HONIG'S T)F PROEF PlIDDINGEN Ingezonden stukken Zeetijdingen. Marktberichten werfc van zijn coflega wijdt Is het beeld, een rransehe opperofficier in een Duitsch blad pacifistische argumenten ie hooren gebruikeo, reeds van een verrassende nieuwheid, het meest zal incn zich wel kun- nen verheugen over het slot van zijn interes- sant artikel, waar hij zegt: »Ik heb aan dien wensch (van Von Schoe- nalch, om een voorwoord bij zijn boek te ont- vangen) gevolg gegeven, in dc iioop, dat de samenwerking van een Duitsch en een Fransch generaal aan een werk over den vre- de aan de civiele bevolking van beide landen tot voorbeeld zal strekken en haar weder-toe- nadering zal bespoedigen. Aan de verwezen- lijking van dit doel moeten alle aanhangers van den wereldvrede arbeiden. „Er zijn geen volkcn op aarde, wie reigen- schappen elkaar beter aanvullen dan die van het Duitsche en van het Fransche volk. De innige verbinding dier beide volkeren zou in Europe de onverbrekelijke morelcele macht tot stichting van den vrede scheppen." EEN ONBEKEND HEELAL. Een onbekend heelal, verder van ons ver- wijderd dan oait een menschelijk oog gezien heeft, is volgens het Daily Science News Bulletin" te Washington ontdekt. Op photographieen, genomen door het Harvard-observatorium, ziet men een bleeke, heel licht-zwakke vlek aan het firmament, die niets anders voorstelt dan een heelal als het onze, wellicht iets kleiner. De directeur van het observatorium, dr. Harlow Shapley, schrijtf hierover: Het licht heeft een millioen jaren noodig om van dit nieuwe heelal tot ons te komen. De verste sterren en nevelvlekken, die tot dus- ver werden waargenomen, hebben een af- stand van 250.000 lichtjaren, Het nieuwe heelal ligt 6 auintillioen mijlen van ens af. Dit heelal, dat in de sterren-cata'logie slechts als numer is opgenomen, werd voor het eerst eenige jaren geleden door widen dr. Bernard waargenomen, maar men heeft nu pas foto- grafische ornamen kunnen maken en wel met de 100-inch telescoop van Mount Wilson, de grootste ter wereld. En op deze fotografien kon men eonstateeren, dat men hier te doen had met een sterrenwolk om een universum als het onze. Het komt overeen met de Magel haens-wolken, zwakke lichtvlekken aan den zuidelijken hemel, die het eerst door Magel haens werden ontdekt en thans als een groot sterren-systeem herkend zijn, verschillend van den Melkweg en ons eigen sterrensysteem, maar niet veel kleiner. Dit zwakke lichtschijnsel. dat met het on- gewapend oog niet gezien kan worden, en dat in een middelamtige telestfoop zoo groot als een speldeknop is, ligt ver, ver buiten de grenzen van ons eigen sterrenheelal, dat de astronomen naar den Melkweg, het Melkweg of Galaktische systeem ncemen. De doorsnedc van ons heelal werdtot dusverre op 350.000 lichtjaren geschat. Het nieuw ontdekte heelal ligt driemaal zoo ver weg HET LEPRA-VRAAGSTUK. De Kedirische corresondent van de Loc. schrijft Door onzen vroegeren gestelijkcn arts, dr. von Houtz, werd eenigen tijd voor zijn ver- trek naar Sumatra de aandacht gevesitigd op een Fransche praeparaat, dat in de Fransche kolcnien met succes heette toegepast te wor den tegen de lepra. Wij bedoelen hier het eparseno of praeparaat nummer 132 van dr. Pomaret en in den handel gebfacht door Pou- leiig freres te Parijs. He is een arsenie-praeparaat, dat 40 procent arsenicum bevat. Volgens voorschrift moet na 32 injecties van een kubieke centimer, te ge- ven gedurende een tijdsverloop