Rusland na den dood van Lenin. hemming. Baarover staakten de stemmen Toen onderzocht werd hoe de tegenstemmers hadden gestemd, bleken er nog 4 voorstan- iers te zijn van een maximum van 1800 gul den en slechts een, die niet zoover wilde gaan. Waar de zaken er zo6 bij stonden, gaf de voorzitter der Centrale Commissie in over- weging, thans de beraadslagingen te onder- breken tot de regeering zou hebben doen we- ten, of op den grondslag, aangenomen door de Centrale Commissie, zou kunnen wordei voortgearbeid. AI spoedig bleek, hoe de regeering de me- dewerktng der Centrale commissie bij dit werk op prijs stelt. Terwifl niet minder dan 9 der 10 leden zich voor een bepaald advies hadden uitge sproken. had de regeering den moed aan de Centrale Commissie te bench ten da!t zij uit haar advies geen wijs had kunnen worden en nu rnaar zonder de Centrale Commissie verder te raadplegen, de salarisherziening zou beeindigen DE ARTSEN EN HET ONTWERP BESMETTELIJKE Z1EKTENWET. De geneeskundige mewerker schriift aan de N. R. Crt.: Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst heeft aan de leden van de Tweede Kamer een exemplaar gezonden van het rapport harer sociaal-hygienische commissie betreffende het ontwerp besmettelijke ziektenwet en daarbij een adres gevoegd waarin de aandacht in het bijzonder gevestigd wordt op de artikelen 10 tot 18, die op de vaccimatie betrekking hebben en daarbij gewezen op het volgende: 1. Het grcote en door niemand betwiste nut, door de inentmg verkjegende uit- roeiing van de pokken hier tie lande. 2. De hieruit voortvloeiende dringende noodzakelijkheidde thans bestaande vrijwel algeheele vaccimatie van de bevo Iking, dank zij den incfrrecten dwang, onverzwakt te handhavefi. 3. De waarschijnli jkheid, dat de ontdui- fcing, die voorloopig nog maar op kleine sdraal p'aats heeft door onjuiste verklarin- gen van lichamelijke beletselen, veel grooter afmietrngan zal aannemen, wanneer, in plaats van een verklaring van twee geneeskundigen, die van een volddendte zo u worden gesteid. Het vooretel omzcr sociaal hygienische commnssre, dat een der twee geneeskundigen, die de verklarimg moeten afgeven, zou zijn de inspedeur of een dioor diezen- aan te wijzen arts, zou een belangrijke verbetering zijn van den bestaamden toestand. Order geen omstandigheden mag worden vofetaan met de verklaring van slechts een geneeskundige. 4. De onmogelijkheid, gemoedsbezwaren objechef vast te stellen. Een der daartoe genoemde middelen, het al of niet verzekerd zijn tegbn brand enz is niet bruikbaar, mede, omd'at een groot deel der bevolking, in het bijzonder de armeren, zulke verzekeringen niet sluit. .5. De grove onbillijkhefd, gelegen in het feit dat de gemoedsbezwaren der ouders niet die zijn van de kimderen, welke door de vrij- stelling het slachtoffer dreigen te worden van een mogelijke pokken-epidemie. 6. Het ernstig gevaar, dat een groot ann eal ongevaccineerden oplevert voor de open- bare volksgezondheid en de hooge kosten, die in het bijzonder bij uitbreiding der epidemie, verbonden zijn aan het treffen van maatre- gelen, als opneming in het ziekenhuis van d'en patient en afzondering van de overige ge- zinsleden. 