||f «P 2 Aarzel niet langer „MY VALET from LONDON" I DepotBergerweg 5 Alkmaar: ft! M i -WATATREOELTN KERMTS 1924. De COMMISSAR1S VAN POLIT1E TE ALKMAAR maakt bekend, dat tijdens de kermis sledits een beperkt aamta! straator- gels of straatrmrziekcorpsen zulden warden toegelaten. Kunstenmakers, acrobaten, dfcrenvertoo- oirtgen, straatzangers, boeienkoningen, de- oenslikkers enz. worden beslist NIET op den openbaren weg TOEGELATEN. Verder wordt de aandacht gevestigd op de bepaling in de ARBEIDSWET, betrekkelijk jeugdig,e pers o e n, die luidt: Een jeugdig persoon mag geen arbeid ver- rkhten bestaande in gevaarlijke kunstver- richtingen en in het deelnemen aan kunctver- richtingen voor zoover dit gevaar opievert (de wet verstaaf onder jeugdige personen zoowel jongens als meisjes beneden 18 jaar(. Alkmaar, den 15den Augustas 1024. De Commissaris van Politic voomoemd, WALRAVEN. DE VREDESPRIJS-FILENE. Eenigen tijd geleden heeft de rijke Ameri- kaan Filene te Boston een prijsvraag uitge- schreven: Hoe kunnen de vrede en de voor- spoed in Europa het best door middel van In ternationale samenwerking worden hersteld? Deze vraag is voorgelegd aan de volken van Engeland, Frankrijk, Italie en Duitsch- land en voor ieder dezer landen is een prijs van 2000 pond sterling beschikbaar gesteld- In Engeland zijn ongeveer 4700 inzendin- gen ontvangen en ook uit andere landen wordt van een groot aantal inzenders gewag gemaakt. Men vindt de inzenders onder alle klassen en stand-en der maatschappij. Er zijn professoren onder zoowel als bankiers, advo- tens, joumalisten, kunstenaars, boeren, huis- vrouwen, enz. ,De oegekende belooningen en inzendingen zullen 15 Setpember bekend worden gemaakt door de jury; zij schijnen even interesant te zijnals die, welke indertijd zijn ingekomen op de Bok-prijsvraag. HET EINDE VAN EEN VERKWISTER. Dezer dagen is te Londen in armelijke om- standigheden in een gasthuis een man over laden, die op 25-jarigen leeftijd een erfenis van 50.000 pond sterling had ontvangen, welke hij er in 2 jaar heeft doorgejaagd. Zijn naam is Nixon Gray en hij is de zoon van den onlangs overleden luitenant-kolonel Nixon Gray en een achterneef van wijlen 'John Nixon, oprichter van Nixon's Navigati on Colliery. Laatstgenoemde overleed ongeveer 25 jaar geleden als mil'lionnair, terwijl luitenan-kolo- nel Nixon Gray eveneens als rijk man stierf. Bij zijn dood erfde de thans overleden Nixon Gray junior een vermogen van 50.000 pond sterling. Voordien was Nixon Gray mijn- ingenieur te Merthyr, maar nauwelijks had hij het sommetje van 50.000 pond sterling ontvangen, of hij gaf zijn positie op en be gon een leven van pleizier. Zijn geld ver- iween als sneeuw voor de zon en in twee jaar tijds hadden zijn „vrienden" en „vrien- dinnen" hem geheel kaalgeplukt. V MARS. De Londensche draadlooze diensf rneldt: Heden zal de plancet Mars dichter bij de aarde zijn dan in 100 jaar het geval is ge- weest en in de eerstvolgende 100 jaar het ge val zal zijn. Zij is dan 64 mi'lioen mijl van de aarde verwijderd. Er worden a'llerlei gis- singen gemaakt omtrent het al of niet aan- wezig zijn van eenig leven op deze planeet. In een persgesprek met de Daily Herald heeft sir Oliver Lodge, de bekende Engel- sche geleerde, doen uitkomen dat wanneer Mars het dicbtst bij de aarde is, de aarde rmzichtbaar voor Mars moet zijn, daar bei- den zidi aan de zelfde zijde van de zon be- vinden. Hij zegt dat het zuiver gissen is in zake het al of niet bestaan van levende do zens op Mars. Gedurende millioenen jaren waren