DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. a No. 194. flonderd zes en twintigsfe Jaargang 1924 MAANBAG Oil nummer Besfaaf urf 2 bla'den, AJboxmcmeiltsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandcn f2.fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advcrtentiepr. 25 ct. p. regel, grootcro letters naar plaatsruiinlc. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. t.Ii. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itedaciic No. 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA 18 AUGUSTUS m Directeur: G H. KRAK. Buitenland. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De Slotzitting. Wij berichttm reeds de aanneming door de Duitsche gedelegeerden van de geallieerdt »orwaarden in zake de Roer-ontruiming. De Duiische delegatie heeft eigenlijk onder protest deze voorwaarden aanvaard. Zij zegt in een officieele verklaring aan het „Central News" „Wij zijn buitengewocn, ja ten diepste te- leurgesteld over het resultaat van de confe rence. Wij beschouwen het wel als mogelijk om de noodige wetten door den Rijksdag aan- genomen te krijgen, doch zulks slechts met een kleine meerderheid. Onze minister zal er den leden van het parlement op wijzen, dat wij in de noodzakelijkheid verkeerd hebben ons te onderwerpen aan force majeure en dat wij tens slechts op een spoed'ige ontruiming van het Roergebied kunnen hopen, omdat, wanneer de tijd komt voor de emissie van de leaning aan Duitschland, de bankiers tus schen beide zullen komen en zullen aandrin- gen op een spoediger militaire ontruiming". Het volgende is aan de aahvaarding vooraf- gegaan: De Duitschers vroegen een onmiddellijken iefinitieven waarborg, dat de leening van 40 miillioen aan Duitschland zal worden ver- rtrekt. De Duitschers wezen er op, dat het Dawes-rapport, dat de leening als een essen- tieele voorwaarde beschouwt, het toestaan van de leaning niettemin niet verzekert. Dit punt werd overgelaten aan Ramsay MacDo- nald als voorzitter van de conferentie Hij decide aan dr. Marx mede, dat deze aangele- genheid niet den geallieerden regeeringen aan- gmg, maar de groote bankiersgroep, waarbij Duitschland zijn onderpand voor de leening zou deponeeren. Dr. Marx trok daarop dezen eisch in. Ten tweede vroegen de Duitschers, dat be- balve het terugtrekken van troepen uit de Rijnhavens Mannheim, Wezel, enz., hetgeen reeds was toegestaan, de geallieerden geza- menlijk de onmiddellijke ontruiming zouden bevelen van de Roerhavens Dusseldorp, Duis- burg en Ruhrort. net antwoord op dezen eisch was, dat de eisch in sympathieke overweging zou worden genomen en zou worden ingewilligd, wan neer een spoedig onderzoek naar de betrek- kingen, waarin de bezetting van deze havens tot de algemeene bezetting van het Roerge bied staat, aantoont, dat de ontruiming wen- schelijik en mogelijk was. Ten derde vroegen de Duitschers, dat Dort mund onmiddellijk onruimd zou worden. In dit verzoek stemde Herriot toe. Voorts vroegen zij, dat zoo mogelijk de militaire ontruiming van de voomaamste ge- deelten van het Roergebied beginnen zou op 15 April a.s. (De Duitschers hadden aanvan- kelijk gevraagd om deze ontruiming te be ginnen op 10 Januari). In deze aamgelegenheid blevw* Herriot en zijn collega's onverzettelijk en hidden zich vast aan hun vorige verklaring, dat er geener- lei ontruiming zou plaats hebben tot Augus tus 1925, wanneer Duitschland dan zijn cerste verplichtingen ingevolge het Dawes-rapport ingelost zal hebben. Dr. Marx en de andere Duitsche ministers onderwierpcn zich aan deze voorwaarde. Vandaag werd de volgende officieele Duit sche verklaring