigd. Oin kwart voor tweeen in den middag wa ren dc raadsleden en enkele genoodigde jour- nalisten in de raadzaal samengckomen voor de officieele ontvangst van Onze Landvrou- we die ongeveer op hetzelfde tijdstip per auto, yoorafgegaan en gevolgd door eenige not-auto s met het gevolg, de grens van de ge meente Hilversum was genaderd. Toen Hare Majesteit op den Soestdijker sfTaaty/eg reed en daar aan de gemeentekom door Hilversum's burgemeester werd verwel komd, werden er 21 saluutschoten gelost Door de Emmastraat, Groert en Kerkstraat vcivolgden de Hof-auto's hun weg naar de Kerkbrink, waar voor het stadhuis halt word gehouden. Vricndelijk werd de Koningin door de lengs den weg geschaarde menigte begroet en toen Hare Majesteit zich naar de raads- zaal begaf, klonken, nadat de Hilvers Har monic het „Wilhelmus" had gespeeld, luide en hartehjk toejuichingen van hot samenge- stroomde publiek. In de hal was van een der weJiouders het dochtertje aanwezig, om de Hoog Gast een bouquet aan te bieden. In de raadszaal, die ook keurig met planten en biocruen was versierd, stelde de burgemees- ter, de heer Mr. P. J. Reymer, aan Hare Ma jesteit voor de wethouders, de gemeente-secre- tariu er. de raadsleden (de sociaal-democrati- sche en communistische leden van den raad waren niet aanwezig). De burgemeester hield vervolgens tot Hare Majesteit een toespraak. Dc Koningin beantwoordde deze toespraak Na deze officieele ontvangst begaf de Ko ningin, gevolgd door den burgemeester en den raad, zich naar het bordes van het raad- huis, waarboven een baldakijn was aange bracht. Niet minder dan vijf-en-tachtig plaatselijke yereenigingen hadden deputaties afgevaar- digd, om Hare Majesteit hunne hulde en aaa- hankclijkheid aan het Oranjehuis te komen betmgen. De stoet, die het stadhuis voorbij- trok, werd geopend door de Utrechtsche Post- fanfare „Onder Ons" met acht tamboers. Dan yolgde een heraut en daarachter diep het vol- tallig bestuur van de vereeniging „Kooing- rnnedag", die het defile georganiseerd had De vertegenwoordigers der aan het defile deelnemende vereeniging, voor zoover aan- wrag met hun yaandels, vormden ander den stoet, waarbij zich ook nog twee muziekcorp- sen hadden aangesloten. Toen het defile begon, traden vier meisjes, van ondcrscheidene scholen, op Hare Majes teit toe, om Haar te Oosthandijk een bloem stuk met een door den bekwamen heraldikus den heer van der Laars te Hilversum ver- vaardigde oorkonde, waarop o. m. te lezen staat, dat het bloemstuk wordt aangeboden namens de 85 aan het defile deelnemende ver- eemgingen. waarvan de namen op de oorkon de vermeld zijn. Het defile duurtfe ongeveer twintig minu- ten Na afloop daarvan trok onze Vorstin zich in de raadszaal terug, waar mevr A Reymer-Brouwer Hare Majesteit de thee aan- bood. dan toch middellijk uit even goeden bron te vernemen de meening, welke de kardinaal- legaat zou koesteren in zake de verschillende aangelegenheden, die ohs land naar aanlei ding van het Eucharistisch congres beroeren Dat het katholiek eerherstel als centrale gedachte in het congres geplaatst werd, zou de Kardinaal volmondig met ja kunnen be antwoorden. Het was Rome bekend, dat de opheffinc van het processie-verbod in Nederland eene politieke zijde heeft en dat de katholieken in Nederland om politieke redenen niet op op- heffmg van het verbod bleven aandringen Lvenwel beoogt een Eucharistisch congres met in het minst politiek. Het congres wordt om de twee jaren ge- houden en thans had dit deze maal toeval- lig te Amsterdam plaats, niet om politieke redenen, doch om God hulde te brengen eer- herstel te geven in het H. Sacrement. Daar- om had Rome en vanzelfsprekend de geheele Roomsehe menschheid zoo