er geen levende wezens van een hoogere orde dan repiielen op de aarde. Eerst in de laatste vijftig duizend of honderddui- zend jaar is de primitieve measch versche- nen. Dienovereenkomstig is het zeer onwaar- schijnlijk dat welke planeet men ook neemt, aldaar iets zal worden aangetroffen, dat op het menschelijke levea gelijkt. Dat er echter eenig soort leven op Mars bestaat acht hij zeer waarschijnlijk. Het is mogelijk dat in de eerst vol gende wekeni door de waamemers eenige verder^ gegevens worden verknegen, maar hij verwacht niet dat deze van sensa- tioneelen aard zullen zijn. Stadsnieuws lend dan de jaarTtjksche revennen van het ge- schonken kapitaal, toekwamen en volstaan kon worden met de revenuen ten goede te doen komen aan de gemeentekas en als ontvangst- post op de begrooting der gemeente te plaat- sen. Des heeren Dresch's opvattmg evenwel was, dat de gemeente Alkmaar wel is waar erfgename is, doch onder een bepaalden last en de baten der erflating boven het normale bedrag, hetwelk de gemeente jaarlijks over het Stedelijk Museum enz. uittrekt op de be grooting der gemeente, dienen te worden aangewend overeepkomstig de door den erf later daaraan gegeven bestemming. Tegen- over den ontvangstpost aldus meende hij moest ook een uitgaafpost staan tot een gelijk bedrag. De heer Dresch heeft gepoogd langs admin istratieven weg een uitspraak uit. te lokken, doch Ged. Staten van Noord-Hol- land berichten hem „overwegende dat, in- dien adressant zich niet kan vereenigen met de uitvoering door het gemeentebestuur van Alkmaar gegeven aan het testament van wij len den heer Bruinvis, hij zich met zijn be- zwaren tot den burgerlijken rechter zal kun nen wenden. Besluiten mede te deelen dat er voor hun college geen termijn zijn in dezen tusschenkomst te verleenen." De archivaris bibliothecaris-conservator q.q. zou dus op eigen kosten een civiel ge- ding tegen de gemeente Tree ten instellen! Hij betreurt ten zeerste, dat cone andere op- lossing in dezen niet mogelijk is! Van een scheiding tusschen oud- en nieuw- ste archief kon wegens gebrek aan ruimte nog geen sprake zijn. Intusschen schijnt de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er voor de zen tak van dienst een ruimere huisvesting zal komen. Nu de gemeente door aankoop ei gen ares is geworden van het belendend Han- ze-gebouw en den daarachter gelegen tuin zal het ongetwijfeld mogelijk zijn door verbou- wing als anderszins verbetering der locali- teiten door te voeren. De centrale verwar- mingsinstallatie is onvoldoende, zepwat een voorgenomen afdoende vernieuwing alleszins is toe te juichen. In den loop van het jaar heeft de brandweer er zorg voor gedragen dat het bluschmateriaal werd uitgebreid eii verbeterd; op de binnenplaats van het stad- huis is een nieuwe brandkraan met daaraan behoorende slangen aangebracht. In de zoogenaamde charter-kamer van het stadhuis bevond zich een aantal registers en bescheiden van de wijkmeesters en volkstel- ling- Een en ander verkeerde in zoodanigen ver- waarloosden toestand, dat de mogelijkheid niet uitgesloten zou zijn, dat deze voor veler- lei aangelegenheden belangrijke registers op den duur ernstig beschadigd of verioren zou- den raken. De archivaris achtte het raad- zaam alles over te brengen naar het archief- depot, waar het nu, geordend en geinventari- seerd, is opgeborgen. Krachtig wordt er ge- werkt aan de inventarisatie van de oude rechterlijke, notarieele archieven en de ker- kelijke doop-, trouw- en begraafboeken- Het geheele archief werd nog eens doorzocht