Alkmaarsche Gourant De Kluizenaar van Far-End FEUILLETON. Donderdag 14 Augustus. Stadsnieuws. Het brandweer-jubileum. (zemeiigd Nietnys 191 1924 Honderd Zes en Twlntigsle Jaargang, BUKGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Aik- maar nr. 925, is opgenomen het besluit van den Raad dier Gemeente van 10 Juli j.l., waarbij is vastgesteld eene Verordering, houdende algemeene ,rcgelen betrejfende de toelaling van leerlingen, afkomstig tut andcre ge- meenlen, tot de Handelsdagschool en de Hoogere Handelsschool. Deze verordening is heden afgekondigd en geduren drie maanden ter secretarie ter le- zing nedergelegd, waar tevens een afdruk te- gen betaling van 0.30 verkrijg'baar is. Alkmaar, 14 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders vcomoemd, A. F. THOMSEN, Loc.-Burgem. A. KOELMA, Secretaris. Konden wij gister reeds een en ander me- dedeelen omtrent de huldiging van den hen Van der Veen aan zijn huis, thans zijn wij in staat een uitvoerig verslag te geven van de verdere feestelijkheden die gister plaats hadden. Des middags om half 3 vereenigden zkh in de bovenzaal van „de Graanhandel" aan het Luttik Oudorp de leden van het Brand weercorps „Kracht en Vlugheid", alien in de uniformjas gestoken. Toen wij binnenkwamen troffen ons de vele bloemstukken, die een groot aantal ta- feltjes in beslag namen. Deze bouqetten de een al mooier dan de ander waren ge- schonken door het gemeentebestuur, het laddercorps van de brandweer, de brand- weercorpsen „Eendracht", Burgerplicht" en „Kwiek", de gymnastiekvereeniging „Kracht en Vlugheid", het bestuur van de Alkm. brandweer, en de fa. van der Ploeg te Apel- doorn, leverancier van de motorspuit. Een aantal palmen droeg voorts niet wei- nig bij tot het feestelijk aanzien der zaal. Tusschen deze palmen prijkte het door den heer W. F. Slinger eerelid van „K. en V." geteekende portret van commandant Van der Veen. Het kwam daar zeer goed uit en toen later de commandant-zelf, geuni- formd en wel, de zaal inkwam trof de gelij- kenis van li-et portret. Nauv.elijks was de commandant door zijn „jongens verwelkomd of de wethouders Westerhof en Ringers en de gemeente-secre- taris, de heer A. Koelma, traden binnen. De heer Westerhof vroeg het woord. Hij noemde het een aangename taak een enkel woord te mogen zeggen en te wijzen op het buitengewone van het feit, dat de heer Van der Veen 40 jaar de brandweer heeft gediend. Het gemeentebestuur, aid us spr., is er van overtuigd dat dit een van de belang- rijkste dagen in de geschiedenis van de brandweer is en daarom had het zich ver- plicht gevoeld een enkel woord van hulde voor zooveel jaren belangloozen en trouwen dienst te moeten spreken. Hier past een woord van hulde, bij de bloemen die het ge meentebestuur U reeds aanbood. Mijnheer Van der Veen, u zijt eigenlijk uw gansche leva: in dienst van de brandweer geweest. Het gebeurt in onzen materialis- tischen tijd weinig dat iemand zoo lang, zoo trouw en zoo onbaatzuchtig dienst doet. Het gemeentebestuur zegt dit niet pro forma, omdat het de gewoonte is om vriendelijke woorden te spreken bij verschillende jubilea, maar het doet dit met geheel zijn hart, we- tende dat het de folk is van alle gemeente- naren. Mijnheer Van der Veen, „Kracht en Vlug heid" een bijzonder geeigend woord voor een brandweercorps heeft de lauweren met U en daarom door U verdiend. Zooals de „A!kmaarsche Courant" schreef wat ik graag onderschxijf is het 45- jarig bestaan van het corps het bewijs van kameraadschappelijke