Alkmaarsche Gourant De Kluizenaar van Far-End FEUILLETON. Haarlem, Luth. Oudeliedennuis, Wagenweg S. van den Berg, (wed. M. Barnsteyn) van Bergerweg 44 naar Katwijk a.d. Rijn, Kerkplein. Gemeng-d nieuws INBRAAK IN DE NIEUWE KERI< OF OP ZOEK NAAR POES. Het buurtje rond de Nieuwe Kerk aan' het Spui te 's-Gravenhage is gisternacht een tijd- lang uit den slaap gehonden, vertelt het Vad. Een dier bewoners van het straatje naast de Kerk had met zijn zoon uit het raam gele- gen om te genieten van den mooien avond. Vader, had de jongen opeens gezegd, kijk de koster nog eens laat op ronde zijn! Het was over twaalf. Wei nee, had de va der overlegd, de koster doet zoo laat geen ronde. De man ligt a Hang in zijn bed. En toen mien bemerkte dat de ontdekte gestalte langs de muren sloop, stand het bij de fami- lie vast, dat mcest een inbreker zijn. De koster werd gewekt en samen ging men op onderzeek, '-.it. Buren, door de aehterblijvers gealarmeerd, zetten de hekken af. Een auto op het Spui verlichfie met zijn groote lantaarn het Kerk plein. De zoon ging op zoek naar politie. Weggedoken in een donkcren hoek werd de man cntdekt. Toen men hem greep, zei hij dat hij bezig was zijn poes te zoeken. Maar dat gelcofde niemand. Hij moest mee. Op weg naar het bureau kwam men twee agenten tegen. Die namen den verdachtie weer mee naar de kerk, en zochten met hem alle deuren af. Een politiehond verscheen op het tconeel. Rechercheurs kwamen toeschie- ten. De man werd opgebracht naar het bureau. „Ik wou mijn poessie zoeken" ver- telde hij aan iedereen. Stel je nou eens voor, zei de buur- vrouw, dat die man werkelijfc op zoek was naar zijn poes. Je moet nou maar een dieren- liefhebber zijn! Nou, maar dan sluip je toch niet langs de muren, zei een andcr. Was je niet bang buurman vroeg num- mer drie. Ikke niet, zei de man. En zoo bleef men nog lang doorpraten. Ondierwijl trachtte men op het poli'tiebureau uit te ma ken of de man nu een inbreker was, of werkelijk op zoek was naar poes. OVERREDEN. Op dte boerderij van den heer W. Biesheu- vel aan den IJweg bij den Bennebreekerweg te Haarlemmermeer is een 18-jarige jongen, die op een met paarden bespannen wagen naar het veld reed, van dem wagen gevailen en overreden. Een wiel ging over zijn hoofd, de paarden sloegen op hoi, maar werden spoedig gegrepen. De jongen is onmiddellijk overleden. TEGEN DE BEDELARIJ. Te Monnikendam waar veel vreemdelingen komen wordt door kinderen aan die bezoekers om geld gevraagd, vaak met gevolg dat zij geldstukken ontvangen. Onlangs was er zelfs een Amierikaan die geldstukken, w.o. ook gul dens, te grabbel gooide. De burgemeesfer van Monnikendam heeft nu aan de directie van tram en booten het verzoek gericht om te willen bevordercn, dat aan de jeugd geen giften meer worden gegeven. HET VERSLAG OVER DEN LANDBOUW. Het verslag over den landbouw in Neder- land over 1923 is verschenen. Het geeft we- der vele belang.djke overzichten, voor den landbouw en den handel van groote beteeke- nis. Besproken wordt daarin o.a. de invloed van het weer op den landbouw, een onderwerp waaraan meer en meer stuaie gewijd wordt; de akkerbouw, waarvan het peijzenverloop, de oogstresultaten en de bedrijfsuitkomsten wor den besproken, de veehoudcrij en de zuivelbe- reiding, waarvan' telangrijke overzichten worden gegevende tuinbouw in zrjn verschil- lende vertakldngen. Afzenderlijke hcofds'tukken, beknopt en overzichtelijk, worden verder gewijd aan: ontginning, boschcultuur en ontwatering, aan vereenigingsleven