Alkmaarsche Gourant De Kluizenaar van Far-End Honderd Zes en Twintigsfe Jaargang, Woensdag 20 Augustus. FEUILLETON. Ho. 19b 1921 ProTinciaal Nieuws UIT NOORDSCHARWOUDE. Ds. J. Gillebaard alhier is beroepen bij de Ger. kerk te Hazerswoude. UIT HELDER. Maaodag is te Helder de nieuwe openbare school aan de Van Galestraat in gebruik genomen. Deze school is tevens bedoeld als voorbereidende school voor zeevaartkundig onderwijs; de totstandkoming ervan heeft zeer veel moeite gekost. Het raadsbesluit da- teeit al van Juni 1919, maar eerst in Jan. 1923 werd de goedkeuring verkregen. De school teli 7 klassen van 48 leerlingen elk. Hoewel de uiterste soberheid in acht geno- men moet worden heeft men nochtans ge- tracht het inwendige zoo aantrekkelijk mogc- lijk te maken. In tegenwoordigheid van verschillende au- toriteiten, ook van het bijzonder onderwijs, had de feestelijke ingebruikstelling plaats door den burgemeester van Helder. UIT SCHERMERHORN. Voor de op a.s. Zondag te houden onder- linge athletiekwedstrijden voor leden van de G. V. „VoTharding", alhier, is door particu- lieren reeds een 4-tal medailles beschikbaar gesteld. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De Chr. Genef. Keck alhier heeft beroepen den heer J. Hovuis, candidaat te Kornhorn. Naar wij vernemen zijn op dezelfde nog "door zeven andere kerken een beroep uitge- bracht UIT WIERINGERWAARD. Maandagavond werden alhier officieel ge- opend waterleiding en electrificatie. Door het gemeentebestuur waren uitgenoodigd de hee- ren Smiit Kleine en Boom, resp. directeur en hoofdingenieur van het P. E. N., de heeren Mensert en van der Plas, hoofdingenieur en hoofdopzichter van het P. W. N., de c.anne- mers Ouwehand en de Ruiter, de Gezond- heidsccmmissie, het polderbestuur met de diames der leden, de gemeente-geneesheer, de opzichters, de heer Zceman, ambtenaar ter secretarie en de pers. Op het Polderhuiserf werd door den bur gemeester een mooie openingsrede gehouden, waarbij gememcreerd werd, dat in een en de zelfde vergadering op 3 November 1923 de besluiten tot aansluiting en oprichting wer den genomen en dat nu tcevallig de werken van beiden gelijktijdig zijn voltooid. Deze gelijktijdige tot stand kerning wilde men niet onopgemerkt laten voorbijgaan en door een officieele opening daaraan uiting geven. Aan den heer Mensert werd de gdlegen- heid gegeven de aansluiting enzer gemeente officieel te bekraehtigen. Door deze werden ook enkele woorder. ge- sproken, waarbij het nut van waterleiding naar vcren werd gebracht. De heer Mensert verzocht daarna aan Mevr. Haringhuizen de kraan van een op het erf geplaatst fontein open te draaien. Dit was n.l. een rechtopspuitende fontein, die 't water zeker 15 Meter om hoog spoof. Daar- om heen waren 6 kleinere fonteinen geplaatst aangevuld met rozen en bloemen. Het water daar uit komende, vormde ronddraaiende kelken. Een en ander was een mooi gezicht, wat later nog mooier werd toen het gehede erf alsmede het Polderhuis electrisch werd ver- licht. Na eenigen tijd bui'en te hebben ver- toefd, werden we verzocht on d- bovenzaal te komen, alwaar onder aanbieding van een glas wiin nog menig harteliik woordje werd gesprcken, vooral woorden van dank en hulde voor de prettige samenwerking van waterleiding- en electrititeitsbedrijf. Deze samenwerking bestnnd vooral daarin' dat voor een groat geded te de brazen en kabels in een sleuf ziin onder gebracht Ongeveer elf uur ping het gehede gezel- schap naar de balzaal van den heer A. Schouten. alwaar men tot laat