AlKmaarsche Courant De Kluizenaar van Far-End FEUILLETOjNM Honderd Zes en Twlntigste Jaargang, Yrjjdag 15 Angnstns. Proymciaal Nienws Uit de Pers Gemen^d Nienws Ho. IDS 1924 UIT BROEK OP LANGENDIJK. De Langendijker Groenten Centrale ver- gaderde 11 Aug. in het lokaal van het be- taalkantoor. Burgemeester Slot, voorzitter van het marktbestuur opende met een hartelijk wel- kom. Door den secretaris werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Aanwezig waren a'le afgevaardigde der aangesloten vereeni- gingen beuevens „Kbophandel". Uit het rap port van het betaalkantoor bleek dat er in de maand Juni is geveild voor een bedrag van 260.829.33 en over Juli 824 028.61 te samen 1 085.657.94, waarvan voor Broek op Langendijk over die twee maan 'en 105.163.22 en 113.399.98; Koedijk 30.159.88 en 103 825.96; St. Pancras 78.959 94 en 182.765.61, idem R.K 4.855.51 en 19.191 59; Zuid-Scharwou- de 7.572.39 en 41.368.67, idem R.K 3 784.31 en 3 137.66; Heer Hugowaard 3.809.02 en 59.490.18, idem R.K 9145.31 en 67.353.95; de Schermer 380 10 en 43.158 57; Ursem 1763 93 en 17 614.17; Hensbroek 7.710.07 en 34.102.41; Schermerhom 2.533 27 en 41.861 93; Oterleek 572.26 en /II 085.26; de Rijp, L. T. B. 1783.60 en 51.281; de Rijp en Omstreken 822.25 en 22.005,38; Divgrsen 1814 27 en 12.366,29. Met het oog op de grccte omzet werd ge- vraagd van het veilingspercentage niet ver- laagd kon werden. Werd geantwoord, dat dit midden in het seizoen niet aan te rader was, te meer daar men niet wist, hoe het ver- volg zou zijn, en dat het niet billijk was te- genover enkele vereenigingen, die in de ver- loopen maand veel hebben aangevoerd, terwij! anderen nog met hun producten moeten ko- men. Verder werd medenedeeld dat de bas cule die op proef was niet voldeed en werd voorgesteld gewone aan te schaffen. Dit werd goedgevonden en er werd besloten voor- loopig 15 stuks te koopen Een schrijven was ingtkcmen van Koop- handel, dat zij op het vcrfcek der L. G. C, om bij het laden den zonnetijd te handhaven niet konden voldoen. i De vergadering kon niet begrijpen dat, wanneer er op zonnetijd werd gewerkt, dit voor de bedrijven der kooplieden storend kon zijn. Daar ook de afgev. van Koophandel van hetzelfde gevoelen waren, zulien dezen het nogmaals bij het bestuur van Koophandel bespreken. Besloten werd het laten liggen van uitge- schoten producten- Er zijn nog altijd aan- voerders die hun producten welke door afwii- king worden uitgeschoten. laten liugen. Dit zal op de verg. der aangesloten vereenigin gen besproken worden. Nogmaals werd mede<redee!d, dat de maat van de uien zal ziin: voor neo tot 35 m M drielingen van 32 tot 43 m.M. Uten van 40 tot 75 m.M. en groote boven 70 m.M. met verzoek dit in de vereenigingen bekend te ma- ken. Vereenigingen. welke nogmaals rattense- rum wenschen te gebnn'-en kunnen dit zelf bestellen en de halve kosten terugvragen aan de L. G. C. Gevraaed werd near de kosten van den keuringsdienst, en wat daarmede in verb and staat Geantwoord werd dat de kcsten bedragen 74 per wagon aardatpe'en waarvan f 1.60 voor de plan tenziektokundigen dienst en /2.40 voor het uitvoer Contrf Bureau, plus 10 cent voor het certificaat- D°ar dit echter niet bekend was bij het begin der Campagne, wi'den de kooplieden h.eraan niet vold«en wot befreft de naar het, varieHM Duitschland, Frankri k, enz. Naderhand is nog gebleken dat net niet geheel noodzakeiijk was voor het vasteland, zoodat er nad'en weinig kenringen meer zijn gedaan. De afgev. van de Riio vend het be- besluit, dat elke schuit groenten apart meet geveild worden, zeer lastig, en