„HY VALET from LONDON" DepotBergerweg 5 Afkmaar. Rusland na den dood van Lanin. P^ilarzel nietlanger^ Wonden Ocoiiterhalsem De werkelykc oorzaak van pflnltjke geivricliten. Rheumatiek is de bekende naam voor pijn .n de gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rhuematiek bekende pijn is in wer- kelijkheid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroor- zaakt, hetgeen voorkomen had kunnen wor- den door bijtijds Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollige urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, ge wrichten en zenuwen,, en langs de wanden der aderen. Bij beweging van een spier o!: zenuw, waarin zich urinezuurkristal len heb- ben afgezet, ondervindt men scherpe, hevi- ge, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheuma tische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in den rugspieren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urinekwalen, het verstandig met het gebruiik van Foster's INieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vesrgiften af te voeren, die rheumatiek, ischias, zenuw- pijnen, waterzuchtige zwellingen, rugpijn, nlergruis, enz. veroorzaken, Reeds meer dan SO jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zul'ke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk)/ heer Caspers, dat blinden in den regel niet geleid worden door goedzienden. Dat zou te duur zijn en daarom is het regel, dat Win den meestal vergezeld zijn van half-blinden. Het is dus te begrijpen, dat vooral op drukke ver- keerspunten (Seze ongelukkigen assistentie noodig hebben. Nu is het bestuur van den Rotterdamschen Blindenbond bij mij geweest, om deze aangelegenheid te bespreken. Eerst stelde men voor, om, zooals in Amerika ge woonte is, de blinden van een fluitje te voor- zien, waarmede zij te kennen kunnen geven, dat zij hulp behoeve, doch er wordt al zooveel gefloten op den openbaren weg, dat dit aan- leiding tot verwarring zou kunnen geven. Bo- venriien zou het niet buitegesloten zijn, dat 'de Rotterdamsche jeugd al te vaak valsch alarm maakte. Daarom achtte ik het beter, hum een zichtbaar herkenningsteeken te ge ven, n.I. een groen-wit-groen vlaggetje. Wor den zij vergezeld van een hond, dat krijgt de ze een groen dek met witte randen. Wanneer zij nn in nood verkeeren, kunnen zij hun vlaggetje opsteken. Agenten, die dienst doen op drukke verkeenspunten, hebben de handfen vol, zoodat ik meen in dat geval op de hulp van de burgerij te kunnen rekenen Er zul- flen omgetwijfeld burgers gevonden worden die onze blinden op- drukke verkeerspunteri bij het oversteken behulpzaam wi'llen zijn. iWij moeten afwachten, hoe het systeem in de praktijk werkt, maar ik voor mij heb er de beste verwachtingen van, dat het beroep op de medewerking van het publiek niet tever- geefsch zal zijn. WIE ZAL DAT BETALEN In een restaurant nabij het station heeft te Zandvoort een eigenaardig incident plaats gehad, zegt het Vad. Er bevond zich aldaar 's middags gear- riveerd per auto een gezelschap uit Zaan- dam, dat zich flink aan champagne te goed had gedaan. Een der heeren ten minste weerde zich goed, zoowel binnen het restaurant als er buiten, waar hij op het stationsplan een aan- tal kinderen rond zich verzamelde en elkeen om het hardst liet gillen „Leve X(X •was de naam van een der trakteerende heeren binnen) „leve Toen echter om een uur of half acht de ge- rant den heer X. maantie zijn negen flesschen champagne te betalen, wist deze van niets en beweerde slechts op een flesch getracteerd te 'hebben. De kwestie liep hoog De dames en heeren van het gezelschap hielden het bij alle negen", maar de heer X. bleef weigeren. 