hieromtrent afgelegd: „Wij hebben er in toegestemd, nota te ne- men van den Franschcn eisch voor een voort- gezette bezetting van het Roergebied gedu- rende een jaar zonder de wettigheid vap deze bezetting onzerzijds te erkennen. Ten slotte vroegen de Duitschers, dat de voortgezftte bezetting van het Roergebied onzichtbaarder (more invisible) zou ziin dan tot dusver het geval was geweest en dat de Duitsche inwoners den minst mogelijken last van deze bezetting zouden ondervinden. De ministers Herriot en generaal Nollet ver- plichtten zich gezamenlijk tot aanvaarding van dit verzoek. Zaterdag is do slotzitting van de conference geihourfen. Herriot heeft daarbij het woord gevcerd. Hif zeide de Br 'sche regeering dank voor haar gastvrijheid en wenschte MacDo nald geluk met zijn geduld, welwillendheid en eerlijkheid. Hij merkte op, dat nog niet alle oorlogsvraagstukken zijn opgelost, maar „wij hopen, vveldra. het voile daglicljt er over te zien sehijnen" Frankrijk, dat veel geleden heeft, maar dat uit?]intend vroeg en vraagt naar zijn recht, heeft samengewerkt cn zal gaarne blijven samenwerken aan het werk, aan welks begin we thans staan. Frankrijk aeht zich gelukkig met de aanvaarding van het beginsel van arbitrage, dat het heeft voorgesteld, en .dat algemecn moet worden, opdat voor het wreede regime van den oorlog het regime van rechtsovereenkomsten trede. Router legt nog eens den nadruk op het bc- sluit van de conferentie: de Roer uiterlijk over twaalf maanden te ontruimen ..wanneer de overeenkorftst van Londen wordt uitgevoerd in een geest van goed trouw en vredelievend- heid". In het antwoord van Marx staat te lezen, dat deze, ofschoon hij de onwettigheid dor Roerbezctting staande houdt, hoopt, dat dt beslissing het teeken zal zijn van een nieuw begin in de wederzijdsche betrekkingen. In Duitschland is niet die instemming voor het besluit der conferentie als wel gcdacht zou worden. Dit komt in alle bladen tot ui- ting, ook in die van het centrum en der soc.- dem. partij. De rechtsche pers ook die van de Volkspartij veroordeelt in scherpe be- woordingen aen arbeid der Duitsche gedele geerden. Hoe de Rijksdag ten opzichte van het Da- wes-plan zal staan, moet nog blijken Desniet- temin zal het veel moeite kosten een meerder heid te behalen voor de Dawes-wetten. De Duitsche rijkskanselier Marx heeft dit voor- zien. Hij heeft voor het einde der conferentie aan de geallieerden medegedeeld, dat hij niet zal aarzelen, om den Rijksdag te ontbinden, wanneer voor de Dawes-wetten niet een meer- derheid van twee derden wordb bereikt. Voor zoover men den toes tan d op het oogenblik kan overzien, zegt de Tel., zullen de drie Dawes-wetten in het parlement een kleine absolute meerderheid krijgen, die ge- vormd zal worden in de erste plaats door so- ciaal-democraten, centrum en democraten en misschien door een deel van de Volkspartij en het Beiersche centrum. Om deze zwakke meer derheid bijeen te krijgen, zal in den loop van deze week druk gemarchandeerd moeten wor den met de kleine en allerkleinste fracties. Met 't oog op de houding van de Duitsch-nationa- len kan de oppositie thans reeds met zekerheid op 214 van de 472 s'temmen rekenen. De toe- stand is nog daardoor meer gecompliceerd, dat partijen zeoals sociaal-democraten en Beiersche centrumpartij, die bij de jongste verkiezisigen zware verliezen hebben geleden, niets liever wenschen dan een spoed'ige ont- binding van den Rijksdag. Het Fransche parlement is tegen 21 Augus tus bijeengeroepen. De mogelijkheid bestaat, zegt de Tel., dat Herriot er op zal aandrin- gen, ziin verklaring zoowel in