in den nacht gezellig bijeen was. Ondanks het zeer ongunstige weer waren veel nieuwsgierigen opgekomen. om getuige te ziin van deze voor onze gemeente zoo te- langrijke gebeurtenis. UIT EGMONDBINNEN. De uitvoering van het raadsbesluit van 14 Aug., waarbij het beschikbaar stellen van het gebouw der openbare school op Egmond- binnen aan het R. K. schoolbestuur vervan- gen werd door het beschikbaar stellen van de gelden voor het bouwen van een gehee! nieuwe R. K. school, is voorshands onmoge- lijk gemaakt, doordat de burgemeester dit be- sluit ter vernietiging aan de Kroon heeft voorgedragen. Daar natuurlijk ook het vo- rig besluit niet uitgevoerd kan worden, staat dus de heele schoolbeweging vermoedelijk voor geruimen tijd stop. De gemeente is dezer da gen een gouden bruidspaar rijk n.l. de heer Ktaas Hopman en zijn echtgenoote Antje Bakker. Daar de heer Hopman al van 1891 af getrouw zijn betrekking vervult van watermolenaar van den Bovenpolder onder Egmondbinnen, zal het hun a.s. Zaterdag wel niet aan belang- stelling ontbreken. UITHOORN De dames M Nieman, A. Almekinders, W. A. Haringhuien, A. P. Gons, M. Beumer en A. Houtman, alien alhier, slaagden te Am sterdam voor het examen nuttige handwer- ken. UIT WESTER-BLOKKER. Te Amsterdam is geslaagd1 voor het diplo ma outtige handwerken mej. C. Buis, alhier. UIT BERGEN. Voor het examen nuttige handwerken slaag den de dames J. M. Brouwers, A. van Die- pen, M. J. Klein, G A. de Jong en A M. van Diemen, alien alhier. UIT SIJBECARSPEU Mej. T. Visser, alhier, behaalde te Haarlem let diploma nutige handwerken. UIT BEVERWIJK. Te Haarlem werd het diploma nuttige handwerken behaald door mej. G. C. Uiter- mark alhier. Buitenland. ik iriuzaek studeer, en jim staat hoop fe zijn om mij een weg naar ttw hart te spelen". DE TOESTAND IN TURKIJE. Te Constantinopel heeft volgens de Tel. weel opzien gebaard een redevoering van Redjeb, den Turkschen minister van Binnen- landsche Zaken, in een vergadering van de Turksche persvereeniging. Hij gewaagde van het optreden der Turksche monarchisten en verklaarde dat, ingeval zij het bestaan van de republiek bedreigen, de regeering niet te- gen de meest drastische middelen zou opzien desnoods buiten de wet om. De reden dezer waarschuwing is niet dui- delijk, maar Angora maakt zich blijkbaar on gerust over de crjjiek van de Turksche bla den te Constantinopel, die zelden de hande- lingen van de regeering toejuichen. GERMAINE BERTON IN VRIJHEID GESTELD. Germaine Berton, de jeugdige Franschc anarchist?, die destijds vrijgesproken werd van den mcord op den voorman der „Came- lots du Roy", Marius Plateau, maar die op 21 Mei van dit jaar bij anarchistische relletjes te Bordeaux opnieuw werd gearresteerd en vercordeeld werd tot 4 maanden gevangenis- straf, een geldboete en verblijfsontzegging, heeft plotseling gratie gekregen. Dezer dagen cntving de directeur der departementate ge vangenis te Bordeau een telegram van het ministerie van just i tie, om de jonge vrouw cnmiddellij'k in vrijheid te stellen. Heigeen geschiedde. Aanvankelijk was Germaine Berton in het fort Ha cpgesloten geweest. Ze werd daar zick men spreekt van een „hongersta- king" en daarom overgebracht naar het ziekenhuis, toen ze hersteld was, transpor- teerd<e men haar naar de gevangenis, waar ze echter nog maar een paar dagen heeft ver- tcefd. HIJ HEEFT ZE VOOR HET UITZOEKEN. Zoo men weet zal de Prins van Wales dit jaar een bezoek aan Amerika brengen. De Amerikaansche pers is reeds geheel van streek, meldt de „Tel." Reeds heeft