DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 nnr sluiten!! OENTEOM HOTEL! De Clou van de Alkmaarsche Kermis No. 193. Honderd zes entwintigste Jaargang 1924 YEIJBAG Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 22 AUGUSTUS ISI nramie* Bestaat aft 2 h?atfen, Afoonnomentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maamlen f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adycrtentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactic No. 33. Buitenland. NA HET LONDENSCHE ACCOORD Er is een Belgische kabinetsraad gehou- dcti onder voorzitterschap van den premier Theunis. De beide Belgische gedelegeerden ter Londensche conferentie, Theunis en Hymans, hebben hierin verslag uitgebracht van de te Londen gehouden besprekingen. E>e raad keurde daarop eenparig de houding der gede- Jegeerden cn het te Londen vcrkregen resul- ttaat goed. Voorts werd, in verband met dit gunstige resultaat, besloten, de Kamers niet bijeen te roepen De Revue Hebdomadaitfe" publiceert een interview met den Franschen president Mille rand, waarin deze verklaart, dat het in het belang van Frankrijk is, dat Europa zich zoo spoedig mogelijk herstelt. Het doel van Fran krijk moet zijn een nieuwe consoljdeering van den stand van zaken, zooals deze na den oor- log door de vredesverdragen in het leven is geroepen. Milltrand vreesde, dat een tcenadering tot Rustrad onnoodig en zelfs gevaarlijk is. Hi} is van mecning, dat het belangrijkstc resultaat van de conferentie van Londen de bevestiging der intergealilcerde entente is. Hij achtte het evenwel noodig de bases dezer entente goed tekenncn. zoomede zich op de hoogte te stellen van het resultaat der uitvoe- ring van het Dawes-plan. Millerand zeide het te betreuren,. dat te Londen niet de zoo belangriike kweetie der veiligheid is behandeld. Herinnerende aan de Engelsche vloctrcvue zeide hij, dat MacDo- nald hiermede een bewijs van .de Engelsche openbare meening hrd gegeven, vol gens'yel ke En eel and zelf boven iedere vciligheids- kwestie staat. Millerand verklaarde, dat Frankrijk de sterkte van zijn leger niet ma" aantasten, omdat dit op het oogenblik dc eenige waarborg is van zijn eigen veiligheid in Europa. Ook wees hij op de verwerning van het v ..drag van wederz::dsche hulpverleenipo van den Volkenbond door MacDonald en be- sloot met te zegrendat hierdoor gebleketj is dat wanneer het initiatief v?n^ den Bond bi' de openbare meaninrr van ern*»T©ct lard geer insfemnrng vindtt dit land nH aarzelt oin de interventjc van don Bond af te viizen. He! zou derhalve moeilBk zijn in ereist de ver wach'ingcn op een dergc'ijk inslijuut teves tigen. De Duitsche rijksraad heaft twee wefsont- werpen in verband met de uitvoering van lie? rapport-Dawes aangenomen en wel de ban!; wet en de spoorwegwet, beide met 8 tegen 2 stemmcn. Gister heeft de Fransche Kamer een uitccn zetiing van den premier aangehoord. Hij ver klaarde, dat de uitvoering van het plan-Da- wes het herstel van het gezam nlijk optreden der geallieerden noodig inaakte en gaf vervol- gens een overzicht van het begin der confe rentie. Hij voegde hieraan toe: Wat het pijn- lijkste voor de Fransche delegatie bleek toen zij de vrijheid van handclen voor Frankrijk verdedigde, was, dat zij stiet op vooroordee- len, die verscheidene keeren de conferentie vertroebelden. Onder de bijvalsbetuigingen van links zeide Herriot, dat men het plan- Dawes in zijn gehcel moest aanvaarden, of verwerpen, daar de deskundigen dc gedachte van samenwerking onontbeerlijk