voor aanvulliing der bij de uit het Rijksarchief fe Haarlem terug ontvangen series deelen op losse stukken opgemerkte lacunes. Verschil- lende reeksen deelen konden door den archi varis worden gecompleteerd. Daar de oude doop-, trouw- en begraafboeken ook te Alk maar verre van volledig bewaard zijn geble- ven, heeft de archivaris zich met een aantal kerkelijke gemeenten in verbinding gesteld, ten einde te trachten zekerheid te krijgen, dat in de kerkelijke archieven niets meer is ach- ter gebleven uit het tijdvak van voor 1811, hetgeen voor bedoelden inventaris van be- lang kon zijn. Bij de Ned. Herv. Kerk bleek nog een trouwboek van de Kaped Kerk te berusten be- treffende de jaren 16601671, in het archief der Ev. Luthersche gemeente kon nog een trouwregister van 17691806 worden opge- spoord, in het archief der pastorie op het Verdronkenoord werd een doop- tevens trouw boek over de jaren 18051846 der St. Lau- renskerk gevonden en kon worden gecopieerd. Deze aanwinsten zijn, dank zij de medewer- king der kerkelijke autoriteiten, niet anbelang- rijk. ARCHIEF EN MUSEUM TE ALK MAAR. Aan het verslag betreffende archief, mu seum en bibliotheek van de hand van den ar chivaris, den heer N. J. M. Dresch wordt ontleend, dat in het vorig verslag melding gemaakt is van de testamentaire beschikking van den oud-archivaris, den heer C. W. Bruinvis, waarbij bepaald was, dat de erf lating geschiedde „aan de gemeente Alk maar ten behoeve van het Stedelijk Museum in de eerste plaats ter bezoldiging van een ar chivaris-bibliothecaris-conservator". Over dfi interprctatie van genoemde testa mentaire dispositie is uitvoerig tusschen B en W. en den heer Dresch gecorrespondeerd. Het college plaatste zich op het standpunt, dat de gemeente Alkmaar erfgename is en de ba ten haar, als reeds een hooger bedrag voor den betrokken tak van dienst beschikbaar stel- Rechtzakeif. DE MOORD OP DEN ZANGER THYSSEN. Voor het gerechtshof ite Arnhem werd Don- derdag, naar de Tel. meldt, in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den 31-jarigen arbeider W. Jacobs, gedetineerd, beschuldigd van den bekenden Nederlandschen zanger dr. Jac. Thyssen op 6 Mei j.l. zwaar lichamtelijk letsel te hebben toegebracht, waarna deze ten gevolge van schedelbreuk'is overleden. Op 27 Mei is bekl. door de rechtbank te Am hem veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf. Beklaagde deelde mede op den bewusten avond dronken te zijn geweest. Wat toen ge beurd is, kan hij zich niet meer herinneren. Getuige a decharge, mej. A. v. d. H-, Nij megen, antwoordde naar aanleiding van een vraag van den verdediger, dat zij v. d. H.'s kleeren niet heeft gereinigd. Getuige a decharge J. v. d. H., schoenma- ker te Nijmegen, verklaarde, bij de vechtpartii te Kleef tegenwoordig te zijn geweest. Ook hij was vreeselijk dronken, zoodat hij zich niets meer van de zaak herinnert. Getuige a decharge Th. P., koopman te Kleef, legde goede getuigenverklaringen _af omtrent beklaagde, die hem vier jaar in zijn maar geef Uw kleedingstukken voor OmCHTBARE STOPPAGE j in bewerking bij Beurspassage 14 - Tel. 44915 Willemsparkweg 175 Tel. 20333 Gostoum chemisch reinigen model-persen 22.50 zaak had geholpen en steeds een goede werk- kracht was geweest. Verder verklaarde get, dat (de reeds gehoorde getuige a decharge) mej. A. v. d. H. thuis de kleeren van v. d. H. had gereinigd. (Mej. A. v.d. H. riep van het getuigen- bankje: „Dat is niet waar!") De president: „Heeft vd. H. u gezegd, dat hij aan de vechtpartij heeft deelgenomen?" Getuige: „Ja!" Getuige a decharge Th. P. Jr., Kleef, zei- de, dat v.d. H. ook aan hem had gezegd, dat ook hij: (v. d. H.) het slachtoffer badi gesta gen. De proc.