en codperatie, terwijl een slothoofdstuk onder het opschrift Diverse onderwerpen" handelt over: arbeidsloonen, koop- en pachtprifzcn van landerijen en het gebruik van landbouwwerlctu'gen en kunct- meststoffen. Het tweede gedeelte bevat een veerfigfel tabellen over den landbouw en hetgeen met dezen in beirekking staat; nieuw zijn o.a. een fweetal tabellen, welke de indexcijfers aange- ven van de prijzen van landbouvproducten, voederartikelen meststoffen en arbeidsloonen. Aan het verslag is ten slotte tcegevoegd een register op de verslagen en mededeelin- gen der directie van den landbouw over de jaren 1922 te'f en met 1923. AANGEREDEN. Te E>elft is Zondagochtend omstreeks 11 1/4 uur op den Rotterdamschen weg na- bij de Zweth de auto van den heer Hedeman uit Rotterdam, waarin behalve de bestuurder twee dames zaten, aangereden door een zeer HERHALINGSOEFENINCEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR ROEPT de in het Verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven VERLOFGANGER, hieronder vermeld, bij deze OP, om in 1924, op het acbter zijn naam aangegeven tijdstip, krachtens artikel 31, eerstc lid, b, in verband met artikel 33 der Dienstplichtwet (Staatsblad No. 43) van, 19221, voor HERHALINGSOE- FENINGEN IN WERKELIJKEN DIENST TE KOMEN. B. H HEUSY, lichting 1921, regiment ar- tillerie, gamizoensplaats Helder, Fort Erf- prin-a, tijdstip van opkomst 6 October 1924. Voor nadere bijzonderheden wordt verwe- zen naar de openbare kennisgeving van, 23 April j.l., terwijl de afdeeling Militaire Zaken tcr Gemeente-Secretarie verdere inlichtingen verstrekt. Allonaar, 11 Augustus 1924. De Burgemeester voomoemd, A F. THOMSEN. loco-Burgemeester. snel achterop rijdenden auto van den heer Van der S., mede uit Rotterdam. Het gevolg was, dat de eerstgenoemde auto van den weg in de 2 meter lager liggende sloot werd ge- slingerd, twee wielrijdsters meesleurend. De bestuurder van den verongelukten auto kreeg een diepe wonde In een dijbeen en diens zuster een bloeduitstorting in een knie Al len hadden ontvellingen en kneuzingen beko- men, gelukkig niet van erstigen aard. Nadat een voorloopig verband was gelegd, werden alien per auto naar Rotterdam vervoerd- Het verkeer over den sm alien weg onder- vond door dit ongeval geruimen tijd ernstige stagnatie. TEGEN EEN BOOM GEREDEN- Gisternacht is op den Leidschen straatweg de 29-jarige B. van Essen te Leiden in voile vaart met zijn motorfiets tegen een boom ge- reden. Met een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te 's Gra- venhage overgebracht. De heer P. uit Lei den, die op de duozitting zat, is er met eenige lichte ontvellingen afgekomen. DE TARTEFWET. De Nederlandsche Vereeniging van Kaas* handelaren heeft bij den minister van finan cial adhaesie betuigd aan het adres van de Vereeniging voor Zuivel-industrie en Melkhy- giene inzakc de Tariefwet EEN EIGENAARDIGE PROCEDURE. E>e gemeenteraad te Brunssum heeft beslo- ten een procedure te beginnentegen de Phi- lipsbank te Maastricht. Bij den agent van genoemde bank te Bruns sum had de gemeente op 9 Februari 10.000 gcstort, om te deponeeren bij de Bank van Nederlandsche Gemeenten, voor welk bedrag de gemeente van bedoelden agent B. een kwi- tantie gekregen had. De tienduizenden gulden werden per post door een anderen beambte doorgezonden naar het hoofdkantoor te Maastricht. Daar echter op diaizelfden dag de agent B. na verschil- lende verduisteringen gepleegd te hebben, vluchtte, beschouwde het hoofdkantoor der