*at er niet to steoA. De publieke opinie, vervolgden wij, verwacht nu een stap uwerzijds. Men ver wacht een vervolgkig van den schrijver. Wat K®chTeven is, heeft zulk een kompromit- teerend karakter, dat ook ik mij niet voor kan Btellen, dat de zaak zoudt laten loopen. Toen kwam de woordenstroom van den fconmttssaris lost Kan mij met schefen. Laten zij maar yual schrijven. Wij zijn hier niet in Kuilen- burg, maar in Vuilenburg. 't Is niet waar. Zooals ik hier zit, ben ik een fatsoenlijk man, niet in staat een misdrijf te begaan. Zij schrijvea ook maar, net als voor zes jaar, teen zij mij van leerdiefstal beschuldigden. Bewijzen hefcben ze niet, anders gin pen ze wel naar Tiel, naar den Offtcier van justitie. U bggnjpt toch wel, dat als zooiets bewezen werd, ik hier geen oogenblik meer zou zit ten. Ikh<* pecK gehad m deze zaak, maar het onderzoek is nog niet afgeloopen. De komnrissaris herhaalde het hierboven aangehaalde nog eenige maten, verzoekend ore in zijn toestand te verplaatsem dan zouden wij ook niets doen dan het geschrijf kalm Tangs ons heen laten gaan. Larter in het gesprek bleek. dat de kommis- •aris en de verslaggever beiden nit Den Haag kwamen En toen bezwoer de kommis- saris den „ond-Hagenaar" tech vooral naar den officier van justitie te gaam, om inlich- tmgen over hem in te winnen. Om het gesprek weer op de zaak zel! te brengen, maakten wij hem attent op de zin- snede in het arfcikel m „De Arbeid", hande- lend over, de sloten en het waakhondie. Efa's gelogen. Zie je nou we!, "t Zijn leu gens. Gaat u maar eens naar den offi der Wij verfelden, 3af w§ bij den burgemeesfer wares geweest en de komnrissaris viel direkt in: 1 TSe heeft me zdfer we! afgekamA f Neen, m het geheel niet. ,r Zoo was ons gesprek, dat opzettelijk zoo ttomrdelijk mogelqk is weergegeven, met de bedoeling den gemoecri+oestand te schetsen pan den man, die <foor velen in Culemborg in Wn ariem met den moordenaar wordt ge- ooand is ons nog sflechfs S5n opmerking. Een epmertmg, ®e dk aandachtig Tezer voor zjchzelf reeds zal hebben gemaakt: het is hoog tijd, dat hoogere autorrteifen dan die te Cntemborg zetelen, deze zaak aanvaften 'En dm op doortastende wijze, opdat snel en poRedig Echt over deze growelijke moord- zaak komt en de rust in het stadje terugkeert. Prortndaal Sflemn UIT HEILOO. Voor het te houdcn schoolfeest van de Opeabare lagere Schoien is pLm. 350 bij- ats bekend is, warden a^s. Zaferdag de katholieke kinderen van de O. L. School ge- haatd en gaao orer naar de R. K. School aan den Westerweg. Op dien dag juist denzelfden dag gaan de kinderen op „schoolfeest" naar Am sterdam. Dear de ourfe commissie, bestaande uit ge- meentenaren zonder onderecheid van geloof, is ootbonden, gaan de katholieke kinderen niet mee. De kinderen, "die (natirurlijk!) nog onwe- tend zijn van de ,,zegeningen van het Bij- zonder Onderwijs", zullen echter htm nit- stapje nrissen. /T U' UIT BERGEN. Bij de ten overstaan van notaris van Riet vehoisden publieke verkooping van het land- fiuis „Me1atti", staande nabij de herten- kamp, is dit perceel in bod gebracht op f 8300.Bij den afslag werd teevalliger- wijze door 2 personen tegelijk gemijnd op f 2000.Hierna had opnieuw afslag plaats en werd toen gemijnd! op 2400.