de „New-York Daily Mirror" haar kolommen opengesteld voor de schat- jes, die huwelijksaanzoeken tot den prins wil- len richten (1924 is immers een schrikkel- jaar!) en er 'n hondertal ontvangen. Zij zijn gepubliceerd. Het blad zal „de beste" aan Z. I\. H. toezenden, met de portreten er bij. Hij mag niet eens zelf uitmaken, wat de bes te zijn, en dat noemen ze in New-York de mocratic! Hier volgen enkele van die beste, die reeds aan de Daily Epress zijn overgekabeld: Van Miss Margaret Fisher, Jersey City: „Ik hoop, Roval Highness, dat mijn portret u aanstaat. U kunt er mijn haar niet beoor- deelen, maar bet is goudbruin en mijn oogen zijn blauw. Ik heb een ganschen dag op het strand doorgebraeht, pogend om een brief samen te stellen die een prins zou interes- seeren, maar het blijkt,' dat ik u niet in bloemrijke zinnen kan schrijven. Alleen kan ik u verzekeren, dat elke maal als u van uw paard valt en ik er over lees, ik mij gevoel, a Is of ik er zelf afgevallen ben". Van Miss Dorea Dare, New-York: Ik werd verliefd op u, toen ik merkte dat u, ofschoon een geboren Lord, in uw hart een dcmocraat bent. Als mijn portret geen indruk op u maakt, wil ik u toch doen weten, dat Van Miss Gloria Walter, New-York: „Ik heb goudblond haar, groote blauwe oogen, parelwitte tandjes en een blonde teint. Ik viel aan uw altaar, Prins, lang, voordat gij van uw paard viel en of gij mijn huwelijksaanzoek aanvaardt of niet... ik ben de uwe tot het Statue of Liberty begint te shimmy'en". Van Miss Mollie Norris, Brooklyn: „Of je mij kiest of niet, ik wil je in elk geval doen weten, dat je de aarddgste, knap- ste en liefste meisjes van de wereld hier in New-York zult vinden. Ja natuurlijk, je bent hier al eerder geweest en hoorde dat dus reeds te weten, maar de oogst van 1924 is een worldbeater, Eddy". DE WESTER SCHELDE. Naar aanleidong van den terugkeer van de Belgenland in de haven van Antwerpen heeft commodore Bradshaw, de gezagvoer- der van het schip, aan een redacteur van de Neptune verklaard, dat de pas van Rilland niet zonder gevaar blijft voor groote trans- atlantische schepen. Voor wie komt uit de richting van de zee, vertoont de pas, die niet een twee honderd meter breed is, een vrij scherpe bocht, een verkeerde beweging of het ontmoeten van een ander schip in de nauwe geul aldaar, zou een ramp ten gevol- ge hebben. De pas van Rilland moet dan ook worden verbreed en de vaart streng ge- reglementeerd. Wordt de invaart van den pas verbeterd, dan is de toestand van het vaarwater van Rilland veel gunstiger, dan de pas van Bath ooit is geweest. Te Valke- nisse is alles in volmaakte orde en het zal voldoende zijn te waken, dat de huidige diep- te behouden blijft. ©emeng-d nieuws MILITAIRE POSTEN IN DONKER AMSTERDAM. Er is geen land ter wereld, dat zoo'n stren- ge controle uitoefent op de militairen die zich in vreemde steden bevinden, dan Amerika Dit blijkt nu weer in Amsterdam, waar de passagierende matrozeti van het oorlogs- schip Pittsburg" danig onder den duim worden gehouden. Deze controle wordt uitge- oefend door de zg. M. P.'s (military Police) die in de wijken, die hiervoor in de termen vallen, 'n oogje in't zeil houden. Zoo kan men des avonds marinesoldaten op wacht zien staan bij het Centraal Station, en bij de toe- gangen tot donker Amsterdam de Nieuwe- cm de Oudebrugsteeg. De beambten dragen als onderscheidingsteeken witte beenwindsels en zijn voorzien van een wapenstok, die onge veer dezelfde is als de z.g. „hiskory club" van de New-Yorksche politiebeambten. Bovendien