7. Door de Maatschappij verkiegen inlich- tingen, die aantoonen, dat in verscheidene deelen des lands het er zeer velen zullen zijn, die zich niet zullen Taten vaccineeren; niet op grand van werkelijke gemoedsbezwaren, maar uit gebrek aao ontwikkeling, of om andere o-ndeugdelijke overwegingen. Om al deze redenen d-oet de Maatschappij een dnngend beroep op de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, om elke bepaling af te wijzen, waardoor een kleimer deel der bevolking zou worden gevaccineerd, dan thans het geval is; maar wel integen- deel. om alsn/og in de wet op te nemen een reveling van d'e herinenting, z-od-at het Ne- dealandische volk zoo afdoend mogelijk tegen de pokziekte wordie beschermd. Dit adres, zegt de geneeskundige medewer- ker, doet de maat overloopen. Het wordt tijd, da t het eens rend uit gezegd wordt, dat de Nederlandsche artsenwereld als geheel niet Staat achter het kleine groepje van de heeren Abrahams, prof, van Rooy en Sleeswijk en evenmin achter het hoofdbestuur der maat schappij, dat thans naar het schijnt blinde- lings op hun compas vaart. NA DE ZEEUWSCI IE REIS. De Koninklijke familie is Zaterdagochtend om 11 uur 10 min. aan het Centra a lstation te Utrecht aangekomen. Op het eerste perron, waar de salonrijtuigen werden voorgebracht, wachtten zeer velen en bij het verlaten van't rijtuig werden de Koninklijke personen met gejuich begroet. Buiten op het stationsplein stonden de auto's voor het bordes gereed. Hier had zich ook een groote menigte verza- meld. Tot voorbij het hotel „Terminus" had de politic een weg voor de auto's moeten vrij houden. Bij het verschijnen van de Koningin, vergezeld van Prins Hendrik en Prinses Juli ana, op het bordes, barstte en aanhoudend gToot gejuich uit, dat even ophield toen zij ir. de auto's waren gestapt, om daarna weder te worden gehoord. Na enkele minuten vertrok de Koninklijke familie cinder daverend ge juich der menigte naar Soestdijk. MEDEZEGGENSOHAP IN HET BEDRIJFSLEVEN. In de Vrijz. Dem. is het slot gepubliceerd van hat rapport van de commissie, benoemd door het hoofdbestuur van den Vrijzinnte- Democratischen Bond over het vraagstuk van het Medezeggenschap in het bedrijfsleven. GEZELLIGE FAMILIE. De 26-jarige mijnwerker J. D., te Stein, stond terecht voor de Maastrichstche recht- bank, omdat hij op 8 Juli zijn vader, den 61-jangen H. D. eerst met een riek en daarna met een ijzeren staaf links en rechts op het hoofd had geslagen, zoodat een hevig bloedende wond ontstond. Zielig was het, dat de arme oude zijn zoon nog trachtte te sparen. Op de vraag van den voorzitter of c5? P'in had gedaan antwoordde hij in zijn dialect: Nein, hier richter, dat gong nogal. s 6 Hoe dat toeh gekomen was? Uch, zei de oude, de vro'uw en't meidje (de dochter) die zien nog al get lestig en es de jong noe neet met hun helt, daan krijg er niks te eten. De man kon niet veel meer werken en volgens de veldwachter had hij nu al wel I'A jaar thuis 'n hondeleven. Op een kist moet hij eten en krijgt dan een paar sneden brood toe- geworpen. Alie dagen is daar twist en al- tijd1 moet de oude man het ontgelden; de man is half suf geslagen". Er heerschen daar in huis vreemde toestanden, zei de veldwach ter, doch dat wil ik liever hier op de openba- re rechtszitting niet vertellen. Eisch: vier weken gevangenisstraf (de tijd der voorloopige hechtends). President: Geer weurd noe vrijgeloate vandaog, mer noe zurg, dat geer zoe get noets meer doat. Es de moeder en zuster zoe lestig zien, daan moat geer eur vajer bijstoan; en help den ermen auwen minsch noe ein bitteke. KORTE BERICHTEN. Het gezelschap Finsche journalisten heeft gistermidag den voorgenomen boottocht door de havens gemaakt, waarbij ook langs het dok van Wilton werd gevaren. Blijkens door het departement van ma rine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. pantser- schepen „Tromp" en „Heemskerk", onder be vel van den kapitein ter zee F. A. van Hen- gel, gister van hun