Philipsbank dit gezonden geld als nietgestort door de gemeente Brunssum, doch zijnde door den agent van het bijkamtoor aldaar. Op grond hiervan weigerde het hoofdkantoor het bedrag, zooals opgegeven, te sturen aan de Bank van Nederlandsche Gemeentefi. Zij grondt) deze weigering op het feit, dat B. het geld niet had mogen ontvangen en voor procuratie niet had mogen teekenen. DE VERKEERSREGELS OP DEN WEG, In het jaarverslag van den A. N. W. B., dat in de algemeene vergadering, welke Zondag te Vlissingen werd gehouden, is uitgebracht, wordtmedegedeeld, dat de schilder B v. Vlii- men eu zestal platen voor de A. N. W. B. heeft vervaardigd, welke serie wellicht later nog zal worden uitgebreid, om in de scholen te worden opgehangen en grondslag en a am leiding te worden voor' de onderwijzers, om de jeugd de verkeersregels bij tebrengen en hen te wijzen sp de gcvaren voor hcnzelf en andcrai, als gevolg van niet-nalcven dier re- gels. De Minister van Ondenvijs en zijn Secre- taris-Genaiaal, jhr. mr. C. Feith, hebben hun sympatliie met dit plan betuigd en hun steun toegezegd, terwijl verschcidene inspedeurs van het Lager Onderwijs verklaarden, dat ook zij het initiatief waardeerden en gaame wilden medewerken om het tot zijn recht te doen komen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN P ZEELAND. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Crt. Na het bezoek aan Tliolen en Schouwen en de aankomst te Middelburg in den val- lenden avond, woest met donkere wolken en Snellen wind, die aan de vlaggen aan hui- zen en schepen een wilde vroolijkheid gaf, kon mischien bij de grootsche betooging van Woensdagmorgen op het Molenwater, waar aan duizenden geestdriftig meededen, miet recht gesproken worden van een climax. En misschien boog voor sommigen de lijn van indruklcen nog wat hooger op in den mid- dag van dienzelfden dag, tijdens het open- 189 1924 Honderd Zes en Twintigste Jaargang. Dinsdag 12 Augustus. ProYlnciaal Nieuws UIT HEILOO. In het bericht Reorganisatie voetbalclub V. V. H staat, dat op de burgers een beroep zal worden gedaan om financieelen steun. Dit is in zooverre juist, dat alleen als altijd een beroep wordt gedaan op den steun van donateurs. Geldgebrek is niet de oorzaak van de reor ganisatie. De Tuinbouwvereeniging „De Vooruit- gang" hield Vrijdagavond een ledenvergade- ring in het cafe van den heer T. Helder. Voorzitter was de heer K. Blokker. Benoemicig commissie tentoonstelling. Daar dezen winter is besloten dat de ver eeniging met een stand op de L. E. T. T. zal uitkomen, stelde de voorzitter voor, daar- voor eene commissie te benoemen uit 5 perso- nen. Gekozen werden de heeren G Smits, 'J. Drijver, K. Rood, D. Bakker en J. F. Kiers Verslag aardbeiencampagne over 1924 Hoewel de opbrengst niet bevredigend is (ge- zien de uitstekende stand van het gewas) is het cijfer heel wat beter dan het vorig jaar. Er werden geveild 24819 sloffen, gewicht 68633 Kg., opbrengst 2.449.118, de door- sneeprijs was 36.83 voor zonder en 32.33 mfet dop geplukt. Zwarte bessen: Aangevoerd 783 sloffen, gewicht 2372 Kg., opbrengst f 934.36, door- sneepi'ijs 38.96, alles per 100 K.g Verzonden zijn 23 wagons aardbeien en bessen met een gewicht van 83210 Kg. Over den hoogen prijs van de sloffen, vooral voor de oude, die zeer hoog berckend zijn, ontstond een discussie. De heer Smits voerde aan, dat we dur.r uit zijn geweest, andere veilingen leven:1 de ge- bruikte sloffen voor 6 a 7 per 100 min der. De heer Van Zaal beaamde dit; de