'Even ontstond er nog een felle ruzie tus- schen hem en den kindervriend van het sta- tionsplein: er viel zelfs een klap. 1 Eindelijk werd na veel en heftig gepraat een rechercheur van politie „geinviteerd" om de zaak uit te maken. 1 Deze arriveerde spoedig en het was hem niet moeilijk tec onstateeren, dat de negen flesschen die als stomme getuigen op een tafeltje stonden door den heer X bet a aid dienden te worden. De diseussie wds intusschen steeds levendi- ger geworden maar de beide partijen bleven op hun stuk staan Alle kellners oreerden mee. Volgde een kort maar krachtig onderhoud .onder vier oogen" tuschen den heer X en den gerant. „Dus u wilt niet betalen? Goed! Ik bel di rect den deurwaarder op! De rechercheur: „De auto gaat niet weg Portier: „Ik houd er een oogje op!" Heel het personeel in actie, nieuwsgierig De kindervriend: „Pianist, een foxtrott...! De piano wordt gesloten. Uitspraak over veertien dagen. EEN RECALCITRANTE WERKELOOZE Aan de Aalmoezenierskamer te Utrecht meldde zich een werkelooze, die meende recht te hebben op meer uitkeering, dan hij tot nog toe kreeg. Toen de ambtenaar hem aan het verstand trachtte te brengen, dat die meening niet iuist was, kreeg de man een zenuwaan val. Hij sloeg op en tegen alles wat los en vast was, en heeft tien glasruiten kapot ge- slagen en eenige meubels vernield. KAMERVACATURE HUGENHOLTZ. De heer B. J. Weijkamp (S. D. A. P.) te Baarn aanvaardt zijne benoeming tot Twee- de Kamerlid. VALSCH BANKB1LJET. De loketbediende van de Electrische Spoor aan het station Laan van Nieuw Oost-Indie heeft gisteren een slechten dag gehad. Bij het afrekenen bemerkte hij dat hij een valsch bankbiljet van 40 ontvangen had. Hij ken de den rei'ziger, die het hem gegeven had al- leen van gezicht. Het biljet is in beslag ge- nomen. KOKEND WATER OVER DE BEENEN Gistermorgen heeft een 9-jarige jongen in de Falckstraat een emmer kokend water over zijn beenen gekregen, waardoor hij ernstige brandwonden opliep. De G. D. heeft hem meegenomen naar den Centralen Post om hem te verbiden. X. RUSSISCHE FINANCIeN. Wanneer men zich nu afvraagt, hoe de fi nancieele hervorming zich verder heeft ontwik keld moeten wij, zij het zeer in het kort, de begrooting van de sovjet-unie bespreken, die, gelijk reeds opgemerkt, een geweldig tekort aanwijst. Door de toestanden, die in de sov jet-unie heerschen is het zelfs niet mogelijk geweest, voor het loopende begrootingejaar (van October tot September) een vast plan te ontwerpen. Maar tegen over vorige jaren, toen een plan betreffende de staatshuishouding fei- telijk slechts op papier bestond, is men toch in zooverre vooruitgegaan, dat er althans zoogenaamde „controlecijfers" zijn ingevoerd waarbij men is uitgegaan van gedachte, dai: de staatsuitgaven althans eenigszins verband moeten houden met de inkomsten. In ver band met den buitengewoon moeilijken toe- stand, waarin zich zoowel de particuliere als de steatsbedrijven in Rusland! bevinden, be hoeft hot geen verwondering te wekken, dat de emissie in verhouding tot de belastingop- breagst nog de voornaamste bron van mkom sten van den staat vormt. Over elf maanden van het begrootingsjaar 1922/1923 hebben de staatsonivangsten door emissie 31 3 pet. be- dragen van de totale inkomsten. Daania is een zekere verbetering ingetreden, want in het eerste kwartaal 1922/23 bedroegen de ont- vangsten door emissie 47 procent van de to- taal-ontvangsten, in Juli en Augustus 21.4 procent van de totale ontvangsten. Voor 1923/24 zijn de belastingontvangstcn geraamc op 636.626.000 roebel, de overige inkomsten o. a. uit staatekapitaal, siaatsondernemingen en' credictoperates op 284.869.000 roebel, to- taal derhalve 