De Schoonhovensche zilverindustrie, die na eenige jaren van druk, 4ians weer begint op te leven, doet al het mogelijke om vroeger ge- toied te behouden en nieuw te veroveren. De afdeeling Schoonhoven der Z. H. Ver- ceniging voor Kunstnijverheid en volkskunst vatte het plan op, om een toonkamer voor kunstnijverheid en volkskunst in te richten en vroeg aan het gemeentebestuur de ruimte bo- ven de eVerpoort daarvoor te mogen g.ebrui- ken. Hedenavond is 'de Toonkamer, die keurig is ingericht, oficieel geopend. Daartoe had- den zich er verzameld de Burgemeester van Schoonhoven, de heer F. H. van Kempen, een der wethouders de hcer J. G. Niekerk, tal van raadsleden en verder vensehillende voor- aanstaande persoonlijkheden nit de zilver industrie. Verder inerkten we op den heer H. Ellens, directeur der Rijksvakschool voor Kunstnijverheid te Schoonhoven. De burgemeester hield een toespraak, waar- in hij alien dankte, die aan de uitnoodiging om de opening bij te wonen. hadden gehoor gegeven, en nu de Veerpoort in haar nieuwe bestemming wilden komen bezichtigen. Door wat hier door de Schoonhovensche nijverheid en kunstzin is bifeengebracht. zal de reputa- tie dier nijverheid worden verhoogd. Tenslotte droeg spr. namens de gemeente de zaal over aan de commissie, die de taak op zich nam om de Toonkamer te exploiteeren. De heer C. L. van Willenswaard sprak als vcorzitter der afd. Scho:nhoven der 7.. H. Vereen. voor Kunstnijverheid, en dankte het femeentebestuur voor de medewerking in de- en betoond. Spr. bracht verder dank aan den heer Ellens, die de geheele inriohting der Toonkamer bijr.a verzorgde. De heer Ellens, tenslotte het woord voe- rend, zeide dat met bescheiden middelen ge- tracht werd, wat men in het buitenland op groote schaal vindt: een toonkamer voor kunstnijverheid, speciaal voor de edelmetaal- bedrijven. Vervolgens werd een rondgang gemaakt door de Toonkamer. De zaal meet 7X5 Meter en is langs de wanden bezet met toonkasten die voor een be- langrijk deel reeds aan Schoonhovensche in- dustrieelen verhuurd zijn. Niet alleen zilver- werk, maar ook plafeel vindt men hier uit- gestald. Er zijn keurige collecties bij van on- derscheidene firma's, welke wel zeer de aan- dacht van't publiek zullen trekken. De bedoe- ling is, dat de vreemdelingen, die in den zo- mer in niet onbelaagrijk aantal Schoonhoven bezoeken, kennis zullen kunnen nemen in deze toonkamer wat de Schoonhovensche industrie, die zich door het geheele land een gceden naam heeft verworven, presteert. De kamer is zeer sober gehouden, om het fentuongestelde zeer goed tot zijn recht te doen komen. De wanden zijn behangen met iute en het hout- werk in feigel? kleur gehouden, brengt le- vendigheid en afwisscling. Evenzoo doet't zeer goed de zolderipg met zware balken, geschilderd in roodbruin, en de tegelversiering van blauw geglazuurde Frie- sclie tegels die den vroegeren schouw accen- tueert, langs een der zijwanden. in de dicpe vensternissen, voor de venstors, welke bestaan in glas in lood, staan fraaie werkstuklren van de Schoonhovensche plateelfabriek, een jenge industrie, die reeds fijn werk nflevert. E>e toonkamer is een bezoek ten voile waard, zcowel voor vakmsnschen als voor leeken en zal ongetwijfeld strekken tot bevordering van de industrie der oude stad Schoonhoven. HET GEHALTE DER DUITSCHE EN NEDERLANDSCHE VERPLEEGSTERS De geneeskundige medewerker der N. R. Crt schrijft: Wij hebben indertijd melding gemaakt van het rapport door een commissie uit den Bond van Ziekenverpleging, over het onderzoek naar het aantal verplegenden van vreemde nationaliteit in de ziekeninrichtingen in Ne- derland. Daarin stand onder meer: dat de Diiitsehe zusters plichtgetrouwer zijn dan de