DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 202. Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 D0 cummer Besfaat uH 2 Watfen, Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsii. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. WOENSBAG Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 27 AUGUSTUS De eerste kermisavond zonder regen Bit is inderdaad een gebeurtenis. Uit het bezoek echter bleek het met, dat het een totaal regenlooze avond was. Integendeel, alweer kon men van geen groote drukte sp;e..ai, zoo- oat de regen ook al niet de oorzaak schijnt te zijn van het slechte kermisbezoek. Weer waren't de cabarets van de heeren Van der Molen en Kerssens, die een groot deel van de kermisbezoekers trokken, d.w.z. van degenen die niet naar een schouwburg ge- gaan waren. HET SCHOUWTOONEEL IN DE HARMONIE. De Passiebloem. Spel in drie bedrijven van Jacinto Benavente. Dit is een der beste stukken van den Spaanschen schrijver Benavente, doch in ons land, was voor de opvoering van dit stuk weinig van hem bekend. Het s:nk speelt in Castilie, te midden der Spaansche boeren. Acacia, de dcehter van Raimunda, zal in het huwelijk treden met Faustino, nadat zij eerst alien omgang met Norberto heeft ver- broken. Op den dag der verloving wordi Faustino d'oodgescho en en natuurlijk valt de UJBL gebeurde en verwenscht den lagen moordenaar. Haar tweede echtgenoot Esteban blijkt ook getrof- fen door het ohgeluk. Norberto word)! vrij- gesproken en nu wordt Raimunda voortdu- rend gepijnigd door de vraag, wie de moord dan wel bedreven meet hebben. Tot na een dramatisch onderhoud, dat zij met Norberto to heeft, de vreeselijke waarheid tot haar doordringtEsteban, haar man, heeft een niet te onderdrukken hartstccht opgevat vooi zijn stiefdochter Acacia. Het denkbeeld haar te moeten verliezen heeft hem krankzinnig gemaakt en een van zijn kncchts heeft op zijn aandrijven Faustino gedood. Wat deze ont- diekking voor Raimunda is, valt moeilijk on- der woorden te brengen. Toch wil zij voor de eer van haar huis en haar doch ter nog veel opofferen, maar ais na een onderhoud tus- schen haar en Esteban blijkt, dat de grcote haat, die Acacia steeds voor haar nieuwen vader heeft getoond, niets anders is geweest dan liefde en beiden in elkaars armen val- len, wil R. alles uitschreeuwen. Doch Este ban, tot krankzinnig wcrdens toe opge- zweept door de hartstocht, grijpt zijn geweer en doodt zijn vrcuw. Tegenover dit spel van geweldige hartstochten s'aan wij koelere Hol landers wel eenigszins vreemd. Maar het gegeven is van dien aard, dat een goed schrijver tal van tafreelen vol van spanning er uit weet te vervaardigen. Tweede en derde bedrijf, vooral het tweede, zijn vol van dramatischeh kracht en span ning en dat bekwame artist en in zoo n stuk prachtige rollen vinden cm te schitteren, spreekt vanzelf. Bij het Schouwtooneel was het in de eerste plaats Mevr. v. d. Horst, die als Raimunde bijna zich zelf overtrof en van deze zwaarbeproefde vtouw, vooral in de tweede acte, een ui'.'beelding gaf, die het pu- bliek aangreep. Inderdaad deze rol eischt ge weldig veel, maar Mevr. v. d. Horst bleek tegen haar taak opgewassen. Enny de Leeuwe heeft prachtig spd gege- yen en verraste ieder door de wijze waarop zij Acacia voor de toeschouwers deed leven, zoowel door stil spel als door het hai tstoch.e- lijke uitbarstingen. Van deze jonge actrice uit- muntend werk. De rol van Esteban gaf Musch met de ge- Wenheid zich in zijn grcote kracht te laten zien. In eerste en tweede bedrijf krijgt hij wei- nief gelegenheid. Zijn