Maar Tram, Taten tvfj geregield vertellen. Na een Faveur-marsch en -en ouverture door het uitstekende orchestje onder lciding van Leu is Noire t kwamen „The four Vree's" twee dames en twee heeren Romeinsche marmergroepen en gymnastische oefeningen uitvoeren. Een verrassend numrner, dat een goede inzei bleek van een gced geheel. Les Miro's dame en heer brachten allereersi een nummertje xylcphoon ten ge- hoore, dat hun muzikale talenten demon- streerde. Daarna volgden muzieknummers op bijzondere instrumenten, die deze artistea zelf hebben vervaardigd. Hoc lief klonk het klokkenspel, hoe melodieus do otrijkmuziek met vier strijkstokken en hoc verrassend was her numiner op de gewene stalen buizen, die „Les Miro's" met handschoenen aan be- werkten En toen kwam Lou Bandy, overbekend als humorist en conferencier, vertellen, dat Faveur in Ailfanoar er in moest en er in zou. En nogmaals hij heeft gelijkEn voor een groot gedeelte zal dat aan Lou Bandy zelf te danken zijn. Zijn leuke tiedjes wij noemen b.v. de parodie op „Het fierc schooiershart en zijn gezellige praatjes en zotte uitvatkn en grappen zullen hem ook hier populair maken en, met hem, het Variete- iPaveur. Na Bandy's optreden kregen we het nurn mer „GrazieUa's". Wij hebben meermalen staaltjes van dressuur gezien en wel sterke staaltjes ook, maar dit overtrof alles op dit gebied. Wij hadden nooit kunnen denken dat een papagaai zoo is te dresseeren, dat zij op commando eenige achterwaartsche salto mortale's maakt; dat een andere een carous- sel op gang maakt, terwijl een tweede en een derde, respectievelijk bekken-slaan en orgelspelen; dat een kakatoe kan fietsrijden; datmaar genoeg. Het eene is al ver- bazingwekkender dan het andere. Men moel het zelf maar gaan zien om te constateeren, dat wij niet overdrijven. Louisette en Armand zijn twee pracht-ar- tisten, wier optreden eigenlijk veel te kort duurde. De eerste heeft zoovele talenten en ze weet zoo netjes het publiek in te palmen met een vroolijken lach en cen aardig praat- je, dat het wel leek of ze gewoon niet weg mocht gaan na haar optreden, zoo verbazend lang bleef het applaus aanhouden. 't Scheen wel of men bezig was den boel af te breken. Dit duo zal voorgoed gegrift blijven in het ge- heugen van alle Alkmaarders, die ook maar eenigszins talenten weten te waardeeren. De „Three Edith Sisters", electrisch bal let, stond er voorts op het programma. Al- weer iets waarbij men perplex is over zoo- veel schoons. Welk een sChittering van licht tijdrns het optreden der drie danseressen, welk een feeerieke aanblik als alle lichten plotsc- ling uitgingen en de danseressen-zelf geheel verlicht waren in alle denkbare kleuren! Er was slechts een roep: onvergeiijkelijk mooi! De kunstwielrijder Dicky Paulton slaat een record op dit gebied. Ziin prestaties zijn van dien aard, dat er ook alweer geen verge- lijking te maken valt met zijn collega's. Dit nummer is af. Het laatst van het programma dat geen einde schijnt te nemen is de onbreekbare man met zijn stoelen en tafels, Paul Opel. Wat deze allemaal laat zien waarbij hij zich tevens een geboren komiek foont is niet te beschrijven. Hij vaW, onverschillig van welke hoogte, zander zich te bezeeren, staat weer op, valt weer en het blijft een valpartij, die een schaterlach verwekt. Een finale „Tot weerziens" besloot den avend, die van het begin tot het eind een ver- rassing was. Wij kunnen onze lezers niet naar Faveur steepen, alleen kunnen we zeggen: maar dan ook met den meesten klem gaat toch vooral een avond naar Faveur en lacht en geniet! Schouwburg Harmonie. Het Schouwtoeneel. 