van twee maanden, geheel herstel intreden. Een twaalftal lijders van de vele tientallen, die hier in dit gewes rondzwerven, werden in de isol'atie-barakkcn achter het ziekenhuis on- dergebracht om met genoemd middel te wor den behandeld. Aanvankclijk lieten de ver- wachtingen zich gunstig aanzien. De niet ge heel verstijfde en gekromde vingers werden weer lenig; de arme stakkers konden hunnc vingers weer strekken en hun hand tot een vuist ballen. De gevoelloosheid in neus, ooren enz. verdween; het gevoel keerde terug en over het afgemeen kon men spreken van een herleving van de spierwecfsels, en de hoop op herstel keerde bij de ongelukkige wezens terug Doch welk een teleurstelling volgde op deze eerste resultaten! Na een tien- a vijftien- tal injecties kregen de menschen last van vrij hevige koortsen, en de nieren reageerden zeer sterk op de foedfening van de eparseno, r«:o- dat de injecties met grootere tucschenpoozen moesten worden toegediend. Doch verdere beterschap hokte en slechts tot een bepaaldc hoogte was er beterschap te bespeuren, zco- als hierboven wergegevenverder kwam men niet en de lepra-bacilkn werden nog immer in den neus der lijders veelvuldig aangetrof fen. Zelfs blek tot dusver, dat dit Fransche middel nog achter staat bij het door dr. Ham- sa ontdekte middel, bestaande uit thymol en levertraan, waarmede thans in de lepra-kolo- nies nog uitgebreide proeven worden geno men. Bij toepassing van dit laatste middel n.l bleek, dat, behalve de hierboven genoemde herstelverschijnselen, ook de open wonden snel dicht trekken, hetgeen van het eparseno niet kan worden gezegd. Op de poliklinieken vindt dan ook idt laatste middel toepassing. Maar intusschen zijn zeven van de twaaF onder behandeling zijnde lijders weer naar hunne haardsteden teruggekeerd, slechts tot op zeker hoogte zich een weinig beter gevce- lende. Hun hoop op algeheele beterschapin rook vervlogen, zijn zij weder teruggekeerd' te midden hunner kamponggenooten, voor dezen even zoovele besmettingshaarden opleverende Kan dit niet worden ondervangen Zcker, er bestaan lepra-kolonies. o. a. die van het Leger des Heils, waarheen de lijders gezonden zou den kunnen worden. Doch niet tegen hun wil en buitendien zijn de bastaande inrichtingen overvol. Dies loopen honderden lepralijders vzrij rond op de pasars en langs de wegen Wordt het geen tijd, dat de regeering eens eindelijk hiertegen maatregelen treft, zooals andere gouvernementen dat in hunne kolo- niffn reeds lang hebben gedaan Kan er in elk gewest, bijv. op de hoofd- plaats daarvan, bij het bestaande ziekenhuis, geen isolatiekamp voor deze menschen perma nent warden ingericht, waar zij onder voort- durende behandeling en verzorging kunnen worden gesteld? Het komt ons onbegrijpelijk voor, dat in onze toch op andere punten zoo verlichte eeuw, van regeeringswege zoo bit ter weinig met betrekking tot het lepra-vraag- stuk wordt verricht, en dat de gezonde menschheid overal en op elk uur van den dag, kalnnveg wordt blootgestcld an een lepra- besmetting. „JAREN ZONDER ZOMER* t OP KOMST. in de dagelijksche weerberichten van de meteorologische stations is rekening gehou- den met alle factoren, waar van de weersge- steldheid op een bepaalden dag afhankelijk zal zijn, zegt de Telg. Sommige daarvan zijn met den dag wisselend, van andere kan men vaststel'len, dat zij een algemeen kenmerk van het weer voor langen tijd bepalen. Een van de voornaamste van deze factoren-op- langen-termijn