ver- deeling van oude en nieuwe sloffen had z. i. heel wat te wenschen overgelaten. Spr. kon reel beter zelf koopen. De voorzitter stelde vast dat in opdracht van de algemeene vergadering nieuwe sloffen waren besteld. De heer Smits setlde niet't bestuur in ge- breke. doch was nu bij de Vrije Veiling niet. mogelijk wat bij den Molen en Kennemerland gebeurt? De voorzitter deelde mede, dat het bestuur van de vereeniging 10 12000 sloffen heeft aangekocht. Het leek wel gewenscht, deze over de leden te distribueeren, de Vrije Veiling levert alleen sloffen op bestelling. Mis- schen was dit ook bij ons wel een oplossing; men zou dit kunnen overwegen. Bestelling glas en bruinkool. Van de firma Rovy te Dordrecht en de N.V. Bruinkoolmaat- schppij te Hoensbroek (L.) was offerte ingeko- menvan glas a 33.50 per last Bij wa- gonlading franco. Van briketten a f 16.60 per 1000, eveneens franco. Deze briketten zijn al leen geschikt voor brandstof. Voor de eerste zal van meer firma^ of ferte worden gevraagd, voor de laatste wordt bestelling gedaan. Mededeeling. De eerste bloembollenveiling van de „Vrije Veiling" en „Kennemerland" (combinatie van veilingen) is goed geslaagd A.s. Donderdag is wederom veiling De voorzitter wekte op om aan te voeren. Aansluiting Proeftuin en minderwaardig boonenzaad. De heer Smits had dit eerste punt op de agenda gemist. In dit verband vroeg spr. naar het aankoopen van betrouw- baar zaad door midHel van He screenirinsr. zooals het dit jaar is gesteld, dat vrijwel alle boonenzaad of is mislukt of minderwaar- dL/ is, acht spr. heneden critiek; sluiten wij ons aan bii den Proeftuin te Alkmaar, dan kunnen wii ons veel beter van betrouwbaar zaad voorzien, we staan dan in veel nauwer contact met den Rijkstuinbouwconsulent, den heer Hazeloop. De voorzitter kon zich wel met dezen ge- dach+ennann vereenlnen. Het eerste nunt zal den volgenden k'eer geheuren, het laatste ver- dient overweging, doch het verdient aanbe- veling om zelf zuiver zaad te winnen. Veilen voor leden en verpliqhte levering. De heer No-man wenschte liieraan de hand te houden. Ook dit jaar was er wederom door een niet-lid geveild, de persoon in kwestie heeft zelf gezegd dat hij 4 per -00 Kg. meer voor zijn afdbeien kreeg dan hier geveild Laat hem lid worden, dan alleen kan op hem de verplichte levering worden toegepast. De voorzitter deed de toezegging. De administrateur merkte op. dat het een bejaarde man is, die bezwaar heeft om lid te worden, doch er zal de hand aan worden ge houden. Da am a sluiting. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. „Zoo!" zei ze, terwijl een vreemde glim- lach haar bleeke lippen samentrok. „Je bent dus ten slotte gekomen. Soms begon ik te twijfelen, of je komen zoudt. Het is dagen geleden 't lijkt wel een eeuw geleden, dat ik om je gezonden heb „Ik was uit de stad", a-ntwoordde hij een- voudig. „En ze hebben mij de post niet opge- zonden. Ik kwam zoodra ik den ring kreeg dadelijk, zooals ik je beloofd had te doen." „Ga zitten, dan kunnen we praien" ou- geduldig. „Het doet vr niet toe niets doet er iets toe, nu je nog op tijd bent gekomen." „Op tijd? Wat bedoel je? Op tijd waar- voor? Pauline, zeg mij toch hij kwam een stap naderbij zeg mij in Godsnaam, wat doe je hier in dit huis?" Zijn blik duidde de sjofele kamer met het versleten karpet en de gekalkte muren aan. „Ik woon hier". „Woon hier? Jij?" „Ja. Waarom niet? Over een korten tijd" UIT CASTRICUM. De afd. Castricum van de Koninklijke