DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 201. Ho&derd zes en fwintigste Jaargang 1924 DINSMG Directeur: G H. KRAK./ Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 26 AUGUSTUS Pit ttumi&w SafasJE nit 2 Nafta, A- Afoonncmentsprjjs T>ij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct. p. regcl, grootere letters naar plaatsruimtc. Brie you franco N.Y. Boek- en Handclsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. Van overgroote drukte was gisteren geen sprake, trouwens: de Maandag kenmerkt zich nooit door bijzonder veel bezoek aan de kermis. 1 Later op den avond bleek dit des te meer. Reeds om half twaalf was er al geen sprake meer van drukte. 't Publiek, dat nog niet er aan dacht oon naar huis te gaan, bevond zich gTootendteels in de verschillende cabarets, die wij wezen er gister al op veel te genieten geven en groote belangsteUing zul- len blijven trekken, gedurende de kermisweek. In „Hel wapen van Haarlemging het wederom zeer gezellig toe, en vele bezoekers gedurenden den ganschen avond toonden to kens door luid applaus hun ingenomenheid met het programma. In „Centrurn-hotel" hebben wij Harrv Woodward en Frans Ville weer eens gehoord en met ons een stamp voile zaal. De ccrste is al een zeer excenMek artist, die het uitsh'.i- tend zoekt in het dwaze genre en die juist 'daarom in een week van kermisvreu.gde niet genoeg gewaardeerd kan worden. Ville, wij hebben het hem vroeger al eens voorspeld, maakt zich in Alkmaar populair „Cafe Central" trekt eveneens de ge- wenschte belangsteUing.. Het gezelschap dat 'daar optreedt, verdient zulks alleszins. De artisten, die in cafe „Populair" werken, hebben wij alien reeds genoemd, Een glans- punt van het programma blijft het optreden van Joe en Nelly vormen. 1 „Holel Toelast" heeft dit blijkt meer en jneer een goede keuze gedaan met zijn ar tisten. Hetty R'uys en Leo Bernard is het heusch wel toevertrouwd om den avond voor ide bezoekers recht gezellig te maken. ALKMAARSCH BIOSCOOPTHeATER. Gisteravond ging voor de eerste maal de reprise van „Bleeke Bet", de Amsterdam- seine schets van Herman Bouber. Er was al veel publiek, dat zich zeer ingenomen toonde met deze aardige film, waarin verschillende bekende Hol'landsche artisten zich op hun best toonen. Maurits Vigeveno zong weer met veel en train zijn liedjes. Vanaf Vrijdag gaat als hoofdnummer „Kee en Janus naar Parijs". Men verwarre deze vooral niet met „Kee en Janus naar Berlijn". Wij zullen Zaterdag na de eerste voor- spelling wel iets meer onitrent de avon- turien van Adrienne Solser en Piet Kohler in Parijs vertelleif. (t: CINeMA AMeRICAIN. 1 ,,'Amsterdam bij N-acbt" blijft de onver- deelde aandacht trekken van zeer veten, die zoo gaarne dergelijke films zien. Morgen- midd'ag is er in C. A. een kinder- en familie- vcorstelling, die wij twijfelen daaraan niet zich in een druk bezoek zal verheugen. j Zoo 'n film meet gezien worden. r Wij zijn onzen lezersr een kleine verbetering schuldig: de draaimolcn in die Doorbraak is niet het eigendom van Vet te Zaandam, zoo- als wij beridit hebben, doch van D. van (Dam Jr., te Amsterdam. J De verschillende schouwburgen hebben jgisteravond zeer veel bezcek gehad, hetgeen blijken zal uit het onderstaande. Het Ned. Tooneel in het Qui den Vlies. r „Het Teeken op de Deur. Rom- Tooneelspel in 3 bedrijven en een voorspel van Channing Pal lock. 1 Het was geen wonder dat gisteravond aan 't slot van de opvoering v.v het Teeken op Ide Deur zesmaal „gehaald" mcest worden, jwant het schitterende spe' van de vereenigde 