Gemengd N!etiw&. x. HET BELASTINGONTWE R P Ter verduidelSjking van de bepalingen vain het ingediende ontwerp geeft het Hbl. de vol gende bijzonderhedten. Het ontwerp geeft in, de voomaamste plaats een nieuwe regeling van de forensem- belasting. De principieele wijziging in deze heffing is, dat zij niet 1 anger voorgeschreven is, maar door elke gemeente al of niet kan wor- den ingevoerd, gelijk tegenwoordig bijv. de zakelijke bedrijfsbelasting, de belasting op logeergasten enz. De heffing ondergaat iln het omtwerp ver der een ingrijpende technische wijziging, na tuurlijk met de hedoeling, tegemoet te komen aan de vele klachten over formalistische en onbillijke interpretatie van de wet en over het drukkende van de aanslagen. Naar men weet bedraagt de aanslag thans voor „be- drijfsforsensen" (de gewone forensen, om zoo te zeggen, tegenover de woon-forsensen, d. i. meest villa-bezitters die in een tweede plaats een gemeubileerde woning ter be schikking hebben) twee der den van den aan slag in de plaats van inwoning en „twee derden in de forensale" gemeente; voor woon-forsensen gewone aanslag in de stad der inwoning en een derde in de plaats van hun buitenverblijf. Hiervoor komt nu de vol gende regeling in de plaats, met handhaving van den bekenden termijn van 90 dagen: Het ontwerp onderscheidt de gewone(„be- drijfs"-)forensen in hen, die (op meer dan 90 dagen) de beschikking hebben over een vaste inrichting zooals een kantoor, winkel of werkplaats benevens hen, die in zulk een inrichting meer dan 90 dagen hun betrek king vervullen (categorie A) en aan den an- deren kant hen, die 90 dagen of minder de beschikking hebben over een vaste inrichting waarin aan het publiek gelegenheid wordt geboden tot het koopen van handelswaren (categorie B). Naar dit onderscheid wordt nu de heffing voor hen, die vallen onder categorie A, naar de opbrengst van de betrekking, het beroep of bedrijf voor zoover die geacht kan worden in de gemeente te zijn verkregen; dus niet meer over het voile inkomen. Dit laatste punt is natuurlijk van het allergrootste ge- iwicht, omdat de forensen vaaik bijbetrekkin- gen in hun forensale gemeente vervullen; men denke bijv. aan cmomissadssen van naaml. vennootschappen enz. Voor categorie B, wimkeliers dus, wordt de forensen-belasting berekend naar hun onizet. Gewichtige bepalingen voor categorie A zijn verder lo. dat van de „opbrengst" van beroep of betrekking (opbrengst in den zin van de wet op de Rijksdnkomstenbelasting), voor zoover die dan in de forensaal-gemeente wordt verkregen, mag afgetrokken worden 4 pet. van de zuivere opbrengst der eigen kapitalen aangewend in het bedrijf of be roep; 2o. dat de belasting wordt gesteld op een percentage van het bedrag, waarmede de opbrengst overtreft een som, in de gemeente- lijke heffingsverordening te bepalen, m.a.w. de gemeenten stellen een minimum vast; 3o. het tarief mag progressief zijnals limiet is gesteld de helft van het percentage, dat door de forensaal-gemeente van haar eigen inwoners wcrdi geheven van het be drag, waarover de forens wordt aangesla gen. Over de woonforsensen is alleen bepaald, met handhaving van den termijn van 90 da gen, dat de forensale gemeente, die dus waarin men „buitenverblijf" houdt, naar den duur van het verblijf, naar de huurwaarde der woning of naar andere bij de verordening vast te stellen grondslagen een belasting kan heffen. Hier is dus veel aan cfe gemeen ten overgelaten, maar het verband met de inkomstenbelasting is in het algemeen door- geknipi Ten slotte is de wet zoo geredigeerd, dat onzinnige aanslagen beter kunnen worden vermeden dan thans. Doordat