achtten. Frankrijk loste een moeilijke kwestie op, die dreigde de werkzaamheden der conferentie stop te zetten. De Fransche delegatie stelde de procedure van arbitrage voor, die zich hoe 1 anger hoe meer moet uitbreiden, wanneer de volkcn niet de afschuwelijke gewoonte, die de oorlog is, willen- in stand houden. Ik vraag de Kamer uit te spreken, zeide Herriot, of de Fransche delegatie er goed aan heeft ge- daan Frankrijks beloften te houden, een nieuw recht te zulleninstellen. Er is geen enkele twijfel, zoo ging Herriot verder, dat de ver- 0 kregen oplossing de bevoegd'heden van de Commissie Van Herstel wijzigt of beperkt. Deze waren tot nog toe gedefinieerd, doch vol- gens juridisch advies is het te Londen tot stand gekomen amendement in overeenstem- ming met het verdrag van Versailles, omdat artikel 22 van het Annex bepaalt, dat .de mo- gendheden aldus kunnen handelen op voor- waarde dat zij eenstemmig zijn. Onder lawaai en opwinding van rechts en het centrum gaf Herriot een uiteenzetting van de verkregen oplossing betreffende dev arbi trage voor het geval Duitschland eventueel in gebreke blijft. Frankrijk, dat steeds de voorkeur gaf aan oplossingen door middel van het recht boven oplossingen door middel van geweld, aldus Heriot, kan slechts Win- lien bij onpartijdige cm onafhankelijke arbi trage. Bij de bestudeering/Van het vraagstuk der overdrachten, moest men, zette Herriot uit- een, het plan-Dawes completeeren door leve- ringen in natura om niet een tiidperk van tc- leurstelling te verlengen en Frankrijk ten slotte concrete dingen te verzekeren. De re geering is er zeer trotsch op, een regeling van leveringen in natura, die bijna niets heeft opgeleverd, te hebben vervangen door een re- oeling, die alien zal bevredigen, die concrete dingen wenschen voor het land, de Industrie en den handel. Herriot deed voorlezing van h'et tot stancT- gekomen protocol. Voor het geval moeilijkhe- den mocbten rijzen, voegde hij hieraan toe, kan ecu commissie van arbitrage van de Duitsche regeering rechtmatige leveringen ei- schcn. Herriot las vervolgens de overeengekomen teksten voor betreffende het probleem der oveixlrachtcQ en merkte op, dat de deskundi gen zelf crkenden dat de oorspronketijk tekst duidelijk zichtbaar onvoldoende was. De pre mier erkende, dat critiek niet heclcmaal onmo- geljik was, doch dat het maximum was be- reikt, zoodat critiek niet wel mogelijk was. Het betreft hier aanzienlijke voordeelen, die niet de verbeelding treffen, doch die degenen zullen bevredigen, die meenen dat de tekort- komingen en sancties zooveel mogelijk moe- ten worden beperkt en zooveel mogelijk alle Icwestics moeten worden geregeld.iangs den weg Van den vrede cn het recht. Hij voegde hieraan toe: Het feit, dat de medewerkimg van Amerika is verkregen, is een resultaat, dat waardeering verdient. Frankrijk verlangt te-zien, dat het plan-Dawes, voortkomende uit het initiatief van de Grcote Amerikaan- sche republiek, met goeden wil en goede trouw wordt toegepast. Wat de ohtruiming van het .Ruhrgebied be treft, herinnerde Herriot er aan, dat hij in de Kamer had verklaard, dat het vraagstuk van de ontruiming te Londen niet aan de orde zou worden gestcld en dat te Chequers was overeengekomen, dat geen bezwaar zou wor den gemaakt tegen een onzichtbare bezetting van het Ruhrgebied. Wanneer ik te Londen geweigerd had. deze kwestie' te bespreken, aldus Herriot, zou ik strikt genomen irt mijn recht zijn geweest, doch ik moet erkeimen, dat het probleem de onderhandelingen