meuif? eonferenhe voor de veidere 1nknm- P-D& der bewapeningcn en voor de codificatie flocTi is van zeer verschillcnd type en helder- lield. wat voor de waarnemers altijd een bij- zonder punt van aandacht uitmaakt. Gisteravond heeft men gunstige gelegen- heid gehad om het fraaie verschijnsel van de maansverduistering waar te nemen. Uit Amsterdam wordt nader gemeld: Waar de maan in den regel een bijzondere aantrekkingskracht heeft voor minnekoozen- de .paartjes, weetgierige astronomen, senti- menteele dichters en zoo nu en dan een fail- leerenden bankier, hedenavond mocht zij be- langstelling genieten van een ruimere kring. Want vanavond had een totale maansver duistering plaats, die hier te lande geduren- de de geheele totaliteit waarneembaar was. En om dit zeldzame schouwspel gade te slaan, hadden velen zich verzameld op de Amstelbruggen en vooralook op de zand- vlakten aehter de nieuwe buurten van plan- Zuid, daar waar de huizenrijen eindigen. Ook wij hadden ons hierheen begeven. Tegen half negen kwam boven den hori zon een nevelige, roodachtige vlek, die nau- welijks te onderscheiden was van den nog lichten zomeravondhemel. Deze vlek was de verduisterde maan. Volgens de o'fficieele ge- gevens kwam de maan op om kwart over acht. gedeeltelijk verduisterd. De totale ver- duistering begon om 8 uur 50 minuten. Voor den gewonen mensch was de overgang van gedeeltelijke tot fotale verduistering on- geveer niet waer te nemen; hij zag sleehts die vage rossige vlek. Naarmate het donkerder werd en de maan ♦ooger aan de lucht kwam, was de eclips duidelij'k waar te nemen. Maar de grenzen van de verduisterde maan bleven wazig. Want, zeggen de geleerden, de rand van de schaduwkegel is niet scherp begrensd omdat de zon niet een lichtgevend punt maar een schijf is. Tot 10 uur 29 hield de totale vcrduiste ring aan. Daarna kwam er licht in de duis- temis. Een heel klein randje van de normale Imaan werd zichtbaar en heel langzaam werd dit randje grooter. Toen was de eclips op zijn mooist: een scherp contrast van licht en donker. Na een halt uur zagen we zoo iets als van een halve maan en weer een half uur later was de voor de ons waarneembare ver duistering afgeloopen. De nachtvorstin stond weer in haar voile glorie aan den hemel en zond weer onbe- lemmerd haar stralen naar de aarde neer. 1 DE RIJWIELBELASTINO. De heer Ebels, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van financien de vol- gende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat aan het voorschrift, volgens hetwelk men ter beko- ming van een kosteloos rijwielmerk zich in persoon en op de gewone diensturen op een belastingkantoor moet vervoegen, door vele arbeiders ten plattelande wegens den grooten afstand tusschen h-un woonplaats en het belastingkantoor sleehts met op- offering van een belangrijk deel van hun dagloon kan worden voldaan? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid, zoo- danige maatregelen te treffen, dat dit be- zwaar, hetwelk voor deze arbeiders de bij de wet bedoelde tegemoetkoming grootendeels weer verloren doet gaan, zooveel mogelijk iworde opgeheven? J- v. W. uit Rotterdam heeft bij de 'Haagsche politie aangifte gedaan, dat hem een portefeuille met 60 ontrold is vermoe- delijk op het station H. S. M. In dit verband zij hier vermeld, dat in fie t Jongs te nummer van De Sociale Verze- keringsgids de heer P. Keulemans in een ar- trkel over mechanisatie (bij de Raden van Arbeid) zegt: „De praktische doorvoerbaarheid van de mechanisatie is in onderzoek, zoo heet het in de Memorie van Antwoord. 