DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 197. Honderd zes en fwlntigste Jaargai? 1924 DONDERBAG Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 21 AUGUSTUS Dif cummer Besfaa! uit 2 blatfeo. Abonnementsprijs l)ij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct p. rcgcl, grootcre letters naar plaatsruimtc. Brieyexi franco It.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. AdminiStr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland. NA HET LONDEiNSCH ACCOORD Generaal Daws heeft te Evanston (Illi nois) een rede gehouden, waarin hij verklaar- dee dat het Amerikaansche volk vast beslo- ten is, het land zijti internationale verplich- tingen te doen nakomen. Sprekende over de schadeloosstellings- kwestie zeide Dawes, dat het schema, door de experts opgesteld, geheel Europa naar een nieuwe vredesperiode zal voeren. De Ver- eenigde Staten, die gespaard zijn geblevten voor de gevolgen der depressie in de Indus trie en den landbouw, welke tot dusverre in Europa voortgingen veel ellende aan dat werelddeel te berokkenen, zullen van die nieuwe periode eveneens de voordeelen ge- nieten. Thans zal in werkelijkheid voor de geheele wereld een periode van verede en voorspoed aanvangen. Ook in Australie heeft men hoopvolle ver- wachtingen omtrent de iritwerking van den vrede van L on den. De premier Bruce noem- de de aanvaarding van het Dawes-plan den grootsen stap in de richting van een duurza- men vrede. Hij uitte de hoop, dat de ge- sloten overeenkomsten door alle betrokken parlementen bekrachtigd zouden worden, waardoor in Europa eindelijk de dageraad van een beter tijdperk zou aanbreken. Omtrent den brief van MacDonald aan Herriot weet Havas mede te deelen, dat men in officieele kringen te Parijs in 't geheel raiet verrast was door dit schrijven, waarin het Britsche standpunt in zake de militaire Roerontruiming uiteengezet wordt. MacDo nald heeft aldus gebruik gemaakt van het eenige beschikbare middel, om officieel bui- ten de conference om,. het Britsche stand punt uiteen te zetten. Frankrijks vrijheid van handelen bleef overigens onaangetast. De brief is geschreven en verzonden voor MacDonald zijn rede aan het slot der confe rence heeft. gehouden, waarin hij sprak over de gelukkige oplossing van de Roer-ontrui- ming. Intusschen wijzigt de toevallig vertraagde publicatie van het schrijven in niets Frank rijks houding, en doet evenmin afbreuk aan de bevredigende resultaten, welke te Londen bereikt zijn. Het wordt in Duitschland als een gunstig teeken beschouwd gunstig voor de beken- de 2/3 meerderheid dat de ministerpresi- denten, die gister met de .rijksregeering te Berlijn zijn bijeengekomen, algemeen de hou ding van de Duitsche delegatie hebben goed: gekeurd. Een uitzondering evenwel, maakte de ministr-president van Mecklenburg. De chef van den Franschen douanedienst te Wiesbaden heeft, volgens de Tel., aan de In dustrie- und Handels Kamer aldaar.de vol gende mededeeling gedaan: „De waarschijnlijk aanstaande opheffing van den intergeallieerden douane-dicnst geeft mij aanleiding terstond maatregelen te nemen ten aanzien van de in beslag genomen gced'e- ren- Zooals bekend, werden deze goederen bij de inbeslagneming op welken grond deze-ook geschiedde, eigendom van de douane-commis- slfc Ter tegemoetkoming werden zij, die de verordcningen hadden overtreden, in de mees- te gevallen gerechtigd een vergelijk te treffcn en tot nu toe werden dergelijke aanbiedingen