stil spel was inooi. In de derde acte had hij heel mooie momen- icn Coba Blankenstein was zeer good als de oude gedienstige. Mientje v. d. Lugt Melsert was een lieve Milagros. Pierre Mols was als Norberto in zijn eemge scene in de tweede acte van groote dramatische kracht, tenyijl Co Balfoort (oom Eusebio), S. de Vries (Rubio) en W. de Vries (Bernabe) tot een seed geheel medewerkten. Aan de aanklee- d;ing (dedor en costumeering) was goede zorg ^De twee uitverkochte opvoeringen van hei Krokodilletje" heeft het Schouwtooneel doen besluitcn aan de talrijke aanvragen om een derde opvoering te voldoen, en zoo zal het leukc „Ki'okodilletje" Zaterdagavond weder- om op het Harmonie-tooneel rondhuppe en Morgenavond en Zondagavond zal het aller- aardigsfe, leuk gespeelde stuk Wijzl Gckkcn" worden gegeven, tei"wi]l de Vrijdag- avond is gereserveerd voor „De Huwelijko- barometer". In ,;t Gulden Vlies". De Sabijnsche Maagdenroof", klucht in 4 bedrijven van Franz en Paul von Schonthan, is door Jean Louis Pisuisse vrij vertaald en in dien vorm opgevoerd door de leden van de Konkinklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel in ,,'t Gulden Vries 7p Deze klucht is een oude bekende, doch ze bliift een uitstekend amusementsstuk als net ooizevoerd wordt op een wijze, zooals dit gis^ teravond geschiedde. De rnhoud mogen wi] wel als zoo bekend veronderstellen, dat wi] dezen niet meer behoeven te re eveeren en kunnen volstaan met een bespreking^ van speelsters en spelers, die zich bij zonder on- dC]tode cerate plaats is dit Louis Saalbern als de theater-directeur, Emanuel Striesse. Saal- born heeft van dit Micawber-type zeer veel werk gemaakt, zooveel, dat hij reeds bij zijn eerste optreden 't publiek inpalmde door Zijn losse, vroolij'ke spel. Voorts dienen met eere genoemd Anna Sablairolles en Maurits Parser als Frederica en de professor Gollwitz. Oscar Tourniaire gaf een vlotte vertolking van de moeilijke rol van dr. Leopold Neumeis- ter. Ada van Duijl was eenig en onverbeterlijk als Rosa, de dienstbode. Een vroolijke Emil Grosz genaamd Stemeck leverde John Gobau, die uitstekend komisch spel te zien gaf. Jan Wensma maakte van zijn rol ais Karl Grosz, wijnreiziger, wat er van te ma- ken viel. Dora van Elsen, Mien Gosschalk en Rien van Noppen bezetten eveneens afdoende hun rollen van Paula, Marianne en Meissner. De lachsalvo's schenen geen einde te zullen nemen. De situaties in deze klucht zijn dan ook bijzonder lathwekkend en de diverse ver- makelijke moeilijkheden zijn van zoo'n grap- pigen and en werden zoo vlot en goed ge- speeld, dat zelfs opendoek-applaus geen zeld zaamheid was. ,,De Sabijnsche Maagdenroof" was een ge-. luklcig gekozen nummer op het programme van ,,'t Gulden Vlies". Ten gevolge van het groote succes dat „Het Teeken op de deur" Maandagavond behaalde heeft de directie besloten dij prachtige speel- stuk nog eenmaal te geven en wel a.s. Zater dagavond (dus niet den laatsten Zondag). De liefhebbers van echte tooneelspeelkunst zul len dit zeker met gencegen vememen. Zaterdagmiddag en Zondagavond wordt dan nog „Het Gouden Haanfje" opgevoerd. Variete Faveur. Het bezoek was bevredigend te noemen, maar nog waren er onbezette plaatsen en dat mag bij een voors.elling als deze niet vcor komen. Het prcgramma is werkelijk zoo uitge- breid en goed als men het maar eenigszins kan wenschen, hetgeen wel te merken was aan het publiek dat zeer in de stemming was. Alle nummers, zonder uitzondering, had- den een geweldig succes en dat verdienden ze ook ten voile. De marmergroepen en acro- balische toeren