oefeningsreis van Scr.odi- navie te Willemsoord teruggekeerd. Eeclitzakeit. DE DUBBELE MOORD TE WYCHEN. De zaak tegen J. v. M. en C. v. d. B. bei- den gedetineerd te Arnhem, is naar de te- rechtzitting verwezen, zoodat zij binnenkort voor de rechtbank aldaar zal worden behan- deld. Aan bekl. v. M. wordt ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 4 op 5 Mei 1924 te Woezik, gem. Wychen, ten einde den door hem voorgenomen diiefstal gemakkel ijk te ma- ken, W. W. en G. W. van het Ieven heeft geroofd door hen zoodanig met een houten ha mer op het hoofd te slaan dat hun sahedels zijn verbrijzeld en het weefsel hunner hersie- nen is vernietigd en zij tengevolge van de beloomen verwondingen zijn overladen. Bekl. v. d. B. wordt ten laste gelegd dat hij in bedoelden nacht met v. M. uit de wo- ning van genoemde W. en G. W. heeft wegge- nomen een geldsbedrag van 25 en eenige eetwaren, nadat zij door een raampje bedoel- de woning waren binnengeklommen IX. Russische firmnci'en. Het economisch probleem, dat den leiders van sovjet-Rusland het meeste hoofdbreken kost en ze tot de grootste inspanning aan- spoort, is zonder twijfel de financieele hervor- ming. Uit alle verkiaringen van de bolsche- wistische leiders blijkt ten duidelijkste, dat de communistische partij aan deze hervorming van het financieele systeem buitengewone be- teekenis toekent en dat het slagen of misluk- ken van levensbelang voor Rusland wordt geacht. Wanneer men de oorzaken en de re denen, die geleid hebben tot deze financieele wijziging nagaat, dan zal men tot de ge- voigtrekking komen, dat het vraagstuk van de saneering van de sovjet-Russische finan- cien een gevclg geweest is- van de afwijking van het communistische principe, die in 1921 met de N. E. P. is fcegonnen. Want tot dat t'ijdstip was het streven van de communisti sche partij er op gericht geweest, het econo misch verkeer zonder geld te doen plaats heb ben. Nog op 25 Juli 1920 was aan dit streven vaste vorm gegeven door een besluit, dat de confiscatie beoogde van alle geldmiddelen van particulieren, voor zoover zij meer dan het twintigvoud van het minimumloon uit- maakten. De N.E.P. bracht in dit opzicht een volko- men omkeer, want door het invoeren van deze nieuwe economische politick was -men natuur lijk genoodzaakt, het geld weer als waarde meter te erkennen. Om een duidelijk beeld te geven en een ver gelijking mogelijk te maken, willen wij hier zeer in het kort iets mededeelen aangaand-e de geschiedenis van het geld in het Rusland van voor den oorlog en tijdens het bolschewistis sche beheer tot de N.E.P. Na de laatste financieele hervorming in Rusland v6or den oorlog was de basis van het geldsysteem de goudroebel, die 17.424 Doli zuiver goud bevatte. Deze geldeenheid kwa-m tot uitdrukking in de uitgifte van gouden, zilveren en koperen munten en in credietbiljetten van de st-aatsbank. De gouden geldstukken hadden de voile waarde, d.w.z. het 10-roebelstuk bevatte 1 Solotnik 78.24 Doli, het 5-roebelstuk 87.12 Do'li zuiver goud. De zilveren en koperen geldstukken hadden niet de volte waarde, de zilveren munten waren v/eer verdeeld in geldstukken met hoog en met laag gehalte. De waarde van den roebel, 50 kopekenstukken en 25 kopekenstukken bedroeg 66-68 die van de 20, 15, 10 en 5-kopekenstukken 33-34 van de nominate waarde. De koperen stukken hadden een nominate waarde van 5, 3, 2, 1, 1/2 en 1/4 kopeken; de werkslijke waarde van dit koperge'.d bedroeg ongeveer 1/5 van de nominale. Behalve dit metalen geld waren staats- schatkistbiljetten, juistertankbiljetien van de sta-atsbank in cm!