surveilleerden eenige manschap- pen door de stad ten einde te trachten toe- zicht op losloopende passagierende Ameri kaansche matrozen te houdco. Treffen zij in beruchte kwartieren landslieden aan, dan worden deze buiten de onveilige zone geleid Deze regeling is natuurlijk niet getroffen dan na overleg met en met goedvinden van de Amsterdamsche politieautoriteiten. Als wacht- en rustlokaal is den M. P.'s het poli- tieposthuis Halvcmaansteeg aangewezen. Het gevolg van dit svsteem is geweest, dat ernstige klachten over het optreden der ma trozen" nog niet zijn binnengekorr-n. UITVOERING DER R1JWIELWET. Het lid der Eerste Kamer Jhr. W. C. de Jonge, heeft de volgende vragen tot den mi nister van Financien gericht 1. Is het juist, dat de met het toezicht op de uitvcerfng der Rijwielibelastingwet belaste Rijks- en Gemeenieambtenaren" zoowat medio Augustus j.l. begonnen zijn met de berijders van belastingplaatj'es-looze rijwielen te waar- schuwen aan hunne verplichtingen te vol- dcen, zooals stellcr dezer vragen zelf er- voer? 2. Is het den minister bekend, dat onder deze gewaarschuwde er zijn (en denkelijk heel wat), die reeds in Juki j.l. aan hun ver plichtingen oni de belasting te betalen en dus een plaatje te kcopcn voldeden? 3. Is het den minister vcorts bekend, dat verscheidene van deze onder 2 bedoelden. hun belastingplaatje niet aan hun(ne) rijwiel(en) bevestigd lieten, toen hun Meek, dat: a. na 1 Augustus j.l. werd toegelaten om zonder belastingplaatje een rijwiel te berij- den. to. juist door dit uitstel de leans cp ont- vreemding van genoemd plaatje zooveel grooter werd door degenen, wier wetsontdui- king werd toegelaten ten nadeele dergenen, die aan het wettelijke voorschrift in zijn ge heel voldeden, aangezien al is een rijwiel moeilijk mee te nemen, voorzien zijnde van een gced slot ralks absoluut geen invloed heeft op de mogelijkheid van ontvreemding van een zelfs aangesoldeerd, aangeringd of hoe dan ook vastgemaakt belastingplaatje? 4. Begrijpt dc minister dat door zijn schijn- bare lankmoedige, dcch inderdaad hoogst cntrillij'ke uitvoering der Rijwielbelastingwet, de prcmpte betalers geschaad en de nalati- gen bevoordeeld worden? 5. Zoo ja, is de minister dan bereid om zonder uitstel af te kondigen, dat op „dien en dien" datum ieder bekeurd zal worden, die een rijwiel berijdt zonder plaatje of bewijs van vrijstcl'ling, enz.? door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 9) 1 Een paar dagen later op den dag voor iKerstmis kwam Sara met een vroolijken uit- roep op de lippen en een grooten bos mistle toe in den arm zijn eigen studieerkamer bin- nen, toen zij plotseling getroffen werd door het kille stilzwijgen in de kleine kamer. De rolstoel was als gewoomlijk bij het raam getrokken en zij zag het achterhoofd van Pa trick met het dikke, grijze haar, maar hij wendde zich niet om en sprak niet, toen zij binnenkwam Oorn hoorde u mij niet tbinnenkomen? Slaapt u?.... Oom!" Haar stem verhief zich luider en hooger en brak toen plotseling af. Geen beweging in den stoel. Het stilzwij gen werd alleen verbroken door het tikken van een klok en het luide kloppen van haar eigen hart. Die twee sChenen samen te tik ken in een geweldig gebons.... overweldigend.., alles overeenstemmend als het dreunen van een ontzaglijke, onverzoenlijke zee. Zij wankelde even, steun zoekend tegen de aeurpost. Toen hield het bonzen op en was rij rich alleen bewust van een eenzaamheid, 766,^n(nl,^ai die *p haar sdheea .te drukkeu als een tastbaar ding. Snel liep