Alkmaarsche Gourant Oe Kluizenaar van Far-End Maandag 25 Augustus. FEUILLETON. Wo. 200 1924 Honderd Zes en Tvrinfigste Jaargang, Stadsnieuws CONTRIBUTIE VEREENIGING WERK- LOOSHEIDSFONDSEN. In bijlage no. 137 schrijven B. en W.: Het Bestuur der Vereeniging van Gemeen- telijke Werkloosheidsfondsen deelt ons in een voor Uwe Vergadering ter inzage liggend schrijven mede, dat het Rijkssubsidie aan die vereenieing in 1919 1200 bedragende, na aanvankelijk vermindering te hebben onder- faan, over 1923 niets meer is uitgekeerd, en at er geen uitzicht bestaat, dat het in de toekomst zal worden verleend, waardoor het tekort over 1923 is vergroot en de vereen;- ging met een voortdurend jaarlijksch tekort zou moeten werken. Het bestuur heeft ern- stig overwogen of met het oog op dat tekort voorgesteld zou moeten worden tot ontbin- ding der vereeniging over te gaan, welke vraag het op in bedoeld schrijven aangege- ven gronden ontkennend heeft beantwoord Het bestuur vraagt vervolgens aan de leden of zij bereid zijn bij te dragen in de dekking van het tekort over 1924 door het verleenen van een extra-bijdrage van 50 pet. der jaar lijksche contribute. Voor de gemeente Alkmaar, lid c er- eeniging, bedraagt de jaarlijksche co. .bu tie 12.50, zoodat een extra-bijdrage oyer dit jaar wordt gevraagd van 6 25. Gezien het vele belangrijke werk, dat de Vereeniging reeds op het gebied der werkloesheidsverze- kering heeft tot stand gebracht en in de toe komst- nog zal kunnen verrichten, zijn wq van oordeel, dat deze g'eringe uitgave alles- zins gemotiveerd is' te achten. Wij geven Uwe Vergadering dan ook in overweging te besluiten: 1. aan het Bestuur der Vereeniging van Gemeentelijke Werkloosheidsfondsen, naar aanleiding van zijn 22 Juli j.l. ontvangen schrijven, te berichten, dat de gemeente Alk maar bereid is tot dekking van het te kort dier vereeniging over 1924 een extra bijdrage te verleenen van 50 pet. der jaarlijksche con tribute; 2. de onder 1 vermelde uitgave nader te regelen bij suppletoire begrooting. TUBERCULOSEBESTRIJDING. In bijlage No. 132 zeggen Burg, en Weth Bij Provinciaal blad No. 18 van 1924, het- welk wij voor U ter lezing zullen nederleg- gen, doen Gedeputeerde Stat cm d-ezer provin- cie aan de Gemeentebesturen mededeeling van de door hun College vastgestelde voorschrif- ten voor het verkrijgen van bijdragen der Provincie voor de verplegiug van tuberculose lijders. De steun welke door de provincie in de kos- ten van verpleging van on- en minvermogen de tuberculoselijders werd verleend,' bestond tot nu toe hierin, dat aan de inrichtingen, waarin zoodanige lijders worden' opgenomen, een subsidie werd "verstrekt, berekend naar 0.25 per verpleegdag voor elken patient uit deze provincie iti die mrichtingen verpleegd. Deze wijze van subsidieeren wordt thans ver- laten en ingaande 1 Januari 1925 vervangen door een stelsel, volgens hetwelk de piovin- ciale bijdrage zal worden verleend aan de ge- meenten, die zich voor de uitzending van on- en minvermogende tuberculoselijders uitga- ven getroosten Hiermede wordt dus een taak op de schou- ders der gemeenten gelegd, welke-de gemeen- ten, ondanks het streven naar bezuiniging op de gemeentelijke uitgavein, ter wille van de zaak waarom het hier gaat niet zullen kunnen afwijzen. Het zal daardoor immers mogeliik worden de bestrijding der tuberculose krach- tiger aan te vatten dan tot dusver geschiedde, omdat alleen bij samenwerking tuschen pro vincie en gemeenten de gel den gevonden kun nen worden, noodig voor de verpleging van on- en minvermogende tuberculoselijders, voor zoover het particulier initiatief