van the 4 Vree's, de mu- zikale Miro's, de humoristischie liedjes van den populairen conferencier Lou Bandy, die het publiek in de refreintjes wist mede te krijgen, vielen zeer in den smaak. Toen nu't dock weer op ging, kwam iedier in verruk- king, alleen al bij het zien van de prachtige papegaaien en kakatoes, die tegen een don- keren achtergrond zoo bijzonder goed uit- kwamen. De Graziella's bewezen, dat in deze dieren veel schranderheid steekt. Hoe aardig gingen zij met hun papegaaienkinde- ren om! Ock Louisette en Armand hadden verba- zend succes, vooral met het uitbeelden van de soldatentypes en met hun Indische ta- freeltjes. Na het electrisch ballet, de onbe- grijpelijke kunsttoeren van den wielrijder Dicky Paulton en van den onbreekbaren man met zijn stoelen en tafels spedde het orkest de finale en ging het publiek uiteen, hcogst tevreden over het genotene en met het gevoel dat men hier iets zeer bijzonders te zien had gekregen. Bij Ter Hall. Ja, Nieuwenhuizen, je hebt gelijk, „Draad- loos" is in de mode. Elken avond zi,n er gan- sche drcmmen, die „Draadloos" hooren en zien, de revue trekt geweldig. Ook gisteravond was de tent weer tot in alle hoeken gevuld. Men word wederom vermoeid van Let lachen en het applaudisseeren en toch kon men het een zoo min als het ander laten. Snel volg- den de verschillende tafereelen op elkaar, die de bezoekers vanuit de gpdenwereld naar de a aide vc-erden en daar allerlei wederwaardig- heden toonden in bonte, veelkleurige cos- tuumpjes bij schitterende verlicliting. Voor tallooze moppen en aardige samenspraken zor gen uitstekend de beide oer-komieken Buziau en Nieuwenhuizen, die met een enkelen ge- 1« a is trek, een enkel woord de heele tent aan het lachen weten te brengen. De sarcastische opmerkiugen van laatstgenoemde ever Alk- maarsche vlugheid sloegon duchtig in. Een volgenden avend kan heel geschikt de bestra- ting ouzer stad er bij aangehaald worden! Bnitenland DE DUITSCH NATIONAL EN EN HET LONDENSCHE ACCOORD. Ook gister was het raadsel nog niet op- gelost, wat de Duitsch-nationalen zullen doen bij de stemming over de uitvoeringswetten, zegt de Tel. Wel is het gebleken, dat er ach- ter de coulissen gewerkt wordt om hen over te halen. Dit bleek daaruit, dat de Duitsche Volkspartij verschillende voorstellen bij de rijksdag heeft ingediend, die duidelijk ten doel hebben het den Duitsch-nationalen, al- thans tegenover hun kiezers wat gemakkelij ker te maken om voor te stemmen. De voorstellen van de Duitsche Volkspar tij mede onderteekend door de Beiersche Volkspartij, bedoelen de rijksregeering te ver- zoeken om te streven naar een ontruimen van het Ruhrgebied voor 15 Augustus 1925 en wel zoo spoedig mogelijk. Voorts naar een bij verdrag opgestelde ontruiming van de Keul- sche zone op 10 Januari 1925. Verder een garantie, dat de met de geallieerden gesloten Rijnland-overeenkomst over de uitvoenng van de militaire bezelting van het Rijnland zal worden nagdkomen en dat de burgerlijke rechteu yan de bewoners van Rijnland met zullen worden bekort. Verder stelt de Duitsche Volkspartij voor, dat de Rijksdag zal verklaren, dat de aan- vaarding van het verdrag van Londen geen herhaling is van de bekentenis van Duitsch- land van de schuld aan den wereldoorlog. Voorts wordt nog voorgesteid een verklaring tegen de Ruhrbczetting aan te nemen en ten slotte een verklaring, dat het Dawes-systeem buiten werking treedt, wanneer de in het ver drag van Londen bedoelde leening van 800 millioen goudmark niet tot stand komt. Al deze besluiten en resoluties zijn totaal