-gen., requisitoir nernend, vond dat de getuigen a decharge geen licht in de zaak hadden gebracht. Kennelijk was aan 't licht gebracht, dat beklaagde's familieleden pogin- gen deden om hem uit de gevangenis te hou- den. Deze hebben gemeend, dat misschien ook v. d. H. 't gedaan zou kunnen hebben. Spre- ker achtte het feit een brutaal stukje en me- moreerde het gebeurde. Het 'kind van Dr. Tijs- sen was ziek. Toen's nachts het dronken ge- zelschap zijn woning passeerde, ging Dr. Thyssen naar buiten en verzccht hen stil te zijrt. Hij werd echter aangevallen en mishan- deld. Enkele dagen later is hij overleden. Spreker achtte het deugdelijk bewijs gele- verd tegen den beklaagde, die reeds 17 von- nissen achter den rug heeft en hij eischte be- vestiging van het vonnis met aftrek van pre- ventief. De verdediger, Mr. Wolf, ving zijn pleidool aan met er op te wijzen dat wij weinig hebben aan de processen-verbaal van de strafzaken van de rechtbank. Pleiter vond dat het psy chologische van het geval niet in aanmer- king was genomen. Verder meende pleiter dat Dr. Jac. Thyssen onvoorzichtig had gehan- deld door een grooten herdershond tegen het gezelschap op te hitsen. welk feit gebleken is uit een schriftelijke verklaring van de dienst- bode P. Pleiter achtte de straf van 4 jaar te zwaar daar beklaagde geen opzet had ge- had zoo'n slag toe te brengen. Pleiter vroeg een Iichtere straf. Uitspraak over 14 dagen. Tooneel. Sherlock Holmes Jr.: Ze gaat visschen. 'Jeugdige Watson: Waarvoor dient dan 4at badpak? Sherlock liohnes Jr.; Dat is het aas. (Life) Lastiffe passagier: Zeg, kapitein, ik ben al massa's keeren der aaan overgestoken, bij allerlei weer, maar ik kan me niet herinneren, me ooit zoo zie't te hebben gevoeld. Hoe zou dat komen? Kapitein: Slecht geheugen. (Punch)' I Er is nooif 'n man geweest van bijna tachtig, die zoo vol was van toekomstmu- ziek en van levenskracht straalde als hij, Zooals ik voorzien had gebeurde. Oorsprcn- kelijk wilde hij dat niemand1 't nieuwe stuk zou' lezen, voor't verschenen was. Maar dan was't de een wiens oordeel Bjornson graag zou weten, dan weer 'n ouden vriend (of 'n jonge vriendin) die hij graag't genot gunde van't stuk te voren te lezen. En 'm stapel briefkaarten bracht' de eene boodschap na de andere. „Beste kerel, je moet die of dien 'n afdruk sturen. Maar schrijf er „strikt ver- trouwelijk" op." Daar tusschen kwamen weer brieven en briefkaarten met half grappige, half emstige opmerkingen om een of anderen zin of uit- drukking te veranderen; de eene keer had Karolini (z'n vrouw) bedenkingen geopperd, die andere maal waren 't Bjorn of Dagny (z'n kinderen) die vonden dat deze of gene uitdrukking verkeerd begrepen zou kunnen worden. Ik neem uit de stapel bulletins en dagor- ders wat voor de hand komt Een paar dagen nadat Ejornson de eerste afdrukkeni ontvangen had, schrijft hij: „Ja, nu hd> ik't stuk nog eens over „gelezen, ik gelcof je direct dat er wat op „aan te merken is. Maar je kunt voor ze- „kerheid nog eens 'n exeaplaar sturen aan „Karel Naerup. „Denk dan nog om't volgende: Zoodra ,,m'n corredies ontvangen zijn stuur er „dan een aan Bjorn en aan Dr. Elias. Op „beide schrijf jestrikt vertrouwe- „lijk". Ook een aan Oollin, privaatdocenf, ,,Slemdal bij Chrisdania." 