bijv. ook voor bedrij fsforensen, die een betrekking bekleed- den, het werken in een vaste inrichting als criterium is gesteld, wordt voorkomen, dat machinisten, conducteurs, grenscommiezen en dergelijke werknemers in den aanslag kunnen vallen. De „vaste inrichting" is geen criterium, wanneer zij deel uitmaakt van een gebouwen-complex dat gelegen is op het ge- bied van twee of meer gemeenten; wie een aangewezen dienstwoning bewoont, kan ook niet als forens worden aangeslagen. Ook is er eenige uitbreiding gegeven aan de be- staande bepaling, dat tijclelijke waarnem.ing van een openbare betrekking of het als lid bijwonen van vergaderingen van openbare lichamen vrijstelling geeft: een openbare be trekking, die in meer dan- een gemeente wordt uitgeoefend, wcrdt geacht uitsluitend te worden vervuld ter standplaats van den belastingplichtige (of bij gebrek daaraan, ter plaats van den hoofdzetel der betrek king). Dit geldt voor bedrij fsf orensen. Woonf orensen, die tot tijdelijke waarne- ming van openbare betrekkingen etc. (zie boven) genoodzaakt zijn, ergens meer dan 90 dagen nachtverbldjf te houden, worden niet aangeslagen. Het ontwerp bepaalt zich niet tot de foren sen-belasting, maar brengt ook -enkele zui- ver-technische herzieningen op het stuk van de heffing van de gemeentelijke inkomsten belasting, waarvoor met betrekking tot atf- trek voor noodzakelijk levensonderhoud en kinderaftrek een regeling wordt voorgesteld, die voor de R ij ks-adrninistratie eenvoudiger DE POSTCHeQUE- EN GIRODIENST. Het ligt, zooals men weet in de bedoeling den postcheque- en girodienst in de tweede helft van September te heropenen met de eer- ste 10,000 rekeningen. Gaat het daarmee goed, dan volgen een paar weken later de vol gende 10,000 enz.. tot het geheele aantal reke ningen, behalve diegene, welke nog niet in't reine gebracht zijn, weer in het verkeer zijn. De dienst wordt hervat volgens het stelsel, dat voor de mechaniseering gold. E>e machi nes zijn buiten gebruik gesteld en opgeruimd of zullen opgeruimd worden, met uitzonde- ring van boekhoud-machines e. d Er is indertijd sprake van geweest, dat bij hervatting van den dienst volgens het oude stelsel het aantal ambtenaren zou moeten uit- gebreid worden, in verband waarmee het ge- bouw van den dienst te klein zou wezen om hen te plaatsen, zoodat het noodig zou wezen de school die er achter ligt, er bij te trekken. Wanneer de dienst weer tot zijn ouden bloei mocht komen, zal dit waarschijnlijk wel niet kunnen uitblijven. Voorshands zaj men het echter stellig wel met het tegenwoordige aan tal ambtenaren kunnen doen. Het aantal amb tenaren is door de afschaffing van de machi nes tot een negenhonderd gedaald. Wat de ..zieke" rekeningen betreft, er is op't oogen- blik nog verschil over een bedrag, dat circa mililoen beloopt HET RIJWIELPLAATJE. Uiltje dichtte: Welkom, schattig rijwielplaatje, Welgekozen kunstproduct, Dat de vaderlandsche beurzen Vol van kunstvervoering plukt! Laat ik U maar welkom heeten Op ons vrije grondgebied, 't Snalcte reeds naar Uw versehijnen Eneen ander doet het niet! Zeer kunstzinnig sier je't rijwiel, Tot zelfs van Colijn en Ruys, Sierlijk slangt je blanke lijfje Om de stoere balhoofdbuis. Drie pop is voor jouw prostatic? Werkelijk een prijsje, hoor! Een kunsilievend mensch zegt eerlijk: „Wel, hoe maakt men het er voor?!" Jammer, dat men zeer baatzuchtig Aan je reputaiie raakt; Jij wordt voor een simpel kwartjc En goedkooper, nagemaakt! Nederlanders zijn geen Bel gen Holland kent zichzelve niet, Want de postcheque en de giro Gaat ginds best en hier failliet! HERVORMING VAN DEN KALENDER. In het advies