DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hdndefd zes en twintigste Jaarglng flo. 191 1924 DONDERDAG 14 AUGUSTUS EH fflmet Ma! aft 2 flatten, Deze Couranf wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, uitgegeven. ibonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden voor Alkmaar 2.— franco door hef geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Per regel /0.25, bij groofe contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Er deden reeds verschillende waar lij- kende berichten de ronde omtrent het ein- de van de conferentie. In Berlijnsche kringen houdt men er, volgens het „Berliner Tage- blatt" rekening mede, op grond van uit Lon- den ontvangen berichten, dat de conferentie ■waarschijnlijk in de laatste dagen van deze week een einde zal nemen. In dat geval zal wellkht de Rijksdag reeds begin volgende week bijeen komen om zich met de wetsont- werpen ter uitvoering van het Dawes-rap- port bezig te houden. Herriot heeft, tegenover een correspondent Van de .Matin", zich persoonlijk accoord verklaard met de conclusies van de studie- commissie uit den oppersten raad voor de Nation ale Verdediging betreffende het Voi- kenbondsplan voor de organisatie der mili taire controle in Duitschland. Deze controje zou, volgens de bewoordingen der artikelen 104 en 2i3 van het Verdrag van Versailles, verzekerd moeten worden door het organisrqe van den Volkenbond en als vervanging die- nen van de intergeallieerde militaire controle- commissies, die thans functionneeren. Gelijk bekend weigeren de Duitsche gede- Iegeerden de synthetische stokstof en kleur- stoffen onder de leveranties in natura te reke- nen. Het Fransche blad de „Matin" wijdt hieraan een artikel, waarin het constateert, dat het in het belang van den vrede is, dat de chemische industrie wordt gecentraliseerd. E>e uitbreiding dier industrie in de voor- naamste landen ter wereld bewijst voorts wel le dat er geen enkel verschil bestaat tus- schen de chemische industrie voor vredes- en die voor oorlogsdoeleinden2e de onmoge- lijkheid om achter de laboratorium-geheimen te komen; 3e Duitschland bezit reeds thans in Nederland, Spanje, Scandinavie, Rusland en zelfs Engeland complete vliegtuigfabrie- ken, die tezamen met het monopolie der che mische industrie het in staat stellen de re vanche voor te bereidcn. Uit Washington wordt gemeld, dat "da Amerikaansche president Coolidge zeer be- moedigd is door de groote vorderingen der Londensche conferentie, doch hij acht het geen gelukkige oplosing, dat de kwestie der geallieerde oorlogsschulden betrokken vordt Bij die der schadeloosstelling. Voor zoover de schulden aan de V. S. be- treft, is president Coolidge de meening toe- gedaan, dat hij geen volmacht heeft eenig nieuw voorstel in dezen te overwegen, daar bet congres de voorwaarden dezer regeling speciaal heeft vastgelegd. 1 Voor de eerste maal sedert zijn lang be- staan was gister het historisch vertrek van het Engelsche kabinet, gelegen Downing- street 10, het tooneel van belangrijke confe- renties, waarbij geen Engelsche minister te- genwoordig was. Degenen, die deelnamen aan de conferenties, waren de voomaamste Fransche, Belgische en Duitsche gedelegeer- ;den en de aan de orde zijr.de kwestie was de militaire ontruiming van de Roer. Tot nu toe •hadden de besprekingen inzake dit probleem, ihetwelk officieel buiten de competentie staat yan de Londensche conferentie, maar dat echter toch een geweldigen invloed uitoefent op het slagen of falen ervan, plaats gehad in de zich in de hotels bevindende hoofdkwar- .tieren van de delegaties of in de welbekende London Glub. Hedenmorgen echter stelde MacDonald, ofschoon hijzelf geen deel zou nemen aan de besprekingen, zijn