samenwerking. Wat de commandant voor de gemeente heeft ge- daan kon hij moeilijk doen zonder zijn jon- gens. Het woord van waardeering, dat ik na- mens de gemeente tot u spreek, moet dus ook overgeslagetj worden op het corps. Dit maakt het feit zoo wonderbaar mooi, dat de geschiedenis van het corps in al die 45 jairen nooit spreekt van tweespalt maar steeds van eenheid, van een kameraadschap- pelijkem geest. Van groote beteekenis is het zeker dat wij in onze gemeente 4 corpsen hebben, waaronder gij nog lang niet het slechtste figuur maakt. Niet door de lengte van mijn betoog, ver- volgde spr., zal de waardeering van het ge meentebestuur uitgedrukt worden, doch in de wijze, waarop dit geschiedt. Dan wendde spr. zich tot mevr. Van der Veen, die juist in die feestzaal verscheen. Hij noemde het heerlijk dat die jubilaris bij de vreugde, die hij dezen dag beleeft, zijn vrouw naast zich ziet. Dit maakt de feestdag uitter- aard zooveel mooier voor U. Uw vrouw zal u ongetwijfeld indien dit noodig ware aangespoord hebben, als uw plicht U riep. De bloemen, die het Gemeentebestuur schonk, zijn geen groote gift in geld uitge drukt, doch ze bedoeien daarom niet minder waardeerend te zijn. Spr. decide daarop mede, dat het gemeen tebestuur den heer Van der Veen de zilvereo medaille schenkt in de hoop, dat hij die nog lang moge bezitten. (Applaus.) De heer Van der Veen dankte daarop namens het corps en namens zich zelf den heer Westerhof voor de gesproken woor den. Het doet zoo goed, aid us spr., van hoo- gerhand waardeering te ondervinden. Het geeft meed om vcort te gaan. Ik zeg U har- telijk dank en ik verzoek U dien dank over te brengen aan het gemeentebestuur. Ik be- loof U, dat mijn jongens steeds paraat zullen zijn. (Applaus.) De heer W ij d e m a n sprak als voorzit- ter van de gymnastiekvereeniging „Kracht en Vlugheid", waaruit het brandweercorps oor- spronkelijk is ontstaan. Spr. zeide o.m.Dat het't brandweercorps steeds goed is gegaan, ondanks het feit, dat het geen deel meer uit- maakt van de gymnastiekvereeniging, heeft ens altijd zeer veel genoegen gedaan Dat ik, aldus spr., alleen hier ben om U te ccmplimenteeren is te wijten aan verschil lende omstandigheden, die het den overigen bes'uursleden onmoge ijk maakten te komen. Tcch, al ben ik alleen, de hulde lean daarom niet minder zijn. Alkmaar kan trotsdi zijn op Uw corps, maar „K"acht en Vlugheid" is ook trctsch op U; dat hebben wij vertolkt door ons bloem- stuk en door de woorden, die ik-hier spreek. Ik hoop, dat het corps steeds vooruit moge gaan en dat de heer Van der Veen't moge be- leven is de wensch van „I<racht en Vlugheid". (Applaus.) Hiercp werd het jubileerende corps door verschilende person en geco nplimcnteerd, o.a. namens de cverige hier bestaande bnandweer- corpsen en het Taddercorps, door den heer Fraijman, commandant van de Alkmaarsche brandweer en door den heer Schuurman na mens het Waterleidingbedrijf. De heer Ringers, wethouder, sprak een enkel woord als cud-brandweerman. Spr. deed het genoegen, dat zoovele brandweer- mannen hier eendrachtig samen zijn. Dat deze verstandhouding moge blijven bestaan! De heer W ij n, eveneens oud-brandweer- man, haalde nog eenige oude herinneringen op, waarbij hij met veel genoegen aan dien tijd terugdacht. De commandant van de brandweer, de heer F r a ij m a n, wees er op, dat 45 jaar als leeftijd van een corps een heele tijd is. Spr. betcogde .dan, dat naastenliefde steeds de drijfveer is geweest van „K. en V." en