dat de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde kerk aan den mi nister van justitie zal aanbieden met betrek king tot de voorgenomen hervorming van den kalender worden de volgende punten ter sprake gebracht. lo. Tegen de viering van het Paasohfeest op een vastgestelden Zondag bestaat haars inziens geen bezwaar. Wordt deze Zondag vastgesteld, zoo schijnt het haar toe, dat de aangewezen Zondag voor de Paaschfeestvie- ring is de tweede Zondag in de maand April; indien n.l. de kalenderwijziging niet tot stand komt, waarbij de le Japuari zou vallen op den dag, die thans is 22 December. Mocht onverhoopt deze kalenderwijziging worden aanvaard, zoo zou het gewenscht zijn het Paaschfeest :e vieren op den datum, in den huidigen kalender cvereenkomend met den 2en Zondag in April. Dit zou dus in dit onverhoopte geval zijn de Zondag val- lende minstens veertien en hoogstens een en twintig dagen na de lente-nacht-evening. 2o. De invceging van een dag (in een schrikkeljaar van twee dagen), die niet mede- tellen en afzonderlijk, buiten de gewone dag- namen om, bencemd worden, zal zonder twij- fel bij niet weinigen ernstig bezwaar ontmoe- ten. Velen todh achten het vieren van den om de zeven dagen weerkeerenden rustdag een ernstigen godsdienstigen plicht. Een kalen derwijziging, die, zij het ook s1 ecMs eenmaal (eventueel tweemaal) per jaar hierin verande- ring brengt, zal door velen niet worden aan vaard en zonder twijfel aanleiding geven tot een twistvraag, die vcedsel ontvangen zal uit den tegenstand, die, zonder twijfel, komen zal tegen dezen maatregel van orthodox- Joodsche zijde. Beweerd wordt, dat deze maatregel door den handel noodzakelijk wordt geaciht, om zender moeite den dag te bepalen, waarop in zeker jaar een datum valt. In verband met dit beweren heeft de Synode de eer Uwe ex- cellentie te doen tcekornen den „Perpetual Calendar", samengesteld door dr. Van der Harst, die het mogelijk maakt, om in een oogenblik te zien op welken dag een bepaalde datum valt, in een eindelooze reeks voorbij- gegane en een zeer groote reeks nog komende jaren. Zeer beslist moot de Synode waarschuwen tegen het piogen van sommigen, om bij den voorgestelden vasten kalender den 31 en De cember te doen vallen op Zondag, daarna den Nieuwjaarsdag en dan het jaar te beginnen met Maandag 1 Januari welk pogen tot „Daar is alweer zoo'n afschuwelik ding. Dat noemt ii zeker ook weer een meester- tuk?" ■,Nee meneer, 'J is eep spiege^.;' (Humorist.) 'uffit^; komt In dav perpetual' C^lendiar*', uitgegeven door die Maatschappij van Nij- verheid te Haarlem. Hierdoor toch wordt de Zondag gemaakt tot den laatsten dag der week, wat cok in den vonn van den hierbo- ven genoemden kalender uitkomt. Hierdoor wordt een ernstig godsdienstig belang ge- schaad. E)e Christeniheid innners gedenfct op den wekelijkschen rustdag de opstanding van Christus, die in de Heilige Schrift nadrukke- lijk wordt gesteld op den eersten dag der week. Wij vestigen de aandacht bovendien op een, tegen dezen maatregel rijzend, econo mise h bezwaar. Als 31 December steeds valt op Zondag, zoo valt 24 December ook steeds op Zondag^zoodat, wegensde Kerstfeestvie- ring, ieder jaar drie Christelijke feestdagen: Zondag, le Kerstdag en 2e Kerstdag, on- middellijk op elkaar zouden volgen, een om- standigheid waarover de handel, telkens als dit voorkwam, ernstig klaagde. Wordt daar- entegen 31 December Zaferdag, zoo zou 25 December steeds op Zondag vallen, iets waartegen in de Nederlandsche Hervormde kerk geen bezwaar bestaat. 