overbodig, daar zij niets vragen wat niet in het pact van Londen staat of wat in de over- eenkomst tusschen Herriot en de Duitsche regeering is toegezegd. Zelfs het protest in zake de schuld aan den oorlog is niet in tegenspraak met de overeenkomst van Lon den, welke tot geen herhaling van de in het verdrag van Versailles aan Duitschland op- gelegde verklaringen verplicht. Het is dan ook volkomen duidelijk, dat de ze voorstellen moeten dienen om den schijn te redden, wanneer de Duitsch-nationalen volte face maken en de veronderstelling is dan ook gewetigd, dat zij volte face zullen maken. Daaruit volgt, dat hun toezeggingen zijn gedaan en die toezeggingen kunnen geen andere zijn dan dat zij een plaats zullen krij gen in de regeering. Aanvankelijk wilden zij, dat dit zou ge- beuren nog vo6r de beslissing over Londen, maar er is reden om aan te nemen, dat zij daarvan zijn teruggekomen, toen bleek, dat voor dien eisch niet zou worden gezwicht. Er is derhalve alle reden om aan te nemen, dat er inderdaad overeenstemming is bereikt met de Duitsch-natibnalen en dat zij dus voor de uitvoeringswet zullen stemmen. De Fransche senaat heeft met 204 tegen 40 stemmen zijn vertrouwen in de regeering uitgesproken en de overeenkomst van Lon den geedgekeurd. De, Duitsche Rijksdag is gister met de tweede lezing begonnen van de Dawes-wet- ten, die in vier groepen behandeld zuller. worden. De eerste groep omvat de wetson: werpen betreffende de op te richten bank, de tweede de belasting op de industrie, de derde groep de spoorwegnetten. Allereerst komt de eerste groep in bespreking. De Duitsch-nationale -afgevaardigde Diet rich heeft er bezwaar tegen, dat de wet in zake de liquidatie der Rentenbank de schuld van het riik aan de Rentenbank eenvoudig annuleert. Hij zegt dat juist dit wetsootwerp niet zeer aanmoedigend voor de Duitsch-na tionalen is om mede te. werken aan de af- handeling van het ontwerp. Keil (soc.-dem.) zei, dat de sociaal-demo- crptie zich op de basis van het wetsontwerp plaatst. Lummers (centrum) merkte op, dat de op- stelling van het ontwerp in vele opzichten cri- tielF uitlokt. De belasting zelf varieert tus schen 20 en 50 procent van het vermogen. Het Duitsche economische leven is bereid deze last te dragen. wanneer slechts zijn positie in het economische wereldleven verzekerd blijft. Katz (comm.) verklaarde dat of de wetsont- werpen aangenomen warden of niet, er voor de Duitsche industrie en handel geen uitweg meer overblijft uit de strikken van het uit- buitende wereldkapitaal. Hij moest tegen het ontwerp stemmen. Uit alle deelen van de bezette gebieden ontvangt de rijksregeering m#: steeds talrijke missives waarin de verwachting wordt uitge sproken, dat de Rijksdag de Dawes-wetten zal aannemen. De mijnwerkers en de mijneigenaars m En gel and zijn het geheel met elkander eens, dat het Dawes-plan, wanneer het in werking is getreden, de Engelsche steenkoolindustrie emstig zal benadeelen door den uitvoer van Engelsche steenkool te doen verminderen. Het hoofdbestuur van de nationale federatie van mijnwerkers zal deze kwestie ter sprake brengen in een bijeenkomst te Hull. Het be- stuur verzocht den premier, om, voordat hij naar Geneve gaat, de kwestie te bespreken met de gedelegeerden der federatie. De federatie-secretaris Cook publiceert een verklaring waarin hij zegt verlangend te zijn om te weten wat eigenlijk onder het Dawes- plan zal zijn begrepen. Het nationaal comite der mijnwerkers heeft besloten de betrokken regeeringen aan te sporen dat Duitschland geen verdere schadeloosstellingsbetalingen