zou graag zien dat er meer en bloc geveild kon worden. Antwoord: dat dit niet bevorderlijk was, en dat wanneer er bij het laden op gelet werd, het bezwaar endervangen werd. Den heer Kloosterboer te St. Pancras ver- wonderde het dat zoo'n besluit genomen was, daar hij meende, dat het reglement aangeeft dat alle schuiten apart moeten geveild wor den. Gebleken is echter dat het streng door- voeren van dit besluir in de oractijk gebleken was, zeer lastig te zijn. Het zou echter wer den nagezien, waar dan in een volgende vergadering over beslist zal worden. Hierna sluiting. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 6) Maar de epziener protesieerde tegen het plan zijn gevangene los te laten. „Het is zoo'n mooie vangst, juffrouw drong hij aan. „Niets aan te doen, Clegg. Ik heb het be- loofd. Dus moet je hem laten gaan." De man gehoorzaamde met zichibaren te- genzin. Toen, terwij 1 Brady zich haastig uit de voeten maakte, wendde hij zich cm en keek 't meisje nieuwsgierig onderzoekend aan. „Scheelt er niets aan, juffi-ouw Sara? Zal ik u even thuis brengen?" „Neen, dank je, Clegg", zei ze. „Ik \k ben zoo goed als 't maar hoeft. Ga jij maar weer naar je ontbijt terug." „Goed, juffrouw". Hij nam zijn hoed af en ging weer het boscli in. Het meisje stond hem na te kijken. Zij zag vrij blcek, maar ze stond flink en rcchtop, totu dat de jachtopziener uit het gezicht verdwenen was. Toen verslapte de strakheid van haar houding, zooals een gespannen draad ver- slapt, wanneer de spanning ploiseling opge- heven word^ en zij leunde hulpe'^os tegen DE GROOTE SPORTDEMONSTRATTES EN VOLKSFEESTEN TE OUDKARSPEL, OP ZONDAG 17 EN MAANDAG 18 AUGUSTUS a s. Men schrijft ons Na vele en uitgebreid voorbereidende werk- zsomheden, staan wij thans aan den voor- avotid van de feesten, georganiseerd door de Vereeniging Voor Veredeling Van Volksver- maak. Groot was het werk, grootsch zulien de feesten zijn. De eerste dag: Zondag l7 Augustus, zal gewijd zijn aan Gymnastick, Athktiek en doch over het vervolg aanstonds. Voetbal- en Gymnastiek-Vereenigingen (een 20-tal vereenigingen zal deelnemen), zulien elkaar bekampen in verschillende wedstrijden, zooals: Estafetteloopen voor voetbalvereeni gingen. Tremplin Hoogspringen voor Dames- Gymnsstiekvereenigingen (Persons-1), Pols- stokhoegspringen voor turners (Pcrsoneel), Hordenioop voor voetbal vereenigingen, Hin- derniswedstrijd voor gymnastiekvereenigin- gen, Hardloopen voor turners en voetballers (Personeel), Estafetteloopen voor Dames- Gymnastiek-Vereenigingen, enz. De eerste dag zal worden besloten met Groote Windhondenrennen, waaraan 15 hon- den zulien deelnemen onder de bepalingen van de Ned. Windhonden-Renvereeniging Hardloopen, baan 200 M., Hordenioop, baan 200 M., teiwijl hierna een speciale re.i wordt gehouden, waarbij alle honden gelijk worden gestart. Na afloop hiervan Groot Springconcours, hindernts lioog 2.M., waarvan een zilveren wisoclbeken is beschikbaar ges'eld. Den tweeden dag zulien Kinderspelen en Volkseefeningen worden gehouden. Als een van de aardigste attracties kan worden ge- noemd een Ballonwedstriid. Hiervoor zijn door de firma Vrcom en Djreesman uit Alk- maar 300 ballannetjes beschikbaar gesteld. >ze ballonnetjes worden door 300 kinderen iegelijk opgelafen, en het kind1 wiens ballon den vcrsten afstand hecft afgelegd, ontvangt een prijsje Tevens is het bestuur der vereeniging er in mogen slagen, dat Vliegdemonstraties zulien worden gegeven. jdaandaprmoriTen kwam van het vliegkamn „De Kooij" officieel bericht binnen, dat Maandagmidda.? a.s. boven het feestterrein zal worden