is de zonnestraling, die behal ve de seizoenschommelingen, ook over groo tere perioden wisselingen vertoont, die het weer voor langen tijd beinvloeden. Geregel- de meting van de zonnestraling wordt door verschillende observatoria verricht. Het astro-physisch laboratorium van het Smith sonian instituut in de Vereenigde Staten on- derhoudt twee stations, een op Mount Har- qua Hala in Arizona, het andere op Mount Montezuma in Chili, en heeft gegevens, die zich over lange jaren uitstrekken. De door de zon uitgestraalde warmte ver- zamelt zich in het water van de oceanen, die 65 procent van de aard-oppervlakte bedek- ken. Het verzamelen van de warmte gaat echter langzamer dan op het vasteland, waartegenover staat, dat de warmte eveneens veel langer wordt vastgehouden. Zoo is een periode van hoogere zonnestraling nog na jaren in de oceanen te bespeuren en kan men voorspellen, dat door middel va,n zeewater de weersgesteldheid op het, vasteland zich nog na jaren naar de zonnewarmte in een vorige periode zal riehten. De temperatuur van de zon wordt uitge- drukt in de zoogenaamde zonne-constante, een getal dat aangeeft hoeveel gram water per minuut door de op een vierkanten centi meter van de aarde stralende ..warmte ee~ graad in temperatuur kan worden verhoog Deze zonne-constante was van 1917 tot einde 1920 hoog, zij liep ze'lfs op tot twee gxamcalorieen per minuut en het gemiddelde was iets lager dan 1.94. Het eerste gevolg van deze stijging der zonne-constante was een toeneming in temperatuur, omvang en snelheid van den golfstroom. De noordTelijke tak van dezen stroom bracht groote hoe- veelheden water van hooger temperatuur in het oostelijk deel van de Poolzee. Dti is ge constateerd o.a. door de HoeTexpeditie die in den zomer van 1922 (dus twee jaar na de periode van hooge zonne-constante) naar Spitsbergen werd gestuurd. Zij rapporteerde, dat de zee tot op een hoogte van 81 graden ijsvrij wasdit was de meest noordeliijke me ting, die coit met moderne oceanografische instrumenten werd verricht. Tot op 79 gra den Noorderbreedte constateerde men de aanwezigheid van den golfstroom met een onpervlakte-temperatuur van 15 graden. Gletschers waren gesmolten en de moraine lag open en bloot, terwijl de afstanden, die door trekkende visschen werden afgelegd op omstandigheden v:ezen zooals men ze zelden of nooit had kunnen aantreffen. De groote toevloed van water van den Golfstroom veroorzaakte een even groote verplaatsing van koud water, dat zuidwaarts opdrong en zich grootendeels verspreidde in het koud-watergebied, dat in het algemeen tusschen de Azoren en de Spaansche kust is gelegen. Door den zuidelijken arm van den Golfstroom, die een doortocht naar sub-tro pische breedten zoekt, werd dit koude gebied in 1922 honderden mijlen naar het zuiden en westen opgedrongen. De gevolgen van dit alles waarvan de begin-oorzaak in 1917 lag waren in 1922 duidelijk te bespeuren. In 1922 was de gemiddelde temperatuur in de Vereenigde Staten drie graden boven de normale. De herfst van 1922 en de winter van 1922—23 kenmerkten zich daar door weinig regen en sneeuw. De noord-westelijke depressies, die gewoonlijk diep in het Missi sippi-dal doordringen, kruisten het continent ter hoogte van de groote meren en werden eerst werkzaam bij de nadering van de At- lantische kust, waar zij in het begin van den winter te Nieuw-Engeland geweldige sneeuw stormen veroorzaakten; vervolgens woedden zij boven den Atlantischen