tot een vergelijk nog lang na de inbeslagne ming toegelaten U zult mij echter ten zeer9fe verplichten, in- dien u den onder u ressorteerenden kringen wilt mededeelen, dat in mijn district na 1 September a.s. geen vergelijk-aanbiedingcr, meer toegelaten worden. Van dic.i datum af zullen de goederen, welke nog niet afgehaald zijn, naar Mainz worden gebracht, wapr zij na 48 uur ten bate van den douane-dienst zullen worden verkocht." Uit deze medcdeelingen blijk duidelijk, dat de opheffing van dezen dienst inderdaad zeer aanstaande is. De Rijks^ag zail morgenmiddag om 3 uur bijeen komen. Het debat zal pas Maandag as. aanvangen. De beslisscnde stemmingen wor den Donderdag d.a.v. verwacht. DE LIQUIDATIE DER SPOORWEG- REG1E. Volgens een bericht aan de „Intransigeant" zijn sedert begin dezcr week twee geallieerde en twee Duitsche experts bezig de liquidatie van de Fransch-Belgische spoorwegregie in Rocrgebied en Rijnland voor te bereiden. ARBEIDSCONFLICTEN TE LONDEN Geloofd wordt, dat het einde van het .con flict in de bouwbedrijven te Londen- in zicht is. Het conflict, waarbij honderdduizend ark ei der betrokken zijn, begon met een staking van de steenzetters en metselaars op 31 Mei 1.1. te Liverpool. Een algemeene staking werd op 5 Juli geproclameerd cn de werkgevers maak- tcn een nationale uitsluiting op 26 Juli be kend. Gemeld wordt, dat de werklieden te Liver pool thans hebben toegestemd in een com- promis met de werkgevers en verwacht word! dat de weg gebaand zal worden voor ender- handelingen inzake breedere nationale kwes- ties. Een gezamenlijke commissie van werk gevers en werknemers kwam gister ter onder- handeling op het Ministerie van Arbeid bij- eeo. Er wordt eveneens en poging in het' werk gesteld om de oplossing van het conflict in het electrisch bedriif te vcrzekeren. Een bemiddelingscommissie is opgericht en de werknemers-leiders hebben alle hoop dat genoemde commissie in staat zal zijn een „vredesplan" voor te stcllen, dat de staking zal afwenden. DE OPSTAND IN BRAZILIe. Braziliaansche regceringstroepen hebben op de* rivier de Parana een scliip, waar op re- bellen vervoerd werden, tot zinken. gebracht Officieel wordt gemeld, dat het schip, na oen hcvig vuurgevecht, is gezonken en dat verschillonde rebelltn verdonken zijn DE MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIe. De staking in de Boriuage duurt onver- anderd voort. De gemengde commissie van werkgevers en arbeiders in de mijnindustrie kwam gistermiddag bijeen ten einde-te trach- ten het conflict bij te leggen. EEN MOTIE VAN VERTROUWBN IN DE PERZISCHE REGEERING. Naar uit Teheran gemeld wordt, moest de Perzische regeering gister antwoorden op de interpellaties der minderheid in zake de bin- nen- en buitenlandsche politiek en de kwestie van de beweerde niet-uitbetaling aan de schatkist van het geld, door de regeering ontvangen van de onderdrukte opstandige volksstammen. De minderheid trok zich evenwel uit het debat terug bewerende geen enkele bescherming te bezirten, waarop het parlement, op verzoek van hun premier een motie van vertrouwen in de regeering aan- nam. DE BOLSJEWISTISCHE CAMPAGNE IN -BULGARIJE. Uit Sofia wordt aan de „Times" gemeld, dat thans zoo goed als vast staat dat Rus- land tot het zenden van wapenen en munitie naar Bulgarije had besloten als alteraatief voor een veel grootere onderncming. Het moot n.l. in de bedceling hebben gelegen vele honderden Russische soldaten naar Bulgarije te