'n Paar dagen later: „Michaels van den Kc-ninklijken Schouw- „burg te Stockholm heeft mij om 't stuk „gevraagd. Stuur hem 'n exemplaar met ,,'t bekende opschrift. Ook aan Krag, de „directeur van den Noorschen Nationalen „Sdiouwburg". Op 6 Mei komt de laatste briefkaart uit Parijs. 't Behandelt o.m. de kwestie hoe Bjornson staat tegenover de opvoering in het Koninklijk Deensch Theater. Dan maakt hij weer grapjes over de tyrannic van zijn kin deren en eindigt met „Ik ben op m'n cuden dag weer onder „den pantoffd gekomen. Voor de rest ben „ik in uitstekende stemming. Was jij maar „hier." J. B. B. P.S. „De kastanjeboomen bloeien in de „Avenue Latuga. Romana en asperges „iederen dag. En dder en champagne over- „al waar wij worden geinviteerd." Half Mei is Bjorson in Berlijn. Hier heeft hij't geluk dat Dr. Elias met evenveel en- thousiasme over z'n stuk spreekt als hij, Bjorn, Herman Bang en Karl Naerup en dat Fischer de uitgever een contract met hem sluit voor de door Dr. Elias verzorgde uit- <zave van zijn verzamelde werken. Tusschen al die beslommcringen door vindt Bjornson nog tijd notitie te nemen van 't groote persoonlijke verdriet, dat den direc- teur van't hotel waar hij woont plotseling getroffen heeft. Hij schrijft mij er over, om dat hij weet dat ik altijd in't zelfde hotel logeer en de directeur een Zweed is, dien ik ken. Een paar dagen later is Bjorson te Kopen hagen. Hij verbaast iedereen door z'n vitaili- teit; hij lijkt vernieuwd verjongd. Daarna reist zij naar de badplaats Lar- vik en wordt plotseling overvallen door 'n emstige ongesteldheid. Maar door z'n 'bijna phenomenale kracht komt hij de ziekte te bo ven. Hij gaat naar z'n oude geboorteplaats Aulestad.Hij schrijft nieuwe gedichten, maakt 'n Cantate af, ontwerpt nieuwe wer ken en dan kemt de dag dat Als de jonge wijn blceit wordt opgevoerd. Wat 'n gezegen- die benijdenswaardige ouderdooi. Land- en Tninboaw. VOOR KLEINE TUINEN. Vooral onder de bolgewassen vinden we tal van planten, welke voor de versiering van onzen tuin van veel waarde zijn. Tot deze groep behooren voor jaar-, zomer- en najaar- bloeiers van verschillentw hoogte, bloem- vorm en icleur. Enkele soorten kunnen nu geplant wcrden en zullen nog dit najaar, het volgend voorjaar of wel gedurende den volgenden zomer bloeien. Op deze soorten1 wilden we hier de aandacht vestigen. Zoo planten we thans herfsttijiloozen „Colchicum autumnale" en herfstcrocus „c Crocus specio- sus", „C. longiflorus en „C. sativus". Betde gewasjes 1015 c.M. hoog. Een eenigs- zins vochtige zandgrond is voor Oolchiami gewenscht. Men plant ze op een afstand van 1520 c.M. en ter diepte van 10 c.M. De najaarscrocus moet 810 c.M. van elkaar staan, ter diepte van 58 c.M. Beide gewas jes komen het mooist uit voor en tusschen lage heesters, op een rotspartij of in het ga- zcn. Ook de in het voorjaar bloeiende „Crx>- cus vernus", alsmede Narcissen worden thans reeds aangeplant. De plantafstand voor Narcissen is 1217 c.M., de bollen ko men 1012 c.M. onder den grond;. Narcis sen zijn vooral aan den voorkant van hees- tergrcepen op hun plaats. Evenals voor-; gaande, zijn ze ook voor eenigszins bescba- duwde plaatsen zeer geschikt. Een der mooi- ste bolgewassen zijn wel de lelie's. De bloei- tijd'der verschillende soorten valt van Juni-— September. De vroegstbloeiende kunnen no de later bloeiende over eenige weken geplanf worden. Lelies verlangen, vooral wat hun' voet betreft, een koele-standplaa-ts. De hooge soorten kunnen met succes aangeplant wor den tusschen rhododendron en soortgelijke groenblijvende planten. Ook in borders zijn ze goed op hun plaats, wanneer men maar zorgt, dat hun voet