zal doen in den vorm van steenkool. De toestand baart ons veel zorg, aldhs Cook, in Zuid-Wales en Northumberland, de voornaams'e centra voor den uitvoer is reeds aan duizenden mijnwerkers de arbeid1 opge- zepfd. Wij zullen niet dulden dat het Dawes-plan nog veel meer mijnwerkers tot werkloosheid zal doemen. De toestand in de mijnindnsme is slecht. De uitvoer gaat iedere maand aan- zienlijk terug. Vele mijndistricten kunnen slechts de minimunrloonen uitbetalen hetgeen voor de mijnwerkers even ongunstng is als voor de mijneigenaars. Sommige mijnen drij- ven de zaken voort met geleend kapitaal. Wanneer het Dawes-plan geheel in zijn te- genwoordigen vorm zal worden doorgevoerd, zal de Engelsche industrie in het algemeen er zeer door worden achteruitgezet. Oo de steenkoolbeurs te Newcastle liep reeds het gerucht dat Nederlandsche en Bel- gische havens en kanalen gevuld zijn met schepea met Duitsche steenkool. NAAR NIEUWE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. In den Rijksdag vroeg de sociaal-demo- craat Hilferding, hoe de Duitsch-nationalen hun afwijzende houding bij de beslissende eindstemming over het Londensche accoord in practijk zullen brengen. In weerwil van de gebreken, die het Dawes-rapport aankle- ven, biedt het de eenige directe mogelijkheid van een oplossing. Men ziet daarin niet het definitieve einde, doch het begin n nieuwe onderhandelingen. Het rapport biedt ons de mogelijkheid van verderen vredesarbeid. Door afwijzing zou de Rijksdag de openbare meening van de ge- heele wereld tegen Duitschland innemen en Duitschland isoleeren. Deze Rijksdag met zijn communistische en Duitsch-nationale blocs, is niet in staat vruchtbaren arbeid te verrichten Hij moet weg. De verkiezingsstrijd moet de beslissing brengen. Wij zullen strijden en wij zullen ze- gevieren. BELGIe'S WEDEROPBOUW. Blijkens mededeelingen van den kabinets- chef van den minister van economische 2aken in Belgie zijn sinds begin 1921 toen deze minister de portefeuille overnam, van de 100.000 huizen die toen nog moesten worden herbouwd, nu reeds 90.000 bewoond, terwijl er geen 5000 meer te herbouwen zijn. Is de bevolking in den westhoek van Vlaanderen niet toegenomen, in vergelijking met 1914, het aantal huisgezinnen is aanzienlijk groo- ter, waarom dan ook 12.000 semi-definitieve woningen werden voltooid. Er zijn thans meer huizen in de verwoeste gebieden dan v6or den oorlog, *terwijl in Noord-Frankrijk nog 400.000 woonsteden op her-opbouw wachten. Een ander verschijnsel dat niet vrij is van ironie doet zich voor: te Dix- muiden staan zoowat 160 burgerhuizen te huur. Ook te Nieuwpoort en Yperen is de woningnood in dien zin opgelost. En noch- tans was op 1 Juli 1921 het puin van Dix- muiden nog niet weggeruimd. Van de 1070 in Belgie vemielde openbare gebouwen zijn er op dit oogenblik nog 3 aan te besteden. Wanneer men bedenkt dat in den regel elke heropbouw ten minste een half millioen francs heeft gevergd dan kan men zich een idee vormen van de groote bedragen, die Belgie voor het herstel van zijn verwoeste gewesten heeft voorgeschoten en dan begrijpt men dat in een kerk het volgende rijmpje in steen werd gebeiteld: Door Duitsch geweld hier neergeveld. Met Belgisch geld weer opgesteld. Verder heeft't ministerie van Economische Zaken 1967 K. M. totaal verwoeste wegen opnieuw laten maken, terwijl van 87.000 H.A. landbouwgrond op dit oogenblik 84000 H.A. weder een oogst dragen die zich beter voordoet dan men ooit heeft durven verhopen. Wanneer men rekening houdt met het feit, dat de oorlog veel grond Veeft ontboscht, dah