Alk maarsche Couranl De Kluizenaar van Far-End FEUILLET0N. Honderd Zes &n Twlnfigste Jaargang, Haandag 18 Augustus. Gemengd Nieuws. 1924 DC RADEN VAN ARBEID. Wij hebben, zegt de N. R. Ct, een berfcht fwergcnciren uit De Groadwet, eve- vermin- Bering van het aental RadJn van Arbeid. I let Mad zegt, dat er 8 zuben worden opge- ruimd, vooral door invoering van mechani- Btbe achninistratie Het is werkelijk juist, dat deze in overweging is. Er zijn proeven mee genomen bij verschiliende raden van arbeid. Maar een beslurt him.over is nog niet ge nomen.. Zelfs is er nog geen rapport over bij bet department van arbeid ingekomen. Dat de mechanische administrate inge- roerd zal worden staat dus nog geenszins Trast, al is het wel waarschijnlijk. Vanzelf Ran er in dit stadium dus nog in't geheel niet gezegd worden of er raden van arbeid opge- jrtrimd zullen moeten worden Wanneer men tuj de raden van arbeid tot mechaniseering overgaat zal men per raad niiet minder dan 80100.000 verzekerinsplichtigen kunnen hebben. Dit getal gedeeld op het totale aan tal verzekerden in het geheele land geeft een vingerwijzing over het aantal raden, dat na fervoering van de mechaniseering nog reden va bestaan zou hebben en de belaghebben- den zelf verdiepen zich op grond van der gelijke berekeningen reeds in veronderstel- Ectgen welke raden van arbeid zouden wor den opgeheven. Voorshands is dit echter voor 1 grootste deel speculate, want wij herha- len het, beslist is er nog niets. VERPLEGIN GSINRICHTIN GEN. ERNSTIG ONGELUK. Vrijd&g is op den Leidschen Straatweg te 's Gravenhage een ernstig ongeluk ge- beurd. De 18-jarige A A. P. B., melkhande- laar, wonende Laan van Nieuw-Oost-Indie, reed met zijn motorrijwiel op den Leidschen Straatweg bij Marlot. Door een tot nu toe niet vaststaande oorzaak heeft de motorrij- der den 34-jarigen A A. B. uit de Stuwstraat, die per rijwiel denzelfden weg reed, aange reden. Volgens den motorrijder zou hij den wielrijder aangereden hebben, omdat deze onverwachts overstak. Bij onderzoek bleek echter, dat de remmen van het motorrijwiel geheel versleten waren. De wielrijder bekwam eenige schaafwon- den en werd in bewusteloozen toestand door den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij gis- ternacht is overleden. De motorrijder is in bewaring gesteld; zijn motor is in beslag genomen. ANTI-MILITARISTISCHE BILJETTEN. Zaterdagnacht bemerkten surveilleerende politiebeambten, dat op verschiliende gevels, o a. in het Oostenburg-, Wittenburg- en Kat- tenburgkwartier te Amsterdam biljetten wa ren aangeplakt, die bedriegelijk geleken op officieele biljetten. Ook bij het Kon. Paleis op den Dam was zoo'n biljet aangebracht. E)e biljetten vertoonden het Nederlandsche wapen, terwijl daaronder in vette letters was gedrukt; Militielichting 1924. Aan de dienst- plichtingen. Bij nadere beschouwing was de verdere in- houd van anti-militaristische strekking. Het vermeldde o.a. het gezegde van Frederik den Groote; Als al mijn soldaten gaan denken, blijft er geen in het gelid, terwijl voorts (en dit wordt als strafbaar aangemerkt) den a s. dienstplichtigen word't aansreraden, niet te gehoorzamen en thuis te bliiiven Later in den nacht kwamen eenige beamb- ten den dader, een 18-iarig jongmensch, te- gen Hij werd gearresteerd en naar het bu reau Kattenburg gebracht. Een partij van 100 biljetten en eenig plakgereedschap wer- den in beslag genomen. Vervolgens werden nog twee mannen en twee vrouwen aange- houden, die van medepliehtigheid werden verdacht. Zij zijn, daar dit niet met zeker- heid kwam vast te staan, op vrije voeten ge