't Is niet te veel uit de school geklapt, als gezegd wordt, dat Ze vrijwel voldoende vast- staat." AFGEBRAND. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn te De Werken, aan den Sleeuwijkschendijk nabij Gorinchem, drie woonhuizen en een schuur, respectievelijk toebehoorende aan A. Lakerveld. D. Hanegraaf en A. Vroeg, geheel afgebrand. De oorzaak is onbekend. Verzeke- ringen dekken de schade. De auto-garage van den heer B te Krom- menie, bij het station, is tot den grond toe ai- gebrand, doordat bij het aanzetten van een motor de vlam in den carburator sloeg. Twee vrachtauto's alsmede een personenauto zijn mede verbiand. Alles was verzekerd. Van den hierbedoelden maatregel is inder- fijd mededeeling gedaan in de Staatscourant. Bovendien is daarvan kennis gegeven aan den Algemeenen Nederlandsdhen Wielrijdersbond Toeristenbond in Nederland en de Koninklij- ke Nederlandsche Automobielclub. Daarbij werd gewezen cp het gevaar, waaraan de automobilisten oi motorrijders bij niet dadelijk steppen zich blootstellen. Tevens werd aan de lichamen verzocht van een en ander mededee ling te doen aan hun officieel orgaan en voorts kennis te geven aan de besturen van be- vriende buitenlandsche vereenigingen. Perso- nen, die zich in een auto of op een motorrij- wiel in het grensgebied voortbewegen, mce- ten dus geacht worden te weten, dat, wan- neer de hierbedoelde vlaggen worden ver- toond, zij te doen hebben met ambtenaren der invoerrechten. Intusschen wordt ncgmaals een mededee ling als bovenbedoeld in de Staatscourant ge- plaatst. Ook is opnieuw aan genoemde ver eenigingen een verzoek als voren gericht*. Voorts is de Koninklijke Nederlandsche Mo- torwielrijdersvereeniging, Motorrijdersbond voor Nederland uitgenoodigd, ook in dien geest te handelen. Hoewel van misbruik dezer vlaggen door niet-ambtenaren tct nog toe niet is gebleken, is eenigen tijd geleden het verstrekken van uniform aan de bovenbedoelde ambtenaren in overweging genomen. In verband met het in het leven roepen van een interdepartemen- tale commissie voor de dienstkleeding van Rijkspersoneel is deze aangelegenheid vcor- lcopig blijven rusten. Daar wellicht de onderwerpelijke vragen niet vreemd zijn aan het ingezonden stuk van den heer de Leeuw, te Laren (N.-H.), in het ochtendblad van het Algemeen Handelsblad van Zaterdag 12 Juli 1924, zij hier opge- merkt, dat in dat stuk o.a. deze onjuistheid voorkomt, dat de ambtenaren op de banden geschcten zouden hebben. Bij onderzoek is ge bleken. dat zij 9lechts waarschuwingssdioten in de lucht hebben gelost. r ERNSTIG ONGELUK. Woensdagavond is od den straatweg tus schen Naarden en de Hakkelaarsbrug 'n ern- stig cngeluk gebeurd. Omstreeks 11 uur vond men op den weg twee jongelieden. badende in hun bloed. Een van hen was buiten kennis, de ander zeide dat zij op een mctorfiets met duozitting van achteren tegen een vracbtauto warm gereden, doordat deze geen achterlicht voerde. De bestuurder van den vrachtauto heeft mcdegedeeld, dat hij juist vaart had ge- minderd om te stoppen teneinde zijn achter licht te controleeren. toen de motorrijder te gen den auto aanreed. De beide jongelieden zijn per auto naar Muiden en later naar Amsterdam vervoerd. HET AANHOUDEN DOOR DOUANE- AMBTENAREN VAN AUTOMOBIELEN IN DE GRENSSTREKEN. De minister van financien heeft in antwoord op de vragen van het lid van de Eerste Ka mer, den heer Polak, betreffende het aanhcu- den van auicmobielen in de grensstreken door douaneambteiiaren, het volgendc meegedeelS Het is endergeteekende bekend, dat in de grensstreken de ambtenaren der invoerrech ten, die gebruik wenschen te maken van hun bevcegdheid tot visitatie herhaaldelijk auto- mobielen doen stoppen op het vertoon van een vlag in de nationale kleuren waarvan de witte baan iz bedrukt met het woord „douane". Bij het niet vcldoen aan hun verzoek zijn die ambtenaren, krachtens art. 195, 2de lid. der Algemeene Wet van 26 Augustus 1822 (Mbl. no. 38) bevoegd de weigerachtigen door middel van hun vuurwapen tot stoppen te dwingen. TOEZICHT OP ARRESTANTEN- OF NACHTVERBLIJF-LOKALEN. