DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Pierre Leenhouts CENTRUM HOTEL. Voorziet U vroegtijdig van plaatsen. No, 203. jmi ss&te'i! art graoea,' Honderd zes en twlntigsfe Jaargang 1924 Afoonnementsprijs foij vooruitfoetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. liedactie No. 33. Buitenland. n n H DONBERBAG J Directeur: G H. KRAK, Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 28 AUGUSTUS Het weer heeft zich gisteravond bijzonder goed gehouden, behoudens enkele buitjes. De laatste regen viel tegen het sluitingsuur, zoo dat dit dus geen invloed meer kon hebben op de stemming. Het was enkele momenten zeer druk, voor- namelijk op de Paardenmarkt, waar veel be- langstelling bestond voor de diverse attrac- ties. De Bubble Road" raakt langzaamaan meer bekend. Deze amusementsinriehting is wat achteraf geplaatst en daarom vcor hen, die met het bestaan ervan onkundig zijn, moeilijk te ontdekken. Em wit dock met groote zwarte letters wijst thans den weg. Het theater van Mullens trek® veel bezoe- kers, die alien goed te spreken zijn, over het- geen daar vertooind wo rat. Een wet koine af- leiding vonnt ook een bezcek aan het verge- moegenspaleis of het simmy-huis, waar iedereen opgetogen nit vandaan komt, na eenige malen den tocht over de riemen, schij- yen enz. gemaakt te hebben, tot groot genoe- gen niet all een van henzelf, maar ook van ae bezoekers, die liever tcezien dan zelf.eens gezond door elkaar gerammeld te worden. hi de sitoomcaroussel van Vinken op het Hof, is vanzelfsprekend onophoudelijk veel publiek, terwijl de draaimolen van Van Dam evenzeer een gewrlde vermakelijkhcid blijkt. Men schijnt nog eenigszins onwennig te sfraan tegenover de plaatsing van de kra- men aan den Koningsweg inplaats van aan de Laat. Dit blijkt uit het ieit, dat men al- dlaar nog weinigen zict passeeren, in ver- houding met de passage elders op het ker- misterrein. Wij twijfelen echter ldet: of men zal er spoedig aan gov end zijn en het vol- gend jaar reeds niet meer over Icramen aan de Laat denken. De Koningsweg lijkt one inderdaad zeer geschilct voor het doel, dat men er tlrans mede beoogt. Deze straat sluit aan op de Paar denmarkt en via de Korte Niarwesloot op het Hof, zoodat men dus een aardig rond- je kan maken. De cabarets men kent ze: De Karse- bootn, de Toelast, Populair, Centrumhotel, hebben over 't algemeen over de belang- steljing niet Jg klagen, Blj den heer Van der Molen koirit heden- avond tot en met Zondag de bekende Pierre Leenhouts en in „Populair" de dames Merks, een zeer gewiid duo. Vanavond voor't eerst sluft de kermis om 2 uur, dit blijft nu zoo tot den laatcten dag. Als het blijft gaan, zooals het tot nu toe gaat, dan heeft de kermis een ordelijk ver- loop. Veditpartijen of andere onaangename dingten deden zich tot "op heden niet voor, hei- geen wij met genoegen hebben geconstateerd. Wij spreken den wensch uit. dat het zoo moge blijvga. In de Harmonie. Als de jonge wijn bloeit. Een spel van blijheid en ernst door Bjornstjerne Bjornson. Ook gisteravond bij de vertolking van bo- vengenoemd stuk door „Het Schouwtooneel" jvas de Harmonie bijna uitverkocht. Dat ook hier een kwartier over tijd begon- men werd deed wel een beetje dilettanterig aan. Het publiek moet maar eens leered niet zoo onhebbelijk over tijd te komen. Het stuk dat in Scandinavie speelt is in derdaad een spel van blijheid en ernst. De blijheid zien wij in de jonge meisjes die tegen de verliefde over het huwelijk pre- kende weduwnaar domine, die het voor alles bij Paulus houdt, hun eigen opvatting en plaatsen en in koor verklaren, dat zij van de gehoorzaamheid van het meisje aan den va- der niets moeten hebben maar voor alles zelf .willen kiezen. Een der meisjes, hetnichtje waarop domine verliefd is, doet niet zoo luidruchtig als de anderen, maar verklaart toch ook dat zij van Paulus niets wil weten, omdat volgens deze een bisschop niet mag hertrouwen en zij gaar- ne zou zien dat domine bisschop werd Domine, die op het landgoed van zijn zwager, een groot grondbezitter, logeert, ten wiens huize het