I gehad. Ik houd de afwikkeliiig daarvan voor het gewichtigste en ineest critieke moment bij het machinaal broeden. Deze omzetting der allantoi's-vaten en de inzet van de nieuwe hartwerkzaamheid voor den longen-bloeds- omloop zijn zulke ingrijpende en gecompli- ceerde physiologische gebeurtenissen in het leven van het embryo, dat ze een zeker weer- standsvermogen vereischen en op dit tijdpunt ontstaande onregelmatigheden* te groote warmte, sterk schudden enz. werken vei- woestend en veroorzaken den dood van het overigens normaal ontwikkeld kuiken. Zij vragen ook van het nieuwe organisme veel kracht en wreken daarom met den dood van het kuiken iedere.fout die tijdens het broeden gemaakt is. In deze periode valt de groote sterfte, het dood-in-den-dop. Wat bij het broeden werd misdaan wordt hier vast en zeker vereffend met den dood van het kuiken. Ook de nog steeds door sommigen aanbe- volen zwemproef als laatste onderzoek voor het uitkomen valt in dit kritieke moment. Uit wat hiervoor gezegd is blijkt, dat door de tiitwendige invloed bij de zwemproef slechte reflexen kunnen ontstaan, die den dood ver oorzaken. Daar nu bovendien de zwemproef onbetrouwbaar is, doet men veel beter ze ge- heel na te laten. Als het kuiken met den snavel (eitamd) het binnenste vlies in de luchtkamer openge- maakt heeft, begint het na een korte pauze zich uit de schaal te bevrijden. De lucht in de luchtkamer is in normale omstandigheden voldoende voor den daartce noodigen tijd. Bij te groot vochtgehalte is wegens geringe verdamping van den ei-inhoud de luchtkamer te klein; het kuiken heeft dus bij het begin zijner longademing te weinig lucht, krijgt ademnood en stikt. Het feit dat meestal "de sterkst ontwikkelde kuikens door het ongeluk van dood-in-den-dop worden getroffen is ook hieruit te verklaren; het hypertrophische lichaam neemt een deel van de tot ademen noochge ruimte in beslag, wat verstikking ten gevolge heeft. Door de inwerking van het luchten, in vereeniging met den i iris ten vochttoevoer in de machine wordt echter de eischaal gunstig veranderd, de structuur wordt broos, laat meer lucht door, zoodat rij- ker zuurstofopname mogelijk wordt en het kuiken de broze schaal gemakkelijk en in weinig tijd kan doen opengaan, zonder bloot- gesteld te zijn aan het gevaar van vermoeie- nis en ademnood." Gemengd Nieuws. PORNGGRAPHISCHE FILMS IN BE- StrAG GENOMEN. De Haagsche verslaggever van het Volk schrijft: I De Haagsche politie heeft eens een goeden slag geslagen. Zij heeft de hand weten te leggen op een zestal pornografische films, die op klandestiene wijze in Nederland zijn gesmokkeld en bestemd waren, om voor een zeer hoog entree vertoond te worden. Door een persoonlijk onderzoek zijn wij in staat eenige bijzonderheden omtrent deze in- fceslagneming mede te deelen. Wij zullen echter hierbij geen namen noemen, daar bij deze affaire personen zijn betrokken, die er slechts in zijdelingsch verband mee stonden. Deze menschen zouden door te nauwkeurige puhlikatie in groote moeilijkheden gebracht kunnen worden. In het welbekende „mondaine" weekblad „Pan" stond eenige malen een advertentle, waarin bekend werd gemaakt, dat in een perceel in de Geleenstraat alhier „speeiale films voor heeren" te zien waren. Daar in dit blaadje, dat naar men weet thans door de politie in beslag is genomen, herhaaldelijk annonce's voorkomen, die sterk den indruk vestigen gefingeerd te zijn, werd door de au- toriteiten geen bijzondere aandacht aan dit viezigheidje geschonken. De strekking van de meeste in „Pan" en „De zwarte Kat" ge- plaatste advertenties is van dien aard, dat zij niet serieus genomen kunnen worden en waarschijnlijk slechts dienen om den groven smaak van een overprikkeld publiek te stree- len. De