zenden. Zij zouden op afgelegen plaatsen van de Bulgaarsche kust aan land worden gebracht om samen te werken met Bulgaar sche communisten bij het verwekken van troe- belen. Deze soldaten zouden moefen doorgaan voor Bulgaarsche krijgsgevangenen die ge- durende de laatste zeven jaar in Rusland had den gewoond. Een dergelijke actie zou ongehvijfeld geleid hebben tot een oorlogsverklaring. Men neemt aan dat Rakofski, Tsjiitsjerin en de andere gematigde sovjet-leiders zich krachtig tegen dit plan hebben verzet. Ook Raditsj, de Kroatische boerenleider, die toen te Moskou vertoefde zou dit denkbeeld van de hand heb ben gewezen. Dienovereenkomstig werd besloten wape nen en munitie van Odessa en Sebastopol naar Bulgarije te zenden met het doel de communisten van wapenen te voorzien. De oommunistische benden houden zich daartoe in de buurt van Bourgas. Het krachtig optreden der Bulgaarsche re geering die de wapenen nabij Kaap Emine tusschen Varna en Bourgas in beslag heeft weten te nemen, zal ertoe leiden dat de bols- jewiki deze methode zullen laten varen. De Bulgaarsche kushvacht is zeer verscherpt. DE FRANSCH-POOLSCHE VRIEND- SCHAP. De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft in verband met zijn ambtsaan- vaarding van den Franschen premier Herriot, een telegram ontvangen, waarin o.a. wordt verklaard, dat de Poolsche minister kan re- kenen op Herriot's steun voor de handha- ving en ontwikkeling van de nauwe vriend- schapsbanden tusschen beide landen. Frank- rij'k en Polen, zoo wordt verklaard, hebben een gelijk belang bij de ccnsolideering van den vreae en het verbond tusschen beide lan den is een kostbare garantie voor de veilig- heid. DE RECOVERY ACT. Naar de naar Londen afgevaardigde ver- slaggever van het „Messeambt" te Leipzig seint, beteekent, in strijd met de in Duitsche economische kringen gekoesterde vrees, de belasting van 26 pet. op den Duitschen in- voer geen nieuwe belasting van de Duitsche exportmarkt op Engeland. De belasting zal op rekening gesteld worden van het repara- tieverdrag en door de Duitsche regeering of door een trustee van de exporteurs contant worden vergoed. Bovendien staat de datum, waarop de verhoogde belasting in werking zal treden, tiog niet vast. „WAARDEERING" VOOR TROUWEN DIENST Aan John Dooman, 103 jaar oud en 56 jaar lang als straatreiniger in dienst ge- weest van den districtsraad1 van Cavan (Ulster), is dezer dagen het pensioen ontno- men, dat hij vele jaren lang heeft genoten. Een snuggere bol ontdekte n.l., dat hij inder- tijd „bij de week"'was aangenomen, en der- halve geen recht had op een jaar-pensioen. John Dooman troostte zich reeds. Hij spaarde wat over, denkt nog slechts enkele jaren te leven, en heeft niet veel noodig. Hij gewaagf zelf met dankbaarheid van het zoovele jaren „onrechtmatig" genoten pensioen. EEN OPROEP VAN MATTEOTTl'S WEDUWE. De weduwe van Matteotti heeft een op- roep tot de Italiaansehe natie gericht, waarin zij aandringt op eensgezindheid en vredelie- vendheid. DE RIJKSTENTOONSTELLING TE WEMBLEY EN DE VREEMDE- LINGEN De attracties van de Britsche Rijkstentoon- stelling te Wembley zijn cngetwijfeld groo- tendecls de oorzaak van die toename met bijna 20.000 buitenlandsche reizigers, die in dit land aan wal zijn gesfapt gedurende de eerste zes maanden van ait jaar. Volgens het offici eele regoeringsrapport, dat gisteren werd ge- publiceerd, bedrocg het totaal aantal buiten landsche reizigers, die aan dit land een