3o. Een bepaald godsdienstig bezwaar doet zich in de Nederlandsche Hervormae kerk niet voor, door een verschuiving, waar bij de 31e December zou vallen op den kort- sten dag des jaars. De voordeelen van een dergelijke regeling zijn der Synode echter niet duidelij'k; wel ziet zij hier ernstige maat- schappelijke nadeelen, die zich sterk zullen doen gevoelen, als er een jaar komt, dat kor- ter is dan alle andere jaren; maar die ook daarna blijven, omdat tal van berekeningen zullen moeten veranderd worden, en tal van herinneringsdagen of op een onjuist tijdstip of op een onjuisten datum moeten worden gevierd. 4o. Wordt een jaar aangenomen van 364 dagen met een dag (eventueel twee dagen), die ongeteld blijft, zoo is er bij de Synode geen bezwaar tegen een indceling in trimes ters van 91 dagen. 5o. Bij de verandering van de namen der m aan den is, naar het inzicht der Synode, geen godsdienstig belang betrokken. Zij ziet er echter noch de noodzakelijkheid, noch de wenschelijkheid van in. De niet altijd logi- sche benoeming der maanden geeft in het dagelijksch leven geen bezwaar en houdt bij velen de herinnering levend, dat er andere jaarindeelingen geweest zijn dan de thans onder ons bestaande. D'E TOEKOMSTIGE OORLOG. „Heb je heelemaal niets meegebracht? De een of andere herinnering. Een granaat- splinter of een vreemde patroontasch. Of een costuum voor bescherming tegen gassen, zoo als zij daar gedragen worden. Ik zou er graag een zien. Van den laatsten oorlog h: b ik 'n masker bewaard." „Neen", antwoordde de thuiskomende stug, „Slechts dit", en hij nam een brief uit de tasch. „Ik vond die in een huis, dat we moesten doorzoeken om te zien of er nog menschen in ophielden." „En anders heb je niets meegebracht?" „Niets!" „Maar vertel dan tenminste, hoe het toe- ging, hoe jullie leefden en vochten." „Ik heb niets te vertellen." Een der anderen had reeds den brief ge- lezen, die nu, midden in het algemeene zwij- gen riep: „Dat moet afschuwelijk geweest zijn!" De soldaat knikte. „Lees het voor", moedigden de den spreker aan, „lees het voor". Die gaf echter den brief door, gaf aan mij en ik las: „Vandaag is het de 23e dag na den laat- ten gasaanval. Sinds 10 dagen heb ik geen stukje brood, geen slok water meer gehad. Kareltje stierf al 4 dagen geleden. Het was juist 2 dagen voor zijn verjaardag. Elise is gisteren gestorven. Nu ben ik alleen, het eenige levende wezen in het geheele huis. Hoe het komt, dat ik nog leef, weet ik niet. Hoe het me nog mogelijk is te schrij- ven, weet ik niet. Ik weet niet of ooit iemand deze regels zal lezen, evenmin of er ooit weer iemand in de ze karner zal komen. Het vergift is in alle straten, op alle trap- pen, op alle verdiepingen van het huis. Vergift, overal is't vergift. Ons dienst- meisje bezweek op de trap, ze kon niet lan- ger haar honger bedwingen. Zij wilde naar den kelder, wilde eten. Ik hield haar terug, zij rukte zich los. Ze scho'ld me uit. Beneden zakte ze in elkaar. Daar ligt ze nog. Haar lichaam is groen. Groen haar gezicht. Haar wijd opengesperde oogen staren me aan. En ik weet niet, of ik me maar naar beneden zal laten vallen, waar zij ook ligt. Of zal ik verder versmachten, den zekeren dood voor oogen Was jij maar bij me! Ik zou dan niet lij- den. Jij hebt het middel gevonden om het ver gift te bestrijden. Jij vond het middel je va- derland te bevrijden. Maar wat is dam je va- derland? Leef je nog? Kom je ooit weer te rug? De geheele stad is stil. Geen leven is meer op de straat. Waaromi moesten 'echter eerst alle menschen sterven? Waarom werd het leven geofferd, daar toch niemand de goederen, waarom het ging, bezitten wil! Waarom? Beneden onder het raam ligt het lichaam van een kind. Het wilde zijn bal