ovcr- hcerschte. Ik heb moeten constateeren, dat de toepassing van het plan-Dawes onmogelijk zou zijn, wanneer de kwestie van het Ruhr gebied niet bevredigend werd opgelost. Herriot liet vervolgens de kwestie der in tergealilcerde schulden de revue passeeren en zeide dat zij het onderwerp zullen vormen van een andere conferentie. Herriot verklaar de, dat wanneer het vraagstuk nog niet be handeld was, de schujd niet viel op de tegen- woordige regeering. Vervolgens zeide hij, dat het vraagstuk der veiligheid onderwerp zal uitmaken van nog een andere ccnferentie. Tiin rede bceeindigend, betoogde Herriot, dat de overeenkpmst van Londen slechts de eerste etappe is op den weg van den vrede en dat, zoo niet alle misverstanden uit den weg zijn geruimd, het toch het begin is van ren nieuw tijdperk. De overeenkomst randt de waarborgen en veiligheid van het Verdrag van Versailles in geenen deele aan en verze- kert ons van do concrete dingen, waarvan Frankrijk oris Elzas, ons Lotharingen zullen profiteeren. Ongetwijfeld konden de onder- lu\ridelaars te Londen het definitief evenwicht niet verzekeren aan een Europa, dat door tien iaren oorlog en na-oorlog geschokt is, doch het zou een ernstige zaak zijn. wanneer men deze overeenkomst afwees cn de voorkeur gaf nan een afzonderjiik politick optreden. De overeenkomst van Londen is een waarachtig begin van vrede. De radicaal-socialistische en socialistische nfgevaardigden brachten Herriot staande een ovatie. De Kamer keurde de houding der regeering "•oed eti besloot met 320 tegen 209 stemmen de overeenkomst van Londen te bespreken. Herriot las in den Senaat een door links toegejuichte verklaring voor. De president ma aide bekend. dat door de linksche leden van den Senaat een motie was ingediend, wclke vertrouwen in de regeering uitspreekt. De motie werd naar de daarvoor bestaainde ccmmissie gezonden. Oe Ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan de verklaringen van Herriot. Uit Frankfort a.d. Main wordt gemeld, dat men in bet bezette gebied met de groot- ste spanning, de beslissing in zake het ver drag van Londen afwacht. In een desbeti^ffend bericht wordt verze- keyd, dat de verwerping door den Rijksdag, de gebieden links van den Rijn geheel van het overige Duitschland zou scheiden, daar men deze verwerping zou beschouwerj als een in-den-steek-laten van die Duitschers, die uiterst moeilijke tijden hebben doorgemaakt, in afwachting van den dag, dat Frankrijk een eerlijken vr-ede zou sluiten, zooals die thans door het verdrag van Londen mogelijk is geworden. Was de verwachting omtrent de aanvaar- ding van de zoogenaamde Daweswetten door den huidigeri rijksdag nogal gunstig, thans is daaraan de bodem ingeslagen. De Duitsch-nationale fractie heeft n.l. ,na lang- durige beraadslagingen besloten, h'et stand- punt te handhaven, dat is vastgesteld in de zeven punten van 23 Juli 1924 en in de rede van den afgevaardigde Hoetzsch gehouden op 26 Jnli 1924. Dit beteekent, dat de regeering in den Rijksdag geen twee-derde meerderheid zal verkrijgen voor de aanneming der uitvoe- ringsweten, voor zoover zij die noodig heeft, zoodat het thans vaststaat, dat het zal ko- men tot ontbinding van den Rijksdag. Intussdhen zal, naar vernomen wordt, het ontbindigsbesluit niet terstond na het ne- gatieve resultaat van de stemming in den Rijksdag worden uitgevaardigd, doch zal de Rijksdag nog bijeenblijven ter afdoening van eenige dringende wetsontwerpen. DE DUITSCHE LEENING. Uit New-York wordt gemeld, dat volgens een