Ned. Maatsehappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op 9, 10 en 11 Augustus een tentoon stelling in de zaal van de Erven van Benthem. In tegenwoordigheid van genoodigden had Zaterdagmiddag 4 uur de opening plaats. E>e afdeelingsvoorzitter, de heer Joh. Har- bers, sprak een woord van hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling voor deze cers-te tentoonstelling, speciaal dank aan die burgers die zeer vele eereprijzen hebben ge- schonken. Daarna kreeg de burgemeester het woord. Wanneer straks de deuren zullen opengaan, aldus spr., dan zult u verbaasd staan als ge ziet dat de groote zaal in een lusthof is her- schapen. Dit werk heeft voorbereiding gekost, arbeid van vele weken, en spr brengt daar- voor dank aan het wakkere bestuur van de afdeeling. N De tentoonstelilng spr. had het genoe- gen reeds een kijkje te nemen is volkomen geslaagd en wat hier is saamgebracht zijn en van Castricumpiers en van onzen bodem en dat dwingt bewondering af Spr wekte op om op den ingeslagen weg voort te gaan, liefde voor het vak te kweeken en daarmede niet alleen uiterlijk, doch innerlijk te slagen. Met deze woorden verklaarde spr. de tentoon stelling geopend. Daarna werd d;e tentoonstelling bezichtigd Als wij in aanmerking nemen dat de inzen- ders eigen burgers zijn en de producten van eigen bodem, dan mag de opzet geslaagd hee- tcn. Bij het binnenkomen in de zaal zijn minia- tuurperken aangelegd, waartusschen wandel- paden. waarin snijbloemen en notolanten zijn opgesteld. De heeren Khel en de Vries hebben liieraan veel werk bestced en alles komt vrij goed uit. Aan de beide ziiden zijn zaden, bol- len, aardappelen en groente uitgestald en zoo- wel de groote verscheidenheid als de opstel- ling getuigt van goeden smaak Het valt voor al op de zeer groote verscheidenheid van de speciale culturen uit Castricum als groentjes, dopperr, pculen, raspers, capucijners en sld- en snijboonen. De inzending fruit en vruchteri was zeer gering, niettemin heeft de jury den inzender, een jeugdig persoon uit Bakkum, niet willen ontmoedigen en heeft hem den zilveren me- tiaille v.tn den burgemeester toegekend, bene- vens een eereprijs; trouwens de opstelling was aardig bedacht en uitgevoerd. Ook viel bijzonder op een pracjitig fantasie- stuk, inzender de heer Khel, bloemist te Cas tricum. E>e zuivere uitvoering getuigt van vakkennis en niet minder van geduld. Het podium werd ingenomen door een bij- enstand. Het is altijd interessant om het leven der biien en hunnen .arbeid en producten van den arbeid te zien en vooral als men het ge- noegen heeft dit door een deskundige ijmker te hooren toelichten. Als bijzonderheid vermelden we, dat voor deze tentoonstelling 66 eereprijzen, bestaande uit medailles, geldprijzen en luxe- en kunst- voorwernt,n waren beschikbaar gesteld. UIT NOORDSCHARWOUDE. Als de gang van de markt van den eenen dag in de andere, van de eene week in de andere gevolgd wordt, zal steeds eenige ver- andering merkbaar zijn. Zijn bij de dag de veranderingen soms vrij belangrijk, bij een overzidrt per week is dat natuurlijk des te grooter. Deze week constateeren we tegenover de vorige, verhoogde prijzen van aardappelen, echter niet in belangrijke mate, tamelijk ver- laagde prijzen der verschillende koolsotrten, iets hoogere prijzen voor de wortelen, sterk verlaagde prijs van de zilveruien en eenigs- sinds lagere prijs voor de gewone uien, eeni ge verhooging van de bloemkoolprijs, sterk verlaagde aanvoer van aardappelen en veel grootere aanvoer van