921495.000 roebel, waarbij echter niet zijn begrepen de ontvangsten van de vcrkccrsmiddelen, posterijen en telegrafie, welke op 650 millioen roebel worden geschat. Wr.aneer men de riifers, die de begrooting be- vat, nagaat, dan valt het op, dat de inkomsten van de staatsbedrijven (waaronder de ge- heele groot-iodustrie res3orteert) slechts 5.3 procetit bedragen van de totale ontvangsten. In Rusland ziet men o. a. een teeken voor de verbetering van het budget in het feit, dat de ontvangsten door leeningoperaties zijn toegenomen en men legt er in liet bijzonder nadruk op, dat tengevolge van deze crediet- opcraties de emissies zijn beperkt. De per- cer.tsgewijze verhouding van de staatsmkom- stcn door emissie en door crediet-operatie was a'.s volgt (voor 1922/23 in percenten van de tctale ontvangsten): Ontvangsten uit emissies October November December Januari Februari Maart April Mei Juni juli Augusus 1922 1922 1922 1923 1923 1923 1923 1923 1923 1923 1923 527 47.9 42.9 31 5 25.8 33.2 37.2 20.3 24.0 28.2 14.9 Ontvangsten uit leeningen 1.1 2.4 0.0 4.3 5.4 38 7.4 6.9 20.1 14.9 15.1 Kan men derhalve eenige verbetering in de staatshuishouding van de sovjet-unie ten op- zichie van vorige jaren conslateeren, doordat de ontvangsten door emissie en steeds gerin- ger doel vormen van de stnatsinkomsten, waartegenover de inkomsten uit belastingen en credietoperaties stijgen, aan den anderen kant meet tcch opgemerkt worden, dat een begrooting, die bij voorbaat gebaseerd is op groote onvangslen uit emissies in geen geval beschouwd lean worden als de grondslag van een solide financieele hervorming. De verdere cnhvikkeling van deze fiijanci- eele koerswijziging kan men liet best nagaan, wanneer men het verloop van de betalings- balans, de begrooting en het tekort van de staatsindustrie sedert Februari j.l. bestudecrt Bij besluit van 30 Januari j.l. is de norm van den buitenlandschen handel voor het be- grootingjaar 1923/24 vastgcsteld als- volgt: Export 437.3 mililoen Roebel Import 298.1 millioen Roebel Exportoverschot 139.2 millioen Roebel. Van deze som moeten de kosten van de buitenlandsche sovjet-vertegenwoordigers ten bedrage van on ge veer 20 millioen worden af- De weduwe: „En is U cr zeker van, dat mijn kind geen verschil maakt?" Xl.Inniorjst). getrokken, zoodat er ongeveer 110120 mil lioen Roebel overblijft. Nu is even we 1 gebleken, dat door onvoor- ziene omstandigheden de sterke stijging van de graanprijzen in het voorjaar -r- de graanuitvoer niet zoo groot kan zijn als men had verwacht. Volgens een mededeeling van Kamenef is 40 milloen poed graan, die voor uitvoer bestemd waren, niet uitgevoerd, maar zij zullen gebruikt worden om den binnen landschen graanprijs te regelen. Dat zal reeds een groote vennindering van het export overschot veroorzaken. Om den vleeschprijs te regelen heeft de sovpjetregeering besloten, vleesch te importceren, in welken omvang is nog niet bekend Maar in icder geval kan men zeggen, dat de verwachte groote activi- teit van de handelsbalans geen feit zal wor den. Erger nog is het gesteld met de begrooting. Het tekort is geraamd op 354 millicecv Roebel, bij een eindcijfer van 1.750-000.000 Roebel Het tekort moet gedekt worden door crediet- operties ten bedrage van oageveer 174 milli oen en door emissie ten bedrage van circa 180 millioen Roebel. Het „controlecijfer" voor een maandbegrooting is derhalve ongeveer 150 millioen. In het begrootingsjaar 1922/23 is ongeveer 136 millioen door credietoperaties gedekt (binnenlandsche leeningen), tot 1 Maart 1924 yis ongeveer 54 mililoen door credietoperaties binnengekomen. Hoe het ook met dezen bron van inkomsten gesteld is, blijkt