beschaduwd wordt door andere planten. De meeste soorten' verlangen een vo-edzamen, humusrijken, vochthouden- den grond. Daar de meeste soorten boven den bol, aan den stengel, wortels vormen, plant men ze vrij diep, b.v. 1012 c.M. Verschil lende soorten verlangen een winterdek, b.v. een laagje droge turfmolm is daartoe zeer geschikt. Gemiddelde plantafstand kan zijn 1525 c.M. Mooie soorten voor tuinbeplan- ting zijn: Lilium candidum Madonnalelie), L. tigrdnum (tijgerlelie), L. croceum, vroeg bloeiende, oranjekl. lelie, L. umbeilatum, la ter bl. oranje kl. lelie, L. speciosum, waarvan witte, roze en roode varieteiten bestaan. De blcemen zijn mooi van vorm en welriekend1. Probleem No. 12 van S. Loyd. V::M mi WM Zwart: Kf7 Lh8 pi e5. Wit begint en geeft mat in 2 zetten. Probleem No. 13 van S. Loyd. Wit: Kb5 Df3 TI4 en g3. Zwart: Khl Dg2 Tg5 pi f5, h3 en h2. Wit begint en geeft mat in 2 zeten. Instruclie: Een korte beschouwing van dit probleem leert ons: lo. De witte dame mag niet op f3 geof- ferd worden, daar dan geen mat kan volgen, welke torenzet wit van tevoren doet. Zij moet dus f3 verlaten. 2o. De witte dame moet de zwarte gepemd houden, daar deze anders tot schaakjes geven overgaat. M.a.w.: de witte dame moet op den diago- naal hia8 blijven; g2 en e4 komen niet m aanmerking wegens hg2: en fe4: Op d4, c6 keeren IETS OVER BJoRNSON TIJDENS HET ONTSTAAN VAN „ALS DE JONGE WIJN BLOEIT", DOOR PETER NANSEN. Dit is geen kritiek die ik schrijven ga. De vertooning van „Als de jonge wijn bloeit" heeft zoowel te Kopenhagen als te Christiana veel succes gehad en reeds nu zijn er honder. den recensies geschreven, terwijl duizenden le. zers instemmen met hun bewondering voor den 77*jarige, die zoo'n frisch blijspel, sprankelemd van jeugd en toch met zulk een emstigen on» dergrond heeft kunnen schrijven. Nog meer dan de meeste anderen ben ik onder de beko* ring gekomen van Bjomson's laatste tooneel* werk. En nu wil ik gaame de lezers van dit ar* tikel vertellen, hoe sympathiek, hoe vol jong enthouaiasme, hoe opgewekt en geestig de 77* jarige schrijver was, terwijl hij met zijn blijspel bezig was en nadat hij het had afgemaakt. De indiscretie, waaraan ik mij schuldig maak door 't gedeeltelijk publiceerea van Bjomson's brieven, zal hij met z'n breede op* vattingen -mij wei wiilen vergeven, evenals hij mjj ofschoon met gefronste wenkbrauwen en plechtige stem maar met ondeugende oogen, 't rooken van te veel ciga rotten en m'n voor* liefde om whisky te drinken vergaf. Ik ga terug tot Februari van 't jaar 1909. Bjornson die bij z'n dochter Dagny in Parijs ziek had gelegen, had z'n nieuwe stuk weer on* der handen genomen. Op 23 Februari stuurde hij mij dit epistel: „Ik ben gelukkig al weer zoo ver, dat ik „voor den middag weer 'n paar uur werken „kan. Mijn hand doet nog wel pijn, terwijl ik „schrijf, maar daar ben ik al aan gewend. „Maar nu heb ik dezen tegenslagWij „wonen in de Avenue Ingres bij de fortifica* „ties, in 't bosch mag ik haast zeggen. De „straat heet naar den grooten schilder en ,,'thuis waarin wij wonen heeft hij zelf ge* „bouwd. Wij wonen bij onze dochter in en „hebben de prachtige vertrekken die hij be: „woonde. Maar na verloop van tijd schijnt ,,'t huis verkocht te zijn en toen hebben ze „er eenige verdiepingen opgezet Deze ver* „bouwingen zijn zoo goedkoop mogelijk ge* „schied, zoodat 't huis ontzettend gehoorig „is. Als de menschetn op de tweede verdie* „ping door de kamer loopen, hooren wij dat. „En 't is een pension notabene. De rest kun „je denken; natuurlijk 'n