de kool. De aanvoer van aardappelen daalde van 128 wagons de vorige week op 53 wagons deze week, de prijs van de schoten liep de geheele week om de 8 hoogste markt, van de Schoolmeesters in het begin van de week boven de f 6 en verder in de week langzaam- aan dalende tot f 5 oo Zaterdag De Duken brachten meestal flink boven de 4 op, al leen Woensdag was daarvoor een slechte dag. De Eigenheimers draaien om de 6, Maandag was er zelfs een partij boven de 7. De wortelen, die den vorigen Zaterdag niet meer konden opbrengen dan 1.70, waren reeds Maandag weer als hoogste markt 2.30 en nu Zaterdag j.l. werd voor de bes- te partij 3.40 gemaakt. Toen was de aan voer echter slechts 700 kilo. De aanvoer die de vorige week nog ruim 30 ton was, was nu even boven de 20 ton. D? Woem'oolaanvoer verminderde van 23 op 18 ton. De hoogste markt die de vorige week 36.70-was, bereikt Donderdag f 41. De aanvoer van zilveruien verminderde van 85000 kilo op 50.000 kilo en de hoog ste markt die voor de zilvernep de vorige we"'- r 35 70 ws hereikfe Donderdag /41. en Zaterdag slechts 18.10. De prijzen onverschillig „zal ik hier sterven. Om te sterven is deze plaats tenminste even goed als elke andere." „Sterven?" Zijn diepe, klankvolle stem brak plotseling af. „Sterven? O, neen, neen! Je bent ziek geweest dat kan ik zien maar met zorg en goede verpleging „Bedrieg jezelf nu maar niet", viel zij hem meedoogenloos in de rede. „Zie maar, kom hier bij het raam. Kijk me nu aan en praat dan geen onzin meer over zorg en goede ver pleging!" Zij had hem naar het raam getrokken en zij stonden samen in het voile licht van de on- dergaande zon. Toen wendde zij zich om en keek hem aan een armzalig wrak - eenmaal een prachtige vrouw was geweest. Haar vingers bewogen zenuwachtig, terwijl haar te sc'nitterende oogen, die gloeiden in de diepe, holle kassen, in angstige spanning zijn gelaat doorvorschten. Jij draagt je jaren beter dan ik", merkte zij ten laatste op, met een korten lach het stilzwijgen vcrbrckend. „Je moet nu laat zien... vijftig zijn Terwijl ik maar een-en- dertig ben, en ik er uirzie als veertig en de rest." Plofseling strekte hij de handen uit en nam haar magere, rustelooze handen, in een stevi- gen, hartdijken greep. „0, lieveling!" zei hij treurig. „Is er niets, daalden met den dag. De zilveruien bleven vrijwel op prijs, doch ook die drielingen on- dergingen een flinke daling, van 13.70 op 8.50. De aanvoer van roode kool nam toe van 79 op 215 ton, de prijs echter die de vorige Zaterdag nog 5 was, daalde dagelijks, zoodat Zaterdag de beste partij niet hooger dan 3.20 kon opbrengen. Met de witte kool was hetzelfde verschijn- sel waar te nemen. De aanvoer verhoogde van 136 op 198 ton. De prijs was de vorige Zaterdag als hoogste 3.70, Maandag nog 4.10, doch verder daalde deze totdat Za terdag de hoogste markt slechts 2.50 per 100 kilo was. De aanvoer van gele kool verhoogde van 6 ton op 68 ton en de hoogste prijs die de vorige week Zaterdag omstreeks 7.50 was, handhaafde zich vrijwel. Met de verminderde aanvoer van zilver uien nam de aanvoer van gewone uien toe de vorige week 1Y> ton, deze week bijna 50 ton. De prijzen waren iets lager, de hoogste markt daalde in een week tijd van 22 op 18. De prijzen der spercieboonen waren even- als de vorige week tusschen de 12 en 16. De aanvoer was ruim 2000 kilo, wel meer dan de vorige maar toch vrij onbelangrijk. Snijboonen werd slechts 63 kilo aangevoerd. De aanvoer was deze week slechts enkele wagens minder dan de vorige week. Was het niet dat deze week vooral de roode kool te lasg in prijs was, dan zouden de tuinders met de opbrengst tevreden kunnen zijn. Het mag daarmee wel beter worden. UIT BERGEN. (N.