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft ten vervolge op de beantwoor- ding van vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Ter Hall, betreffende den toestand van en het tcezicht op de arrestan- ten- of nachtverblijflokalen in de gemeenten meegedeeld Reeds in 1900 heeft de tcenmalige minis ter van Binnenlandsche zaken de inrichting van de gemeentelijke arrestantenlokalen, te vens dienende tot verschaffing van nachtver- blijf, en de verstrekking van voedsel aan per- sonen in die lokalen vertoevende, bij algemee ne aanschrijving aan de Gedeputeerde Sta- ten, tot een punt van onderzoek en tcezicht gemaakt. In 1920 is een enderzoek aangevan- gen en sedert voortgezet, in hoe ver de ge- nTeentebesturen in hun desbetreffende regelin- gen bl if vend voldaan hebben aan de ter zake gegeven wenken. Waar gebreken zijn te con- stateeren, wordt de vereischte verbetering be- vorderd. De bekende noodlottige gebeurtenis in het arrestrntenlokaal te Baam is een op zich zelf staancf geval, dat verband houdt met de wijze van uitvoering in die gemeente van even bedoelde regelingen. Aanleiding tot een nieuwe aanschrijving levert dit geval te minder op, omdat het politiecachot door honger en dorst omge- komen zwerver. Red.) te minder op, omdat mceilijk scherper de aandacht cp mcgelijke tekortkomingen kan wcrden gevestigd dan dcor hetgeen te Baarn is voorgevallen. Uit het vcrenstaande moge blijken, dat on- dergeteekende bereids werkzaam is in den ge- dachtengang, welke ten grcndslag ligt aan de derde vraag. Een commissie als daar be- dceld. schijnt cnncodig en niet aanbevelens- waard. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. Verschenen is het cntwerp tot wijziging van de Gcmeentewet met bcirekking tot de plaatselijke belastingcn. O.m. wordt de fo- rensenbclasting een afzonderlijke heffing, los van de plaatselijke ir.komstenbelasting. Voor de bedrijfsforensen wordt uitsluitend het ter plaatse getroaaen inkemen basis vcor de hef fing. Voor de wconfcrensen zai de belasting verband houden met duur of aard van het verblijf ter plaatse. LIJK GEVONDEN. Op de Zeehondenplaats in het Brouwersha- yensche gat is het liik gevonden van de 19- jarige dame, die op 2 Augustus j.l. nadat zij zich uit Ellemeet waar zij logeerde, naar het strand van Westerscnouwen had begeven, niet in de woning is teruggekeerd. Bij onder zoek vond men aan het strand een bcek en haar voetspoor dat vcerde naar een der strandhoofden. Men vermoed dat zij daar is afgegleden. DE FINSCHE JOURNALISTEN. De Finsche joumalisten hebben gister een bezcek aan Utrecht gebracht. Zij werden ont- vangen in het Jaarbeursgebouw door den Raad van beheer van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland en door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, waarbij de heer Jos. ten Berg, lid van den Raad van beheer der Jaanbeurs een wcord van welkom sprak. VERMINDERING RADEN VAN ARBEID. „De Grondwet" meldt, dat men tot vermin- dering van het aantal Raden van Arbeid zal geraken, vcoral dcor de