door ons bedoelde bekendmaking bleek echter onder het motto ,,'Ernstig ge- meend" geplaatst te zijn. Ieder, die eenigermate in de Resi- dentie bekend is, weet, dat daar ver- scheidene menschen wonen met veel geld en veel vrijen tijd. Het is een bekend Verschijnsel, dat zulke individuen zich vaak te buiten gaan aan allerlei zwoele avontuur- ijes. De hoofdpers'oon in deze filmgeschiedems is een dame, die met bovengenoemde kwalen in vrij sterke mate behept schijnt te zijn. Eenigen tijd geleden kreeg zij het in haar hoofd, om haar geluk op de wedrennen te beproeven. Zij kwam in connectie met iemand die veel verstand van race-paarden had. De ze man zou voor haar trachten in Belgie twee eerste klas-beestjes te koopen welke de Hollandsche paarden zouden „maken en bre- ken". Inderdaad keerde de paardenkooper na eenigen tijd in Holland terug met twee vier- voeters, die hij voor een zeer hoogen prijs had gekocht. Zij bleken echter niet zoo pri ma te zijn, als aanvankelijk werd voorge- steld. Een der paarden had een knobbel aan zijn poot, doch de bereidwillige paarden kooper zei, dat dit een kenmerk van het ras was. Het andere paard verloor zijn eersten wedstrijd en werd te dik om verder op de rennen uit te komen. De dame begon te begrijpen, dat zij er in geloopen was en wendde zich in haar ver- ontwaardiging tot een harer vrienden, een hooggeplaatst officier. Deze zegde haar toe, zijn invloed te gebruiken, om zijn vriendin zoo mogelijk schadeloos te stellen. Hij was n.l. bevriend met een vooraanstaande Haag sche politie-autoriteit, wien hij met de zaak op de hoogte bracht. De paardenkooper werd aan een streng verhoor onderworpen, waar- bij hij-ver!;' c!e, dat hij geen verstand had van paar.' en geheel te goeder trouw had gehandclr let bleek niet mogelijk om te be- wijzen, dat de man een oplichter was, zoo dat hij op vrije voeten bleef. Toch kan dit verhoor, zij het in een geheel ander opzicht, van beteekenis geweest zijn. Een der ingewijden deelde ons n.l. mede, dat de verhoorde uit wraak dingen aan het licht heeft gebracht, die voor de paardenliefheb- ster niet bepaald aangenaam kunnen zijn. HH zou n.l. de politie hebben verteld, dat de jimrouw eigcnaresse en exploitante was van een aautal obscure films, welke „en petite comite" werden vertoond, Hoe het ook zij, de politie bestee'dde meer aandacht aan de reeds vermelde advertenties in „Pan". Van Amsterdam uit schreef zij (of liever een harer relaties) naar het adres in de Geleenstraat. Het duurde nog al lang, eer het antwoord kwam, doch na herhaald schrijven ontving men in Amsterdam een missive, waarbij de heeren werden uitgenoo- digd, Dinsdagavond 19 Augustus het moois te komen bezichtigen. De betaling zou later wel in orde komen. Vier inspecteurs, waar- van een der Amsterdamsche recherche, ver- schenen. Zij werden vriendelijk ontvangen en in de projectiekamer gebracht. Weldra tril- den de aanlokkelijke bieelden op het witte doek Gedurende de vertooning van de tweede rolprent, toen de politie zich dus voldoende had kunnen overtuigen van het peil, waarop de films stonden, klonk het gebiedend: „Nu is het genoeg. Wij zijn van de recher che. De films en de apparaten worden in be slag genomen!" Het licht werd opgeknipt en doodelijk ont- steld keken de „filmartisten" naar de politie- penningen, die hun werden voorgehouden. Bij de ondervraging bleek spoedig, dat deze menschen niet de hoofdschuldigen in deze onfrissche historic zijn. Doch veeleer de werktuigen van de „avontuurlijke dame" waren. Zij vprrichtten hun werk voor beta- ling. De inkomsten van dit verheven' bedrijf waren voor de eigenaresse bestemd. Ook werd de naam genoemd van dengene, die de films in Amsterdam voor de bewuste dame had gekocht. Toen de politie voldoende