residentie ter beschikking van de onderhandelaars en zij hadden daar een zitting die langer dan drie uur duurde. Hedenavond kwamen zij opnieuw op dezelfde plaats bijeen. Ofschoon geen mededeeling van officieele zijde werd gedaan hebben hoopvolle gevoelens de over hand. Tusschen de beide vergaderingen sprak Rijkskanselier Marx met verschillende pers- vertegenwoordigers in de Duitsche hoofd- kwartieren. Van de gemaakte vorderingen werden geen details verstrekt. Hij greep de gelegenheid aan om aan Ramsay MacDonald en aan alle verdere of ficieele personen op warme wijze hulde te brengen voor de behandeling van hemzelf en van de Duitsche delegatie en sprak even- eens van de hoffelijkheid en den goeden wil van de zijde van Herriot, Theunis en hun Frasche en Belgische collega's. De conferen tie had gister precies een maand ge duurd. Ofschoon met het ontwerp van het protocol voortgang wordt gemaakt zijn er nog twee of drie kwesties hangende. Bijvoor- beeld de kwestie van de amnestie en het in hun positie herstellen van de verbannen amb- tenaren is nog in handen van de juristen van de Fransche, Belgische en Duitsche regeerin gen. De Transfer-Commissie gaat voort met het doorworstelen van kleinere technische vraagstukken en naar verluidt hebben de Duitsche leden een formule beloofd, behande- lende de leveringto in natura nadat de door het Vredesverdrag opgelegde verplichtingen zijn afgeloopen, en hebben zij verderen tijd verzocht om de catenorieen van le verm sen te bestudeeren. i Voord'at Rijkskanselier Marx zich gister naar Downing Street begaf, legde hij volgens de Tel. eerst in zijn hotel de volgende verkla- ring af: Ik besef ten voile den ernst van den toe- stand. Wij beproefden in de algemeene confe- rente overeenstemming te bevorderen en wij zullen heden beraadslagen over kwesties, die vitaal voor de belangen van Duitschland zijn. Het voornaamste punt betreft de bezetting van de Roer. Worden wij het daarover eens, dan is naar mijn meening het belamgrijkste deel van de conferentie achter den rug. Maar ik ben mij er van bewust, dat deze dag een van de gewichtigste van de conferentie is en met een gevoel van groote verantwoordelijk- heid keer ik naar de conferentie terug. De ..Evening Standard" vemeemt, dat de Duitschers van Frankrijk tegenover de ge- vraagde handelsvoordeelen algeheele recipro- citeit verlangen. De Franschen en Duitschers confereerden gisteravond met zoo bevredigend resultaat, dat de Belgen vandaag den wensch te kennen gaven, aan de besprekingen te mogen deelne- mcn. Herriot's voorstel kwam gister op het vol gende neer: Voor de. ontruiming van het Roer-gebied wordt een maximum-termijn van een jaar gesteld. Een vroegere ontruiming is afhankelijk van de goedkeuring der Fran sche regeering en zal plaats vinden, wanneer a de uitvoering van het Dawesrapport de be- trekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland gunstiger worden. In Herriot's voorstel werd og niet vermeld op welk tijdstip de termijn voor de ontruiming zou ingaan. De Fran sche delegatie wU zich over dit punt eerst morgen bindend uitlaten. E>aar de Duitschers weigerden m fe gaan op den door Herriot voorgestelden termijn van een jaar, werden de besprekingen over dit punt vooreerst verdaagd. Zoo kwam het dat in de namiddagzitting hoofdzakelijk over de intrekking der uitwijzingsbevelen werd ge- sproken. V v Er is blijkbaar een ocgenblik van stil- stand in de onderhandelingen over de Roer- ontruiming gekomen, zegt Reuter. Gemeld wordt, dat de bemiddeling van MacDonald is ingeroepen. v V 1 Volgens den diplomafieken meaewerker van het Havas-agentschap gelooft men in de kringen der Londensche conferentie algemeen dat Duitschland ten slotte de voorwaarden van