grijpen, toen het door het gas werd overvallen. In de bovenstad moet de bom gevallen zijn. Wij hier beneden wisten niets. Zagen niets. Tot het ook plotseling hierbeneden kwam. De koetsiers op hun wagens vielen om. De paarden zakten voor hun wagens in elkaar. Onbestuurde auto's vlogen met hun vergiftigde passagiers tegen de huizen op. Een verschri'kkelijke kramp schokte alle le- vens, en alle leven werd uitgebluscht. En nu ligt daar alles met verglaasde oogen. Groen, groen. De vogels, die boven in de lucht zweefden, zag ik naar beneden storten. Dood! Alleen ik ben nog in leven. Ik alleen. Voor welk een leven ben ik, dank zij jou raad, ge- spaard gebleven? Blijf op de bovenste verdieping, zei je, toen je wegging. Ik bleef boven. Bleef boven en zie nu elk uur de dood meer naderen. Ik weet niet, of het gas steeds meer naar boven komt, of ik den hongersnood zal sterven, of wel redding zal vimden Redding, .waardoor of door wien?i anderen hem Wie weet, Sat Eer in dit huis cog *n mensch leeft? Dat een vrouw nog voor haar leven sid- dert, om hen, de overtevenden, die overwin- naars werden, te kummen zeggen, dat ze moordenaars zijn en een moeder hen yer- vloekt. Hoor je mijro laatste woord, waarbij mijn hand nog nauwelijks de pen kan houden? Mijrn hand siddert, zooals ik heelemaal sid- der: Jullie mannen, jullie zijn moordenaars. Jullie zijn de Vloek der wereld. Om oos te beschermen, voer je oorlog, dat zeggen jul lie. Onze kinderen zou je beschermen, en je hebt ze alien gedood. Ons bloed dooden juIKe. Ons bloed, voor Sou oinnf ;hq -nouioou joo ai^nt jeav '}vp altijd die eer kunnen dTagen, vrouwen tot gezellinnen van den dood te hebben ge maakt! Dat het jullie niet drukt, je kinderen den laatsten snik te zien geven. Wanneer ooit de ze moord een eind oeemt, wanneer ooit een vrouw dezen dood overleeft, dan zal en moet zij de wereld beheerschen. Dan moet zij de wetten maken en mannen houden, zooals men dieren houdt, die in bedwang moeten worden gehouden. Dat zegt je een vrouw. Dat zeg ik, die een leven geleid heb aan de zijde van een man, voor ik sterf. Het moet een genot zijn om te kunnen ster ven aan een paal, doorboord van kogels. Een genot, om dood te bloeden uit gapende won- den, maar verschrikkelijk is het, te moeten sterven als ik, te midden van duizenden doo den. Verhongerd of vergiftigd! Ik weet het niet! Vervloekt zijn jullie! En vervloekt de wereld, die mij dezen brief dicteert! Een drievoudig wee over haar Hier eindigde de brief in een siddering, die geen letters meer tot stand bracht. Slechts kramp, onmacht. Dood! De dood van 'n mensch! Hij, die den brief had meegebracht, stak hem weer bij zich en ging. Toen wij hem nazagen, werden wij ons be- wust, dat hij den toekomstigen weg van de menschheid bij zich droeg. Den weg, dien de menschheid gaan zal, wanneer zij niet spoe- dig dien zal volgen, die naar het leven wijst. Prov. O.- en Zw C.rt. Wanneer het beeld donker genoeg op het afdrukpapier is verschenen, heeft het een on- aangename, bronsachtige tint. Daarom moet het worden gekleurd, en ver- vclgens, om de copie houdbaar te maken, wor den gefixeerd. Er bestaan echter ook afdrukpapieren, en wel de z.g. „zelftintende", die niet meer ge kleurd be'hceven te worden. De bekendste merken zijn „Gellofix" van Kraft en Stendel en „Kcnix" van Gevaert. De behandeling van deze papieren is uiterst eenvoudig. Nadat het drukken is geeindigd, spoelt men ze vijf minuten in zacht stroo- mend water, dat melkachtig wordt gekleurd. Daarna fixeert men in een neutraal fixeer- bad water 1 L. fixeernatrcn 100 gr. Voor daglichtpapieren nooit een zuur- fixeerbad gebruiken. Het