'I Krokodilletje. Saly- rieke grapperij in drie bedrijven van Karl Strecker. Voor een uitverkochte zaal gaf het Schouwtooneel gigterenavend zijn openings- voorstelling en zij, die vooral gekomen wa ren om weer eens te genkten vai. het kostelijk spel van Jan Musch, hebben het zeer zeker uitmuntend getroffen. Want het stuk heeft zijn succes te danken aan Musch, die de rol van Hugo Huschke, den brutalen gladden in- breker, op eenige wijze vervult. Na een feestje bij Edmund Philips, een geacht ingezetene van een Duitsch stadje, komt daar onvenvachts een inbreker op be- zcek, die blijkt Philips twaalf jaar geleden als ccmpagnon-inbreker te hebben gekend. Hugo eischt zijn rechtmatig deel op. Ed mund weet hem weg te krijgen, door hem een mooi inbreekzaakje aan de hand te doen. De diefstal gelukt en de buit wordt geborgen in de city-bag van krokodillenleer, eigendom van Mevr. Philips. Deze city-bag had op Huschke dadelijk een prettigen indruk ge- maakt. Als Hugo achiervolgd wordt geeft hij tasch met inhcud aan Philips in bewaring. Deze gaat er op slapen, doch zijn vrouw haatt hem weg, en geeft de tasch aan den commissaris, die met haar zal vluchten. Philips ontwaakt en mist zijn tasch. Eindelijk komt de commissaris er mee aan en geeft hem aan Huschke, in wien hij een verzekerings- agent mieent te ziien, cm hem naar't station te brengen. Daar worden dief en tasch aange- houden, maar de handige Hugo weet toch ten slotte nog, dank zij den burgemeester en den dwazen commissaris, met zijn geliefd krodc- dilletje te ontsnappen. Eenige diepte moet men in deze dwaze ge- schiedenis niet zoeken. De personen zijn kluclit- en blijspelfiguren, maar het geheel amuseert uitsiekend. Prachtig is de entree van Musch in 't 'erste bedrijf als de bocf, die zich zeker de meerdere voelt van zijn vroegeren collega, die natuurlijk voor onthullingen bang is. Het tooneel in het tweede bedrijf, waarin luschke als gentleman gekleed, den com- nissaris 45 mark afzet is schitterend en ver- wierf een applaus bij cpen doek. Zeldzaam handig, zooals Musch zich door de moeilijk- ste tafreelen heens'aat en hij lanceert de gecstige dingen voortreffelijk. Als hij b.v. in 't eerste bedrijf spreekt over een fotograaf, zegt hij„'t Is een bepaald een klein manne- tje, waar'hij zet zelf op zijn deur „fotogra- fie". (Klemtoon op „gra"). Er zijn in 't stuk moeilijke tooneelen (zoo b.v het drukke tafreel bij 't begin van hot stuk) die echter door zeer vlot sa- menspel geheel tot hun recht komen. De per sonen, die naast Musch dit blijspe! vertolk- ten, hebben gced werk geleverd. v. Staal- duynen had de Excellence aardig ,c-ypeerd Stinc v. d. Gaag was een echte cxccntrieke doch:er en echtgenoote, terwijl Enny de Leeuwe heel pittig de tweede dochter van den burgemeester gaf. Ezerman gaf deze magistraat cp zijn bekende komische wijze. Pierre Mols legde het er wel wat dik op en maakte van den commissaris een wel wat malle figuur. Hieel aardig was A. Hooykaas als Wetzel, den adjunct-inspecteur. Verdien- stelijk gespeeld. Co Balfcort kon ons als Ed mund Philips minder bekoren. De kleinere rollen werden op voldoende wijze vertolkt. Wij twijfelen niet of hetzelfde succes van Zondag, zal ook hedenavond den kleinen kro- kodil en den handigen bandiet ten deel val- len. Morgen Dinsdag volgt dan het mooie era- stige stuk van Bluavente, getiteld De Passie- bloem. Twee straatzangers werden gistermorgen in de Forestussiraat opgepikt, omdat zij zan der vergunning men weet, dat dit jaar geen dergelijke menschen worden toegelalen aldaar aan het zingen waren. Op het po- litiebureau moesten zij verantwoording af- leggen. Buitenland NA HET LONDENSCHE ACCOORD. Rijkskanselier Marx legde Zaterdag in den Rijksdag de volgende verklaring af: De rijksregeering verschijnt voor u, om u het resultaat der Londensche conferentie voor te leggen en uwe goedkeuring van de Londensche besluiten te verwerven. Het deskundigen-rapport werd door de rijksregeering beschouwd als de geschiktste