invcering van ma- chinaal-administratie. Wil een bepaald ressort een zelfstandigen Raad van Arbeid bezitten, dan zal in dit ressort een bepaald aantal verzekeringsplich- tigen moeten wcrden aangetroffen. Daar ver- moedeliik acht Raden van Arbeid dit getal niet zullen behalen, zullen deze bij invoering van deze reorganisatie worden opgeheven en gecombineerd met Raden van Arbeid uit aan- liggende ressorten. HI I WAS GTHEELONTHOUDER. Te Zaandam is in een kelder onder een sigarenwinkel aan den Zuiddijk een geheime jeneverstokerij ontdekt. Eenige toestellen zijn in beslag genomen. Het merkwaardige van dit gval is dat de verdachte, zekere K., die ook de houder is van den sigarenwinkel, bekend staat als geheelonthouder, DE BEROEPSBRANDWF.ER. Gister bestond de Amsterdamsche brand- weer als bercepsbrandweer een halve eeuw. Vcor de officieele viering van dit vcor Am sterdam ongetwijfeld belangrijke feest heeft zich een ccmite uit de burgerij gevormd, doch de viering zal eerst plaats hebben in het begin van September. DE MOORD IN DE DE RIEMERSTRAAT Naar aanleiding van het bericht omtrent een spoor van den moordenaar van den heer Van der Stijl in de De Riemerstrr.at kan het Nederlandsch Correspondentiebureau mede- deelen, dat dit bericht onjuist is. Zoover de politie bekend, heeft men om streeks half elf niemand uit de woning van den vermoorde zien komen. Dc mededeeling, dat het signalement van den man naar alle politiebureaux in ons land is verzonden met verzoek tot aanhouding, berust dus op een onjuistheid. Wei is door een dame aan de politie kennis gegeven, dat zij in den namiddag van den dag, waarop de moord geschiedde, omstreeks vijf uur een man in een lichtgrijs colbertcos- tuum waarop bloedvlekken te bespeuren wa- ren. op het Spui heeft zien loopen. Het is echter allerminst zeker, dat er eenig verband tusschen dezen man en den moord bestaat. De politie heeft intusschen wel vele aanwij- zingen, die wellicht van belang kunnen zijn, maar een bepaalde richting gaat het onder zoek nog niet uit UIT DEN OUDEN TIJD. - Tegenover den Elshof te Maiden, waar zich oen dikke laag veengrond in de route van het Maas en Waalkanaal bevindt, is deze grond uitgebaggerd. Een geheel bosch van respec- tabele boomen van alle soort kwamen te voorschijn. Alle lagen afgebroken in een rich- ting, en wie weet hoevele hooderden jarni het geleden is, dat zij bij storm, watervloeden of ijsgang aldus werden geveld. Het onver- teerde liout der eiken, welke een groote lengtc hadden, was zwart geworden, doch overigens zoo hard alsof het pas geveld was. EEN VITRIOOL-WERPSTER. Te Rotterdam is gearresteerd de 42-jarige juffrouw A. S., die tijdens een twist haar man met vitriool heeft geworpen, ten gevolge waarvan hij brandwonden aan het hoofd, den hals, die handen en aan een voet be kwam. Hij moest in het ziekenhuis worden opgencmien. GEHEIME SCHAT. Te Papendrecht overlecd1 de ruim 70-jarigc P. M., die sedert eenige jaren ten laste van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente werd onderhoudfen. Bij onderzoek van zijn armoe- dige plunje kwam intusschen aan't licht, dat de ;.ian in 't bezit was van een spaarbank- boei:je met 200, en 400 aan ccntanten werden in het beddegoed gevonden. j AUTO OMGESLAGEN. Gisternacht is op den hoek van de Koning- straat en de Hooftskade in Den Haag een auto omgeslagen, doordat de bestuurder te gen ^en lantaarnpaal aanreed. Hij verklaar- de, dat hij moest uitwijken voor een anderen auto, waarvan hij geen signalen gehoord had. Volgens getuigen had die auto echter wel signalen