hieruit, dat de vijfiarige 6 pet. winstleening, die in April werd uitgegeven, geheel en al een gedwongen leening is, die eenvcudig volgens aanwczige slatisiische ge gevens over de „beter gdsitucerde" bewoners van de steden wordt omgcslagen. Bijzonder gevaarlijk is de zoogenaamde „garantielee- ning", waardoor 60 pet. van het reservekapi taal van de industrie uit de or? dem em in gen wordt terugetrokken en in de staatskas ge- stort. Men ziet derhalve, dat van een feite lijke capaciteit, deze leeningen op te nemen niet ten worden gesprcken. Het controlegetal per maand bedraagt, ge lijk gezegd, ongeveer 150 millioen Roebel. Se dert Februari (de laatete financieele hervor ming) is, voor zoover men cr kijk op kan kriigen, uitgegeven: in Februari 157 millioen, in Maart bij zeer itigrijpende bezuiniging 147 millioen, in April 151 millioen. Om dat te berciken heeft men zijn tcevlucht genomen tot middelen, die in een eenigszins geordend land niet denkhaar zijn: in April werd op grond van een regeeringsbesluit 20 procent van de salarissen van het sovjet-personeel ingehou den, welke eerst in Mei uitfc-etaald werden. In ieder geval blijkt hieruit, dat dc sovjet-regee-. ring met alle middelen poogt, de uitgaven te beperken. Cf zij daar succes mede zal heb ben. zal moeten blijken Wat nu de ontvangstposten van de begroo ting betrefc zal men er rekening mede moe ten houden, dat de geraamde ontvangsten niet ten voile zulkn binnenkomen. Door de industriecrisis, de buitengewoon hooge betas tingen, maar vooral door de wijziging van de sovjet-republiek ten aanzien van den particu- lieren handel heeft een groot aantal osdennc- raingen vrijwillig of gedv/ongen, haar deuren moeten sluiten en de nog bestaande zu'len stellig niet de verWaehte belastingen kur.oen opbrengen. Sterke vermindering van de be lastingontvangsten, die het essentileele deel vormen van (te sta.aisinkomsten is derhalve onveimijdeHjk En wat de inkomsten door emissie aangaat, is van het emisiserecht tot 1 Maart reeds lot een bedrsg van 75 millioen roebel gebruik gemaakt. Volgens het ovar- zicht van de staaiskasmiddelen is tot 1 Mei 28 millioen van de nieuw-uitgege-en staats- kacbilietten ter ctekking van het begrootings- tekort gebezigd. Totaal dus 103 millioen, waarbij de Tsjerwcnez-emiseie ter dekking de eerste helft van het bcekjaar voor meer dan de helft van het emissierecht (totaal 180 mil lioen Roebel) gebruik gemaakt. Een zeer ernstige belemmcring voor het tot stand brengen van de financieele hervorming is de door de prijstiiging verocrzaakte duur te, die als uitvloeisel is te beschouwen van het tekort der staatsindustrie. In dit ver >and heeft de sovjet-regcering haar toevlucht genomen eenerzijds tot het reglcmenteeren van de prijzen ,anderziids is zij er tee overge- gaan. de prijzen te drukken door de voorra- den, waa rover zij beschikt, op de markt te v/erpen. Voor zoover de graanprijz.ea betreft, is het haar inderdaad gelukt, een zekere stabi liteit tot stand te brengen, echter ten koste van het exportoverschot, want zij gebruikte daartoe, gelijk opgemerkt, een gedeelte van het graan, dat voor uitvoer was bestemd. De prijzen van de overige levensmiddelen schij- nen tot dusver niet belangrijk gestegen te zijn. Anders staat het met de prijzen van de industrieele voortbrengselen, voornamelijk van die der staatsindus trie. De sovjet-regeering heeft in het voorjaar een prijsverlaging van gemid- deld 20 procent mgevoerd en poogt ook ver der deze verlaagde prijzen te handhaven. Daarbij moet men evoiwel p.iet uit het oog verliezen, dat deg eheete calculatte van de staatsindustrie op de hooge prijaen was geba seerd en dat de vermindering van de