Nederlandsche zusters, Dat de Duitsche zusters tijdens den werk- tijd ook inderdaad werkten. alsof de Neder landsche zusters dat niet doen. dat 10 Duitsche zusters meer doen dan 12 Nederlandsche zusters. dat de Duitsche zusters. op een enkele uit- zondering na, boven de Nederlandsche zus ters staan in ijver, toewijding, beschaving en onwikkeling. Deze bloemlezing uit de meeningen van de directies der ziekenhuizen waarover het on derzoek zich uitstrekte, is minder vleiend voor de Nederlandsche verpleegsters. De vraag: wat is er van waar? wordt fhans in Nosokomos, het orgaan van de Ned. Vereeniging tot bevordering der belan- gen van verpleegsters en verplegers als volgt beantwoord: „Het is biiitn eenigen twijfel, dat de Duitsche zusters door den nood gedrongen, in een tijd, waarin hun gezondheid door hon- ger bedreigd werd, slecht betaalden en zwa- ren arbeid in Holland op zich gen omen heb ben, om door de betere voeding zichzelf en door hun verdiensten de hunnen in het va- derland er bovenop te hcuden." De Duitsche zusters, die hier in de zieken huizen te werk werden gesteld, beseften zeer goed, dat men van haar meer zou verlangeu dan men gewoonlijk van verpleegsters eischt Immers. ook haar taal bracht moeilijkheden mee. Uitstekend onderlegde krachten, die reeds jaren lang als gediplotneerd verpleeg- ster zelfstandig waren geweest en beschikten over groote ervaring, verdroegen stilzwijgend dat men haar hier te werk stelde op het tala ris van leerling-verplegende. En zelfs met dit sr.laris, dat in geenerlei verhouding stonb tot haar werk, werkten zij onder hoogdruk, met de dreiging van den hanger voor zich en de iiunnen thuis, als zij dit werk niet voort- zetten. Schwester Karll schrijft dan ook zeer te- recht: „Het is een groote onjuistheid, de Duit sche zusters daarom te roemen als toegewij- der, ijveriger en minder veeleischend dan de Hollandsche zusters". De Berufsorganisation behandelt de aan- vragen uit het buitenland zeer voorzichtig Zij heeft b.v. alle medewerking geweigerd, toen bij invoering van een korteren werkdag in Nederland, Duitschland overstroomd werd met aanvragen om zusters tegen slecht safaris. Buiten de Berufsorganisation om echter zijn vele Duitsche zusters toch naar Holland getrokken. t De groote waardeering der ziekenhuisbe- sturen voor cle Duitscne zusters is over het algemeen helaas dezen zusters niet zeer ten goede te gekomen. Menige Duitsche zuster vond den weg naar ons bureau en ongehoor- de staaltjes van uitbuiting werden ons mee- gedeeld. (Natuurlijk niet uit openbare zie kenhuizen). Toch mochten wij niet voor haar ingrij- pen, omdat zij geen anderen uitweg zagen. En ook de handelwijze der grootere zieken huizen om uitstekend werk van ervaren gedi- plomeerde verpleegsters met drie-jarige op- lreding met leerling-salaris te beloonen, noe- men wij uitbuiting. Geen wonder dat de Hol landsche leerlingen zich met deze krachten die daarenboven het uiterste gaven, niet kon- den meten. Maar als beide groepen onder normale omstandigheden werken op de plaats, die haar toekomt, gelooven wij, dat de Holland sche verpleegster niet voor de Duitsche be- hoeft onder te doen. Indien het waar was, dat de Hollandsche verpleegster op een enkele uitzondering na, bij haar buitenlandsche vakgenooten achter- staat in ijver, toewijding, plichtsbetrachting, ontwikkeling en beschaving, hoe zou het dan mogelijk zijn, dat onze Hollandsche zusters en de Hollandsche verpleging in het buiten land zoo hoog aangeschreven staan? Deze goede reputatie hebben wij toch zeker voor een groot deel te danken aan de Hol landsche verplegenden, wier werk men in het buitenland heeft leeren kennen. DE R-IJWIELBELASTINGPLAATJES. Het Wkbl. v. h. Recht