wist, gaf zij door het raam een teeken aan een der recher- cheurs, die op straat de wacht hielden. Deze verwijderde zich snel en keerde eenige oogen- blikken later met een auto terug. De films en de projectietoestellen werden er in gezet. Ook de operateur verdween in den auto en voort ging het naar het hoofdbureau. Op het Alexanderveld werd spoedig aan- gebracht de man, die bij den filmkoop de be- hulpzame hand had geboden. Deze noemde het koopadres te Amsterdam. De verkooper zou volgens zijn zeggen, iemand zijn, die met- deze sinistere transacties veel geld verdien- de. In verscheidene plaatsen war^n dergelij- ke films in voorraad, die door denzelfden persoon geleverd waren. Ook is in de hoofd- stad een inrichting, waar men van de ge- smokkelde (meestal Duitsche) films kopieen maakt. Er zouden in Amsterdam zelfs adres- sen zijn, waar obscene films voor 50 'en tree vertoond werden! De man was in het bezit van een brief, dien zijn opdrachtgeefster hem had gezon- den. In dit epistel droeg zij hem op, te trach ten, de films voor een billijker prijs te koo pen. Tevens werd de wensch geuit, dat zij met de vertooning veel geld zouden verdie- nen. Zooals wij reeds schreven, heeft hij de transactie gesloten. Spoedig heeft hij zich echter uit de zaak ter«ggetrokken, daar hij er ongenoegen met zijn vrbuw door kreeg. De dame was daarna in relatie getreden met den man uit de Geleenstraat, die bereid was als opvolger op te treden. De eigenaresse der films is natuurlijk door de politie opgezocht. Aanvankelijk ontkende. zij iets met de zaak te makcn te hebben, doch de brief, waarvan wij hierboven gewaagden, bleek onloochenbaar te zijn. De recherche in Amsterdam en Den Haag doen nog ijverig nasporingen naar de perso nen, die verder bij dit filmdrama betrokken zijn. Moge het haar gelukken om den dnister- lingen, die vaak groote bedragen met hun walgelijk bedrijf verdienen, een behoorlijke afstraffing te geven! DE BROODPRIJSVERHOOGING TE AMSTERDAM. Op een vergadering van de geheele Am sterdamsche Bakkerij is besloten. met ingamg van Zondag 24 Augustus a.s. den prijs van wit- en bruin-brood met 2 cent te verhoogen. DE SALARISSEN VAN HET RIJKS- PERSONEEL. Naar het Volk verneemt heeft de regee- ring het plan om de maximum iaarwedden voor de schrijvers en klerken 200 hooger te stellen, dan zij aanvankelijk van plan was. Het hoogst te bereiken salaris voor deze ca- tegorien zou dan 1700 bedragen. Uit departementale kringen deelde men het blad voorts mede, dat de minimum sa- larissen der adjunctkommiezen naar waar- schijnlij'kheid met /200 zullen worden ver- hoogd. SALARISVERLAGING RIJKSPER- SONEEL. Woensdag is het comite van zes, gevormd uit het comite van Neutraal overheidsperso- neel (C. N. O. P.) en het comite ter behar- tiging van de algemeene belangen van over- heidspersoneel (A. C. O. P.) te Utrecht in vergadering bijeen gekomen. Medegedeeld werd, dat alle voorbereiden- de maatregelen voor de 37 in het land te houden openbare vergaderingen zijn geno men. Het comite zal in ernstige overweging ne- men, in October nog een tweede serie verga deringen te houden. Aan den minister van financien zal een particuliere audientie worden aangevraagd, ieneinde met hem te bespreken: le. de door de regeering voorgenomen salarisverlaging van het rijkspersoneel en de wijzigingen in de artikelen van het Bezoldigingsbesluit 1920; 2e. de verlenging van den arbeids- tijd voor het rijkspersneel, en 3e. de door de regeering voorgenomen wijzigingen in de Pensioenwet 1922. Aan de delegatie uit den Bond van Neder- landsche Onderwijzers, die een audientie heeft aangevraagd bij den minister van on- derwijs, teneinde de instelling te bespreken van een bijzondere commissie voor onderwij- zend personeel en personeel