Alkmaarsche Courant De Kluizenaar van Far-End FEPILLETON. No. 183 1924 Honderd Zes en Twintigsfe Jaargang, Maandag 11 Augustus. Provmciaal Nienws UIT BROEK OP LANGENDIJK. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrij- dagavond voltallig. Ingekomen stukken: Bericht van Ged. Staten dat de uitkeering ingevolge de wet van 24 Mei 1897 bedraagt 2677.37 X. Goedkeuring op de suppl. begrooiing. Goedkeuring op het besluit tot het aangaan van een proces tegen de firma Messelaar Goedkeuring op den verkoop van water aan C. v. Schoorl. De commissie deelde mede, dat voor de ver- breeding van de vaart 79 a 80 M2. grond aangekocht zal moeten worden Bericht van het gemeente bestuur van Alk maar, inhoudende en meer gumstige bepr'ing voor het bezoeken van buitenleerlingen aan de handelsscholen. Adres van de afd. Alkmaar van de vereeni- ging tot zedelijke veribetering van ontslagen gevangenen om telkenjare een subsidie van 10 te mogen ontvangen. Hierop werd gunstig beschikt. Een verzoek van den gemeente-veldwachter era vrijdom van personeele belasting, evenals het vorig jaar. Goedgevonden werd ook nu de f 27.36 weer voor hem te bctalen. Ter tafel kwam hiema de circulaire van 'den gemeente-ontvanger inzake de ontvan- gerssalarissen. De raad besloot het vorig jaar tot 700 met 2 verhoogingen van 50 en Ged. Staten bepaalden het op 700 en 4 verhoogingen van 50. Nu willen Ged. Staten en regeling volgens de 4e klasse, dus 840 tot J 1260. B. en W. stelden voor aan het besluit van het vorig jaar vast te houden De heer Ooijevaar achtte de functie thans goed betaald en de heeren Zuijdam en Koe dijk wilden tegen het voorstel protesteeren. E>e heer Koedijk zou het zelfs niet zoo spoedig willen opgeven. Na eenige verdere bespreking werd het voorstel van B. en W. met algemecne stem- men aangenomen Van de verloskundige was het verzoek in gekomen om gedurende 14 dagen tijdens haar vacantie een assistente aan te wijzen, waar- voor 5 per dag plus reis- en verblijfkosten noodig is. B. en W. wilden het in zooverre toestaan, dat alleen 5 per dag vergoed wordt. De heeren de Boer, Koedijk en Zuijdam wilden het verzoek geheel toestaan, cmdat het beter is een assistente te hebben dan van de verloskundige uit Oudkarspel afhankelijk te zijn. Wethouder Slot wees er op, dat ze toch ook haar particuliere practijk heeft, waarin ze dient te voorzien. De heer de Boer opperde het denkbeeld, aan Zuidscharwoude te verzoeken voortaan ook iets van de 700 salaris te betalen, daar ze er daar toch ook belang bij hebben. De voorzitter meende, dat dit vroeger ook al eens vruchteloos geprobeerd is. De heer Koedijk sprak zich hiema uit te gen het geheel inwilligen van het verzoek. Het voorstel van B. en W. werd hiema met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren de Boer en Zuij dam, die voor. het ingediende verzoek waren. Als zetters zijn aftredend de heeren C. Kos- telijk en D Slot, terwijl er een vacature is door het overlijdeti van den heer K. Wage- oaar. De volgende aanbevelingen werden vastge- eteld 1. C. Kostelijk2 D. A. Kansen. 