gevlogen. Ook deze mededeelir.g. thans officieel in het open ban- gedem. zal zeker niet nalaten. be- zoekers te trekken, om van alles te kunnen genieten. Doze twee dagen beloven veel moois en veel gce-ds Oudkarsne! heeft zich opgemaakt om deel- nemende vereenim'ngen en bezoekers feesteliik te cntvangen N; Is is nasclaten om alles zorsrvuldig voor elkaar te zet'en en te regelen. Oudkarspe! is gweed en de bezoekerks, die in grooten getale zulien opkomen, kunnen te- vreden ziin. U wacbfen een paar feeetdanen. die u vol- !e-"ne voldoening zulien schrnken. Zie de advertentie in d,:f nummer, UIT BERGEN. COI.LECTE DORUS R1JKERS-FONDS. Ondergeteekenden verklaren, dat zij bij de opening der bussen, waarin gecollecteerd is 13 August'is 1924 te Bprgen fN.-H.) voor het Dorus Rijkers-Fonds, bevonden hebben, dat deze bevaiten: Bus 1. mej. L Klangwaart, 31.46J4'; bus 2, mej. B. Beymeh, 14.49; bus 3, mej. L. Boersse, 20.76; bus 4, mej. W. Boersse, 25.47bus 5, mej. H. Twisk, 28.15; bus 6, mej. L. I Met, f 31.80; bus 7. mej. J. Piet. 2875; bus 8, mej T. Tafelkruier, 65.50; bur. 9. mej. A. Duits, 36.60; bus 10, mej. L. Korver, 30.50; bus 11. mej. K Entken, 21.30; bus 12, mej. S. Horn 30.50; bus 13, mej. D. Bol, ,f 30.40; bus 14. mej. A D ogemans, f 26 80; bus 15, mc-j. Lauer, 40.32; bus 16, mej. B. Mander- 59..oO; bus 17, mej. A. S. Staalman, 64.07; bus 18, mej. B. ter Hall, 32 65' bus 10 heer T. ter Hall. 14.89(4 bus 20 mej. H. Nenstiehl, 24.30; bus 21, mej. T.' Verbeeck, 49.04'A; bus 2.2, mej. R. Adam, f 36.92 y<bus 23, mej. L. Bos, 27.80; bus 24, mej. M. Briefjes, 1.50; bus 25, mej. W. Haares, 26 56bus 26, mej. S. Deae, 35.1514 bus 27, mej. M. 't Haft, f 19.42 'A bus 28, mej. N. Verweel, 23.71bus 29, mej! J Grootjes, 15.46; bus 30, mej. A.. Pie, 16 26; bus 31. mej. N. Po'ortenaar, J 30; bus 32, mej. J. Ewouds, 60.46; bus 33, mej A Edens. 24.34 U; bus 34, mevT. Poorte- naan 56; bus 35. mei. Visser, 43.36; bus 36, Cappen Ewonds, 29.25, samen een be drag van 1.153.98. Dit bestond uit: 1 bank- biljet van 25. 10 rijksdaalders, 219 guldens en de rest uit kleine munten. Voorts werd in deb us sen gevendten: een Fr. 25 centimes-stuk. een 10 ore-stuk. one pen ny. een rente-pfennig, een oude cent en een sn,eefeltje, dat aan de achterzijde op een rijks- daalder neli'kt. Hii. die dit voorwerp bij ver- een bcomstam aan, slap en be vend. Haar ze- nuwen waren te sterk gespannen geweest door deze ontmceting met Zwarten Brady. Toen zij voelde, dat haar knieen onder haar knikten, krulde een verachtelijk glimlachje haar lippen. „Je 'bent voor geen kleintje vervaard, dat meet ik zeg;gen", fluisterde ze trillend en een ircnische flikkering danste in haar cogen. Zij bteef tegen den beschuttenden boom leuinen en na een paar minuten bedaarde het bonzen van haar hart en kwam de kleur weer op haar lippen terug. Eindelijk boog zij zich cm haar hoed op te rapen, die aan haar voe ten geyallen was en ging op weg door het boscli in de richting van het huis. Barrow Court zooals de naam al deed vermoeden lag aan den rand van een heuvdrug, beschut tegen den noorden- en oostenwinden door een breeden gordel van pijnbcomen. Die stonden in een halven cir- kel cm het huis en altijd was er een zacht ge- ruisch en gefluister in hun toppen. Sara Tennant hield van het zachte, fluiste- rende geluid. Vanaf bet eerste oogenblik, dat zij in Barrow was komen wonen, had het voortdurendv suizen van de pijnboomen een buitengewone bekoring voor haar gehad. Dat geluid en ook de pittige geur scheen onaf- scheidelijk aan haar heele leven daar ver- bcndien te zijn, zooals een enkele