stuk speelt, spreekt zijn zwager over zijn gevoelens voor de meisjes. Hij die uit het noorden, de winter, en bij de boeken vandaan komt, zegt enthousiast, dat voor hem nieuw leven uit de oogen van de meisjes straalt. Hij bewondert hun vormen en neemt het nieuwe als lentezangen in zich op. Vol verrukking spreekt hij over de on- gereptheid van de meisjes, die ook in hun woorden niet de minste vastheid vertoonen en voor wij het weten, aldus domine, suizen wij mee de lucht in. Zijn zwager vindt de verliefdheid van do mine in het geheel niet vreemd. Ook hij is onder de bekoring van de jonge meisjes, want als de jonge wijn bloeit, zoo zegt hij, gaat de oude aan het gisten. Domine blijkt verlieft op de dochter van zijn zwager, oordeelt het voor alles op grond van Paulus noodig met den vader te spreken, die het verstandiger vond dat hij eerst met het meisje had gepraat en zelf in zijn ver- Jiefdheid op de dochter van domine deze zienswijze volgt. Dit meisje zegt hun, dat de jonge meisjes voor alles een oudere man willen omdat zij zich nuttig willen maken en oudere mannen zoo dankbaar zijn. Als fijn gevoelende natuur gevoelt hij, dat bet jongere meisje met4e oudere ipan dus uit andere overwegingen gaat dan uit liefde, che voor hem de eenige reden mag zijn. Toch kan hij zich niet losmaken van de bekoring van het jonge meisje en als dit hem verwijt dat hij alle meisjes lief heeft, zegt hij, dat er geen is waar hij zooveel van houdt als van haar en dat hij juist om dit te ver- bergen, alle anderen het hof maakt. Het meisje dat van huis wil krijgt van hem het geld voor een reis naar Engeland en noodigt hem uit, zonder dat de anderen er iets van weten, deze reis met hem te maken. Wij zien hem, na een ondeihoud met zijn vrouw en dochters, waarbij blijkt hoe zeer de vrouw, terwille van de kinderen, het huis- gezin en de zaak, naast haar man heeft ge- leefd, voor dit doel het huis verlaten. In den nacht, die hierop volgt, wordt hei de vrouw duidelijk hoezeer zij de laatste ia- ren naast haar man heeft gestaan en op ont- roerende wijze verzoekt zij de dienstbode, haar nachtkleeren van de kamers der meis jes, waar zij de laatste jarert steeds heeft ge- slapen, naar de kamer van haar man te brengen. In de cenzaamheid leest zij het gedicht dat ze bij haar verloving van hem ontving en dat ze in geen 15 jaar meer had ingeke- ken. „Vergeet toch niet in droeve dagen dat er een tijd is geweest, dat mijn hart niets dan jouw beeld in mijn bipnenste heeft gedragen; dat mijn leven, dat doelloos was, door jou zijn voile waarde kreeg. Alles gaat voorbij maar moge het mij bespaart blijven dat jou beeld vlakker en valer wordt", zoo leest zij. Zij maakt het de meisjes duidelijk, dat hun vader een groot karakter was en nog aller liefde verdient. Wanneer de domine komt om te overleggen wat er gedaan moet worden nu zijn zwager er met zijn dochter van door is, krijgt hij alien, tegen zich. Geen van hen wil er in zien wat de domine er in meent te moeten zien. De man heeft ten slotte de reis niet kun- nen maken, zoover zat hij vast in herinnerin- gen en is overgelukkig zijn vrouw met zijn liefdesgedicht in haar handen te zien. De vrouw overlaat hem met verwijten en steeds klinken, als hij zegt: „maar je ver- geethaar nieuwe verwijten, tot zij ten slotte overgelukkig is, als zij hoort dat hi] niet weg geweest is. Mevr. v. d. Horstv. d. Lugt Melsert le- verde als mevrouw Arvik een ontroerend spel. Wat lag er een wereld van begrijpen in haar eenvoudig gedaan verzoek om haar nachtgoed weer naar de kamer van haar man te brengen en hoe groot was zij in haar liefde toen zij na het vermeende vertrek van haar man geen kwaad van hem kon hooren en verhaalde hoe het in haar nacht van sla- peloosheid liggende op zijn kussen, duidelijk was geworden, dat het gebeurde haar schuld was, omdat zij alleen opging in dat wat haar momenteel bezig hield. Ko van Dijk was als Wilhelm Arvik uit- istekend. Het gelukte hem volkomen de oogenschijnlijk lirchtige persoonlijkheid, maar in werkelijkheidfijn voelende natuur van Arvik zoo weer te geven dat men ook