prijzen derhalve toch ver ir.vloed al moeten u.itoefe- nen op de begroo+ing of op de credieten, die door de stzatebank san de indusirie zijn ver- leend. Deze ntaatregelen van de twjet-regiee- ring hebben dus feitdijk niet anders te betee- kenen, dan -het utteteilen van en betaking in de tcekomst. Het ergnt is h-et in dit cpr.icht gesteld met de industrieele producten, waar- van de sovjet-regeering niet over noemens- wnardige voorraden beschikt, voornamelijk textielgoederen. Het gehed proots: het fegiementeeren en drukken van de peiizss wortd bovendden nog bemoei'ijkt, dccr-dst oedert dea vorigen herfst een gewekFge veldtocat tegen den vrijen han- ctel in fcegyxanerj, mot bet cfcel, voor den. staatahacdrf sieuwe roogelijkheden te opeRen. Het cpreekt vanzelf, dst bet gccompl^serde en oneconomasche medtanicme van den staate- i'mdel te geen ecbel opzicht te steat is, on- der deze raoeilijke omstendigheden een juiste politick tot regelteg van de pcrijzien te voeren, daar den steatebaixtel de iho.getijfcbeid orA- breekt met de roedigc snelheid op prijsftectu- afies te reageeren. Bovenriten hede t-rper- king van cten partjculaeren har.de! de sceciua- tie in zooverre ver rieuwea rosed gegesnn, dat de eeranaa! gereglementeende pertioiMere handel, is hij eeuma?.! genoodzacH, 7:jn ar- beidsveld in te krimpen. er natunrlijk in de eerste plaate naar streeft, na spepaja£ey.qi Pier-Iiefheb'sfer (doodlelijk geergerd): „0 ja, prachtig. Maar ik kochf geen nieuwe klotk-hoed voor een hoop stomme meeuwen om er naar te kijken." (London Opinion)' aankoop van goederen deze van de markt te laten verdwijnen, om betere tijden af te wach- ten. Dit streven wordt in Rusland! nog bevor- derd, doordat tallooze zakenlieden niet aan het succes van de financieele hervorming ge- looven cn derhaive reeds voorraden goederen maken in afwachting van eventueele daling van do valuta Het schijnt ons daarom zoo goed als uitge- sloten, dat de sovjet-regeering door regeling van de prijzen en door beperking van den pariiculicrai handel inderdaad tot stabilisee- ring van de prijzen zal kunnen komen. Zoo- fang de staatsindustrie met een tekort wcrkt, fceteekencn deze pogingen niet anders dan uK- std van bctalingm en eg geweldigc uitbrei- ding van hetteko«t aan content geld van de staatsindustrie. Even ingewikkeld is het vraagstuk betref fende het normalisceren van de loonen Tot de financieele hervorming, toen een cfabiele )vaard«neter ontbrak, werden de arbeidsloo- nen berekend de hzsia van den zoogeaaam- den warenroebel. Thans rekent men dezen warenroebe! om in Tsjerwcnzy, waardoor tengevollge van een bi'zc-oder geccmpliceerde berekening, waarop wij hier niet dteper zul kn inga.an, inderdaad verjnindering van de loonen plaats vindl Tegelijkerbid moet liet erbc'dsfoon d.rie maanden vooriut in stebiele valuta vastgcsteld worden, hetgeen, in ver band met de stellig ie verwaebtan mfslutckhnr van de interventie op de goederenmarkt tot een verdere daling van de arberdsloonen moet leiden. Door loonoolitiek wordt bij de aribriders groote on rust gevekt cn partiecle ctekingco wiizen er op. dat de pogingen, een fkianrieele ><*rvormii«r in- te voeren, ook in politiek opzicht niet zonder gevolgen zijn gebteven. Resumeerend kan men met betrekking tot den r/ruk van de staatsindustrie op de finan- cieete hervorming eggen, dat de oovjet-repu- bliek een pciltick voert. die op het oogenblik do uitgaven vemindert, wclkecvenwel in de tockomst met absolute noodzakelijkhcid tcch gedaan zulten moeten worden. Een feitelijk h c r s t c 1 der financieen heeft hier dus niet plaate. Sdrenloen wij thans nog eenige aandacht aan het verder verloop van de emissie. De