Kamer als Se- naat zelf voor te lezen. Als de Kamers dan na een mogelijk langdurig debat het Londensche accoord zal goedkeuren, Zal Herriot 30 Au gustus weer naar Londen gaan om zijn hand- teekening onder het verdrag te zetten, d'at hij nu nog maar enlcel geparafeerd heeft. Waar- schijnlijk zal Duitschland hetzelfde doen. De Sunday Times" deelt over de confe rentie nog het vclgcnde mede: Engeland, Frankrijk, Belgie en Itatie zullen tegen' 15 September met Duitschland onderhandelen over het sluiten van handelsverdragen. MacDonald heeft verder aan de andere ge allieerden de verzekering gegeven, dat de kwestie van de intergeallieerde schulden spoe dig zal worden onderzocht. De Engelsehe regeering heeft aan Frankrijk en Belgie te kennen gegeven, dat ook zij van meening is, dat de militaire clausules van het vredesverdrag door Duitschland moeten wor den ten uitvoer gebracht, en dat een onder zoek moet plaats hebben over vijf punten van de jongste geallieerde nota aan Duitsch land. Engeland en Frankrijk zulien op de a.s. bijeenkomst van den Volkenbond- voor- stellen, dat de Bond pogingen gaat doen voor een algemeene beperking der iiewape- ning. Zoowel de Fransche als de Engelsehe bla den zijn over het algemecn zeer ingenomen met den huidigen stand van zaken. De eerste willen daarbij echter niet ontkennen, dat het resultaat der conferentie nog slechts een stap is in de goede richting. De Engelsehe pers heeft over't gieheel niets dan lof voor de houding van Ramsay Mac- Donald ter conferentie. De Fransche bezetting van de Roer wordt reeds ingekrompen blijkens een Havas-bcricht van den volgenden inhoud: Heden Maan- dag worden de steden Offenburg en Ap- penweier, die op 4 Februari 1923 door Fran sche troepen zijn bezet (wegens het ophouden van de internationale treinen ParijsWar- schau or. Parijs—Praag door de Duitsche au- toriteiten) door de Fransche troepen ont- ruimd. E)eze treinen loopen sinds kort weer. Een belangrijke passage uit de rede van MacDonald. De succesvolle beeindiging der conferentie heeft een algeheele oplucfiting teweegge bracht, schrijft het persbureau Vas Dias. Zij duurde een en dertig inspannende dagen. Het meerendee! van de voomaamste gedele geerden heeft Londen verlaten om terug te keeren naar hun respectievelijke hoofdsteden. Ofschoon het protocol werd geteekend en de „aangeihochte" overeenkomsten door de ver- schillende delegaties en vertegenwoordigers der verschillende Engelsehe dominions wer- den geparafeerd, zal de werkelijke, formeele onderteekening van deze overeenkomsten op 30 Augustus a.s. te Londen plaats vinden. Deze handelwijze werd aangenomen om mo gelijk te maken dat de resultaten der confe rentie in hun geheel kunnen worden voor- gelegd aan de Fransche Kamer en aan den Duitschen Rijksdag alvorens de handteeke- ningen worden aan.gebracht. Het protocol gewaagt ervan dat deze overeenkomsten wer- den onderteekend en geparafeerd „ne varie tur" en onderling afhankelijk van elkaar zijn. Het begin van de overgangsperiode is vastgesteld op 1 September a.s. Oorspronke- lijk was als datum de 15de Augustus bepaald doch uitstel was noodzakelijk omdat doze da tum reeds voorbij was alvorens overeenstem- ming was bereikt en de conferentie besliste dat hij met 17 dag^n zou worden verlengd. Genoemde periode zal dus beginnen op den dag die volgt op de formeele ondertee kening van de te Londen bereikte overeen komsten. De rede van MacDonald, die, ter- loops gezegd, een ovatie kreeg van een groote menigte in Downingstreet na afloop der conferentie, heeft veel aandacht getrokken Dr. Manf moet, naar gemeld wordt, de speech