grondslag voor een oplossing der schadever- goedingskwestie. De meerderheid van het Huis billijkte deze verklaring. Dat dlaar- tegen ook ernstige bezwaren te berde waren te brengen, werd door mij nooit ontkend. Met nadruk heb ik daarom in de slotzitting der conferentie deze bezwaren onderstreept. De besluiten, die wij heden zullen nemen, en die de machtiging beteekenen tot uitvoering van het rapport, hebben een verder gaande betee- kenis dan het vroegere besluit, waarbij het Dawes-rapport als basis voor de oplossing van het reparatievraagstuk werd aangeno- men. Thans gaat het er om, in^temming te betuigen met de wetsontwerpen, die ingrij- pende veranderingen in het Duitsche rijk veronderstellen, ja, op een punt zelfs een af- wijking van de bepalingen uit de rijksgrond- wet vereischen. Het is heden dus zaak, een grootere ver- antwoordelijkheid op u te nemen. De rijks regeering zal het zich tot plicht rekenen, het materiaal zoo uitvoerig mogelijk te verstrek- ken en stelt er prijs op, op alle vragen ant- woord te verstrkken. Wij gaan niet prat op het succes, dat wij te Londen hebben bereik. Wij zijn er ons van bewust, dat de arbeid te Londen niet van dien aard was, dat hij groo- te resultaten had kunnen bereiken. Het rap port der experts is voor het Duitsche volk in zijn wezen even weinig verkwikkelijk als het ons opgelegde verdrag van Versailles. De taak der Duitsche delegatie te Londen be- stond slechts hierin, dat zij streefde naar verlichting van de lasten en verhoudingen schiep, om de uitvoering van het rapport op de dragelijkste wijze te verzekeren. Ik meen te mogen constateeren, dat de Duitsche dele gatie te Londen in geen geval een verslech- tering tegenover den huidigen toestand, daarentegen in menig opzicht wel een verbe- tering bereikt heeft. Wij hebben geen oogen- blik geaarzeld met alle openhartigheid de Duitsche gedachte naar voren te brengen; een groot deel van onze tegenvoorstellen werd door de geallieerden als rechtmatig er- kend en als verandering der genomen beslui ten aanvaard. Het is mij een behoefte, ook op deze plaats de objectieve en onpartijdige leiding der con ferentie door een Engelschen premier te er- kennen. Ik stel er prijs op, te constateeren, dat het in de pers geuite verwijt, dat de Duische delegatie te Londen voor 'n ultima tum is geplaatst, volstrekt ongegrond is. De besluiten der ^conferentie zijn voor Duitsch- land ongetwijfeld een zware last, maar zijn toch niets anders dan uitwerking van den verloren oorlog. Maar desniettemin beteeke nen zij in vergelijking tot den tot dusver heerschenden toestand een vooruitgang. Gelijk aan het geheele Duitsche volk lag ook aan de Duitsche delegatie het naast aan het hart de zorg, om Duitschland van de bezetting der vreemde troepen te bevrijden. Wanneer ons streven niet het resultaat heeft opgeleverd, dat wij beoogden, dan is zulks in de eerste plaats aan de omstandigheid toe te schrijven, dat den partijen te Londen in vele richtingen „halt" geboden was. Ik denk hier in de eerste plaats aan het probleem der in- tergeallieerde schulden. Maar wij wisten toch door te zetten dat te Londen over de mi- litaire ontruiming der bezette gebieden on- derhandeld werd. Het is ons niet gelukt de spoedige militairj ontruiming der naar onze overtuiging in strijd met het verdrag bezette gebieden binnen den door het geheele Duit sche volk verwachten korten termijn te berei ken. Onze rechtsopvatting wordt daarin nog steeds door de Engelsche regeering gedeeld. Wanneer wij ons desondanks met door den nood geboden concessies hebben accoord ver klaard, werden wij daartoe gcdwongen, door de erkenning, dat wij bij afwijking van die concessies een groot aantal onzer verdrukte landgenooten in hun hocp op spoedige bevrij- d'ing zouden hebben bedrogen en bovendien het