draad van een beoaalde kleur-over de heele len,gte van gissing in de bus heeft gewarpen, kan het als- nog tegen een echtem Rijksdaalder inwisselen bij den heer Ter Hall, villa „Jodamar", te Bergen'. De verkoop van boekjes heeft daarbij opge- bracht 30.10, zoodat totaal in Nederlandsch geld on+vangen is 1.184.08. Ten overstaan. van notaris van Riet had Dinsdag de publieke veiling (afslag) plaats van eenige perceelen behoorende tot de na- latenschap van wijlen Jn. Oldenburg Jbz. De verkooping werd door de familie opge- houden. Door den heer F. F. M. Dingemans al- hier, diensfplichtige der lichting 1925, is voor den tijd van tien jaar eien vrijwillige verbintenis als aspirant-reserve-officier van Gezondheid aangegaan. De door het Plaatselijk Comite der R. K. Vereeniging tot bestrijding der Tubercu- lose „Herwonnen Levenskracht" op Zondag 1.1. gehouden collecte heeft opgebracht 93.20. Donderdagmorgen is door de firma Van der Ploeg te Apeldoorn de auto-brand- spuit aan de gemeente afgeleverd. In tegen- woordigheid van Burgemeester, wethouders en eenige raadsleden, opper-brandmeester en brandmeesters werd de spuit beproefd, eerst op de waterleiding op den hoek, Studler van Surcklaan-Meer weg, en vervolgens in de vaart aan de Vaert. Zoowel in open water, als op de waterleiding voldeed de spuit zeer goed en mag de gemeente geluk gewenscht worden met deze grot,e aanwinst voor de brandweer. De motorspuit wordt in het Spuitenhuis aan de Karel de Grootelaan on- dergebracht. Door den burgemeester zijn eenige personien aangewezen, die bij brand het eerst gewaarschuwd moeten worden. Aan hun woningen zal een bordje worden aange- bracht, terwijl op verschillende punten in het dorp brandschellen zulien komen. UIT OOSTHUIZEN. Alle gevalkn van mond- en klauwzeer in onzc gemeente zijn nu herstcld verklaard. Deze ziekte kwam nagenoeg onder elken vee- stapel in onze gemeente voor en wij hopen, dat deze ziekte zich niet wederom zal vertoo- nen. Armvoogden der afdeelingen Oosthuizcn en Etersheim zulien Vrijdag den 29sten dezer schouw houden over de onder hun beheer staande landerijen, waarvan door belangheb- benden kennis kan worden genomen. VERSCHERPING VAN DE LOTERIJWET. Mr. Joh. J. B(elinfante) schrijft o.a. in De Vrijheid ever het bij de Tweede Kamer inge- diende wetsontwerp tot wijziging en aanvul- ling van de Loterijwet Wat baten wetten, die niet gedragen wor den door de zeden, door de volksovertuiging? Zonder met Prof. Krabbe den grondslag van alle recht te willen zoeken in het rechtsbe- wustzijn van het vclk, mogen wij toch wel zeggen, dat een wet, die in dat rechtsbewust- zijn geen weerklank vindt, tot mislukking,ge- dcemd is. Zij wcrdt niet gevoeld als reddijk en noodzakeiijk, maar als een hinderlijke be- lemmering, waaraan men op alle mogelijke wijze tracht te ontkomen. Thans wil de minister van Justitie eohter, in stede van te erkennen dat het loterijverbod een failure is gewest, de deur nog wat ste- viger trachten te grend/len. Hij wil de par- ticuliere premieleeningen alleen dan nog toe- staan, wanneer geldfclegging, met een voor den belegger bijkomstige kans op een premie en niet speelzucht het motief is, waarom men ze wil koopen. Hier is de clericale bewinds- man aan het woord, die harten proeft en nie- ren van het koopend publiek en die tot dat publiek zegt: indien het verlangen naar de premie bij u op den vcorgrend staat, dan zal ik u beletten dat verlangen te bevredigen: want gij zult niet spelenDoch hoe dit crite- rium in de practijk te handhaven zonder tot willekeur te vervallen? Een premieleening wordt uit den aard der