beschreven hebben als „uitingen bevattende welke een permanente plaats zullen vinden in de annalen van Europa". Op een passage in de speech wordt in het bijzonder de aan dacht gevestigd: „Wij bieden thans de eerstc- werkelijke door onderhandeling verkregen overeenkomst aan sinds den oorlog. ledere partij, hier vertegenwoordigd, is moreel ge- bonden om haar best te doen teneinde de be reikte overeenkomst tot uitvoering te bren- gen daar zij niet het resultaat is van een ul timatum. Wij hebben getracht elkaar tege- moet te komen voor zoover de publieke opinie der verschillende landen ons dit zou veroor- loven. E)eze overeenkomst kan beschonwd worden als het eerste vredesverdrag omdat wij het teekenen met het gfevoelen dat wij on- zen rug hebben toegekeerd aan de verschrik- kelijke oorlogsjaren en jaren van oorlogsmen- talhteit. Besluitende, zeide de premier: „Wij moeten thans stap voor stap voortgaan met ons werk, ons vredeswerk en ons werk van her- stel. Daar is nog de kwestie der inteTgealli- eerde schulden, die naar ik voorstel, behan- deld zal worden in overeensiemming met de verklaring, neergelegd in het Engelsch- Fransch memorandum; daar is nog de kwestie van ontwapening en nation ale vei- ligheid; de kwestie van samenstelling en ge- zag van den Volkenbond; de kwestie van recht doen door arbitrage. Geen van deze kwesties zijn eenvoudige vraagstukken, geen ervan kan worden opgelost door de eene na- tie op te offeren aan de belangen van een andere. Zij alle vereischen Internationale overeen komsten tusschen de volken, wier vertegen woordigers handelen op bepalingen van ab solute gelijkheid en die absoluut vrij zijn om voorstellen aan te nemen of te verwerpen. Er is nog een andere groote klasse van ge- varen, die wij het hoofd moeten bieden' Ik verwijs naar de economlsche problemen die gebonden zijn te ontstaan zoodra centraal Eu- ropeesche machten weer vasten voet krijgen. Er zullen door ziellooze internationale com- binaties pogingen gedaan worden het wapen van politieken druk te gebruiken om gemeen- schappelijke belangen ondergeschikt te maken aan hun eigene. De verdediging van de natio- nale belangen en van het nationale welzijn te gen zulke bewegingen moet zorgvuldig in acht worden genomen en flink worden aange- pakt door de democratische regeeringen Wij hebben een langen weg af te leggen alvoiens wij het doel van een Europeesche vrede ene veiligheid bereikeij. De belangrijkste zaak is vandaag dat wij zeker moeten zijn dat wij op den goeden weg zijn. Ik denk dat wij hem in onze beraadslagingen hebben gevonden en dat wij er trotsch op mogen. zijn dat het ons lot is geweest deel te nemen aan deze histori- sche conferentie, welke juist zoo succesvol is geeindigd, EEN OVERWINNING VAN EEN LIBERAAL CANDIDAAT BIJ EEN TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING IN ENGELAND. De tusschentijdsche verkiezing te Carmar tlien had tot resultaat een overwinning voor Sir Alfred Mond, liberaal candidaat. Hij bc- haalde 12760 stemmen tegen' mr. Owen, non- conformistisch Labour-c;uididaat, die 8351 stemmen kreeg en tegen Sir Alfred Stephens, conservatief candidaat met 7896 stemmen. Mond heeft langen tijd regeerings-ervaring gehad in liberate ministcries; zijn laatste hinctie was die van Minister van Gezondheid in het coalitie-kabnet van Lloyd George. Bij de laatste algemeene verkiezingen werd hij geslagen. Daar de liberaal Sir Ellis Griffith ontslag heeft genomen. brengt het resultaat van deze tusschaitijdsche verkiezing geen verandering teweeg. HET RUSSISCH-CHINEESCH VER DRAG. Volgens de „Daily Telegraph" zou aan het Russisch