De Kluizenaar van Far-End liHQM'G'S W" MAIZENA v FEUILLETON. HET GEHEIM nfngen meent 'men to fcunnen opmaken, dat hoogstens een paar honderd gulden is mee- genom-en. Zooals gemetd werd, dat Van der S. rijk zou zijn, was onjtiist. Hij kon juist rondk'o- men van de hem toebehoorende huizen, die alle onder hypotheek stonden. Des te meer men in deze zaak gaat onder- zoeken, des te duisterder wordt het. Meer en meer komt men tot de overtuiging dat men hier voor een geheim staat, dat V. d. S. ver- borgen heeft en dat tuschen hem en den ge- heimzionigen bezoeker bestond. Hoe voorzichtig men met aanwijzingen moet zijn, bewijst ook het volgende: Aan de politic werd gemeld, dat in een cafe te Scheveningen een persoon van den moord in de De Riemerstraat vertelde, voor- dat het daar, als hij de dader niet was ge- weest, bekend had kunnen zijn. Hij toonde daarbij efn touw, waarmee de moord zou zijn gebeurd. Bij onderzoek bleek, dat dft verhaal gedaa-n werd een dag na den moord. De politie heeft intusschen nog verschil- lende gegevens te verwerken, maar het is zeer de vraag of deze eenig licht zullen bren gen in deze duistere moordzaak. EEN OPLICHTER GEARRESTEERD Men schrijft uit Rotterdam aan het Vad. De Centrale Recherche alhier heeft in den Haag gearresteerd de kellner C. D. A., wo nende aldaar. Deze had te Rotterdam een persoon opge held, wien hij mededeelde, dat hij een kennis( was en een armen teekenaar in zijn gunst' aanbeval. Wanneer deze bij hem mocht ko men, verzocht hij hem eenige teekeningen van hem te koopen. Eenige dagen later verscheen A. zelf bij den heer, dien hij had opgebeld. Hij maakte zich bekend als'•een teekenaar, die in groote financieele moeilijkheden verkeerde. Zijn vrouw was juist, aldus vertelde de kellner voor eenige dagen overleden. De goedgeloovige heer koeht eenige teeke ningen van den „kunstenaar" en betaalde daarvoor 100. Achteraf bleek, dat hij het slachtoffer is geworden van een sluwen oplichter. Deze is thans door de Centrale Recehrche gearres teerd. A. heeft reeds eenige slachtoffers gemaakt. De teekeningen, die gen luttel bedrag verte genwoordigden, liet hij door een ander ver vaardigan, doch liet er zijn eigen naam on der zetten. DE POSTCHeQUE- EN GIRO- DIENST. De directeur van den postchbque- en giro dienst m-aakt bekend, dat de stortingsformulie- ren van de laatste uitgaaf, n.l. die, wa&rop geen ruinrte is gelaten om naast het n-ummer van den rekeninghouder ook diens naam en naast het bedrag in cijfers ook dat in letters te vermelden, tegen terugbetaling van het daarvoor verschukligde bedrag aan de post- bij- cn hulpkantoren kunnen worden i-ngele verd. De stortingsformulieren van vorige uitga ven blijven, evenals dit met de giro- en che que-formulieren en de modellen G 15 b (ken nisgievingen van bijschrijving van verzamel giro's) het geval is, bij heropening van den dienst geldig. De lijsten G 15 a, groot en klein model voor verzamelgiro's, blijven van alle uitgaven geldig De modellen G 39a, G 1G 72 en de mach- tigingsformulierea tot automatische afschrij- ving zullen na heropening voorloopig niet kunnen gebruikt worden De bestemming, welke daaraan is te geven, zal later worden bekend gemaakt. Aan de rekendnghouders, wier rekenimg vol gens de hun door het centraal girokantoor verstrekte opgaven nog in debat staat en die zich met die opgaven hebben accoord ver- klaatd, wordt dringend verzocht thans ten spoedigste tot aanzuivering van hun tekort over te gaan Hun, die verklaard hebben van