zaak steeds uitgege- ven tegen lager rentetype dan een gewone leening. Wie dus de premieleening neemt, kiest alleen deze wijze van geldbelegging om de premie. Die premie is voor hem alles be ll alve een bijkomstig motief, doch wel dege- lijk een zeer vcornaam, zoo niet het hoofd- motief, waarom hij de obligatie koopt. Conse quent redeneerend had de minister dan ook alle premieleeningen behooren te verbieden. Hij ware daarbij ook gebleven in de lijn van de partij, waarvan hij deel uitmaakt, die, zoo als men weet, principieel tegen alle geldlote- rij gekant is. In parentheci voegen we hier- aan toe, dat het ons ncoit duidelijk is gewor- den, op welke bijbelteksten de antirevolution- naire partij dit programpunt baseert. In elk geval bepaalt deze antirevolutionnaire minis ter zich cok in deze wet tot het reglementee- ren van wat zijn partij als zonde bcschouwt; hij durft de premieleeningen niet geheel uit ons land bannen; de ,,serieuze premieleenin gen zulien tcegelaten blijven. De Kroon zal een weefsel telkens tcrugkeert. Zij was wanhopig ongelukkig en eenzaam, toen zij voor het eerst op het buiten kwam; en den heelen langen, slapeloozen eersten nacht had ze in haar levendige„ kinderlijke verbeelding het gevoel gehad, dat de groote, wuivende boomen, die in het maaniicht ails geetst ischenen tegen den hemel, haar verla- tenheid begrepen en troostend hadden ge- fluisterd en geneuried buiten haar raam. Later had zij geleerd, dat de stem van de pijnboomen, zooals de stem van de zee, altijd zingt op een toon die oveneensiemt met de ge- moedsgesteldheid van hem, die luistert, wan neer je vroolijk bent, dan zulien de pijnboo men van zonneschijn en zomer fluisteren, dan vertelt de eene boom kleine liefdes-idylen aan de andere, maar wanneer je hart onrustig en bezwaard is, dan zul je alleen maar een treurzang hooren in het gesuis van hun wui vende toppen. Toen Sara uit het schaduwrijke bosch kwam, zochten haar oogen onwillekeurig den breeden' gordel van boomen op den heuvel te- genover haar, en het grijze massief van het huis, dat zich scherp afteekende tegen het altijd groene loof. Een glimlach van 'blijd- schap vloog over haar gelaat; voor Sara lag er iets bijzonder .aantrekkelijk9 in den bouw van Barrow Court al vertoonde het allerlei dnregelmatigheden, waardoor het nooit van- uit een architectonisdi oogount een beziens- in zijn stelsel eventueel hebben te beoordee- len, of al dan niet toestemming tot de uit- gifte van premieleeningen zal worden ver- leend. De toesteming zal alleen kunnen wor den verkregen als de aanlegster is een naam- looze vennootschap, een cooperatieve of an dere rechtspersoonlijkh'eid 'bezittende vereeni ging of een stichting. En voorts moeten wor den nageleefd nadere vcorschrif:en, die bij algemeenen maatregel van bestuur zulien kunnen worden gesfeld. Practische beteekent dit dus, dat de depar- tementsambtenaren voor de toelaatbaarheid van een premieleening regelen gaan stellen. In welken geest dit zal geschieden, valt af te leiden uit den aanhef van de Memorie van Toelichting, waarin de Minister aangeeft, welke kenmerken erop wijzen, dat een premie leening valt aan te merken als een verkapte loterij. „Uitgifte van stukken van kleine waar- de, het systeem van inwisselen van oude obli- gaties tegen nieuwe met bijbetaling van een kleine vergoeding, ten einde wederom aan een nieuwe trekking te kunnen deelnemen, het groot aantal op elkander volgende trekkin- gen, enz., wijzen erop, dat de premietrekkin- gen het hoofddoel vormen en niet de geldbe legging en derhalve slechts sprake is van ver kapte loterij'. Dat