DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Jubileum van het Srandweercorps „Kracht en Vlugheid." No. 189. Honderd zes entwintigste Jaargang 1924 DINSDAG Ctt Bummes Sesiaaf uit 2 bladen, Albonnementsprijs Ibij vooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. rcgel, grootcre letters naar plaatsruiinte. Brieven franco N.Y. Boek- en Ilandelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 12 AUGUSTUS mmsBMmmmmk De mannen van het Vrijwillig Brandweer- corps „Kracht en Vlugheid" hebben dezer dagen een advertentie geplaatst, waarin zij alom bekend maken, dat het morgen 13 Augustus de dag is waarop bun comman dant, de heer G. W. van der Veen, 40 jaren aan dat corps verbonden zal zijn. Veertig jaren vrijwillige dienst is een zeld- saam jubileum en dat de brandweermannen er blijkbaar prijs op stellen, dat iedereen zal we- ten, dat hun commandant dat heugelijk feit herdekt, is een bewijs, dat er een goede geest in het corps schuilt en dat de heer Van der Veen de toewijding en vriendschaap van al zijn. manschappen heeft verworven. Onze brandweer wordt evcnals elke andere brandweer te vaak miskend om niet dankbaar elke gelegcnheid aan te grijpen haar openlijk te bespreken en naar verdienste te buldigen. In een verleden jaar geschreven artikel heb ben wij haar indeeling en werkwijze uitvoerig uiteengezet en nu de heer Van der Veen mor gen zijn 40-jarig jubileum viert, wat juist sa- menvalt met het 45-jarig bestaan van het corps „Kracht en Vlugheid", willen wij gaarne aan dat corps en zijn wakkeren com mandant een afzcederlijk artikeltje wijden. I Het beste adres om bijzonderheden uit de geschiedenis van het corps te vernemen was natuurlijk bij den jubilaris zelf. Dus zijn wij gistermiddag als interviewend journalist bij den aanstaanden jubilaris op bezoek geweest. Wij troffen hem achter een winkel vol zoetc heerlijkheden in een groote, prettige huiska- mer. En wie hem daar zoo knusjes in zijn witte bakkersjasje in een ouderwetschen stoel aan tafel ziet zitten, zoo welvoldaan, gezond en levenslustig, heeit een oogenblik moeite zich in te denken, dat deze keurige banketbak ker bijna een halve eeuw de voorste geweest is om in rook en roet de overal rond zich grijpendc vlammen tot loslating van hun prooi te dwingen. Hoe hij op daken en muren geklauterd is en nimmer aarzelde zijn leven in de waagsehaal te stellen, hoe hij zijn mannen op de meest be- dreigde punten voorging en door zijn voor- beeld het geheele corps tot groote krachtsin- spanning en succesvollen arbeid wist te bren- gen. Kijk zeide de heer Van der Veen elke vijf jaar viert ons corps een klein lustrum. Het 35-jarig bestaan hebben wijin 1914 door de tijdsomstandigheden niet gevierd, maar wij hebben toen aan verschillende verze- keringsmaatschappijen een bijdrage voor kleine motorspuitjes gevraagd. Wij schreven 70 brand- en 3 neringverzeke- ringsmaatschappijen aan en die deden alle- maal met elkaar een toezegging van 315, zoodat er niets van onze plannen kon komen. Dat is nou een staaltje van medewerkicig van de assurantie-maatschappijen, die wij door ons vrijwillig werk duizenden guldens aan schade-uitkeering bespaard hebben. De gemeente had voor 1877 niets anders dan heel oude spuiten en als je schutter ,ge- weest was, kwam je verplicht bij de brand weer. Dan waren er twee groepen, de eene die aan den waterkant stond en het water in een bak moest pompen en de andere die bij het vuur stond en het water in de slangen moest persen. Maar de gemeente ging al gauw met haar tijd mee en schafte twee spuitjes aan, die tege- lijkertijd zuig- en perspomp waren. Dat was toen mooi, modern materiaal en de gymnastiekvereenigiug „Kracht en Vlug heid" bood in 1879 aan, die twee spuitjes vrij willig te bedienen. Dat heeft de gemeente in dank aanvaard en dat duurde een paar jaar tot er gymnasten kwamen, die niets voor de brandweer en brandweerlieden, die niets voor de gvmnastiek voelden. Tofcn is de zaak gesplitst en vormden de brandweermannen zich