schrijft: De bepalingen tegen de uitlokking zijn onlangs uitgebreid en verscherpt. Er zou voor den minister van justitie die in enkele voorkomende gevallen voldoende aanleiding vindt om nieuwe strafbepalingen te doen ont- werpen, reden bestaan eene verdere verscher- pin/ te overwegen en wei door de strafbaar- stelling van de culpose uitlokking. Ditmaal zou dan die bepaling tegen de regeering zelf gericht zijn. De in omloopbrenging van de koperen plaatjes voor de rijwielbelasting is inderdaad eene, wij nemen aan, slechts cul pose uitlokking tot het misdrijf van bet na- maken van merken. Reeds is die uitlokking verder gegaan dan eene mislukte poging; onderscheidene personen hebben zich laten verleiden en hebben zich aan het genoemde misdrijf schuldig gemaakt. Het is inderdaad in hooge mate bedenkelijk, dat bij vele maat- regelen de crimineel-politische zijde geheel buiten beschouwing blijft en telkens nieuwe gelegenheden tot misdrijf worden geschapen. Het ware heel wat beter misdrijven te voor- komen door niet de aanleiding er toe in het Leven te roepen dan ze door straffen te wil- len tegen te gaan. Mocht de minister van jus titie zich met dit gevoelen kunnen vereenigen, misschien wil hij er dan eens de aandacht van zijne ambtgenooten op vestigen. Dan schenken wij hem voorloopig de nieuwe straf- bepaling. HET KON'INKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. De commissa.ris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. j. W. Quarles van Ufford heeft den volgenden brief gericht tot heel de bevolking van Zeeland: Het heeft H. M. de Koningin behaagd, mii op te dragen aan de bevolking van Zeeland haren diepgevoelden dank over te brengen voor de ontvangst van H.M., Z.K.H. den Prins der Nederlanden en H.K.H. Prinses Juliana bij hoogstderzelver vierdaagschen tocht door Zeeland, bereid. De hartelijke en geestdriftige wijze, waar- op oud en jong, arm en rijk, kortom de ge heele bevolking, H.M. en haar gezin is tege- moet gekomen, de liefde, trouw en toewij ding, welke H. M. tegenstraalden uit de aangebraehte versieringen, uit de gehouden toespraken, uit de aangeboden bloemen, en uit zooveel andere bewijzen van genegenheid, hebben H.M. diep getroffen. Niet het minst is H.M. onder den indruk gekomen van de grootsche betooging te Middelburg, waarbij duizenden Zeeuwen op zoo ondubbelzinnige wijze hebben uiting gegeven aan hunne aan- hankejijkheid en trouw jegens het Vorsten- huis, waarin H.M. tot hare groote vreugde ook hare beminde dochter kon doen deelen. H.M. heeft mij verzocht aan de bevolking van Zeeland mede te deelen, dat zij in den grond des harten hoogst erkentelijk is voor alle bewijzen van liefde en trouw, welke zij nu opnieuw mocht ontvangen en welke Zee- land en Oranje too mogelijk nog hechter hebben aangesnoerd. Het is de innige wensch van H.M. die Koningin, dat, met den onmis- baren zegen van den Allerhoogsten, Zeeland moge bloeien en gedijen. Nog on Wing de commissaris het volgende telegram van H.M. uit Utrecht: Na afloop van den vierdaagschen tocht door Zeeland wensch i'k nogmaals uiting te geven aan mijn groote erkentelijkheid, voor de zoo gees-tdriftvolle ontvangst welke ons in uw midden is ten deel gevallen. Ik ben diep getroffen door de wijze waarop de Zeeuwen mij van hun trouw en aanhanke- lijkheid hebben blijk gegeven. Wij nemen van deze schoone dagen eene onvergetelijke her- innering mede. HET HERKENNINGSTEEKEN DER DOUANEN. De minister van financien brengt nog maals ter kennis van helanghebbenden, dat de ambtenaren der invoerrechten, die in de grensstreken belaet zijn met toezicht op het internatinaal verkeer met automobielen, mo- torrijwielen en andere Tij- en voertuigen, voorzien zijn van een