alles zal dus, wordt dit ont- werp wet, vcortaan verboden zijn. Maar wat beteekent dit voor de praktijk In de eerste plaats wel dit dat voortaan alleen de meer gegoeden, die over eenige honderden of dui- zenden guldens ter bele'gging de beschikking hebben, aan premieleeningen zulien kunnen deelnemen en een grooten prijs zulien kunnen trkken, terwijl de kleine man, de arbcider, de beambte of kleine neringdoende geen kansje in een premieleening meer zal kunnen wa- gen. Als eerste criterium toch voor de ver kapte loterij ncemt de minister: Uitgifte van siukken van kleine waarde. Nu achien wi^ juist de beteekenis uit maatschappelijk oog- punt van de loterij hierin gelegen, dat zij voor de minder gegoeden een mcgelijkheid cpent om het wat beter te krijgendat zij wat hoop, wat zonneschijn brengt in menig vreug- deloos bestaan, waarin geen enkel perspectief is om vooruit te komen. Wie hier op aarde tot de beter gesitueerden behooren, hebben de loterij heel wat minder noodig dan de klei- nen, de economisch zwakken, die toch, al spaarden zij alle guldens, welke zij daanaan besteden zorgvuldig op, nooit het bedrag bij elkaar zouden kunnen krijgen dat een ge- lukkig toeval hun op hun briefje brengen kan. Maar juist daarom moet het bedrag der stukken zoo klein mogelijk zijn. Wat hier wcrdt voorgesteld is derhalve een bevoor- rechting van het bezittend: deel der natie en gaat in tegen het volksbelang. Het is ook on- menschkundig; want wanneer men den maat schappelijk zwakken elke kans en elke hoop ontneemt om tot een anderen staat des levens te geraken, dan vermeerdert men de som van ontevredenheid, die het voortbestaao. der maatschappelijke orde bedreigt. Om al deze redenen kunnen wij ons met dit wetsontwerp allerminst vereenigen. Deze zaak is geenszins zoo onschuldig, als sommi- geh wellicht meenen, het gaat hier in wezen tegen de loterij als zoodanig, al durft de mi nister, zooals wij zagen, de eonsequenties van zijn standpunt niet in vollen omvang aan. Zij die, met den heer Staalman, bezwaar hebben tegen de tegenwoordige ongebreidelde moge- lijkheid om ook insolide, ja zwendel-loterijen op te zetten, zulien ons moeten toegeven, dat op ander temein men denke aan de op- richting van allerlei naamlooze vennoot- schappen van bedenkelijk allooi, aan het plaatsen van aandeelen en obligaties van waardelooze ondernemingen straffeloos heel wat meer en erger geknoeid en gezwen- deld wcrdt en dat de daardoor berokkende nadeelen heel wat emstiger zijn, dan wan neer er op loterij'gebied kai onder het koren loopt. Intusdhen ontmoet een' wettelijke rege- ling, die tegen oneerlijkheid en kwade prak- tijken op het gebied der particuliere loterij waakt, bij ens hoegenaamd geen principieele bedenking; integendeel, wit zouden zulk een regeling, als in het algemd&n belang met in- genomenheid begroeten. Maar het ontwerp, dat thans is ingediend, is van veel verdere en naar wij meenen te hebben aangetoond van zeer bedenkelijke strekking. Men late zich door begrijpelij'ke ergernis over de wijze van optreden van een Broekhuys, niet verlei- den om dit anti-liberaal stukje wetgeving te siikken, te minder, nu het niet alleen in het voomemen ligt om het particuliere initiatief op loterijgebied te fnuiken, maar tevens om de Stiaatsloteri] geleidelijk af te sohaffen ten einde ons votk tegen zijn zin te beletten eens een kansje te wagen en het een opvatting van zedelijkheid op te dringen, die het, als met zijn aard in strijd, verwerpt. PROF. MR. J. DOMELA NIEUWEN- HUIS. t Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 88 jaren overleden mr. Jacob