Frankrijk en Belgie betreffende ontrui ming van de Roer wel zal aannemen. BRAND IN EEN STEENKOLENBERG Een groote steenkolenvoorraad, opgesta- peld in een reusachtigen berg, van de bruin- kolenfabriek Leipzig-Dohlutz, staat, volgens een bericht in de Tel., sinds verledem week Dinsdag in brand. De oorzaak is smeuling door zelfontbranding. Tot op heden sloegen nog geen vlammeh uit. Men hoopt nu den vuurhaard te'bereiken en de smeulende kolcn te blusschen. v DE STAKINGEN IN POOLSCH OPPER-SILEZIe. De onderhandelingen met den Poolschen minister van Arbeid, Darowski, zijn voortge- zet. De industrieelen hebben de regeering een memorandum overhandigd, waarin huti ei- schen zijn vermeld. Afgezien van den arbeids- tijd en de loonkwestie worden n.l. bepaalde eischen gesteld. Waarschijnlijk zuTIen over "deze economische vraagstukken, welker oplossing in het nauw- ste verband staat met de oplossing van de kwesties van den arbeidstijd en de loonen1. on- middellijk verdere onderhandelingen te War- schau plaats vinden. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Dezer dagen berichtten wij, dat de Dail Eireann, het Iersche parlement, het wetsont- werp inzake de grenskwestie zou behandelen. Thans wordt gemeld dat dit ontwerp in eer ste lezing met 60 tegen 10 stemmen is aan- genomen CONFORM HET VOLKENBONDS- VERDRAG. Ecuador heeft aan den seeretaris-generaal van den Volkenbond voor inschrijving doen toekomen het op 21 Jui tusschen Ecuador en Peru geteekend protocol betreffende de grensgeschillen die meer dan een eeuw be- staan hebben. Ecuador, dat voor de eerste maal aan den Volkenbond een document ter registratie toe- zendt, laat in zijn begeleidend sehrijven uit- komen, dat het dit protocol opstuurt conform het Volkenbondsverdrag, ofschoon het nog geen deel uitmaakt van den Bond. DE TOESTAND IN CHINA. De president en de vice-president van het yrijwiliigerscorps der kooplleden te Canton zijn naar Hongkong gevlucht. Tweeduizend ongeWapende vrijwilligers begaven zich te Canton naar het hoofdkwartier van Soen Jat Sen om met dezen een bespreking te hebben over de inbeslagneming der wapens. Zij dreigden met algemeene werkstaking. Soen Jat Sen spoorde hen tot kalmte aan en gaf de toezegging, dat de wapens zullen worden teruggegeven als na onderzoek blijkt, dat zij niet op onreeelmatipe wiize werden inee vcerd. HET INTERNATIONAL TRANSPORT- ARBEIDERSCONGRES. Het I. T. F. congres te Hamburg is geslo- ten. In de slotzitting, die Dinsdag gehouden werd, zijn tot secretaris herbenoemd Timmer (Nederland) en Nathans. Het eerstvolgende congres wordt te Parijs gehouden. Het congres heeft nog, volgens de Telg. op voorstel van de afzonderlijke intematio- nale conferentie van chauffeurs een besluit genomen, waarin geeischt wordt de instel- •ling van een aantal noodzakelijke intematio- nale wetten voor het automobielverkeer: 1. staats- of gemeente-chauffeursscholen; 2. vaststelling van den minimumleeftijd der chauffeurs op 21 jaar; 3. gedwongen verzekering van de beroeps- chauffeurs op kosten van de automobielbe- zitters; 4. vastlegging in de wetten van alle lan den van de rusttijden voor beroepschauf- feurs; 5. vaststelling van de arbeidsvoorwaarden voor beroepsehauffeurs tijdens hun beroeps- werkzaamheden in het buitenland; 6. in Veering van voorschriften betreffende intemationale waarschuwingsteekens op ge- vaarlijke punten yan de wegen in alle lan den; 7. verbetering van de voorschriften be treffende de intemationale kenteekens yan automobielen en van de signalen en verlich- tingsmiddelen. DE 8-URENDAG IN DUITSCHLAND. De Duitsche Rijksdag zal een dag eerder bijeenkomen, dan ter afhandeling van de wetsontwerpen ter uitvoering van het Dawes- plan voorgenomen was, ten einde