meening te zijn, dat er tusschen hun boekhou- ding en die van het girokantoor nog eenig verschil aanwezig is, wordt mede verzocht ten spoedigste aan te zuiveren, voorloopig tot dat gedeelte van het bedrag, waaromtrent geen verschil meer aanwezig is. Den rekeninghouders, die sedert de slui- ting van den dienst op 4 October 1923 zijn verhuisd en daarvan nog geen berichf inzon- den, wordt verzocht daarvan ten spoedigste kennis te geven aan het centraal girokantoor, afdeeling algemeene zaken. DE RIJWIELMERKEN! i door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. ID Het was vreemd te denken, dat daar nu een boodschap van Patricks zelfs voor haar was, maar dat, wat de enveloppe ook mocht bevat- len, zij geen antwoord meer erop zou kunnen geven. Het besef hiervan scheen den afstand tusschen hem en haar zoo heel groot te ma- ken, en een tijdlaog schreide ze zacht, ze vcelde zich diep ongelukkig en eenzaam. Toen veegde ze vastberaden de tranen af en sneed de enveloppe open. Die bevatte een half velletje papier, gevouwen onr een kleinen, ouderwetschen sleutel en buitenop stond: Sleutel van het Chippendale 'bureau. Dat was alies. Een oogenblik begreep zij het niet. Toen henonerde zij zich, dat tot de dingen, die Patrick haar persoonlijk had nagelaten, ook behoorde het kleine mahoniehouten bureau, dat bij het raam in zijn slaapkamer stond. Zij was toen niet op de gedachtc gekomen, dat de inhoud voor haar van belang kon zijn; eigenlijk had zij veronders-tekl, dat het leeg was. Maar nu begreep zij, dat er blijkbaar lets in was, dat voor Patrick veel waarde had, aangezien hij den sleutel zoo zorgvul- dig had bewaard en haar dien op de meest Wat de verduistering bij de Boazbank Zeist betreft, wordt, wat den bediende aan gaat, een bedrag van 40 a 50 mille genoemd, terwijl de directeur 6000 zou hebben ver duisterd, doch later weer aanzuiverde. Er zijn volgens het Utr. D. pogingen ge daan om de tekorten, ontstaan door de ver duisteringen, gepleegd door den bediende K., die eerst kort geleden gehuwd was, dekken. Het voorloopig onderzoek heeft even wel uitgewezen, dat hiervan geen sprake is het is zeer waarsohijnlijk, dat slechts enkele duizenden guldens terecht zullen komen. Het overige is voor het grootste gedeelte door den schoonvader van K. verbruikt. DE RIJWIELBELASTINGWET. Op vragen van het Tweede Kameriid Ebels 1. Is het den nviinister bekend, dat aan het vocrschrift, volgens hetwelk men ter beko ming van een kosteloos rijwielmcrk zich persoon en op de gewone diensturen op een belastingkantoor meet vcrvcegen, door vele arbeiders ten platienlande wegens ckn grooten afstand tusschen hun woonplaats en net belastingkantoor slechts met opoffe ring van een belangriik dcel van hun dagloon lean warden voldaan? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid, zoo danige maa'tregelen te treffen, dat dit be- zwaar, hetwelk. voor deze arbeiders de bij de wet bedoelde tegemoetkoming grootendeeis weer verloren doet gaan, zooveel .mogelijk worde opgeheven? heeft de minister van financien geamt woord 1. Het kan niet worden cotkend, dat het bedoelde bezwaar zich ten plattelande ial kunnen voordoen1. 