gaarne gezien. dat men ook in het openbaar die hulde had kunnen bevyiizen en hoopt en bidt men, ook te Rome, dat in het lage land aan de zee, waar men de congressisten zoo. vriendelijk tege- moet getreden is. de verdraaczaamheid zoo groot moge worden, dat vrijheid tot het openlijk hulde brengen aan het H. Sacre ment voor degenen die dit wenschen, gege- ven wordt. Daar, zooals boven gezegd, het congres geen politieke bijeenkomst is, houdt het zich. als zoodanig, niet met de politiek van een land bezig. De aandrang, welke van de breve uitcrinrr en die uit de woorden van den Kardinaal-Le gaat zich deed gevoelen, was dan ook slechts <?cn wensch, waarvcK>r politieke verhoudingen ln elk geval behoeven te wijken. Dat eene inniger verhouding zou ontstaan tusschen Katholieken en Socialisten door deze ^an 00allerminst binnen de mo- gehjkheid. welke men zich te Rome als ge- volg van het congres voor oogen heeft ge- ste.d, omdat weer, zooals boven reeds uiteen- gezet is, het congres niet met een politieke bedoeling gehouden is. Deze week herdacht de kardinaal te Wit tern ha'I vier werden de Hofauto's weer be- stegen, om een ron<frit door <fe gameente te maken. Tijdens het sipelen van het „Wilhel- mus en een luid hoerageroep vertrok de Ko ninklijke stoet, voorafgegaan door den burge meester. naar het Sportpark. Overeenkomstig den wensch van Hare Ma- esteit werd door verschillende arbeiderswij- toi van het Spoor gereden, waar moderne en irjsch urtziende arbejderswoniogen te bewoa- V11 f t'ST jari g jubileum als ordegees- telijke, welk jubileum op speciaal verlangen van den Kardinaal niet officieel gevierd werd. Alleen in het klooster werd deze dag op eenvoudige wijze herdacht. DE NIEUWE ZIEKTE- EN ONGEVALLENWET. De Hooge Raad van Arbeid zal op Zater- dag 22 September a.s. vergaderen ter vast- stelling van zijn advies over het voorontwerp van een nieuwe Ziekte- en Ongevallenwet DE BUFFEL GE VANG EN. i.Jr.!>uffe' uit BuT^er's Dierenpark, die bij net transport naar Amhem wist te ontsnap- sen, is in de bosschen gevangen. De heer I. dcogland Jr. wist het dier met een lasso te benrachtigen. INTERNATIONAAL MI DDE NST A NDS- CONGRES. i ?Pi i van .5 September te Bern en interlaken plaatsvindend Internationaal Middenstandseongres zullen de volgende on- derwerpen worden behandeld:: Doel en taak van de Int. Middenstands- T'V Semeenschapsbedrijf en particulier be- drijf, de bevordering van beroepsbekwaam- heid en kwaliteitswerk in de industrie; her- vorming van het wezen der aanbestedin"" umforme rabatregeling; het gemeenschappe- hjk betrekken van waren; voorlichting van clientele; wieerlijke concurrentie; het bedriif van den venter, vliegende winkels; bescher- ming van academische gladen; middelen ter verhoogmg van de productie en bevordering van betere belooning van intellectueelen ar beid; organisatie van den landbouw en het ladbouwvakyereCTiigingswezenhet -plaatsen van den landbouw naasf de andere takken van nijverheid; de vragen in hoever behoo- ren de onzelfstandig een bedrijf uitoefenen- den tot den middenstand? Welke is de huidi- Ite P?sib'e, van die groep van middenstan- ders? Welke beteekenis heeft ze voor de volks- huishoucfing en welk middel bestaat er ter voorkoming dat zij wordt geproletariseerd? net woningprobleemde propaganda voor 0® «wW®staod eq zeaa.prt^l^gB] Qg stu-. <Ee der middensfandsproblemen aan de mid- denstandsuniversiteiten; de middenstand en de jaarbeorzen en tentoonstellingen. Vermoedelijk komt ook de kwestie van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf ter sprake. Alle zittingen, waarop deze punten behan deld worden, zijn publiek. DE BRUSSELSCHE BANK. Wij vernemen, zegt het Hbl., dat Vrijdag de Amsterdamsche politie