waar naastenliefde is, is vriendschap. „K. en V." heeft zich als een ijverig en vcortvarend corps leeren kennen en ik ben zeker dat het corps zal blijven vcortbestaan. Mijnheer Van der Veen, tot U zijn al vele woorden van lof gesproken, ik wil er de mijne aan toevoegen. Spr. wees dan op het kame- raadschapsgevoel, dat de mannen van „K. en V." hun commandant tee dragon. Zij zou- den dezen dag niet alles voor hem gedaan hebben vannacht waren zij al bezig met het maken van een eerepoort als hier van geen naastenliefde sprake was. Spr. wees er op, dat de heer Van der Veen een uniek jubileum heeft. Volgcns de be staande verordening is het niet meer moge- lijk 40 jaar bij de brandweer te zijn. De minimum leeftijd is 23 jaar, de maximum- leeftijd 60 jaar. Ten slotte speldde de heer Fraijman den jubileerenden commandant het kruis van ver- dienste op de borst, den wensch uitende, dat de heer Van der Veen dit nog lang moge dragen. (Applaus.) De j u b i 1 a r i s apprecieerde dit eer- bewijs ten zeers'e. Tk geef U de verzekering, aldus sor., dat wij U al'en dankbaar zijn. Ik hoop dit eereteeken steeds te dragen, wanneer ik in dienst van de brandweer ben. (Applaus.) De onder-brandmeester, de heer Boom, wendde zich vervolgeno tot den commandant om hem namens „K. en V." te felicitee- ren. De tijd zal komen, zeide spr., dat U re- glementair uw functie zult moeten neerleg- gen, doch wij hepen, dat U dan het gouden jubileum van „K. en V." nog zult mede maken. Spr. noemde voorts enkele data uit het brandweerleven van den commandant, herin- nerde aan enkele staaltjes, waarbij de brand weer in dubbele beteekenis vcor „heete vuren" stand en dankte fen slotte den heer Van door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 4) Hij begreep, dat na die episode, de atmos- feer van zijn geboorteplaats wel eens minder heilzaam voor hem kon blijken, waar hij was toen naar Fallowdene getrokken, waar hij nu in een hutje even buiten het dorp woonde en in zijn onderhoud voorzag grooientleels door op sluwe wijze het wild van de voornaamste landeigenaars uit de omgeving te stroopen. Dezen morgen was hij heel tevreden met het werk van den nacht. Hij had een stroop- toebfc gedaan op het terrein van' Patrick Lo- vell, den eigenaar van Barrow Court, die, hcewel hij zelf volkomen invalide was en ver- stoken moest blijven van alle sport, er toch twee of drie bewakers met ware valkoogen op na hield om zijn wildparken te beveiligen ter wille van zijn erfgenamen en reehthebbenden. Geen wildparken waren beler voorzien dan die van Barrow Court, maar Brady waagde het toch niet dikwijls zijn provisieka- mer daaruit aan te vullen, omdat de opper- jachtopziener zoo geweldig gewiekst was. Brady had dan ook een gevoel van groote voldoening, toen hij in den vroegen morgen naar huis ging. De trcoptoclit was vannacht al bijzonder gemakkelijk geweest. Hij trok ze'lfs even de lippen samen en floot zachtjes. Het leek bijna het geluid van een merel. Maar het is dwaas te fluiten voordat je uit heb bosch bent en Brady's triomf duurde niet lang. Snel als een schaduw sprong een kleine gestalte tusschen de boomen vandaan en plaatste zich vlak vcor hem. Met gelijke snelheid bracht Brady het ge- weer naar zijn schouder. Teen aarzelde hij met den vinger aan den haan, want de leeuw op zijn pad was ge^n geweldige jacht- opziener, zooals hij het eerste moment had vercndersteld. Het was een vrouw, die tegen- over hem stond, niet meer dan een meisje van een jaar of twinfig, wier