<*>p. De waarde van de ze bankbiljetten bestond hierin, dat de staats- bank verplicht was, aan toonder voor iederen roebel in papier 17.424 Doli goud uit te be- talen. De waarborgen, die volgens het sta- tuut van de staatsbank geeischt werden, wa ren zeer verstrekkend. De waarborg in goud mocht niet minder bedragen dan de helSt van de som der uitgegeven biljetten, v/anneer de waarde der biljetten niet hooger was dan 600 millioen. Overtrof de err.ie.sie dit bedrag, dan moest iedere roobel in biljetten door een goud roebel zijn gedekt. De gcuddekking was voor den oorlog buitengev/oon groot. Zoo bedroeg de totals circulatie aan bankbiljetten op 1 Juli 1914: 1630 mill, roebel, terwijl de totaie goudvocrraad van de staatsbank in Rusland en in Let buitenlaa-3 1743 mill, roebel be droeg. De totale circulate van betaalmidde- len bedroeg oo 1 Januari 1914: Bankbiljetten 1665 mill, roebel Gouden munten 494 Zilver van hoog gehalte 123 Zilver van minder gehalte 103 Kopergeld 18 Wanneer men in aamnerking neemt, dat een gedeelte van het geld door de bevoHdng aan de circulatie werdi onttrokken, om in na- tura te sparen, kan men aannemen, dat de totale circulatie van betaahniddelen ongeveer 2 millard bedroeg. Getransponeerd naar het territorium van tegeowoordige sovjet-unie zou dit bedrag tot ongeveer 1.6—1.8. milli ard roebel geredueeerd worden. Deze bijzonderheden over het geldwezen in Rusland voor den oorlog zijn in zooverre van belang, dat de financieele hervorming m de sovjet-unie in verschiltende opzichten is ge- baseerd op de grondslagen van het finan cieele stelsel van voor den oorlog. Oorlog en reyolut-e brachten het geldverkeer geheel en al in de war. Het totaalbedrag van de gel<4- circulatie bedroeg b.v. in millioenen roebels: op 1 November 1917 22.446 1 Januari 1918 27.312 1 januari 1919 60.764 1 Januari 1920 225.014 1 Januari 1921 1.168.596 1 Juli 1921 2.346.139 Deze snelle stijging van de hoeveelheid geld moest natuurlijk merkbaar worden door een geweldige stijging van de prijzen. De sovjet-unie heeft hetzelfde verschijnsel gekend als alle andere infilatielanden, namelijk, dat, wanneer de emissie een bepaalde grens over- schrijdt, de prijzen in verhouding sneller stij- gen, dan de emissie toeneesmt. Toeneming van de Prijsstijging oc. in procenten 323 84 300 269 237 106 380 De buitengewone vergrooting van de emis sie had tot tweede onafwendbaar gevolg: de waardevermindering van de geheele geldcir- cuilatie. De werkelijke waarde van het geld in omloop beliep: 1 November 1917 1 Januari 1919 1 Januari 1920 1 Januari 1921 Door deze v/aardevermindering van de hoeveelheid papiergeld moest natuurlijk ook de werkelijke waarde van elke emissie sterk dalen. De waarde van de emissie bedroeg in indexroebels, volgens den index van de ar- beidersstatistiek: 1918, le half jaar 60 2e 40 1919, le half jaar 64 2e 125 1920, le 127 128 1921, le 101 2206 mill. Rbl. 370.5 29.1 Nov., Dec. 1917 163.1 1918 93.3 1919 37.4 f- 1920 20.3 le helft 1921 5.6 Bij het invoeren van de mill. Rbl. - - nieuwe econo mische politiek was de sovjet-regeering na tuurlijk genoodzaakt, het geld weer in te voe- ren, maar tegelijkertijd moest het belasting- s-telsel weer op de been gebracht worden. In den eersetn tijd van de N.E.P. heeft de sov- jetregeering echter nog geen ernstige pogin- gen gedaan, een hervorming van het finan cieele systeem tot stand te brengen. Het kwam slechts tot twee ,,vcorsfellen", in 1922 en in 1923, die aan de basis van het geldsysteem niets veranderen, maar slechts een omreken- koers voor het aanwezige