tot een apart corps, dat zich naar de moeder-vereeniging het Vrij willig Brandweercorps „Kracht en Vlugheid-' genoemd heeft. De waterleiding bracht een heele verande- ring in de brandbestrijding. Ons corps schafte zich een wagentje aan, dat heelemaal voor de waterleiding iogericht vas. Het was licht en snel vervoerbaar en we kochten het zelf, maar hadden medewerking van den toenmaligen commandant, den heer Koster, die ons wat slangen en een standpijp op het wagentje verschafte Toen werd in 1914 de eerste motorspuit door de gemeente aangekocht. Het gemeentebestuur vroeg uit elk corps eenige der beste manschappen om de spuit te bedienen en later kwamen er nog twee motor- spuiten bij en werd er elk corps een toegewe- zen Die motorspuiten zijn lastige dingen om te vervoeren en wij prakkizeerden al gauw over een autotje. Wij kochten in 1921 een oud autotje en de jongens van mijn corps hebben't zelf heele maal in orde gemaakt. Zij hebben er aan getimmerd en gesmeed en geschilderd en we hebben't heelemaal uit eigen middelen aangekocht. Daar gaven we aandeelen voor uit. waar natuurlijk nooit veel van terecht zal komen. Van commandant Fraijman kregen we slan gen en standpijpen en de gemeente vergoedl onze benzine en olie en stalt ens karretje gra tis in het Waaggebouw. Het autotje doet nu ook dienst om de mo torspuit te trekken maar wij hebben het uit sluitend gekocht met de bedoeling om snel bij den brand te zijn en de eerste hulp te kunnem bieden. Daarna kunnen wij er dan zoo spoedig mogelijk een motorspuit mee halen. Er moet hier een automobielbrandspuit komen en als die in actie is kan ons wagentje zoo noodig, dienst doen om nog een of meer motorspuiten te laten aanrukken. Met paarden is't niks gedaan. Die moeten eerst uit de stalhouderij gehaald worden, dan in de hoofdpost worden aangespannen en voordat de motorspuit op die manier bp het terrein komt, hebben de vlammen al veel te veel om zich heen gegrepen. Een automobielbrandspuit voor nog geen 5000 ben je klaar zal er vroeg of laat moeten komen en dan mag die er wel 't eerst zijn want het is ons niet om de eer te doen maar om de beste wijze van brand bestrijding. De commandant moet dan maar aanwijzen wie die automobielspuit bedienen moet. Alle jongens van ons corps kunnen de motorspuit bedienen en nu leeren zij alien den wagen sturen, zoodat ge nooit afhanke- lijk bent van de mannen die er toevallig niet zijn, En is de organisatie van onze Alkmaar- sche brandweer nu zoodanig, dat bij elken brand zoo spoedig mogelijk water gegeven wordt? Dat zal ik eens even vertellen, zei de aan- staande jubilaris met groote voldoening. We zaten laatst hier in deze kamcr te vergade- ren en toen zei er een: we moeten eens loos alarm maken om te zien in hoeveel tijd of we spuiten kunnen. Toen belden we de politie op om alarm te maken voor een zoogenaamden brand op de Kanaalkade. 't Was's avo-nds kwart voor elf, maar bin- nen zes minuten waren onze jongens op de Kanaalkade en dan hebben ze eerst op't po- litiebureau nog moeten hooren waar ze heen moesten. Wij waren er met ons wagentje ver't eer ste en gingen direct terug om de motorspuit te halen en in elf minuten tijds stond die ook op't terrein. Dat was een mooie prostatic, maar met een automobielspuit gaat't nog vlugger en hadden we al na zes minuten den brand da- delijk met flink materiaal kunnen aampakken. Als de heer Van der Veen over zijn jongens begint, die hij alien bij den voornaam noemt en die hem onvoorwaardelijk gehoorzamcn dan denkt hij alleen maar over het jubileum van zijn corps en vergeet heelemaa' dat hij zelf het middelpunt van de geheele feestvie- ring zal worden. Vertelt U nu eens iets van U zelf, hoe U bij de brandweer kwam en wat bijzonderhe den uit Uw langen diensttijd. Toen kwam er een ijzeren trommel met een sterk slot op tafel en tusschen allerlei oude documenten heeft de heer Van der Veen daar zijn officieele aanstellingen uit opge- diept. Op 19-jarigen leeftijd, zei hij, ben ik er bijgekomen. Dat