—, toodat het perceel heeft ©pgebracht 10700. Dinsdagmiddag is de personentram uit Bargeo aan Zee, die bij de halte Sparren- laan stopte, op tamelijic hardhandige wijze peden door de haar achterop rijdende ■am. De machinist van de zandtram aang er zamdtn heeft niet of niet voldoende kunnen remrrren, toodat een botsing onvermijdeTijk was. Door (hriten trachtte hij de opmerkzaamheid van deq machinist van de personentram op te jrekken. Dit gelukte, doch blijkbaar te laat. taatstgenoemde moet door direct vol steom it gerven zij tram in beweging hebfeen willen brengen. Door de schok braken de koppe- Hngen evenwel. Persoonlijke ongeluken val- Ten geliriring niet te betreuren. - - UIT BERGEN AAN ZEE. Gfetermorgen werden de jaarlijksche wed- strijden in bet fortenbouwen voor kinderen van badgasiten gdiouden. Het was aan het strand lekker frech weer en het enkele regen- beifjc deed geen afbreuk aan den ijver waar mede de jeugd de forten van zand op de ge- wenschte hoogte en breedte wist te brengen Na een hag uur werd het sein gegeven op te houden, want de vloed kwam op. Aan de wedstrijden werd door 14 groepen van 8 deelgenomen, terwijl 2 groepen van heel kleine kinderen buiten mededinging ble- ven. De spanning wie zou winnen was bij de ouderen bijna even groat als bij de en thou- adaste jeugd. 't Bleek dat groep 8 den eersten groep 1 den tweeden en groep 3 den derden prijs had gewonnen. Alle kinderen kregen een troostprijs, zoodat iedereen zeer tevreden was over dit welgeslaagde strandfcest UIT HEERHUGOWAARD. De raad vergaderde 25 Augustus des na- middags 3 uur, ooder voorzitterschap van den h«r Van Slooten, burgemeester. Aanwe- zig waren alle raadsleden. Ingekotnen was een verzoek van ruim 100 ingezetenen om straatverlichting van het Verlaat tot de reeds bestaande straatverlich ting. Gewezen werd in dit adres op het ge- vaar door het steeds toenemende verkeer door dit deel der gemeente. Den heer Kosteliik was het bekend1, dat dit adres zou worden mgediend en heeft een cn- derzoek ingesteld naar de kosten. Spr. achtte bet zeer begrijpelijk, dat om straatverlichting wordt gevraagd, aangezien de behoefte daar- aan rich steeds meer oet gevoelen, en zou dan ook aan het verzoek willen voldoen, doch, merkte spr. op, het meeste belang heb- ben die ingezetenen bij straatverlichting, die aan de veriichte wegen wonen, terwijl andere burgers er hoegenaamd niet van profiteeren- Hij zou het daarom billijk achten, de kosten voor een goed deel te vinden door verlich- tingsbelasting, door het heffen van opcenten op de grond- en eigendomslasten. Naar spr.'s oordeel zou b.v *ji van het benoodigde be- drag op deze wijze gevonden kunnen worden, terwijl dan '/i voor rekening der gemeente zou komen. 1> heer Wijnker verklaarde met het voor- gestelde door den heer Kostelijk best mee te kunnen gaan, terwijl ook d'e heer Krom ziclt hierbij aansloot. Deze heeft zich doen inlich- ten omtrent verlichting van alle aan het net gelegen wegendit zou van aanleg ongeveer 3400 kosten, terwijl de jaarlijksche kosten ongeveer 430 zouden bedragen. De voorzitter meende, dat bij die berekening geen rekening is gehouden met het spannen van nog een draad voor het noordelijk deel, zoodat de aanlegkosten zouden bedragen 3600 en de jaarlijksche kosten dtts ook iets hooger zouden worden. B. en W. hebben op dit adres nog geen prr.e-advies gegeven, aangezien dit college graag const het oordeel van dn Raad wilde vememen. E>e heer Mienis was van oordeel, dat straat verlichting meer als een algemeen bdang moet worden beschouwd, als zijnde in het be lang van alle verkeer. Spr. achtte daarom de rcgelinjf door don heer Kostelijk voor^esteld met billijk. De heer Kostelijk antwoordde hierop, dat J™ien de straatverlichting uitsluitend in het belang van de aanwceienden was, dezen liaar ook geheel dienden te bekostigen. Ook de heer van Langen gevoelde veel voor het idee van den heer Kostelijk. De heer Pool achtte het gewenscht verlich- ting aan te brengen bij de brievenbus en de school te Veenhuizen. De