'artisten had het publiek tot groot enthou- ■siasme gebracht. De bijna geheel gevulde zaal heeft genoten van de echte tooneelspcelkunst; 'de acteurs en actrices lieten de prachtige kans, die zij in dit Amerikaansche stuk had den, niet ongebruikt voorbijgaan en gaven zich in voile kracht. Voor Magda Janssens, Louis Saalborn, Johan Gobau en Tourniaire is het 'een triomf geworden en gaarne bren gen wij hun hulde voor't fraai sluitende ge heel, dat zij in samenwerking met de andere optredenden gaven. De tooneelaankleeding (het decor) was povertjes en voor veel ver betering vatbaar, maar zoodra er gespeeld werd, vergat men dat en werd men geheel in beslag gen omen door't geen zich daar op de planken afspeelde. Een geweldige spanning zat er in het stuk, echt ietfe vol oude roman- tiek, op zeer moderne wijze bewerkt door den Atnerikaanschen auteur. In 't voorspel leert Ann Hunniwell den waren aard kennen van Frank Devereaux, den zoon van haar patroon, bij wien zij ty- piste is Hij brengt haar naar een berucht cafe, waar aan't slot de politie een inval doet en Frank en Ann meevoert. De verdere drie bedrijven spelen vijf jaar later. Ann is gelukkig getrouwd het Lafe Regan, een rijk achtenswaardig Amerikaan, die een dochter (Helen) heeft uit zijn eerste huwelijk. Plotseling treedt Frank Devereaux in de familie Regan op, tot ontsteltenis van Aim, die a] spoedig bemerkt, dat het Frank thans om Helen te doen is, die hij reeds ge heel in zijn macht heeft en met wie hij't zelf- de spelletje denkt te spelen a!s eertijds met Ann. Deze komt te weten, dat Helen en Frank elkaar zullen ontmoeten in het Ritz-hotel. Om haar stiefdochter voor veel ellende te vrijwa- ren, besluit Ann, ondanks de achterdocht van haar man, Helen voor te z::i en komt zij Iederen dae; Insclirijviris voor de op 1 September aanvangende cur- sussen in talen, boekhouden, steno, typen, f 4.per maand. KOORSTRA AT 21. P8 directie is te spreken Woensdagavond 7-9 nor. eerder bii Frank. Deze toont zich in zijn wai'e gedaantc. Als Regan zelf verschijnt, vlucht Ann in Franks slaapkamer. Er ontstaat een wcrsteling tusschen Regan en Frank en Re gan doodt den schurk: Ann weet wat is ge- beurd, doch neemt te gen over den rechter- commissaris alle schuld op zich om haar man en stiefdochter te redden. Spoedig wordt echter alles doorzien. Regan blijkt uit zelfverdediging te hebben gehandeld en ver- zoening in de familie Regan volgt. Met groote bekwaamheid heeft de schrijver de spanning tot het einde opgevoerd, het pu bliek leeft Tnee in angstige afwachting en als eindelijk de ontknooping komt, barst het ap plaus los Magda Tanssens liceft de zware rol van Ann prachtig gespreld, zoowel in 't voor spel als in het eigenlijke stuk. Met fijne nuan- •ceeiing, vol dramatische kracht, wist zij de moei'ijkste scenes tot hun recht te doen ko- mcn. Een kranige actrice. Schittcrend was Jo han Gobau als de verrader Devereaux Vanaf zijn eerste optredon was znij spel af, vol zelf- bewuste brutal iteit. En wat een fijn acteir toonde Saallx>m zich! Dat was op en top de Amerikaan Regan, eerlijk, krachtig en moe- dig. Oscar Tourniaire, in't voorspel de kellner, later de rechter-commissaris vervulde beicte rolleri, die een en dezelfde persoon moeten zijn, op een wijze, die getuigde van groote routine en bekwaamheid. Dora van Elsen trof in de dramatische tafreelen door een kracht, die wij van haar niet ken den. Mau rits Parser typeerde raak eenige kleinere rol- len, terwijl ook Johan van Iersel en Rien van Noppen zich keurig aanpastten. Jan Wensma had weinig