steld. ZUIGELINGENSTERFTE IN NEDER- LAND. De Nederlandsche Bond tot bescherming van Zuigelingen heeft zijn mededeelingen voor 1924 uitgegeven. Deze bevatten: een overzicht van het verloop der zuigehngen- sterfte in Nederland; de statuten van den bond, van welks dagelijksch bestuur prof. Kouwer voorzitter is de arts J. H. G. Car- stens, Utrecht, Servaas Bolwerk 14, secreta- dis; een lijst en beschrijving van de uitgaven van den bond, die grootendeels kosteloos bij het secretariaat verkrijgbaar zijn; een lijst van de in 45 gemeenten van ons land ge- vestigde consul atiebureaux en een mededee- ling over de in alle provincien bestaande moedercursussen. Het is niet gemakkelijk zich omtrent de le- vensvoorwaarden der zuigelngen afdoende gegevens te verschaffen. „Slechts de resultaten van een zeer uitvoe- rig onderzoek naar den lichamelijken en gees door Margaret Pedler. Geautxxriseerde vertaling van W. E. Pont. t) Sara had met peinzende oogen naar de twee vrouwen, gekeken, zooals ze haar thee zatten te drinken. Haar smalle borst ging hef- tig op en neer van inwendigen toorn. Zonder dat ze ook maar eenigszins in staat was zich relcenschap van haar gevoelens te geven, voelde zij dat er iets vreeselijks was in het genietend-thee-slurpen van die beide \toiT- wen en haar eindeloos gebabbel, terwijl al cEen tijd die stille gedaante daar op het smalle bed lag, roerloos, zwijgend, gehuld in de groote vroemde, ongenaakbaarficid van Je dooden. Toen schonk een van de twee vrouwen een derde kopje in en schoof het Sara toe, terwijl ze er een heele plas blauwachtig-dunne melk jSjlgoot Drink ook een baklde, kind. Nog nooit heb ik zoo'n lekker kopje geproefd." Een oogenblik staarde Sara haar sprake- loos aan toen nam ze met een ploteel ing driftig gdbaar het kopje eri smeet het op den vloer Luid Monk het gerinkel van de scher- ven in het doodsvertrek, de schelle vrouwen- gteinmpni schohen uit tegen .Sara, die naar de telijken toestand van de oudere kinderen van een volk, zouden het gewenschte inzicht kun nen geven, in hoeverre de levensvoorwaar- den van de zuigelingen in een voorafgaand tijdvak aan billijk te stellen eischen beant- woord hebben Een dergelijk onderzoek op groote schaal is practisch onuitvoerbaar en zou bovendien nog geen inzicht geyen in de levensvoorwaarden der zuigelingen, die reeds als zuigeling, of althans voor het onderzoek hunner tijdgenooten plaats vond, gestorven waren. „Ook het samenstellen van een betrouw- bare sratistiek der ziektefrequentie onder de zuige1ingen op voldoend uitgebreide schaal om daardoor eenig inzicht te krijgen in kun- ne levensvoorwaarden, stuit op practische be- zwaren af. „Een onderzoek naar de levensvoorwaar den zelf, de omstandigheden, waaronder de zuigelingen groot gebracht worden in 's Gravenhage, Noord-Brabant, den Gelder- schen Achterhoek, Helmond, Nijmegen, Zee- land, Zuid-Holland en Tilburg en heeft gegevens verschaft, die van niet te onder- schatten waarde zijn. Dergelijke onderzoekin- gen eischen echter zooveel arbeidskracht en zijn zoo kostbaar, dat zij slechts plaatselijk mogelijk zijn en bezwaarlijk over het geheele land, noch bij herhaling, verricht kunnen worden. „De eenige statistiek, die ons steeds ten dienste staat, is de statistiek der zuigelingen- terfte". ,De zuigelingensterfte daalde in ons land in de laatste decennien der 19de eeuw, af- gezien van enkele jaren, die een top vertoon den, doorloopend en wel in sterkere mate dan de algemeene sterfte en ook in sterkere mate dan door een afneming der geboortefrequen- tie verklaard kan worden. Dit gunstig ver loop der zuigelingensterfte heeft