de safe, die de beide ex-directeuren van de Brusselsche Bank bij een Dusseldorpeche bai.k hadden, heeft laten openen. Er is echter geen geld meer aangetroffeni; waarschijnlijk is zij reeds een dag of veer- ben voor de aanhouding van de beide voort- vluchtigen geleegd. DE SALARIEERING VAN REGEE- RINGSCOM MISS A RIS S E N Naar de Res.bode verneemt zullen in ver- band met de salarisvermindering de regee ringscomissarissen, met het oog op hun posi- tie tegenover de regeering en ten opzichte van de instellingen waarbij zij hun opdracht vervullen, niet als in ambtelijk dienstverband worden beschouwd. Echter zal de minister hoofd van het departement waaronder zij ressorteeren, op hun medewerking een be- roep doen om in een vermindering van hum belooning met 10 pCt. toe te stemmen. DE ARBEIDERSWON'INGBOUW. Naar Het Volk meldt, zal binnen enkele dagen in de Staatscourant verschijnen een liunisterieele beschikking inzake het verlee- nen van tweede hypotheken voor arbeiders- woningbouw. Verstrekt zal kunnen worden een tweede hypotehek tot 20 pet. van de verkoopwaarde van de woning met dien verstande, dat eerste en tweede hypotheek tezamen niet meer dan 85 pet. van die waar- de zullen mogen bedragen. De hypotheek zal voor Amsterdam ver strekt worden tot een maximum van 550 per woning op erfpachtsterrein; voor wonin- gen op eigen terrein is dit bedrag 600. De tweede hypotheek zal verstrekt worden gedoirende den loontijd van de eerste hypo theek, maar ten langHe voor 10 jaar. De aflossing voor de eerste en tweede hy potheek moet totaal 2 pet. per jaar zijn van de verkoopwaarde der perceelen. De rente zal 6 j>ct. bedragen, terwiji de gemeente die met het rijk het risico draagt hier 1 pet. op mag leggen. ;De imhoud der wonino-en mag bedragen- voor Amsterdam 200 M3; voor buiten "260 M3 voor alleenstaande woningen en 225 M3 voor verdaepingwonigen. DE VULVO VAGINITIS. Naar aanleiding van bij hem ingekomen bneven inzake de besmettelijke vulvo vagi nitis van kleine meisjes, deelt de directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsddenst te Amsterdam de heer Heyermans, aan de Telegraaf niede, dat de ze geslachtsziekte herhaaldelijk veroorzaakt wordt of kan worden door n i e t-leden van het gezin of door voorwerpen, welke ook door niet leden van het gezin besmet wer den. Ouders of andere volwassen gezinsle- den zijn dus lang niet altijd de oorzaak van het lijden der meisjes. DE RIjWIELPLAATJES. Naar aanleiding van de vele klachten over de belastingplaatjes voor rijwielen hebben wij, zegt de Haagsche Crt., ons tot het mi- nistene van financien gewend met de vraag, of voor 1925 wellicht cen andere wijze van betaling van deze belasting of een bruikbaar- der soort belastingplaatjes overwogen werd. Men deelde ons echter op die vraag mede, dat men voorloopig nog geen aanleiding vond, het thans gevolgde stelsel en model van het plaatje prijs te geven. Eerst wilde men eens afwachten, to het publiek aan de plaatjes gewend was. De bevestiging van de plaatjes zou, naar men verdachte, in de toekomst geen bezwaar meer opleveren, aan- gezien er nu reeds verschillende goede me- thodes daartoe in den handel waren Ge bracht. Om deze redenen bestond er voorloopig voor het departement geen aanleiding, tot verandering over te gaan en zou er dus ook geen opdracht worden gegeven, de plaatjes te wijzigen. INBREKER GEWOND. Zaterdagnacht hoorde een agent van po litie in zijn woning aan de St. Janslaam te Bussum verdachte geluiden. Toen hij zich naar beneden begaf, bemerkte hij (aldus het Centrum), dat er een man zijn krachten op het slot van een der kasten beproefde. Hij viel den man aan, die na een korte worste- ling het hazempad koos. Na een revolver te heben