van den eigenaar van het Ritz- hotel. Mientje Gosschalk was de vriendin. Dc grime van Saalborn vonden wij niet ge- lukkig geslaagd. Wij twijfelen niet of de tweede opvoering van het Teeken op de deur, brengt het uitste- kende gezelschap, dat op de meest vlotte wij ze zonder souffleur speelt, een uitverkochte zaal Zij, die spel willen zien, mogen niet cntbreken. Als men dan de pauzes wat be- kort (gisteren duurden die veel te lang) is het publiek nog meer voldaan, al moet gezegd worden dat het uitmuntende trio, dat de pau zes door muziek aanvulde, onvennoeid het publiek mcoie nummers liet hooren, waarvoor ineermalen een hartelijk applaus opklonk. Morgenavond wordt in het „Gulden Vlies" opgevoerd „Freulekerf'komedie in drie be drijven van Herman Roelvink In dit stuk treden op de dames: Jacqueline Royaards- Sandberg, Magda Janssens. Anna Sablai- rolles en de heeren: Louis Saalborn, John Gobau, Oscar Tourniaire en Johan van Ier sel. Over de opvoering wordt o.m. geschreven: „Het gezelschap van Het Nederlandsch Tooneel heeft ons doen genieten van het in- tiem stuk „Freulekenvan Herman Roel vink. Freulekten is een komedie vol levenswijs- heid, het doet zeer rustig aan en brengt ieder- een onder bckoring. Niet het minst door de keurige aankleeding van tooneel en de stijl- volle costumes, waarvan de kleuren smaak- vol zijn gekozen, die gcdragen worden op een wijze den galanten tijd der 18e eeuw waar- dig. Het stuk specit op het landgoed van een Gcldei'sch edelman in 1779. Voor 't spel nieis dan lof. Mevrouw Jacqueline Royaards- Sandberg maakte van de titelrol een juwee'.- tie, terwijl Magda Janssens ons een Miebetje liet zien om van te watertanden, volmaakt. En als wij dan denken aan Saalborn, die de zware partij van Job, d'en ongelukkigen broer, vervulde, dan hebben wij niets dan hulde voor het geheele gezelschap." Bij Ter Halt. Het is geen wonder, dat de sch'ouwburg- tent op het Doelenveld, waarin Ter Hall's re vue wordt gegeven, bijna uitverkocht was. Als voor een dergelijke revue geen belang steUing meer bestaat, heeft niets die meer. Wat is er weer wat afgelachen! Vooral de laatste scene, waarin Jupiter en Ffuksie (resp. Buziau en Nieuwenhuizen) opfredlen het bezoek aan den auto-koning Ford bezorgde den toeschouwers tranen van het lachen. Daarin toonden beide artisten weer eens duidelijk welk een onovertrefbare komt- sche krachten zij zijn. Niet minder interes- sant echter waren hun avonturen, die zij meemaken als ze behulpzaam zullen zijn bij het bouwen van een huis. Hun capriolen met de overalls zijn eenig. Een aardige verschijning was mej. M. van Biene als Juno. Bovehdien beschikt zij over een goede stem. Wat de verschillende tafreelen betreft, die bijzonder uitblinken eigenlijk zijn ze alte- maal zonder onderscheid, alleszins beziens- waard'ig dienen vooral genoemd de gera niums, de radio-finale en de dans in licht- gevend decor. Is het wonder dat na het laat ste tafreel een anplaus opging, dat veel op een ovatie geleek? Ter Halls revue blijkt meer en meer onmis- baar op de Alkmaarsche kermis Variele Faveur. De btiangstclling voor djt gezelschap, dat zijn uitvoeringen geeft in zijn tent op het Doelenveld, is stijgende. En dit kan ook niet anders met zoo'n programma. Gisteravond waren de bezoekers weer o'pgetogen over het geen te zien werd gegeven en te hooren. Want ook dit sloeg zeer in, zooals b.v. het op treden van de artisten Louisette en Armand. Het refreici hunner liedjes, o. a. „Wat van jou is, is van mij", werd flink meegezongen. Over de vogeldressuur staat men