onderscheidingsteeken, bestaande in eene vlag met de nationale kleuren, in de witte baan waarvan gedrukt is het woord „Douane". De bestuurders van alle rij- of voertuigen zijn op vertoon van dat teeken verplicht het rij- of voertuig te doen stilhouden, ten einde de gelegenheid tot visitatie te geven. Het niet dadelijk stoppen stelt den bestuurder bloot aan eene bekeuring wegens verhindering van visitatie en brengt gevaren voor hem mede, daar de ambtenaren krachtens artikel 195, 2de lid, der Algemeene Wet van 26 Augus tus 1922 (St.bl. no. 38) bevoegd zijn doqr middel van hunne vuurwapens tot stoppen te dwingen. VERDRONKEN. Een dertien-jarige jongen die aan de Rijn- kade te Arnhem aan het visschen was is plotseling uitgegleden en te water geraakt. Hoewel on-middellijk hulp werd verleend, is inen er niet in geslaagd den jongen, die in de diepte verdween, te redden. „PAN" IN BESLAG GENOMEN. Te 's-Gravenhage heeft, naar aanleiding van den inhoud van vorige nummers, welke voor de eerbaarheid aanstootend was, gister- middag de zedenpolitie de geheele oplaag van het deze week verschijnende nummer van het wesekblad Pan in beslag genomen. Tegen de uitgevers van Pan zal proces- verbaal worden opgemaakt. BEVEILIGING TEGEN INBRAAK. Gistermiddag heeft de heer Joh. Visser, directeur van het Technisch Handelsbureau Joh. Visser, voor eenige journalisten een toe- stel gedemonstreerd, dat dient ter beveiliging tegen inbraak. Dit toestel bestaat uit een kastje, van waar uit naar de voor openslui- ting of braak in aanmerking komende punten draden worden geleid. De installatie kan al leen door den gebruiker worden aan- of af- gezet. De draden zijn door een loodkabel be- schermd, het is tenzij het apparaat afgezet is, onmogelijk ze door te knippen zonder alarm te ma ken. Dit werd door proeven be- wezen. Eveneens bleek het onmogelijk te zijn het kastje, waarin de vitale deelen van het apparaat gesloten zitten open te maken zor.- der dat alarm volgde. Het toestel berust op z.g. „ruststroom", bij verbreking waarvan onvermijdelijk alarm moet volgen. Ruiteo worden ingeschakeld door middel van zg. staniolband, een metalen band, die breekt wanneer de ruit barst of gebroken wordt en dan alarm verwekt. Door middel van een batferijtje van 4 volt werkt het toestel bovendien op een sirene, die op de lichtleiding is aangesloten. Het doei van deze sirene is het afschrikken van de in- brekers en het alarmeeren van de omwonen- den. Tegelijk hiermee werd ook een brandalarm- sirene gedemonstreerd, we'.ker doel is de brandweer terstond ter plaatse te roepen in geval van brand. Zij is bedoeld voor de cen- trale brandweerposten, speciaal van kleine en middelmatige gemeenten, welke zich thans meestal met primitieve alarmsignalen behel- pen. De werkingssfeer van de sirene is van 218 K. M., al naar gelang van de sterk'e van het apparaat. De bediening geschiedt door handbeweging, het toestel komt overeen met een luchtpomp. Nog een zwaardere brandsirene werd gede monstreerd, berustende op samengeperste lucht, die zich in een reservoir gelijkvloers bevindt, dat door buizen in verbinding staat met het signaalapparaat, dat gewoonlijk op het dak wordt geplaatst. De werkingssfeer van het apparaat is 56 K. M. Voor groo tere gemeenten kan dit toestel met een elec- trische uitrusting worden geleverd, het kan dan een werkingssfeer van 18 K-M. berei- ken. Het is een Zweedsche vinding, welke ir. ons land nog niet is toegepast. HET GEVAARLIJKE ZWAVELZUUR. Te Vcghel is een zekere N. in aanraking ge- komcn met zwavelzuur. Hij kreeg ernstige brandwonden. Zijn toestand is zorgwekkend. EEN NEUW WEEKBLAD. Naar wij vernemen zal het Verbond1 van Actualisten in het laatst van deze maand een weekbh-td dcen verschijnen. dat den naam zal dragen van „De Vaderlander" TEGEN EEN WAGEN GEREDEN. Onder Aalst (N.