was in 1884 en ik was toen lid van de gymnastiekvereeniging en tegelijker- tijd spuitgast. Ik ging mee over met de spuit en kwam al gauw bij de klimmers, dat zijn de pijpleiders. Toen wij nog handspuiten hadden waren de corpsen 60 man sterk en nu met de mo torspuiten nog maar 15 man. Dat scheelt nog al wat, maar't was niet prettig om bij die reorganisatie een heeleboel vrijwilligers aan den dijk te moeten zetten. kregen, maar ik had gelukkig een stevige helm op. De ergste brand, die ik mij herinner was op 18 September 1898. Toen was er vuur boven in de meelfabriek en toen ik met een man van die fabriek boven kwam brandde de heele zolder. Ik liet van bovenaf mijn slangelijn zakken en haalde de slangepijp er mee naar boven maar die handspuitjes konden 't water nau- welijks tot de tweede verdieping brengen en er waren wel vijf of zes want 't was een reusachtig gebouw van 42 Meter gevel- breedte. Die fabriek was dan ook niet te houden, maar woonhuizen zijn er hier, zoover ik weet, nooit tot den grond toe afgebrand. Eens was er een brand in een bierbottelarij op de Baangracht en toen we daar stonden te spuiten sprong er een partij zuurstofcylin- ders en toen vlogen we met z'n drieen de lucht in maar we kwamen weer op't dak van een buurman terecht. En er was een stuk uit den muur gestagen, dat net als een deur opengedraaid was en aan zijn scharnieren was blijven hangen. Maar wat zijn er nu voor plannen voor den dag van morgen? Ja zei de jubilaris dat weet ik zelf niet goed, maar ik gcloof dat ze me willen verrassen. Want mijn overbuurman zei dat 't een heele drukte iou worden maar toen ik er verder naar vroeg had hij zich zeker ver- praat en ik kon niks meer te weten komen. Maar met mijn jongens ga ik morgen aan 't fuifen. Het corps heeft een feestcommissie ge- vormd en om half drie worden alle leden in cafe „de Grarnhandel" ontvangen Van 3 tot 4 uur houden we receptde, om 5 uur is er een maaltijd voor leden en genoodigden en dan maken we een autotocht naar Bergen en Bergen aan Zee om den dag gezellig in „de Graanhandel" te besluiten. Dat wordt een heele drukte, zei de heer Van der Veen wel een beetje bedenkelijk bij het afscheid nemen en ze zijn vast nog meer van plan. Maar ten slotte lachte hij er om en vond het toch ook wel leuk zoo samen met zijn jongens eens echt gezellig uit feesten te gaan Dat zal dus morgen gebeuren en wij wil len dit artikel niet eindigen zonder o-nzer- zijds een hartelijken gelukwensch te brengen aan het corps en in het bijzonder aan de veteraan der vrijwilligers, die na veertig jaren brandbestrijding een nog altijd even energiek en onvermoeid leider van zijn corps is geble- ven. Het corps „Kwiek" noemde zich het eerste motorcorps maar later „Kwiek" omdat 't toen allemaal motorcorpsen werden. In 1903 ben ik onder-brandmeester ge- worden en op 13 Augustus 1909 brandmees- ter, wat ik nu nog ben.-Vroeger was ik com mandant maar nou ben ik brandmcester en is er maar een commandant van alle corpsen. We hebben nu ons jubileum maar de ge meente heeft vroeger, nadat wij ze hadden, nog twee handspuiijes gekocnt en die wer den bediend door het corps ,,Burgerplicht" dat dus ook al gauw zijn 45-jarig jubileum zal vieren. In al den tijd dat ons vrijwillig corps nu optreedt hebben we nooit ernstige ongelukken gehad. Ik heb eens een dakpan op mijn hoofd ge- Bnitenland. DE CONFERENTIE TE LONDF.N. Het schijnt dat ten aanzien van het vraag stuk van de militaire ontruiming van de Ruhr de Fransche stelling en het Belgische ge zichtspunt veel nader tot elkaar zijn geko- men. De Belgen waren van oordeel, zooals men weet, dat een snelle militaire ontrui ming moest plaats hebben, zoodra Duitsch land loyaal met de uitvoering van het plan Dawes aanvangen zou. Het tijdvak van S jaar, hetwelk Frankrijk wenschte, zal du: niet gehandhaafd worden. Ook in Frankrijk wint de meening veld, daf een entente met Engeland te verkiezen is boven een militaire bezetting van de Ruhr. In het expose omtrent den tegenwoordigen