zij in hevigen angst de kamer door en zag daar de roerlooze gedaante van haar com. Zijn gelaat was naar de zon ge- wend en droeg een uitdrukking van volkomen geluk en tevredenheid, alsof hij zoo even iets had gevonden, dat hij lang had gezocht. Zoo had hij er dikwijls uitgezien wanneer hij op zoek naar haar was geweest en haar ten laatste vond verborgen in een schaduwnjk hoekje van den turn of schcmmclend in haar hangmat. Zij verwachtte bijna den vroolijken kreet- „0, ben je daar, kleintje!", waarmee hij dan haar ontdekking gewoonlijk uitriep Zij nam de hand, die op zijn knie rustle. Koud en roerioos lag die in de hare en deze vreeselijke stijfheid deed met een schok de waarheld tot haar doordringen. Patrick was dood. En, ©ordeelend naar de uitarukkmg op zijn gelaat, had hij den dood „iets heel goeds' gevonden, zooals hij cok verwacht had. Een korten tijd bleef Sara onbewegelijk staan naast de stille gedaante in den stoel. Zij zouden nooit meer beiden te zamen zijn, niet zooals nu, Patrick ziltend op zijn ge- wone plaats, met zijn geliefd oud tweedpakje aan, een onberispelijke das, en zijn monocle, waarmiee zij hem zoo dikwijls schentsend ge- plaagd had, die op zijn borst himg aan breede, zwarte koord. Haar mond trilde. „Zie het moedig onder oogen!"... Die stem Patrick's stem i scheen haar in de ooren te KUnken... „Hotu4 je moedig, kleintje!" Zij slikte een soak weg, die haar naar de keel welde, en stond zwijgend tegenover den vijand. Dit was dus het einde, nu, van een hoofd1- stuk, van haar leven het hoofdstuk van haar veilig, gelukkig bestaan op Barrow Count; en in deze rustige oogeniblikken, toen zij voor het laatst alleen was met Patrick Lovell, deed Sara haar best uit de herinnerimg aan zijn opgewekte naihiur, kracht en moed te verzamelen om alles tegen te gaan wat haar in de groote wereld, waarin zij zich nu spoedig wagen moest, zou ontmoeten. HOOFDSTUK III. Herinneringeru Het was voorbij. De meester van Barrow Court was naar den grooten grafkelder ge- dragen, waar tallooze Loveils hun laatsten slaap sliepen, de blinden waren weer open, en het winterzonlicht viel weer door de ramen naar binnen, de treurenden waren huns weegs gegaan. Alleen de nieuwe eigenaar van Bar row Court was nog gebleven, en ook deze zou mi weldra vertrekken. Sara's tengere, bijna jongensachtige ge- etalte in haar zwarte japon, waardoor zij nog slanker scheen, liep lusteloos de hall door naar majoor Durward, die bij liet groote open haardvuur stood te redteo, in afwachtijig HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN MGR. VAN DE WETERING. Ter gelegenheid van het gouden priester- feest van mgr. Van de Wetering, aartsbis- schop van Utrecht der R.-K. Kerk, heeft gis- termiddag in diens wening aan de Maliebaan te Utrecht een zeer druk bezochte receptie plaats gehad. De jubileerende bisschop owt- ving in de groote ontvangzaal, wellce fraai met bloemen en palmen was versierd. De eersten, die hem gelukwenschten, waren mgr B. A. de Wit, vicaris-generaal van het aarts- bisdom, en mgr. Schaepman, deni proost van het Metropolitaan Kapittel. Laatstgenoemde hood hem nam ens de geloovigen en de pries- ters een enveloppe met inhoud aan. Beide geestelij'ken namen daarop naast den aarts- bisschop plaats. Onder de talrijke personen die den jubila ris kwamen gelukwenschen, werden opge- merkt mr. Aalberse, minister van arbeid, han- del en nijverheid; baron Van' Voorst tot Voorst, voorzitter van de.Eerste Kamer; dr. 