daarirt te kort schiet. De uitzending van tuberculoselijders naar eerie inrichting zal behooren te geschieden door eene voor Rijkssubsidie in aanmerking komende plaatselijke vereeniging tot bestrij ding van de tuberculose. waarvan er volgens. de voorwaarden waaronder het Rijkssubsidie wordt toegekend, slechts een in elke gemeente kan zijn. Voor deze gemeente is dit het geval met de afdeelicig Alkmaar van de Noord-Hol- landschc Vereeniging „het Witte Kruis", die een afzonderlijke commissie voor de tubercu- losebestrijding heeft ingesteld. Deze zal thans voor hare uitgaven ten behoeve van de uitzending van lijders een bcroep kunnen doen op de gemeente, die vervolgens aanspraak zal kunnen maken op een subsidie van de Pro vincie. behoudens eventucel verhaal op be- langhebbenden, waartoe het Gemeentebestuur gehouden is een onderzoek in te stellen en de resultaten aan de Gedeputeerde Staten mede tc deelen bij het aanvragen van het subsidie door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont^ 12) Met de kleine schildering nog in de hand, ging zij aarzelend naar een spiegel, die zoo ^feplaatst was, dat het licht van het raam op haar viel, toen zij er tegenover stond. Oogen blikkelijk was het eigenaardige gevoel van bekendheid verklaard. Daar in den Spie gel keek haar hetzelfde scherp-omlijnde ge- zichtje aan, met dezelfde warme, ivoor-kleu- rige gelaatskleur, geaccentueerd door git- zwart haar en zwarte, sombere oogen. Wat had Patrick ook weer geschreven? „Geen vrouw met jouw oogen en jouw mond had ooit een leven zonder liefde." Met nieuwsgierige brlangstelling onder- zocht Sara de gelaatstrekken in kwestie. De oogen waren fang en de cogleden, heel wit met gitzwarte oogharen, waren aan de hoe- ken even naar beneden gebogen, waardoor de uitdrukking van de oogen dat eigenaardig- intense had, dat men 90ms bij acteurs kan waarnemen. De mond was dezelfde leven dig- roode mood van het miniatuur. tegelijikertijd Van de eventueel op deze wijze terug te ont vangen verplegingskosten zal de gemeente percentsgewijze eenzelfde deel aan de Provin cie hebben te vergoeden als het aandeel be draagt van de Provincie in de .doc- de Ge meente te betalen vergoedingc-n. Het subsidie der Provincie zal volgens de bovenaangehaalde voorschriften ten hosgste 50 pet. kunnen zijn der door de Gemeente aan de vereeniging verleende bijdragen, voor gemeenten' boven 10000 inwoners te beperken tot een maximum van 5 cent per inwoner, d. i. voor Alkmaar pl.m. 1300. Aan Gedeputeerde Staten is echter de bevoegdheid overgelaten om in bijzondere gevallen een Jiooger subsi die te verleenen, hegeen b v. zal kunnen ge- schieden indien in eenige gemeente door toe- vallige omstandigheden in semmige jaren op c!e gemeentekas zwaar drukkende lasten voor de verpteeing voor lijders gemaakt worden. Ook kan het voorkomen, dat in bepaalde ge meenten door de aanwezigheid van veel tu berculoselijders of als gevolg van goring; draagkracht der bevolking verhoudingsgewijs rmmerkelijk meer dan over het algemeen in de overipe gemeenten als bijdrage in de ver plegingskosten moet worden uitgegeven. Hier- bii valt inzonderheid ook te den-ken aan f.a- brickscentra en aan streken, waar tuberculo selijders bij voorkeur gaan wonen. De Road zal in vcrband rr het voren- staande'en indien hij van oordeel is dat't op den weg der gemeente ligt hierin tc voorzien, moeten beginnen met op de begrooting 1925, naast het reeds permanent op do begrooting vcorkcmende bedrag van 1200 vcor subsi die aan „het Witte Kruis" en „Herwonnen Levenskracht", respectievelijk f 900 en 300 voor lighallen, huisbezoekst.r, woningvergoc- ding, verschaffen