zich, niet geteld het wartne jaar 1911, dat zich door een betrekelijk hooge zuigelingensterfte ken- merkte, ook in de 20ste eeuw voortgezet, zoo- dat de sterfte van kinderen beneden een jaar in het jaar 1923 zelfs gedaad is tot 56.9 per 1000 levend aangegevenen". Blijkens een vergelijkende tabel voor de verschiliende landen was het cijfer voor de zuigelingensterfte in Nederland in 1922: 67.3, terwijl het in Denemarken b.v. 68 8, in Groot-Brittannie en Ierland 77.1 bedroeg. De cijfers voor Nieuw-Zeeland en Australie waren daarentegen 41.9 en 52.7. Een vergelijkende tabel voor de provin cien bewijst, dat er overal verbetering was in den loop der jaren, maar dat de verschil iende gewesten onderling groote en min of meer constante verschillen bleven vertoonen. in Limburg en Brabant blijkt in 't algemeen de zuigelingensterfte meer dan tweemaal grooter te zijn dan in Friesland. Naast het voor geheel Nederland in 1923 reeds ge- noemde cijfer 56.9, vertoont de tabel voor Friesland: 36 6, voor N.-Brabant 36.9 en voor Limburg: 90.9. Naar de conclusie in het overzicht getrok- ken, kunpen voor zoo uiteenloopende cijfers geen natuurlijke oorzaken aansprakelijk wor den gesteld. „Ook de verschillen in de cijfers der zuige lingensterfte in de groepen van gemeenten, gerangschikt naar hun inwonerstal, kunnen slechts toegeschreven worden aan een ach- terblijven der kleinere gemeenten, in het bij zonder van het platte land, in het nemen van die maatregelen, welke de levensvoorwaarden der zuigelingen verbeteren kunnen. EEN OUD SCHOQRSTEENSTUK. De heer N. Ottema te Leeuwarden schrijft aan de N. R. Crt. Eenige weken geleden verscheen in de Leeuwarder Courant een nieuwsberichtje van den volgenden inihoud] „De antiquair J. Huizinga te Leeuwarden had onder andere afbraak een oud schoor- steenstuk gevonden en het voor enkele gul dens in eigendom verkregen. Het schilder- stuk was afkomstig uit een oud huis bij de Put, een buurt in het miden van de oude stad waar veel handeldrijvende Israelieten ronaom hun Synagoge dicht op elkaar wo- nen. Een vroegere bewoner van het huis, die er blijkbaar weinig respect voor gehad had, was zoo vrij geweeot zijn schoorsteenpijp dwars door het dock been te steken, zoodat de nieuwe eigenaar beslooit het door den res taurateur E. Grips te Vudht te laten her- stellen". De bovenstaande feiten zijn volkomen in overeenstemming met de waarheid en er zou dan ook geen reden zijn om dit berichtje dat in den vacantietijd de eer genoot door verschiliende bladen te worden opgenomen nog eens te bespreken wanneer die feten in dat zelfde berichtje niet; in verband gebracht waren met een andere se-ie feiten, die een drie eeuwen geleden te Leeuwarden zijn voorge- vallen. In de eerste helft der 17e eeuw, toen Leeu warden de residentie was geworden van de Friesche Stadhouders uit bet Huis van Oranje, was daar vcor menigen tak van kunst en wetenschap een gunstige bodem ge- schapen. Ook voor de wchi'derkunst was dit andere kamer vludhtte, en zich in schrik en afschuw met't gezicht voorover op den grond wierp. Het was niet de schorre woede van de vrouwen, die haar griefde, dat ging langs haar heen. Maar er was een fijn, instinctief gevoel van eerbied diep in haar eigen ziel ge- wond. Toch schreide zij niet. Maar terwijl ze daar met het gezichtje op den grond ver- borgen lag, herhaalde ze voortdurend in een heesch gefluister: „U weet, dat ik het niet zoo bedoelde, God U weet dat ik het niet zoo bedoelde!" Op dat oogenblik was Patrick Lovelle ver- schenen, hoe wist zij niet en had haar met zich meegenomen. En de ranken van haar liefde, afgerukt van