invoerden. Door twee fcesluiten resp. van 3 November 1921 en 24 October 1922 werden de bilpetten van de jaren 1922 en 1923 gecreeerd, wat echtcr, gelijk gezegd, geen hervorming van het stelsel bracht. In het begrootingsjaar 1922/23 werd evenwel getracht, de emissie te beperken, maar deze pogingen werden weldra weer opgegeven. Intussehen was de chaos op financieel gebied grooter en grooter gewor- den; de mogelijkheid van calculatie onfbrak te eenen male. Dat was niet a'leen medktoaar voor zoover het de sfaatsbegrooting betrof, maar ook wat de staatsindustrie aanging, waarvan men feitelijk niet wist, hoe groot het deficit was, waarmede zij werkte. De desor- ganisatie van het overige economische leven hield met deze beide n-egatieve verschijnselen natuurlijk gelijken tred. Maar aan den ande- ren kant moet men niet vergeten, dat de eco nomische voorwaarden voor een werkelijke financieele hervorming zifn: stabiliseermg van de begrooting, een actief op de beta" l'ingsbalans en een zonder deficit werkende staatshuishouding. Aan al deze voorwaarden voldeed de sovjet-unie niet. De herbouw van het belastin-gstelsel begon eerst, nadat het deficit van den staat buitengewoon groot was, de staatsindustrie werkte met een groot tekort, hetgeen aan den eenen kan in de be grooting, anderzijds in de groote stijging van de prijzen tot uitdrukkinsj kwam, een om- sfandigheid, die heeft geleid tot het steeds grooter worden van het verschil tusschen de miscfte omstanefigh eden, dan wel het verlerij- gen van een stabielen waardemeter ten doel heeft. En de uitvoering van de plannen geeft aanleiding tot de gevolgtrekking, dat het de sovjet-regeering vooral te doen is om de sta biliseermg van de Tsjerwomez als waardeme ter. Anders zou de uitgifte van staatsschat- kistbiljetten, waardoor een valuta gecreeerc wordt, die parallel loopt metde Tsjerwonez niet goed te verklaren zijn. Tenzij de sovjet- regeering door twee parallel loopende valu ta's de emissiekansen wil vergrooten. Maar hoe dit ook zij, de sovjet-regeerine zag zich genoodzaakt, een stabielen- waarde meter te creeeren door het scheppen van een nieuwe geldsoort, de Tsjerwonez. Op gronc van het desbetreffend besluit werd de staats bank emissiebank. Tusschen de nieuwe een- heid van de bankbiljeten, de Tsjerwonez eenerzijds en den roebel van voor den oorlog anderzijds en den roebel van v6or den oorlog anderzijds werd een nauw verband gelegd, doordat aan het biljet van 1 Tsjerwonez een goudwaarde werd toegekend van 1 Solotnik, 78.24 Doli, derhailve dezelfde goudwaarde als een 10-roebelstuk voor den oorlog had. Door dezen grondslag is de goudpariteit van de Tsjerwonez vastgesteld, welke natuurlijk ook gebruikt moest wo-rden bij aan-koop van buitenlandsche valuta door de staatsbank. Deze nieuwe bankbiljetten zijn voor 1/4 van de geheele emissie door metaal en stabiele buitenlandsche valuta gedekt en voor 3/4 door wissels op korten termijn, gemakkelijk verkoopbare waren enz. De inw-isseling van Tejerwonzy in goud begint echter niet ter- stond, want deze omwisseling „wordt vast gesteld door een bijzonder besluit van de re geering". De waarborg, die door deze bepa- lingen was gegeven, werd nog versterkt, doordat de Tsjerwonez als uitsluitend betaal- middel wordt beschouwd in alle gevallen, waar belast-ing in goud moet woTden betaald. In-derdaad is het de sovjet-regeering aldus gelukt, de Tsjerwonez in omloop te brengen, zoodat er thans in de sovjetunie in zekeren zin een stabiele geldeenheid is. De emissie heeft bijzonder voorzichtig plaats gehad. Zij bedroeg in Tsjerwonzy: op Januari