'sjacob, commissaris der koningin in Utrecht; de leden van het dagelijksch bestuur der ge meente Utrecht met den gemeentesecretaris, mr. De Lange; de heeren Knigge en Kuiper, leden van de Tweede Kamer; de heeren jhr. van de auto, die hem naar het station zou brengen. Hij maaktie een beweginig als om zijn si- garet weg te werpen bij haar nadering, maar zij beduidde hem haastig dit niet te doen. „E>oet u dat niet", zei ze. „Ik hou er van. Het lijkt me alsof alles dan meer gewcon is. Oom Pat", met een weemoedig glimlachje, „rookte altijd". Haar sombere oogen waren dof en treurig en er lag een trek van moeheid am haar mond. Majoor Durward keek naar haar met een bezorgde uitdrukking op het vriendelijke gelaat. „Je zult hem erg rnissen", zei hij. „Ja, ik zal hem erg missen", anhvcorddc ze eenvoudig. Open keek ze hem aan. „U lijkt veel op hem, weet u dat?" voegde ze er plot seling bij. Het was waar. De groote krijgshaftige fi- guur naast haar met zijn vroolijke, blauwe oogen, grijs haar en kortgeknipten knevel had een treffende gelijkems met Patrick Lo vell van tien jaar geleden, voordat ziekte haar stempel op zijn gelaat had gedrukt, en gedurende de moeilijke dagen na den dood van haar com had Sara onbewust een soort van troost gevonden in die gelijkenis. Zij had onuitsprekelijk tegen de komst van den nieu- wen eigenaar van Barrow Court opgezien, maar toen hij er eenmaal was, had de gelij kenis met zijn gestorven neef qi een zekere oyeimikomst in hun bcidcr gebarer- er stem. W. Bosch van Oud-AimeWsweeTo en kan Spanje, leden van Gcdeputeerde Staten van Utrecht; de burgemeesters van Vleuten, Montfoort en Harmelen de heer Van Schaik, voorzitter van de R.K. raadsfractie van Utrecht; luitenant-kolonel P. Visser, plaatselijk commandant te Utrecht en andere militaire autoriteitenmr. Van Vollenhoven, oud-gezant te Madrid; de heer Wijnmalett, waarnemend hoofdcommissaiis van politic te Utrecht; mgr. Cesar Orsenigo, internuntius in Den Haag; voorts tal van roomsch-katho- lieke ge^telijken; vertegenwoordigers van R.K. verdenigingen, oiganisaties en kerkbe- sturen. Het Duitsche r.-k. episcopaat, dat juist te Fuldau vergadert, had een telegram van ge- lukwensch, onderteekend door de kardinalen Schulte en Bertram, gezonden. Gisteravond is de aartsbisschdp .gehuldigd door de verschillende r.k. vere£nigingen. De woning van den aartsbisschop in de Malie baan was fraai electrisch veriicht en er was een prachtige verhevenheid met baldakijn voor aangebracht. waarop mgr. van de We tering met tal van geestelijken had plaats genomen. De stoet, waaraan tientallen vak- organisaties, patrenaten, zang-, gymnastiek- en andere vereenigingen met vaandels, trans- paranter. en tal van muziekkorpsen deelna- men, trok langs den- jubilaris. Onder leiding van den heer Winubst zong een groot koor liederen, waarvoor mgr. van de Wete- - het koor en clen directeur hartetijk dank zr~ - !e. I'et duurde, daar felkens een deel van <St tcv voor de woning halt hield, ongeveer twee -sir Mies vonrbi" ^etrokken was. Niettegenstaande het slechte weer waren duizenden menschen op de been om de hul- diging gade te staan. DE POSTCHeQUE- EN GIRODIENST. I Wij kunnen nog mededeelea, zegt het Hbl., dat bij de heropening van den postcheque- en girodienst (zoo mogelijk in de tweede helft van September met een aanvankelijk beperkt, later telkens uit te breideq aantal rekenin- gen) alleen stortingen, giro's en cheques zul len worden toegelaten. Lokale rekeningen zullen vervallen. Automatische overschrij- vingen, postcredietbrieven, bijschrijvingen van bedragen, welke de post-adminiistratie