zich op dien dag met de verschillende interpellaties over de arbeidsconferentie te Geneve en de ratificatie der Washingtonsche conventie over den 8-urendag bezig te houden. De voomaamste vakvereenigingen zullen haar beslissing over een eventueele doorvoe- ring van het referendum laten afhangen van den inhoud' der regeeringsverklaring in den Rijksdag. DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. China wordt nog steeds geteisterd door em- stige overstroomingen, welke behalve enorme materieele schade, een aanzienlijk verlies aan menschenlevens ten gevolge hebben. Een groot aantal steclen en dnizenden dorpen zijn overstroomd. Tientsjin is gered door een in allerhaast opgeworpen dijk. Het is tot heden toe onmogelijk het totale aantal der slacht- offers vast te stellen, doch uit zekere gege- vens blijkt, dat dit aantal niet beneden de 50.000 zal zijn, terwijl de schade verscheide- ne millioenen bedraagt. Ten Westen en ten Noorden van Tientsjin liepen tweeduizend dorpen onder water. Het aantal verdronken personen is groot. Te Kilgan kwamen 4000 personen om in den hevige vloed. Duizende dakloozem komen steeds te Peking aan. De verbindingen zijn alom verbroken. Uit de langzaam binnen- komende berichten blijkt, dat er enorme ver- woestingen zijn aangericht, in het biizonder in de provincies Tsji-Li, No-Han, Hoe-Nan en Kwantung, in welke provincies de inwoners tot overmaat van ramp met homgersnood bedreigd! worden. GEEN RUSSISCHE TOEHOORDERS BIJ DEN VOLKENBOND. Fridtjof Nansen, die gaame de sovjet-re- geering met den Volkenbond in verbinding had willen brengen, heeft in die richting een plan ontworpen, dat beoogde om op de Volkenbondsvergadericigen Russische toehoor- ders toe te laten. De sovjet-regeering ver- wierp dit denkbeeld. Volgens de Tel. ge- schiedde dit op de volgende gronden: De regeering te Moskou kan geen enkele verbinding met Zwitserland aanknooper zoolang de Zwitsersche regeering niet haar verontschuldiging heeft aangeboden voor den op Worofski gepleegden moord, zich niet be- reid heeft verklaard den nagelaten betrek- kingen van Worofski een lijfrente van 500 Zwitsersche francs per maand uit te keeren. De Sovjet-regeering gaat in de boycot van Zwitserland zoo ver, dat alle brieven van Russische kooplieden aan Zwitsersche fabri- kanten worden geconfiskeerd en dat de schrij- vers van die brieven met 1 tot 3 dagen ge vangenis gestraft worden. In politieke kringen te Bern verklaarde men, dat er geen sprake kan zijn van eenige officieele verontschuldiging aan de Sovjet- regeering daar de bondsregegring niet de minste verantwoordelijkheid heeft voor den moord op Worofski. De bondsregeering staat nog steeds op het standpunt, dat niet zij, maar de vredesconferentie van Lausanne ver- antwoordelijk was voor de erkenning van ge- delegeerden als vertegenwoordiger van een land. OP EEN MIJN GELQOPEN. In de Zwarte Zee is een Russische torpedo- boot op een mijn geloopen, welke ontploft is. Het schip zonk binnen enkele minuten. Viji- tie man van de equipage zijn daarbij ver dronken. DE ONLUSTEN IN SOEDAN. Uit Cairo wordt gemeld, dat de autori- teiten den toestand in Soedan ernstig inzier.. De trcebelen worden toegeschreven aan het optreden van Egyplische extrcmisten. Troepen en vliegtuigen worden naar Kartoem ge- zonden In Britsche regeeringskringen maakt men zich niet ongerust over den toestand. Er wordt nadrukkelijk op gbwezen dat Egypte, door het aanstoken van troebelen in den Soe- daruzichzelf een slechten dienst zou bewijzen, en in ieder geval op deze wijze de Britsche regeerig slechts kan versterken in haar voor- nemen, de bevolking van den Soedan niet aan Egypte over te leveren. De toestand is thans rustig, ook in de pro- vincie, maar