hun gewonen steun, hadden zich gewonden om dezen man met zijn blauwe oogen en grijzend1 haar, die in alle details van zijn welverzorgd uiterlijk zoo geheel verschillend was van de armoe- dige, slordige omgeving, die Sara gekenc had, maar die toch naast het bed, waarin haar moeder lag, had gestaan met een ver wrongen mond onder zijn borsteligen knevel terwijl een mist van tranen zijn heldere oogen verduisterde. En om die tranen hield Sara van hem. HOOFDSTUK II. Het heengaan van Patrick Lovell. De herfst had plaats gemaakt voor den winter en een scherpe noordoostenwiod loeide door de pijnboomen, gillend alsof een verlo- ren ziel haar angst uitkreet. Het scheen als of door dit huiveringwekkende geluid de be- hagelijke warmte en vedligheid van de ka mer, waar Sara en haar oom zaten, nog be- ter uitkwamen. Zij hadden hun sioelen dicht bij den grooten, ouderwetschen haard gescho- ven, waarin een heerlijk blokkenvuur brand- de. Sara zat voorovergebogen verdiept in een boek, onbewust van de scherpe blauwe oogen die eenige minuten peinzend op haar geves- tigd waren. Patrick's gelaat scheen de laatste twee maanden nog doorschijnender geworden, nog dieper doorgroefd en nu, terwijl hij kalm het slanke figuurtje tegnover hem aan den haard zat te beschouwen, had dat gelaat een eigen- aardige, ondoorgronoelijke uitdrukking, als of hij in den geest het voor en tegen van een moeilijk probleem overwoog. Ten laatste scheen hij tot een beslissing ge- komen, want hij legde de courant, waarin hij te voren had zitten lezen, ter zijde, half hoor- baar mompelend „Je moet de hindernissen nemen zooals ze op je weg liggen." Sara keek afgefrokken op. „Zei u iets?" vroeg zij weifeflienicf. Patrick ging met een ruk rechtop zitten. „Ja, ik wou je iets zeggen", antwoordde hij. ,.Het is iets, dat gezegd moet worden. en ik heb nu eenmaal nooit de gewoonte gehad het geval en zoo vormd° zidi, juist ot.geveer 3O0 jaar geleden rondom de figuur van1 den doopsgezinden vermaner en schil- der Lambert Jacobs een schilderatelier waar- tce o.a. Govert Flinck en de uit Harli-ngen ge- boortiige Jacob Adriaensz Backer behoorden. Het is bekend dat deze beid"! schi 1 ders later bij Rembrandt in de leer g^veest zijn, terwijl bovendien de nadere verwamtschap van de beide leermoesters Lambert Jacobs en Rem brandt tot dlkaar, duiddijk bewezen wordt door het pnachdge Hevensgroofe kniestuk van den apostel Paul us, dat het Fnesch Museum enkele jaren geleden in Italie kon verwerven. Dr. Bredius kon van dat cchilderij dan ook zeggen dat Rembrandt het moet hebben ge- zien. Dit kan ook te eerder mogelijk geweest zijn, daar Rembrandt bij gelegenheid van zijn, te St. Anna ParoChie voltrokken huwelijk met Saskia van Uylenburgt, zeer wel te Leeuwar den geweest kan zijn. Ook aan c!e waarheid van laaistgenoemde feiten behoeft niet getwij- feld te worden. Het misieidende van het berichtje was echter dat deze feiten met elkander in ver band gebracht werden, en op grond van het voorkomen van de lehers J. A. B. op het be doelde schoorsteeiistukje, dit zoo maar zon der blikken of blozen aan een van Rem brandt's verdienstelijke leerlingen Jacob AdTiaensz. Backer werd toegeschreven. Nu moge het waar zijn, dat de jeugd- schilderijen, en vcornamelijk, ook die, welke mythclogische en bijbelsche Voorstellingen tot onderwerp hebben, bii lange na niet zoo goed zijn als de meesterlijke portretten van den meester; dit is +ocli waarlijk geen reden om een willekeurig sehoorsteenr'uk, dat te Leeu warden gevonden wordt, direct ran Backer toe te schrijven, omdat er drie letters op voor komen, die met Backers voorlotters