slank figuurtje er eenigszins jongensachtig uitzag in het ge- breide wollen jasje en ids, dat op een werk- mansvcorcchoot leek. Do indruk van jongens- achtigheid werd nog verstcrkt door haar houding, zooals zij daar pal voor Brary S'cnd met de handen diep in de zaklcen, rechtop en haar hoofd even op zij gebogen, zoodat haar oogen het norsche gczicht ender den pet konden onderzocken. Die oogen hidden iemand vast wonder- lijk donkere oogen. „net twee stukjes van de lucht in een pikdonkeren nacht", beschreef Bradv ze langcn tijd !at»r aan- een kameraad van hem, en ze keken den verbaasdten stroo- per aan vanuit een sural, scherp geziditje, fijn besneden als een camee. „Laat dat geweer zakken!" beval cen ge- der Veen, vcor alles wat deze heeft gedaan voor „K. en V." Deze woorden gingen ver- gezeldi van het aanbieden van een tinnen schenkkan met twee bekers van hetzelfde me- taal (met inscriptie), een geschenk van de „jongens". De heer Van der Veen dankte alien per- De heer Walraven, commissaris van poli- tie, kwam hiema den jubilaris nog compli- menteeren. Daarna vereenigden' leden van het corps en genoodigden zich aan een gezeVigen maaltijd. Tijdens dezen maaltijd werden nog vele hartelijke woorden gesproken, waarna een auto-tocht naar Bergen en Bergen aan Zee werd georganiseerd. Na afloop daarvan vereenigde men zich weder in „De Graanhandel", waar men biljart-wedstrijden om prijzen hield. Het „gezelligheid kent geen tijd" was ook hier van toepassing. De avond was werkelijk te gauw om. „Kracht en Vlugheid" kan met voldoening op haar jubileum-viering terug zien, terwijl de heer Van der Veen zkh eveneens dezen dag steeds met veel plezier zal herinneren. De feestcommissie, die bestond uit de hee- ren J. v. d. Pol, H. de Groot, J. Pastoor en P. Waijboer, heeft alle eer van haar werk gehad. DE MOORD IN DEN HAAG. Naar de Resb. verneemt, heeft zich eenigen tijd geleden bij de politic te 's-Gravenhage een dame gemeld, die verklaarde dat zij op den morgen van den moord in de De Riemer- straat omstreeks half elf een man zag komen uit de woning van den vermoorde. De man, die eenigszins zenuwachtig deed, was ge- kleed in een licht-grijs costuum, waarop vol- gens de dame bloedvlekken aanwezig waren. Verder droeg hij een grijzen hoed en had hij een bleek, glad-geschoren uiierlijk. Dit vage signalement is naar alle politic- bureaux in ons land verzonden, met verzoek tot aanhouding van een dergelijk persoon, ter confrontatie met genoemde dame. Teves vernam het blad, dat de politie thans in't bezit zou zijn van een stukje pa pier, zeer waarschijnlijk een gedeelte van een der bladzijden welke bij den moord uit het kasboekje van den verslagene zijn gescheurd. De aanteekeningen, daarop vermeld, zouden eenig spoor aanwijzen omtrent den persoon op wien deze aanteekeriingen betrekking zou den hebben. Naar dezen persoon wordt ge- zocht, maar tot nu toe was hij onvindbaar. KONINKL. NEDERL. BRANDWEER- VEREEN1GING. Het hoofdbestuur van de Koninkl. Nederl. Brandweervereeniging heeft in de te Utrecht gehoudem jongste vergadering besloten, dat de door den voorzitter ontworpen hoofdlij- nen, waarop de propaganda in de onder- scheiden provincien voor algemeene aansiui- ting gevoerd dient te worden, aan de bestu- ren der provincial brandweerbonden ter overweging zullen worden toegezonden. Ter voldoening aan een daartoe strekkend verzoek van de regeering is haar medege- deeld, wat er gedaan behoort te worden om veTzekerd te zijn, dat het in de verschillen de