van ligstoelen en magazijn- artikelen, enz., een bedrag beschikbaar te stellen, waaruit eventueel de bijdragen aan de plaatselijke Vereeniging in de kosten van ver pleging van on- en minvermogende tuberculo selijders in eene speciale inrichting voor der- gelijkc patienten zullen kunnen. worden be- taald. Hierbij valt op te merken, dat het provin- ciale subsidie met wordt verleend voor de verpleging van k'nderen in kindergezond- heids- en vacantiekolonies Inmiddels hebben wij aan het Bestuur der afdeeling Alkmaar van de Noordhollandsclic Vereeniging „het Witte Kruis" verzocht ons College van r.dvies te dienen omtrent de vraag of het oog naar de meening van het Bestuur wenschelijk meet worden geacht op de ge- meentebcgrcoting voor 1925 ter zake als bo xen vernield een bedrag uit te trekken en bij bevestigende beantwoording van deze vraag, tot welk bedrag de raming zal behooren te ge schiedeu. Het Bestuur beantwoordde bij brief varf 23 Juni 1.1., gehoord de commissie tot be strijding der tuberculose en den leider van het consultatiebureau, die vraag in bevestigenden zin en meende te moeten adviseeren dat be drag te bepalen op 2600. Het besiuur neemt aan, dat voor dit be drag 4 patienten met cen gemiddelden ver- ple-egtijd van 6 maanden kunnen worden uit- gezonden. Tegenover deze uigaaf van 2600 zal een bedrag van 1300 in ontvangst zijn te bren- gen wegens subsidie van de Provincie en bo- vctidien eventueel een som van verhaalde ver plegingskosten. Kan Uwe Vergadering zich met het voren- staande vereenigen, dan stellen wij U voor, aan de Gedeputeerde Staten te berichten, dat het's Raads voornenien is om overeenkomstig provinciaal blad No. 18 van 1924 op de ge- meentc-begrooting voor 1925 eon bedrag van 2600 uit te trekken ter bestrijding van de kosten van verpleging van on- en minvermo-1 gende tubeixuloselijders dezer gemeente. U1TKEER1NG VAN ZIEKENGELD AAN EEN GEMEENTE-WERKMAN. Burg, en Weth. zeggen in bijlage No. 136: Aan den straatmaker bij den dienst der ge- mcentc-werken J. van Wcuderen wordt, over eenkomstig het le lid sub b. van art. 17 en art 18 der Verordening, opgenomen in Ge- meenteblad No. 351, wegens zi-ekte sinds 3 November 1923 het voile loon als ziekengeld uitgekeerd.. Volgens eerstbedoeld artikel kan deze uitkeering gedurende ten hoogste negen maanden geschieden, welke terniijn derhalve cp 2 Augustus j.l is verstreken.. Het Hcofdbestuur van den Nederl. Bond van werklieden in Overheidsdienst heeft ons College bij brief van 14 Juli 1.1. gevraagd om, nu het te voorzien was, dat Van Wonderen dan nog niet zoover zou zijn hersteld, dat hij zijn werkzaamheden zou kunnen hervatten, met de uitkeering van het ziekengeld door te gaan. Volgens het tweede lid van bovenaange- haald artikel 17 kan de termijn van negen maanden in bijzonder gevallen op voorstel van Burgemeester en Wethouders door den Gemeenteraad worden verlengd, wanneer het geldt tijdelijke en vaste werki'eden, welk ge val hier aanwezig is. daar Van Wonderen in het bezit is ecner vaste aanstelling. Wij meenen dat hier door de omstandigheid dat Van Wonderen over wiens ijver en nlichtsbetrach ting het Hoofd van den betrok- hartstochtelijk en gevoelig. Het Fransche ras van de Malincourts had zich ongetwijfeld niet verloochend, noch in Pauline's uiterlij'k, noch in dat van haar dochter. Zou de fragedie van de moeder, het gevolg van haar buitengewone bekoring en van een trots, die aan liefde slechts een on- dergeschikte plaats had toegekend in het le ven, zich in het geval van dfe dcchter weer mo:: en afspelen? Het scheen bijna alsof Patrick een voorgevoel