gegeven; ook zou de chauffeur van den omgeslagen auto wel wat te hard hebben gereden. De inzittenden kwamen met den schrik vrij, behalve de heer S. L., die bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht werd. Zijn toe- stand is echter niet ernstig. RUDOLF VAN SCHA1K. f Het Vad. meldt het vrij plotseling over- lijden, na een operatic, van den zanger Ru dolf van Schaik, administrateur van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. Van Schaik, in 1881 te Utrecht geboren, studeerde aan de muziekschool van Toon- kunst aldaar. Op jeugdigen leeftijd kwam hij als volontair in het Utrechtsch Stedelijk Orkest en werd in 1904 benoemd tot viool- 'leeraar aan de Utrechtsche muziekschool. Daarna begon hij zijn zangsfudie bij C. van Oort en zette deze later voort bij Raymond von zur Miihlen. Hij trad vervolgens in ver- schillende steden van ons land, Duitschland en Belgie met groot succes op. In 1909 werd hij le lyrisch tenor bij de Nederlandsche Opera, was later als jugend- licher Heldentenor aan het Stadttheater te Praag verbonden en kwam daarna aan de Nationale Opera in ons land. I r.r.N ONG5.WONE 1NBREKER. Te Rcermond is op drie plaatsen blijkbaar ccn avonturier-inbreker bezig geweest. Juist in crie woningen, een aan de Nassaustraat en twee op de Kapellerlaan, waarvan de bewo- ners op vacantie waren, heeft hij alle mogelij- ke laden, kasten met linnengoed; brieven, zil- ver tafelgerei, kristal, glazen enz., overhoop gchaald, zonder het geringste, zelfs nog geen sigaar of geld, dat voldoende aanwezig was, te stelen. AUTO-ONGELUK. De heer R. Jongbloed, uit Heerenveen, rei- ziger in gedistilleerd, reed gistermorgen op den Rijksstraatweg nabij Lemmer, bij het uit wijken voor een boerenwagen, met zijn auto eerst tegen dezen wagen op en daarna tegen een boom. De heer Jongbloed vloog daarbij door de voorruit en verwondde zich aan het hoofd1 en de chauffeur aan zijn knieen. Dc auto wcid belangrijk beschadigd. DE BRAND TE ZEVENAAR. Omtrent den fellen brand, die Woensdag tc Zevenaar gewoed heeft, kunnen we nog melden, dat het cafe van den heer Welling, gelegen aan de Zuiderlaan, waarin de brand ontstond, gelegen was in een blok van vier woningen, dat geheel in asch gelegd werd. Wegens den Westenwind konden de belenden- de perceelen, echter niet zonder groote moei- te, worden behouden. Door het springen van ccn koolzuurapparaat werden van verschillen- de huizen aan de overzijde de ruitcn verbrij- zeld. Door de geweldige hitte verschroeide ook de verf. Van een der huisgezinnen kon de inboedel voor een groot gedeelte .in veiligheid worden gebracht, doch, van de overigen werd alles een prooi der vlammen. De brandspuit kon, zooals we reeds meldden, wegens ge- brek a:m water, weinig uitrichten. Men be paalde zich hoofdzakelijk tot het omtrekken der muren Verzekering dekt de schade. EEN NEGENJARIGE REIS. Men schrijft uit Enschede aan het Vad.: Een onzer stadgenooten ontving Woensdag- morgen van den brievenbesteller een brief- kaart welke, nog met 2 'A cent gefrankeerd, blijken3 het pcststempel 31 October 1915, tus schen' 78 uur namiddag uit Zutfen was verzonden. Deze kaart arriveerde in Enschede ook hier leverde het poststempel het bewijs 12 Augustus 1924, 10 uur nam. Merkwaardig is wel, dat de geadresseerde reeds jaren op hetzelfde adres woont en dit op de briefkaart ook zeer duidelijk leesbaar was. Een bijna negenjadge reis voor 21/?' cent en nog behoefde geen strafport te worden bc- taald Lang gewachttoch gekregen! CONGRES VOOR HET ONDERWIJS AAN DE NIET LEERPLICHTIGE JEUGD. In de jongste