1. D. Slot; 2. J. Balder Jbz. 1. C. Spaans; 2. C. Ooijevaar. De rekening en het verslag van de lichtbe- drijven werden goedgekeurd. Inzake den ophaaldienst voor de belastin- gen to Koedijk deelde de voorzitter mede, dat dezen dienst particulier is en door de ge meente gesubsidieerd wordt De gemeenterekening werd aangeboden met een ontvangst van 82.004.20, een uit- gaaf van 80.241.45 J4, alzoo een saldo van 1762.7714 De rekening zal worden nagezien door alle raadsleden, behalve de wethouders. Het verslag van den toestand der gemeente zal 2 weken ter visie worden gelegd. De gemeentebegrooting was teruggekomen met een tamelijke nota van opmerkingen, zoo- danig, dat verschillende bedragen. verande- ring ondergaan. De gewijzigde begrooiing zal opnieuw worden nagegaan door dezelfde heeren die de rekening nazien. De rekening van de Armvoogdij is door de commissie nagegaan en goedgekeurd. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pent. 1) I n 1 e i d i n g. Het was heel rustig in de kleine kamer op de bovenste verdieping van Wallater's Buil dings. Zelfs de gleeiende houtblokken in den haard brandden geruischloos, zonder dat vroolijke gekneiter en gekraak, waardoor een >pen vuur zoo'n gezelligheid kan geven. Het verre rumoer van het Lcndensche verkeer drong hier slechts vaag door, gedempt tot zachte eentonigheid door de nauwe zijstraat- jes, die als een netwerk lagen tusschen de kale, rood-steenen Buildings en de roezige "loofdstraten van den grooten bijenkorf, de .City." Het scheen bijna alsof de kleine kamer wachtte op iets op iemand, zooals ook de vrouw in den leunstoel naast den haard wachtte. Zij zat heel stil, met de oogen op de deur gericht, de handen in den schoot gevouwen, jn een houding van geduldig verwachten Het acheen alsof zij, hoe lang en moeilijk haar Bij de rondvraag vroeg "de heer de Boer oT er feest gevierd wordt. Er is bij de ingezete- neneen lijst aangeboden. De voorzitter deelde mede, dat er een per- manenle commissie is die op 31 Augustus een Oranjefeest organiseert. De heer de Boer vroeg of dit buiten de ge- meente-financien orngaat, waarop bevestigend gcantwoord werd. De heer Koedijk vroeg of het niet goed is een politiebootje te koopen voor de naleving van de politieverordening langs het water. De voorzitter zal dit in gedachten houden. De heer Bakker merkte op, dat de ophaal dienst voor belastingen te Koedijk goed werk doet en vroeg of de raad bereid is te steunen, als ook hier een zoodanigen dienst komt. De voorzitter was van oordeel, dat dit afge- wacht dient te worden. De heer Bakker zei, dat de kosfr.n van een zoodanige instelling zeer gering zijn Daaina werd de vergadering gesloten. UIT HOORN. Voor het examen der Ned. Toonkumsfe- naarsvereeniging slaagde te 's-Gravenhage voor piano lager onderwijs de heer J. W. Harmsen alhier. Binnenland. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Van den heer Braat aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw: Is het Uwe Excellence bekend, dat, nu de premies op het vangen van zeehonden zijn afgeschaft, de zeehondenjagers de jonge die- ren, die voor de traankokerij nog niet ge- schikt zijn, weer vrijlaten, zoodat het aan- tal dezer robben zich mcmenteel sterk ver- groot, wat in de toekomst zeer zeker een groote schade voor onze visscherij zal zijn? Is Uwe Excellence bereid om in het belang onzer visscherij maatregelen te nemen om die zeehonden zooveel mogeliik te vernieti- gen? Van den heer Ter Hall aan den minister van oorlog: Is het juist: 1. dat met ingang van 1 October a s. van de school voor verlofofficieren te Amersfoort 80 leerlingen te Kampen zullen worden op geleid, terwijl bij die school zelf te Amers foort slechts 70 leerlingen worden geplaatst? 2. dat voor 1914 leerlingen, vcot wie te Amersfoort geen plaats was, te Nijmegen werden opgeleid? 