Oceaan, die zes maanden lang een zwaarder stonn-periode kende, dan bij menschenheugenis was voor gekomen. Het koud-watergebied bij de Azo ren veroorzaakte krachtige windstroomingen, die in de Zuiddijke Amerikaansche staten in 1923 buitengewoon zware en voor den landbouw nadeelige regens ten gevolge had den en ook Spanje en Italie een ongekenden regenval bezorgden. In Januari 1921 daalde de zonne-constan te met groote snelheid en bereikte in Septem ber 1922, met 1,913, het laagste punt dat sinds 1905 was waargenomen. Later steeg zij tot 1.936 in Augustus, maar van dien tijd af is zij weer voortdurend aan het dalen. De overgang van het hooge gemiddelde van 1917'20 tot de lage periode van 1921'24 komt ongeveer overeen met een vermindering van 4.6 graad in de temperatuur van de aarde. Deze warmtevermindering is wel is waar niet gelijkmatig over de geheele aarde verdeeld, maar men kan zeggen, dat de al- gemeene kenmerken van het weer in de jaren 1925'27 reeds bepaald zijn door de zonde constante van 1921'24. De overgang naar de lage cijfers in 1921 '24 ging over de geheele wereld gepaard met geweldige schommelingen in het weer. De droogte (en hongersnood) in Rusland in 1921*22 en een buitengewoon zachte win ter in Scandinavie, is in laatstgenoemd land in 1923 opgevolgd door den strengsten win ter sinds jaren hier in laatstgenoemd land en door tien maanden van bijna aanhoudenden regen op de Hebriden, aan de Westkust van Schotland In de laatste week van de lente van 1923 was er vorst in het zuiden van Engeland; in Italie, Frankrijk en Oostenrijk kwamen sneeuws>tormen voor met lage tern peraturen die het record van twee eeuwen braken. In den Stillen Oceaan ligt het koud- watergebied ender normale omstandigheden tusschen Zuid-Californie en Hawai; het brejdde zich nu uit tot Vancouver. Buitenge woon vochtige winden streken daardoor over Washington en Vancouver terwijl de droge wind, die over Ca'lifornie ging, een der grg- W van groote tijdgenooten, van dialecfen over de geheele wereld enz. Men laat daar geen gelegenheid voorbijgaan om een of andere beroemde persoon door het opneem-apparaat te laten spreken en is er een of andere exoti- sche gast in Berlijn, dan noodigt men hem uit om in zijn moedertaal voor de wasch- plaat te spreken. De opnamen worden ook zoo bewerkt, dat zij een levensduur van dui- zenden jaren hebben. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redadie er mede insternt.) ste droogte-perioden veroorzaakte, welke se- dert de vestiging der blanken zijn voorgeko- men. De Zuidelijke Sierras, die gewoonlijk 's winters onder vijftien tot twiptig voet sneeuw liggen, waren nu den geheelen win ter kaal. Het blijkt uit de logboeken van duizenden Oceaan-vaarders, dat het water thans over enorme gebieden een flink stuk beneden de normale temperatuur is. Men leidt daaruit a f, dat het jaar 1925 over de geheele wereld streng zal zijn en dat 1926 en 1927 wellicht een herhaling brengt van 1816, het „jaar zonder zomer". In 1926—'27 komt bovendien weer de na 5514 jaar optredende periode van veel zon- nevlekken, die gepaard gaat met een nog sterker vermindering van de zonnestraling. De Oceaan-temperatuur, die reeds laag is, zal dat wel blijven. Dan is er nog maar een element noodig om het weer van 1816 terug te brengen een hevige vulcanische uitbar- sting zooals die van de Tomboro in 1815, van de Krakatau in 1883, of een reeks klei- nere uitbarstingen, voldoende om geweldige massa