van Arvik hield. Co Balfoort leverde als domine een vlot spel. Hoewel de domine met zijn opvattin- gen over de meisjes in de wolken zweefde, bleef hij toch in zooverre een mensch van vleesch en bloed da hij blijk gaf de neiging van Arvik, die verklaarde altijd te moeten probeeren de meisjes aan te raken, te kun- nen begrijpen. Jettie v. DijlfRiecker was als de a.s. van de domine uitstekend, doeh ook als dochter van Arvik beelde ze uitnemend uit hoe het ook tot haar doordrong, dat haar vader ten onrechte buiten alles was gehouden. Carel Rijken was als Karl Tonning o. i. te veel gegrimeerd als een etalagepop. Het spel van alien was overigens uitste kend. Stine v.d.-Graag had echter van haar rol van jonge vrouw, die na een huwelijk van 5 maanden haar echtgenoot verlaat, wel iets meer werk kunnen maken. Voor het decor een woord van lof. De kindervoontelling bij Faveur. De kindervoorstelling van het variete-ge- zelschap Faveur is een succes geweest. De tent was zoo goed als geheel bezet met jeug- dige enthousiaste bezoekers, waartusschen zich echter ook rnenjge volwassene bevond. Of er genoten is? Nu, niet wcinig! Het programma was bijna gelijk aan dat van de avond-voorstel- lingen, alleen misten we Lou Bandy met zijn meppen en Louisette en Armand met huime licdjes. Wat hebben de jonge bezoekers ver- baasd gestaan over de krachttoeren van de gymnasten en over de vlugheid van de mu- zikale Miro's, maar bovenal, wat genoten ze bij het optreden van de gedresseerde exoti- sche vogels (speciaal van den fietsrijder) en wat had de onbreekbare man een uitbundig succes! 1 Ieder van het jonge vclkje zal ongetwijfeld een propagandist worden voor het gezel- schap Faveur en dan niet verzuimen mee te getuigen voor de muziek van het orkest on der leiding van Louis Noiret, dat gistermid- dag speciaal liedjes speelde die de kinderen kenden en die ze dan ook meermalen mee- zongen. Bij Faveur. Gem wonder dat de ruime schouwb'urgtent vail Faveur op het Doelenveld avpnd aan avond een zeer talrijk publiek blijft trekken. Want wat daar geboden wordt, doet voor wat we in het buitenland kunnen bewondc- ren, zeker niet pnder. En allies is tot in de puntjes verzorgd. De costumes en decors zijn fraai en frisch en de prestaties der verschillende artisten, door een wisseling van zachte kleuren beschenen, zijn buitengewoon goed. De afwerking van het rijke programma duurt van 8 uur tot half twaalL The 4 Vice's geven fraaie Romeinsche mar- mergroepen te. zien en toon en zich In hun gymnastische oefeningen niet alleen uitei-st handige en krachtige, maar ook beschaafde artisten. Hulde aan de dame die haar drie „ge- wichtige" confraters zonder mocite het too- neel ronddraagt Les Miro's geven op de door hen zelf sa- mchgesteldc instrumenten keurige concerten. Vooral de op de beide xylophoons gegeven opera was buitengewoon goed. Lou Bandy blijft de populaire humorist- conferencier, de man die een lach en een traan op het gelaat zijner toehoorders weet te too- veren. Er is meermalen onbedaarlijk om zijn ge- zonde humor gelachen. Jammer, dat hij niet na elk nummer eventjes voor het voetlicht kan komen. De Graziella's hebben sfeeds groot succes met hun dresseur van exotische vogels. Pape- gaaien cn kakatoe's, verrichten op hun bevel de meest ingewikkelde kunststukjes, fietsen boven de zaal en maken achterwaartsche sal- to mortales. Een wonder van dressuur en ge- duld. Louisette en Armand oogsten met hun re pertoire elkcu avond weer nieuwe lauweren, die voomamelijk door Louisette gcplukt mo- gen worden. Haar Tiroolsche reis brengt de geheele zaal onbedaarlijk aan het lachen. Het electrisch ballet van de 3 Edith sisters geeft een bekoorlijk tooneel met effectvolle belichting Door wisselend kleurlicht cn fraai tooneel- dteor wordt hier ieis heel moois bereikt. Dicky Paulton, de sensationede kunstwiel- rijder, doet zijn publiek inderdaad versteld staao over zijn durf-en behendigheid. Paul Opol, de „onbreekbare' man met zijn stoelen en tafels, hebben we al eens vroeger bewonderdc Hij brengt de toeschouwers danig aan het lachen. Toch