3. dat in de lokalen van de school voor ver- lofsofficieren te Breda een groot aantal leer lingen van een onderoffidersopleiding voor vast is gehuisvest vcor wie op 1 October a s. ook plaats is in de Chassekazerne en waar door dus het aantal plaatsen voor leerlingen bij die school onncodig is verminderd? 4. dat alle leerlingen en soldaten, voor wie te Amersfoort naar de meening van Uwe Excellence geen plaats is, cndergebracht kunnen worden bij de school te Breda? 5. dat op 21 Juii j.l. ongeveer 120 leer lingen en op 28 Juli een cefendetachement van ongeveer 100 soldaten bij de school te Amersfoort zijn geplaatst? 6. Is Uwe Excellence bereid, indien boven- gestelde vragen geheel of gedeeltelijk bevesti gend worden beantwoord, de mcCeven mede te deelen, waarop een grooter aantal leerlin gen van de school Amersfoort te Kam pen zal worden opgeleid dan te Amersfoort wordt gelaten, terwijl bij de schriftelijke be- handeling van het wetsontwerp 376, dat de Kamer op 4 Juli j.l. nog niet rijp voor open- bare behandeling achtte, zeer ernsiige bezwa- ren tegen Kampen als gamizoen" werden aangevoerd, welke fcezwaren in vrijwel ge- lijke mate gelden voor een opleiding van 80 als van 300 leerlingen? het wachten cok viel, toch heel zeker was, dat het niet vergeefscih zou zijn'. Eens boog zij voorover en raakte den pink van haar linkerhand aan, waarop onderaan een kleine indruk zichtbaar was, alsof daar een ring was gedragen. Zacht aaide zij de plek met den wijsvinger van de andere hand. „Hij zal zeker komen", mompelde zij. „Hij beloofde, dat hij komen zou, wanneer ik hem ooit den kleinen parelring zond."_ Toen leunde zij weer achterover in haar vo rige geduldig-verwachtende houding en de voelbare stilte, die door haar beweging even verbroken was, heersehte weer in de kamer. Plotseling drcngen de late stralcn van de ondergaande zc-n onder den rand van het overhangende dak door en vielen door het raam op de stille figv.ur in den stoel. Zelfs bij deze heldere, scherpe belichting zou het moeilijk geweest zijn haar leeftijd te bepalen, zoo moe en weggetrokken teekende zich het maskerachtige gelaat af tegen de versleten kussens. Zij leek veertig, maar toch was er iets in de houding van de zwartge- kleede gestalte, dat een jonger leeftijd deed vermoeden. Zwart haar, dbf en glansloos. cmlijstte een bleek, uitgeteerd gezicht, da- door ziekte bijna al- zijn vroegere schoonheid had verloren. Alleen de groote, zwarte oogen, die koortsachtig schitterden ondier de Gemenrd nienws VOOR DE SCHATKIST. De minister van financien maakt bekend, dat van een te Parijs wonenden Nederlander ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvan gen een bedrag van 500. Deze wensch1 daarmede een voorbeeld te geven aan de tal- riike Nederlanders, die in den vreemde ver blijven en hun land wegens de hooge be lastingen zijn ontvlucht. LUIT.-GENERAAL PIEPERS. Heden, zegt de N. R- Crt.. is het 50 jaar geleden, dat luit. generaal Piepers als hu- zaar bij het leger in dienst kwam. Hij is een van de weinigen, die bij den troeo officier is geworden en die het gebracht heeft tot een dergelijken rang. Op velerlei gebied heeft de ze kranige officier zich onderscheiden. Pie pers is, wat de Engelschman noemt every inch a gentleman". Zullce figuren, die zich- zelf immer gelijk blijven, zijn een sieraad voor de sport en moest de paardensport erj meer hebben. rV' i Zijn troetelkind was de Kon. Militair? Sportvereeniging, waarvan hij tal van jaren de verdienstelijke voorzitter is geweest Aan zijn tijdelijk adres te Wamsveld zal het heden aan bewijzen van belangstelling zeker niet ontbreken. DE NEDERLANDSCHE BOEREN- BOND. (N. B. B.) Het jaarverslag van deze centrale R.