piano vlafc boven „mijn werkkamer. Van den vroegen morgen „af studeeren de pensiongasten piano. Mijn „dochter heeft hen herhaalde malen dringend „verzocht tenminste 's morgens tusschen tie* „nen en twaalven toonladder en dergeljjke „vriendelijkheden na te laten; ik heb 't zelf „gevraagd en wel op m'n vriendelijkste om „niet te zeggen onderdanigste manier. Maar „daar is 'n klein duivelinnetje, dat 't maar niet opgeeft. Zij schijnt er piezier in te heb* ben om te hinderen en te plagen. Ik zou wel „eens wiilen weten van welke nationaliteit zij ,,is. ,,'nFrancaise is 't natuurlijk niet; <fie zou „zoo onwelwillend niet zijn. 't Gevolg is, dat „ik met m'n werk natuurlijk sleoht voider' Zoo somber als die laatste dagen van Febru* ari waren, zoo somber was ook zijn stemming echter toch weer niet, dat er niet nog altijd lust overbleef om leuke dingen te zeggen! Maar reeds den 2en Maart is de lucht weer on* bewolkt Bjornson geeft dan, natuurlijk op een van die open hriefkaartjes <Be zijn speciabteit zijn, 't volgende bulletin uit: „Ik heb vandaag de kamer omksr onze ge* „kregen er kan dus werken. „Het tweede is af. 'nLang bedrijf. Heele „stuk klaar in Maart. 't Gaat prachtig. Stem* „ming uitstekend. Toen ging het werk goed voort; de goede stemming bleef aanhouden en den lien April deelde de schrijver mede: „Beste Kerel, morgen, 2en Paaschdag, „stuur ik't stuk. Vandaag kan't niet, omdat „ze uit zijn. Laat alles liggen alsjeblieft en „lees't achter elkaar uit en zeg dan je eerlij* „ke meening". Dan volgen nog instructies, dat *t stuk dade* lijk gezet moet worden en wel in 't Noorsch. 't Zal den lezer en niet 't minst Bjornson wel interesseeren te vememen dat hij als hij in een slcchte bui is Dcensch schrijft; is hij echter goed geluimd dan schrijft hij Noorsch. Ten* slotte nog't verzoek hem twee proefdrukken te sturen, een voor eigen gebruik en de andere voor den vertaler. De brief eindigt met den uitroep ,,'t Is hier goddelijk zomer!" Ik haast mij er bij te voegen, dat ik er met die twee proefdrukken niet in gevlogen ben. Uit ervaring wist ik al wat later gebeuren zou en bestelde er tlen. Spoedig zou blijken, dat driemaal zooveel nog niet genoeg geweest was. Ik kreeg dus't stuk 15 April, las het in twee uur en telegrafeerde direct na m'n eersten in* druk. Den 16en antwoordde Bjornson al met 'n brief van te intiemen inhoud om dien te pu* bliceeren. Hij was vol humor en sprankelde van levensvreugde of 'n jongen 'm geschreven had. Wij kregen, zooals ik zei, 't manuscript Don* derdags. Om 4 uur had ik't gelezen en 'n half, uur later was 't op de drukkerij van Bagga. Onze Noorsche boeken worden anders altijd in Noorwegen gedrukt, maar ik wist hoe Bjornson er naar verlangde z'n nieuwe stuk gedrukt te zien en wilde geen oogenblik verioren laten gaan. Er is niemand onder mijn kennissen, die zoo dankbaar is voor kleine diensten als hij. Hij bezit de zeldzame gave iemand zoo te be* danken dat men 't gevoel heeft een groote be* looning te krijgen. Allen die met hem in relatie staan weten dat. Vooral z'n drukkers. De drukkerij Bagga liet dus al 't andere werk lig* gen en speelde 't klaar om Bjomson's copie in vijftien vellen van Donderdag tot Maandag* morgen niet alleen te zetten maar ook zorgvul* dig gecorrigeerd af te leveren. Van dien datum tot half Mei toen Bjornson Parijs verliet, om over Berlijn naar huis terug te keeren, bracht de post me minstens twee maal 's weeks brieven of kaarten van hem. b c d e f Wit: Kd6 Dh4 Te8 pi e4.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 11