verstomd. Wat door geduld zells papegaaien en kaka- toes is te ieeren grenst aan 't ongelooflijke. Geduld, ja, dat is daarvoor noodig in hooge mate, en liefde voor dieren- De dresseur vertel- de ons, dat't aanleeren van betrekkelijk een- voudige bewegringen nog maanden eischt. Het leeren van een achterwaartsche salto mortale heeft b.v. drie iaren geduurd In het electrisch ballet van de Three Edith Sisters is't toppunt van schoonheid en beval- ligheid bereikt. De lichtgevende eostumes zijn schi+terend, evenals de bij het ballet bereikte lichteffecten. Opvallend was de verbazende vlugheid, waarmede Les Miro's concerteerden op hun eigenaardige iostrumenten, vooral toen zij een jazz-band speelden door lange buizen te be- werken met schoenzolen. Maar ook de Ga votte en het klokkenspel moehten luiden bij- val oogsten1. Trouwens het heele programma, waarvan het moeilijk valt dit of dat als het mooisite aan te merken, omdat alles in zijn genre af is, werd zeer toegejuichf en hcrhaald'elijk werden de artisten daardoor genoopt terug te komen en er nog een schepje op te gooien, zooals de onverbeterlijke conferencier en zanger Lou Bandv het noemde. Wij herhalen het: bii zoo'n programma de muzikale illustratie, onder ieiding van Louis Noiret niet te vergeten! moet de belangsteUing stiigen, de artisten hefcbcm er recht op en de bezoekers kriigen, om het in een gebruikelijken term uit te druk- ken, waar voor hun geld meer dan ze kun- nen verlangen. Morgen wordt een kindervoorstelling ge geven met een speciaal voor de kleinen ge- schikt programma. De gedresseerde vogels en verschillende andere nummers van de avond-voorstellingen zullen dan mede te ge nieten zijn. Schouwburg Harmonie. „Het Krokodilletje" heeft gisteravond weer een geheel uitverkcrVte zaal vermaakt. Wel een bewijs, dat de stukken waarin Jan Musch een kcmische hoofdrol vervult, de algemeene publieke belangsteUing blijven trekken Jau Musch toonde weCr zijn schitterend speeltalent en had meeraialen een applaus bij open doek in ontvangst te nemen. H-oewel tijdens het spel een' stuk van het boven-decor naar beneden kwam en enkele oogcnblikken- zoo ongelukkig bleef hangen, dat ei~ van de spelers weinig te zien was, lie- ten de laatsten zich allerminst van hun stuk brengen. Met een paar grapjes werd het overtollige decor netjes op den vloer uitgespreid en het sptl ging door of er niets gebcurd was. Dergelijke verrassiagen zullen op toupnee wel eens meer vootrkomen. Naast het zeer verdienstclijk spel van Jan Musch v/illen we nog afzonderlijk het optre den van Ezerman als burgemeesfer en van Staalduijnen als „minister" noemen. „Gaat u imaarz do voorf', willen we met dfen la-.tste zeggen Dan zal het succes zel-er niet uitblijven. Vermelding verdient nog het uitnemende strijkje daf gedurende de kermisweek in de Harmonie voor het muzile.Ie gedseite zorgt en dat bestaat uit de heeren Job. C Tri 'scn (pia no) en W. J Crefeld (vioolV beiden alhier. Bnitenland NiA HET LONDENSCHE ACCOORD. In de Rijksdagzitting van gister heeft de Duitsch-Nationale leider Hergt aan het slot van een lange rede verklaard, dat den Duitsch Nationalen geen andere gevolgtrek- king overblijft dan afwijzing van de Lon- densche overeenkomst. Op een vraag of de Duitsch-Nationalen vrijheid tot stemmen zullen hebben, ant- woordde Hergt: „Men moet afwachten". Het doel van de Duitsch-Nationale oppo- sitie is het r enen van nieuwe onderhande- lingen. Als de regeering zich bereid ver- klaart door directe besprekingen met de be- itirokken' partijen zekere voorwaardbn aan