2. Van den eisch, dat men ter bekoming van een kosteloos rijwielmcrk zich in persoon aan het kantoor van den ontvanger meet ver- voegen, kan moeilij'k worden afgeweken. Het gebruik van het bedoc-Ide merk toeh is persoonlijk, en nu is het voor de uitoefenin van de ccntrole op het gebruik onvermijdelijk, dat de aanvrager zijn handteekenimg stelt op een formulier. dat hem later, met het verlang- de mork, als identiteitabewijs zal worden uit- gereikt, en dat hij zich daartoe onder kantoor- tijd aanmeldtt. Werd dit formulier met bet formulier voor de aanvraag den belangheb bende op zijn verzoek ter invulling toegezon den, dan zou vrij zeker het tweede formulier in vele gevallen op cnvoklcende wijze ihge- vuld terug worden ontvamgen. EEN ROOD GLAASJE A. U. B. Een auto-bestuurder schrijft aan het Vad. 't Is mij nog niet overkomen, maar ik ken collega's, die het ongeluk hebben gehad in duister een fietsrijder achterop te rijden en hem overhoop te werpen voor hij er op ver- dacht was. Ik moet aan zoo iets altijd denken, wanneer ik's avonds over een donkeren weg rijd en ik kijk dan dubbel scherp uit. Maar een ongeluk zit in een klein hoekje en ik ben er niet zeker van, dat niet, trots alle opmerk- zaamheid, mij ook zooiets zal overkomen Dan krijg ik natuurlijk de schuld en toch is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de fiets rijder zelf voor het ongeval verantwoordelijk is. Hij heeft een licht da; naar voren uit- straalt, maar geen achterlicht en als nu een wielrijder op den gewonen weg rijdt niet in den kegel van een mijner zoeklichten, dan kan het gebeuren, dat ik op hem zit, v6or ik hem in de gaten heb gekregen. Dat ware te voorkomen geweest als de man achter op zijn fiets een rood glaasje had bevestigd, dat bij de minste verlichting licht uitstraalt, vqoral wanneer het facetten heeft. Zoo'n glaasje kost geen schatten voor enkele dubbeltjes heeft men er al een en wil men een heel mooi hebben, dan betaalt men een gulden of iets meer er voor. Maar dat roode schijnsel werkt als een waarschuwing voor den achteropko mende en zou menig ongeluk voorkomen. Zou men het hebben er van niet evengoed verplicht kunnen stellen als het rijden met licht na zonsondergang? Misschien zou de regeering wel in plaats van de gemakkelijk na te maken rijwielplaat jes diergelijke glaasjes in bepaalden, moeilijk te imiteeren vorm kunnen doen uitreiken als bewijs van betaalde rijwielbelasting. Of is dat een al te fantastisch denkbeeld voor on zen nuchteren fiscus? DE KEUR'INGSDIENST GRIJPT KRACHTIG IN. De Gemeentelijke Keuringsdienst van Wa- ren te Amsterdam is, nu hij daartoe voldoen- de geoutilleerd is, den strijd begonnen tegen de hflevering van melk van uierzieke koeien De Dienst doet dit op de volgende wijze. betrcuwbare wijze door zijn motaris had laten ter hand stellen. Bijna blij over iets, dat haar kon helpen haar gedachten te vervullen, besloot zij dade- lijlc den inhoud van het bureau te gaain onder- zoeken en dus ging ze naar Patricks slaap kamer. Op den drempel bleef ze staaq. Haar hart <romp pijnlijk ineen toen het gezicht van die keurig geordende kamer, waar geen spoor van gebruikt-zijn meer te vi-nden was, haar plotseling weer te binnen bracht, dat de vroegere eigenaar die nu verder niet meer noodig zou hebben. Alles in huis scheen haar verdri-et weer op te weklcen, ieder hoekje, dat nu anders was en dat zij natuurlijk vergeleek met het oude de rolstoel, die nu ledig in een van de portalen stond, de labaksdoos op den schoor- sfeenmantel, de pot helictroop Patrick's geliefkoosde bloem die de bib'iotheek met zceten geur vervulde. En nu weer zijn kamer, leeg, schoonge- maakt, en gemeubeld als een van de andere logeerkamers in het huis. Sara vatte moed en dwong zich binnen te gaan. Zij liep de kamer door naar het raam, trok een stoel naar het Chippendale bureau