-Br.) is de motorrijder H. in groote vaart tegen een wagen opgereden. Hij werd ernstig gewond, terwiji de duorijder B. lichte hoofdwonden bekwam. Beiden zijn naar het Ziekenhuis te Eindhoven vervoerd. VALSCHE DIPLOMA'S? Eenigen tijd geleden vervoegde zich bij een drukker in de Fagelstraat te Amsterdam een persoon, die zich uitgaf als de zoon van den directeur van de Utrechtsche Bijzondere Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus Jan van Nassau. Hij bestelde bij den druk ker 1 GO diploma's op naam van deze school, Daar de drukfer ondanks zijn herhaalde pogingen na de fevering van het drukwerk het verschuldigde bedrag niet kon los krij- gen en hij argwaan begon te koesteren, wendde hij zich tot de politic. Uit het door de politie ingestelde onder zoek is komen vast te staan, dat in Utrecht bovengenoemde school niet bestaat. Er be staat wel een school Jan van Nassau, doch dit is een kweekschool voor onderwijzers. De besteller van het drukwerk, wiens adres bekemd was, werd daarop door de po litie aangehouden. Bij een huiszoeking te zijnen huize verricht, werden nog 90 exem- plaren der diploma's gevonden, welke in be slag genomon werden. Hij verklaarde, dat hij de andere tien exemplaren had verscheurd en dat hij de diploma's „zoo maar eens" had laten drukken. Daar er tegen hem geen di- recte aanwijzingen waren, moest hij worden in vrijheid gesteld. De commissaris van politie in de achtste sectie te Amsterdam vermoedt evenwel, dat de diploma's onrechtmatdg zijn gebruikt en verzoekt daarom hen, die sedert 1 April van dit jaar personeel hebben aangenomen in het bezit van een eiinddiploma van de Utrechtsche Bijzondere Hoogere Burger- school met 5-jarigen cursus Jan van Nassau of hen, wiens zulk een diploma werd aange boden of verstrekt, zich tot het geven van inlichtingen te vervoegen aan politiebureau Marnixstraat 148. SALARISREGELING RIJKSAMBTE- NAREN. Het Alg. NederL Correspondentiebureau te 's-Gravenhage meldt: Naar wij uit goede bron vernemen, zijn de mededeelmgen. die de laatste dagen itn verschillende dagbladen zijn verschenen om- trent de nieuwe salarisregeling der rijksamb- tenaren, blijkbaar afkomst-ig van personen, die tot het doen dier mededeelingen niet be voegd waren, niet in overeenstemming met de waarheid. Daarenboven zijn verscheidene gepubliceerde wedden onjuist. BELASTING WILLEN BETALEN, MAAR NIET KUNNEN. Het vorige jaar heeft het gemeentebestuur den min. van financien verzocht meer zitda- gen per maand voor het betalen van de rijks- belasting te Aalsmeer te doen houden, daar het soms voorkwam, dat de belastingbetalers uren in de rij moesten staan en dan nog on- verrichterzake huiswaarts keerden. De minis ter berichtte niet aan dit verzoek te kunnen voldoen en bepaalde dat in twee maanden van het jaar, twee zitdagen zouden .wordea gehouaen. Dat de raad het goed heeft ingezien, is weder Dinsdag gebleken. De rijksontvanger uit Nieuwer-Amstel, die zitting moet hou den den 2en Dinsdag van deze maand van 10 tot 3 uur, kwam des morgens te 9 uur, versterkt met een ambtenaar, en toen stond al een dichte haag van menschen te wachten om hun belasting te voldoen. Tegen 3 uur, de tijd van sluiting, stond het lokaal nog vol en wachte een dichte haag van menschen in het toegangspad. Velen was de moed in de schoenen gezonken en waren zonder te kunnen betalen -- naar buis'afgetrokken. Om 3 uur was de drang zoo hevig, dat de rijks- ambtenaar de hulp van de politie kwam in- roepen om de orde te handhaven. Om half- vijf was het nog even druk. Mopperen niet zoo weinig, zegt het Hbl., waaraan wij het bovenstaande ontleenen. Mr. ZIMMERMAN