economisch resultaat der Londensche conferentie in zijn geheel in gevaar hadden gebracht. Onze delegatie was na lange overweging, en na uitputting van alle te harer beschik- king bestaande middelen, de overtuiging toe- gedaan dat de afwijzing der Fransch-Bel- gische concessies in de ontruimingskwesties voor onafzienbaren tijd een vers lech tering der verhoudingen in de bezette gebieden zou hebben veroorzaakt en dat tevens een drage- lijke oplossing van de herstel-kwestie voor onafzienbaren tijd zou zijn uitgesteld. De verantwoordelijkheid daarvoor hebben wij niet op ons kunnen nemen. Ons streven om een etappen-gewijze ont ruiming van het Roer-gebied te verkrijgen werd door Herriot nadrukkelijk van de hand gewezen met het betoog, dat bij een vaststel- ljng van etappes en termijnen de door hem ernstig gewenschte ontruiming van het ge heele Roergebied zou worden fcemceilijkt, ja wellicht gelieel onmogelijk genaal, Dc Duitsche regeering, die de aldus geifoiTen regeling der ontru 1 mingskwestic niet als de- finitief beschouwt, ja, het veeleer thans als haar ernstigste taak opvat, ook de door Her riot in het uitzicht gestelde snellere en vol- komen ontruiming van het Ruhrgebied en van de andere sanctie-gebieden te bereiken vertrouwt gelijk van zelf spreekt, ook thans nog, dat een bevredigende regeling der ont- ruimingskwestie en de bevrijding van de be- volking der wederrechtelijk bezette gebieden wellicht spoedig zal verwezenlijkt worden, wanneer op basis van het rapport der experts en van de besluiten van Londen de regeling van het herstelvraagstuk en daarmee hope- lijk ook de pacificatie van Europa is inge- leid. Een uiteenzetting van de details mag ik wel aan de desbetreffende ministers overla- ten. Het zij mij slechts vergund, u het geheel ter aanneming aan te bevelen en ten slotte de gedachte uit te spreken, die bij u besluiten de aandacht moge vinden die haar toekomt. Dat is de gedachte aan het ernstige alterna- tief, waarvoor wij staan: wat gebeurt er bij verwerping der overeenkomsten van Lon den; welke gevolgen moeten-wij voor ons volk en onze huishouding verwachten, wan neer de te Londen bereikte regeling niet tot werkelijkheid wordt, maar de tegenwoordige toestand voor onbepaalden tijd voortduurt? Ik zeg met opzet, voor onbepaalden tijd", want het kan voor dengeen, die den tegen- woordigen toestand der wereldpolitiek over- ziet aan geen twijfel onderhevig zijn, dat de Londensche conicventie een kans heeft gebo den die niet licht zal tevugkeeren. De boven alle verwacf ng uitgaande om- keer in de Amerikaamsche pohtiek, die na de groote reserve der laatste jaren weer heeft besloten, onder de banier van het Dawes- rapport tot actieve deelneming aan de Euro- peesche probleinen, dreigt op nlets uit te loo- pen, wanneer de banier van die nieuwe marschrichting door een der voornaamste betrokkenen in Europa van de hand wordt gewezen. Het had niet veel gescheeld of het spook der intergeallieerde schulden had reeds de Londensche besprekingen doen mis- lukken. Slechts door compromissen is het ge lukt, dit gevaar te bezweren. Maken wij de te Londen samengekneopte banden weder los, dan verheft dit gevaar opiyeuw het hoofd eh dan zijn de gevolgen in het bijzonder op de houding van Amerika waarvan het eco nomisch lot kan Europa afhangt, niet te overzien. Op dit gevaar te wijzen en tot alle partijen' van dit Huis de ernstige vermaning te rich- ten, zich welbewust te zijn van de verant woordelijkheid voor de te nemen beslissing, beschouw ik als mijn hoogsten vaderland- schen plicht. Die het voor zijn geweten en voor het Duitsche. volk meent te kunnen ver- antwoorden op dit oogenblik van beslissing over Duitschlands lot voor jarenlang de uit voering van het rapport der experts en van de overeenkomsten van Londen te