overeen- komen en deze zijn schilderijen meest teeken- de met een monogram, bestaande uit deze drie letters. Het schilderij zelf nioet in opvatting en uit- vcering dan toch cok nog felts hebben van- een schilderij uit den tijd waaraan het wordt toegeschreven. En men behoeft maar vrij op- pervlakkig met enze schilderkunst bekend te zijn om direct te zfen, dat het door den heer Huizinga gevonden stulc zeker niet ouder kan ziin dan de tweede helft van de 18e eeuw. Het is niet mijn bedoeling om de qualitei- ten of de waarde van het stuk aan te val- len, maar wil men het toeschrijven aan iemand, laat men dan zoeken naar een van de vele behangselschilders, die vooral in het laatst van de 18e en in het begin van de 19te eeuw de schoorsteenstukken in de Leeuwar der huizen leverden. De advertentfekolommen van de Leeuwarder Courant van kort voor en kort na 1800 bewijzen dat er juist in die da- gen vele ,,'kunstschildora" waren, die zich aan- bevolen hidden voor de levering van „kamer- behangsels, vak- en schoorsteenstukken." Onder dezen komen er vcor wier voornaam en naam de begin!e.tors J. B. hebben, terwijl mij ook een ander te Leeuwarden gevonden schcorsteenstuk bekend is dat de signatuur „J. B. pinxit" draagt. Een toeschrijving in die richting blijft dan eveneens een gisisng, doch men blijft vrij van een vergissing van ten minofe anderhalve eeuw. Daar juist de geschiederais van de vroeg 17-eeuwsche Friesche schilderschool door een bekend kunsthisfcricus wordt bewerkt, en er naar te hopen is over eenige maanden een grendige en gced-geillustreerde en gedocu- menteerde studie over zal kunnen worden ge publiceerd, zijn dergelijke ondcordachte toe- schrijvingen aan den eenen ken'1 belachelijk, aan den andern kant verdricteliik. FRAUDE. Hgt burgerlijk armbestuur te Arnhem heeft een geval van fraude ontdekt bij de crisisuitkeering. Een steuntrekkende had het stempel nagemaakt en stempelde nu iederen dag zijn eigen kaart, terwijl hij toch werkte. Toen eens op het gemeentestempel een cijfer versprongen was, -stond er dien dag op alle kaarten 1923, doch op's mans kaart alleen 1924. Dat had de ontdekking tengevolge. De verdachte is aangehouden. INBRAAK Zaterdagnacht is ingebroken in de boerde- rij van het gemeenteraadslid G. van Leeuwen te Zoeterwoude. De dieven hebben 'nschrijf- bureau uit de woning naar een in een kuil gelegen mestvaalt gesleept waar zij getracht hebben het te openen. Blijkbaar beschikten zij over zeer primitief gereedschap, want slechts enkele der laadjes hebben zij kunnen openen. Voor zoover kon worden nagegaan, wordt alleen een portemonnaie met ^enig geld vermist. OVERREDEN. De 32-jarige J. J. Tjallink, die 1.1. Don- derdag aan den verkeerden kant van den Hoenderlooschen weg fietsend en tussehen een achter hem aankomende en een hem te- gemoet rijdende auto wilde dOorglippen, waarbij hij door den achter hem rijdenden auto werd aangereden en eras tig verwond werd, Is in hef ziekenhuis te 'ApeTBoorn ovef- leden. I DE STAATSGRONDEN ONDER RtE- LAND BATH. Men schrijft aan de N R. Crt. Bij de gehouden verpaehting van sfaats- gronden in den ten vorigen jaren bedijktea polder ten Zuiden van den Scheldedam is voor buitensporige bedragen ingeschreven, hoewel de pachttermijn 6 jaar is. Besteecf werd 250 a 300 per H. A Hoewel de hooge pachten, het vorig jaar in deze polder gemaakt, niet werden1 goedgemaakt door het eerste oogstjaar, duurt desondanks die pacht- woede voort. STEMPELING VAN GOUDEN EN ZILVEREN WERKEN. Het Stbl. no. 406 bevat een Kon. besftrif van 1 dezer, houdende nadere bepalingen in zake de stempeling van gouden en zilveren werken. Artikel 1 luidt: In afwijking van ons be- sluit van 26 November 1901 (St. bl. no. 225) laatstelijk gewijzigd bij ons beslurt van 6 Mei 1924 (St.bl no. 230 A), worden voor de buitenlandsche gouden merken, die gehalte moeten worden gestempeld, vastgesteld de merken. omschreven in de paragrafen 4 en 5 van artikel 4 van dit besluit. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met ingang Van den lsten September 1924, mef ingang van welken dag mede in werking treedt de wet van 20 Juni 1924 (Stbl- no. 305) houdende nadere bepalingen omtrent den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken. DE TARIEFWET. Het blaadje no. 248 van de vereenigitrg Het Vrije Ruilverkeer behelst een beschou wing over het ontwerp-Tariefwet. Aan het. slot is geschreven: Tegen een technische herziening van onw tarief, hebben wij geen bezwaar en wij erkeil" nen gaarne, dat verschiliende technische wtjp zigingen, die thans warden voorgesteld, als verbeteringen moeten worden beschouwd Oris ernstigste verzet gaat tegen de verhooginig van den heffingsvoet van 5 op 8 pet. Daa r- tegen hebben wij principieele bezwaren tn bovendien vreezen wii van dien stap de con-1 sequenties Met de Kamer van Koophan1 del te Rotterdam te zeggen1: wij keuren het principieel af, maar wij zijn bereid een ir/is- stap te dcen, achten wij een gevaarlijk exp<?rL ment. Wie overweegt van het pad der detigd af te dwalen, pleegt zich de illusie te mal:en, dat het later gemakkelijk zal zijn op den j roe- den weg terug te komen. In den moeilijken tijd. waarin wij leven, is het zeker niet gemakkelijk. en allerniinst vcor de overheid, den juisten koers te hou- den. Waarheen stuurt echter hij, die niet vasthcudt aan de beginselen en de lessen van het verleden uit het oog verliest? Hoe- vele Kamerleden zullen, ter wille van de op- portuniteit, bereid bliiken te breken met cte historische ontwikkeling en met de beginse len, welker juistheid zij met ons beamen? NEDERLAND EN TURKIJE Nederlandsche en Turksche onderhande- lingen hebben over een verdrag van vriend- schap onderhandeld- De definitieve tekst is door de afgevaardigden goedgekeurd. Het verdrag zal Zaterdagmiddag worden getee- kend. Tenfik Kiamil bey, onderstaats-secreta- ris van buitenlandsche zaken, vertegenwoor- digde Turkije bij de onderhandelingeii. HET EINDE VAN EEN PARIA. De politie te Kerkrade heeft, naar het Va<!. meldt, per handwagen naar het bureau ge bracht een dronken Duitsche bedelares. Zij lag op de Markt als een lijk; er was geen be- weging in te krijgen. Ten bureele werd na ecnigen tijd geconstateerd, dat de vrouw blijkbaar een beroerte had gekregen en een geneesheer achtte haar toestand zeer zorgelijk. Spoedig daarna is de vrouw overleden. GEEN MOP. Het Noorden geeft een merkwaardig staattje van ambtenarij. De algemeen ontvanger te Tegal, de heer Klein, werd op verzoek eervol, met recht op pensioen, uit 's lands dienst ontslagen. Daar er evenwel nog geen opvolger is aangewezen, werd de heer Klein voorloopig belast met de waarncming van zijn vroegere betrekldn'g. Nu schijnt, natuurlijk op grond van Staatsblad dit-en-dat, de heer Klein-waamemend maar weinig vertrouwen te mogen stellen in den heer Klein-ontvanger. althans hij' moest, m het bijzijn van getuigon, die daarmede kost- bare uren verloren, kas en administrafie en regie bi j proces-verba al van zichzelf overoe- men en aan zichzelf overgeven- MOOIE VANGST. In een woning van het voorntalige zleken- huis aan den Lange Achterweg te Schiedam, dat wegens den woningnood een aantal gezln- nen tot woonplaats dient, heeft de politie een inval