-K. landbouw-organisatie in Nederland bevat een overzicht van de vele verrichtingen in 1923. Daaronder noemen wij die werkzaam- heden welke in verband staan met wetge- ving en Regeeringsmaatregelen, met de ver- tegenwoordiging in commissies, met quaes- ties van internationalen aard, enz. Ook geeft het verslag een overzicht van het werk der tot den N. B. B. behoorende instellingen, zooals de N- V. Borgmaatschap- pij, de Centrale Accountantsdenst, de Cen trale Pachtraad, de Boeren- en Tuinders-On- derlinge en het Officieel Orgaan „De R.K. Boerenstand". Bij den N. B. B. zijn thans 4-boerenbonden aangesloten, welke tezamen ruim 70.000 le- den, R. K. boeren en tuinders, tellen, bene- vens een 6-tal buitengewone leden. DE STAATSBEGROOTING VOOR 1925. De Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1925 heeft het department van financien ver laten. DE PENSIOENREGELING VOOR HET SPOORWEGPERSONEEL. Naar wij vernemen, zegt de N. Rett. Crt., heeft het lioofdbestuur van den B. A. N. S. dezer dagen een onderhoud met den minister van financien gehad over de invoering van de niuewe pensioenregeling voor het spoorweg personnel. Uit de besprekingen bleek, dat, hoewel de minister alle medewerking wilde verleenen om de indicning van het weisontwerp te bespoe- digen, de invoering van de nieuwe regeling waarschijnlijk eerst in 1925 zal kunnen ge- schieden. De in het ontwerp aan te brengen wijzigin- gen houden verband met de wijzigingen die in de pensioenwet voor de rijKsambittiaren zullen worden aangebracht Vermoedelijk zal over deze wijziging eerst nog overleg tusschen de directie der Neder landsche Spoorwegen en de vakbonden ge- pleegd worden, waarna dan het gewijzigde weisontwerp door den minister van water- sfaat bij de Tweede Ramer zal worden inge- diend. EEN AMERIKAANSCH OORLOGS- SCHIP Zaterdagavond is de Amerikaansche kruiser „Pittsburg", deel uitmakende van een Ameri- kaansch eskader op een oefenreis, te Amster dam binnengeloopen en heeft gemeerd bij den steiger van de Holland-Amerikalijn, voor een verblijf in de haven van enkele dagen. Het bezoejc draagt geen officieel karaktcr. DE TARIEFWET. De algemeene R. K werkgeversvereenigin- gen hebben aan de minsters van financien, buitenlandsche zaken, arbeid, handel en nij verheid en binnenlandsche zaken en land bouw een zeer uitvoerig adres gezonden, waarin zij hun meening over de voorgenomen Tariefwet uiteen zet+en. GENEZING DOOR ARBEID. Op het vierde Vlaamsche congres voor verpleegkunde en sociale geneeskunde, dat te Hasselt wordt gehouden en waaraan ook ver- scheidene Nederlandsche geneeskundigen deelnemen, heeft dr. Heyermans, directeur van den gemeentelijken geneeskundigen- en gezndheidsdienst te Amsterdam een voor- dracht gehouden over „arbeidstherapie": de kunst, om te genezen door arbeid. Aan het te Brussel verschijnende b!ad „Het Laatste Nieuws" ontleenen wij het vol gende aan deze voordracht. Arbeid is noodig voor de ontwikkeling on zer organen. Arbeid heeft vooral een groo ten invloed op de geestesgesteldheid. Volko- komen werkeloosheid drukt het gemoed. Be- drijvigheid is een levensbehoefte. Gedwon- gen rust is de grootste straf; dat ondervin den gevangenen. die opgesloten worden. Bij krankzinnigen dient men die beginselen wel in acht te nemen. Menschen. die in een krank- zinnigengesticht komen, zullen er niet gene