verhinde- ren, heeft den ernstigen en heiligen plicht in deze stonde van verantwoording een anderen weg te wijzen, die ons volk uit zijn econo- mischen en financieelen nood kan redden en ons de bevrijding der bezette Duitsche ge bieden verzekert. Deze weg moet echter ook dadelijk bewandeld kunnen worden en moet kort zijn, anders zal hij Duitschland ten ver- derve voeren, want de verwerping van het verdrag van Londen beteekent in ieder geval al dadelijk de vernieting van alle hoop, die het Duitsche volk, in het bijzonder onze broeders in het bezette gebied koesteren. In dustrie en landbouw zullen nicer nog dan tot dusver onder een voortdurend toenemenden credietnood te 1 ijden hebben. Of onze bloedelooze huishouding, onze tot dusver moeizaam omhoog gehouden valuta, niet een nieuw vernal tegemoet gaan, is een bange vraag. Een toenemende werklooheid, een algemeene nood van breede massa's van ons volk echter, zullen zeker het gevolg zijn. Op het bezette gebied zal de vreeselijke mil- litaire druk onverminderd blijven rusten, de afsnoering der bevolking zal verder in stand gehouden worden. Flonderden gevangen Duitschers, die zich voor hun vaderland op de bres hebben gesteld, zullen in de gevange- nissen versmachten. Aan vele'doizenden uit- gewezenen zal de terugkeer naar het vader land ook verder ontzegd blijven. Een vreeselijke verantwoordelijkheid rust thans op den Rijksdag. Zijn beslissing zal naar mijn vaste overtuiging voor Duitsch land zegen of vloek beteekenen. Het geheele Duitsche volk en de geheele wereld richten hun blik op ons. Het bezette gebied, waar- naar ons aller vurigste wenschen uitgaan, heeft zijn wil bekend gemaakt en zijn hoop is ontwaakt; deze mag niet bedrogen worden. De economische commissie voor het bezet te gebied heeft aan alle fracties van den Duitschen Rijksdag een telegram gezonden, waarin verwezen wordt naar het besluit van de vergadering van vertegenwoordigers van htdustrie en handel om zich uit te spreken voor aanvaarding van het Londensche- ver drag, terwijl verder de verwachting wordt uitgesproken dat een volksvertegenwoordi- ging welke zich verantwoordelijk gevoelt voor de belangen van het volk, rekening zal houden met de verlangens van het bezette gebied. Bij den Duitschen rijksminister van bui- tenlandsche zaken is het volgende telegram ontvangen van het Roode Kruis te Lunen: Honderden wegens Duitsch-nationale propa ganda in de Fransche gevangenis te Dort mund verblijvende gevangenen dringen op aanneming van het verdrag van Londen aan. De Fransche Kamer heeft gister de discus- sies over de Londensche conferentie gesloten. Een motie van vertrouwen in dte regeering werd aangenomen met 336 tegen 204 stem- men. Vandaag zal de Kamer het verdrag van Lausanne bespreken. De Senaat zal morgen bijeen komen om de Londensche overeenkomst overeenkomst te bespreken. De Duitsch-Nationalen volharden in hun afwijzende houding. In de Duitsch-Nationale fractie schijnt echter geen eensgezindheid van meening te bestaan. Het verluidt dat Admiraal Von Tirplitz zich voor aanvaar ding der Londensche overeenkomst verklaard zou hebben. Zaterdag ziin in de Fransche Kamer de laatste interpellanten aan hef woord ge- weest. Dubois, de oud-voorzitter der Com missie van Hcrstel, het eerst. Op hem volg- R -Jminister*voor de Bevrijde Gebie den in het eerste kabinet-Poincare en Marin, mini:.or voor.de Bevrijde Gebieden in het tweede kabinet-Poincare. Alle drie hebben zij het accoord van Londen becritiseerd. Zij verklaacden hun stem niet aan de regeering te kunnen geven. Dubois betreurde het, dat te Londen de bevoegdheden van de C. v. H. beknot waren. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat men aan Duitschland het recht heeft gege- ven, arbitrage aan te vragen, alvorens de bevelen van de-C. v. H. op te volgen. Spreker wees er op, dat Duitschland in 1871 aan Frankrijk niet zou hebben toegestaan arbi trage te eischen voor de uitvoering van het vredesverdrag. Dubois verklaarde, dat het Dawes-plan de Duitsche betalingen met 40 milliard vermindert. De minister-president Herriot merke op, dat de Londensche betalingsstaat van 1921 gehandhaafd blijft. Het Dawes-plan zal van dit jaar af het geld, waaraan wij zoo zeer behoefte hebben, in de openbare kassen doen vloeien. In geen enkel opzicht werd aan het vredes verdrag getornd. Wij hebben nieuwe garan- ties trachten te verkrijgen en wijhebben ze inderdaad gekregen, o.a. wat de kleurstoffen betreft. Reibl zeide niet tegen het plan-Dawes zelf te ziin. De toepassing zooals er door de Lon densche conferentie aan is gegeven, kon hij echter niet goedkeuren.De militaire bezetting van de Ruhr achtte spreker een noodzakelij- c garantiemaatregel om de uitvoering van het Dawes-plan te verzekeren. Spreker zou gaarne hebben gezien, dat de ontruiming, die voor Frankrijk een groot of fer beteekent, te Londen er toe zou hebben geleid, om aan Frankrijk in ruil daarvoor een of ander voordeel te bezorgen. Hij had gewild, dat de kwestie der intergeallieerde schulden aan het vraagstuk der ontruiming zou zijn verbonden. Herriot antwoordde hierop, dat het een dwaling is te meenen, dat de bezetting van het Ruhrgebied een wapen zou zijn geweest in de handen van Frankrijk. Ook zou het on mogelijk zijn van die bezetting een ruilobject te maken, omdat Frankrijk zijn woord heeft gegeven, dat de bezetting alleen voor de be- scherming van de ingeniersmissie zou dienen. Louis Marin ging ten slotte na, welke of fers Frankrijk op de Londensche conferentie heeft gebracht en welke voordeelen het daarvoor in de plaats heeft gekregen. De be- haalde voordeelen achtte spreker een illusie. Zij waren volgens hem in vergelijk met de gebrachte offers geheel onvoldoende. Enge- land daarentegen heeft te Londen niets op- gegeven. Minister Nollet zeide nog, dat de militar- re conirole in Duitschland spoedig hervat zal worden. Sprekende ever het Franscb Duitsche handelsverdrag, verklaarde Herriot, dat de basis daarvoor reeds te Londen is gelegd. Nadat de Kamer ruim zeven uur verga- derd had, werd de zitting verdaagd. Herri ot zal voor het uiteengaan nog een votum van vertrouwen eischen. De Beiersche premier dr. Held, heeft in den Beierschen Landdag een rede gehouden, waarin .hij een beeld gaf van de onderhan- delingen te Londen. Aan het slot van zijn rede zeide hij, dat hij het niet met zijn ge weten kon overeenbrengen, ondanks de zeer ernstige bezwaren, het verdrag van Londen te verwerpen. De Duitsch nationals fractie van den Landdag decide mede, dat zij zich haar hou ding tegenover het verdrag van Londen wpnschte voor te behouden. De Italiaansche ministerraad heeft het werk der Italiaansche delegatie op de con ferentie van Londen goedgekeurd. De mi nister van Binnenlandsche Zaken gaf een uiteenzetting van den binnenlandschen toe stand en merkte op, dat deze van liever- lede helderder wordt. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Na het mislukken van de groote Rijksdag- zitting van Vrijdag Zaterdag de belang- stelling aanzienlijk verminderd. Blijkbaar vreesde men, dat de communistische obstruc- tie zou worden voortgezet en slechts weini- gen riskeerden het opnieuw eenige uren in het Rijksdaggebouw met wachten door te brengen, meent de Berlijnsche correspondent van de Tel. In de diplomatenloge, waar Vrij dag geen plaats onbezet was, waren Zater dag slechts weinig belangstellenden aanwe- zig. Ook de afgevaardigden en het publiek waren weinig talrijk. De communistische afgevaardigde, dr. Schwarz, die Vrijdag de zitting onmogelijk had gemaakt, was Zaterdag weggebleven, zoodat het duidelijk was, dat de