bc- zoek brachten, gedurende genoemde periode 157.300 tcgen 137 000 in dezdfdc periode van het vorige jaar Bijna het gansche ver- meerdei'de aantal buitenlandsche bezoeken vond plaats in de maanden Mei en Juni, toen de aantallen met 17 800 klommen. De reizigers uit Aincrika vonnden bijna het derde deel van het totale aantal bezoeken aan Engeland, n.l. 45.700. De Franschen bezetten de tweede plaats op de lijst met 21.400, terwijl de Ne- derlanders de derde plaats innemen met 15.000. Het aantal Duitschers "bedroeg 11.000. KORTE BERICHTEN. Een van de vier Britsche aeroplanes, die naar den Soedan zijn gezonden, is te Atbara neergestort. De jnzittienden werden gered, maar het vliegtuig is vernield. r Bondskansel'ier dr. Seipel zal, naar ver- luidt, reeds in de laatste week van Augustus de regeeringszaken weer ter hand nemen. De laatste weken is het aantal werkloo- zen in Engeland bij voortduring fcegenomen. Op 11 Augustus bedroeg het 1.091.700, of 11.466 meer dan op 4 Augustus. Te Port Soedan zijn 9 personen gear- resteerd wegens het veroorzaken van een rel- letje, hetwelk door de pc!dtie zonder moeite kon worden bedwongen. Het verzoek om gratie van Patrick Mahon in zake het doodvennis -dat tegen hem is uitgespreken voor den moord op miss Kaye Crumbles in een landhuis te Eastbourne, is afgewezen. Volgens den correspondent van de „Daily Herald1' heeft Baldwin de regeering van Ulster aangeraden, om te trachten een compromis in zake de grenskwestie te slui- ten. Naar de „Sereno" verneemt, zijn te Na- pels de „Mattino" en de „Giorno" in beslag genomen wegens twee artikelen, resp. tegen de regeering en tegen het persdecreet. Mac Donald zal 26 Aug. naar Geneve vertrekken. Zooals thans blijkt om zich voor den aanvang der Volkenbondsvergadering met de procedure op de hoogte te stellen. De Zuidelijke en Zuid-Oostelijke voor- steden van Berlijn zijn tijdelijk van electri- schen stroom verstoken omdat eenige masten van de sterkstroomleiding door een zwaren vrachtauto zijn' omvergereden. Het Amerikanisten-congres werd gister te Gothenburg geopend. Ongeveer 150 ge- leerden uit alle deelen der wereld zijn reeds aangekomen. Zel'fs China en bijna alle Zuid- Amerikaansche staten zijn vertegenwoordigd, alsmede de meeste Europeesche landen. Op het programma staan 80 voordrachten. Bij een poging om tijdens de manou- vres bij Rosen de Warthe over te zwemmen zijn acht Poolsche soldaten verdronken. *De Belgische ministerraad heeft tot gede- legeerden van Belgie naar de Volkensbonds- vergadering benoemd den minister van bui tenlandsche zaken, Hymans, den minister van binnenlandsche zaken, Poullet, en voorts De Brouckere ter vervanging van baron Beyens, die bedankt heeft voor zijn functie. Uit Mexico wordt gemeld: Mrs. Pettus, die is aangekomen op de hoeve waar mrs. Evans werid vermoord, heeft ook dretgbrieven ontvangen, waarin wordt gezegd dat ook zij vennoord zal worden. Zij blijft er bij dat de boeren verantwoordelijk zijn voor den moord en heeft zekeren Wells als den moordenaar van haar zuster aangewezen. Volgens de „Sereno" zijn experts be noemd voor het inbrengen binnen 45 dagen van een rapport over den toestand van het lijk van Matteotti. De barbier Albert Faber uit Karlsruhe werd door het Oberlandesgericht te Stutt gart wegens spionnage tot 3 jaar tuchfhuis- straf en 5 jaar eerverlies veroordeeld. Aan de „Pkmneer" wordt uit Perzie ge meld, dat bij de jengste aardeving in Turkes tan drie dorpen geheel verwoest