April Augustus December Januari Februari 16 April 1923 1923 1923 1923 1924 1924 1924 356.245 2.566.689 11.120.483 23.606.851 24.916.851 27.296.709 34.8S0.000 Wat de dekking van de Tsjerwonzy betreft, deze bedroeg: Metaal- en buitenlandsche valuta Januari April Augustus December Januari 1 Februari 1923 1923 1923 1923 1924 1924 62.7 pet. 54.9 46.9 50.2 51.1 50.6 Overige dekking 27.3 pet. 45.1 53.1 49.8 48.9 48.0 prijzen van landbouwvoortbrengselen en in- dustrieele producten. Wanneer men bedenkt, dat zocwel het te kort op de begrooting als het deficit van de staatsindustrie verschijnselen zijn, die voor- namelijk het gevolg ziin van het communis tische systeem, dan moet men zich afvragen welke waarde het in- het algemeen heeft,"een financieele hervorming tot stand te brengen, waarvan het resultaat imm-ers toch na korten of langen tijd in deze beide niet te vullen gaten zou moeten verdwijnen. Het is niet zonder belang, hier een gesprek weer te ge ven, dat ik naar aanleiding daarvam had met een van- de commissarissen van het volks- commissariaat van Financien. Op mijn vraag, waarom de sovjetregeerin-g in verband met de omschreven omstandigheden reeds nu met een hervorming van het financieele systeem begon, fantwoordde hij m-ij: „Onze toestand was aldus: wij wisten. dat onze begrooting een deficit aanwees, wij wisten, dat onze staatsindustrie met een tekort werkte en bo- vendien hadden wij een snel dalende valuta. Het was een circulus vitiosus, waar wij niet uit kwamen. Nu hebben wij dezen cirkel op de plek, waar hij het zwakst was doorgebro- ken. En door dezen maatregel hebben wij al- thans een ding berei-kt; wij kunnen weer cal- culeeren" „De sovjet-regeering kan weer caf- culeeren"ziedaar het nut van de financieele hervorming. Zij kan calculeeren, hoeveel van let Russische kapitaal in de jaren van haar heerschapoij is vernietigd, zij kan dus bereke- nen, hoe lang zij nog van dit kapitaal kan leven. 1 Wanneer men zich met de herziening van het financieele stelsel in Rusland bezig houdt, krijgt men bijna den indruk, dat de reden daartoe niet zoozeer is te zoeken in den wensch tot het bereHcen van stabiele econo- Ondanks deze groote voorzichtigheid bij de uitgifte van de Tsjerwonez en ofschoon de sovjet-regeering het deficit van de begrooting hoofdzakelijk poogde te dekken door het druk- ken van z.g. Sowsnaki, schatkistbiljetten, heeft de Tsjerwonez allengs aan intrinsieke koopkracht veel ver-loren en dit bewijst, dat de stabiliseering van de Tsjerwonez op het oorspronkelijk peil niet is gelukt, d.w.z. dat men reeds nu kan zeggen, dat de sovjet-re geering in het invoeren van een a b s 0 1 u u t stabiele valuta niet is geslaagd. De vergelij- king van de waarde van de Tsjerwonez met die van buitenlandsche valuta doet daarbij niet ter zake, daar de sovjet-regeering dank zij het monopolie van den buitenilandschen hand-el bij machte is, den koers van -de Tsjer wonez ten opzichte van buitenlandsche valuta met betrekkelijk geringe middelen op peil te houden, zelfs b 0 v e n peil, gelijk inderdaad het geval is. Wat nu het dalen van de intrin sieke koo<pkracht van de Tsjerwonez betreft, zien wij het volgende: (deze gegevens zijn onttecmd aan den grc-othandelsindex) 1 Januari 1923 11 Rbl. 1 April 1923 9 1 Augustus 1923 7 1 December 1923 8 1 Januari 1924 7 Februari 1924 7 Schotsche muizen 'f 3.50—/ 8 20, School- meesters 2.305.70, Due of York 3.30 tot 3.40, Blauwe 3.90, Eigenheimers 34.10, Drielingen 4.40f 7.70, Kleine 1.30—/ 1.50 per 100 K.G. PURMEREN'D, 9 Aug. „Afslagvereeni ging Beemster, Punnerend en Omstreken". 