gedaan, met verrasseod succes, zegt het Vad. Voor den dag kwamen: een electrisch strtjk- ijzer, 9 verrekijkers, 8 foto-toestellen, een ra diator. een scheerapparaat in etui, twee brlT- de dingen uit te stellen omdat ze onaange- naam zijn, dus moeten we er maar ineens doorheen." Nu was Sara's belangstelling onmisken baar getroffen. „Wat is er?" vroeg zij snel. „U heeft toch geen.slecht nieuws?" Een vreemde glimlach vloog over zijn ge laat. „Integendeel." Hij aarzelde een oogenblik, en vervolgde toen: „Ik heb gisteren een lan-g gesprek gehad met dr. Mc. Pherson, en het komt hierop neer, dat nu elke dag voor mij de laatste kan zijn. Ik wilde, dat je het ook zoudt weten", voegde hij er eenvoudig bij. Het was kenmerkend voor de goede ver- standhouding tussehen die twee, dat Patrick geen poging deed om deze tijding langs om- wegen te vertellen, of te verzachten. Hij had zichzelf voorbereid de dingen onder oogen te zien en hij had Sara in hetzelfde ernstige geloof opgevoed. lyi nu hij in een paar eenvoudige woorden dat .gene zei, waarvoor zij al eenige weken in stilte gevreesd had want, hoewel ze er niet over had gesproken, was het haar toch wel apgevallen hoe hij steeds zwakker werd nam zij het op alls een heldin. Haar oogen werden even grooter, maar haar stem was vast, toen ze zeide „U bedwlt „Ik bedoel, dat ik wddra dit ongelukkige lichaam zal afleggen". Hij keek met vee~ moedigen blik naar zijn ontbruikbare bee- nen, die, zooals altijd, in plaids gewikkdd waren, en ging voort: Ten slotbe zijn eigen- lijlc leven en dood, beide van even groo te waarde, als men ze maar durft te ontmoe- ten inplaats van weg te loopen. Dan warden ze sch'rikaanjagende spoken." „En wat moet ik doen.... zander ti?" zei ze heel zacht. „Ja." Hij knikte. „Het is erger voor dege- nen, die achterblijven. Ik ban ook achterge- bleven, ik v/eet hoe dat is Zijn stem bleef steken, de blauwe oogen loeken droonwrig voor zich uit. Toen gaf hij zijn schouders bet karalcteristieke rukje, waarmee hij een ge- dachte, die hem heimdijk kwelde, trachtte te verjagen en sprak verder op vluggen, zake- lijiken toon. „Ik wil niet heengaan en een hedlen berg losse draden achterlaten een kluwen, dat je zoudt moeten ontwarren. Dus nu we een maal weten, dat het gauw gebeuren zal - Mc Pherson is een knappe kerel en weet het wel laten we het nu moedig onder oogen zien, lcleintje. Het beteekent, dat je Barrow ruk moeten veriaten, zie je", voegde Irij er bij, tastend wat de uitweildng van deze woor den zou zijn. Sara knikte, haar gezichtje was bleek. „Ja, dat weet ik. Maar daar zal ik niet geven. dan." *- - (Want vervol&t* MAATREGELEN KERMIS 1924. Do COMMISSARIS VAN POLITIE TE RLKMAAR maakt bekend, dat tijdens de ker* inia slechts ooa beperkt aantal straatorgels of itzaotmaziekcorpsen zullan worden toegelaten. Knnstenmakers, acrobaten, dierenvertoori in< Ben, ■traatzangers, boeienkoningen, degenslik* fcers errz. wordem besKst NIET op don openba* ten weg TOEGELATEN. Verdor wordt de aandacht gevestigd op de bepaQng m de ARBEIDSWET, botrckkelijk feag<fige personen, die luidt: Een jeugdig persoon mag geen arbeid ver* idclileu bestaande in gevaarlijke ktmstverrioh* togen en in het deelnemen aan kunstverrich« tog en voor zoover dit gevaar oplevert (de wet werstaat ander jeugdige personen zoowel jon* 0ens ok meisjes benoden 18 jaar). ifiJkmaar, den 15den Augustus 1924. V De Commissaris van Politie voomoemd, WALRAVEN. .Jta ©OKLOGSSCHIP VERKOCHT. B5J openbare mschrijving zullcn Woensdag 07 Augustus op 's Rijkswcrf te Willemsoord worden verkocht de uit de sterkte afgevoerde poriogsscbepen De Ruyter