kan men zeggen, dat in de ..herstelde ge westen" thans even zooveel bebouwd land ligt als in 1914. Van de 3000 H.A. nog braak liggende grond, wordt iedere week 150 ton restanten van schietvoorraad wegge- haald en ten einde dezen grond aan den landbouw terug te schenken zal eerlang een groot opruimingsveld in de duinen, nabij de Panne, worden in gebruik gesteld. Wat de rechtbanken voor oorlogsschade betreft, op 1 November a.s. zullen er ver- scheidene ophouden te bestaan, nl. te Has- selt, Tongeren. Turnhout en Hoei. Op 1 Ja nuari a.s. zal in de „herstelde gewesten" een rechtbank worden opgeheven en op 1 Juli a.s. wordt voorzien, dat van de 26 bestaande rechtbanken er meer dan de helft zullen ver- dwenen zijn. Vermoedelijk zullen einde 1925 9/10 der schadevergoedingsvonnissen zijn gewezen. Het wordt dns een liquidatie langs de ge- heele lijn, wat alleszins getuigt voor de vastberaden werkkracht van de verantwoor- delijke leiders en het volk, die in ter nauwer- nood wat meer tijd dan vijandelijk geweld behoefde om gansche streken plat te leggen, het aanschijn van den vrede aan de aarde hebben teruggegeven. In het bijzonder zal de naam van minister Van de Vijvere aan dit herstel verbonden blijven. DE BRITSCHE REGEERING EN DE BEWAPENINGSUITGAVEN De Britsche regeering heeft dezer dageti aan den Volkenbond haar standpunt meege- deeld nopens de beperking van de uitgayen voor de bewapeningen. in overeenstemming met een resoTutie aangenomen door de vierde algemeene vergadering van den Volkenbond. De Britsche regeering vestigt de aandacht op het succes, door de Britsche regeering in de laatste jaren bereikt bij het volgen van een politiek tot beperking der militaire uitgaven en vermeldt, dat voor het loopend" jaar een verdere beperking wordt beoogd. De Britsche regeering verklaart, dat het bij vootduring haar oogmerk zal zijn de uitgaven voor de be wapeningen te beperken tot het minimum ver- eenigbaar met de behoeften der nationale vei- ligheid. Aan het slot doet zij opmerken, dat de beweging voor een beperking der bewape ningen slechts waarlijk doeltreffend kan zijn door wederzijdsche overeenstemming en zij is steeds bereid. voorstellen yan dezen aard le overwegen. 1 r DE ONLUSTEN IN DE SOEDAN. Uit de Soedan worden geen verdere inri- denten gemeld. De door den waarnemenden sirdar belegde krijgsraad, bestaande uit een Egyptenaar en een Soedanees als leden en een Egyptenaar als president, heeft in kort geding drie man. nen van het spoorwegbataljon berecht, we- gens het veroorzaken van muiterij, en tien an. deren wcgens het meedoen aan die muiterij. De eerstgenoemde drie werden veroordeeld tot twee jaar, de anderen tot een jaar gevan- genisstraf. DE MICUM-VERDRAGEN. De Micum heeft de commissie van zes op- .geroepen voor het voeren van nieuwe onder- handelingen op 28 Augustus. Indien voor dien tijd klaarheid bestaat over de aanvaar- ding van het verdrag van Londen, zal een' principieele wijziging worden gebracht in het Micum-systeem, welke tegemoet komt aan de wenschen van de industrie en welke zal1 gel- den tot de opheffing van de Micum. Daarbij" zal de Micum nog slechts beslissen over den leveriugstijd en de voorwaarden van de te leveren kolen, terwijl de controle van de productie zal vervallen. DE DREIGENDE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Volgens berichten uit Charkoff en Midden- Rusland is het in verschillende plaatsen van de Oekraine en de Krim tot ernstige troebe- len gekomen, daar de Sovjet-autoriteiten in gebreke blijven, den beloofden steun te bren gen tegen den hong^rsnood, welke