behooren hij en zijn „meubilair" ei- genlijk meer in een circus thuis. Het orchest, onder leiding van Louis Noi ret, is uitstekend. Het geheele programma blijft de toeschou wers van het begin tot het einde boeien. Wij kunnen een bezoek aan het Variete Fa veur ten zeerste aanbevelen. Bij Ter Halt. Zooals we van ter Hall gewend zijn, was het ook gisteravond totaat uitverkocht. En niemand zal over zijn bezoek spijt hebben. Aan het hartelijk applaus en de vele kee- ren halen was dit wel af te leiden. De schit- terende costuums en verlkhting brachten een ieder in verrukking. Vooral het souper, in het bijzonder de kreeft, oeSter en citnoen, werden ten zeerste bewonderd. De schaduwbeelden brachten heel wat ge- gil teweeg. 't Is ook meer dan griezelig, als je denkt zoo maar een voorwerp in je ge- zicht geslmgend te krijgen! Sprookjes Revue in Poppenland Henri ter Hall. Een kindervoorstelling heeft iets bijzonder aamtrekkelijiks, omdat men, voor het pro gramma een aanvang neemt, reeds gemiet van de vreugde en opgetogenheid der kfeinen. Zij verdiepen zich in allerlei gesprekken en maken allerlei veronderstellingen enniemand is later zeker teleurgesteld. Want het ap plaus en de vroolijke uitrcepen maakten Pop- penkaatje en den wollea Generaal-soldaat het spreken soms bi'na onmogelijk. Ork de Kabouterkoning had blijkbaar een bijzonclere aautrekktiij'kheid voor de kinderen. Het micoie decor en de beeldige oostumes hulden alles in iets tooverachtigs. Zelfs de groote, dikke meisjes (zoo werden de mama's der kinderen genoemd) en de opa's (zoo wer den de vaders genoemd) hebben hiervan ge noten. Deze mooie sprookjesrevue heeft ook een. paedagogische strekking. Als de jongens en meisjes een volgende maal naar het Heilooer bcsch gaan of naar den Hout, werpen zij be- slist geen zakjes of doozen meer weg, maar denken aan den goeden Kabouterkoning. De heer Bood en mej. Rijnvis hebben dezen middag voor de Alkmaarsche jongens en meisjes tot een onvergetelijken gemaakt. De wollen generaalsoldaat was bijzonder aar dig en de groote dikke meisjes en de opa's hebben ook met de kinderen geschaterd van het lachen. Poppenkaatje met haar lieve ma- n'ertjes en poppenetemmetje werd ook steeds weer met vreugde door de kinderen toege- juicht. Een goede regeling was dat alle da mes de hoeden moesten afzetten of anders. den rand en de strikken er afknippen. Het eerste werd verkozen. Mevrouw Buziau was een snoeperig tcover- feetje en de heer Charlton een grappi'g, ver- makelijk duveltje, maar de kinderen die niet alleen het mooie bewonderen, maar dikwijls in hoofdzaak voor grappen voelen, bra»ten naar uit het applaus viel op te maken hun grootste hulde aanden „griezeligen" icovenaar, wien een bijzonder woord van lof toe komt. Wij: verwachten dat deze sprookjes revue Zaterd'aginiddag weer een voile zaal zal trekken. Het Ned. Tooneel in het Gulden Vlies Freuleken Komedie in drie bedrijven van Herman Roelvink. Dit oorspronkelijke stuk heeft gisteravond bij een geheel uitverkcchte zaal een zeer dankbaar onthaal gevonden. Luid applaus na eerste en tweede bedrijf, enthousiasme aan 't slot. Het wakkere gezelschap verdiende de voile zaal zeer zeker. Hoe uitstekend heeft Roelvink's bekende stuk het weder gedaan. 't Is een heel interessante episode uit het le ven van de voomame Geldersche familie van Averling. De oude baron leeft op zijn land goed „De Rande" met z'n drie kinderen. Job, de oudste, verlamd aan beide beenen. Hans, de student en Florentine, de dochter, die tracht de plaats der overieden moeder in te nemen. In den jachttijd is daar iemand als gast gekomen: Irnan van Aerschot een jong patricier, die een opgeruimd leven leidt, maar wiens liefde vcor zijn moeder boven alles gaat. Tante Henriette, weduwe van een am- bassadeur uit den Haag, lpgeert ook op het kasteel en dan is er nog de dienstbode, Mie- betje. Met dit frissche natuurkind gaat Iman cngedwongen om, maar zij houdt van hem. Dan komt Florentine in het leven van Iman en 't piejit is beslist. Beide zullen elkaar toe- behooren. Doch de jaloezie van Miebetje en de norschheid van den ongelukkigen Job dreigen alles te dcen mislukken. Maar neen, Florentine zal kunnen vergeven, als zij begre- pen heeft en Iman zal spoedig kunnen terug- komen om Freulekens antwoord te halen. 