besprekin gen zonder groote storingen konden plaats vinden. Zoodra de rijkskanselier opstond om zijn verklaring voor te lezen. brak echter op nieuw een gehuil los van de banken der communisten, die in koor „amnestie" riepen. Minutenlang duurde dit tumult, terwijl de voorzitter zijn bel hanteerde en de rijkskan selier geduldig stond te wachten. Een oogen blik had het den schijn, of de recbterzijde, en speciaal de Volkischen, tot een tegen-mani- festatie zouden overgaan. Te midden van dit tumult toonde de rijkskanselier zich onbewo- gen. Van ziin verklaring zelf kon aanvanke- lijt niemand iets verstaan. Ten slotte be- daarde evenwel het gehuil, zoodat de rijkse kanselier nog slechts enkele malen onderbro- ken werd en hij zijn rede ten einde kon bren gen. (De inhoud der regeeringsvelkaring zie men elders in dit blad onder het hoofd „Na het Londensche accoord".) Nadat Marx' zijn rede had voorgelezen, werd hij levendig toegejuicht door alle af gevaardigden van het midden der volkspar- tij tot de sociaal-democraten toe. Daarentegen vereenigden de Volkischen en de communisten zich in koor met hun „foei"-geroep. Het tumult duurde nog voort toen de mi nister van financien, Luther, opstond om zijn rede te houden. De voorziter hanteerde weer tevergeefs de bel en rustig moest men af- wachten totdat de schreeuwers moe waren. Luther sprak in hoofdzaak over de econo mische ziide van het Dawes-rapport. Getal- 'en volgden op getallen, nu en dan onder- broken door een schertsend woord, dat de sfemnflfng In de zaaT wat verbeterdf. r Intusschen had't Huis zich gevuld en kwamen ook de meeste afgevaardigden op- zetten. Men vernam, dat achter de coulissen op nieuw werd onderhandeld tusschen de Duitschnationalen en de regeering. Het is weer de volkspartij, die tracht als bemidde- laar op te treden, De rijkslandbond. die het middelpunt van het verzet was, schijnt uit vrees, dat de credieten aan den landbouw zullen worden opgezegd, meer handelbaar te worden. Aan den anderen kant wordt be- v/eerd, dat de Duitsch-nationalen, nu zij zien dat er werkelijk gevaar voor een Rijksdag- ontbinding dreigt, tot toegeven geneigd wor den. Het zou echter voorbarig zijn te spre ken van een ommekeer bij die partij. Zoolang Luther met cijfers jongleert du- ren de onderhandelingen achter de coulissen voort. De minister van Financi&n was tame- lijk optiraistisch en'hij kwam tot de conclu- sie, dat, als hef Duitsche volk jaren werkt en flink spaart, het op basis van het Londen sche verdrag opnieuw tot een menschwaardig bestaan en tot bloei kan komen. De beste rede van den dag was die van den minister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann, die niet dikwijls genoeg kon herhalen, dat het verdrag van Londen niet een eindpunt maar slechts een begin betee kent. Hij bestreed de tactiek van de Duitsch nationalen, die alle voordeelen, welke te Londen zijn behaald, willen verwerpen al leen omdat zij, wat de ontruiming van de Ruhr betreft, hun zin niet hebben gekregen. Herhaaldelijk sprak Stresemann met grooten lof van den Franschen minister-president, van wien hij juist in die bezettingskwestie de grootst mogelijke tegemoetkoming verwacht. Spreker wees er op. dat Herriot niet langer vasthoudt aan de these, dat de termijn voor het Rijnland nog niet begonnen was te loo- pen. De ontruiming van Dortmund was de eerste stap die spoedig wordt gevolgd door nieuwe. als het Dawes-plan ten uitvoer wordt gebracht. Stresemann ontving aan het einde van zijn rede een warme ovatie, die slechs door wat gesis van communisten en Volkischen werd onderbroken. 