Chineesche verdrag, hetwelk op 31 Mei j.'l. geteekend is, een gelieime clausu- le zijn toegevoegd, waarin van Chineesche zijde een belofte zou zijn vervat, om alle Rus- sische refugies uit den staatsdienst te ont slaan. Te dien einde zou de Chineesche re geering een lijst ontvangen van Russische onderdanen, die in China werkzaam zijn bij de spoorwegen, de politie en het leger en te gen wier aanwezigheid de Sovjet-regeering bezwaar heeft. ABBAS HILMI IN BELGIe? Verscheidene Brusselsche bladen vragen dat de Regeering maatregelen zou treffen om den oud-Khedive van Egypte, Abbas-Hilmi, die via Holland in Belgie zou zijn gekomen, uit het land te zetten. Naar men weet, zegt de Telg. werd Abbas in 1914 afgezet wegens zijn houding tegenover de geallieerden. HEVIGE GEVECHTEN IN TRANS- JORDANIe. Uit Cairo wordt gemeld, dat er emstig ge- vochten is in Transjordanie, waar 3500 Wahibi's de dorpen van den stam der Beni Sakr overvielen en platbrandden, waarbij ve- le menschen werden gedood. De Beni Sakr wisten naderhand de na hun euveldaad weg- getroken Wahibi's pp 40 miil bezuiden Am man te achterhalen, waarna zich een nieuw gevecht ontspon. E>e Wahibi's zijn bestookt door bommen uit Engelsehe vliegtuigen. DE MIJNWERKERSSTAKING IN DE BOR1NAGE. Latere berichten bevestigen, dat de staking thans algemeen is. Heden begint de eigenlij ke staking eerst, omdat vandaag de laatste opzeggingstermijnen afioopen. DE MOORD OP MEVR. EVANS. Gemeid wordt, dat mevrouw Pettus, de zuster van de vermoorde mevrouw Evans, vandaag Mexico (stad) verliet om zich naar Puebla te begeven, waar zich de ranch van haar zuster bevindt. Dr. Pettus vergezelt zijn vrouw. De overheid heeft haar bescher- ming tcegezegd. DE ONRUST IN DEN SOEDAN. Te Omdoerman heeft Zaterdagavond een vijandige demonstratie plaats gehad. Er werden naar de bereden politie steenen ge- worpen. Drie perscnen zijn gearresteerd. Een man trok met een groene vlag door de stra- ten, gevolgd door een bende grauw, die scheldwoorden uitte en met steenen gooide. Een Grieksche koopman is gesteenigd. De waarnemende Britsche Commissaris voor Egypte, die verleden week verscheidene malen een ondlerhoud had met den plaats- vervangenden Egyptischen premier, heeft dezen een nota van de Britsche regeering overhandigd, waarin deze duidelijk te ken nen geeft, dat het bestuur van den Soedan de Egyptisehe regeering niet aangaat. Voorts verklaart de Britsche regeering den gouver- neur-generaal van den Soedan ten voile te zullen steunen. De waarnemende Britsche commissaris heeft tevens opdracht ontvan gen in krachtige bewoordingen te protes teeren tegen de mlsleidende communique's over de jongste gebeurtenissen in den Soe- dan. Te Khartoem verzamelde zich Vrijdag- avend aan het statioh een menigte, die be- dcelde te gaan demenstreeren voor het op- standige spoorwegbataljon, dat naar ver- luidde met den trein zou aangebracht wor den. Het spoorwegbataljon verscheen echter niet. Aan de telegraafpalen en huizen te Om doerman en Khartoem zijn 's nachts bi'ljet- ten geplakt, waarin de bo;o!king wordt opge- hitst tegen het Britsche bestuur. Er staat o.a. op te lezen: „Wij, Seedaneesche intellectuee- len, spreken uit naam van de bewoners van den Soedan onzen haat uit jegens de Britsche regeering. Weg met de Britsche overheer- sching!" Sommige biljetten vertoonen teekeningen van gesluierde Soedaneesche vrouwen, waar-- uit men conqludeert, dat het vrouwelijk ele ment invloed op do troepen uitoefent. HET LIJK VAN MATTEOTTI GEVONDEN. Tusschen Sorofano en Castelnuovo, op on- geveer 22 kilometer van Rome, tiabij de plaats waar het jasje van