gemeenten aanwezige bluschmateriaal steeas in bruikbaren staat zij. Tevens is on- der de aandacht der regeering gebracht op welke wijze tot betere brandweerstoestanden te geraken ware. Er zijn verschillende commissies ontwor pen, tot welker samenstelling, behalve brand- weerleiders, burgemeesters van kleinere ge meenten en van gemeenten van middelbare grootte benevens deskundigen op verzeke- ringsgebied en andere belanghebbenden zul len worden uitgenoodigd. Deze commissies en de hun te verstrekken opdrachten zijn: A. Verordcnir.gscom:nissie. Ontwerpen van: a. een stel model-verordeningen en in- structies voor verscheidene soorten van brandweerorganisaties; b. verordening ter voorkoming van brand; c. verordening op het blusschen van brand. B. Normalisatie-commissie. Streven naar het brengen van meer eenheid in het te bezi- gen slangenmateriaal, alsmede in de te be- zigen hydrauten, standstukken, koppelimgen, straalpijpen, mondstukken en dergelijke. C. Commissie voor de verzekering van brandweerpersoneelOntwerpen van model- regelingen voor de verzekering van brand weerpersoneel tegen ongevallen en invalidi- teit. D. Assurantiecommissie: Nagaan op wel ke wijze door medewerking van de brandas- surantiemaatschappijen verbetering* ware te brengen in de brandweerorganisaties der verschillende gemeenten. E. Schoorsteenbrandencommissie: Onder- zoeken in hoeverre het aanbeveling verdient, het blusschen van schoorsteenbranden niet meer aan de brandweer op te dragen, en ont werpen van ter zake dienende regelingen. F. Commissie voor den imkoop: Regelin- biedende jonge steni., en iets cnbeschrijfelijk liefs en zangcrigs lag 'in den diepen klanik. „Wat kom je doen in deze bosschen Brady, die begun te bekemen van zijn eer ste verbazing, liet langzaam hefc gewcer zak ken, maar antwoordde norsdi: „Gaat je niet aan, .wait ik hier doe." Het meisje wees beteekenisvol op zijn uit- puilende zakken. „Ik hoef het niet eens tie vragen. Maak je zakken leeg en maak dan dat je wegkomt. Versta je me?" vcegjd'e zij er scherp aan toe, toen de man geen aanstalten maakte om te gehoorzamen. „Ik denk d'r niet over", snauwde hij. „Ga jij je eigen gooi en laat mij de mijne gaan anciers kon het er wel is leelijk voor je uif- zien". Dreigend hief hij zijn geweer op. Het meisje glinrlachte. „Ik ben hedemaal niet hang voor dat ge weer", zei ze kalm. „Maar jij bent bang om het te gebruiken", voegde zij er bij. „HcBang?" Mdi een ntk draaide hij zich om en een knallend schot klonk door de stilte van het woud1. Toen dreef de rook lanigzaam weg en de man en het meisje stonden weer tegenover elkaar. Maar hoewel zij zich' niet van haar stuk liet brengen, had toch een donkere schaduw zich plo'seling onder haar' oogen afgetee- kend en haar borst onder het luchtige sport- jasje idug mot oiugclijkp scliokken op en njaef. gen-ontwerpen voor den mKoop van aherlei materiaal door brandweerorganisaties en gemeentebesturen met medewerking van de Koninkl. Nederl. Brandweervereeniging op billijke voorwaarden en onder garaotie voor de kwaliteit mogelijk te maken. De bestaande commmissie voor de eeretee- kenen werd in haar samenstelling gehand- haafd. Aan de permanente museumcommissie werden een paar leden toegevoegd. Het voorzitterschap van de commissies sub. B. E. en F. zal door den heer Gordijn, commandant van de Amsterdamsche Brand weer, worden bekleed, dat van de commissie sub C. door den heer Keeman, hoofdmao van de Rotterdamsche Brandweer, en dat van de overige commissies door