vooraanstaand financieel autoriteit al daar, de voomaamste details betreffende de aan Duitschland te verstrekken leening reeds zijn vastgesteld. De rente zal bedragen 7 pet of 71/9. pet en de koers van uitgifte 93 pet. of 95 pet Er zou voor niet minder dan 100 mil- lioen dollar, waarschijnlijk 120 millioen, in de Vereenigde Staten worden ingeteekend. De inschrijving zou reeds binnen enkele weken worden opengesteld. DE MOORD OP MATTEOTTI. Volgens de „Messagaero" namen de Ka- merleden van de oppositie nie,t deel aan de teraardebe9telling van het stoffelijk overschot van Matteotti, om aldus te protesteeren tegen de bemoeienis van de regeering met de teraar- debestelling. NIEUWE BURGEROORLOG IN CHINA? Volgens berichten uit China trachten de troepen, die de centrale regeering in Peking vijandig gezind zijn, van de door de over- stroomingen veroorzaakte verwarring gebruik te maken om opnieuw tegen Peking op te rukken, waardoor het gevaar van een nieu- wen burgeroorlog weer dreigt. DE MOORD OP ERZBERGER. De Duitsche gezant te Boedapcct heeft aan de Hongaarsche regeering een nota overhan- digd, waarin wordt verzocht om uitlevering van den gearresteerden HeinriCh Forster, in- dien doze inderdaad de moordenaar van Erz- berger blijkt te zijn. DUITSCHLAND E'N DE DAWES WETTEN. De commissie voor buitenlandsche aange- Iegenheden uit den Rijksdag heeft zich gis ter weder beziggehouden met de conferentie van Londen en de resultaten daarvan. De bijeenkomst was niet geheim. Zij werd dan ook door tal van afgevaardigden bijge- woond. Op voorstel van den vodrzitter werden slechts enkele punten vertrouwelijk behan deld, o.a. de met de overeenkomst van Lon den samenhangende economische kwesties. Ten aanzien van den termijn van 30 Augustus, waarop de definitieve onderteeke- ning moet plSats hebben, werd door de afge-- vaardigden van de nationaal-socialisten, de Beiersche Volkspartij, de Duitsch-nationalen en de Communisten gevraagd, wat er gebeu- ren zal, indien de Duitsche regeering voor dien datum geen twee-derden meerderheid in den Rijksdag verkreeg voor de aanneming van de Dawes-wetten. Daarop antwoordde de rijkskanselier, dat deze vraag in de eerste plaats een juridische is. Het verdrag van Londen is tot stand ge komen, doordat alle gedelegeerden dit heb ben geparafeerd. Nu is besloten, dat de defi nitieve onderteekening zal plaats hebben op uiterlijk 30 Augustus a.s. Indien Duitsch land op dien datum niet in staat is, de wet- ten als aangenomen wetten- aan te kondigen, dan zou de rijksregeering zich de vraag moe ten stellen, of zij dan wel het protocol van Londen definitief onderteekenen kan. Indien in den Rijksdag geen twee-derden meerderheid voor de Dawes-wetten te vinden zal zijn, dan is het de plicht van de rijksre geering alle grondwettelijke middelen aan te wenden, om den rijksdag tot aanneming dier wetten te nopen. De nationaal-socialist Grafe wees erop, dat Herriot verklaard had, voor de definitie ve onderteekening het Fransche parlement te willen raadplegen, terwijl de Duitsche de legatie een dergelijke reserve niet heeft ge maakt. De rijkskanselier beriep zich in dit ver band op art. 45 van de' grondwet, volgens hetwelk de rijkspresidcnt het Tijk volken- rechtelijk vertegen-woordigt en in naam van het rijk verbonden- en verdragen met buiten landsche mogendheden mag sluiten. Verbon den en verdragen met vreemde staten, welke betrekking hebben op punten van de rijkswet- geving, vereischen de toestemming van den rijksdag. Daarmede is de rechtsverhouding in