en si cot het open. Toen trok zij de beide steunlatten uit, en klapte het glimmende ma honiehouten folad neer. dat als schrijftafel diende. Even was zij zich een gevoel van be- wemdering fcewust voor het fijn-generfde hout en voor het zachte „aanvoelen" van de Van de melk bij alle veehouders worden monsters genomeq, die onderzocht worden op de aanwezigheid van mastitisstreptococ cen (bacterien die de uierziekte veroorzaken) Worden die bacterien gevonden, dan wor den bij den veehouder melkmonsters genomen van elke koe afzonderlijk. Hem wordt dan bericht, welke koeien uierziek zijn en hi; wordt verzocht den veearts te raadiplegen' Doet hij dit en de Dienst vraagt dit den betrokken veearts dan zijn de koeien in den regel na 10 dagen hersteld; door een herhaald onderzoek wordt nagegaan of dit het geval is. Weigert de veehouder den veearts to raad- plegen wat toch ook in zijn eigen belang wenschelijk isen blijkt uit een volgend on derzoek, cat hij nog steeds melk van u-ier zieke dieren verkoopt, dan wordt tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Hoe noodig deze krasse maatregelen zijn moge blijken uit de omstandigheid, dat de Dienst onlangs een melkmonster in handen kreeg, dat voor pint. 20 pet. uit etter bestond In twee gevalldn is de vorige week vonmis gewezen; een veehouder werd wegens den verkoop van zulke vieze melk veroordeeld tot een boete van 200.subsidigir een maand hechtenis. Een ander, die door getuigen kon bewijzen dat hij de uierzieke koeien voor de slacht- banlc had verkocht, kreeg een boete van 10 DE TARIEFWET. Op het bureau van de Kamer van Kcop hande! en Fabrieken voor Rijnland' te Leiden is Woensdag een conferentie gehouden over de voorgestelde herziening van de Tariefwet Ma mens het departement van financien wer den besprekingen gevoerd door den heer J. J Okkerse, coniroleur der invoerrechten en ac cijnzen, thans lid van de commissie inzake een technische herziening van de Tariefwet. Naar men weet heeft einde Juli genoemdc Kamer van Koopliandel een adrcs aan den minister van financien gezonden, waarin o. m in het bijzonder er op aangedrongen werd, verschillcnde artikelen, die bij de be- staande wet beschermd waren, onder de hui dige omstandigheden niet vrij te stellen. Van hen, die bezwaren bij de Kamer van Koopliandel aanhangig gemaakt hadden, wa ren enkelen op verzoek van den heer Okkerse uitgenoodigd, hun bezwaren r.adcr toe to lichten. In het bijzonder betroffen deze de kleine ijzerwaren- en wollengarens-industrie De besprekingen hadden een zeer vlot be loop en men verwacht, dat aan de geopperde bezwami zoo goed als geheel tegemoet zal worden gekomen. Toegezegd werd dat indien bij de Kamer van Koophandel nog meer be zwaren als van bovengenoemden .••ard, mits zoo spoedig mogeliik, worden aangebracht. daanhee nog rekefiing zal worden gehouden DE ONTHULLING VAN HET STANDBEELD VAN KONING WILLEM II Naar gemeld wordt, heeft de Konitigin de onthulling van het standbceld van Koning Willem II thans definitief vastgesteld op Dinsdag 16 September. EEN TWEEDE TELEFOONKABEL ENGELAND—NEDERL AND. Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. Ct. Wegens het drukke telefoonverkeer tus schen Engeland en Niederland is er reeds lang behoefte aan een tweed-en kabel. Er zal nu, als het weer daarvoor gunstig is, heden (Vrijdag) worden begonnen met het leggen van dezen tweeden kabel van Dombutg naar Engeland. De eerste kabel is van Engeland naar Domburg g-elegd, doch men heeft het thans beter gevonden, te Domburg te begin nen. De kabel b-evindt zich aan boord van het Engelsche stoomschip Fareway. DE STAATSBEGROOTING VOOR 1925. De Haagsche redacteur van de „Msb." meldt: Naar wij vernemen,is de Regeering er niet in gesiaagd, de staatsbegrooting voor het volgende jaar sluitend te maken, al mochten hare bemoeiingen ten dezen er toe leiden, dat een aanzienlijl? deel van het te kort is weggewerkt en men een beduidend eind weegs is voortgeschreden in den koers naar het herstel van het financieel even- wicht. OPBOUWEN EN WEER AFBREKEN? Toen de Rotterdamsche raad besloot, ter verbreeding van de oeververbinding de Wil- lemsbrug te verhoogen, werd aan dit besluit vastgekoppeld de doorbraak Willemsbrug— Beursplein over't door de Nationale Levens- v-erzekering-Maatschappij aan de Boompjes aangekochte terrein. De wethouder van Plaatselijke Werken, Mr. A. de Jong, open- cl-o de onderhandelingen met de directie der ..Nationale" over aankoop, vertelt de Telg. En de directie deelde, ten einde den aankoop te bespoedigen, mede, dat men bij mislukken der onderhandelingen, aanstonds aan het oude koperen handVaten, die door langdurig gebruik afgesleten waren, toen werd geheel haar aandaeht in beslag genomen door de drie dingen. die den eenigen inhoud van de 'essenaar vo-rmden een pa-k brieven, met gele vlekken- van ouderdom, samengebonden met een breed, zwart lint, een fluweelen ju- weliersdoosje met vergulde letters erop en een enveloppe aan haarzelf gericht in Par trick's handschrift. Heel voorzichtig, met dien toederen eer- bied, dien wij toonen voor de kleinigheden, die aan onze dcoden ioebehoord hebben, nam Sara de dhigen bijeen en ging ermee naar haar eigen zitkamcr. Zij voelde, dat zij ze niet ko'n bekijken in die vreemd-leege, leven- looze kamer, waa-r Patrick altijd geweest was; de vreeselijke, kiile stilte daar scheen haar hart pijn te doen. Zij legde het juweliersdoosje en het pak brieven op zij en opende de enveloppe met haar naam. Daarin bevond zich een vel pa pier, geschreven in Patrick's klein, karakte- ristiek handschrift. Onwillekeurig drukte zij het tegen de lip- pen, en begon, achterover geleund in- haar steel, fie lezen, een uitdrukking van gespan- nen belangstelling kwam op haar gelaat, teen zij zich in den inhoud verdiepto. Een' keer glimlachte zij, en meermalen kwam een plctselinge streom van tranen de dichtbe- schreven Tegels voor haar bevlekken. „Wanneer je dezen brief krijgt, kleintje", luidde de brief, „dan heb ik met deze wereld bouwen van het nieuwe gebouw zou gaan. „Zulk een vaart zal het wel niet loopen", meende wethouder De Jong. Echter, zulic een vaart is het wel geloopen. De onderhandelin gen mislukten en de „Nationale" ging aan het bouwen. De heipalen werden ingeslagen en thans is het monumentale gebouw onder d-e kap, hqt gebouw, dat volgens het nog steeds van kracht zijnde raadsbesluit na de voltooi ing^igenlijk weer dadelijk afgebro' moet worden. 't Is nog een beetje dwazer dan met het beroemde Kamper postkantoor, waaraan, volgens de Iegende, de brievenbus ontbrak De regeering voelt niet veel voor de m- dieningwan de onteigeningswet, vereischt voor de uitvoering van Het raadsbesluit be- treffende de doorbraak Willemsbrug-Beurs plein. KORTE BER1CHTEN. Verschen-en is het antwoord van den mi nister van kolonien op vragen nopens het Indische politiewezen. Te Oude-Pekela is een kindje van het echtpaar Schreuder verdronken. De Bond van Arbeidersmandolineclubs in Nederlan-d zal 11 October te Haarlem een