men kan niet voorzien, welke uitwerking de verspreiding van totaal onjuis- te berichten omtrent de jongste gebeurtenis- se Z't' hebben. Er word! b.v. in de bazars verteld, dat te Atbara 45 Britsche soldaten gedood werden en dat Khartoem van de bui- tenwereld is afgesneden. De verspreiding van dergelijke verzinsels maakt de vreemde- lingen te Khartoem niet weinig ongerust De agents provocateurs zijn blijkbaar ruim van geld voorzien. Volgens een Reuter-telegram kwam 'de Britsche kruiser „Weymouth" te Port Soe dan aan, terwijl het slagschip Marlbo rough" naar Alexandria werd gezonden. WORDEN DE BETREKK1NGEN TUS SCHEN RUSLAND EN JAPAN HERVAT. Uit Peking wordt het ontwerp voor een Russisch-Japansche overeenkomst 'bekend, waardoor de diplomatieke belrekkingen tus schen beide landen hervat worden. Het ver drag van Portsmouth van 23 Aug. 1905 blijft van kracht en voorts wordt gestreefd naar een nieuw vriendschapsverdrag. LOEB EN LEOPOLD TOEREKEN- BAAR VERKLAARD. Uit Chicago wordt gemeld dat staats- ipsychiaters Nathan Leopold Jr. en Richard Loeb, de beide jonge mannen, die terecht- staan wegens moord op een millionnairs- zoon, toerekenbaar hebben verklaard voor hun daden, Zooals bekend trachten de verdedigers van beklaagden gedaan te krijgen dat hun clienten ontoerekenbaar .worden verklaard. ALGEMEENE OPSTAND IN MAROKKO. In Let. officieele communique nit Marokko van gister wordt gemeld, dat in de Oostelij- ke zone Ifartan door den vijand is aangeval- len, die de heuvels bezet houdt, welke de po sitie van Ifartan en Hoj beheerschen en de ravitailleering dezer posten belet. Zeven man van het garnizoen werden gewond. De telefoonverbinding tusschen post drie en Hoj is verbroken evenals die tusschen Xeru- ta en Arkola. Het dorp Xeruta is door de inwoners verlaten. Zij zijn naar den vijand overgeloopen. Het directoire publiceert een nota, waarin ■gezegd wordt, dat de berichten uit Marokko niet bevredigend zijn. De rebellen hebben de nieuwe posdtie der EHau-linie geblokkeerd. iHet is derhalvC noodig, aldus die nota, dat de troepen in de Westelijke zone direct ver- sterkt worden, zonder dat die in de Oostelij- ke verzwakt mogen worden. Te dien einde heeft een reserve-brigade van Andalusie, or der gekregen, zich naar Marokko in te schepen, terwijl twee andere brigades ge- reed worden gehouden. Ten slotte wordt in de nota gezegd, dat men met een algemyenen opstand der stam- men meent te doen te hebben en deze in de kiem gesmoord/ moet worden, voor het oogen- blik moet worden afgezien van andere doel- einden, daar het, gezien de huidige omstan- digheden, dwaas en nutteloos zou zijn, deze te willen verwezenlijken. WEMBLEY'S 10. 000.000. Het totaal aantal bezoekers van de Brit sche Rijkstentoonstelling te Wembley sinds haar opening op 23 April bereikte Dinsdag- morgen 10.000.000, op den 95sten dag der tentoonstelling. langrijk zij eerst seheen, ingewikkelder was dan men vermoedde. Door een toeval was het de politic ter oore gekomen, dat in twee meubeimagazijnen in de Vlamingstraat en in de Nieuwstraat al geruimen tijd verschillende voorwerpen wer den ontvreemd. Bij onderzoek Meek jnderdaad, dat enkele bedienden regelmatig goederenu it de winkels wisten te stelen, zonder dat de eigenaar er iets van merkte. De gestolen goederen werdeni naar een perceel in de Tollenstraat gebracht, waar de politie een groot aantal meubelstuk- ken, tapij;en, theetafcls, enz. in bes'ag heeft genomen. Hoewel de bewijsstukken zich meer en meec opstapeldcn, Meven de verdachten ontkennen. De politie vermoedde daarom, dat er nog meer achter zat. Verder zoekende gelukte het haar nog vast te stellen dat dezelfde personen zich ook hebben schuldig gemaakt aan boter- diefstallen. Eenige dagen