een duidelijlf licht gesteld. Degeen dus, die de verdragen sluit, is de rijkspresident, vandaar dan ook, dat deze de volmacht aan de delegatie heeft onderteekend. Deze heeft niet van den rijksdag, doch uitsluitend van den rijkspresident schriftelijk deze volmacht gevraagd en ook verkregen. Dientengevolge had zij het recht, verdragen te sluiten. ■Er bestond dan ook geen wettelijk be zwaar voor de delegatie om het protocol reeds op 16 Augustus j.l. te onderteekenen. In het protocol is in de eerste' plaats ge- stipuleerd de verplichting voor Duitschland, om de betrokken wetten bij den rijksdag in te dienen. Dit is een verplichting, welke de de legatie, ook zonder de goedkeuring van den rijksdag op zich kon nemen. De rijksminister van buitenlandsche za ken, dr. Stresemann, besprak daarop nog, hetgeen zou moeten gebeuren, indien de po- gingen, om met de tegenpartij tot overeen- stemming te komen door de houding van den rijksdag zou mislukken. lets positiefs zou dan niet kunnen gebeu ren, voordat de nieuwe verkiezingen waren afgeloopen, voordat dus aan de andere par- tij kon worden medegedeeld, dat er een nieu we rijksdag is, welke bereid is, zich op de basis van het Londensche besluit te stellen. Gcdurende den tijd, welken de grondwet voor nieuwe verkiezingen voorschrijft, is de regeering buiten staat iets te doen. Geduren- de dien tijd moet de minister van financien zien, dat de Micum-verdragen verlengd wor den; gedurende die periode staat alles stil, met betrekking tot de ontruiming en van de teruggave van de regie-mijnen, alsmede van al het andere, dat in de overeenkomst is vast- gelegd. Eerst indien wij een rijksdag hebben, wel ke prineipieel „ja" zegt, kunnen wij ons tot de andere staten wenden, die dan moeten be- sluiten, of er nog eCns met Duitschland in onderhandeling getreden zal worden of niet.- Stresemann verklaarde het zeer de vraag te achten, of op 15 October a.s. want een vroegeren termijn achtte hij niet mogelijk Engeland bereid zal zijn, alles, wat thans besloten is, opnieuw als grondslag voor be sprekingen te aanvaarden en of zich in Frankrijk niet tendenzen zullen doen gel- den, welke de ontruiming van het Ruhrge bied afhankelijk zullen stellen van handels- concessies. In ieder geval zal alles, wat het bezette gebied van de Londensche overeenkomst ver- wacht, op ziin minst voor maanden worden uitgesteld. Na deze verklaring werden de discussieS gesloten. DE MOORD OP MR. DE HAAN. Naar de Jiid. Rundschau" te Berlijn uit Jeruzalem verneemt is de Joodsche socialis tische arbeider Gussmann, die in verband met den moord op mr. Jacob Israel de Ha an gearresfcerd was, thans tegen borgstelling vrijgelaten. De politie, die onder leiding van een vroe geren inspecteur van Scotland Yard haar nasporingen ijverig voortzet, heeft thans twee personen in hechtenis genomen, van wie het heet, dat zij den moordenaar kennen. Naar is komen vast te staan bevonden zich bij het plegen van den moord twee individuen in de nabijheid van den dader. HET ENGELSCH-RUSSISCH VERDRAG. De Raad van de Londensche Kamer van Koophandel nam met a 1 gemeene*stenrmen een motie aan, waarbij het voorgestelde verdrag tussehen Engeland en de Unie van Sovjets wordt afgekeurd, in het bizonder het voorstel dat de Engelsche regeering zich verantwoor- delijk stelt voor een leening aan Rusland, waarvan de Raad onder geen beding iets we- ten wil. QVERSTROOMINGEN IN NOOR- WEGEN. Overstroomingen tengevolge van de vele regens der laatste weken hebben in het Oos- telijk gebied van