zen, indien zij er gedwengen worden niets te doen. Arbeid geeft immers levenslust en kalmte. Zola beschrijft die hoofdzakeliik van den arbeid in „L'Assommoir", waar hij aan- toont, hoe een mijnwerker, die zijn been ge- broken had, tot Still iggen gedwongen werd en haast zinneloos werd De beroepskeus is zeker van belang, maar men weet zich op den duur aan alien arbe d aan te passen, ofechoon men er aanvankelijk geen zin in heeft. Dr. Heyermans zet dan uiteen door welke methodes men de geschiktheid of de niet- geschiktheid tot een bepaaldCn arbeid ont- dekt. Men moet voorzichtig zijn, om niet te snel sommige zieken in een ziekenhuis op te ne men. So-mmige zenuwzieken willen niet be- handeld worden als zieken. Zelfs hartlijders mag men geen volkomen bewegingloosheid opleggen. Tuberkuleuzen behandelt men soms in sanatoria, door overvoeding en volkomen rust Dat is verkeerd De Engelschen hebben dat eerst ingezien. In Engeland bestaan werkko- lonies voor tuberkuleuzen. Arbeiden moeten die zieken ook, natuurlijk niet boven de maat hunner krachten. In Denemarken heeft spreker de toepas- sing van dat princiep gezien, op abnorma- len en zenuwzieken; het geeft goede resulta- ten. De verminkten bOlioeven ook zulke behan deling; zij hebben een wederopvoeding noo dig om zich een eigen voortbrengingskracht te schenken. Zulks geeft hun levensblijheid en levensmoed Van apparaten moet men niet te veel ver wachten, want de verminkte vindt slechts voile voldoening wanneer hij zich ingespan- nen heeft. Er is geduld, inzicht en takt noodig bij die opvoeding. Te Amsterdam gaat men ook een proef be- ginnen van behandeling van tuberkuleuzen en verminkten door arbeid. Men beschikt daarvoor over een zeer uitgestrekt terrein en werkhuizen. Met een passenen werkking, ge- doseerd door den geneesheer, hopen we zie ken en ongelukkigen een nieuw leven van blijheid te schenken. Economisch kan d e doenwijze ook voordeelig worden De belangwekkende voordracht van dr. Heijermans lokte een zeer leerrijke bespre king uit. Dr. Le Rutte (Deventer) deed opmerken dat die beginselen in 't krankzinnigenge- sticht, dat hij te Deventer bestuurt, reeds toegepast werden op de geesteskranken. Han- delde men anders, dan zou men immers krankzinigen maken. Deze ervaringrijke man van de praktijk haalt menigvuldige gevallen aan hoe hij geesteskranken genas door hun een bezigheid te verschaffen. Uit mededeelingen van Vlaamsche leden blijkt, dat men in Belgie nog niet ver op diea weg gekomen is. Het welgeslaagd congres zegt het blad ten slotte is een verheugende uiting van Vlaamsch cultuurleven op een zeer belang- rijk gebied. GEVAARLIJKE BUREN. Uit Raalte wordt aan Het Volk gemeld Woensdagavond omstreeks 7 uur, toen ae 48-jarige H. Dijkslag met zijn dochter Aalfje ingezionken slapen, en de mooie lijn van de kaak naar de smalle kin waren nog van on- gerepte schoonheid, in schrille tegenstelling met de saamgeknepen neusvleugels, den moe- getrokken mond en den mageren, bijna knoki- gen hals. Het kon het gezidht van een doode zijn, zoo stil, zoo vaalbleek was het, maar de fonke- lenae schittering van die oogen..., daarin, en in hun waakzaam gericht-zijn op de deur, was de heele levenskracht van het kwijnende lichaam geconcentreerd. Achter die deur een eindelcoze steenen trap, de eene trede beneden de andere, tot, eindelijk, beneden, een portaal met cement- vloer, kil en ongezellig, uitkomend op de straat. Mischien was er geen bijzondere reden, waarom het portaal