reeds hier en daar optreedt. Volkscommissarissen en communistische agenten zijn door de wanhopige bevolking aangevallen, terwijl roode troepen worden afgezonden, om hen te beschermen. De toe stand is nog verergerd door zeer ongunstige berichten uit de gouvemementen Archan- gelsk en Wologda, waar de boeren him wo ningen verlaten en zelfs het vee opofferen. Op een in allerijl te Moskou bijeengeroe- pen conferentie, is de ernst van den toestand aan den dag gekomen, en bleekt dat het ten gevolge van de slechte verkeersmdddelen on- mogelijk zal zijn, een catastrophe te voor- komen. Dit bericht werpt wel een eigenaardig licht op de officieele mededeeling, de laatste dagen door de Russische regeering verspredd inzake den oogst. Daarin heette het, dat over het geheel de opbrengst bevredigend was, en dat na flinke reserveering voor de streken, waar de opbrengst beneden de be- hoefte was, toch nog een groote partij voor uitvoer overbleef. Van dat reserveeren blijkt uit bovenstaande bericht niet veel en in elk geval spreekt er een gebrekkige organisatie uit, als door gebrek aan verkeersnriddelen het benoodigde niet is te bTengen waar het behoort. HET VINDEN DER BELGISCHE DIPLOMAT1EKE STUKKEN TIJDEN5 DEN OORLOG. De „Evening Standard" vemeemt uit goed ingelichte bron, op welke wijze de Duitscheis tijdens den oorlog in het bezit zijn geraakt van de diplomatieke doaimenten van Belgie. De beroepsofficieren, die te Brussel ver- blijf hidden, hadden er niet aan gedacht deze documenten te onderzoeken, doch op zekeren dag werd een ambtenaar van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken als re- serve-officier in het gebouw van het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken inge- kwartierd. Hij vroeg onmiddellijk of er geen kamers waren die nog niet waren onderzocht en men wees hem een ruim vertrek aan, waar zich padvinders bevonden, die als bood- schappcrs dienst deden. Daar bevond zich het archief van het Belgische departement van buitenlan<feche zaken, dat voor een deel door de padvinders over den grondi was versprcid. Het archief werd onmiddellijk naar een veilige plaats gebracht en de brieven der Belgische gezanten te Londen, Parijs en Berlijn werden naar Berlijn gezonden, waar zij door het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken werden gepubliceerd1. DE KWESTIE-MOSOEL. Volgens bericht uit Konstantinopel aan de „Times" is ook de regeering te Angora ten slotte bereid, de kwestie-Mosoel, waaromtrent de regeeringen van Groot-Britannie en Tut- ldje niet tot overeenstemming konden komen krachtens het verdrag van Lausanne aan den Volkenbond voor te leggen. Turkije zal o. a twee reehtsgeleerden als „waarnemers" naai Ceneve afvaardigen voor het behandelen van de kwestie. AANSLAG OP EEN SNELTREIN. Op den express-trein BoedapestBoekarest is op 21 Augustus nabij Tsjemonitz een aan- slag gepleegd. Op de rails waren springstof- fen geplaatst. De aanslag mislukte echter Slechts eenige wagons ontspoorden; men- schenlevens zijn niet te betreuren. EEN ZONDERLINGE VERDWIJNINO TE PARIJS. Een mannequin uit een der groote mode- magazijnen van de Parijsche Rue de la Paix, een meisje van 17 jaar, mile. Gisele Mathieu, maakte onlangs in een cafe kennis met een Italiaansch jongmensch., Er onispon zich een begin van een liefdesro'man, en de jongelui verdwenen weldra uit Parijs en maakten een reisje door Italie. De ouders van het meisje kregen na eenigen tijd bericht van hun doch ter uit Marseille.' da<rna een iange ALRMAARSCHE COORAHT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1