den heer Tucker- mann, voorzitter van. de Koninkl. Nederl. Brandweervereeniging. Voorts is besloten, een jaarboek uit te geven, dat 1 Januari 1925 wellicht zal kun- nen verschijnen. Ten slotte is besloten, zich over het ge- bruik van gummislangen Voor aankoppeling op gastoestellen tot de Vereeniging van Gas- fabrikanten in Nederland te richten. DE MAANSVERDUISTERING. Prof. dr. A. A. Nijland, te Utrecht, schrijft aan de N. R Ct.: Mag ik nog even aan de mooie total e maansverduistering van Donderdag (heden) avond herinneren? Het verschijnsel verloopt aldus: De maan komt gedeeltelijk verduisterd op (voor midden-Nederland 8 u. 20 m.). De totale verduistering duurt van 8 u. 51 m. tot 10 u. 30 m. De maan treedt te 11 u. 29 m. uit de kernschaduw, en te 12 u. 27 m. uit de half schaduw der aard'e. Alle opgegeven tijden zijn zonnetijd. HET POSTPERSONEEL. Naar vem-omen wordt, valt het P. T. T.- personeel buiten de thans door de regeering voorgestelde nieuwe salarisregeling in vcr- band met de omstandigheid, dat eerst de re- sultatcn der commissie-Nolting bekend moe ten zijn. De arbeid d«zer commissie strekt zich ook uit tot het vigeerende Rangbevorderingsplan vcor het bevorderd lager en middelbaar per- soneel, terwijl voor het hoogere kantoorperso- neel de'tegenwoodige regeling der bezetting van directies der kantoren aan een herziening wordt ondei-worpen. De hiermede samenhan- gende promotiekansen zullen in de nieuwe sa larisregeling moeten worden verwerk. zooals dit geschied is bij het bezoldigingsbesluit van 1920 SALARISREGELING ADMINISTRA- TIEVE EN TECHNISCHE AMBTENAREN. In aansluiting op het bericht over de sala risregeling voor onderwijzers en administra- tieve ambtenaren wordt gemeld: De salarisregeling voor de overige takken van dienst zal als volgt zijn Ambtenaren directe belastingen, invoerrech- ten en accijnzen: adjunct-commies 1100 2600; verificateur 2400—/ 3800; ontvan- ger 3e klasse 3200—/ 4000; ontvanger le klasse 52005800; controleur grondbe- lasting 30005000; accountant 3000' 5500; inspecteur 36005800. Ambtenaren technische dienst Rijkswater- staat: ambtenaar in algemeenen dienst 1100 2900; bureelambtenaar le klasse 1100 2700; opzichter 2e klasse 1600— /3000; opzichter le klasse 28003800; technisch ambtenaar 1800/4000; inge- nieur 42005400. Ambtenaren rijkstoezicht op de spoorvve- gen: teekenaar, nieuw ingevoerd ambt, 1000 1800; opzichter 1800—/ 4000; tech nisch ambtenaar 2e klasse 18003400; technisch ambtenaar le klasse 3200 4400; rijksinspecteur 42005400; rijks- ingenieur 4200—/ 5400. technische functies, lagere technici 1600 3000; tot deze categorie kunnen worden gerekend de ambtenaren die verantwoordelijk- heid dragen voor den arbeid van vakarbeiders. Middelbare technici 18004000; tot deze categorie zijn te rekenen de ambtenaren die de kennis bezitten noodig voor het ver- werven van het einddiploma eener middelbare technische school; technische ambtenaren die leiding geven 40004800 (waarender vier 2-jaarlijksche verhoogingen van 200); hoogere technici 2400—/' 5400, waaronder te rekenen zijn de technici met universitaire of daarmede gelijk te stellen o^leiding. EEN AUTO VERNIELT EEN BRUGVERBINDING. Een luxe auto, komende uit Den Haag, reed in snelle vaart tegen de verbinding van de bruggen over de Hoofdvaart bij den Lis- serweg cn den Lissertocht te Abbenes, met het gevolg dat deze uit ijzerwerk en hardsteen be staande verbinding grootendeels vernield werd. Hoewel de vaart van de auto door de b'ot- sin-g wel