vergadering van het Uitvoe- rend Comite van het congres voor het onder- wijs aan de niet leerplichtige jeugd is met al gemeene stemmen besloten dit congres om streeks Paschen 1925 te houden. Dit bcsluit is o.m. genomen uit overweging,- dat, no een uitstel tot het najaar reeds on vermijd-ciijk geworden was, omdat in de eerste maanden van dit jaar aller belangstel ling getrokken werd door de bekende. intus schen aangenomen, voorstellen tot wijziging van de leerplicht- en lager onderwijswet, de te nemen besluiten toch geen invloed meer konden uitoefenen op de invpering van ver- volofonderwijs voor den komenden winter. Het is gebleke, dat voor dit congres in breede kringen ook buiten onderwijs- en onderwijzersvereenigingen groote belang- stelling bestaat. Vele vereenigingen en bon- den, zoowel van voorstanders van het bizon- der- als van het openbaar onderwiis, hebben hunne medewerking toegezegd. Binnenkort zullen de inleiders en de te behandelen on- derwerpen worden bekend gemaakt. Het secretariaat van het Uitvoerend Comi te is gevestigd: Bureau Volksonderwijs, Alex Boersstraat 13, Amsterdam. KORTE BERICHTEN. Er is geen overeenstemming bereikt over de wijziging van de arbeidsvoorwaarden tus schen de hoofden van dienst en de vertegen- woordigers der organisaties in de centrale commissie van overleg voor de werkliedenza- ken te Rotterdam. Buitenland LIMONADES EN JAMS. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen heeft aan de Koningin en aan den minister van arbeid, handel en nijverheid een adres gezonden, met betrekking tot het besluit van 1 Maart 1924 Stb. 97 tot toepassing van de artikelen 14 en 15 der Warenwet ten aanzien van jam en limonade. Het hoofdbestuur zegt dat cftt besluit, waarvan het verwachtte dat het de eerlijk- heid in den handel zou trachten te bevorde- ren, een teleurstelling heeft gebrachl en het vreest, dat de knoeierij er eerder door zal worden aangewakkerd dan bestreden. HET ONDER DEN AUTO. Op den Zijlweg te Haarlem reed gister avond de 65-jarige J. P. van Baren op een rijwiel aan den verkeerden kant van den weg. Er kwam een auto aan en op het laatste oogenblik wilde de man den weg oversteken. Hij geraakte onder den auto en kreeg een schedel- en bekkenfractuur. De man is naar het gasthuis overgebracht; zijn toestand is ernstig. HET ZEVENDE LEERJAAR. _De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld1, dat hij, daartoe door de Koningin gemachtigd, het ontwerp van wet tot wijziging van de Lerplichtwet intrekt. Gelijk men weet, had deze veelbesproken wijziging ten doel, dat gedurende het fijdvak van wet tot wijziging van de Leerplichtwet 1924 de leerverplichting voor het zevende leerjaar van lagere scholen, geen toepassing zou vinden. v-L - *v-v INTERNATIONAAL BAKKERS- CONGRES. Op het internationaal bakkerscongres is Woensdag een internationale bakkersvereeni- ging tot stand gekomen., waarbij zich aange- slotcn hebbenEngeland, Nederland, Belgie, Denemarken, Frankrijk, Spanje, Italie en Zwitserland. Het bureau is samengesteld als volgt: voorzitter Ingenieur Lunerchi van den Italiaamschen Bakkerbond; ondervoorzit- ters Ir C. Stahle, voorzitter van den Neder- landschen Bakkersbond, en G. Perier, voorzit ter van het Syndicaat van Fransche bakkers; secretaris G. Dhondt, voorzitter van den Bel- gischen Bakkersbond. De internationale vereeniging zal de tech- nische en sociale belangen van de bakkerij vcrdedigen en staat op het standpunt, dat het nachtwcrk in de bakkerij een sociaal vereischte is. EEN ROMEINSCH BADHUIS GEVONDEN. Engelsche bladcn deelen