staat van de onderhandelingen te Londen, hetwelk 1 lA uur duurde, heeft Herriot aan den president der Republiek en aan zijn col- lega's nauwkeurige inlichtingen verstrekt. omtrent de bedoelingen en de goede gezind- heid van MacDonald jegens Frankrijk. De leider der Britsche politiek heeft daarvan be wijs gegeven, toen hij verklaarde, dat het re- paratievraagstuk en dat der intergeallieerde schulden voortaan verbonden zijn en frog slechts een enkel geheel vormen. De In formation" noemt dat zeer rerheu- gend. daar in 5 jaar Enpeland niets van deze stelling heeft willen weten. MacDoald onderstcund.f haar .iu - Daarom ook heeft de nh.ister van Finan cier Clem-nvel, zijn college's kunnen mede- deelen, dat een conferentie, die de reparatie- kwestie en die der schulden behandelen zal, waarschijnlijk eind November zal plaats hebben. Bij deze conferentie rekent men op de deel- neming van Amerika, maar het resultaat van de presidentsverkiezing in de Vereeaigde Staten moet, v6or de conferentie kan wor den gehouden, worden afgewacht In den tusschentijd zullen de geallieerde experts bij- eenkomen om de organisatie en de agenda van deze nieuwe conferentie, welke naar alle waarschijnlijkheid te Parijs zal worden gehouden, voor te bereiden. Gedurende de reis van Herriot van I cn- den naar Parijs, waar hij met zijn ministers kwam overleggen, heeft een redacteur van de „Petit Parisien" den premier een verklaring over het verloop der jongste besprekingen te Londen weten te ontlokken. Het was in den trein tusschen Boulogne en de Fransche hoofdstad. Hij vroeg den premier naar het doel van zijn bezoek aan Parijs. „Dat is al heel een- voudig", was het antwoord. „Tusschen de ge- allieerden is overeenstemming verkregen. Het ging niet altijd gemakkelijk. We hebben moe ten vechten. Maar ten slotte wist de confe rentie tot conclusies te komen, die door onze geallieerden en door ons zijn aanvaard. Toen kwamen de Duitschers. Ik ben op 't oogen blik in het bezit van alle elementen van be- spreking. Maar ik heb in 25 dagen mijn col- lega's niet kunne raadplegen, in tegenstel- ling met mr MacDonald, die de zijne sprak wanneer hij wilde. Daarom ben ik overgeko- men". Na zich vol lof over MacDonald te heb ben geuit, verklaarde Herriot desgevraagd, dat er geen enkel verschil van meening tus- hemzelf en generaal Noilet bestaat". Over het plan-Dawes, de veiligheid, de Ruhrontruiming achtte Herriot zich, als on- derhandelaar, niet gerechtigd te spreken. Hij machtigde zijn interviewer, bij voorbaat alle verklaringen te dementeeren, die hem dien- omtrent in den mond worden gelegd. Herriot hoopt stellig, dat de conferentie Donderdag of Vrijdag a.s. ten einde loopt. Dan verschijnt hij zoo gauw mogelijk, 19 of 20 Augustus, voor de Kamers. Hij ziet dozen gang van zaken in 't vooruitzicht: het volle- dig accoord zal vastgelegd worden in een do cument, dat door den premier wordt gepara- feerd. Binnen tien dagen moet dan de defi- nitieve onderteekening volgen. Wordt de pa- raaf te Londen op 15 Augustus gesteld, en komen de Kamers op 19 of 20 Augustus bij een, dan heeft men dus nog tot den 25er. (een zestal dagen) tijd om definitief te tee kenen Herriot zal dus nog niets geteekend hebben, aleer hij een votum van vertrouwen der beide kamers heeft ontvangen. Gedurende dezelfde reis verklaarde minis ter Clementel den reporters, dat „al1es in or de zou komen, de laatste moeilijkheden opge- ruimd zcuden worden, dat hij veel van den ministerraad verwachtte en dat op 14 of 15 Augustus de zaak aflcopt." Generaal Noilet sprak tegenover den ..Pe tit Parisien"-man uitdrukkelijk de geruchten over „meeningsverschil" in de Fransche de legate tegen. Natuurlijk hebben verschil lende experts wel eens onderling afwijkende meeningen, maar de delegatiechef neemt dan ten slofe „een beetje van de eene en een beetje van de andere", en daarbij legt ieder zich neer. Volgens een draadloos bericht uit Londen is in de kwestie van de amnestie voor de Duitsche veroordeelden uit