bondsdag houden. De 200 deelnemers zullen gezame-nlijk eenige muzieknummers ui-tvoe- ren. Te Zoetermeer Zegwaard is Wc-ensdag- avond het 3-jang zoontje van het echtpaar Vos in een sloot achter de ouderlijke woning verdronken. Te Ro-elcfsarend'svecn is Wo-ensdag de bliksem geslagen in een der schoorsteenen van het St. Jacobus Gesticht. Eenderschoor steenpijpen werd afgerukt. Persoonlijke on- gelukken zijn er niet gebeurd. In de weide van den landbouwer C. van V. te Voorschoten is een koe door den bliksem gedood, eveneens bij den heer C. C. B. aan den Rijndijk. Te Stompwijic is een koe van den land bouwer J. door ddn bliksem gedood. Uit Genua wordt het overlijden gemeld van den heer J. Wilmink, oud-directeur van de Kon. Holl. Lloyd. Kechtzaken. OPLICHTING. Voor de rechtbank te Zutfen heeft Woens dag terecht ges-'aan J. B., kas-sier te Deven- ter, beklaagd, dat hij in juli j.l. aan- twee zijner clienten nota's heeft afgegeven en daar op betaling heeft on tv an gen voor door die cliem'.en hem bestelde effecten, zonder dat hij die effecten had gekocht of daartce pogin gen had gedaa-n. Hij had resp. 1015.35 en 439.60 ontvangen. Als getuigie werd o.a. gehoord mr. J. C. Th. Resius, curator in beklaagde's thans na verzet opgeheven fai"issement, die o.m. ver- klaarde ie hebben vernomen, dat aan de eliemten van bekiaagde het d-oor hen aan be- klaagde betaalde is teruggeven. Verder zeide getuige, dat, als -het huis van bekiaagde te De-venter het bedrag der hypoiheek zou op- brengen, n.l. 23,000, er geen tekort op be klaagde's boedel zou zijn van 15.000. Het acticf bedraa-gt 71.781, het passief onge- veer 85,000. Bekiaagde wees er op, dat onder het actief niet zijn opgenomen eenige dubieuze debiteu- ren en onder het passief we' eenige door hem betwiste vordcringen. Hij verklaarde, wel het plan te hebben gehad, de hem bestelde ef fecten te gaan kcopen. Hij had a'ivast het geld van de effecten van zij-n clienten aange- nomen, omdat zij anders toch later hem kas- iersren-te hadden moeten betalen. De nota's ivoor de effecten waren aan de cli&nten afg*. geven tegen den koers van den dag, volgens al-gemeen gebruik. Hij had willen likwideeren en zou, als dat gewoon in zijn werk was ge- gaan, aan crediteuren 100 pet. hebben kun- I nen uitkeeren. Hij zou in dat geval aan zijn clienten het geld hebben kunnen teruggeven of hun deri>estek1e efecten hebben geleverd. De president: En als het misgcloopen w^s met de likwidatie? Bekiaagde antwoordde, van zijn broer een toezegging te hebben gekregen van een stor ting van 4000, 3 a 4 weken voor zijn fail- I lissement. De offieier van justftie zeide, dat het voor I hem thans nog slechts ging om een der door bekiaagde afgegeven nota's. De andere is n.l. afgegeven door beklaagde's procura- tiehouder. Niet bewezen is, meende spr, het oogmerk van bekiaagde om zich door zijn handelingen met nota's te bevoordeelen. Spr, achtte het ook nieb waarsohijnlijk, dat be- j kl-aagde zich heeft willen bevoordeelen. Be kiaagde heeft waarschijnlijk het geld van zijn clienten geaccepteerd om zijn crediet- I waardigheid niet in gevaar te brengen. Op grond van een en ander vroeg spr. vrij- spraak. Beklaagde's verdediger, jhr. mr. C. C de Jonge, zeide dat hqt hier gaat om de vraag, of het geoorloofd is, de nota's voor de be- I stelde effecten af te geven en daarop 'beta- ling te ontvangen, zonder dat de effecten, die besteld zijn, worden gekocbt direct na de bes-telling. Op grond o.a. van een uitspraa-k van prof. Molengraaff