bijzonderheden mee over het vinden, kort na de ontdekking van Romeinsche oudheden te Folkestone, van de overblijfselen van een Romeinsch bad'huis in het dorp Tzeyford, nabij Winchester. Reeds 35 jaar geleden had men daar bij het maken van de fundeering voor een nieuw huis oude muren en tegelvloeren gevonden, maar de uitgegraven opening werd weer met puin dichtgegoodd en de pick groeide al spoedig vol met heesters, onkruid en boomgewas. Oulangs echter, nadat het terrein van eige- naar was verwisseld, zijn de oudheden op nieuw opgegraven onder deskundig toezicht en het is daarbij gebleken, dat men te doen had met een badbuis, waarschijnlijk uit het emde van de tweede eeuw. Het gebouwtje is te klein dan dat het voor openbaar bad'huis heeft kunnen dienen en naar alle waarschijnlijkheid heeft het behoord bij en villa, waarvan de overblijfselen nog onder den grond' zitten. Het gebouwtje had een centrale sfookplaats, waannede de war- meluchtkamer (cahdarium) werd verhit en van waar de bader, als hij dat wenschte, kon ilowalea am ega lager gclegeg z\ycetkamcr- tje, (sudatorium) dat warm gestookt werd door 19 lieetcluchtbuizen uit het daarender gelegen fornuis. Aan de heetelucht-kamer grenst het tepidarium, minder sterk verwannd en aan den anderen kant van het gebouwtje is het onverwarmde waschvertrek (lavatori- um), dat toegang geeft tot een kamer met een vierkant gemtseld bad met een vloer van roo» de tegels, die uitmuntend bewaard zijn geble- vcn. De gevonden overblijfselen geven een nieuw bewijs van de weelde en het" comfort, waar- mee oudtijds de Romeinen zich ook in ver ver- wijdcrde landen wisten te omringen WAT WIL DE VROUW LEZEN? De Amerikaansche General Federation of Women's Clubs heeft een prijsvraag uitge- schreven: wat verlangen de twee millioen ze- ven honderd duizend vrouwen onzer organi- satie van de uitgevers? De Publishers' Weekly verhoogde den uitgeloofden prijs en een uitgever deed er nog wat bij. Prof. Wil liam Lyon Phelps, van Yale, heeft in laatste instantie de inzending van Mrs. John B. Ro berts te Philadelphia, een lid der New Centu ry Club, als de beste aangewezen. Dit ant woord luidde: Wij clubvrouwen hebben oehoefte aan boe- ken, die belangwekkend zijn. We wenschefl autobiographieen, die ons de ziel van een mensch toonen zoowel als de bizonderheden van zij leve. Autobiographieen, die niet ver- waand zijn. Wij hebben behoefte aan memoires en brie ven Sommige biographieen zijn leven loos als een gedroogde plant in een museum. Sommige autobiographieen geven leven door een telescoop. Brieven echter openbaren den mensch en zijn tijd. Brieven zijn geen perste planten, maar frissche blcemen. zijn geen koude spijzen maar koek warm uit de pan. Wij hebben behoefte aan gedichten, die zingen en ook aan verzen, die ons wat doen; gebonden of vrije verzen, doch poezie, die ons gevoel treft. Proza mag worden geschre- ven uit het hoofd, poezie moet komen uit het hart. De schrijver, die zelf geen ontroering kende, kan die niet aan anderen mededeelen. Wij hebben behoefte aan poezie,'die weer- klank vindt in onze eigen ziel, die ons in de wereld nieuwe schoonheid toont, nieuwe op- vatting in oude eeuwige waarheid, nieuwe diepten in het menschelijk hart. Wij hebben behoefte aan romans, die naar het leven getrouw zijn. Dit wil niet zeggen, dat fantaisie uitgeslcten moet zijn. Een jong meisje zei eens, dat ze van „Alice in Wonder land" zooveel hield, cmdat het zoo natuuriijk was. Zij had volkomen gelijk Alle personen, die er in voorkomen, zijn ten eenenmale lo- gisch, onvermijdelijk