Noorwegen groote sehade aangericht. Op sommige piaatsen moesten de bewoners hun huizen verlaten. GRONDBEZIT BEDREIGD IN RUSLAND. Bij het uitbreken van de revolutie in Rus land werd, zooals men zich zal herinneren, de grond verdeeld. De eigenaars mochten een klein gedeelte van hun grond beholiden en zelf bebouwen, doch de rest werd onder hun pacbters verdeeld. Den laatsten tijd nu, zoo schrijft de „Ti- mes", worden er vanwege de Sovjet-regee- ring pogingen in hiet werk gesteld, dezen vroegeren grondeigenaars geheel den kep in te drukken. Zoo verlangen b.v. in de pro vince Orel de communisten de verbanning van een zekeren Smirnoff, ofschoon deze on der de bceren zeer populair is. Van een an der wordt de verbanning geeischt, omdat hij wetenschappelijk ontwikkeld man als hij is in te nauwe relatie staat met het plaatselijke besl'unrslichaam. Men behoeft zoo voegt de „Times" hier aan toe de „Prawda" slechts op te si aan om te zien, welk een vijandige stemming er jegens de vroegere grondeigenaars heerscht. Zco schreef dit Mad dezer dagen, dat „den heeren maar eens ingeprent meet worden, dat zij niet meer leven in den ouden tsaristi-» schen tijd, maar in het zevende jaar van de dictatuur van het proletariaat." DOOR ZIJN KINDEREN DOOD- GESLAGEN. Naar uit Thalheim (Duitschland) wordt gemeld, is de 52-jarige daglooner Riiger in een gevecht met zijn kinderen doodgeslagen. Terwijl de 28-jarige zoon, in tegenwoordig- heid zijner moeder, den vader op den grond vasthield, sloegen de 15-jarige dochter en twee zoons van 11 en 14 jaar met wandel- stokken op hun vader in, tot hij halfdood was. Hierop bracht de dochter hem nog een steek in den hals toe, waarna de oudste zoon hem de keel afsneed. De schuldigen werden gearresteerd. DE MICUM-OVEREENKOMSTEN. De overeenkomsten met de Micum zullen voorloopig stilzwijgend worden verlengd, tot- dat de toestand definitief zal zijn opgehelderd. Dc Micum had de voor 19 dezer uitgeschrc- ven onderhandelingen afgezegd met het oog op het feit, dat binnenkort de opheffiug der t douanelinie kon worden verwacht. V Waarheen om tot dien tqd-|e amusement te vinden? In het Hawayan en versterkt orkest! artisten DE AANSLAG OP DEN ZUID-SLAVI- SCHEN MILITAIR-ATTACHe. De Zuid-Slavische minister van buitenlandv sche zaken had een fangdurig onderhoud met den minister-president inzake de vaststelUng van den tekst der nota aan Bulgarije wegens den nieuiwen aanslag op den Zuid-Slavischen militair-attache te Sofia. De nota zal in een uitermate scherpen toon zijn gesteld. DE ZUSTER VAN MEVROUW EVANS- Mevrouw Pettus is teruggekeerd van haar bezoek aan de ranch van mevrouw Evans. Zij verklaarde, dat zij en mr. Pettus met d'en dood bedreigd zijn. De soldaten, die de ranch bewaken, hebben lien voortdurend ge- escorteerd. HET OPlUM-GEBRUIK. Ter weerlegging van de bewering dat de Britsch-Indie geexporteerd, drie honderd' leers zijn (buiten Britsch-Indie) geeft de In ternationale Anti-opiumbond te Peking een staatje waaruit blijkt, dat in 1922 van een millioen Engelsche ponden opuim door Britsch-Indie geevporteerd, drie honderd acht en twintig duizend pond werd gelmpor- teerd door de Britsche kolonies in het Oosten, terwijl even honderd zes en veertig duizend pond ging naar Indo-China, Siam, Formosa, enz. Het meeste van alles ging evenwd naar Nederlandsch-Indie, namelijk twee honderd vier en dertig duizend pond. De Bond spreekt het verlangen uit, dat op de Conferentie van alle landen die bezittingen in het verre oos ten hebben, eens juist zal worden