werd getemperd, was zij toch nog z6o groot, dat de wagen over de verheven- heid heenvloog en boven het water bleef han- Binnen de beschuttende zakken van haar jasje hield1 zij de handen krampachtig saam- geknepen. „Dat was goede patronen verknoeien", merkte ze rustig op. Je vuurde maar in de lucht". Zwarte Brady staarde haar aan. „Als ik gewild had, had ik je even makke- lijk dood kunnen schieten, als dat ik een vo- gel van een tak af sla", zei hij norsch. „Dat kon je ook", stemde zij toe. „En dan zou ik dood1 geweest zijn en jij kon verwachten dat ze je ophingen. Dan geloof ik, dat van ons beiden, ik nog de mieest aangename posi- tie gehad zou hebben." Een blik van onwillige bewondering trok langzaam over's mans gelaat. „Je bent voor geen kleintje vervaard, dat moet ik zeggen", erkende hij. „Ik dacht dat je van angst weg zou ren- nen. als ik schoot." Het meisje schudde het hoofd. „Wel, nu ik dat niet gedaan heb, moet je toegeven, dat He het gewonnen heb en dat het nu aan mij staat om voorwaarden te stellen. Als mijn oom je zag „Ik ben niet van' plan zoover te gaan als het huis, wat denk je wel, gewonnen of niet gewonnen", viel Brady haastig in. Het meisje keek hem critisch aan. „Ik denk niet, dat we thuis op je bezoek gesteld zijn", merkte zij op. „Wanneer je doen wilt, zooals ik zeg je zakken lee=c gen aan het vernielde ijzerwerk. Direct werl met takels gewerkt, waardoor voorkomen werd, dat de auto in het water terecht kwam. POST EN TELEGRAFIE. HET ONTSLAG BIJ HET HOOFD BESTUUR. hi een Maandagavond, onder leiding van de besturen van den Centralen Bond van Ne- derlandsch P.-, T.- en T.-personeel en den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond gehouden vergadering van het ontslagen per- soneel biji het hoofdbestuur der P. en T. is het antwoord van den minister van Walerstaat op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek besproken. Het antwoord in zijn geheel achtte men on- bevredigend. Men noemde het een door dea minister geteekende proeve van ku'ustzinnige juristerij. Aangaande de thans ook door de regeering noodzakclijk geachte beroepsinstantie heeft het pcrscneel nog geen enkele mededeeling ont- vangen. Dientengevolge heeft, terwijl het ont- sLag reeds 26 Juni j.l. is aangezegd, nog geen der ambtenaren beroep kunnen aanteekenen. Bjj de regeering zal er op worden aange- drongen: zoo spoedig mogelijk de beroepsin stantie in te schakelenaan de met het beroep te L'claaien commissie de ruimste bevoegdheid te vesrtrekkenalle gewenschte en voorhandea zijnde g<gevens voor het onderzoek beschik- baar te stellen en het resultaat van het onder- zoek te publiceeren. DE EISCHEN VAN HET TRAWLER- PERSONEEL Men schrijft aan de N. Rott. Crt. uit IJmu|. den: Nadat de firma Groen toegezegd had dat de oude loonregeling weer voor al haar sche- pen zal gelden, is de „Gerard" met volledige bemanning naar zee gegaan. Thans is de loonsverlaging alleen nog maar van kracht bij de drie grootste reederijen, n.l. bij de Mar- gaten, de Praxis en de V. E. M. Met laatstge- noemde maatschappij testaat een contract tot 1 Januari. Over de gebezigde taktiek van directe actio bij een enkele reederij vernemen we nog het volgende: Als op een gunstig oogenblik eea boot gereed is om naar zee te gaan, worden de eischen den patroon bekend gemaalct. Gect't die niet toe, dan wcigeren de leden der fede rate van transportarbeiders op eigen verant- woordelijkheid te varen. Als dat geschied is tracht de vakvereeniging te zorgen dat geen