gegrepen, snelde de agent den inbre- ttna' schot in de richtimg, in weike hij den man had zien verdwijnen, doch zag geen kans hem in te halen. Gebleken is, dat de dief door he geloste schot levensgevaarlijk is gewond. Het is de 26-jarige los-arbeider Z. Hij is in de Majellastichting opgenomen. VREDESWEEK. Tot slot van de te Roterdam door een aantal organisaties van jongeren georgani- seerde vredesweek, ts Zaterdagmiddag in de groote zaal van den Doele een propaganda- vergadering gehouden, waarin ds. S. H. J James, Ned. herv. predikamt te Delfshaven en dr. J. C. A. Fetter, Remonstrantsch pre- dikant te Rotterdam, het woord hebben ge- voerd. De groote zaal was bijna geheel gevuld De bijeenkomst werd opgeluisterd door mu- ziek. Ir. K. J. Houdius vam Rotterdam heette alien welkom. DE SALARISSEN VAN DE RIJKS- - WERKLIEDEN. Volgens de Res.bode beteekent de aanvaar- dipg door de regeering van de salarisvoor- stellen der commissie-De Wilde voor de rijkswerklieden en hen die daarmede gelijk gesteld worden, een jaarlijksche uitgave van 3 millioen gulden meer dan de oorspronke- lijke regeeringsvoorstel 1 en zouden hebben gekost. SPORWE GP ER SONE EL". Naar de N. R. Ct. verneemt heeft het hoofdbeshiur van den Bond van ambtearen, im dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen, aan de afdeelingen van dien bond geadvi- seera, met de Nederlandsche Vereeniging en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel samenwerking aan te gaan voor de te voeren ache inzake ,de invoering van de njeuwe pen- siogixr^geliqg. - - NE DERI.ANDERS NAAR DC Tfc JAARBEURZEN TE KEULEN. Op 22 Augustus a.s. zal de vertegenwoor- diger van de Internationale Jaarbeurzen te Keulen, Mr. J. C. L. Zuyderhoff, Korte Voor- hout 13, Den Haag, hier ter stede van 9 tot 11 uur, in het gebouw van de Kamer van Koophandfel aanwezig zijn tot het aan belang- hebbenden bij Landbouw, Handel en Indu strie verstrekken van inlichtingen over de Landbouw-Jaarbeurs, die van 30 Augustus tot 7 September on de Algemeene Jaarbeurs die van 14 tot 19 September te Keulen wor den gehouden. O. a. zullen inlichtingen ver strekt worden over het kosteloos verkrijgen van toegangsbewijzen, reisfacilieiten, goede huisveriing te Keulen, enz. UITSLAANDE BRAND TE 's-GRAVENHAGE. Omstreeks half twee gistermiddag bemerkte een agent onraad in een perceel aan de Ge- dempte Gracht No. 22 te 's-Gravenhage. Wel- dra sloegen de vlammen uit de eerste en twee- de verdieping De brandweer, spoedig aanwe zig met een motorspuit en een ladderwagen kon niet meer beletten dat de twee verdiepin- gen geheel uitbrandden. De in het perceel ge- vestigde kapperswinkel bekwam veel water- sell ade. De bewoner, een veedrijver, verklaar- ne, dat hij, toen de brand uitbrak, met zijn zoon op de motorfiets reed op de Leidsche straatweg. Etn andere motorrijder, hem ove- rigens onbekend, had hem toen gewaar- schuwd dat zijn huis in brand stond. Hij was dadehjk naar huis gereden. Zijn vrouw was wn voor de brand bemerkt werd, met de twee kinderen een bezoekje gaan maken bij tamilie die tegenover woont. Zij zou toen zii S ver''et' in kcuken op het gastoe- stel een pan met boontjes op laag vuur heb ben laten staan, terwiji onder het toestel t>a- P'ei" lag. Men veronderstelt dat dit papier vlam gevJt heeft. De brand was al gebluscht toen burgemeester Patijn ter plaatse arriveer- e. Rc-ds om half drie konden de motorspuit en de ladderwagen inrukken. Het huis ziet et freurig uit, terwiji groepjes belangstellendf buurtbewoners niet uitgekeken haken Verzekering dekt de schade EEN VERKEERSAGENT IN BURGER. In Heerlen deed zich dezer dagen het on- gewone feit voor, dat een agent in burger sis verkeersagent fungeerde. De gestreepte