werden. Het aantal dooden bedraagt zeker veertig. Naar gemeld wordt, hebben de Noor- sche en de Spaansche regeering het ontwerp- garantieverdrag verworpen. De Russische Sovjet-regeering heeft aan de Poolsche regeering verzocht zes personen van het Poolsche gezantschap te Moskou te rug te roepen. Men ziet daarin een represaille voor de onlangs plaats gehad hebbende uit- wijzing van eenige leden van het Sovjet-ge- zantschap te Warschau. Volgens de „Daily Telegraph" zal Mus solini niet persoonlijk declnemen aan de Vol kenbondsvergadering. Het rapport der ingenieurs over het Kanaaltunneiplan, is tlians aan het Engelschc ministerie van Vervoer voorgelegd en zal de volgende maand in behandeling komen. Volgens het blad „Politiken" zal de Deensche minister voor Sociale Aangelegenhe- den bij het parlement een wefeontwerp indie- nen strekkende tot de instelling van bedrijfs- raden bij groote bedrijven, Gemeng-d nieirws DE DOODSLAG TE ROTTERDAM. Omtrent de aanleiding tot den doodslag, Dinsdag op de machinefabriek en scheeps- werf van 1J. Smit Jr., aan den Kivekweg te Rotterdam gepleegd door den fabrieksarbel- der J. J. v. Z. op zijn kameraad A. C., ver neemt de N. R. Ct. dat politieke hartstochten in het spel zijn geweest. A. C. wilde een luis- terrijke viering van den ophanden Koningin- nedag verzekeren door een inzameling van gelden en J. J. v. Z. heeft niet na kunnen la- ten afwijkenden inzichten met een stuk hout kracht- bij te zetten. Met het wel niet bedoel- de gevolg dat C. het leven en v. Z. zijn vrij heid heelt ingeboet. Men schrijft aan het Vad. nag uit Rotter dam over den doodslag in de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr.: In de fabriek aan den Reeweg te Hille- sluis wordt van 1.30 tot 2.30 uur aan de arb. iders gelegenheid gegeven om te schaf- ten in een speciaal daarvoor ingerichte Icods. Een 24-jarig arbeider, zekere J. J. van Z., zat Dinsdagmiddag tijdens het schaftuur af- gezonderd van de anderen op een paar bin- ten zijn bcterhammen te eten. Genoemde Z. is een ietwat zonderling jongmensch en is ze- nuwpatient. Om kwart over een kwam de 40-jarige A. C. bij den jongeman zitten, met het do-ri hem eens flink kwaad te maken, en zcodoende zijn collega's te verrnaken. C. scheen te weten, dat van Z. niets moest hebben van onzedelijke praatjes. Ten minste hij begon allerlei lieaerlijke taak uit te slaan. Van Z. heeft teen verzocht om daarmede op te houden en heen te gaan. De ander is teen van Z.'s meisje gaan be- leedigen, waarop deze tot het uiterste ge bracht werd. Toen C. daarvan genoeg had begon hij over het meisje van een brcer van den getergde. Van Z. heeft toen een stuk Injut genomen en den ^nder daarmede blin- delings een klap gegeven, die midden op den schedel aankwam. C. zakte onmiddelijk in elkaar en werd door eenige arbeiders naar het verbandlokaal gebracht, waar bleek, dat de levensgeesten reeds waren geweken. De dader had zich inmiddels bij den hoofd- pcrtier gemeld en werd eenigen tijd later in het politiebureau aan de Nassaukade in be waring gesteld. Het slachtoffer laat een vreuw en vier kin- deren achter. VRIJE- EN ORDEOEFENINGEN DER •GYMNASTIEK. E>e minister van onderwijs, kunsten en we- tenschappen brengt ter kennis van belang- hebbenden, dat het examen der verkrijging van de akte van bekwaamheid in de vrije- en ordeoefen-ingen der gymnastiek zal aan vangen op 23 September. Zij, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, moeten zich