voorzitter achtte dit mede wel gc- wenscht, doch het moet worden betaald Spr_is van oordeel, dat straatverlichting een algemeen belang is en gevoelde daarom niet veel voor het voorstel-Kostelijk. Deze deelde de ziensv/ijze, wat betreft de verlichting van gevaarlijke puntcn, doch het- geen m het adres wordt gevraagd is onge- twijleld vooral in het belang der aanwonen- den. Dit was de heer Tromp niet met den heer Kostelijk eens; ook vele aanwone.iden zullen weinig gevoelen voor een hoegenaamd niet profiteeren van straatverlichting. Daartegenover bleek de heer Poland voor de idee-Koetelijk wel te gevoelen, doch het "f4 v/at hoog te vindenvoorts is het voor sipr. een andere vraag of ook de reeds bestaande straatverlichting dan onder deze regeling moet vallen, waarop 'n „natuurlijk" van ver- schiltop.de kan ten klonk. En als dan de adressanten zich terugtrek- ken, zeide de heer Poland, zal dan de rege ling toch voor de bestaande straatverlichting moeten gdden? Algemeen is men het er wel over eens, dat de adressanten straatverlichting wenschen op kosten der gemeente, wat den heer Wijnker deed opmerken, dat bij inwilliging van het veraoek, van alle kanten hetzelfde gevraagd zal worden. Wordt echter aangenomen, dat de aanvragers ook zelf een deel der kosten zullen moeten dragen, dan zal men allicht niet zoo spoedig met een verzoek komen. Nog geruimen tijd werd over deze zaak ge- discussieerd, totdat het besluit werd genomen, het verzoek toe te staan, doch een deel der kosten door de direct belanghebbenden te doen dragen, welk aandeel dlan nader kan worden vastgesteld Medegedeeld werd, dat de goedkeuring van Ged. Staten was ingekomcn op de gewijzigde verordening op den woningbouw met betrck- king tot den aanleg van de waterleiding. Dit werd voor kennisgeving aangenomen, wat mede geschiedde met een schrijven der Vereeniging van Burgemeesters en Gemeente- ambtenaren betreffende de vastgestelde bepa- lingen voor het volgen van het onderwijs aan de handelsschool door leerlingen buiten Alk- maar wonende. Ter inzage werd gelegd het rapport der muggenverdclging gedurende de winters van 1920 tot 1923. Vervolgens kwam in behandeling een schrij ven van den heer Schouten, behelzende het verzoek om een lager tarief voor kracht-elec tricfteit, welk verzoek vergezeld ging van een schrijven der commissie van bijstand. Uit na der toelichting door deze commissie bleek, dat deze geen bepaald advies meende te moeten geven, aangezien nog niets vaststaat omtrent het verloop van het dienstjaar voor het elec- trisch bedrijf. Na ecnige discussie mende de Raad in de zen nog geen beslissing temoeten nemen, daar er blijkbaar todh wel iets wordt gevoeld om hoogere reductie toe te staan voor groote be- drijven, weike beschouwd moeten worden als stevigen steun voor het electrisch bedrijf. (Naar we meenen, wordt door een groot be drijf niet minder dan 1600 per jaar be taald) Nadere gegevens zullen worden ver- zameld om naar aanleiding daarvan in de vol- gende zitting een besluit te nemen. Ingevolge zijn benoeming te St. Pancras, werd door den heer Sinjewel, hoofd der school te Veenhuizen, als zoodanig tegen 1 September a.s. ontslag aangevraagd. De voorzitter deelde mede, met den Inspec- teur overleg te hebben gepleegd over tijde- lijke voorziening in de functie, doch dit kon voor 1 September niet worden geregeld, zoo dat werd voorgesteld het gevraagde ontslag te verlcencn tegen 15 September Aldus werd besloten. Nicmand gevoelde er iets voor, in te gaan op de aanbieding tot het verstrekken van een stenografisch verslag der raadsvergadering, tegen 17,50 per zitting. Een tamelijk breedvoerige