aan onderwijs- inrichtingen, zal, in verbgnd met de samen- werking-van het A. C. O. P. en C. N. O. P., de heer Van der Jagt, worden toegevoegd. Aan den Nederl. federatieven bond van personeel in openbaren dienst zal worden medegedeeld op het verzoek om zijn organi- satie in de samenwerking op te nemen, dat de comite's deze samenwerking niet kunnen aanvaarden. DUITSCHERS NEMEN VLIEG- PROEVEN IN LIMBURG. Sinds eenige dagen is een drietal Duifschers, o. w. een leeraar aan de Technische Hooge- school te Aken en een Duitsche vlicger, op een stulc land, toebehoorende aan de Oranje Nas- sau-mijn te Heerlen, bezig met het nemen van proeven met een nieuw type vliegtuig. Deze proefnemingen worden in Nederland gehouden, omdat dit in het bezette gebied door de bezetting verboden is. Het door de Duitschers geconstrueerde vliegtuig is van een geheel nieuw type en voorzien van een 24 P.K. Douglas-motor. Het is een zeer kleine eendekker met twee zit- plaatsen. Do-nderd agmorgen zou -men voor het eerst opstijgen. Toen het vliegtuig een tiental me ters hoog was, werd het door den wind van richting veranderd en het sloeg neer in een haag. De propder en de vleugds braken. E>e bestu.urder bleef ongedeerd. Men laat thans reserve-onderdeelen van de Technische Hoogcschool uit Aken komen, waarna de proefnemingen zullen.' worden voortgezet. VERSP1LLING VAN 'S RIJKS GELDEN Dr. van Gils schrijft in „De Tijd", naar aanleiding van het verslag der commissie in 1923 belast met het afnemen van de examens voor „eene aanteekening" op de akten M. O. A. en L. O. in Fransch, Duitsch en Engelsch, van het Nijverheidsonderwijs, over de ver- spilling van 's rij'ks gelden ten opzichte van de examencommissies. Aan genoemde examens namen 11 candi- daten deel, waarvan 7 slaagden, terwijl de commissie bestond uit 9 ledcn, die op 4 Sept. een voorvergadering hielden, gewijd aan het „vaststellen van den vorm" en op 14 Nov. een vergadering voor het cpmaken van de cij fers voor het schriftelijk examen. Gewone mensche* meenen, aldus dr. Van Gils, dat in de examencommissies M. O. mo- derne talen of wel leden zitting hebben, die ter zake bevoegd zijn, of wel de benoemden daarin voor minder dagen dan thans noodig waren hadden plaats kunnen nemen. Hoe dit echter zij, het schriftelijk examen voor de „aanteekening"-candidaten ha J stellig kunnen plaats vinden op plaats en tijd als akte-examens M. O. A. Fr., D. en E. Voor 1924 gaat zulks echter niet meer, eind Juli werd reeds weer een nieuwe extra-„aan- teekening"-commissie benoemd. De examen-commissiezaak bij het Nijver heidsonderwijs is grenzeloos duur. In 1922 examineerden te Posterholt voor de Nijv. Ond. Acte N. XIX 27 examinatoren 8 dagen lang 27 candidaten; in 1923 te Rol- lecate 17 examinatoren 8 dagen 15 candida ten; in 1924 e Posterholt 12 examinatoren 7 candidaten. In 1923 waren van deze 17 examinatoren te Rollecate er 9 verbonden aan de inrichting zelve. Toch genoten zii „vacatiegelden" Ook te Posterholt heeft dit jaar iets derge- lijks plaats gehad. Vcor de vrouwelijke nijverheidsvakken behalve landbouwhuishoudkunde bedroeg het aantal examinatoren een aantal dozijnen. Ofschoon wij reeds herhaaldelijk op deze misstanden wezen, bleef men met de noode- looze uitgaven doorgaan. Immers voor deze akte N. XIX alsmede voor N. VII, N. VIII, N. XVII, N. XVIII is niets anders noodig dan dat men gebruik maakt van art. 29, 2e lid in verband met art. 30, 2e lid en 34 le lid der Nijv. Ond -wet. Of om het ten zooveelsten male nog eens duidelijk te zeggen; Gezien de artf. 29 le lid en 30 2e lid der Nijv. Ond.