had gehad van de vuurproef, die zijn „kleine kameraad" zou moeten ondergaan, zoo dringend was de waarschuwing, die hij had gegeven. Sara huiverde, alsof ook zij een voorgevoel had van naderend onheil. Hot was alsof een schaduw op haar pad was gevallen, een schaduw van lets, dat nog verborgen was in de nevelen, die de toekomst omsluieren. HOOFDSTUK IV. Elisabeth en haar noon. De ingang van Barrow Court had niets aanlokkelijks. Een breede granieten trap, ge- flankeerd aan beide zijden met balustrades van dezelfde strenge steensoort, die eind'ig- den in groote, uit ruwen steen gehouwen pl- laren, leidde naar een enorme, oud-ei-ken ken tak van diienst tevreden is gehuwd is en vier nog zeer jeugdi"'" ulcren heeft te verzergen, vrn een r geval, als in de verordening bedoeld ~mg wordengesproken. Wij stellen U derhalve voor: ons te machtigen, overeenkomstig het 2e lid van artikel 17 der Verordening tot rege- ling van de rechtspositie van de werklieden in dienst der gemeente Alkmaar (Gemeentblad No. 351) aan den straatmaker bij den dienst der gemeentewerken J. van Wonderen, boven den termijn van negen maanden, voorshands nog gedurende ten hoogste drie maanden het voile loc-n als ziekengeld uit te keeren. OVERDRACHT ST. ANTHONIUS- STRAAT. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten kosteloos voor de gemeente in eigendom en beheer over te nemen de St. Anthonius- straat te Alkmaar met hare volledige meubi- leering, zooals rioleering, brandkranen, lei- dingen enz., onder voorwaarde dat de kos ten dezer overdracht, geene uitgezonderd, ko- men voor rekening van de schenkers. ERFPACHT ,,HET WITTE KRUIS"-, TERREIN KLEIN HARGEN. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: met de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" de volgende overeenkomst aan te gaan: Artikel I. De overeenkomsten tot vestiging ten bate der Vereeniging en ten laste der Gemeente van een recht van erfpacht op verschillende gedeelten van het perceel, genaamd „Klein Hargen", kadastraal bekend te Alkmaar, Sectie B, Nr. 3556, welke overeenkomsten zijn aangegaan bii nr tarieele acten van 25 Au gustus 1894, 9 Maart 1900 en 31 Juli 1907, worden met ingang van 1 Januari ontbon- den. Art. 2. De Vereeniging kan geen recht doen get- den op teruggave van erfpachtscanon. Art. 3. De Gemeente betaalt bij het verlijden der acte tot ontbinding der bedoelde overeenkom sten aan de Vereeniging een som van 4000, waartegenover de Vereeniging ten behoeve der Gemeente afstand doet van haar recht om de oo het terrein bevindende gebouwen af te breken. Art. 4. De gemeente verbindt zich om den tegen- woordigen bewoner van de zich op het terrein bevindende Woning toe te staan aldaar te blijven wonen voor een huur van /-3.per week tot voor hem een andere geschikte wo- nirfg is gevonden, doch in geen geval langer dan een jaar na het teekenen dezer overeen komst. Art. 5. De kosten, op deze overeenkomst vallende, worden door beide partijen, ieder voor de helft, gedragen. SUBSIDIE PLUIMVEETENTOONSTEL LING VAN „AVES". In bijlage No. 131 zeggen Burg, en Weth. In Uwe Vergadering van 10 Juli 1.1. werd in onze handen om bericht en raad gesteld een adres d.d. 9 Juli t.v. van de Vereeniging van p'.uimveeliefhebbers „Aves" voor Alk maar en Omstreken, houdende het verzoek, haar een subsidie van 50.te verleenen voor het organiseeren van een pluimveeten- toonstelling in deze gemeente van 21 tot en met 23 November a.s. Wij stellen Uwe Vergadering voor, op het voetspoor van vorige jaren, ook thans het verzoek in te willigen en derhalve aan de Vereeniging van pluimveeliefhebbers „Aves" voor Alkmaar