meen-t sp-r., dat dit wel het ge- I vai is. De commission-air mag zeer wel han- del drijven met zich zelf en mag wachten met het koopen van de hem bestelde effecten, tot die b.v in waarde zijn gedaald. De client heeft dan dien koers van den dag betaald en de oommissionair heeft het voor hem gun- stige koersverschil verdiend. Dat is wel-is- waar speculate en eerste huizen zullen wel- licht zoo niet doen, maar het gebeurt. Spr. ontkende dat hier van listige kunstgrepen sprake is geweest. B:klaagdc had kwe-stie met de Incasso-bank en wilde niet, dat deze zijn I geld in handen zcu krijgen. Daaro-m nam hi] zijn kasgeld, waarbij het geld der betrok ken clienten, mee. Bekiaagde leefde nimmer I vhn zijn kassierszaiak, maar uit andere in- komsten. Spr. concludeerde eveneens tot vrij- j spraak. Uitspraak 3 September PR1NCIPIEELE DIENSTWEIGE- RAARS. Voor den Krijgsraad in den Bosch ston- d-en gisteren terecht A. O., 20 jaar, geboren te Bolsward, diensiplichtig soldaat bij het 9e reg. inf. te Assen, en N. A., 20 jaar, gb- boren te Amsterdam, dienstplichtig soldaat bij het 6e reg. inf. te Breda, beiden gedeti- neerd te den Haag, beklaagd van dienstwei- gering op principieele gronden. De auditeur-militair eischte tegen ieder der beklaagden 8 maanden gevangenisstraf njet aftrek van het voorarrest, ontslag uit dn milii-airen dienst en ontzetting uit de be- voegdheid, om bij ce gewapende macht te dien en. A. H., 20 jaar, geboren- te Zwolle, dienst plichtig soldaat bij het reg. genietroepen te Utrecht, sto-nd terecht wegens dienstweige- ring en ter zake-van insubordinatie. De eisch luidde 6 maanden gevangen-'sstraf. Provinclaal Nieuws afgedaan. Behalve, dat het beteekent jou te verlaten, lieveli-ng, ben ik blij heen te gaan, want ik ben een vermoeid man. Wanneer het dus zoover is, moet je trachten mij mijn „groot verlof" niet te misgun-nen. Maar er zijn verschillende dingen, die je moet weten en die ik wil, dat je weet, en toch heb ik er mezelf nooit toe kunnen brengen je er over te spreken. Die dingen verfellen beteekende graven in het verleden en dikwij-ls is er in een uitgebrand vuur nog een gl-oeiende vonk, die in staat is dengene, die de asch omwoelt, de vingers te verbranden. Eerlij-k gezegd, ik durfde het niet aan. Maar nu is de tijd ge komen, dat ik het niet lan-ger kan uitstel- len. „Mijn beste kind, heb je je ooit verwonderd, waarom ik zooveel van je hield waarom je mij zoo na aan 't hart stond? Ik plaagde je altijd en zei, dat het was omdat wij geen familie van elkaar waren, is het niet? Wan neer je werkelijk mijn nichtje wa6. geweest, dan- zou eerbied (van jouw kant natuurlijk, voor je ouden oom) en de slagboom van een heele genera-tie verschil tusschen ons, ons op mijlen- afstand van elkaar hebben gehouden. Maar zoo iets is er nooit tuschen ons ge weest, he? I-k heb je er van lan-gs gegeven, als het noodig was, dat weet ik, maar we wa ren altijd kameraden. En voor mij was je iets meer dan een kameraad, iets bijna heiligs en altijd aan-trekkelijks het kind van de vrouw due ik lief had. „W-aijt wij zouden getrouwd zijn geweest, UIT BERGEN. Voordrachtavond Albert Vogel. In de gisteravond in de Tuinzaa'l van „De Rustencie Jager" gejiouden voordrachtavond heeft Albert Vogel zijn machtig talent ais de- clamator weer eens gedumonstreerd. Albert Vogel viert in Ofober a.s. zijn 25- jarig jubileum en heeft zich in die jaren tot een van onze groorite artisten ontwikkeld. Het geheugen van dezen man is merk- waardig. Hij beschikt