GOUVERNEUR- GENERAAL VAN NED. INDIe. Naar men aan het Hbl. van betrouwbare zijde meldt, zal mr. D. Fock het volgend jaar als gouverneur-generaal van Ned -Indie wor den opgevolgd dror mr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam, thans als commissaris-generaal van den Volkenbond te Weenen werkzaam. RELLETJES IN HARSKAMP. Omtrent een relletje, dat in de Harskamp heeft plaats gehad tuschen de infanterie te Venlo en huzaren uit Breda, wordt aan de „N. Venl. Crt." gemeld: Het was Dinsdagavond ruim tien uur Het kamp was zoo goed als duister, slechts enkele lampen verlichtten het. Plotseling deed een grcep cavaleristen, na een woordenwisseling, een aanval op de infanteristen. Hoe groot die grcep was, weet men niet juist te zeggen. het kunnen twintig, het kunnen dertig, het kun nen ook veertig manschappen geweest zijn. De duisternis beletle het juiste aantal vast te stellen. Een zaak staat echter vast, en wel, dat de geheele groep onder bevel stond van een wachtmcester der cavalerie, die gewapend met een klewang als een razende om zich heen sloeg en de manschappen tot aanvallen aanspoorde. De aanleiding tot en de oorzaak van dit gewelddadig optreden is tot heden niet bekend. Men vermoedt dat de kinderachtige jalousie tusschen beide wapens hierbij een hcofdrol gespeeld heeft. De kloppartij veranderde in een gevecht en toen deden de offieieren krachtig en doelbe- wust ingrijpen. Het „te wapen" werd gebla- zende infanterie ontving scherpe patron en en teen, was er een korte tijd, dat infanterie en cavalerie in gevechtsformatie met geladen geweer en bajonet op, tegenovcr elkander stonden. Het gelukte door oordeelkundig op treden der offieieren de vechtenden te schei- den en uit elkander te doen gaan. Patrouilles met geladen geweer doorkruis- ten het kamp en herstelden de rust. Een on- derzeek naar het gebeurde wordt ingesteld. DE „ECHOPUT". Een bericht heeft de ronde gedaan, dat de bekende Echoput in Hoog Soeren voor het eerst sedert menschcnheugenis drcog staat en als bijzonderheid rr aan toegevoegd, dat er ook na de veelvuldige regns geen water in staat. Volgens de „Zutph. Crt." staat de „Echo- put" echter, evenals zeer vele putten in Hoog- Seeren, al drie jaar drcog. Men vermoedt, dat er drie jaar geleden een verzakking of ver- schuiving heeft plaats gehad in de spren- gen op de Veluwe, die deze putten voedden. Sinds dien tijd staat de „Echoput" droog. Voor de bezoekers wordt er water ingegooid, maar dat loopt spoedig weg. zoodat die be- werking telkens meet herhaald worden. Voor de andere putten wordt het water per wagen uit Apeldoorn geregeid aangevoerd. Provinciaal Nieuws DE FEESTDAG VAN DE V. V. V. TE BERGEN. De dag van gister is voor Bergen een dag van ongekend succes geweest. Het weer, war.rvoor den vorigen avond nog ten zeerste gevrecsd werd, was buitengewcon gunstig, zoodat duizenden naar Bergen waren getogen en deze duizenden hadden slechts een woord van lof voor hetgeen Bergen gepresteerd heeft. Dank zij dc schitterende afzetting van het Van Reenen-park door de gemeente kon het publiek het Bloemencorso des middags op een behoorlijken afstand gadeslaan en gerui- mcn tijd volgen. De aangebraehte vlaggen en bloemenversiering, die onder leiding van den gcmeente-architect tot stand was gekomen, deed het daar ook bijzonder aardig. Toen om 3 uur de tonen van Bergen's Har- monie de komst van den stoet aankcndigde, kwam er een beweging in de menschenzee, die voor de orde het ergste deed vreezen, maar dank zij de door den bunrgemeester ge nomen voortreffelijke ordemaatregelen en het zeer tactvol optreden van de politie, werd elk incident voorkomen en bereikte het corso zonder moeilijkheden het afgesloten gedeelte van het