en omstreken een subsidie van 50.te verleenen voor een in de maand November a.s. te houden tentoonstelling en de beschikbaarstelling van dit bedrag bij suppletoire begrooting te regelen. VERGOEDING WAARNEMING DIREC- TORAAT GEMEENTELIJKE NIJVER- HEIDSSCHOLEN. B. en W. stellen den Raad voor aan den heer C. F. D. Kohnert voor de waarneming yan het directoraat der gemeentelijke avond school voor nijverheidsonderwijs gedurende de maand Maart 1924 en der school voor voorbereidend middelbaar onderwijs technisch onderwijs gedurende de maanden Maart en April 1924 eene vergoeding toe te kennen cnderscheidenlijk van 63.33 en 28.33. VERZOEK C. BRUIN OM UITGANG OP DE ZUIDERHOUTLAAN Op 24 April j.l., aldus B. en W. in bijlage No. 129, kwam bij Uwe Vergadering een ver zoek in van den heer C. Bruin alhier om em rechtstreekschen uitgang te mogen heb ben van zijn kweekerij, gelegen aan de Zui- derhoutlaan, kadastraal bekend gemeente Alkmaar in Sectie E Ns. 2059 en 2061, naar die laan, derhalve door de strook van den Hout, die zich ten Zuid-Westen van de Zui- derboutlaan uitstrekt. Uwe Vergadering stelde dit verzoek in onze handen om bericht en raad. Wij merken omtrent deze aangelegen- heid het volgende op: Op 1 December 1921 wezen wij een gelijk- luidend verzoek van den heer Bruin van de voordeur, met spijkers beslagen, die wel be- stemd leek den woedenden aanval van een ge- wapende menigfe te weerstaan. De stugge strengheid van de gesloten deur scheen den indruk van gezel'ligheid en warmte nog te verhoogen, wanneer zij, zooals nu, gastvrij openg:zwaaid werd en men den rossigen gloed van het haardvuur in de hall daar- achter ontwaardde. Sara stend bovenaan het bordes om de Durwards te verwelkomen, wier nadering reeds door het geluid van. de auto, die de oj> rijlaan insnorde, was aangekondigd. Een vaag gevoel van spijt verontrustte haar. Dit was de laatste, de allerlaatste keer, dat zij bovenaan deze .rap zou staan in de hoedanigheid van een gastvrouw, die haar gasten verwelkomdeen zelfs nu was zij eigenlijk nog maar gastvrouw in naamBin- nen enkele minuten, wanneer mevrouw Dur- ward haar voet over den dremoel zou zetten, was die de gastvrouw, terwijl Sara haar plaats als een gewone gast zou moeten in- nemen in het huis, dat twaalf jaar lang haar domein was geweest. Vastberaden zette ze deze gedachte op zij en keek naar de groote limousine, die zacht de kromming van de opriflaan omzwaaide en vlak voor het huis stilhield. Er was geen zweem van tegenzin im den glimlach, waar- hand, met welxe afwijzende beschikklng de Raad zich in zijne vergadering van den 22en December d.a.v. vereenigde, daarbij o.a. over- wegende, dat, indien de heer Bruin zich in de uitoefening van zijn recht van overpad over het terrein van den heer Twisk, langs den be- staanden rijweg, die een voldoende breedle heeft, bemoeilijkt achtte, hij zich ter handha- ving van zijn recht tot den Rechter kon wen- •den Onze zienswijze te dien opzichte heeft sinds- dien geen wijziging ondergaan. Ook thans nog meenen wij, dat't gewenscht is de strook ten Zuid-Westen van den Hout onveranderd te behouden. Indien de thans gevraagde uit gang door die strook toegestaan werd, zou- aen spoedig meer aanvragen volgen en niet gev/eizcrd kunnen worden, hetgeen tengevolge zou hebben dat de Zuiderhoutlaan niet langer cen boschlaan zou zijn, doch van lieverlede een bebouwde weg aan de buitenzijde van den Hout zou worden, waardoor de Hout zou worden verkleind. De heer Bruin beroept zich nog op het feit, dat de heer Swager wel een uitgang aan de Zuiderhoutlaan heeft. Op een op 24 Mei 1921 door den heer Swager tot ons