voor 6 September aanmelden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen, met overlegging van hun geboorteakte, waaruit moet blijken, dat zij op 1 Augustus j.l. 18 jaar waren geweest. De voorzitters der commissien zijn: te's HertogenboschE. L. A. baron van Voorst tot Voorst, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie 's Hertogenbosch, te 's-Hertogenbosch te Deventer: dr. A. H. J. V. M. Desertine, inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Arnhem, te Arnhem; te 's-Gravenhage: F. W. Santman, inspec teur van het lager onderwijs in algemeenen dienst in de derde hoofdinspectie, te 's-Gra venhage t e Amsterdam: F. Eringa, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Hilver- sum, te Hilversum te Groningen: dr. G. Nijhoff, hoofd'inspec- teur van het lager onderwijs in de vijfde hoofdinspectie, te Groningen. SPOORWEGPERSONEEL'. Naar wij vernemen, ze-gt de N. R. Ct., zijn de hoofdbesturen van de vijf samenwerkende spoorwegorganisaties inzake het ontwerp- Personeelraad niet tot overeenstemming kun nen komen. Men deelde ons mede, dat het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeni- ging van spoor- en tramwegpersoneel thans zijn eigen ontwerp bij de directie der Neder landsche Spoorwegen zal indienen, welk ont werp ook steun vindt bij het hoofdbestuur van den R. K. bond van spoor- en tramweg personeel St. Raphael. De hoofdbesturen van den Bond van ambtenaren (B. A. N. S.) en den Neutralen bond van spoorwegperso- neel, die zich met den inhoud van dat ont werp niet kunnen vereenigen, zullen geza- menlijk of anders ieder afzonderlijk een ont werp bij de directie indienen. De samenwer- king op dit punt tusschen de vijf hoofdbestu ren is dus verbroken. IN BEWARING GESTELD. De koopman H. F. uit Kerkrade wordt ver- dacht Zaterdagochtend brand gesticht te hebben in zijn woning. Een massa bedde- goed, dat droop van de benzine, is in beslag genomen. De woning is grootendeels uitge- brand. F. is aangehouden en te Maastricht in bewaring gesteld. INBRAAK. Gisternaeht is te Rijswijk (Z.-H.) ingebro- ken bij den heer S. in de Lindelaan. Een par- *ij tafelzilver, ter waarde van 300, werd ontvreemd. Eenigen tijd daarna vielen twee der inhrekers in handen van den rijksveld- wachter K. Ze waren in het bezit van het ge- sfol jie. Ze bekenden de inbr3k en zeiden met hun vieren te zijn geweest. Naar de twee anderen wordt nog gezocht. BURGERWACHTEN. Bij Kon. besluit zijn de vergoedingen voor hulp bij oefeningen van burgerwachten na- der vastgesteld op: 1.50 per uur voor of- ficieren, tot een maximum bedrag van 4 per dag; 0.50 per uur voor onderofficieren tot een maximum van 2 per dag en 0.30 per uur voor verdere militairen tot een maxi mum van 1 per dag, een en ander ingaan- de op 1 dezer. HAGEL IN AUGUSTUS. Maandagmiddag trok over het Westland een hagelbui, die eenige broeiramen verniel- de en verder veel kwaad deed aan de te velde staande vnichten, doch Dinsdagvoormiddag kwam er een hagelslag, zooals in jaren niet gevallen is. Op vele plaatsen lag de hagel 2 a 3 c.m. hoog. De boonen werden van de Stengels gerukt en het blad van andere plan- ten stuk geslagen. Onder de vruchtboomen, die alle zoo zwaar beladen zijn, lag ten laag van fruit met takjes en al afgerukt. DE KEULSCHE JAARBEURS. Het Bestuur van de Internationale Jaar- beurs te Keulen heeft een twpografisch zeer goed verzorgd boekje het licht doen zien, waarin wordt verteld waarom Keulen als stad voor het