vulcanische stof in de hoogere lucht- lagen te brengen, om d e aard-temperatuur tot bijvoorbeeld tien graden Fahrenheit terug te brengen. In 1816 werd ten noorden van Ohio geen oogst binnengehaald en de op- brengst in het zuiden was ook gering. Vorst, sneeuw en ijs kwamen in elke maand voor, het geheele jaar door, ook in den zomer. Op 4 Juli werd in het Oosten van Amerika een ijskorst van een halve inch dikte gevormd. Een herhaling van zuik een jaar te voor spellen lijkt erg pessimistisch, maar er is weinig noodig om een rampspoedig jaar te weeg te brengen. Vier-en-twintig uur van lichte vorst omstreeks tien Juni en nogmaals omstreeks 10 Juli zouden voldoende zijn om bijna den geheelen oogst te vernietigen. Altijd: als FILMS tfOOR 500 EEUWEN. Een erfenis aan het nageslacht. Films' zijn om hun documentaire waarde bijna 't aangewezen materiaal, om de gege vens van ons hedendaagsche levens voor het nageslacht vast te leggen. Meestal geven zij wel niet het volledig verloop van een gebeur- tenis, maar een gewoon film-iournaal doet ons reeds zien van hoeveel belang het zou zijn indien wij soortgelij'ke gebeurtenis- sen, als daar vertoond worden, ook uit vroe- gere tijden op de filmstrook vastgelegd zou den bezitten, een scort van filmbibliotheek, waaruit we naar willekeur leven en streven van onze voorouders, het ibewegend portret van groote historische figuren, kleederdradi- ten, takken van nijverheid enz. zouden kun nen vertoonen. Enfin, wij hebben ze nu een- niaal niet en het eenige wat wij kunnen doen, is ervoor te zorgen dat het nageslacht op zoo aanschouwelijke wijze over onzen tijd wordt ingelicht. Het Naticnaal Film'-Archief te 's-Gravenhage is reeds op deze wijze werk zaam. Het beroemde Smithsonian Institution in Amerika gaat deze zaak nu op groote schaal ter hand nemen. De voor het archief bestem- de films worden in een fahriek te Chicago vervaardigd. Men heeft reeds opnamen van de voornaamste industrien. Men heeft uitge- rekend dat de films een levensduur van 10.000 tot 50.000 jaar zullen hebben, natuurlijk wanneer zij niet te vaak worden afgedraaid. Orn de nieuwsgierigheid voorloopig te be- teugelen worden de films in een gewelf op geborgen, dat verzegeled wordt en dat eerst over 5000 jaar mag worden geopend. Onze nazaten zullen dus over vijfduizend jaar kunnen zien wat van onzen tijd de moeite waard1 is om dan nog gezien te wor den. Elders zorgt men er voor, dat zij het ook kuninen hooren. De Pruisische Staatsbiblio- theek bezit een „klanken-archief", waar op namen bewaard .worden van de stemmen GROOTE BAZAR VAN HET FANFARE- CORPS CHRISTIAAN DE WET TE GROOT-SCHERMER. Te houden op 6,7 en 8 September. Groot-Schermer, 15 Aug. '24. L- S. "Het Fanfare-corps „Christiaan de_Wet" te dezer plaatse, dat in 1922 zijn 20-jarig be- staansfeest roocht herdenken, dat in die lange reeks van jaren aan de burgerij dezer gemeente zooveel uitnemend kunstgenot ver- schafte en dat in het bijzonder gedurende de laatste jaren, ender de exeellente leiding van zijn directeur, den heer A. Vink, zoovele wel- verdiende lauweren oogstte en aldus zijn vaandel wist te tooien met de stoffclijke eere- teekenen van menige behaalde zege, ziet zich bedreigd met vermindering zijner kunstpres- taties, door dien de instrumenten zijner leden dcor het veelvuldig en zeer langdurig gebruik niet meer „mee wiilen". De middelen der vereeniging laten de ver- nieuwing geenszins toe. Beseffende hoe zeer het zou zijn te betreu- ren