-wet worde thans een bestuurs- maatregel uitgevaardigd, waarbij op vertoon van het getuierschrift, bedoeld in art. 29, 1, de akte, bedoeld in de artt. 31 ten aller- minste voor de vakken, bedoeld onder h, „de huishoudkunde en de landbouwhuishoudkun de" en 34, zonder meer wordt uitgereikt, mite dat getuigschrift is afgegeven onder toe- zicht van Regeeringsgecommitteerden. Dat is een regeling, analoog aan die van art. 132 wet H. O. en van art. 41, be lid van het wetsontwerp M. O. en V. H.O. Zij, wien 's lands gelden ter harte gaan, mogen deze zaken overwegen. DE STAATSBEGROOTING VOOR 1925 Volgens de Stand, zal het in het ontwerp der Staatsbegrooting voor 1925 voor een aan- zicnlijk deel weggewerkte tekort, wat het ove- Verhuurder: En hier is de brandtrap. - - Adspiranthuurder: Maar die zou ik nooit durven opklimmen. Verhuurder: Niet in koelen bloede me neer, maar ik denk, dat het wel gaait zou met een {link brandje achter u. (Humorist;*' rige deel betreft, gedekt kunnen worden door de opbrengst van twee reeds bij de Sta- ten-Generaal aanhangige wetsontwerpen (nieuwe tariefwet en verhooging van den ta- haksaccijns). DE RIJWIELBELASTING. In verschillende bladen is gemeld, dat de met het toezicht belaste ambtenaren waren a an geschreven, gedurende de eerste vier we- ken na het inwerking treden van de rijwiel- belastingwet geen bekeuringen wegens over- tredingen van die wet in te stellen, doch zich tot een waarschuwing te bepalen. Er wordt aan herinnerd, dat die termijn 28 dezer af- loopt, zoodat op 29 dezer bekeuringen van dezen aard kunnen worden verwacht. Men rijde derhalve dan niet meer zonder rijwiel- merk of bewijs van vrijstelling! TELEFOON. Wegens het drukke telefoon-verkeer tus schen Engeland en Nederland is reeds lane; behoefte aan een tweeden kabel. Er zal nu, naar de Telg, meldt, als het weer daarvoor gunstig is, heden worden begonnen met het leggen van den tweeden kabel van Domburg naar Engeland. De eerste kabel werd van Engeland naar Domburg gelegd, doch voor den tweeden heeft men het beter gevonden, daarmede te Domburg te beginnen. De kabel bevindt zich aan boord van het Engelsche stoomschip „Fareway". Buitenland. HET HERSTEL VAN FRANSCHE MONUMENTEN. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, heeft de Amerikaansche milliardair Rocks- feller een millioen dollar ter beschikking ge- steld voor het her-.tel van vernielde cf in ver- val geraakte kunstwerken en monumenten, met name de kathedraal van Reims, de palei- zen, parken en fonreinen van Versailles en Fontainebleau. Het programma van deze restauratie-werk- zaamheden is thans vastgesteld door de daartoe benoemde commissie, in welke ook Rockefeller's architect Bathworth zitting had. Te Reims komt allereerst aan dc beurt het herstel van het dak der kathedraal. Aanvan kelijk had het departement van Schoonc Kunsten besloten er een plat dak op te ma- ken, maar dank zij den steun van Rockefeller, zal nu het dak worden hersteld, geheel zoo als het voor het hombardement was. Dit is een moeilijke arbeid, die veel tijd zal vorde- ren, want die zal slechts kunnen worden uit- gevoerd naarmate de herstel-werkzaamheden van het gebouw vorderen, welke op staats- kosten geschieden. Men rekent cp een arbeid van vijf jaar en de kosten van het nieuwe dak worden begrcot op vijf millioen. Wat Versailles betreft, daarvoor wil ae staat anderhalf millioen francs per jaar be- steden, maar na de gift van Rockefeller komt daar nog 9 miliioen francs bij, die hooidza- kelijk zullen worden besteed aan het herstel van het timmenverk en de sioten van het Paleis van Versailles, de Orangerie en de bei- de Trianons, hH herstel van de parken en tuiuen, van de hekken, het snoeien der boo- men en prieelen, het restaureeren van de cour de marbre en van de cour d'honneur, waaruit de groote beelden zullen worden ver- wijderd, het herstel van het Theater van Ma rie Antoinette in Petit Trianon enz. Te Fontainebleau