-H.) lngekomen personen: Jull V. Fretze, R K., zonder, Boulevard 2, van Utrecht. K. Heck, dienstbode, zeeweg 30 van Vinkeveen en Waverveen. Jn. de Graaff. D.Gscheik. Ingen., Prinsesselaan 4 van Rotterdam. Jb de Haan, Scheikun- dige, Berkenlaan 14 van Rotterdam. J M. Manshanden, R.K., barbier, Dorps- straat 10 van Helder. G. Winkel, N.H., Zonder, Prinsesselaan 18, van Mijdracht A. L. Immers, R.K., arbeider N.S., Witteweg 13 van Bentheim (D.) G. Bleijenberg, Dorpsstraat 77, van Amsterdam J. H. A. Holten, R.K., arbeiders N.S., Geestweg 2 van Bentheim (D.) E. Laudenklos, E.L dienstbode, Breelaan 78, van Hoorn J. Amoreus, N.H., chauffeur, Doomtjes 15 van Egmond-binnen. P Schagen, N.H., gas- fitter, Loudelsweg 91, van Bussum. J. G. F. Kueter, R.K-, loodgieter, Oldenburglaan 15, van Alkmaar F. H. Waible, H. Ap. dienstbode, Hoflaan 22 van Hoorn Fr. Klaiber, E.L., dienstbode, Hoflaan 22, van Hoorn. K. Retz, E.L., dienstbode, Hof laan 22 van Hoorn H. Kaan, D.G., Breelaan 90 van Alkmaar. A- Zwarten- dijk, R K., kaasmaker, Bergerweg 87, van Alkmaar. L. van der Laan (wed. J. M. de Zwart) R.K., Bergerweg 87 van Alkmaar A. J. M. van den Berg, Kerkelaan 8 van den Haag. R. H B. Diesel, R.K., kellner, Pier Panderstraat 14, van's Gravenhage. A J. Stenvert, N.H., Princesselaan 54, van Mexico. AC. Schouwenaar, N.H.„ dienst bode, Mosselenbuurt 2 van Oudelande. (Z.) P. A. J. Quant, N.H Leo Gestelstraat 3 van Amsterdam. H. A. Kalberg, R.G Dr van Peltl aan 2. van N. O. Indie. H van den Hoonaard, N.H Stroomerlaan 11 van N. O Indie. M. C- Beukema, G.K, dienstbode, Meerweg 7 van Medemblik. G. Dekker, N.H., Kerkelaan 12, van Petten G. J. Buurman, R.K., dienstbode Kogen- dijk 36, de Bilt. D. Moraal, N.H., dienstbode, Dorpsstraat 11 van Boskoop. C. J. Tjaden, N.H., handelsagent, v. Reenen- park 6 van Alkmaar. Vertrokken personen: J. Sligers, N.H., zonder, van Groeneweg 328 na.r Beemster Rijperweg 37. E. Ben- teler, R.K., hulp in die huishouding van Dorpsstraat 18 naar Duitschland. J. P. van Kleeff, R.K., tuinder van Kogendijk 11 naar Zandvoort, Helmerstraat 4. J. H. G Lips, N.H., dienstbode van Stationstraat 11 naar Anna Paulowna, A. Keuris. C. Sijs, R.K land arbeider, van Doomtjes 33 naar 's Gravezande, Noordeinde. H. de Groot. Dienstbode van Studler v. Surcklaan 2 naar Alkmaar, Juliana van Stolberglaan 2 L. Graff, R.K-, dienstbode van Kerkelaan 24 naar Duitschland. J. M. Manshanden, R.K., barbier van Dorpsstraat 10 naar Scha gen, p.a. J. Hoist. E. G. Kappenburg .echtgen. C. Diepgrond. N.H., Matthieu Wiegmanweg 14, naar Zijpe (N.-H.) p.a. gebr. Paarlberg. J. A. Leijen, R.K., tim- mermansknecht van Verl. Geestweg 1 naar Ursem p.a. D. Spil. A. C. Ramakers, R.K (echtgen. J. H. Siersma, van St. Antonius- straat 35 naar Laren N.-H. Noolsche weg 673. G. J. H. Beurskens (echtgen. P Ros) R.K., van Middenpad 8 naar Alkmaar, Westerweg 232. Joh. Zandbergen, R.K., dienstbode van Dorpsstraat 118 naar Lim men, Rijksstraatweg B 84. F!. Schmieden N.H., van Boulevard 20 (ambtshalve afge- schreven) B. van dter Waals, N.H., hulp in de huishouding van Verspijckweg 7 naar dat ik voor' je kan doen „Ja", antwoordde zij vast. „Dat is er. En om je dat te vragen heb ik je laten roepen. Denk je" zij slikte een paar maal, vechtend tegen het trillen van haar stem „dat ik graag wou dat je mij