indien het corps om deze materieele oor- zaak zou moeten afdalen van het hooge peil van zijn kunnen, hebben een aantal ingezete- nen dezer gemeente de handen ineengeslagen, om door het houden van een bazar, de ver eeniging ter hulpe te komen en aldus't drei- gende onheil af te wenden. Het was den eerst endergeteekende, als be- schermheer van het ccrps een eer en cen ge- noegen, maar bovenal een aan?ename plicht, de leiding van deze plannen op zich te ne men. Zal deze hulp in den vorm van een bazar en hetgeen daaraan zal worden verbonden, evcnwel in afdeende mate doel treffen, dan is veler medewerking, cok van buiten deze plaats een ncodzakelijkheid. Het is om deze reden, dat wij ens de groote vrijheid vercorloven, ons, wetende hoe U (Uwe firma) sinds jaren aangename per- soonlijke (zakelijke) relaties met ons dorp, met onze gemeente onderhoudt, tot U te wen den met het zeer beleefde verzoek, ook Uwe medewerking aan deze zaak wel te wiilen verleenen, door't schenken van eenbijdrage in natura of in geld. Het behceft geen betoog, dat voor een ba zar als deze alle dingen, alle artikelen van den meest uiteenloopenden aard welkom zijn en alle bijdragen, ook de klcinste dankbaar voor het goede doel worden aanvaard. Wij vragen Uwe medewerking voor de kunst, die toch zeker een der meest idieele goederen der menschheid is en een machtige beschavingsfactor. Daarom verirouwen wij bij U op een welwillend gehoor en een yrien- deliike beoordeeling onzer vrijmoedigheid. Hoogachtend: C. de Groot, Burgemeester van Nbord- en Zuid-SchemerJ. Q. Borg- wat, hoofd der O. L. School te Groot-Scher mer; J. P. Kreb, Y. Molenaar Jbz., Jan Smit jr., N. Waterdrinker, J. van Kleeff te Groot-Schermer. P. S. Tcezending van artikelen voor de bazaar s.v.p. aan J. van Kleef, van geldelijke bijdragen aan den eerstondergeteekende. Goe deren worden ook in de omliggende plaatsen gaarne afgehaald na ontvangst van bericht van beschikbaarstelling. Mijnheer de Redacteur. Tijdelijk te Alkmaar verblijvend, kan ik niet nalaten mijn groote verbazing over een twee- tal abnormale toestanden uit te spreken. Allereerst word ik hier 's morgens heel vroeg gewekt door een voortdurend heltig klokgelui, welk rumoer geruimen tijd aan- houdt. Ik haat Alkmaar om die klok. Verbeeld u eens, dat alle kerken of vereenigingen dat navolgden, het leven, vooral van zieken en zwakken, zou onhoudbaar zijn. Ten tweede sta ik verbaasd over de weg- versperring die mep hier overal aantreft, doordat vrijwel iedere winkelier zijn waren op het trottoir uitsialt. Dat moest in Rotter dam eens gebeuren! In de nauwe straatjes kan bijna niets meer passeeren. Kan aan dezen ouderwetschen toestand1 niet spoedig een einde gemaakt worden? Alkmaar is toch gpen stadje uit de 16e euw meer. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, P. IMBOS, Rotterdam. Gele nep f 8.70—/ 9.90, 1400 K.O. Pew 2.20, 650 K G. Kroten 2.70, 45700 K G Roode kool 1.60—/ 3.30, 48400 K.G. Wit- te kool 1.70—/ 2.50, 12800 K.G. Gele kool 2.30—/ 3.10 per 100 K.G., 2200 bos Wor- telen 1.802 per 100 bos, 3550 stuks Bloemkool 18.9033.70, 2e soort 4 7 per 100 stuks. j. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 14 Aug. 81000 stuks Bloemkool le soort 1629, 2e soort 3.409 per 100 st., 3200 bos Wortelen 1.301.90 per 100 bos, 500 K.G. Wor telen 2—/ 2.40, 160325 K.G. Roode kool le soort 1.70—/ 3.20, 24400 K.G. Gele kool le soort 2.904.50, 58300 K.G. Witte kool le soort 1.70—/ 2.60, 5000 K.G. Uien 77.60, Drieliagen 6.80— 7.80, Nep 10.