discussie werd gevoerd naar aanleiding der circulaire van Ged. Staten met betrekking tot de salarissen van gemcente-ontvangers. Voor deze gemeente zou de volgende regeling geldend zijn: Aan- vangssalaris 1050, opklimmend met twec- jaarlijksche verhoogingen tot 1540, te berei- ken in 8 jaar. De heer Krom merkte op, dat bij de benoe ming van den tijdelijken ontvarger door den Raad het salaris is bepaald op 1000, waar op echter van Ged Staten geen goedkeuring is verkregen. Voor de definitieve benoeming kan nu een regeling worden voorgesteld en d.wbij zou spr. willen hcmdliavcn het des- tijds genomen besluit. Door den heer Wijnker weref een salaris van 1000 tot 1250; dit te bereiken in 5 jaar. De heer Poland gevoelde meer voor een bepaald salaris zonder verhoogingen, terwijl de heer Krom het eensgenomen besluit zou willen handhaven. De heer Kostelijk meende, dat met deze voorstellen niets bcreikt zal worden en zou de regeling van Ged Saen willen aanvaarden doch dan geldend doen zijn van 1 Januar: 1924. Van verschillande zijden werd misnoegen geuit over het feit, dat Ged. Staten geen ant- woord hebben gegeven op de vraag om goedkeuring op het vorige raadsbestuit c»n trent deze salarisregefing. Juist daarom meende de heer Krom te moe ten voorstellen het door den Raad bepaalde salaris uit te keeren, wat echter bij d'en Raad geen instemming vond. Nadat nog door den voorz. er op gewe zen was, dat de benoemdc gemeente-ontvan- ger uitstekend voldoet en daarom een behoor- Iijk salaris gewenscht geacht moet worden, werd besloten de gerrraalcte opmerkingen ter kennis te brengen van Ged. Staten. Hierna werden voorgeflezcn de algemeenc bepalingen voor het vervo 1 gonderwijs Bij genoegzame deelname, ten minste 20 leerlingen. die alle klassen der lagere school moeten hebben doorloopen, zal dit onderwijs worden gegeven aan school No 2. Tijdens den cursus mag dit aantal niet dalen beneden 12. Voor lederen cursus zal he* personeel worden benoemd. De lessen voor meisjes zul len een half uur eerder aanvangen en eindigen dan die voor de jongens. Het aantal lesuren zal 116 bedragen, de belooning 1,50 per lesuur Het minimum aantal leerlingen wenschte de heer Krom van 20 te stellen op 16, wat werd aangenomen. De heer Mienes maakte bezwaar tegen' de be pa ling, dat toelating alleen openstaat voor leerlingen, die alle klassen der lagere school hebben doorloopen. Voor vruchtbaar onderwijs achtte de voor zitter deze bepaling toch wel dienstig, waarop e .^er Mienes antwoordde dat voor die ach- was no^ wa^ onderwijs van groot belang Besloten werd de bepaling te behouden, doch Ben \X te machtigen in bijzondere ge- vallen daarvan af te wijken. Hierna werd de regeling goedgekeurd. Vervolgens kwam in behandeling een ver zoek door de Commissie ter viering van Ko- ninginnedag ingecfiend, vragende pl.m. 40 cts. per leerling subsidie voor het te houden kinderfeest. Door den voorzitter werd deze zaak nader toegelicht Tevens werd gevraagd vrije beschikking over het sportterrein, op den feestdag. De heer Mienes meende zich te her- rnneren, dat voor dit doel /200 op de be- grooting was uitgetrokken, wat niet klopte met het aangevraagde. De voorzitter deelde mede, dat op ongeveer 725 leerlingen moet worden gerekend, zoodat het bedrag van 200 tot ongeveer 300 verhoogd zou moe ten worden. De heer Mienes vond een bedrag van 40 cts. per leerling inderdaad niet hoog, waarop de heer Krom te kennen gaf het bedrag der begrooting niet graag te willen overschrijden. De heer Kostelijk erkende de moeilijkheid van overschrijding der begrootingsposten, doch voor een eenmaal per jaar gegeven al gemeen kinderfeest