Van Reenen-park. Dat het bloemencorso iets beteekende deed al dadelijk het programma, waarvan er dui zenden verkocht werden, vermoeden. De werkelijkheid overtrof desondanks aller ver- wachtingen. De deelname was zoo groot, dat bijn aaneengesloten den geheelen omtrekvan de Hertenkamp bezet was De meisjes en jongens, die zich voor de V. V. V. met den programmaverkoop beijver- den en niet het minst de aardig gccostumeerde meisjes, die voor het Helden der Zee-fonds collectcerden, gaven door hunne drukke be- weeglijkheid mede kleur aan hetgeen op straat geschiedde. De groep van de V. V. V., bestaande uit acht voorstellingen en ontworpen door den heer Arthur Verbeeck, trok de algemeene be- wondering. Het zal moeilijk zijn in Bergen met iets mooiers uit te komen. Deze groep gaf een algemeene voorstelling van de bloemen en niet alleen door het ver- toouen van een groote verscheideuheid, maar vooral door wat er om de bloemen heen ge- beurt, als overbrenging van het stuifmeel door den wind, de bijen en de vlinders. Van deze groep, die door r.uim 200 kinderen cn joogedames, waarvan een groot aantal te paard, kunnen wij slechts de hoofdfiguurtjes noemen. j Diete Smit was een allerlicfste Flora; Tine van Gulik een snoezig windekindje; het kindje Sc^Qfiflhoveu ecu schalksehc apior; dat van den heer Buisman een leuke amorwagenmea ner; mej. Barnaart een schitterende bijou- koningin, en mej. Zwaan een bloemenko- ningin met een koninklijke houding; maar ook mej. La Grange kon er zijn. De bijenkorf met er omheen de meisjes in provinciale klee- derdracht, was iets moois en de wagen met Flora enz. iets schitterends van afwerking. Getrokken door vier paarden mat deze wagen een 13 meter, zoodat het zeker een groote stuurmanskunst vorderde om met dezen wa gen door't dorp te rijden, doch ook dit geluk te uitnemend, al werd er op den hoek van de Stationsstraat veel hinder ondervonden van de autobus van den heer Parma Op zulke uren is het noodzakelijk, clat "deze bussen een andere standplaats innemen. De heer Ter Hall, die met een numrtier be staande uit 5 voorstellingen den stoet sloot, was op grootsche wijze, zooals men1 in dit op- zicht van den heer Ter Hall mocht verwach- ten, voor den dag gekomen. Zijn nummer, dame en heer in Japansch wagenf je, was su- bliem. Ook van de Gelukspoppen en van het nummer Bloempjesvlechten in Biedemeiertijd kan dit gezegd worden. De heer en mevrouw Ter Hall verstaan de kunst om het publiek van de nummers die zij uitbeelden te doen genieten. Die. van den. heer Ter Hall waren, evenals de uitne- mende nummern van de V. V. V., buiten me- dedinging. Dat de heer Ter Hall zijn num mers liet vc-orafgaan door Holder's Stedelijk Muziekcorps, van welk corps zijn broer di recteur is, was zeker niet het minst een aan- gename verrassing. Het corso werd hierdoor door twee uitnemende corpsen opgeluisterd en met hot cog op de lenute van den stoet was dit wel zeer gewenscht. Onder de om de prijzen kampende nuinmei"s viel ook heel wat inoois op te merken. No. 24, „Zomerland", van de familie Midderich, trolc a tier aandacht en was schitlerend van zonne- kleuren. No. 25, „Bergen's' Natuurschoon", iutgebeeid door de kinderen van de Berger Schoolvereeniging, was eveneens af. Dit kan ook gezegd worden van No. 26, „Duinflora", ontworpen door mevrouw Sangers van Hoorn. De kinderen Grondsma uit Alkmaar. vyarcn als kaasdragertjes allerliefst en origi. neel. De kleuters behielden gedurende den ge heelen tocht hun trippeldrafje. No. 5, „Dames aan t' toeren", mevrouw en Nanny de Heer Kloots, was buitengewoon fijn. No. 8, „Zigeunerkamp", van de familie de Wit, was in een woord af. No. 3, „Javaan en Chineesche dame in rijtuigje", van Jan en Lucie de Neree