houden van een Internationale Jaarbeurs zoo'n bevoorrechte pesitie inneemt en waarom de handel aan Keulen den' voor- keur geeft boven andere steden voor het be zoeken van Jaarbeurzen. Het bcekje, dat op aanvraag gratis ver- krijgbaar is bii den vertegenwoordiger van de Jaarbeurs, Mr. T. C. L. Zuyderhoff, Korte Voorhcut 13, den Haag, loevat voorts de noodige inlichtingen voor hen. die de as. jaarbeurs te Keulen, die van 14 tot 19 Sep tember en de I.andbomvbeurs, welke van 30 Augustus tot 7 September wordt gehouden, wenschen te bezoeken. BROODPRIISVERHOOGING TE AMSTERDAM. In een gistermiddag gehouden vrrgadering van de Broodbakkersvereeniging ..De Voor- zorg', de Locale Vc-recniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, de R. K. ^akkersver- eeniging St. Clemens en de Joodsche Werkge- versverceniging in het Bakkersbedrijf, is met 97 tegen 10 stemmcn besloten met in gang van Maandag 25 Augustus a s. de broodprijs, zoowel voor het wittel rood als bruinbrood, te verhoogen met 2 cent. ONWEER. Te Helder heeft gisternaeht een voor die streek ongewoon langd'urig en hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met geweldigen regen. Gisterochtend stonden er verschillen- de straten blank. Van Texel komen ook verschillende be- rkhten over het hevige onweer van gister naeht en gisterochtend. Te Oosterend is de bliksem geslagen in de boerderij van Van Looy. De geheele boerderij is afgebrand. 50 varkens zijn in de vlammen omgekomen. Voorts is de bliksem o.m. ge slagen in het raadhuis en het hotel Texel aan den Hoom. Groote schade is evenwel niet aangericht. VERHAAL OP GEMEENTELIJKE SALARISSEN. De raad te Weesp bcsloot, naar de Telg. meldt, in zijn vergadering van 30 Juni j.l., de mogelijkheid te openeii, van de salarissen van gemeente-ambtenaren, -beambten en -werklie den even(iieel achtci-stallige belastingschuld in te houden. Gedeputeerden hebben zich met de betrok ken verordening echter niet kunnen vereeni gen en stuurden haar aan het gemeentebc- stuur terug. Het begeleidend schrijven van den loco-vcorzitter van Gedeputeerden luidt als volgt: „Ik heb de eer U mede te deelen dat, naar de nteening van Gedeputeerde Staten, het met Uw nevenvermelden brief ingezonden besluit niet kan. worden gehandhaafd, aangezien de invordering van belastingen bij de wet gere- geld is, en voorzoover daaromtrcnt ten aan- rien van plaatselijke heffingen, aanvullends bepalingen kunnen worden vastgesteld. reke ning moet worden gehouden met het voor- schrift van art. 757 van het Wetboek van Burgcrlijke Rechtsvordering." DE NEDERLANDSCHE REISVER- EENIGING Met het oog op het toenemend ledenta! (meer dan 37.000), waarmede hot werk gelij- ken tred: houdt, is zoo meldt „Rcizeii en Trekkcn", het orgaan der Ned. Reisvereeni ging een reorganisatic ter hand genomen van de taak van het hoofdbestuur. Een geheel stelsel van commi^sies voor allerlei aangele- genheden is aangenomen;; in deze commissies zullen voortaan de meeste zaken worden voorbereid, voordat zij bij het hoofdbestuur in behandeling komen. Hierdoor hoopt men een vlottere afdoening der besiuurszaken te bei'eiken. DE 350STE STICHTINGSDAG VAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Naar de N. Rt. Crt. verneemt is de voor- bereiding van de plannen voor de viering van den 350sten stichtingsdag der Leidsche Hoogeschool in het volgende jaar in handen gesteld van een commissie uit den academi-

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1