\0—f 10.90, 955 K.O. Slaboonen 17.2019, 32200 K.G. Aard- appelen: Schotsche muizen 4.808.60, Schoolmeesters 4.80—/ 6.60, Graafjes 9.20, Due of York 2.40—/ 3.80, Blau- we 6.10—/ 6.70, Drielingen 6.60— 7.20, kleine 1.20—/ 1.30 per 100 K.O. SCHAGEN, 14 Aug. 1924. Op de heden gehouden markt waren aanvoer en prijzen als volgt: 14 stieren 150400, 26 gel- dekoeien (mag.) 200385, 71 gelde- koeien (vette) 300500, 40 kalfkoeien 300500, 5 pinken 180—/ 200, 25 nuchtere kalveren 1035, 41 schapen (magere) 3237, 196 idem (vette) 45 tot 51, 272 lammeren 26—/ 34, 7 bok- ken en geiten 2.5012.50, 28 varkens (mag.) 20—/ 32, 56 idem (vette) p. K.G. f 0.70— 0.86, 161 biggen 12—/ 18, 36 konijnen 0.40—/ 1, 222 kippen 0.50— 3, haantjes 0.251.25, 247 K.G. Boter 1.80-/ 2.20. Eiererrveiling: 17000 st. kipeieren 6.80 tot 7.90, 2000 st. eendeieren 6.10—/ 6.40 per 100 stuks. WARMENHU1 ZEN, 14 Aug. 1924. Schotsche Muizen 7.408.90, Drielin gen 6.10, Graafjes 8.70, Negerrtigvoud enz. 3—/ 4, Ideaal 3.20, Eigenheimers f 46.io, Roode kool 1.502.30, Gele kool 2.10, Witte kool 1.60—/ 1.70, Gele Nep 9.10—/ 10, Uien 7.20—/ 7.30 Drielingen 8.10—/ 8.70, Grove uien drie lingen 8.90, Zilvernep 18.70—/ 19.90, Snijboonen 17.40, Slaboonen 14.60 f 17. Aanvoer: 16610 K.G. Aardappelen, 9200 K.G. Roode kool, 400 K.G. Gele kool, 4350 K.G. Witte kool, 4475 K.G. Gele nep, 1760 K.G. Uien, 410 K.G. Zilvernep, 14 K.G. Snijboonen, 518 K.G. Slaboonen. PURMEREND, 14 Aug. 1924. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om- streken. Aardappelen 0.85 tot 1.27 per zak (25 Kg.), 1595 zak Slaboonen 2.30 tot f 2.55 per zak (15 Kg.), Snijboonen 1.10 tot 3.90 per zak (15 Kg.), 15 zak Tuinboonen 0.24 per zak (15 Kg.), Roode Aalbessen 0.17 tot 0.20 per Kg., Perzi- ken 5.90 tot f 10.20 per 100, Tomaten 0.11 tot 0.17 per Kg., Bloemikool 5 tot 26.50 per 100, Roode Kool f 6.90 tot if 7.50 per 100, Savoye Kool 7.10 per 100, Bieten 8.50 per 1000, Wortelen 6.70 per 100 bos, Uien 1.85 tot 2.30 per ^5 Kg., Goudballen 3.20 tot 4.90 per 100 Kg., Suikerperen 2.20 tot 5.10 per 100 Kg., Kruideniersperen /II tot 28 per 100 Kg., Yellow 12 tot 35 per 100 Kg., Tulpappelen 10 per 100 Kg., Kardinaal appelen 19 per 100 Kg. NOORDSCHARWOUDE, 12 Aug. 48000 K.G. Aardappelen: Schotsche Mui zen 5.30—/ 8.30, Ideaal 3.60—/ 3.90, Dukeni 3.704.60, Schoolmeesters 3.40 tot 4.40, Negentigvoud 3.90, Eigenhei mers 4.90—/ 5.10, Bl. eigenheimers 4.50 tot 5.80, Bl. aardappelen 4.705.20, Drielingen 6.70—/ 7.50, 970 K.G. Sper- cieboonen 15—/ 17.60, 8 K.G. Snijboonen 18.80, 2980 K.G. Zilveruien f 3.70 4.60, Drielingen 6.50—/ 8.10, Zilvernep 16.5022, 28300 K.G. Uien: grove fj 6.4.0—7,70, DrieliDgen 8,20—8,40, STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Java (thuisr.) vertr. 13 Aug. v. Grave send n. Hamburg. Prins der Nederlanden vertr. 13 Aug. v. Batavia n. Amst. Enggano (thuisr.) vertr. 13 Aug. v. Colotn- bh. Johan de Witt (uitr.) vertr. 13 Aug. v. Ge nua. KON. NED. STB. MIJ. Achilles vertr. 13 Juli v. Livorno n. Napels. Clio vertr. 13 Aug. v. Algiers n. Rotterdam Erato vertr. 13 Aug. v. Stettin n. Amst. Irene arr 12 Aug. v. Gyon te Oporto. Saturn us vertr. 13 Aug. v. Piraeus n. Alexan dria. Strabo vertr. 13 Aug. v. Danzig n. Konings- bergen. Theseus arr. 14 Aug. v. Amst. te Rott. Ulysses vertr. 9 Aug. v. Gonstantinopel n. Bourgas. Zeus vertr. 13 Aug. v. Valencia n. Barcelo na. Vulcanus arr. 14 Aug. v. Patras te Amst. KON. HOLL. LLOYD. Kennemerland v. B.