de Londensche overeenkomst te verbinden, zoo als b.v. het verkorten van de ontruimings- periode tot 10 Januari, zijn de Duitsch-Na tionalen bereid tot onderhandelen. Ondertusschen gaan in het geheele Rijk steeds meer stemmen op om de Londensche overeenkomst te aanvaarden. De eersfe-birrgemeester Weiss van Lud- wigshafen heeft in naam van negen groote Pfalzsteden een telegram aan den Rijksdag gezonden, waarin verzocht wordt de Lon densche overeenkomst aan te nemen. De han- delskamer van Krefeki, alsmede talxijke an dere organisaties in het bezette gebied, en ook de machtige Hansabond dringen op aaovaarding aan. In den Rijksdag verscheen een deputatie der beambten irit het bezette gebied, welke eveneens aandrong op aan- vaarding der overeenkomst. NAAR DE ONTRUI MING VAN DE RUHR. Een bericht uit Brussel meldt, dat de Bel- gen in het begm der yo.lgende maand de be- zetting van Dortmund zullen opheffen en ook den douane-post Lippe-Wezel zullen ont- ruimen. De. diensftijd van de Belgische miliciens, die met't oog op de Ruhr-bezetting met twee maanden verlengd was, zal voor de jongste lichting waarschijnlijk weer op den oude tijdsduur worden bepaald. OPPOSITIE TEGEN Mr. ZIMMERMAN. De president van de Oostenrijksche Natio- nale Bank zet den strijd tegen mr. Zimmer man hardnekkig voort. Aan persvertcgehwoordigers' verklaarde hij dat dt minister van financien, de licer Kien- boeck, het geheel met hem eens is. Verder zei- de de president dat de Bankadviseur van mr Zimmerman, mr van Gijn, hem verklaard heeft, dat hij het met het laatste rapport van mr. Zimmerman niet eens was. Mr. Zim merman zou vol gens den president van' de Nationale Bank reeds voor andeihalf jaar wegens zijn aanmatiging tegen de Oostenrijk sche regeering een terechtwijzing van den Volkenbond gekregen hebben. De betrekkin- gen tusschen de regeering en mr. Zimmerman waren reeds lang afgebroken. De buitcnlandsche diplomaten en de „Neue Freie Presse" veroordeclen deze scherpe aan- vallen op mr. Zimmerman, die zich voor Oostenrijk zoo verdieoatelijk heeft gemaakt. De oncenigheid schijnt weer wat te bekoe- len, want nadat het persoonlijk contact tus schen de Oostenrijksche regeering en mr. Zimmerman1 vier weken lang verbroken was, verscheen gister de minister van financien die heer Kienboeck bij mr. Zimmerman tot het voeren van besprekingen inzake de te ver- strekken inlichtingen aan de Weensche fi- nancieele eommissie van den Volkenbond1, welke beter onder voorzitterschap van den heer Termeilens bijeen komt. HET INTERNATIONAAL POST- CONGRES. Het Int. Postcongres te Stockholm heeft besloten tot wijziging van de Post-conventie in dien zin, dat de posttarieven over't alge- meen verlaagd worden tot op het peil van voor den oorlog. Het normale tarief voor een brief komt op 25 goudcentimes, dat voor een briefkaart op 15 goudcentimes. De conventie van Stockholm treedt 1 Octo ber 1925 in werking. DE ONTWAPENINGSPLANNEN IN DENEMARKEN. „Berlingske Tidende" verneemt, dat het Deensche'kabinet de formeele goedkeuring heeft gehecht aan de ontwapeningsvoorstel- len, welke de minister van defensie, Rasmus- sen, in de eerstvolgende zittingsperiode aan den Rijksdag zal voorleggen. De hoofdlijnen hiervan zijn de vervanging van het bestaan- de leger door een speciale grenspolitie en van de bestaande vloot door een kleine vloot van schepen der visscherij-inspectie en kust- wachtschepen. Er zal een kleine luchtvloot gehandhaafd worden en het geheel za! res- sorteeren onder het ministerie van Buiten- landsche Zaken, terwijl het ministerie