Tsjenvonez-emissie heeft als volgt plaats ge had (in Tsejrwonzy) In staa(st<as gestcrt. In circ. gehr. verb. 1 fan. 1923 1.118.000 356.245 31.S6 1 fan. 1924 28.000.000 24.916.851 88.99 1 Febr. 1924 30.300.000 27.295.709 90.03 16 Apr. '24 35.200.000 34.8SO.OOO 90.09 Van - Februari tot 16 April zijn dus 6.583.191 Tsjerwonzy, dus 6.581.091 Tsjer- wonzyrcebel uitgegeven, d.w.z. ongeveer 26 millioen roebel per maand. De ui+gifte van nieuwe schafbtetbiljeilen plus uitgegeven zrlvergek! en bons bedrceg volgens het 'bulletin van het commissariaat van finaneien in totaal 108.592.2S5 millioen roebel op 1 Mei 1924. Van dit bedrag werd uitgegeven voor aankoop van Tsjerwonzy en buitenlandsche valuta 78.591.677, veer het opkoopen van Sowcmaki 1.995.069, tot dek king van het tekort op de begrooting 28.005.538. De geheele circulate aan geld- middelen bedroeg op 6 Mei dc som van 451.685.400 Roebel. Wanneer wij deze ge lation nader beschouwen, dan zien wij het volgende: bij het opmaken van de begroo ting voor 1923/24 en bij het ten uitvoer bren gen vari de financieele Iiervorming is de sov jet-regeering iritgegoan van het standpunt, dat aan siabiele valuta in totaal 450500 millioen roebel kunnen worden uitgegeven, zonder dat het ge!d in waarde daalt. Met endere woorden, dc capaciteit tot het opne- men ran geM van de Russische staatshuis houding werd geschat op 450500 miilioen roebel. Daarbij v/erd als maximum de som van 500 millioen aan genomen, als controle getal het bedrag van 450 mivlioen, dat in den herfst meet bereikt worden. tou zien wij, dat reeds op 6 Mei deze som was overschre- den. Begin April verklaarde Kamenef nog, dat hij van plan was op 1 Juni de totale cir culatie niet verder te laten srijgen dan1 tot 415 millioen. Zooals thans blijkt, is aan de vereisch'ten, die dit mogelijk h addon moeten maken, niet voldaan, en wij zien, dat de emis sie een omvang heeft gekregen, die het ver der verloop van de fmancieele hervorming emstig bedreigt. In het begin van d'it jaar heeft de sovjet-regeering inderdaad alle krach- ten ingespannen, het tekort op de begrooting te verminderen. Maar deze maatregelen schijnen niet voldoende te zijn geweest. Vol gens het laatste cverzicht ran de Russische staatsbank is 78 mililoen roebel staatsschat- kisibil jetton gebruikt voor den aankoop van Tsjenvonzy en buitenlandocbe valuta. He- laas is niet duiddlijk te berekenen, hceveel voor aanbcop van Tsjerwonzy is uitgegeven. Maar door het feit, (dat na het uiigeven van de otaaisscha tkistbi 1 jetten spoedig kon -worden waargenomen), dat de staatsech a tlcisflbil jetton een hoogere koers hadden dan de Tsjerwon zy, is men bijnia geneigd, aan- te nemen, dat die nieuwe bit jetton gebruikt v/orden, om den koers van de Tcjerwonez te steunen. Wanneer men in aanmeridng neemt, <3at te bet najaar te verband met den oogpt grootere hoeveelhoden contar.t geld noodig zuften zxjn, die cok weer u-itsluitend do&r ensissdc zijn te verfcrijgen en dat het comflrole- getal voor de emissie (450 mill. Roebel) reeds op 1 Mei was oversellreden, dan moet men de vwruitacbtai vopr.de fipgpcieeilie 1 ming bijzonder ongunstig noemen. Wanneer wij, resumeerend, een oordeel vel- len over de financieele hervorming en het herstel van bet financieel m/enwicht in Rus land, dan constateeren wij, dat in de eerste plaats deze hervorming niet in den waren zin van het woord als een financieele hervor ming is te beehouwen, daar zij niet het tot stand brengen van een vavte valuta op me- taalqgsis ten dce'l heeft. Haar doel is feite lijk vooral het tot stand brengen ran een mim of meer stabielen v/aardemeter vcor de sov- jet-huishouddng. De hand-having van een du'bbele