achtte spr. het gevraagde bedrag niet te hoog. Werd het gevraagd voor volksfeesten, dan zou spr. daarvoor niet te vinden zijn, doch voor een kinderfeest wil hij bet gevraagde toestaan De voorzitter ant woordde hierop, dat de Raad het wel kon toe staan, doch de betreffende post moet- dan worden verhoogd, waardoor wijziging der begrooting noodig zal zijn. Het is wellicht wenschelijk, zeide spr., de begrooting wat ruimer op te zetten. De heer Poland vond dat pl.m. wat ge- vaarlijk, het bedrag van ongeveer 300 zou dan wel eens 350 kunnen worden, waarop de voorzitter het voorstel-Kostelijk in stem ming bracht met de bepaling, dat hoogstens 40 cents per leerling toegestaan zal worden. Het voorstel werd aangenomen met de stem- men der heeren Krom en Borst tegen. (Toen laatstgenoemde later vemam, dat de comm. over geen andere baten zal hebben te be- schikken dan deze subsidie, verklaarde hij vodrgesfemd te zullen hebben, indien hij dit eerder geweten had. Verslaggever.) Door den heer Poland werd namens de comm. voor het nazien der gemeenterekening en die van het electrisch bedrijf en van het Burgerl. Arm- bestuur, verslag uitgebracht. Nad at eenige duisterheden waren toegelicht, was de cotnm tot de conclusie gekotnen te kunnen advisee- ren tot goedkeuring der genoemde rekenin- gen. Aldus werd besloten, terwijl de voorzitter de commissie dank zeide voor hare bemoeiing. Goedgekeurd werd de overschrijving van een totaal bedrag van 1686.17Vi uit de post ©nvoorzien, voor het sluitend maken van eenige postern der begrooting. Door den heer Palond werd nog eens gewezen op den lang- zamen gang van zaken met betrekking tot den aanleg der waterleiding. Spr. gaf ,'n overweging, nu de leiding in het natte getij zal worden gelegd, daarmee dan maar liever te wachten tot het volgend voor jaar. Door den voorzitter werd medegedeeld. dat juist dezen morgen op drie punten het werk een aanvang had genomen en voorts, dat de buizen gelegd zouden worden terzijde der bestrating. Het verzoek, ingediend door den administrateur van het electrisch bedrijf om eenige hulp voor het Noordeinde, heeft den Raad aanleiding tot het besluit gegeven, B. en W. te machtigen, zoo noodig hulp te verstrekken. Voor onderzoek der begrootin- gen voor de gemeente, het electrisch bedrijf en het gemeentelijke armbestuur werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren Tromp, Mienes en Pool. Hierna sluiting der openbare zitting UIT SCHERMEKHORN. Door den eigenaar van het cafe „De Roo- de Leeuw", den- heer J. H. Schreuder, is voor de eerstdaags te houden athletiekwedstrijden van de gymnastiek-vereeniging „Volharding" alhier een lauwertak beschikbaar gesteld. Naar wij vernemen is met ingang van 1 September a.s. den heer J. Kentson te Wijk aan Dum aangewezen als plaatsvervanger van den vertrokken rijksveldwachter G. F. Kok. De heer Kentson is tegelijkertijd tot brigadier yan den rijksvekhyacht benoemd. UIT WTERTNCER'WNKXV Vrijdiagavond vergaderde de afdeefing Wieringerwaard der H. Mij van Landbouw ooder voorzitterschap van den heer H. K. Koster. Aanwezig 9 leden. Onder de ingekomen stukken bevond rich o m. een schrijven van den heer M. Boo- gaerts te Tilburg waarin deze, naar aanlei ding van gevoerde correspondentie, mede- deelde dat hij binnen enkele weken met zijn handmelkmachine alhier een demonstratie zal houden. De heeren H. K. Koster, P. j. Visscher en Jb. Waiboer Hzn. traden af als bestuursle- den. Voor hen werden gekozen de heeren R. Kaan, K- Zijp en Jb. Bakker. Bij de behandeiing van den beschrijvings- brief voor de algemeene vergadering werd den afgevaardigde opgedragen als lid van het hoofdbestuur