van defensie zal worden opgeheven. De jaarlijksche kosten worden op 11 mil- lie en kronen geschat, plus het wachtgeld voor de ontslagen manschappen van teger en vloot. Dat is dus de eerste van de kleine naties, die in ernst de ontwapening durft aan te pakken. Zou er spoedig een volgen GEDENKSTEEN VOOR MISS' CAVELL. Gistermiddag is te Gent cen plaquette aan- gebrncht in den gevel van de herberg „De Stad Oudenaarde", gelegen aan den ingang der stad, ter nagedachtenis aan miss Cavell, die in September 1915 drie dagen en drie nathten in genoemde herberg heeft vertoefd, toen zij door de Dui'tsche bezettingsautoritei- ten werd gezocht. „De Stad Oudenaarde" heeft een histori- sehe beteekenis gekregen "d cord at behalve Mist; Cavell ook nog tal van jeungdige Bel- gen, die over de grens wild'en, teneinde zich bij het leger te kunnen voegen, zich daar een tijdlan-g hebben schuil gehouden. DE STAKING IN DE BORINAGE. Na gepleegd overleg hebben de werkgevers in de Borinage verklaard, hunne beslissing inzake de loonsvcrlaging niet te kunnen in- trckken. Zij hebben er echter in toegestemd, dat een eommissie de'loonkwestie onderzoekt. Zij beklagen er zich over, dat d'e van de Regie komende Duitsche kolen ten nadeele van de Borinage in Belgie woTden verkocht. Begin volgende week zal weer vergaderd worden Men denkt, dat een overeenkomst zal worden geslofen. De centrale van mijnworkers Heeft besloten dc stakers te steunen. DE VERMOEDELIJKE MOORDE- NAARS VAN ERZBERGER. Naar de „Neue Freie Presse" uit Boeda- pest verneemt, werd Forster Zaterdagmor- gen met de beide naar Boedapest gezonden criminalisten geconfronteerd. Daarbij werd vastgestel'd, dat hij inderdaad de inoorde- naar van Erzberger, namelijk Schulz is. De plaatsvervangende minister-president verklaarde aan de journalisten, dat het nog heelemaal niet zeker is, dat Forster zal wor den uitgeleverd. In Hongaarsehe regeerings- kringen wil men Schulz asylrecht verleenen. Er is echter ook een strooming, die hem wel wil uitleveren, wanneer de Duitsche regee ring als compensatie de moordenaars van graaf Tisza uitlevert, die, zooals men weet, naar Duitschland zijn geviucht. De Duitsche criminalisten zullen aan de Hongaarsehe politie verzoeken, ook met de beide andere verdachte Duitschers te worden geconfronteerd, die naar men zich herinnert, na door de politie te Boedapest te zijn vere hoofd, weer op vrije voeten zijn gelaten, om* dat ze zich behoorlijk konden legitimeeren.' .Men gelooft, dat een van beiden, die zich^ Schneider noemt, in werkelijkheid Tillessen heet. -■* GODSDIENSTONLUSTEN IN BRITSCH-INDIe. Tijdens het Hindoesche feest te JanmashV tami hebben Mohammedaansche fanatici ge-' tracht den temps! binnc-n te dringen. De pet- litie vuurde op de fanatici. Bij het daardoor onfstane gevecht werc'en een Indisch magis- traatspersoon, twintig politicbeambten er- negen fanatici gewond. DE WAHABPS VERJAAGD. Volgens officieele berichten zijn de Wah'aV bi's definitief uit Transjordanie verjaagd. De regeeringstroepen, die door Bedoui'nen gehol- pen werden, hebben 209 gevangenen ge maakt. Het aantal dooden en gewonden be- draagt meer dan duizend. OUDE BESCHAVING. Omtrent de ontdekking van arcHaetofogL sche voorwerpen, beeldhouwwerk enz. op een onbewoond eiland aan de Westkust van Zuid- Amerika, yertelt een EDgelsch blad nog het volgende: „De expeditie (die een onidekkings- en stu- diereis maakt a/b. van het stoomjacht St. George) heeft op een eiland, niet ver van de Galapagos-eilanden gelegen, teekenen ont- dekt van een oude beschaving, met beeld