8343 ma-nd Augurken: middel 0.80—, 0.92, basterd 1.56—/ 1.71, stek 0.62- 0.76, bommen 0.52. Handel zeer vlug. BOVE NK AR-SP EL „de Tuinbouw", Juli 1924. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 22.50—/ 43, II 8.50— 22.50, III 1.80—/ 6.50 per 100 stuks; Roode kool 1.30—/ 3.10, Witte kool 1.60 tot 2.20, Gele kool 3.60—/ 5.70 per 100 K.G.Slaboonen enkele 2.50—/ 2.70, dub- bele 1.802 per 15 K G.; Augurken: fijn fijn 0.63, fijn 0.53, fijn basterd 0.32, basterd 0.20 en grof 0.12 per K.G.; Aardapelen: Wilde Due 1.80— 2.25, Ideaal 2.30-/ 2.40, Schotsche muizeo 2.50—/ 2.75, kleine 3—/ 3.25, Koksianen 1.65—/ 1.85, Due 1.60— 1.85, Kleine 0.90—/ 1.40 Blauwe 2.1<7 tot 2.55, Bonte 2.20—/ 2.50, Eigenhei mers 1.952.20, alles per baal. WARMENHUIZEN, 9 Aug. 1924. Schotsche Muizen 68.10, Drielin gen 5.30—/ 7.20, Kriel 1.40—/ 1.50, Gladblaadjes 4.20, Graafjes 7.208, Negentagvoud enz. 3.60—/ 3.90, Eigen heimers 5.706.40, blauwe eigenhei mers 6.20, Blauwe aardappelen 6.50 7, Bloemkool le soort 2728, 2e soort 8.30, 3e soort 5.70—/ 7.60, Roode kool 2.30—/ 2.80, Wiite kool 1.801.90, Gele nep 13.30—/ 14.50, Uien 6.20— 6.90, Uien drielingen 8—/ 8.30, Zilver- uien 12.10, Slaboonen 14.20. Aanvoer: 36410 K.G. Aardappelen, 2700 K.G. Roode kool, 2900 K.G. Witte kool, 4100 K.G. gele Nep, 475 stuks Bloemkool, 150 K.G. Sla boonen. NOORDSCHARWOUDE, 9 Aug. 87700 K.G. Aardappelen: Schotsche mui zen 4.8C8.10, Duken 3.60—/ 4.40, Schoolmeesters 4.105, Eigenheimers 46.40, Bl. Eigenheimers 4.90— 6.90, Drielingen 6.208, Kleine 1.50 tot 1.60, 780 K.G. Spercieboonen 14.50 tot 15.40, 8400 K.G. Zilveruien 4.30 8.10, Drielingen 5.30—/ 8.50, Zilvernep 12.90—/ 18.10, 24100 K.G. Uien: Grove 7.208.90, Drielingen 8.10—/ 8.60, Gele Nep 13—/ 18, 67300 K.G. Roode kool 1.70^-/ 3.20, 13200 K.G. Witte kool 2.10—/ 2.50, 10200 K.G. Gele kool 5.70 tot 7.40 per 100 K.G., 700 bos Wortelen 1.50—/ 3.40 per 100 bos, 5030 stuks Bloemkool 22—/ 34.90, 2e soort 5.50— 10.70 per 100 stuks. Sport, 8 Kop. 50 55 20 93 38 Wij zien dus, dat met een uitzondering voor December 1923 een sterk dalende tendenz in de intrinsieke waarde van de Tsjerwonez merkbaar is. Nadat de sovjet-regeering door de uitgifte van de Tsjerwonez de invoering van een rela- tief stabiele geldsoort had bereikt, begon zij ook, de parallel met de Tsjerwonez zich in omloop bevindende schatkistbiljetten allengs uit de circulatie weg te nemen, om er nieuw geld voor in de plaats te stellen. Door d»» af- kondiging van een besluit van 5 Januari j.l. werd dit nieuwe geld gecreeerd. Uitgegeven werden biljetten van 5.3 en 1 roebel, gelijk het in de wet heet: in goud. Maar hierbij is op geen enkele wijze garantie voor de goud waarde aanwezig, alleen is bepaald, dat deze nieuwe geldsoort tot haar nominale waarde bij betaling van belasting wordt aangenomen, ook voor zoover zij in goud betaald moeten worden. De wet kent geen verband tusschen deze Jil'jetten en de Tsjerwonez, zoodat de nieuwe geldsoort inderdaad zonder dekking blijft De eenige waarborg, dat de nieuwe schatkist- biljeten niet meer in bovenmatig grooten ge- tale tot dekking van het fcegrootingstekcrt worden gebezigd, schuilt hierin, dat het to- taal van deze biljetten de helft van het totaal der Tsjerwonez niet mag overschrijden. Een nader besluit van 14 Februari verbiedt het opnieuw drukken van deze z.g. Sowsnaki en een besluit van 22 Februari legt den grond slag voor de uitgifte van zilver- en koper geld, bijna in denzelfden geest als vodr den oorlog. Door een besluit van 7 Maart werd ten slotte de koers voor d'e Sowsnaki vastge steld en