Domela Nieu- wenhuis, oud-hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks-Universiteit waardigheid genoemd' kon worden. Het middengedeelte van het huis was be- trekkelijk modern, in degelijken achttiende- eeuwschen stij'l gebouwd, maar aan beide zij- den op een eigenaardige manier geflankeerd door een massieven, middeleeuwschen toren, een overblijfsel uit den goeden ouden tijd, toen de Lovells van Fallowdene stand had den gehouden tegen alle indringers, zelfs niet met uitzondering van een zekeren Roderie, tegenover zijn leenheer en meester den Ko- ning, toen deze laatste niet geheel zonder aanleiding een verlangen had opgevat hem van zijn Hand en zijn vrijheid te beroo- ven; dit verlangen was echter door den s„- lieden bouw van Barrow bestemd geweest om onderdrukt te worden. Over de heele lengte van net huis, dat twee verdiepingen had, liep een' terras, zich ver- breedend aan de beicfe vleugels van het ge- bouw langs den voet van elk der torens en beneden dit terras waren groene, keurig on- derhcuden grasveldon met hier en daar ge- schoren taxusboomen; zacht glooiden de vel- den af naar een meertje, dat de natuur in de kom van het dal had gevormd Het schitter- de als een zilveren plaat in het zonlicht van den vroegen morgen. Keurige paden, afgezet door hooge buxus- hagen, doorsneden de zorgvlldig onderhou- den lumen en langs een daarvan koos Sara haar terug weg; haar stan ^-eitaastte zich tot te Gronlngert 4 De overledene wercf te Monnikendam ge- boren, studeerde te Amsterdam en Utrecht en promoveerde op een dissertatie, getiteld: „De straf der afzonderlijke opsluiting, his- torisch en critisch beschouwd vooral in hare betrekking tot ons vaderland". In 1884 werd hij hoogleeraar te Groningen en aanvaardde zijn ambt met een inaugureele oratie over; „De gevangenisstraf overeenkomstig de eischen van net recht en het maatschappelijk belang ingericht, de beste der straffen". In 1893 gaf hij met anderen uit: „Het wetboek van strafrecht. Rechtspraak en Nederland- sche literatuur, systematisch geordend" en in 19O0'het supplement bijgewerkt tot Octo ber 1899. Voorts was hij vast medewerker van het Tijdschrift voor strafrecht. In 1906 trad prof. Domela Nieuwenhuis wegens zijn 70-jarigen leeftijd als hoogleeraar af. De overledene heeft ook (te Amsterdam) het middelbaar onderwijs gediend en was van 1877 tot 1884 arrondissements-sehoolopzie- nen HET POSTWEZEN. Volgens „D« Grondwet" ligt het in de bedoeling der autoriteiten in het post- en telegraafwezen over het geheele land een algeheele reorganisatie tot stand te brengen. Men is namelijk van plan, het geheele land te verdeelen in districten#van tamelijk groote oppervlakte. In de centrumgemeenten van deze districten zal het hoofdkantoor voor ieder district worden gevestigd. In de binnen deze dis'.ricten gelegen gemeenten zulien als- dan de zelfstandige postkantoren, thans be- stuurd door gewone directeuren, verdwijnen, om plaats te maken voor bijkantoren, die resorteeren onder districtshoofdlkantoor en van daar uit geadministreerd worden. Als plaatselijke chefs dezer kantoren zul ien commiezen-titulair worden aangewezen, terwijl de chef van het hoofdkantoor den titel van directeur (gelijk thans) zal voeren. GEVECHT IN DEN NACHT. Gisternacht te 2 uur zag een surveilleeren- de agent van politic voor het Statenplein te Groningen, dat een heer door een arbeider werd mishandeld. Hij trachitte den arbeider ft arresteeren, doch deze nam, na bedreiging den agent te zulien neerschieten, de vlucht naar een klein scheepje, dat tegen een groote Duitsche aak in Het Eemskanaal