College gcricht verzoek om een uitgang te mogen hebben in den Hout aan de Oostzijde van het parcel Zui derhoutlaan No 2, hebben wij afwijzend be- schikt. Tegen den heer Swager, die deson- danks toch, naar ook ens is gebleken, een uit gang heeft gemaakt, hebben wij de noodige maatregelen genomen om te beletten dat hij daarvan gebruik kan maken. Op grond van het vorcnstaanc' meenen wij in verband met het voor Uwe Vergadering ter lezing liggende rapport van den Directeur der Plantscenen d.d. 19 Mei j.l. en het daar- cver uitgebrachte advies van de Commissie van Biistand voor de Plantsoenen d d. 27 l"ni j.l., U in overweging te moeten geven afwijzend op bet verzoek van den heer Bruin moeten beschlkken. "ProrfTiciaal Nienws MALARIA-BESTRIJDING. Verschenen is een kort overzicht van de in Noord Holland gevoerde muggenverdel- gingscampagne in de wintermaanden 1920/21, 1921/22 en 1922/23, ingesteld door de Malariacommissie. In het overzicht wordt er aan herinnerd, hoe in het voorjaar van 1920 naar aanlei ding van een schrijven van het gemeentebe stuur van Hoorn in een hiervoor door de afd. Noord-Holland van de Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten, in samenwerking met den heer dr. H. Aldershoff, Geneeskun- dig Inspecteur voor Noordholland en Utrecht, belegde vergadering werd besloten over te gaan tot een bestrijding van de mala ria in Noord-Holland en hiervoor samenwer king te zoeken tusschen Rijk, Provincie en' Gemeenten voor het dragen van de kosten aan die bestrijding verbonden. Als vertegenwoordigers van het'Rijk wer- den aangewezen de heeren Dr. H. Aldershof, Geneeskundig Inspecteur voor Noord-Hol land en Utrecht en dr. J. W. Jenny Weyer- man, lid van den Gezondheidsraad. Als voorzitter der Commissie trad op de heer A W. Michels, terwijl het Secretariaat en het Penningmeesterschap werden opgedragen aan den heer Jhr. J. P. W. van Doom. De opzet was, dat de bestrijding zou ge schieden in 4 a 5 wintercampagnes in samen werking tusschen Rijk, Provincie en Gemeen ten. In den loop van 1922 kwam evenwel ter kennis van de Commissie, dat het Rijk op de begrooting voor 1923 geen bijdrage voor de Malariabestrijding in Noord-Holland had uitgetrokken,- en deelde de Minister van Ar- beid dan ook op een vraag van de Commissie mede, dat voor de campagne 1923/24 Rijks- Steun niet in het vooruitzicht kon worden ge steld De bestrijding der malaria, inzonder heid de muggenverdelging, aldus de Minis ter, zal in de toekomst zooveel mogelijk door de inwoners zelve, eventueel gesteund door de overheid en door desbetreffende verorde- ningen, moeten geschieden. Waar een der drie partijen zich dus van het verleenen van bijdrage terugtrok, meen de de Commissie niet te mogen doorgaan met de bestrijding alleen op de kosten van -de beide overblijvende partijen, daar dit tegen den oorspronkelijken opzet zou ingaan. In verband daarmede werden dan ook van de gemeenten over 1923 geen bijdragen meer in- gevorderd en van de Provincie over dat jaar niet meer gevraagd en werd in de vergade ring van 10 September 1923 besloten de werkzaamheden niet voort te zetten en het saldo van de ontvangen gelden ponds-ponds- gewijze te verdeelen tusschen Rijk, Provincie en Gemeenten, naar gelang door deze par tijen was bijgedragen. Blijkens later ingekomen berichten is zoo- wel door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, als door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en het bestuur der Af deeling Noord-Holland van de Vereeniging van Nederl andsche Gemeenten op verzoek van den heer dr. H. Aldershoff goed gevon den. dat elk het hun toekomende deel in