zal het voornaamste werk zijn het herstel van het dak, dat niet goed geconstrueerd is. Een jaar of wat geleden vroeg een minis ter aan den conservator wie toch wel verant- woordelijk was voor den min of meer verval- len toestand van het paleis. Het verrassend antwoord luidde: „Daar is Henri J1V verant- woordelijk voor mijnheer de minister". Men denke maar eens, dat over een lengte van 200 meter boven de mooiste zalen, twee daken bij elkaar komen, die daar een reus- achtigen vergaarbak vormen, welke geen voldoende afvoer heeft. Een plat dak ware daar beter en zal daar nu ook worden ge maakt. Voorts moeten de binnenplaatsen op- nieuw worden geplaveid, moet de tuinaanleg worden gerestaureerd, de karpervijver wor den schoongemaakt en hersteld en wellicht zal ook het dak van een der vleugds meer in harmonie worden gebracht met het averige van het paleis. Begin October zal met de restauratie-werk- zaamheden worden begonnen. Voor Versail les en Fontainebleau denkt men twee jaar noodig te hebben OVERlGEVOEL IQH EID VGOR GENEESMIDDELEN. Asthma, bronchiale en andere overgevoe- lighekteverschijoseten kiumen ook door ver schillende geneesmiddelen worden opgewekt. Sommige apothekers en apofhekers-assisten- ten zijn daarvan het slachtoffer. Vooral ipe cacuanha is in dit opzicht berucht. Verder podophylline. Emetine-oplossingen en va- nille kunnen gemakkelijke typische huidver- schijnselen teweeg brengen (speciaal urtica ria aan armen en handen). Synthetische ge neesmiddelen daarentegen spelen geen rol van eenige beteekenis bij het verwekken van asthma aanvallen; in fijn verdeelden poeder- vorm kunnen zij alleen door aspecifiek me- chanische prikkeling een aanval opwekken. Verder zijn tal van personen overgevoelig voor rabarberbereidingen en lycopodium. EEN GOED WIJNJAAR. Laten de wijnliefhebbers jubelen: volgens berichten uit de wijndistricten om Bordeaux en in Bourgondie mag men dit jaar een zeer ruimen oogst van prima kwaliteit verwach- tcn. Alle meer bekende wijnen staan' er schitte- rena voor, alleen de „vin ordinaire" uit het Zuiden doet het wat magertjes. De Sauternes-typen (Bordeaux) schijnen onvergelijke dingen te beloven Hetzelfde is't geval met de meest geliefde Bourgognes: Montrachet or Meursault. Beaune, Pommard, Corton, Volney, Nuits St. George, Roma- nee en Chambertin. De ziekten der wijnstokken heeft men dit jaar, dank zij bui- tengewone voorzorg, weten te voorkomen; de hagel heeft weinig kwaad gedaan en al wat men nog wcnschen kan is, dat de eerstkomen- de weken een beetie meer zon brengen dan men tot dusver heeft gehad. De wijnstand in Portugal is van het jaar daarentegen beneden het gemiddelde. DE ARBE IDE RSBF.WEGING OP IJS- LAND. Het eiland IJsland, dat 95.000 inwoners felt, heeft ook een eigen arbeidersbeweging. Dc grootste vakvereeniging is de zeelieden- organisatie, die pl.m. 1200 leden telt, verder bestaat in de hoofdstad Reykjavik een vak vereeniging van de havenarbeiders met 600 leden en een vakbond van vrouwen. werkzaam in de vischdrogerijen met 400 leden. In to- taal zijn ongeveer 4000 arbeiders georgani- seerd. HET BASEBALL-TEAM VAN DE SING-SING. Het baseball-team van de Sing-Sing ge- vangenis te New York heeft een gevoelig ver- lies geleden. Onlangs toch werd Seaman, de ,.ster" van het team, uit de gevangenis ont- slagen. Doch gelukkig pleesde Seaman, kort na zijn vertrek uit Sing-Sing een inbraak, zoo dat zijn vroegere medegevangenen weder hcopvol gestemd werden. Maar aangezien hij recidivist was, werd hem een andere staatswoning toegewezen, in weerwil van een verzoek zijner vroegere medegevangenen om hem weder in Sing-Sing te plaatsen, omdat zijn plaatsvervanger in het baseball- team niet bevredigde. HET PROCES TEGEN MC. OOY. Naar uit Los Angelos