lag. In vereeniging met inmiddels toegesehoten po- litiehulp trachtte de agent den man daar te vatten, doch de geheele familie, die op het scheepje thuis behoorde, verzette zich daar- tegen. Er ontstond een gevecht, waarbij de politie genoodzaakt was van de vuurwapens gebruik te maken. De zuster van den ver- volgde, de 18-jarige A. H., kreeg een schot in de borst. Zij werd naar het Academisch1 Ziekenhuis overgebracht. De gezochte tracht te door het Kanaal over te zwemmen te ont komen, maar hij werd, aan den anderen kan>t aangekomen, gearresteerd. Het bleek te zijn de 33-jarige S. H., lid van een bij de politie zeer beruchte familie. De mishandelde heer was intusschen stfl- letjes naar huis gegaan. Wie hij was, weet men niet. De politie wil ook graag kenni? maken met hem en roept hem daarom op, voor haar te willen verschijnen. DUURDERE MELK. De Haagsche Melkhandiel deelt mee, dsi. tengevolge van de hooge boter- en kaasprijt zen de in- en verkoopsprijs van melk met in- gang van 15 dezer met 66n ment per litee wordt verhoogd. DE MAANSVERDUISTERING VAN GISTER. Door een drukfout, zegt die N. Rott. CrtIs een onjuistheid geslopen in het stukje van prof. dr. Nijland over de maaiisverduiste» ring. De zetter maakte van zomertijd abut- sievelijk zonnetijd. Wij herplaatsen het stukje hier nog eens: 4 „Mag ik nog even aan de mooie totals: maansverduistering van Don derd a ga vond herinneren? Het verschijnsel verloopt aldus:' De maan komt gedeeltelijk yerduisterd op_'. (voor midden-Neaerland 8 u. 20 m.). De t*>' tale verduistering duurt van 8 u. 51 m. tot 10t u. 30 m. De maan treedt te 11 u. 29 m. uit de kernschaduw en te 12 u. 27 m. uit de half- schaduw der aarde. Alle opgegeven tijdea zijn zomertijd". i Van andere zijde schrijft men nog aan dat blad.j Als de maan opkomt, is de eclips reeds bijna een half uur aan den gang, zij zal te, 8 jjO totaal zijn, en de maan zal zich als eeal roodkoperkleurige bol laag in het Oosten ver- toonen. De intrede der sJagschaduw der eaw de, die op den afstand der maan mg deal diam. heeft van 1.66 maal de diam. der in aan, d. i. ongeveer 5776 K.M., is hier niet richt- baar, Aan de linkerzijde begint even over hall elf het eerste licht weer zichtbaar te worden, en schuift de slagschaduw onzer aarde lang- zaam weg, tot het laatste uitw. contact even voor half twaalf plaats vind/t. Het belangrijkste bij maansverdufstering b de Hour van de verduisterde schijf der maan. Meesta! vertoont deze de roodkoperkleur, hardloopen, toen de waarschuwende tonen van de gong plotscling tot haar oor door- drcngen. Met een kleur als vuur en buiten adem be- reikte zij het huis. Zij slingerde haar hoed weg, terwijl zij door de ruime eiken-betim- merde hall liep, en vloog de gezellige, zon- nige eetkamer binnen, waar twee knechts nis- tig bezig waren de laatste hand te leggen aan de on'tbijttafel. Dicht naast het open venster stond een rol- stoel voor een invalide en daarin zat een man van omstreeks twee a drie-en-zestig jaai, een plaid over de knieen. Hij leunde voorover en gaf vol vuur enke le orders aan een tuinman, die aandachtig buiten op het terras stond te luisteren; zijn opgewekte, belangstellende manier van doen was in eigenaardige tegcnstelling met de hul- peloosheid, die 'de invalidcnstoel deed veron- derstellen. „Dat is alles, Digby", zei hij leven dig. „Tk zal vandaag wel eens zelf de kassen dcor- gaan". Terwijl hij sprak, wenkte hij een van de be- dienden in de kamer het raam te sluiten ei wielde toen met venvonderliike snelheid zijn stoel ra?r 'de tafel. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5