anders zou hebben moe ten zijn dan het was, aangezien Wallater's Buildings niet bestemd waren voor men schen, die gewend zijn op hun gemak hun huis binnen te komen. Voor dergelijke men schen zijn er altijd de „weelderige vestibu les", zooals het in advertenties v§n woning- bureaux heet. Wat de bewoners van Wallater's Buildings betrof, zij liepen's morgens over den cemen- ten vloer van het portaal op weg naar hun werk, zonder ook maar een oogenblik aan- dadht te schenken aan het onbehagelijke ge heel, en des avonds sleepten zij hun ver- moeide voeten de trappen weer op met geen andere gedachte, dan hoe groot het aantal treden nog was, dat zij nog moesten opklim- men, eer de kamer, die hun tot woning dien- de, bereikt zou zijn. Maar in 't oog van den man van middel baren leeftijd, goed gekleed, die nu weifelend op den drempel van de Buildings bleef stil- staan, was het vuile portaal met den kalen vloer en de groezelige muren, een toonbeeld van verlatenheid." De blik van zijn d'cordringende, blauwe oogen hij droeg een monocle aan een breed zwart koord gleeu onderzoekend langs de wentelingen van de steenen trap, tot waar die aan zijn oog onttrokken werd door de duis- temis, die op de bovenste verdiepingen van het gebouw heersdite. Tegen dezen killen achtergiond vormde zich ploteeling in zijn geest het beeld van een ruime kamer, waar een heerlijke geur van rozen zv/eefde, een kamer vol zachte tinten van bruin en good, waar het licht van de later middagzon speelde, hier met't teere blauw van v/at mood oud Chineesch porcelein, daar met den warmen glanc van een roodko- peren pot, of weer verder op het wo-nderlijke, met lopkelyode steerun 'bezette beeldje, van- aan het nogge maaien was oi] zijn woning floot hem eensklaps een kogel langs hel hoofd. Dadelijk daarop hoorde hij een knal. Toen hij in de richting keek van het huis, waar de gebroeders R. wonen, zag hij dezen wegkruipen achter een stroomijt. Eenige cogenblikken daan.a zag hij dat de 17 jarige G. L. J. R. het geweer op hem richtte. Het schot viel, doch miste ten tweede male. Dijk slag en zijn dochter vluchtten daarop naar huis. Voor dat hij dit evenwel bereikte, zag hij den 21-jarigen H. R. op hem richten. Ook deze kogel miste gelukkig zijn doel, doch vloog door een der ruiten van de woning van Dijkslag. Toen Dijkslag binnen kwam, vond hij zijn 82-jarige moeder bewusteloos vcorover op den grond liggen. In een der ruiten was een gat, ter grootte van een rijks- daalder. Dijkslag tilde zijn moeder, die van den schrik voorover was geslagen, in bed en deed aangifte bij de marechaussee alhier. Doze was spoedig ter plaatse en arresteerde de beide gebroeders R., die Donderdag bcloenden geschcten te hebben. Het geweer werd door familie van de d-aders in een cloot geworpen, doch de marechaussee heeft het gevonden en in beslag genomen. Omtrent de'oorzaak van dit gebeuren ver- namen wij, dat er reeds lang een veete bestond tusschen beide families. De beide daders zijn Donderdagmorgen in vriiheid gesteld. HF"1" AFBREKEN VAN HET GEORGA- NISEERD OVERLEG. Onlangs is gemeld, dat de regeering het over'.eg verbroken heeft met de commissie voor het georganiseerd overleg in zake amb- tenaarszaken voor wat betreft de nieuwe re geling van de salarissen. De Stand, meldt thans in verband hiermee. Naar ons ter oore kwam, vindt dit zijn oorzaak niet in onwil bij de regeering, maar in het feit, dat de onderhandelingen van de zijde der commissie niet vorderden en voor zoover er