vastgesteld waar indeniaad de meeste opium wordt ver- bruikt. (Bedoeld is de Anti-opium-Conferen- tie in November van dit jaar te houdenX. DE MOORD TE CHICAGO. De politie onderzoekt tden oorsprong van een brief, waarin er op werd aangedrongen, dat Leopold en Loeb, die, zooals bekend, ver- dacht worden van den moord op den jongen Franks, zullen worden ter dood veroordeeld, Deze brief werd gevonden op den stoep van de woning van een rijk koopman, een btnir- man van de familie Eoeb. Op deri brief wa ren geplaatst eenige onderdeelen van een menschetijk geraamte en daar bovenop een doodshoofd. Al deze griezeligheden waren blijkbaar afkomstig uit een medisch instituut In den brief stond: „In<iien het Hof hem niet ter dood verobrdeelt, zullen wij hem ter dood brengen. De brief was onderteekend met de initialen K. K. K. de afkorting van Kn Klux Klan. LIEVER SMOKKEL'AAR DAN SMOK- KELJAGER. Binnenkort zal de Amerikaansche kustvlool versterkt worden met verscheidene torpedoja- gers en 75 snel-varende patrouille-booten, ten einde meer succes te verzekeren aan de jacht op de smokkelschepen met sterken drank. De versterking is slechts een deel yan een grooter plan, volgens hetwelk 20 torpedoja- gers, twee mijnenvegers, en 320 patrouille- booten voor de bestrijding van den smokkel- handel in sterken drank zullen worden be- schikbaar gesteld. De moeilijkheid hierbij is volgens de „Chicago Tribune" de voor de bemanning van deze schepen benoodigde per sonen te vinden. Immers, zoo schrijft het Amerikaansche blad: „In tijden van voor- spoed, als de loonen hoog en er weinig werk- loozen zijn, zooals op het oogenblik, zijn de menschen er afkeerig van zich voor den een of anderen tak van dienst te la ten inschriiven; hoe aanlokelijk de voorwaarden ook zijn". Daarom zijn er fraaie aanplakbiljetten ont- worpen, waarop alle voordeelen van dienstne- ming bij de kustwacht zoo aantrekkelijk mo gelijk voorgesteld zijn en die voorzien zijn van pakkende opschriften. Maar de avon- tuurlijke jonge mannen, die de officieele drankbestrijaing zoo goed zou kunnen ge- bruiken, geven er blijkbaar de voorkeur aan, te dienen in het andere kamp: hoeveel de regeering hen ook wil laten verdienen, met den dranksmokkel zelfs zijn nog betere za ken te doen! EEN ONVERKLAARBARE DIEFSTAL. Een geheimzinnige diefstal, welke alle ele- menten bevat van een veruuftigen goocheltoer, houdt op't oogenblik de sluuste detectives van het Londensche Scotland Yard en van de, politie op het vasteland bezig. Erin kostbaar schilderij van Corot, den ben roemden Franschen landsehapschilder, is bij tooverslag verdwenen, toen het onderweg was van Zwitserland naar een Londenschen kunstkooper. Er is alle reden om aan te ne men, zegt de Daily Chronicle", dat de dief stal het werk is van een bende, maar hoe dat in zijn werk is gegoan is een raadsel, Het schilderstuk, eigendom van een Zwit- serseh kunstverzamelaar, en circa 6000 waard, werd uit Zwitserland naar Londen verzondeu, zorgvuldig verpakt in een houten DRANT. DE DUITSCHE RIJKSDAG EN DE DAWES=WETTEN. Hedenmiddag komt de Rijksdag bijeen om het expose der regeering te vememen in zake de Londensche conferentie. Het groote debat over de Dawesswetten begint Maandag. De eindstemming heeft Donderdag plaats. In de commissie voor Buitenlandsche Zaken worden tot Maandag de besprekingen over de wetsontwerpen voortgezet. De partijen hebbon vergaderingen gehouden om haar houding tegenover die wetsontwerpen te bepalen.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1