het saldo nog zou besteden ten behoeve van de mede zij majoor Durward begroette, toen hij uitsiapte en met uitgestoten hand op haar toekwam. „Maar waar zijn de anderen?" vroeg .Sara, ziende dat de chauffeur de auto dade- lijk naar de garage stuurde. „Die komen te voet", legde Durward uit. „Elisabeth zei, dat ze niets van de plaats konden zien, wanneer ze cpgesloten zaten in de auto, daarom zijn ze er bij het portiers- huisje uitgestapt en wandelen door het park". Sara ging hem voor, de hall binnen en zij stonden samen te praten bij de theetafel, tot- dat het geluid van stemmen de aankomst van het overige gezelschap aankondigde. „Daar zijn ze!" riep Durward uit, terwijl hij hen haastig tegemoet liep, terwijl Sara volgde, even aarzelend, met eert gevoel van schuwhedd. Ondanks den allerliefsten brief, dien zij yan mevrouw Durward had ontvangen, waar in deze haar vroeg toch vooral net zoo lang op Barrow Court te blijven, als haar het best uitkwam, had zij, nu het oogenblik ge- komen was, dat de nieuwe meesteres haar imtrek op't buiten zou nemen, het gevoefl als of haar verdere tegenwoordigheid min of meer kon beschouwd worden als indringerig. De brief van mevrouw Durward kon heel malariabestrijding In Noord-Holland, welke bestrijding verder plaats heeft onder leiding van het hoofdbestuur van het Witte Kruis. Na aftrek der liquidatiekosten ad. 300.55, kon aan gemeld Hoofdbestuur worden af- gedragen een bedrag van 18689.07- Voorts werd in de vergadering van 10 Sep tember 1923 besloten den geheelen inventa- ris van de Commissie ter beschikking van het Rijk te stellen. ten dienste van de Malaria bestrijding in Noordholland en om het ar- chief der Commissie te deponeeren ter Pro vinciate Griffie van Noord-Holland. Op welke wijze de bestrijding heeft plaafs- gehad, alsmede wat daarmede bereikt werd, blijkt uit een door den heer dr. F. H. Hehe- werth samengesteld overzicht. „Toen in het najaar van 1920 besloten was om in Noord-Holland gedurende eenige jaren (het oorspronkelijk plan was vijf) de malariamuggen zooveel mogelijk te verdel- gen, daarbij gebruik makende van de ge- woonte der muggen, om v. n. l.-in veestallen hun winterverblijf op te slaan, werd voor dat doel de provincie in 25 districten verdeeld. Een der gemeenten van elk district nam de dagelijksche leiding op zich. In elk district werd een z- g. n. ontmuggingsploeg gevormd, bestaande uit 3—7 werklieden, waarvan er een als ploegbaas-leider optrad. Voor het begin der campagne werden alle ploegen ter plaatse geinstrueerd, gedeeltelijk door den Inspecteur van de Volksgezondheid dr. H. Aldershoff, gedeeltelijk door den rap porteur, die tot tijdelijk inspecteur van de Volksgezondheid benoemd was. De verdelging der muggen von<? pfaats door bespuiting met een 3 pet. lysoloplossing. In het geheel zijn onderzocht 23.322 schu- ren, stallen, enz., geweigerd werd 279 maal, zoodat gesproken mag worden van groote medewerking bij de bevolking. De gronden waarop geweigerd werd, waren soms van godsdienstigen aard. een andermaal werd op- gegeven, dat men het nut niet inzag, weer anderen vreesden voor schadelijke gevolgen voor het vee. Soms ook werd eenvoudig ge weigerd zonder opgave van redenen. Van deze 23.322 onderzochte localiteiten kunnen 21.981-nader gespecificeerd worden sis 4.986 schuren, kelders, zolders, enz. waar in geen dieren gehouden werden. 