en Zeeland. t Eerstgenoemdc bodem, een der pantserschc* {pen, werd gebouwd in 1901. De waterverplaat* sing is 5080 ton. De Koningin Regentes en de Hertog Hencfrik waren van hetzelfde type. De eeirste werd reeds eerder verkocht en de twees do is reeds afgevoerd en zal binnenkort wel •weneens voor stooping in aanmerking komen. De Zeeland bohoorde tot de groep van zes petrtserdekschepcn, met de Holland, Fries» land, Noordbrabant, Utrecht en Gelderland. .Van deze groep is thans alleen de Gelderland nog in dienst als artillerietender. De Noord« bcabant is indertijd verbouwd tot tuchtschip en figt nog steeds op's Rijkswerf te Helder. De owerige schepen van deze klasse zijn reeds jgedoopt. Zij zijn gebouwd in de jaren 1895 1898 en hadden een waterverplaatsing van on« geveer 4000 ton. Van de pairtserschcpen zijn thans nog in ffienst de Tromp, te water gelaten in 1904, de Heemskerck, van stapel geloopen in 1906; en De Zeven Provincien (1909). De klasse der pantserdekschepen wordt vervangen door de fcnriseis Java en Sumatra. BONDSDAC? R. K. BOND VAN SPOOR. I EN TRAMWEGPERSONEEL. De R. K. bond van spoor, en tramwegperso. Heel St Raphael heeft gisteren te Eindhoven zijn jaarlijkschen bondsdag gehouden. Na een Idienst in de St. Paulusdcerk is de jaarlijksche wergadering gehouden, waarin de heeren prof. iVeraart, pater Harm, mgr. Mutsaerds en J. van Rijzewijk het woord hebben gevoerd. Gister. avond was er een feestvergadering van de af. deeling Eindhoven. In het begin van dit jaar heeft het hoofdbe. stuur van den Centralen Nederlandschen Amb. tenaarsbond besloten, een onderzoek naar de personeelsformatien in verplegingsinrichtingen ta te stelleo. De resultaten van deze enquete worden gepubliceerd in een rapport van onge» weer 40 bladzijden dTuks. Uit deze brochure blijkt, dat de bedoeling van dit Vapport niet alleen Is, weer te geven hoe in de Nederlandsche ziekenhuizen en k. ankzinnigcngestichten de verhouding is tus. schen geschoold en ongeschoold personeel, maar ook aan te toonen, dat deze verhoudi.ig voor een goede verpleging van de patienten on. gunstig is. In dit verband geeft het, naast de cijfers, uitspraken van medici, waaruit kan worden afgeleid, dat, juist door de bezetting met onervaren personeel, het peil waarop dc verpleging behoort te staan, nog niet is bereikt, wat bevestigd wordt door de in het geschrift aangehaalde klachten van patienten over de ondervonden behandeling. Uit cijfers en feiten meent de samenstelle; van het rapport dan ook te moeten concludce. rem, dat er geen andere aanleiding zou mogen bestaan tot het vaststellen van verhoudingscij. fers dan deze: dat men geen gediplomeerd en geschoold personeel betalen kan. Echter meent hij er op te moeten wijzen, dat in een tijd, waarin een geweldige bezuiniging9drang hjt n aatschappelijk belang dikwijls parten speelt, vooral hier telkens zal moeten worden over, vogen of een goedkoopere exploitatie van vers plegingsinrichtingen niet mogelijk is door maa';» regelen, die minder schadelijk voor de verple. ging zouden zijn dan die, welke thans allcrwe. gen worden genomen. In het rapport, dat ook een overzicht van de arbeidstijden van het verplegend personeel, geeft, komt dan ook de meening tot uiting, dat indien de verantwoordelijke ziekenhuisbestia. ren hier geen redelijke oplossing weten te vin. den, deze aangelegenheid van hoogerhand zal moeten worden geregeld, wijl niet zal mogen worden toegelaten, dat door gebrek aan initia. tief en door bezuinigingswoede de vooruitgang op verplegingsgebied volkomen wordt vernie. tigd.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5