aan rekeninghouders heeft te betalen wegens postwissels, quitantien, enz., gelegenheid tot spoedbehandeling, verrekening in giro van te betalen quitantien, postabonnementen, busrecht, eriz., worden, althans voorloopig, niet uitgevoerd. Wanneer de dienst eenmaal regelmatig loopt zal rustig kunnen worden nagegaan, of deze faciliteiten weer moeten worden in- gevoerd, en zoo ja, welke. Het is n.l. in de praktijk gebleken, dat sommige dezer facili teiten voor het publitk wel erg gemakkelijk zijn, maar voor den dienst een bron van veel moeilijkheden. Daarom meent men de wederinvoering van deze faciliteiten in nade- re overweging te moeten nemen, althans den dienst bij de heropening niet het gevaar van nieuwe moeilijkheden er door te laten loopen. Van belang is verder, dat de oude afreke- ningen weer in eere zullen worden hersteld. Met de afschaffing van de machines verval len ook de vieze afrekeningen op carbonpa- pier. Zooals vroeger, worden op de afreke ningen voortaan weer vermeld het openings- bedrag, de af- en bijschrijvingen en het slot- bedrag van den dag. Wij vernamen ten slote, dat het aantal aangeslot-enen bij den dienst door opzegging van de zijde der rekeninghouders met 1300 en door opzegging van de zijde van den dienst met ongeveer 2500 is verminderd, zoodat het in totaal bij de heropening onge veer 4000 minder zal bedragen dan bij de tijdelijke sluiting. VERDUISTERING. Te Zeist zijn gearresteerd de directeur van het bij kantoor der Boaz-bank met een van zijn kantoorbedienden en diens sehoonvader, verdacht van verduistering tot een bedrag van ongeveer 50,000 ten nadeele van de bank. N E D E RL ANDSCH - JNDISCH E DELEGATION. De minister van kolonien maakt bekend, dat het percentage, hetwelk wordt ingehou- den van de bedragen, welke door tusschen- komst van zijn departement worden gedele- geerd aan hier te lande woonachtige gezins- leden of crediteuren van in Nederlanidsch- Indie vertoevende ambtenaren, officieren of gepensionneerden, met ingang van 1 Sep tember wordt teruggebracht van 4 op 3J4. 1 NEDERLAND EN TURKIJE. Naar gemeld wordt is het vriendschaps- verdrag tusschen Nederland1 en Turkije den 16en dezer te Angora geteekend. SCHILDERIJ[EN IN WEST-FRIESLAND. Verschenen is de Catalogus der schilderijen I in het West-Friesch Museum en in het stad- huis te Hoorn, (A) bewerkt door J. G. Kerk- meijer, secretaris der commissie van toezicht die vaak bij ledien van eenzelfde fainilie voor- komen, dadelijik een band doen ontstaan, die sterloer geworden was, toen zij Durwardi's warme haitelijk,heid en zijn' zorg voor haar had ondervonden. Hij had zich onmiddd'lijk met de leiding van alles belast en haar alle onvermijdelijke regelingen uit handen genomen, maar haar toch evenzeer in alles gekend alsof zij nog meesteres op Barrow Court was, zooals voor den dood van haar oom. In ieder opzicht had hij getracht haar de dingen gemalckelijker te maken en zij had een gevoel van groote dank- baarheid jegens hem. „Als je dan vindt, dat it op hem lijk", zei Durward vriendelijk, „wil je me dan laten probeeren zijn plaats een beetje in te nemen? Ik bedoel", legde hij haastig uit, vreezend dat ze hem verkeeid kon begrijpen, „dat je zijn bescherming en zorg zult missen en den goe den vriend en kameraad, dien je in hem had. Wil je mij laten probeeren de leemten aan te vullen wanneer je read of hutp noodig moch't: hebben alles waarbij een mansper- soon te pas kan komen? Och" hij brak af met een korten, verlegen lach „het is zoo moeilijk uit te leggen, wat ik