6.531 koestallen, 3.807 paardenstallen, 3.878 varkensstallen, 1.066 geitenstallen, 1.713 kippenhokken, konijnenhokken, eenden- hoken, schapenstallen en hondenhokken. Bij het rapport zijn drie kaartjes gevoeg'd, die voor de verschillende gemeenten den muggenstand aangeven, zooals deze in de stallen gevonden werden resp. voor de eer- ste ontmugging, voor de tweede en voor de derde ontmugging. Door verschillende ar- ceering is aangegeven of in minder dan 20 pet., van 20 pet. tot 40 pet., van 40 pet. tot 60 pet., of in meer dan 60 pet. der stallen veel muggen werden gevonden. De kosten van de eerste campagne bedroe- gen 67062.91. Voor de tweede campagne werd uitgegeven 37908.13; een besparing dus van 29154.78 di. ruim 43 pet. van de oorspronkelijke kosten. Er is, ondanks deze belangrijke besparing, niet minder arbeid verricht, noch quantitief, noch qualitief. Dat resultaat is bereikt door betere controle en door grootere arbeidsprestatie van de mug- genverdelgers. De uitgaven voor de derde campagne be droegen 27111.035. De vermindering van 10797.09®, verge- leken bij het vorige jaar, is v. n. 1. toe te schrijven aan den korteren duur der cam pagne. Tenslotte wordt nog vermeld, dat in den zomer van 1922 een proef is genomen, om de larven van de Anopheles met jaraffinum li- quidum te dooden. Daartoe worden de sloo- ten, vijvers, enz. met deze vloeistof bespoten. Op Culexlarven heeft de paraffineering nagenoeg geen invloed; op de Anopheles- larven is de invloed daarentegen zeer duide- lijk. Tenslotte moge nog worden vermeld, dat volgens mededeeling de malaria in den zomer van 1923 in Noordholland over het algemeen duidelijk minder moet zijn geweest dan de vorige jaren. De totale ontvangsten en uitgaven der Commissie bedroegen 151.071.6914. Gevcnden en verloren voorwerpen. Gevonden: Een bal, een lorgnet in 6tul, een bundeltje Pleines duivenplaatjes in enve lop, een zakmes met 2 mesjes en kurketrekker, een rood gebreid beursje waarin kralen ket- ting en geld, een double beugelmanchet- knoop, een sleutel, een double broche met 8 witte steentjes en en groen steentje, een nck- kel theeljchtje met steenen theepotje, een bruine portemomnaie met druksluiting met in- houd, een huissleutel, een zilveren potlood, een grijze meisjesmantel met ceintuur en 2 groene knoopen, een zakmes, een babypop, een gouden oorbel met rood steentje en pa- reltjes, een bankbiljet, een rood zilveren doosje met pepermunt, een lorgnet in dtui, een groene zijden muts met zwarten kwast Verloren: Een bruine fluweelen hoed, een ovaal zilveren broche met lofwerk en groe- nen stecin, een ronde ilveren broche met lof- best zijn ingegeyen door niet mieer dan eei soort oppervlakkige beleefdheid, of zelfs al leen maar op aandringen van haar man go schreven zijn, en het was heel goed in te den ken, dat de schrijfster verre van blij zou zijn over het feit, dat haar uitnoodiging zoo let- terlijk was opgevat. In enkele korte seconden wond Sara zich op, een aan paniek grenzenden angst. En toen hoorde zij het geluid van een diepe altstein, onbeschrijfelijk vriendelijk, met even een overmoedig lachje er doortieenen al haar bezwaren waren weggevaagd. Er was geen twijfel aan de oprechtheid van de spreekster. „Het was lief van u niet weg te loopen, juffrcnw Pennant." Met deze woorden schudde mevrouw Ehir- ward haar hartelijk de hand. „Die arme Geoffrey kon toch niet Jhelpen. dat !iij de erfgenaam was en als u geweigerd had te blijven, zou hij een gevoel hebben ge had als een schurk in een bioscoopfilm. U heeft gemaakt, dat we ons geen lage ellende- lingen voelen, die gekweld worden door zelf- verwijf." Toen wendde zij zich om en wenkte haar zoon. „Dif is Tim", zei ze eenvoudig, maaa met een klank in haar stem, alsof zij had aangekondigd: „Dit is de zon, en de rnaan er de sterryn."- - - - -

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5