-Ayres n. Coronel, vertr, Aug. v. Punta Arenas, (verb.) 6rania (thuisr.) vertr. 13 Aug. v. Lissabon, Flandria arr. 14 Augf. te Mundal. HALCYON LIJN. Stad Arnhem vertr. 13 Aug. v. La Plata n. Antw. Florapark vertr. 14 Aug. v. Rott n Hamb. HOLLAND AMERIKA LIJN. Drechtdijk arr. 13 Aug. v. Rott te Vancouver. Leerdam v Rott. n N.-Orleans vertr. 12 Aug, Havana. Veendam v. Rott. n. N.-York vertr. 13 Aug v. Southampton. Spaarndam v. Rott. n. N.-Orleans vertr 13 Aug. v. Corunna. Burgerdijk arr. 14 Aug. v. Baltimore te Norfolk. HOLLAND BRITSCH INDIE LIJN. Ridderkerk (thuisr.) arr. 13 Aug. te Madras Streefkerk (uitr.) arr. 12 Aug. te Bombay. KON. WEST 1ND. MA1LD. Breda v. Amst. n. Chili arr. 11 Aug. te Puerto Columbia. Crynsen vertr. 13 Aug. v. Barbados n. Ply mouth. Hector (uitr.) vertr. 11 Aug. v. Talcahuano. Holder (uitr.) arr. 10 Aug. te Talcahuano. Jason vertr 12 Aug. v Valparaiso n. San Antonio. Rhea vertr. 11 Aug. v. Kingston (Ja.) Van Rensselaer arr. 14 Aug. v. W.-Indi5 te Amst. Venus vertr. 11 Aug. v. Kingston (Ja.) HOLLAND AUSTHALIE LIJN. Almkerk (uitr.) arr 1 Aug. te Sydney. HOLLAND OOST AZIE LIJN. Oldekerk (thuisr.) arr. 14 Aug. te Foochow. OudekeFk (thuisr) arr. 14 Aug. te Foochow. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN Gaasterland (uitr.) vertr. 5 Aug. v. Fernan da Po n. Libreville. Reggestroom (thuisr.) arr. 11 Aug. te Accra IJselstroom (uitr arr. 13 Aug. te Lagos. ROTTERD. LLOYD. Tjerimai (thuisr.) vertr. 14 Aug. v. P.-Said. Tosari arr. 14 Aug v. Hamb te Bremen HOLLAND OOST AFRIKA LIJN. Bawean (thuisr.) arr. 14 Aug. te Antw. Nijkerk (uitr.) arr. 14 Aug. te Aden. STOOMV MIJ. OCEAAN. Antenor v. Amst. n. Java arr 14 Aug. Port Said. Tjikarang vertr. 13 Aug. v. Batavia Hongkong. Ajax v Japan n. Rott., arr. 12 Aug. te Lou- den Elpenor v. Japan n. Rott., vertr. 13 Aug. v. Port Swettenham. Lycaon v. Japan n. Rott, arr 12 Aug te L°ROTTERD. ZUID AMERIKA LIJN, a (uitr) vertr. 8 Aug. v. La Palm as. te n. "The Proof :he pudding is the eating'" zeggen de Engelschen. Als men een- maal HONIG'S PUD- DINGEN, gefabriceerd met Honig's Maizena, heeft geproefd,wenscht men geen andere meer, omdat ze den meest verwenden fijnproever vol- doet. Vele soorten en variaties. Vraagt Uw winkeUor LET OP MET MER15 DE SCEPTER VAN KONING DUNGI. Uit New York wordt bericht, dat door een toeval een mctalen voorwerp, dat in 1907 te Nippur gevonden werd en dat in het museum van oudheden te Pennsylvania werd bewaard, herkend is als de scepter van den Babylonia schen koning Dungi, die 2270 jaren vo6r onze jaartelling te Ur regeerde. Het is een bronzen voorwerp, ruim 15 centb meter lang, dat nu al zeventien jaar ergens in de kelders van het museum der universiteit te Pennsylvania ligt opgeborgen en dat men tot dusver hicld voor een klepel van een klok. Er staat een opschrift op, maar de geleerden wa» ren niet in staat geweest het te ontcijferen. On* langs, toen Dr. Leon Legrain, conservator van de Babylonische afdeeling van het museum de antieke „klepel" weer eens in handen kreeg en bekeek, keerde hij die toevallig onderste boven en onmiddellijk viel toen zijn oog op een eigenaardig spijkerschrift, waarin hij „Dungi" las. De verdere ontcijfering van het opschrift heeft geen twijfel gelaten, of men heeft hier te doen met den scepter van een der oude Baby> lonische koningen. De klepel zal nu wel naar een andcr deel van het museum verhuizen.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7