het bezette gebied een accoord getroffen, krachtens hetwelk al le wegens politieke misdrijven sinds het be gin der Ruhrbezetting gestrafte personen, be genadigd worden, met uitzondering van de- genen, die schuldig zijn aan misdrijven tegen het leven met doodelijk gevolg. Herriot doet een berniddelings-voorstel in- zake de Roer. De zes leiders der delegaties kwamen gis ter om 10 uur bijeen. Herriot stelde zijn col lega's op de hoogte van de besluiten betref- fende de militaire ontruiming van het Roer- gebied, welke door den Franschen minister raad genomen werden. Herriot verklaarde, dat de Fransche meening uitsluitend bezorgd is, ten opzichte van Duitschlands ontwape ning, en dat voor het einde der conferentie gedachtenwisselingen moeten plaats hebben met de Duitsche rijksministers, opdat de ar beid der intergeallieerde militaire controle- commissie zonder verwijl hervat wordt. MacDonald sloot zich onmiddellijk bij di voorstel aan, hetwelk hij, naar hij zeidc zelf had willen doen. Zoo zal dus het vraagstuk van Duitsch lands ontwapening als van essentieel belang voor Frankrijks veiligheid te Londen behan deld worden. Herriot stelde onmiddellijk generaal Noilet met deze belangrijke beslissing in kennis, in verband met hetp lan, dat te Parijs is voor bereid, met 't oog op een latere overdracht van de controle op de Duitsche bewapenin gen aan den Volkenbond. Herriot gaf voorts uitdrukking aan zijn voldoening over de ontvangst, welke hem te Parijs te beurt is gevallen. Er is zeide hij, geen enkele moeilijkheid ge weest met betrekking tot de aanneming van het rapport der tweede commissie. De geest is sinds onzen terugkeer van Parijs geheel veranderd, en Frankrijk heeft er thans nog meer vrienden dan reeds vooraf het geva' was, nu men z'n waar gelaat ziet, en z'n ver- fangen naar vrede begrijpt. Herriot besloot met te zeggen: Thans is het succes der conferentie ver- zekerd. Havas meldt uit Londen: Groote ontspanning veroorzaakte in con ferentiekringen het bericht, dat Frankrijk be reid is, zijn troepen aan de Roer een jaar n het in werking treden van het plan-Dawes te rug te trekken. Algemeen wordt geloofd, dat Duitschland zonder meer de voorwaarde der Fransche re geering ten opzichte der militaire ontruiming van het Roergebied, te weten het vooraf slui ten van een Fransch-Duitsch handelsver drag, zal aanvaarden. Voortaan zal de conferentie bijna uitslui tend het middel tot directe gedachtenwisse- ling tusschen de geallieerde of Duitsches mi nisters zijn. Het terrein van de conferentie is sinds gistermiddag bijna uitsluitend gereserveerd geweest voor de Duitsch-Fransch-Belgische onderhandelingen over de militaire ontrui ming, meldt de Tel. Om 3 uur gistermiddag heeft in het Hyde Park-Hotel een onderhoud olaats gehad tusschen den Duitschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, dr. Stre- semann en den Franschen minister van Fi- nancien Clementel, hetwelk uitsluitend op commercieele en economische vraagstukken betrekking had. Clementel overhandigde aan dr. Strese- mann een memorandum, hetwelk de Fran sche wenschen bevat. Het heeft grootendeels betrekking op een handelsverdrag, resp. on de meestbegun'stigingsclausule en op ae Duitsche leveringen in natura. Gedurende den geheelen^middag werd het Duitsche memorandum in" den boezem der Duitsche delegatie levendig besproken. Om 6 uur vond een bijeenkomst van Stresemann en Herriot plaats. Herriot zelf heeft zich in zijn onderhoud met Stresemann in principe bereid verklaard tot militaire ontruiming van 't Roergebied. De ontruiming zal echter eerst na een jaar uitgevoerd, resp. beeindigd wor den. Bij nakoming van zekere nog niet be- kende politieke voorwaarden zal echter de mogelijkheid open blijven, dezen termijn tot zes maanden te verkorten. Omtrent het onderhoud tusschen Strese mann en Herriot van gisternamiddag kan nog gemeld worden, dat Frankrijk zou heb ben aangeboden, het Roergebied tegen Juli a.s. te ontruimen, terwijl Duitschland Janua- rie a.s. zou