wordt gemeld, is de bokser Mc. Coy in staat van vervolging ge- steld, daar hij volgens het onderzoek de da- der is van den moord op mrs. Theresa Mora, een geseheiden vrouw, met wie hij eerlang in het buwelijk zou treden Zij zou zijn tiende vrouw zijn geworden. Ofschoon de psychia ters hem toerekenbaar achitten, was de politie van het tegendeel overtuigd. McCoy zijner- zijds deed afle mogelijke moeite om iedereett van zijn ontoerekenbaarheid te overtuigen. Gedurende het verhoor door de politie zat hij op den grand papieren figuurtjes te knip- pen en Lafijnsche werkwoordfen te verbuigen, welke hjj zich nog uit zijn gymnasiumtijd herinnerde. De justitieele autoriteuten vertdaren even- wel ronduit, dat zij zich niet door hem voor dai gek wdmchea fe lateju ^ewfea V 9!TXTX&Z NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De Augustus«aflevcring van het tijdschrift der Vereeniging „NedcrIatldsch I'abrikaat heeft als naar gewoonte een veclzi.idigen be» Iangwekkcnden Inboud.1- -* In de bijdrage „Ik is eerste persoon" wordt overtuigend aangetoond, dat het een groot, nationaal economisch belang is een gerecht« vaardigde voorkeur te geven aan de voort< brengselen van eigen bodem, en met waardec< ring wordt gewezen op het voorbeeld dat te» genwoordig door de Regeering in dezen wordt gegeven. Het artikel „De vrouw in de Nederlandsche Nijverheid", onderdeel van een serie artikelen over dit onderwerp, bevat ditmaal een bespre» king van het vraagstuk betreffende de verhou* ding tusschen den man en de vrouw als ar» beidskrachten. In de rubriek „In< en Uitvoercijfers" worden llitmaal belangwekkende cijfers gegeven om« trent den uitvoer van zinkverven en van ca» caopoeder in de laatste jaren. De bijdrage „Taylor, Minsterberg en de Psycho»techniek" is in de eerste plaats van be* lang voor degenen, welke belang stellen in het zoo belangrijke, doch lastige vraagstuk op web ke wijze men de meest daartoe geschikte werk* krachten krijgt voor een bepaalde werkkring, of met andere woorden hoe krijgt men den rnchten man op de rechte plaats. In „De Nederlandsche Margarine Industrie" MOrdt een aanvang gemaakt met een beschrij* ving van deze zoo belangrijke tak vain vader* landsche nijverheid. Van- de officieele berichten trekken o.a. dc aandacht de mededeeling betreffende het orga* niseeren van industrieele filmvoorstellingen door het Bestuur der Vereeniging; de opsom* rning van de verschillende uitgaven der Ver* eentgfcig; de rubriek „Arbeidsbemiddeling", ten doel hebbend diegenen behulpzaam te zijn, welke zich niet tot de Arbeidsbeurzen kunnen wenden; de „Exportrubriek" welke een uitvoe* rige lijst bevat van firma's in het buitenland, welke in verbinding wenschen te komen met Nederlandsche exporteerende fabrikanten; en de vermelding van die Nederlandsche fabri* kanten, welke gerechtigd zijn het wettelijk in* geschreven controlemerk „V. N. F." te voeren, ten bewijze, dat hunne artikelen Nederlandsch fabrikaat zijn. '&rv\ EEN GEVAARLIJKE PLAATS VOOR SCHEPEN IN DE MERSEY. Men is plotseling tot de merkwaardige ont* dekking gekomen, dat er in de Engelsche rivier de Mersey een plaats is, waar de scheepskom* passen volslaggn in de war raken. Men gelooft dat de oorzaakVaarvan een gezonken schip is, welks romp, of scheepstuig, sterk magnetisch is geworden. Geen enkel schip heeft daar den laatsten tijd schipbreuk geleden, doch er wordt op gewezen dat van magnetische invloeden geen sprake zou kunnen zijn wanneer niet een wrak in Noord*Westelijke positie lag en men acht het daarom waarschijnlijk dat een oud wrak, dat den laatsten tijd door den vloed in deze positie is komen te liggen, het onklaar worden van de kompassen voor zijn rekening heeft.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 10