wel: 1 Goudroebel 50.000 Roebel van 1923. Marktberichten BROEK OP LANGENDIJK (Laqgedij- ker Groentenveiling), 9 Aug. 6920 stuks Blo«nkool le soort 20—/ 27, 158000 K.G Roode kool le soort 2—f 3.40, 42800 K.G ^le kg®''5.30-/ 6.50, 17800 K G. Witte kool le soort 2.10—/ 2 50 Uiai f 7.60-/ 8.10, Drielingen C o 6 70' NeP f '2.8015.10 700 K.G Slaboonen 10—/ 17.40, 400 K.G. Bieten 4,40, 5360Q K.G. Aardappelen; KORFBAL. Men schrijft ons: Gisteren speelde K. V. K. V. te Koog aan de Zaan tegen de eersteklasser „Koog-Zaan- dijk", welke wedstrijd in een 85 overwin- ning voor de thuisclub eindigde. De uitslag geeft de spelverhoudingen van beide partijen goed weer, daar K. Z. in doorsnee eenigs- zins in de meerderheid was. Kort na 't begin wist K. Z. door dames- handen 10 te maken, spoedig gevolgd door de gelijkmaker van C. J. v. Beek, waar- na de Koogers de stand opvoerden tot 41, met welken stand de rust inging. Onmiddellijk na de rust reduceerde Tuyn met een ver schot de achterstand tot 42. Hoewel beide partijen nog al last van de warmte hadden, werd er zeer goed gespeeld. K. Z. wist dan ook nog 4 en K. V. 3 doelpun- ten te fabriceeren. De laatste werden ge maakt door mej. Visser, Blom en Tuyn. Als geheel kunnen we deze wedstrijd als een goed voorproefje voor de a.s. seriewed- striiden en competitie beschouwen. Voor deze wedstrijd speelde een gehandi- capt adspiranten twaalftal van K. V. tegen een I<. Z. dito. De beter getrainde en ook veel grootere K. Z.-ers zegevierden met 90. TENNIS. Op de nieuwe bannen aan den Kruisweg te Bergen hadden Vrijdag, Zaterdag en Zondag open wedstrijden plaats, die, behalve voor dames dubbel, waarvoor sledits vier dames zich hadden laten inschrijven, zich door een vrij aardige deelname kenmerkten. Verschillende spannende partijen werden er gespeeld. De uitslagen zijn dev olgende: Heeren single: le pr. J. A Sluis, Wage- ningen, 6-1, 6-3, 6-12e pr. I. Fuldauer, Ber gen. Dames single: le pr. mej. G. v. d Oord Alkmaar, 6-3, 6-3; 2e prijs mevr. L. M. Lan- genberg-Spruit, Bergen. Dames dubbel: le pr mevr. M. Langen- berg-Spruit en mej". K. Entken, 6-2, 2-6, 6-1 Heeren dubbel: le pr. I. Fuldauer en W Dingemans, Bergen, 7-5, 6-2, 6-3; 2e pr. D. Zijlstra en B. Preijer, Alkmaar. Gemengdle pr. mej. v. d. Oord en den heer J. de Lange, Alkmaar. 8-6, 6-2; 2e pr. mej. A. Lienesch en B. Preijer, Alkmaar Om half negen had de prijsuitreiking plaats dbor den heer C Bogtman, waarna de avond met een bal op de electrisch verlichte baan werd besloten. TIJDSCHRIFTEN. De Wereldposl heeft op haar frontpagina een fraaie foto van het uitvoerend comite der Int. Tent, voor Handel en Industrie te Til- burg, van welke expositie het tijdschrift nog vele interessante afbeeldingen geeft. Er zijn mooie kieken van de herdenking der mobilisatie. 6 EEN AUTOBUSGIDS. Wij ontvingen van de uitgevers, Cenfraal Perskantoor, Emmaplein 2, 's Hertogenbosch ter recensie een exemplaar van de Officieele dienstregeling der autobussen in Neder- land, tevens uitgave van den bond van Be- drijfsautohouders. Deze dienstregeling bevat een kleine 700 lntercommunale autobuslijnen. WetUcht kan deze gids nog niet op volle- digheid aanspraak maken, doch zeker ziin de uitgevers daarin zoover ^eslaagd als het alle meer belangrijke autobusdiensten betreft waarvan de oodernemers het belang eener juiste publicatie van hun dienstregeling in het spoorboekje der airtobussen inzagen Wfl zijn dan ook overtuigd, dat deze uitgave Z&s tea ggcieye y m het .^zend pnbiidk"* 1 1 Juli 1921 -- 2e 93 69.6

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6