in de plaats van den heer Kuhn te stemmen op den heer Jb. Kaan Kzn. alhier die door de afdeeling als candfidaat zal worden aanbevolen en als lid van de financieele commissie, in de plaats van den heer A. J. Peeck, de heer S. Smeding te Schagen .Overigens vrij mandaat. Bij de rondvraag had de heer Jb. Kaan Kz. een belangrijke mededeeling n.l. dat hij Donderdag eene demonstratie had bijge woond tot het'dooden van vliegen in den paardenstal van den heer A. C. Geertsema te Anna Paulowna en in de stierenstal van den heer G- Waiboer te Barsingerhom. De resultaten waren schitterend. In enkele mi- nuten waren alle vliegen en muggen dood. De paarden stonden dadelijk rustig. De kos ten zijn zeer gering. De demonstratie werd geleid door een vertegenwoordiger van de firma Daan te Santpoort uitvinder van het middel en tevens fabrikant. Het verdient alle aanbeveling het middel toe te passen dat te- vens geschikt is tot bestrijding der malaria. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie en aldaar te bevragen op alle werkaagen tus- schen 11 en 1 uur, de navolgende voorwer- pen als gevonden gedeponeerd op 19, 20, 21, 22, 23 en 24 Augustus 1924: zakje met brood, blaUwe jongenspet, huissleutel, noti- tieboekje, rozenkrans, lorgnet, beige mantel- band, huissleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 19, 20, 21, 22, 23 en 24 Augustus 1924: Pauw, Overdie- straat 18, autoband; Pater, Oudorperdijkje 4, zwart bruin hondje; J. Klaver, Ooster- burgstraat 9, sleuteltje; W. A. Polanen, Heiloogrdijk 24, rozenkrans in 6tulA. Nies- sen, Ritsevoort, vulpenhonderNauwen, Lut- tik Oudorp 41, Engelsch boek; W. Braken- loff, R. O. G. 22, gestreepte pet; A. van Meeteren, Kanaaldijk 27, grijze jongensjas; K. v. Maarleveld, Snaarmanslaan 92, glace handschoen; M. Fernhout, 3e Oostersrraat 3, sigarettenkoker; J. v. d. Pol, Ridderstraat, zilveren broche; C. Huiberts, goudvinkduil; T. v. Essen, Metiusstraat 2, gouden broche; H. de Boer, Ingelandstraat 8, bruin kinder- schoentje; Zaadnoordijk, Baansingel 2, zweep; Mej. Martin, Ropjeskuil 40, dames- lortemonnaie met inhoua; N. Bourgonje, Druivenlaan 35, penning met hondenketting; dazes, Doelenstraat 27, grijze mantelband; ri. Weines, le Kabelstraat 3, wit gymnas- tiekschoentje; J. de Bout, lste Tuindwars- straat 19, grijze jongenspet; P. Franse, Tuinstraat 9, gummi Leeuwtje (speelgoed); 5. Bloothoofd, Heerenstraat C 2, acte-tasch; Nierop, Liefdelaan 5, autoped; J. Blank, Lindelaan 8, R. K. Gebedenboek; N. Moor man, Ridderstraat 4, portemonnaie inh 1 cent; M. Balder, Nieuwpoortslaan 70, pa- rapluie; G. v. Veen, Schelphoek 9, kinder- portemonnie; A. Timmer, Sthermeerstraat 16, damestaschje; J. Haker, Bleekerslaan 1, laakstok; K. v. Maarleveld, Snaarmanslaan 92, 1 paar witte handschoenen; B. Duyff, Tuinstraat 28, haarstrik; J. Kromhout, Ze- venhuizen 5, dubbeltje; H. Rus, Visschers- !aan 23, grijze pet; P. de Graaf, Stuartstr. 85, knop van een hoedenpen; Dora Ruiter, Snaarmanslaan 14, mondharmonicaJ. Koe- leman, Achterweg 43, kinderportemonnaie; C. Lugtig, Liefdelaan 16, zilveren rozen- crans in etui, parelmoeren rozenkrans. Wanneer men weder in het bezit is van let verloren voorwerp, Wordt men verzocht tiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Rechtzaken. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Zitting van 26 Augustus. Ui t sp r a ken. A. W van O., den Haag, gedetineerd, 4 maanden voorwaardclljke gevangenisstraf met 3 proeljaren en verplichting tot vergoeding der toegebrachte schade. De veroordeelde wordt voorts onder toczicht van het Leger des Heils gesteld. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 26 Augustus. POGING TOT INBRAAK. De gedetineerden A. J. T. W., 21 jaar, en Th. B., 18 jaar, beiden los-werklieden te Am sterdam stonden tereeht ter zake dat zij in den nacht van 1 op 2 Juni, gedurende voor de nachtrust bestemden tijd, samen cn in veree niging, met het doel te stelen, hebben getracht in te breken in de woning van den getuige Jonker te Opmeer. Hun voornemen werd ecn- er verijdeld door aan hun wil onafhankelijke omstandigheden. Beklaagde B., die Jonker van vroeger kende, heeft het plan geopperd Jlj heeft voorheen te Opmeer gewerkt cn meende dat Jonker wel geld had en hij woon- de op een stille plaats. Beide beklaagden wa ren destijds werkloos. Zij zijn op "de fieri naar Opmeer gereden en hadden m hun bezit een stuk touw, een mes cn een. zaklantaarn. Omstrecks 12 uur kwam bckl te Opmeer. Be klaagde B. werd nog door de politie gewaar- sclmwd, omdat hij zonderJicht reed. De deur van't huis van Jonker was gesloten. Met be- hulp van een sleutel, door ben in een kistje in de boet gevonden, gelukte het 't slot om te draaien, maar het Week dat de deur ook van binnen was gesloten. Daama heeft bekl. B. gc- probecrd meteen mes het hout uit te snijden, maar ook deze poging faalde. Toen heeft B. getracht door een raam binnen te komen. Toen hoorden zij binnen geschreeuw en is 2e beklaagde naar de voordeur gegaan en riep daar dreigaid„Doe open of ik schiet!" Bekl. B. zdde nu zith niet te herinneren, dat hij drt heeft geroepen. Hij zelf was doodelijk ver- sclirikt door't akelige benauwde geschreeuw van dien bewoner. "V Wf.'CSHSoiet, (Je fanaeaenti pmesident, zeide tot beklaagde B: Jc doe je hier mx voor als een onschddSg1 joogetje, maar jullie heb ben heel wat erger m den zin gehiad Nadat beklaagden tot de overtuiging kwa men, dat rfj Jonker met kooden verrassen, zijn ze beiden op hnn rqwief naar Amster dam teruggekeerd. Eerete Hklaagde had op bet erf een stuk hout gevonden en zich daarmede gewapend. Ook is een uensterruit ingodlrukt, doch bekl. W. beweerde dat dit bij ongeluk is gebeurd. Daarop hoorden zij het geschreeuw, hierbo ven ax-iigcduid. Er is niet geroepen „Doe open of ik schiet!" Beangst door het hulp- geschrccuw hebben beklaagden de vlucht ge nomen. Het motief voor het voorgenomen mis drijf was armoede en geldgebrek. Vermeldink verdient nog, dat beklaagden t hadden meegenomen om Jonker te bin- den, om te beletien dat hij zich venveerdfe. Voor de politie hebben zij verklaard dat zij waren afgesproken om Jonker met het hout een Map te geven. Bekl. B. ontkende dit thans. De burgemeester van Spanbroek heeft hem een verldaring willen afpersen, die ge heel bezijden de waarheid was. De getuige Outjer Jonker heeft aan bekl geen vergunning gegeven om zijn woning binnen te komen en daar iets weg te nemen. Hij lag te bed, hoordc gerucht en zag het licht van een ejectrische lantaarn schijncn. Daarop hoorde hij aan de deur morrelen. De sleutel waarmede beklaagden getracht hebben bin nen te komen, behoorde niet aan getuige. Daarna heeft hij lawaai bij het raam ge- hoord Ook is er geroepen „Doe open of ik schiet!'', waarop getuige terug schreeuwde: „Neen 1" Mr. Hijmans, subst. officier van justitie, requisitoir nemende, zeide overtuigd te zijn, dat de verdediger, in casu mr. Josephus Jit- ta, zich zal beroepen op het rapport van de reclasseering, adviseerende een voorwaarde- lijke veroordeeling Het O. M. kon daartoe met besluiten op grond dat de maatschappij tegen een dergefljken aanslag als hier voor de recti tbank is gebracht, moet worden be- schermd. Het is voor een alleen wonende als de getuige Jonker om het verstand te verlie- zcii van angst, als