over 28 prograama'j en dat ailes uit het hoofd. Dit c.raagt er in hooge mate tie bij cm de thai van den gedeciameerden dichter of de person n die werden uitgebeeld, voor etD ge- ho:r te doen leyfn- b belt Vogel is in hooge mate een intellec- tueel, wat ook blijkt tut zijn meesterlijke ver taling van Biichners „Danton", waarin de hoofdfiguren van de Fransche Revolutie als een Robespierre, een Danton en een Saint Juste voor ons leven en hoe komt in dit mees- terwerk ook weer de waardeleosiieid dier me- nigte ujt, die het eene oogenblik het „Kruist hem" en het andere oogenblik het „Hosanna" laa-t hecren. Albert Vogei slaagde er gisteravond der- mate in om in dit stuk de menigte weer te geven, dat men dc oogen sluitende zich voor een massa waande. Het was gisteravond voorts een avond van literair kunstgenot. Hoe leefde de schoonheid van Multatuli's taal weer voor ons, door de Sara, je moeder en ik, wanneer ik niet arm was geweest. We waren verloofd, maar in dien tijd was ik maar een joogere zoon, met het magere erfdeel van een jongeren zoonhet vooruitzicht, dat ik coit erfgen-aam van Bar row zou worden scheen wel het meest cm- waarschijnlijke van a-l-le gebeurlijkheden. En Pauline Malincourt, je moeder, had altijd ge- leerd de gedach-te aan een leven met beperkte middelen te verafschuwen, men had haar ge- wend haar schoonheid en afko-mst te beschau- wen als verkoopfcare goederen, die aan den hoogsten bieder zouden worden toegewezen. Want hoewel haar ouders van een ed-d, oud geslacht waren er is geen edeler bloed in Engeland dan het ras van de Malin- courts waren ze in groot geldgebrek. Zoo zelfs, dat toen zij stierven tengevolge van een ongeluk met een rijtuig, een week na Pauline's huwelijk zij niets nalieten dan schulden, die je vader betaalde. „Over je vader, den millionnair Caleb Tennant, wil ik niets schrijven, aangezien je toch zijn d-cchter bent. Ik kan vo-lstaan met te zeggen, dat hij een harde man was, en dat je moedcr en hij een heel ongelukkig leven samen leid-den, z66 -ongelukkig, dat zij hem ten laatste verliet; zij wilde liever in <fe grootste armoede leven dan bij hem te blij ven. Hij vergaf haar no-oit, dat ze hem ver liet en toen.hij stierf, vermackfe hij iederen cent, dien hij bezat, aan een of anderen schurkachtigen neef van hem. die nu ver- moedelijk geniet van het erfdeel, dat jou had meet en toebeho-oren. (W.ordt vervolgd.) De „TeI.', verneemt, dat de minister van Financien een schrijven heeft rondgezonden waarin wordt bepaald, dat, te beginnen met 29 Augustus a.s., iedee die zijn rijwiel niet voor zien heeft van het voorgeschreven belasting merk, behoort te worden geverbaliseerd. SLACHTOFFER VAN ZIJN BEROEP. De 82»jarige dr. Donald Baynes, een bekent geneesheer uit het West End en de pionicr der electrostherapeutische geneeswijze, die zijn practijk verioor door het verlies van zijn ge licht bij werkzaamhedep in zijn laboratorium, heeft, naar een draadloos N. T, A.=bericht meldt, een verzoek ingediend oni voor oude domspensioen dat in Engeland aan een in» komensgrens gebonden is in aanmerking komen. DE VERDUISTERINGEN TE ZEIST. van een Iekkere saus ligt in het ge bruik van 'n zeer zuivere grondstof. Met HONIG'S MA1ZENA bereidt men de heerlijkste sauseifvoor ver- sehillendegerechten. Daarom wordt de onovertroffen Honig's Maizena voor velerlei doeleinden gebruikt en steeds meer gevraagd. Let op de sluitzegels met Bijenkorf. Vraagt ze UwWlnkcller s

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6