tot Babberich, was eveneens een zeer fijn nummertje. Rie Groot en Jan Dekker waren een paar goed uitgebeelde Volendammer vischboertjes. De „Radio-auto"' van den heer Singers was iets origineels; het kindje v. d. Sluis als „Heidefee" een schat« je; de jongeheer Bertyiout een goed uitge-. beelde „Jockey" en de „drie Indlanen" een heel aardig groepje. No. 22, Amor's Zege- tocht" was niet onverdienstellJL Het effect van dit nummer werd echter belcmmerd door de drie begeleidende moeders, die niet begre- pen dat zij overbodig waren. De jury "kende ten slotte de volgende prijzea toe: le prijs „enkelingen"„Jockey", van H. Berkhout; 2e pr. „Heidefee", kindje v. d. Sluis. le pr. „paren": .Dames aan't toeren", me vrouw en Nanny de Heer Kloots; 2e pr. „Ja- vaan en Chineesche dame in rijtuigje" (Jan cn Lucie de Neree tot Babberich); 3e pr. „Kaas- dragertjes" (kinderen Grondsma); 4e pr. „Amor's Zegetocht" (kinderen Loevens en Postma). le pr. „groepen": „Zomerland" (Midde rich); 2e pr. „Zigeunerkamp" (familie de Wit)3e pr. „Indianen" (Groeneweg)4e pr. „Bergen's Natuurschoon" (Berger Schoolver eeniging). v De prijsuitreiking geschiedde namens <!e commissie door den heer Nannes Gorter vanaf de tent in „De Rustende Jager', die vooraf mededeclde, dat de V.V.V alle deelnemende kinderen Maandag a.s., 's avonds 7 uur, op een tuinfeest in „De Rustende Jager" noodigt, waar o. m. mevr. Antoinette van Dijk een marionetten-theater zal vertoonen. Spr. bracht in krachtige bewoordingen dank aan alien die tot het slagen van den voor. Bergen zoo uitnemenden dag hadden medege- werkt, speciaal een woord wijdende aan de V. V. V. met den heer Klomp als organisator van dezen dag, het gemeentebestuur, den bur gemeester, den heer en mevr. Verbeeck, den hcer en mej. Molenaar uit Alkmaar, de dames van het Kinderkoor der Berger Koorvereeni- ging, Bergen's Harmoniecorps, Heider's Har- monieccrps, den heer Boend'ermaker, den heer en mevr. Ter Hall, de commissie- cn juryleden, de commissarissen, de directrice van de Va- cantiekolonie te Bergen aan Zee, den heer Roggeveen, de politie en anderen. Spr. deed voorts uitkomen, dat de V.V.V. den deelnemers bijzonder dankbaar was, aangezien zonder hen't feest niet had kunnen slagen en dankte de pers, als grootste factor, om't publiek te bewegen Bergen te bezoeken. Dat dit in zoo grooten getale was opgekomen, verheugde spr. in hooge mate. Hij zag hierin het bewljs, dat het publiek naar Bergen wil, bracht het daarvoor dank en sprak het vertrouwen uit, dat de V. V. V. hierin een aanwijzing zou zien dat het gewenscht is op dezen weg voort te gaan. Na afloop heerschte er in Bergen lang een gezellige drukte. Tegen "den tijd van het concert in het Par- nassiapark te Bergen aan Zee, was het «p den weg naar zee een ongekende drukte van menschen met allerlei vervoermiddelen De belangstelling voor het concert was bij zonder groot. Niet minder dan 1200 betalende bezoekers waren in het park aanwezig, terwiji duizenden er zich omheen bewogen. De avond leende zich dan ook bijzonder tot dit feest. Het was een zeldzaam mooie zomer- avond en -nacht, want zelfs tot in den nacht bewogen honderden zich langs Bergen's we- gen. „De Vereenigde Zangers", onder leldtng van den heer Keereweer, concerteerde op ult- neruci'de wijze en oogstte een dankbaar ap- plaus. Dit koor bleek goed ingestudeerd. Het publiek uitte zijn instemming door een hartelijk applaus. Dc solisten, mej. Nauta en de heer Mazzo- leni, hadden een buitengewoon succes. Het stenigeluid van den heer Mazzoleni droeg zich uit over het geheele park en tijdens het con cert van de zangers en dat van Bergen's Hai^ojie onder de uitnemende leiding

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6