fixeeren duurt on- geveer een kwartier. Wanneer het bad langer inwerkt, bleeken de foto's sterk. Daarna een half uur spoelen in zacht-stroomend water. Wanneer de straal water met te veel kracht neerkomt slaat hij de gevoelige laag van het papier. Het papier meet minstens een half uur spoelen. Wanneer nog een spoor fixeer over- blijft, krijgt de afdruk op den duur gele vlek- ken en verbleekt. De zelftintende papieren, hebben een warm bruine tint. Men kan meer blauwe tinten krij- gen, door den afdruk voor het fixeeien vijf minu'en te baden in een oplossing van 10 gr. keukenzout in 100 cc. water. De meeste papieren zijn echter niet zelf- tintend, omdat men dcor gebruik te maken van verschillende kleurbaden, andere tinten kan krijgen. Er staan twee wegen open lo. het gecombineerde kleurfixeerbaa, en 2o. gescheiden baden. De eerste methode is de eenvoudigste. Goud- baden zijn in den handel. Het kleuren van daglichtpapieren berust n.l. op het vervangen van het zilver uit de ge voelige laag door goud. Ook kan men het zilver vervaneen door platina, waardoor men zwarte afdrukken kriigt. Reeenten voor kleurfixeerbaden water 1000 cc. fixeernatron 200 gr. loodnitraat 10 gr. opl. van chloorgoud (1 100) 50 cc. In de helft van he' water het fixeer optos- sen in de andere helft h>et loodnitraat. Dan samenschenken, einde'iik de ch^orgoudop- lossing toevoegen. Voor gebruik filtreeren. Een ander recept is water 1000 cc. fixeernatron 250 gr. rbodaanammonium 25 gr. aluinpeeder 8 gr. citroenzuur 8 gr. loodaceterat 10 gr. loodnitraat 10 gr. In 800 cc. water het fixeernatron en het rhodaanammonium oplossen. De overige 200 cc. verdeelen in 4 deelen van 50 cc. elk in iedere 50 cc. afzonderlijk oplossen: aluin, citroenzuur, loodacetaat, loodnitraat. In volg- orde in de oplossing van het fixeernatron gie- ten. Na 4 dagen het ontstane neerslag af filtreeren. Een klein fixeerbad voor sepiatinten is het volgende: voorraadoplossingwater 600 cc. fixeernatron 120 gr. chloorgoudopl. (1 100) 25 cc. In 300 cc. van deze voorraadsoplossing 6.5 gr. kaliumcarbonaat opgelost geeft lichte sepiatinten. 6.5 gr. borax in 300 cc. van de voorraads- opl. geeft donkere sepiatinten. Voor een purperbruine kleur voegt men bij 300 cc. voorraadsoplossing 6.5 gr. na- trium-fosfaat en 6.5 gr. geeft warme piirper kleur, terwijl eindelijk 6.5 gr. kaliuminitraat koude tint geeft. Meer variafies in het kleuren bereikt men met gescheiden baden. (Voor het kleuren moeten alle afdrukken warden /respceldX f v Sepiafinfen krijgt men door Serf afdffflf 11.5 minuut te baden in: water 150 cc natriumacetaat opfl'. (20 gr. op 300 cc. water) 50 cc. keukenzout 0.5 gr. chloorgoudopl. (1' 100) 3 cc. dubbelkoolzure soda 0.5 gr. Het bad kort voor gebruik jnaken fixeeren in: water 200 cc. fixeernatron' - 10 gr. sterke ammonia .4 cc, donkere sepiatinten. Spoelen, voorbad geven in 100 cc. water e» 5 gr. keukenzout. Kleuren inwater 1000 cc. thiocarbamide opl. (1 50) 30 cc wijnsteenzuur 1 gr keukenzout 10 gr.: chloorgoudopl. (1 100)' 20 cc Daarna fixeeren. Rcodkrijtfinten krijgt men door: spoelen, voorbad in 1 L. water en 1 gr. keukenzout en dan 1030 sec. kleuren in; wafer j 500 cc 5gr; 5 gr, 5 cc 1000 cc 7.5 gr, 0.75 gr, 50 cc borax azijnzure natron chloorgoudopl(1 100) Spoelen en fixeeren. Gekleurde tinten krijgt men op sterk over*, gedrukte copieen door te baden in water 1000 cc. zoutzuur 35 cc. chloorgoudopl. (1 10) 40 cc. De kleuren worden achtereenvolgens: rood- violet, blauw-violet, roodachtig lila en korea- bloemenblauw. Men fixeert in een kleurfixeerbad water 1000 cc fixeernatron 250 gr, rhodaanammionium 25 gr. Verder kan