manchet was het eenige teeken zijner waar- digneid. De oorzaak moet hierin liggen, dat de agent uit zijn versleten uniform gegroeid was, en de gemeente geen ander pak voor hem had. DIEFSTAL VAN MONSTERS SUIKER De monsters suiker van de Wester-Suiker- raiimaderij, die op de kantoren van de Sui- kercentrale aan de Heerengracht te Amster dam bezorgd moesten worden, werden zoo- lang in een loods opgeslagen in afwachtine van de expeditie, aldus meldt de Telg. Sinds eenigen tijd echter had de politie van het bu reau Spaarudammerstraat vermoeden, dat er van deze monsters danig gestolen werd en een onderzoek bewees haar, dat dit sinds eenige jaren het geval was geweest. Een re- chercheur gmg een paar knechts van de ex peditie der fabriek na en bemerkte, dat zij baaltjes suiker uit de loods afleverden bij een banketbaklcer die in de Jordaan een klein wmkeltje had. Procesverbaal werd ojoge- maakt. Er worden sinds den laatsten tijd 14 zakken ruwe suiker vermist. Er zullen spoe dig arrestaties volgen. EEN NEDERLANDSCH MEISJE OVERREDEN. net 5-jarige dochtertje van den Ned-er- landschen koopman, G. Sutorius, is Zater- dag te Berlijn op den Kurfiirstendamm door een automobiel overreden. De kleine werd met een schedelbreuk op genomen en in hopenloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. INLIJVING. In het tijdvak 15 September a.s. zal eene lnlijying plaats hebben van dienstplichtig-en der lichting 1924 voor de bereden-artillerie (beredenen der derde artillerie-brigado twee de ploeg). MET GROOT VERLOF. De dienstplicbtigen der lichting 1924 It ploeg, van het Wapen der Infanterie, wor den op 4 September a.s. in het genot van groot-verlof gesteld. SLUITINGSBIJ EE NKOM ST INTER- NATIONALE VREDESWEEK- Gisteravond vond in de Remonstrantsche kerk alhier de sluitingsbijeenkomst van „d< Iniernationale Vredesweek voor de Jepgd" te Alkmaar plaats. Hcewel slechts matig be zocbt mag deze avond als welgeslaagd wor sen beschouwd. Ds. Cramer opende de bijeenkomst en droeg vervolgens 3 wdichten. der Schlagt van Schiller, een gedicht van Korporaai boens en een van F. de PillecR'n voor, waar in duidelijk naar voren kwam de opvaftinr die men voorheen van den oorlog bad Vervolgens werden door den heer C. Zijl- stra enkele oassao-es voorgelzen uit de Tii- den reepen" van Prof dr. Heering. "waarin geschetst wordt hoe de maafsclmnnii in den vervolge behoort te zijn wat 'betreft zijn mwecdige organisatis zoowel als zijn hou ding tegenover het oorlogsvraaostuk. Tot siot droeg Ds. Cramer nogmaals de gevoei voile wnze 3 ged>'rb{Pn voor van Adama vatr Scheltema en C. C. Boutens. De voordraeh- ten werden afgewisseld door viool en orgel- muziek door de heeren Dik en Pruimboom wfi Andantina" van „Martini" en een „Menuer van Bee "h oven gevoei vol vertolken. Net Kebeel en liet mooie kerkje stemmig verlicht door de mooie koperen kaarskroner. en de door muziek afgewisselde voordrachten leenden zich bii uitstek om degenen, die dc bijeenkomst hadden bijgewoond d-elder tot de vredes^'lachte fe d'oen nadereii. KORTE BERICHTEN. Aan het strand te Noordwijk is aar.ge spoeld het in staat van ontbinding verkeeren- de lijk van een man. - De 23-jarige dekknecht C. Zonneveld. uit Haarlem, die op een pleizierboot naar Marken voer, is op de Zuiderzee overboord geslagen en verdronken. Zijn lijk is nog niev gevonden Zaterdiagmorgen Is de echtgenoote van den heer J. H. van der Aa te Almelo uit een raam op de binnen plaats gevallen. Zij werd 2ray zwaar aan het hoofd gewond, diat zij' na eenige uren aan de grvolgen is overleden. J}*. Haagsche pol itie heeft aar.gebouden den 40-jaqgen L, J. van Va verdadit van rlo Onn1n/vO«L J 1. i i

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2