sprake was van vorderen het zoo langzaam ging, dat er voor de regeering niet de minste kans bestond, zoo tijdig gereed te zijn als door den toestand van 's lands fi nancien noodig was Waar de regeering niet kon toestaan, dat zoo de onderhandelingen over de nieuwe salarissen op de lange baan werden geschoven, heeft zij gemeend deze te moeten staken, ten einde zelfstandig een tij- dige beslissing te kunnen nemen. De Ambtenaar, orgaan van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond, geeft de volgende lezing: Wat is er nu in de Centrale Commissie precies gebeurd? Men weet, dat deze commissie te vergeefs gepoogd heeft, voor alle dienstvakken zooge- naamde salarisnormen te krijgen, doch dat de regeering bij het bijeenkomen der Centra le Commissie op 14 Juli j.l. nog in gebreke was gebleven deze normen in te zenden voor wat betreft de dienstvakken: P. T. T., ge vangenis en R. T. O.-wezen, hooger onaer- wijspersoneel, waterstaat, instellingen ressor- teerende onder het departement van oorlog, etc. De regeering heeft het derhalve de Centra le Commissie practisch geheel onmogelijk ge- maakt, haar werk naar behooren te vervullen Toch is de Centrale Commissie 14 Juli j.l. aan den arbeid getoogen en is daarbij uit- gegaan van de departementale personeels- formatie, t.w.: schrijver, klerk, adj.-commies, commies, hoofdeommies, enz. Evenals zulks door de toenmalige salaris- commissie voor burgerlijke rijksambtenaren in 19J9 is geschied, vingen de beraadsla- gingen in de Centrale Commissie aan met de bepaling van het aanvangsalaris, waarop de geheele salarisregeling zou kunnen worden opgebouwd Noordhoff deed nu het voorstel om de aan- vangswedde voor schrijver, ongeschoolden arbeider en geschoolden arbeider van 1200, 1300 en 1400 gulden, zooals ze thans in het Bezoldigingsbesluit voorkomen, onveranderd te handhaven, wat in verband met den pre- mieaftrek van 8% pet. op zich zelf reeds een concessie der organisaties beteekende. Op een vraag van den heer Van der Jagt antwoordde de vertegenwoordiger van het A. C. O. P., dat z. i. de maxima dezer groe- pen evenmin verlaagd zouden kunnen wor- den. Het voorstel kwam nu in stemmmg en kel- derde met 7 tegen 3 stemmen. (Voor stem den met Noordhoff, de heeren Von Frijtag Drabbe en Van der Jagt. Tegen stemden de heeren: Laman de Vries, Ras, Hendrix en Zei 1 makers (4 regeeringsvertegenwoordigers) en verder: Vermeulen, Chr. Centrale. Van Hien, hoogere rijksambtenaren en Schenk, Federatie Daarna kwamen in behandeling de voor- stellen der Centrale van hoogere rijksambte naren en van de christelijke organisaties. Had de regeering voor den schrijver voor- gesteld 1000 tot 1500 gulden, de Centrale van hoogere rijksambtenaren achtte op grond van statistische becijferingen een salaris van 1000 tot 1800 gulden noodzakelijk, al zou feitelijk 1880 gulden moeten worden toege- kend, terwijl de Christelijke Centrale 1100 tot 1900 gulden voorstelde. Het laatste voorstel kwam het eerst In een Oosterschen god. De kame- was gemeu- beld met al wat zeldznam en mooi was en in het cog van den man, die heti zich nu le bin nen riep, was nog zeldzamer en mooter dan dit alles geweest de vrouw, aan wie het had toebehoord, wier liefelijkheid in die omge- ving had gestraafd als een juweel in een prachtige zetting. Met een schok kwamen zijn gedaditen te rug naar het tegenwoordige, naar de kale, alledaagsche leelijkhcid van Wallater's Buil dings. „Groote hemel!", mompelde hij. „Paulin< hier!" Toen