zag, zooals ik er nu uitzie? Het heeft maanden, maanden ge- duurd eer ik mijzelf er toe kon brengen je den parelring te zenden". Hij boog zich voorovcr en kuste een van de handen, die hij vasthield. „Lieve, dwaze vrouw! Je zoudt immers altijd Pauline geweest zijn voor mij." Haar oogen werden plotseling zachter. „Dus je bent niet getrouwd, fen slotte?" Hij trok de schouders achteruit en keek haar recht in het gelaat, bijna streng. „Dacht je, dat ik dat gedaan zou heb ben vroeg hij rustig. „Neen, neen ik dacht het niet." Zij keek in een andere richting. „Wat heb Ik een ver- warring gesticht, he? Maar dat is nu alles voorbij; het spel is bijna afgeloopen, den hemel zij dank! Het leven is voor mij sinds dien dag" de oogen van den man en de vrouw ontmoetten elkaar in een snel begrij- pen „een lange hel geweest." „Maar hij de man, met wien je trouwde.." „Hij maakfe het tot een hel. Ik veriiet hem, toen dat zes jaar geduurd had en nam het kind met mij mer „Het kind?" Een eigenaardige uitdruk- king kwam in zijn oogen, een uitdrukking van verwijt, maar toch tegelijkertijd vol diepe, teere belangstelling. „Was er een kind?" „Ja ik heb een dochtertje." „En heeft je man jc nooit opgespoord?" vroeg hij na een stilte. H ij heeft het nooit geprobeerd" zei ze bitter. „Later och, ging het al meer berg- af. Ik wist niet, hoe ik werken moest, en in dien tusschentijd had ik de zekerheid gekre gen, dat mijn gezondheid mij in den steek liet. Sinds dien tijd heb ik geleefd van wat ik verpandde ik had nog mijn juweelen, dat weet je en van het armzalige beetje, dat ik bij elkaar kon scharrelen met naaien." Een kreet kwam van zijn droge lippen. „Mijn God!" riep hij. Pauline, Pauline, het) was wreed van je mij in onwetendheid te houden! Dc had tenminste kunnen helpen." Zij schudde het hoofd. „Ik kon geen geld van jou aannemen", zei ze rustig. „Ik was te trotsch daarvoor. Maar, beste", zij had gezien dat hij een beweging van verzet maalcte nu ben ik niet meer trotsch. Ik geloof dat de dbod ons heel gauw laat zien, hoe wein-ig waarde trots... heeft; d'aarvan ziet men de juiste waarde niet, wan neer men aan het einu' van alles gekomen is. Ik ben nil zo6 weinig trotsch, dat ik je heb laten halen om je hulp in te roepen." Alles alleszei hij hartstochtelijk. „Het is een groot ding, dat ik je ga vra gen, vrees ik. Ik wilde je wagen", zij sprak langzaam, als om zijn belangstelling op dit eene punt te richten, „of je voor mijn kind wilt zorgon, wanneer ik ben heengegaan." Hij staarde haar weifelend aan. „Maar haar vader? Zall die daar in toe- stemmen?" vroeg hij. „Hij is niet meer in leven. Ik kreeg het be richt van zijn dood zes maanden geleden. Er is niemand geen enkel persoon, die eenige aanspraak op haar kan laten gelden. En nie mand, waarop zij cenig recht heeft, arm klein sehaap!" zij glimlach'te bitter. „Ach! wej£ ger niet!" haar magere handen klampten zich hartstochtelijk aan de zijne vast „weiger het me niet, beloof me, dat je haar nemen zult!" „Weigeren? Naturlijk weiger ik het je niet! Ik ben alleen maar dankbaar, dat je eindelijk naar mij toe bent gekomen, dat je mij niet heelemaal vergeten hebt!" „Vergeten Haar stem trilde. Je kunf me gelooven of niet, maar er is nooit een dag geweest, al die negen jaren lang, dat ik er niet aan gedacht heb nooit eCn nacht, dat ik God niet heb gebeden je tte zegenen Haar stem brak, haar lippen bewogen, maaf de woorden waren onverstaanbaar. (Wordt vervolgd.).

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5