ander personeel kan worden aangenomen. J. P. VIS. f Dezer dagen is overleden de heer J. P. Vis, oprichter en directeur van de Kon. Nederl. Zoutindustrie te Boekelo. Wanneer de omstandigheden wat ten gun- ste hadden medegewerkt, zou de heer Vis voor Eibergen een man van beteekenis ge- worden zijn, daar hij zich vast had voorge- steld, daar ter plaatse de reuzenfabriek te stichten, die thans te Boekelo dagelijks ette- lijke wagons zout uit den bodem naar boven brengt. Door een courantenbericht vernemende, dat bij een diepwaterboring op Twikkel bij Delden zoutlagen waren gevonden ert we- tende, dat in 1900 bij Vreden in Westphalen op 392 meter diepte zout was aangeboord, maakte hij de gevolgtrekking, dat het gehee- le gebied tusschen deze twee plaatsen zout lagen moest bevatten en wist hij zijn com- pagnon bij de Kralingsche Zoutziederij, den heer Kolff, en den heer Van der Minne, te overreden in Eibergen een proefboring te doen, die in 1902 heeft plaats gehad en met lnspanning van alle krachfen tot 750 M. diepte werd voortgezet, doch helaas zonder resultaat. In 1914 hadden de diepboringen onder Winterswijk bewezen, dat er op bereikbare diepte zout te verkrijgen zou zijn en wist de heer Vis na eindelooze bemoeiingen en te- leurstellingen eindelijk op 4 Juli 1918 de zoutindustrie te Boekelo tot stand te brengen en Nederland onafhankelijk te maken van het buitenland voor de verkrijging van dit onmisbare product. Met den heer Vis is een man van beteeke nis heengegaan, een idealist en optimist, maar tevens een stoere werker met een ijze- ren wil om te berei'ken het levensdoel, dat hij zich had gesteld. Bij zijn Eibergsche vrienden zal zijn gedachtenis in dankbare herinnering blijven. VERDRONKEN. Te Silvolde is Dinsdag de 19-jarig Th\ bij het repareeren van cen voetbrug over den Ouden IJssel door de brug gezakt en ver- dronken. TOONKAMER VOOR KUNST- NIJVERHEID. In de Oude Vecrpoort te Schoonhoven cfle in 1601 werd gebouwd en na jarenlang te hebben leeggestaan, voor enkele jaren terug, met behulp van Rijksmonumentenzorg, werd gerestaureerd en nu cen pronkjuweeltje van renaissance-architeetuur kan worden ge- noemd, is geopend een Toonkamer voor Kunstnijverheid. maken dan mag je gaan." Met blijkbaren tegenzin maakte de man aanstalten om te gehoorzamen, maar terwijl hij nog aarzelde, zag hij, dat het meisje over hem heen over zijn schcuders keek en arg- wanend omzieind, voelde hij zich gegrepen door de ijzeren vuisten van den jachtopziener, die op het hooren van een schot, zijn ontbijt in den steek had gelaten, in de richting van het gduid was gesneld en die nu vlak achter hem stond. „Nu ben je er bij, Brady, mannetje", grin- nikte de jachtopziener triomfantelijk. „Van- daag ga je de kast in, zoo zeker als ik Clegg heet. Heeft die vent het u lastig gemaakt, juf- frouw Sara?" vroeg hij, eerbiedig zijn hoed afnemend, teen hij zich tot het meisje wendde, terwijl zijin andere hand Brady's arm stevig omkneld hield. Zij lachte alsof iets haar plotseling grap- pig voorlcwam. „Ni'et noemenswaard, Clegg", antwoordde zij. „En ik vrees, dab je hem dezen keer niet de geyangenis in moet zenden. Ik zei hem, dat hij, als nij zijn zakken leeg maakte, mocht gaan. Die belofte blijft", voegde zij erbij, Brady aanziend, die haar een Snellen, dank- baren blik toewierp van onder zijn zware wenkbrauwen en voortging zijn zakken met prijzenswaardige snelheid te ledigen. (\Vordt vervolgd.i soonlijk. r --y

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5