hij op een dergelijke wijze wordt gewekt. De eenzame bewoners van het platteland moeten beschermd worden. De of ficier is voorstander van de nieuwe richtinc in het strafrecht, maar meent, dat dergelijke personen als deze beklaagden moeten worden afgeschrlkt. Op bovenaangegeven en hier met gereleveerde gronden vroeg het O. M. te gen ieder der beklaagden 4 maanden gevan genisstraf.'Met het oog op hun jeugd wilde L M geen zwaarder straf vorderen. Mr. Josephus Jitta vermeende, aan de hand van het reelasseeringsrapport, dat tx- klaagden vervreemd zijn aan hun huiselijk milheu. Met nadruk wees pleiter op het rap port, dat adviseert tot voorwaardelijke ver oordeeling en het stellen van een krachtige leiding voor deze alleenstaande jongelieden. I letter concludeerde tot een voorwaardeliike veroordeeling van beide beklaagden Na eenigt re- en dupliek werd de behande- hng der zaak gesloten en de uitspraak be paald op a.s. week. Hierna sluiting. Marktberichten ZWAAG,25 Aug. Veiling Bangert en Omstreken. Roode bessen 11.40—/ 13.60 Tomaten 67, Slaboonen 712' Druiven 40-/ 45, Noten 8-/ 12, Pro- leficbessen 29.50-/ 29.80, Pruimen 13 kruideniersperen f 15.60, Claps o oi.0, SuikerPeren 3.20, Goudballen 2.20—/ 2.30, Bloemkool 18—/ 24, Roo- de kool 4—/ 7, Augurken 16—/ 30, Dlokveiling Tonnebours groene pruimen 25000 K G. 21.40 per 100 K.G. WARMEN'HUIZEN, 26 Aug. 1924. Schotsche Muizen 5.60—/ 8.50, Drielin- gen 3.60, Eigenheimers 7.40—/ 7.90, Bloemkool le soort 21.30—/ 25.90, 3e soort 2.50, Roode kool 2.50—/ 4 50, Gele kool 3.60—/ 4.10, Witte kool 1.20 totJ 1.40, Gele Nep 17.40—/ 19.50, Uien 6.20—6.70, Drielingen 6.80—/ 7.70, Slaboonen 15.20—/ 18. Aanvoer: 3157 K.G. Aardappelen, 15500 K.G. Roode kool, 1600 K.G. Gele kool, 8550 K.G. Witte kool, 5005 K.G. Gele Nep, 4965 K.G. Uien, 282 stuks Bloemkool, 482 K.G. Slaboonen. BOVENKARSPEL „De Tuinbouw", 26 Aug. 1924. Heden besteedde men voor* Bloemkool I 23—/ 43, II 10—/ 10.50, III 2.50—/ 4.50, Roode kool 1.40— 7 3.90, Witte kool 1.20—/ 1.60, Gele kool 3.60—/ 4.80, Uien 2.40—/ 3.10, Drie lingen 2.30—/ 3, Nep 10.5C>7.70, Dunne Slaboonen 2 45—/ 2.70, Dikke Slaboonen 2.452.90, Augurken 0.18 tot 0.25, Aardappelen: Ideaal 1.40—/ 2, Schotsche 2.45—/ 3.25, Kleine 2.75— 3.45, Wilde Due. 1.65—/ 1.75, Bonte 2.40, Blauwe 1.652.25, Eigenhei mers 2.50. Aanvoer 43 schuiten. NOORDSCHARWOUDE, 26 Aug. 30400 K.G. Aardappelen: Schotsche Mui zen 5.30—/ 7.90, Duken 2.80—/ 3, Schoolmeesters 2.50—/ 5.30, Eigenhei mers 3.206, Bl. Eigenheimers 5.80, Bl. Aardappelen 5.50, Drielingen 7.20— 7.70, Kleine 1.50—/ 1.60, 2000 K.G. Spercieboonen 14—/ 20.90, 30 K.G. Snij- boonen 19.4023, 15 K.G. Zilveruien Zilvemep 21.90, 31500 K.G. Uien: grove 6—/ 8, Drielingen 6.60—/ 8.50, Gele Nep 14.10-/ 22.10, 5600 K.G. Peen 1.10—/ 1.30, 200 K.G. Kroten 3.50, 48900 K.G. Roode kool 2.10—/5.50, 55800 K.G. Witte kool 1.30—/ 2.10, 35800 K.G. Gele kool 2.504.60, 2600 bos boswor- telen 2.503 p. 100 bos, 4760 st. Bloem kool 24—/ 36, 2e soort 4.90—/ 7.50 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK (L'atigedij- ker Groentenveiling), 26 Aug. 4607 stuks Bloemkool le soort 25.90—/ 41.50, 2e soort 56.60 per 100 stuks, 775 bos Wortelen 1.60 per 100 bos, 2800 K.G. Wortelen 0.60—/ 2, 205100 K G. Roode kool le soort 2.30—/ 6, 75000 K.G. Gele kool 2.70—/ 5.50, 46600 K.G. Witte kool 1.30—/ 2.20, 8125 K.G. Uien 5.60— 6.80, Drielingen 7.20—/ 7.90, Nep 19.10—/ 22.70, 860 K.G. Slaboonen 1724.90, 8300 K.G. Aardappelen: 7, Schoolmeesters 5.40—/ 6.90, Graaf- jes 8.50, Due of York 1.50—/ 3.10, 7.30^/ 8, alles pec 100 K.G. I 4 1 t t 4 *3

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6