geleden heeft de politie ook nog ontdekt, dat in een perceel in de van Lumeystraat, waar/an de bewemers verdacht werdenv an heling in verband met de meubel- diefstallen, abortus provocatus gepleegd werd. De politie heeft een onderzoek ingesteld en een 51-jarige juffrouw aangehouden, ver dacht van overtreding van art. 251 bis W v. S. en een juffrouw, die zich schuldig gemaakt zou hebben aan overtreding van art. 184 W. v. S. Reeds zijn 5 personen in verband met deze zaken gearrcsteerdverschillende arre&tatiea zullen vermcedelijk nog volgen. EEN JACHT OMGESLAGEN. Gister is bij Druten een jacht uit UtrechT op de Waal omgeslagen. Twee vrouwen, moe- der en dochter. raakten te water. De moeder, werd gered, de dochter verdronk. Nader wordt gemeld: Een Utrechtsche fawilie, bestaande uit' vader, moeder en hun eenig kind, een meisieb van 10 jaar maakten met een motorbootjd. een tocht in de richting Nijmegen. Ter hoogte van de veerpont bij Dniten begon hef baotj# door den zwaren golfslag, veroonzaakt door een passeerende Fransche boot hevig te schommelen, zoodat moeder en dochter het veiliger vonden over te stappen op de' dichtbijgelegen pqntaak. Ten gevolge van den golfslag sloeg deze aak echter om waar door moeder en dochter te water geraakten.1. Door ijlings toegeschoten hulp mocht het ge-' lukken de moeder te redden, het meisje ech ter zonk in de diepte, Haar lijk is nog nief gervonden. i f Gemengd nieuws EEN INGEWIKKELD ZAAKJE. Geruimen tijd is de Haagsche politie bezig geweest een zaak op te lossen, die, hoe onbe- EEN RUMOERIGE Zl lTlNO. De laatste vergadering van1 den gemeefiffd-y raad te Mar.ssluis droeg eenzeer opgcwondCn karakter en felle debatten lfadderi plaats tus schen den voorzitter en eenige -'aadsleiclen, I oofdzakelijk naar aanlriding van de beper- Idng der discussies door den voorzitter in de vorige vergadering, waaromtrent eene "door 5 leden geteekende motie bij den raad was in- nediend. Aan het einde verlieten enkele leden bij wijze van protest de vergadering. TWEEMAAL PECH Te Aalten hebben de kommiezen zeketeo S. uit Arnhem aangehouden toen hij per rijwicl II L. spiritus frauduleus vervoeride Een dag later trof hem hetzelfde lot met 12 L. Beide keeren moest hij zijn rijwiel aan de kommie zen acbterlaten. 1 - DE LOONACTIE BIJ VAN GELDER ZONEN GEelNDIGD. Naar de Tel. vemeemt, heeft het personeeli van de papierfabrieken Van Gelder Zonen af gezien van het voortzettcn der des'.iidn ver- i :lde loonactie, nadat de directie nogmaals uitdrukkelijk had verklaard dat er in October a.s. geen nieuwe loonsverlaging zou plaats b.ebben. DE POSTCHeQUE- EN GIRO DIENST. Naar men aan de Tel. mededeelt is do direc tie van den Girodiennt voomemens, den dienst op 16 September a.s. gedeeltelijk te herope- nen. Dan zal begonnen worden met den dienst in te stellen op de eerste tienduizend rekeninghouders, waartoe o. m. a'lle rijksont- vangcrs behooren. De dienst blijft gecentrali- seerd, doch' zal meer naar de oude werkwijze (dus niet met behulp van ingewikkelde machi nes) worden uitgevoerd. Geleidelijk zullen de andere rekeninghouders- in den dienst worden opgenomen. - - j Dadelijk na den ferugkeer van de Studie- mossie uit Belgie zijn de proefnemingen naar het Belginche systeem begonnen. Zeer bevre- digende resultaten werden hiermede verkre- gen. i'l*l Uit de inmi'ddels aan de postkantoren ver- strekte voorschriften blijkt, dat bij de heropc- ning van den dienst vollodige invulling van de stortings- en girobiljetten zooals vodr de centralisatie, weer gebruil.elijk zal worden pe- steld. Tot dc rekeninghouders, die in het Ixsat zijn vaii girobiljetten en chequeformulierea AARSCHE CODRAHT "X 1 i it i j.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1