Matteotti was teruggevon- den, werd. Zaterdag door politiebcambten met speurhonden een in verren staat van ontbin- ding zijnd lijk gevonden. De autoriteiten heb ben zich naar deze plaats begeven, om te zien of dit het lijk van Matteotti is. Het schijnt, zegt de Tel., dat wilde beren gruwelijk met liet stoffelijk overschot hebben huisgehouden. Men vond een sleutelbeen en een heupbeen op eenigen afstand. Het lijk was geheel uitgekleed. \&aarschijnlij k hadden de moordenaars dit gedMn, om de herken- ning te bemoeilijken. In de borst zat nog de vij'l, waarmede de moord waarschijnlijk is ge- pleegd. Verscheidene ribben waren gebroken Onder sterk poiltietoezicht is Zaterdag het lijk uitgegi'aven, waarbij alleeu de ambtena- ren der justitie werden toegelaten: Het lijk werd doorop door carabinieri naar het dorp Riamo gebracht cn in de kapel van het kerk- hof neergelegd. Carabinieri Iiouden voor den ingang de wacht. Het kerkhof is door een vijf- tigtal carabinieri afgezet. Het plaatsje Riamo maakt den indruk van een bctegerde plaats. tengevolge van de vele politie, die opgecom- mandeerd is. Waarschijnlijk zal het lijk naar Rogigo, Matteotti's geboorteplaas, worden overge- brach. Het bericht over bet vinden van het lijk van Matteotti heeft te Rome groote sensalie ge- wckt; vooral in verband met het proces tegen den moordenaar is de vondst van het grcoiste belong, daar deze, zoclang het lijk nog niet gevonden was, den moord ontkende. De oppositionneele ,.Popolo" handhaaft de meening, dat het lijk uit politieke overwegin- gen geruimen tijd ergens anders is verborgen gehouden. Het blad dringt aan op een onder zoek. of de ontbinding ook inderdaad heeft plaats gehad daar, waar het lijk gevonden is. EEN AMERIKAANSCH DRAMA. De „Da.ily Helegraph" verhaalt een lief- des- en moord-geschiedenis uit Los Angelos (Califomie) waarin Kid McCoy, beroepsbok- ser en filmacteur de hoofdpersoon is. Hij bevindt zich op het oogenblik in de gevan- genis, en wordt beschuldigd van moord op een rijke gescheiden vrouw, en het neerschie- ten van drie andere personen. E>e vermoorde, mrs. Theresa Mors, was pas enkele dagen geleden gescheiden van den millionnair, kunstverzamelaar en oudheden- handelaar, Albert Mors. De politie beweert, dat Kid McCoy haar doodsehoot. Hij houdt echter vol, dat zij het zelf deed. Wonden en schrammen op het gelaat en de armen van de doode wijzen intusschen op een plaatsge- had hebbende worsteling. Het lijk van mr3. Mors werd in het appartement gevonden, waar zij met McCoy samen nuoonde. Op haar borst lag zijn portret. Terwijl de politie naar mogelijke gegevens zocht om den moordenaar van de vrouw op te sporen, werd Mc. Coy gearresteerd tijdens een sellietpartij voor den antiquiteitenwinkel van mr. Mors. Het staat niet vast, wat er eigenlijk gebeurd is, dcqh het schijnt, dat de gearresteerde William O. Ross en twee be- dienden van den winkel aanhield en hen on der bedreiging met een revolver van al hun hebben en houden beroofde. Daarop door- zocht hij den winkel en het aangrenzende pakhuis met het kennelijk doel den eigenaar te dooden. Hij vond dezen echter niet, doch stootte toen hij den winkel verloten wilde op mr. Ross. Hij schoot hem neer, en v1uchtte. Daarbij Hep hij tegen de buren. het echtpaar Schapp, op, dat op het geluid der schoten was komen toesnellen. Zonder zich te beden- ken schoot hij zijn revolver op hen leeg en verwondde ze ernstig. Even later werd hij door de politie overmand. Zij heeft zich ze'if in eerr vlaag van wan- hoop doodgeschoten, en vie! m mijn armen, vertelde hij aan de politie. Ik legde haar neer en plaatste mijn