hebben voorgesteld. Men ver- wacht, dat de eventueele ontruiming vier da gen zal vorderen. De vooruitzichten op over eenstemming zijn zeer hoopvol. Volgens de bladen is de derde commissi^ tot een accoord gekomen over de transfer-* kwestie met uitzondering van de verfstoffen- leveringen. Hierover zou de Raad van Veer- tien zelf beslissen. Het bezoek van Herriot aan Parijs heeft in het algemeen een voortreffelijken indruk ach- tergelaten, aldus de Tel. Men acht in goed ingelichte kringen het welslagen der confe rentie zoo goed als verzekerd. Dat Herriot zich in de gunst van de „matf in the street" mag verheugen, bewijst het groot enthousiasme waarmee het publiek den premier zoowel bij zijn aankomst een blijden intocht bereidde, als gisteravond bij zijn ver- trek op hartelijke wijze afscheid van hem nam. De minister van Oorlog, Noilet, vertrok te zamen met Herriot. Hij was op denzelfden tijd aan het station St. Lazare, maar wei- gerde zich tegenover de hem omringende journalisten uit te laten. Toen Herriot id zijn auto voorreed, strekten zich honderden' handen uit om het portier te openen. Men riep: Leve Herriot! Leve de vrede! Toen de premier in zijn auto zat, wierpen vrouwen hem bloemen toe. Gistermorgen had een der medewerkera van ,,1'Information" een onderhoud met Her' riot op Engelschen bodem. De premier voel- de zich nog wat moe, maar was vol opge* wektheid over het welslagen van de conferen tie. Het is verheugend, zeide hij, dat de minis terraad zijn adhaesie heeft betuigd met de door mij gevolgde politiek. Ook het contact met het volk heeft mij de overtuiging gege ven. dat het vrede wenscht. Ik gel oof," dat nil ik Parijs weer verlaten heb, wij een beteren tijd tegemoet gaan, dan toen ik aankwam. Ik heb de delegatie op het hart gedrukt, zoo snel mogelijk tot een accoord te komen, maar op geen enkel punt de werkelijke belangert van ons land prijs te geven. Herriot heeft een goede pers, ofschoon en kele bladen hun ongerustheid over de conces- sies nog niet vergeten zijn. Zoo schrijft de „Gaulois": Alles is zeer goed, als de belof- ten maar gehouden worden. Alles is voor- treffelijk, maar wat zal er gebeuren wanneer de Roer eenmaal definitief door Frankrijk ontruimd is, en Engeland weer te kampen heeft met stilstand in zijn industrieele beclrij- ven en met een toenemend aantal werkloo- zen? Dat alles maakt de toekomst nog zeet on zeker. De „Temps" zegt: Frankrijk heeft her recht om te eischen, dat het rapport van de experts niet mag worden uitgevoerd, als aar, de schuldeischers slechts papieren zonder waarde worden in handen gegeven. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. De grenskwestie zou heden in de Dail Ei- reann besproken worden. Naar alle waar schijnlijkheid zal een motie van wantrouweu tegui het gouvemement van den Vrijstaat worden ingediend Het zou dom zijn, zegt de „Times", voor te wenden, dat de situatie niet uiterst kritiek is, maar men gelooft algemeen, dat de regeering in staat zal zijn een voldoen- de meerderheid te vcrkrijgen. De oppositit schijnt een motie te zullen voorstellen voor de afschaffing van de overeenkomst met Enge land op grond van het feit, dat Engeland het verdrag niet is nagekomen. Er is echter wet- nig kans op, dat deze motie zal worden aan- genomen, hoewel de regeering eenige ham voorstanders zal verliezen, die waarschijnlijk een nationale grciep onder leiding van Joseph McGrath zullen vormen. IIAVENARBEIDERSSTAKING TE HAVRE. Te Havre zijn de havenarbeiders in staking gegaan met het doel een loonsverhooging van 4V2 franc te krijgen. Een bende van een hon- derdtal stakers wist aan boord van enkele schepen te komen, en heeft de lading voor een gedeelte in het water geworpen. In den loop van botsingen met de poltie fc een agent licht gewond. Het aantal stakers be-, draagt 1200. Het pcrscneel van de groote maatscliappijcn 1- rtt zich niet bij de bewe- ging aangesloten ALKMAARSGHE Dkrffarn zrw*r' nr,

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1