stanc'aard, Tsjerwonzy en staats- schatkistbiljelten, waarbij de eerste een zeker dekking horff, terwijl de schatkistbiljetten niet gedekt zijn, stcunt dit oordeel. Tegelij- kertijd geeft dit handhaven van een dubbele standaard aan Hiding to t de gevolgiiekking, dat de sovjet-regeering van plan is, door grcote emissies in "en van deze valuta, aan- de cngedekte schaflcistbrljeFen groote moge- lijkheden te verschaffea voor de dekking van het tekort op de begrooting. De gesdiiedenis van deze hervorming leert intusschen, dai een zekere stabiliteit van de Tsjerwonez cok verder zal worden gehand- haafd. terwijl ten c-pzichte van de nieuwe schatkistbiljetten de grootst roogelijke verras- singen te wachien zijn. De laatste berichten over he! stijgen van het tekort tot 400 millioen roebel d-oen zien, dat dc vrees, die wij hier- boven uitsnreken, maar al te snel gerecht- vaardigd blijkt. maar geef Uw kleedingstukken voor OXZICHTBARE STOPPAGE in bewerking bij Beurspassage 14 - Tel. 44915 Willemsparkweg 175 Tel. 20333 Costaum chemisch reinigen f 2.50 model-persen 1.25 Hk keeren 22.50 Jtk Bwitenland. ZELFVERMINK1NG UIT L1EFDE. Te Geneve heeft zich een vreemdsoortig drama uit liefde afgespeeld. Zekere rijke in- dustrieel, Possi, had een jonge, buitengewoon mooie-vrcuw getrouwd. De man, die zeer jalcersch was, beschuldigde zijn vrouw voorf- durend, dat zij de aandacht van andere mannen trachtte te boeien. Thans heeft me- vrouw Possi tot een vreeselijk middel haar toevlucht genomen; ze heeft n 1. met behulp van een bijtend vocht haar gezicht dermate verminkt, dat het voorgced met haar schoon- heid gedaan is. Ze vertelde dit te hebben ge daan, „om gelukkig te kunnen zijn". De moeder der vrouw heeft een aanklacht bij de rechtbank tegen haar schoonzoon in- gediend wegens „wreedheid" jegens zijn echt- genoote. Maar mevrouw Possi zelf is komen getuigen 4at deze aantijging onwaar was, en voegde er aan toe: „Ik kon de mannen niet beletten, mijn schoonheid te bewonderen en mij er complimentjes over te maken, maar voortaan zullen zij mij uit den weg gaan, en dan zal ik gelukkig zijn. Ik heb mijn man een bewijs van mijn liefde gegeven", PELGRIM-ELLENDE. In verband met de krachten over de ontSe- ringen, welke de pelgrims naar Mekka dit jaar ondergaan hebben, verneemt de corres pondent van de „Times" te Aden het vol gende: Teruggekeerde pelgrims verhalen, dat de weg naar Mekka door Arabische stammen was afgezet. Een karavaan van ongeveer 20.000 pelgrims werd op zes uur van Medi na aangehouden en was gedwongen naar Mekka terug te keeren, hoewel aangebodea werd om te betalen voor de permissie tot ver der trekken. Een volgende karavaan werd eveneens dichter bij Mekka aangehouden «i alleen zij, die Mekka onmiddellijk na het einde van Ramadan (5 Mei) verlaten had- den, waren in staat Medina te bereiken en via den weg nr-r Akaba naar Mekka terug te keeren onder cen sterk escorte, aangevoerd door den zoon van den koning Emir AH. Een en ander moet het gevolg zijn van de weigering van den koning om de 20.000 pond te betalen, welke de stammen vroegen, hoe wel hij tevoren van elken pelgrim de soin van 18 pond had ontvangen, waarvan zes pond diende voor het huren van een rijdier en de rest in-de konin-kl'ijke schatkist ging. De pelgrims naar Mekka leden veel onder watergebrek, niet omdat er minder dan vorige jaren was, maar omdat de prijs door de auto- ritseiten verhoogd was. Er stierven er vele op den weg tusschen den berg Arafat en Mekka. veroorzaakt door branddn, snijHen stooten, buiten eninsectenbeiten dadelijk behandelen met AKKUR'» A veroor W of stool I dadelij -

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6