1 Na een kort debat over de incidenten van Vrijdag ging de Rijksdag tot heden uiteen. De EKiitsch-nationalen zullen dan het debat openen en eerst uit hun redevoeringen zal volkomen duidelijk blijken, welke houding" ten slotte door deze partij tegenover het Da- wesplan wordt aangenomen. DUITSCHLAND EN HET LONDENSCHF ACCOORD. De Duitsch-nationaile partif tracht een nieuw element te brengen in het conflict over de Dawes-wetten, zegt de Crt. Het officieuse orgaan van de partij brengt onder het opschrift: Weg met de regeering, een artikel, waarin gezegd werdt, dat het beter zou zijn een nieuwe regeering te vor- men, dan cm den Rijksdag te ontbinden. Wij vragen aldus het artikel een regee- ringswijzigimg om met nieuwe mannen wer kelijk succes te behalen. Valt de regeering, dan vervalt ook het werk wat te Londen is gedaan en dan komt de weg vrij voor nieuwe mannen en nieuwe onderhandelingen. Deze eisch stel- len wij op dit uitersi gewichtig oogenblik. Te oordeelen naar deze uitlating in dit blad, is het zeer onwaarsehijnlijk, dat de Duitsch-nationalen tot een vergelijk met het tegenwoordige kabinet zullen komen. Ander- zijds blijkt het, dat bij de Duitsch-nationalen geen volkomen eendracht heerscht. Hiet besluit om de Dawes-wetten te verwer pen, is wel is waar met algemeene siemmen genomen, maar eerst nadat de oppositie de vergadering had verlaten. Merkwaardig is, dat zeer invloedrijke leden van d deze oppositie behoorden. Men noemt in de eerste plaats den minister-president van Wur temberg, Bazille, verder admiraal Von Tin pitz en den Rijksdagvoorzitter, Wallraf. Ba zille frad in den rijksraad reeds voor aanne ming gestemd. Wallraf sprak voornamelijk namens het Rijnland. Ook Maretzki. die uit de Duitsche volkspartij naar de Duitsch-natio nalen is overgeloopen, verklaarde zich voor aanneming van de Londensche overeenkomst STRIJD TEGEN DE COMMUNISTEN IN POLEN. Gisteravond heeft de politie een inva! ge daan in een communistische bijeenkomst en 150 personen gearresteerd, van wie er IOC na verhoor en vaststelling hunner identiteit weder werden vrijgelaten Men houdt de na- men dergenen, die in arrest blijven, geheim. ONTHULLINGEN OVER DEN MOORD OP MATTEOTTIE. De Italiaansche socialist Zaniboni heeft aan de Parijsche „Oeuvre" een onderhoud toegestaan, waaraan het volgende ontleend is: Een wegwerker, die dien dag de straten veegde in de buurt van Sorofono, voorts een brigadier van politie, die toevallig langs kwam, hebben Matteotti's jas en later zijn lijk gevonden. Zie je wel, zegt Mussolini in een officieele verklaring, dat bewijst toch wel voldoende, dat de regeering niets verzuimd heeft op het lijk van den vermoorden socia list op te sporen. Jammer voor Mussolini's glorie, maar et zijn bijzonderheden, die een heel ander licht op de zaak werpen. Matteotti is ontvoerd door vijf individuen, gekleed in het grijs. Men heeft hem gebracht met een grooten automobiel in de rich ting van Civita Castel- lana, 8 K. M. van Rome hebben menschen een man gezien, die gebonden op de kussens lag. De auto heeft stil gestaan voor Grotta- Rcssa. Daar is Matteotti vermoord. Ik heb zelf de justitie kunnen aanwijzen, dat er bloed lag op die plaats Men heeft hem voor dood achtergelaten, wellicht was hij sterven- de. Teen is men teruggekomen om hem te halen, in een auto met politie. Het lijk is naar Rome gebracht. Mijn onderzoek heeft mij gebracht tot de poorten van het kerkhof Campo-Verano. Op een vraag, waar men het lijk voorloo pig had begraven, antwoordde Zaniboni Ik wil niets zeggen dat niet positief steunt op mijn onderzoek. Wat mij zeker schijnt is, dat de ontdekking van het lijk georganiseerd in elkaar gezet is, toen het onmogelijk bleek, bet nog langer te verbergen. In mijn tegenwoor- digheid had men op het kerkhof reeds drie lijken laten opgraven; het werd gevaarlijk om er mee voort te gaan. Niemand zich evenwel beetnemen door de lnjidige, zooge- naamde ontdekkino van het lijk, ea dat nog

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2