men, na eenige oefening zelf de verschillende tinten krijgen, door de tetnpe- ratuur van het kleurbad. en de duur van het kleuren te veranderen. Zwarte tinten krijgt men in het volgende kleuibad: water borax uraannitraat goudchlorideopl. (1 100) Nt afloop spoelen en fixeeren. Ook met platina krijgt men zwarte kleuren. De GOpieen donker doordrukken en een voor bad geven in: water 1000 cc. borax 10 gr. chloorgoudopl. (1 100) 4050 cc Spoelen en kleuren in: gedistilleerd water 600 cc kaliumplatinachloruui 1 gr. P'hospbcrzuur 8 gr. De afdrukken niet Idftger dan een kwar tier hierin baden, anders wordt de kleur don ker sepia. Vcor het fixeeren even baden in een zwakke sodaoplossing. Men kan het cok stellen zonder voorbad, en brengt daartoe de afdrukken na spoelen in een bad van water 100 cc. sterke ammonri 3 cc tot ze citroengeel zijn geworden. Nu spoelen en in het platinakleurhad bren- gen, tot ze bruin zijn geworden. Dan baden in: - y water 100 cc sterke ammonia 1 2 cc fixeeren en spoelen. In plaats van platina kan palladium wor den gebruikt: Het kleurbad is dan als volgt samenge steld gedestilleerd water 500 cc oxaalzuur 20 gr. kaliumpalladium chlozuur 0.5 gr. Na het kleuren baden in een sterke sal mi ak, oplossen en fixeeren. Natuurlijk is het ook mogelijk, de afdruk ken uit de hand te kleuren, met water- olie- verf. Ik bedcel hiermee niet direct, ge- zichtjes rose maken, de boompjes g™en en het water blauw, maar we kunnen de heele kiek een aangenaam uiterlijk geven, door er ren andere tint op te brengen. Ik werd eens in extaze gebracht door een foto van een huis met een rieten dak. De oorzaak van mijn bewondering was het feit, dat de kunstzinnige fotograaf het dak een tint had gegeven, die een iets'e afweek van die op de rest van de foto. Het kleuren is uiterst *eenvoudig. le oplossing: water 1000 cc. gedroon-d eiwif 2 gr. ammcniak 3 cc. 2e oplossing: water 100 cc. methvleen blauw 0.5 gr. 3e oplossing: water 100 cc. eenige druppels amm'O'niak zooveel picrinezuur als oolost. 4e oplossing: 90 oCt. alcohol 10 gr. tafranine 0.5 gr. water- 100 cc. Den afdruk bestriiken met de eerste op lossing, laten drogen en nog eens bestriiken. Om een blauwe kleur te kni'men mengt men in een schoteltje een beetje van de le met een beetie van de 2e vlceistof, en bestrijkt daarmee den afdruk. Voor een gele tint mengt men 1 en 3. Voor een roode tint 1 en 4. Door combinatie van rood, geel en blauw kan men verder alle Jinfen krijgen. Een waar ei van Columbus is het vol gende Neem een ordinaire aardapnel. Sniid het kleigewas door, wrijf met het vlak van door- snede den afdruk in, en kleur dezelfde nu met aquarelverf. Vcor sommige doeleinden, biivoo-rbeeld voor sterec-opnamen is het gewenscht, de laag sterk glanzend te maken. Men kan nu als volgt een spiegelglans ge ven aan (glanzende) papieren. Wrijf een plaat spiegelglas goed schoon, door haar eerst te reinigen met alcohol, en dan na te wriiven met talk. Baad nu eerst de foto's in een 5 pCt. formaline oplossing, en dan met de beeldzijde op de plaat leggen. Dan met een vel filtreeroapier goed vlak aandrukken, zoodat geen luchtblazen over- Mi (ven. Wanneer het papier droog is. springt het vanzelf los, en is dan spiegelglad. Wil een wispelturig mensch daarentegen een gladde foto mat maken, dan voert hij de geneemde bewerking uit op matglas. Om het fosspringen te vergemakkelijken kan men de glasplaat in wriiven met een op lossing van witte was in benzine 1 100. En- kele druppels hiervan op de plaat gieten, dan heel dun en geljikmatig uibvrjjvea met een la»je flaoel. .U~ is. Hi

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 12