bedoel!" „Ik begrijp u wel", zei Sara met een flau- wen glimlach. „U meent, dat nu oom Pat is heengegaan, u niet wilt, dat ik mij heelemaal verlaten in de wereld voel (Wordt, vervolgd.) HOEAMERIKANEN ZICH TEGEN DE HITTE WAPENEN. Niemand kan tegenspreken, dat het 's zo-- mers in de V. S. warm is, zeer warm zelfs, maar dat men er beter tegen de warmte weet op te treden dan in de Oude Wereld zal evens min wel niemand willen ontkennen. Zoodra de 4>ekende heefe dagen zijn aangebroken verlaten duizenden en dui.cnden New Yorkers, om ons maar bij een enkele stad van de Oostkust te bepalen, hun woningen om de nachten op het sttancT door te brengen, waar de heerlijke nachtwind verfrissching brengt. De politic zorgt voor den goeden gang van zaken. Zij maakt dan bekend, dat gedurende den gehee* len nacht agenten op het strand zullen pas trouilleeren. Maar behalve de zeekant worden tevens alle parken tot openluchtsslaapgelegens heden omgevormd. Men beweert wel eens, dat het zomerklimaat van New York voor dat van Mexico en Westslndie niet bchoeft onder te doen en dat de Napolitaansche of ZuidsAfris kaansche hondsdagen er nog maar kinderspel bij zijn. Om de twee of drie dagen pakken zich dreigende onweerswolken boven de stad sa* men en bliksem en donder doen de gebouwen dan dreunen met een kracht, die in West* Europeesche steden slechts zelden gehoord wordt. In de stad zelf brengen ook de nachten geen verfrissching, want de reuzengebouwen stralen dan nog zooveel van de warmte uit, welke zij overdag opnemen, dat het tusschen de hooge muren van de smalle straten is alsof men zich in een bakkersoven bevindt. En gedurende den dag, wanneer er nu eens maal gewerkt moet worden op de bureaux en de banken, maakt men 't zich zoo gemakkelijk mogelijk. Van den directeur af tot aan den ge* woonsten klerk loopt er een ieder ongegeneerd in zijn hemdsmouwen rond. Verder behoort tot de vaste inrichtingen van een kantoor, hoe groot of hoe klein het ook mag wezen, de ijs* waterinrichting. Gedurig wordt door het per* soneel voor versch ijswater gezorgd. Er zijn ondernemingen, die specials koelers aan partis culieren verhuren, welke men met ijs vult en dan aan de waterleiding aansluit. Tot de meest gewilde seizoensartikelen be* hooren natuurlijk ook de electrische waaiers. Overal hoort men dergelijke weldoende instrus menten suizen, in woonhuizen, op kantoren, in de onders en bovengrondsche spoorwegwas gons, in de hotels, restaurants en theaters, ja eigenlijk overal waar zich maar menschelijke wezens eenigen tijd moeten ophouden. Het tocht!" is bij ons de ontstelde kreet van de reizigers, die met schrik ontwaren, dat er twee coupesraampjes tegenover elkander openstaan. In de groote Amerikaansche steden gaat men van een ander beginsel uit. In dc wo* ningen worden de kamerd'euren opzettelijk te klein gemaakt, zoodat er onder en boven een kleine spleet overblijft, opdat het er 's zomers echt lekker kan tochten. 's Winters kunnen de* ze openingen gesloten worden. Ook open ra* men zijn bij dag en bij nacht een zaak van ge* wicht in het zomersche leven en een ieder is blij als het er eens „lekker tocht". Met „tocht" en ijswater weet men zich in de warme maan* den nog staande te houden. Daarnaast speelt ook de koude keuken een zeer voomame rol. Koude thee en koffie zijn de geliefkoosde drankeP. Na de invoering van het ^anlcverb'od zijn ook overal drinkshalls verrezen, waar men zich den maag kan bederven met allefiei kou* de vruchtendranken. r'

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5