begon hij met haastigen tred de stee nen trap te beklimmen, maar al spoedig ver- minderde hij zijn snelheid, fotdat hij boven- gekomen en staande voor de deur, waarachter een vrouw in spanning wachtte, genoodzaakt was stil te staan om op adem te komen. Een stekende pijn in zijn rechterknie herinnerde hem eraan, dat hij niet meer zoo jong was als vroeger. In anhvoord op zijn kloppsn vrceg 'n zach te stem hem binnen te komen en 'n oogenblik later stond hij in de stille kleine kamer. Zijn oogen boorden in de donkere oogen van de vrouw, die was opgestaan bij zijn binnen- komst. (Wordt vcrvolgdV DE BOUW VAN DEN KRUISER JAVA'. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ter Hall: 1. Is het juist, dat de te Vlissingen in aan* bouw zijnde kruiser Java gebouwd wordt naar plannen en ontwerpen van de Germania»werf te Kiel? 2. Zoo ja, sluit zulks dan ook in, dat die Duitsche werf zoodanig toezicht heeft over den bouw, dat door haar directie beslist wordt, web ke materialen voor het schip mogen gebruikt worden en daardoor in de gelegenheid is de Duitsche fabrieken te bevoordeelen met evens tucele uitsluiting van de Nederlandsche in« dustrie? 3. Is den minister het geval bekend, waar over dezer dagen in De Standaard is geklaagd door een Nederlandsch fabrikant, die al eerder leveringen ten behoeve van onzen vlootbouw had verricht, dat, toen deze fabrikant zich wendde tot den Nederlandschen ingenieur, spe« ciaal belast met het werk betreffende den aan« bouw van de Java, met een sollicitatie naar de levering van zijn artikel ten behoeve van de Java, de fabrikant van den ingenieur ten anfc» woord kreeg, dat hij bij hem niet terecht was, doch bij de Germania«werf te Kiel offerte bes hoorde te maken en dat hij, ingenieur, trou* wens wel met zekerheid kon zeggen, dat het door den fabrikant aangeboden artikel door dezeri niet geleverd mocht worden, doch de le» vering aan een Duitsche fabriek was opgedras gen? 4. Acht de minister het oorKaar, dat de Ger« maniawerf te Kiel, ook al wordt dan het schip gebouwd volgens haar plannen en ontwerpen, haar toezicht op den bouw gebruikt om de Nederlandsche nijverheid te weren of te be* moeilijk en? heeft de minister van marine geantwoord: Ad lo. Deze vraag moet bevestigend beant* woord worden. Ad 2o. Aangezien de Germaniawerf mede verantwoordelijk is voor de goede uitvoering van het werk, heeft zij er aanspraak op, dat de door haar aangegeven eischen, waaraan de ma* terialen voor de kruisers moeten voldoen, in het oog worden gehouden; zij is daardoor evenwel niet in de gelegenheid de Duitsche fa* brieken te bevoordeelen, met eventueele uit* sluiting van de Nederlandsche industrie. Ad 3o. Uit de vage bewoordingen, waarin de klaoht in De Standaard is gesteld, is niet op te maken, welk geval bedoeld wordt. Een ter zake ingesteld onderzoek kan slechts doen ver* moeden, dat het hier betreft het tot de Germa* niawerf gerichte verzoek om, in verband met haar verantwoordelijkheid voor de te bereiken snelheid, te willen opgeven, met welk soort huidverf de kruiser Java, onmiddellijk voor den aanvang der proeftochten, onder water ware te schilderen. De gekozen huidverf is niet specifiek Duitsch en behoort tot de soorten, waarvan het gebruik bij de Nederlandsche marine toegela* ten is. De levering heeft plaats gehad door een Nederlandsche firma. Ad 4o. De beantwoording van deze vraag ligt in die van de beide vorige vragen opgeslo* ten.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5