portret tusschen haar ge- vouwen handen. Daama greep ik mijn revol ver en snelde het huis uit. om Albmt Morst den man, die de oorzaak is van.al deze el- lende te dooden. Ik hield van haar en zou met haar trouwen. Wat er verder gebeurd is weet ik niet meer Als bijzonderheid meldt de corrtsoondent nog, dat McCoy negen maal getrouwd is ge weest, waarvan driemaal met dezelfde vrouw, en dat zijn voorgenomen huwelijk met de overledene de tiende maal zou worden. DE MASSA-MOORDENAAR HAARMANN. De massa-moordenaar Haarmamn zal op last van de Kamer voor Crimineele Strafza- ken naar de provinciate ziekeninrichting te Gottingen worden vervcerd in verband met het rapport over zijn geestestoestand moet worden uitgebracht. Alle maatregelen zijn genomen, dat hij niet kan ontvluchten. GEVANGENEN OP DEN MATTER- HORN. Elf tceristen zitten tengevolge van het sfechte weer sinds Zondag gevangen op den Matterhom, een der hoogste toppen der Zwitsersche Aipen. De weersomstandighe- den, speciaal de dagenlang woedende storm, hebben zelfs verhinderd, dat een reddings- brigade deze menschen hi hun verblijf de op 4100 meter hoogte gelegen Solvay-hut, heeft kunnen benaderen. Omtrent hun lot vreest men het ergste. DE DOOD VAN DEN RUSS1SCHEN INGENIEUR. Weinig is nog bekend omtrent den dood van den heer Dutfroy, den Russischen mgcai- eur, die stervende was gevonden in een lste klas compartement van den sneltrein Parijs— Versailles, Maandagnacht 1.1. Dr. Gauthier, die de lijkschouwing ver- richtte heeft rapport uitgebracht van zijn be- vindingen en vo'igens dit rapport is het bijna niet waarschijnlijk dat het slachtoffer zelf- mccrd heeft gepleegd, zooals in het laatste etmaal geopperd was. Dc oorzaak van den dood waren meswonden, de eerste sleek mod het slachtoffer reeds zoo zwak gemaakt heb- men, dat hij niet in staat is geweest zich een tweede wonde toe te brengen. Bovendien wer den in het compartiment sporen van een ge vecht aangetroffen. De verondcrstelling dat de lieer Dutfroy zelfmoord zou hebben gepleegd vindt oor zaak in het feit dat de man kortgelcden een levensverzekering heeft afgesloten, 150.000 francs groot. Ook had hij aan zijn vrienden verteld dat hij em strop van 125.000 francs heeft geleden met Russische pctroleumaandcelen. Het onderzoek naar de beide donkergetinte menschen, die, naar Dutfroy voor hij stierf v£rklaarde, hem hadden aangevallen, heeft tot dusver nog geen resultaat gehad Gemeiml nienws Dr. J. RUTGERS f Te Heerenveen is oyerleden de heer dr. J. Rutgers, een der voorvechters van de Nieuw-Malthusiaansche beweging. Vele jaren heeft de overledene te Rotter- Jam de geneeskundige praktijk uitgeoefend als specialiteit op gynaecologisch gebied. Bijgestaan door zijn echtgenoote, mevr. M. W. H. RutgersHoitseiha, heeft hij in woord en geschrift propaganda gemaakt voor de Nieuw-jdalthusiaansche beginselen en vele jaren stond hij aan het hoofd van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. Ook was de overledene overtuigd voor- siander van't vegetarianisme en mede met zijn echtgenoote heeft dr. Rutgers proefonder vindelijk op eigen lichaam bewezen, dat een vegetarische leefwijze zonder gebruikmaking van dierlijk vet zeer goed is te volgen. Vele geschriften op het gebied van genees- kunde, biologie, geslachtshygiene enz. heb ben van zijn" hand het licht gezien. De overledene bereikte den leeftijd van 75 jaar. RUSSISCHE STUDENTEN NAAR NEDERLAND. Het voorloopige comite, dat zich gevormd had om gelden bijeen te brengen ter verwe- zenlijking van het sympathieke doel, een ALRMAARSCHE COCRANl

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1