getrouw aan de gefan- taseerde voorbeelden. Wij hebbenb ehoefte aan waarheid, niet aan pathologische verhandelingen. Voor de laatste kunnen we in een geneeskundig tijd- schrift te rade gaan. Waarheid is niet onwel- voegelijk. „Kunst is selectie" en alle waar heid is niet vies- Wij hebben geen gebla- seerden smaak. Ons schapevleesch behoeft niet „een beetje 'ig" te zijn en we stop- pen onze zalm niet onder den grond, tot ze verrot is, zooals de Indianen in Alaska doen Wij verlangen zelfs niet van een boek te zeggen, wat Sidney Smith zei van een ta- felgesprek: „Vermakelijk doch verkeerd". Wij gevoelen, dat het gemis van stilzwijgendheid bij sommige schrijvers een beetje oppervlak- kig lijkt. Ze weten blijkbaar niets slechters, anders zouden ze het hebben neergeschreven. Een auteur moet meer weten dan hij vertelt. Tusschen de bewaarschool en psychopatisch tcezicht, is een groot veld van onderwerpen, Een schilder moge in den loop van zijn noodzakelijke studien aan ontleding van het menschelijk lichaam hebben gedaan, hij duwt zijn fundamenteele kennis niet onder onzen neus- Een maaltijd aan tafel veronder- stelt vuur in de keuken en een vui'lnisemmer op de plaats, doch wij noodigen onze gas- ten niet uit, het fornuit en den afvalbak t# bezichtigen. Wij vinden den pathologischen roman vervelend en zijn van oordeel, dat een artistieke schepping vanzelf een blij ding moet zijn; dat de cnwelriekende school spoe dig even verouderd zal lijken als het Byeo- nisme heden ten dage. Wij hebben geen behoefte aan boeken met een moraal. Wij geven er de voorkeur aan onze eigen gevolgtrekkingen te maken. Wij hebben behoefte aan boeken over le* vende zielen. De wijze, waarop een levende ziel wordt gemaakt, is verteld in het tweede hoofdstuk van Genesis; uit het stof der aar de en den adem Gods maar vergeet niet dien adem Gods Aldus Mrs. John B. Roberts te Philadel phia uit naam van twee millioen zeven hon derd duizend Amerikaansche vrouwen. EEN BEMOEDIGEND TEEKEN VAN VERZOENING. Er komen den laatsten tijd ui verschillende bron herhaaldelijk berichen, die wijzen op een zeer verzachte stemming in Frankrijk en Duitschfamd jegens elkaar. Ongetwijfeld heeft een verbeterde stemming, gelijk die to*uiting komt in redevoeringen van bercepspolitici, die de gematigde, de meer pacifistische par- tijen in de landen vertegenwoordigen, reeds een buitengewone beteekenis. Hoeveel te meer is dit nit htg val, wamneer men de verstandige woorden van den vrede vemeemt uit den rnond van mannen, wier maatschappelijke functie grootendeels op strijd of voorberei- ding van strijd is ingesteld, uit den mond1 van militairen, hoofdofficieren zelfs. Een frappant voorbeeld van pacifisme bij bij vertegenwoordigers van het hoogste mili- taire gezag in Duitschland en Frankrijk, vin den we dezen keer erug in die „Vossische Zei- tung" van 5 Augustus. Het blad heeft her haaldelijk gesproken over de schrifturen van den bekenden Duitschen democraat en pacifist generaal Von Schoenaich, en in 't bijzonder diens boek „Vom vorigen zum nachsten Krie- ge" besproken, waarin hij het schrikbeeld van eon eventueelen modemen oorlog als propa- gandamiddel voor de vredesgedaclite laat gel- den. Op dit boek heeft generaal Von Schoe naich een enthousiast instemmingsschrijven ontvangen van den Engelschen generaal Ian Hamilton. Maar wat nog meer zegt, is het ar- tikel, dat generaal Parcin, oud-lid van den Fransclien Oppersten Krijgsraad, in de ,.Vo«- sisje^e Zjtg.", in een Duitsch blad, aan het TfflT V

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6