houwwerk versierde rotsen, oud aardewerlc en steenen werktuigen, die alle met groote zorgvnldigheid aan boord van het schip zijn gebracht en thans reeds onderweg zijn naar Engeland. Zij zullen worden beschreven door James Hornell. den ethnoloog van de expedi tie. Een dergelijke ontdekking was deze maand gedaan op Hav/aien men hoopt, dat deze vondsten zullen bijdragen tot de ont- raadseling van het geheim, dat de eilandeu van den Stillen Oceaah omsluiert. De ge- Vondep. voorwerpen kunnen zeer goed da tee ren uit den tijd, dat het eiland nog dee! uit- maakte van het vasteland. Het eiland is met dicht oerwoud bedek); en in het midden verheft zich een bergtop van 1296 Eng vt. Het eiland is niet door mcnschelijke wezens bewoond, doch zoo wat 300 jaar geleden was het een verblijf van zeeschuimers. Ik zelf (het is luit. Kealy, die reeds ir' Londen aangekomen is, na de St. George in Panama te hebben verlaten) bevond mij niet bij cle expeditie, toen de ontdekking gedaan werd; maar mijn medereizigers zijn opgeto- gen over de gebeurtcnissen, daar het eiland, wat betreft wetenschappelijk ondcrzoek, feite- lijk maagdeliik terrein is. Riley, de botani- cus, zeide, dat, in botanischen zin, het eiland vrijwel onbekend was en dat uit dat oogpunt alleen al beschouwd, dfe expeditie gerecht- vaardigd was geweest. De plantengroei is geheel nieuw en buitengewoon weelderig en prachtig. Verscheidene nieuwe diersoorten werden op het eiland ontdekt, voor het mee- rendeel zoogdieren. Mej. L. E. Cheesman, van den Botanischen Tuin te Londen, een van de entomologen a/b.- van de St. George, die zich met de grootste geestdrift aan haar faak heeft gewijd, zegt, dat alles op het eiland nieuw is. Een van de ontdekkers schreef, dat hij, toen hij aan wal kwam, in het dichte oer woud iets vond, dat op een oud pad leek. HIJ baande zich een weg door het woud en be vond, dat het pad leidde naar een reusachtig gat van ca. negen voet diep. Dit scheen hem of een oud graf toe, of een plaats waar de zeeschuimers hun schatten hadden begraven. Allen kwamen onder den indruk, d!a{ zij een overblijfsel hadden gevonden uit de dagen van de oude zeeroovers. Helaas was de schat verdwenen. Hij daalde af in het gat en be- gon den- grond om te woelen, in de hoop,' nog een paar muntstukken aan het licht tfl brengen; maar er was niets." I<ERK INGESTORT. Door een hevigen storm is de katholie!c« kerk te St. Patrick in den Amerikaanschen shaat Louisiana ingestort kort voor het begin van den diensf. Talrijke kerkbezoekers ^-er- den onder de puinhoopen bedolven. Er zijn 9 dooden en 9 zwaargewonden IS MARS BEWOOND? De astronomen over de geheele wereld hebben Zaterdag getracht Mars waar te ne men, toen deze planeet betrekkelijk dicht bij de aarde stond. De omstandigheden waren echter bijna overal ongunstig. •-Geen nieuwe belangrijke ontdekldngen worden gemeld. Onverklaarbare draadlooze teekens wer den gehoord op het station Vancouver (Britsch Columbia). Deze worden evenwel beschouwd als afkomstig van iemand, die een aardigheid wilde uithalen. De leger-des- kundigen konden de teekens niet ontcijfercn. De waarnemingen, verricht door de pro- fessoreh Schaer en Kolliker, de beroemde astronomer., met den reusachtigen telescoop boven op de Jungfrau in Zwitserland, zijn mislukt tengevolge van een hevige sneeuw- jaclit. i Prof. Graff, van de Hamburgseh'e sterren- wacht heeft bij zijn waarneming van Mars cle aanwezmheid van verschillende kanalen en verscheidene landstreken kunnen yastsiei- ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1