't Zal wel geen jaar duren. Dit alleraardigste stuk bij velen hier nog welbekend is door de vereenigde artisten schitterend gespeeld. Mevr. Royaards ver- leende hare medewering in de titelrol en zij heeft het allerliefste Freuleken prachtig uit- gebeeld op zeer innemende wijze. In enkele tafreelen met Iman en Job wist zij inderdaad te ontroeren. Hulde aan Magda Janssens voor haar prachtig spel als Miebetje. Vol kleur en leven, zoo echt als't maar mogelijk was, gaf zij „de kattekop". Men heeft van haar uitbeelding genoten en zij sprak't Gel- dersch dialect goed en vlug. In't begin had- den zij die't stuk niet kenden, daarmee mis- schien wat moeite, later werd't veel beter. Anna Sablairolles was heel mooi als de deftige Haagsche douariere, die meer Fransch dan Hollandsch spreekt. Johan Gcbau trad van de heeren 't meest op den voorgrond als Iman. Keurig en vlot was zijn spel. Louis Saalbom was de ongelukkige Job in- zijn rol- stoel en vooral in't derde bedrijf liet hij zoo mooi het karakter van dezen misdeelde uitko- men. Joh. van Iersel gaf het verwaande en ver- wende studentje heel goed, terwijl Oscar Tour- niaire zijn krachten gaf aan de ondankbare vaderrol. De costuums waren uitstekend. Wat de verdere aankleeding (decor) betrof zij ge- meld, dat men gedaan had wat mogelijk was Zou de rolstoel van Job in 1779 luchtbanden hebben gehad? Aan't slot werd Mevr. Roijaards een fraaie bouquet aangeboden: een welverdiende bloe- menhulde Zeker ook voor Miebetje bestemd. EEN RUMOERIGE RIJKSDAGZIT- TING. In de Rijksdagzitting van gisteren kwam het bij de behandeling van een communistisch voorstel tot toelaten van alle uitgesloten en gearresteerde afgevaardigden tot het Rijks- daggebouw, tot stormachtige tafereelen en tot vechtpartijen tusschen de communisten en den democraat Bridauf. De communisten sloegen met de vuist op de afgevaardigden in, die Bridauf in bescher- ming trachtten te nemen. Er ontstond een ont- zettend tumult en van de tribunes weerklon- ken tal van kreten. De president moest de zitting sluiten. Om 12.10 werd ze weder geopend. Ongeveer om zes uur gistermiddag werd de zitting heropend. President Wallraf deel- de mede, dat hij de drie genoemde commu nisten als hoofdschuldigen- aan de vechtpar- tij beschouwde en dat hij hen tot straf een dag van de zittingen moest uitsluiten. Hij verzocht hun derhalve de zaal te verlaten, wat zij, volgens beproefd communistisch systeem, weigerden. Daarop verlengde de rijksdagpresident de straf tot 20 zittingsda- gen ert herhaalde dat zij terstond de zaal moesten verlaten. Ook ditmaal echter weiger den de communisten hieraan gevolg te ge ven. Daarop liet Wallraf de tribunes ontrui- men en verzocht ook den afgevaardigden alien de zaal te verlaten. De afgevaardigden van alle partijen voldeden hieraan met uit- zondering van de communisten, die rustig bleven zitten en toen de rijksdagpolitie ver- scheen om de drie weerspannige afgevaar digden te verwijderen, de Internationale aan- hieven. Een van de drie uitgesloten afgevaar digden had inmiddels rCeds heimelijk de plaat gepoetst, de beide anderen lieten zich zonder tegenstand te bieden door de politie wegvoe- ren. DE BELGISCHE BF.ZETTING AAN DE RUHR. Gemeld is, dat de Belgische regeering zekere troependeelen uit de bezette zone zou- den hebben teruggetroken. GEARRIVEERD. Volgens door den correspondent van de Tel. in officieele kringen ingewonnen inlicte- tingen blijkt, dat geen enkele wijziging nog gebracht is in de bezetting. Elke wijziging hangt af van de uitvoering van het Dawes- rapport. Volgens de Daily Express zou Belgie in het bezette gebied alleen maar politietroe- pen willen handhaven. DE DREIGENDE BURGEROORLOG IN CHINA De militaire gouverneur van Tsjekiang heeft in het station van Sjanghai den spoor- weg Sjanghai naar Nanking in bezit geno- men en eveneens den spoorweg Sjanghai Hangtsjau. De vijandelijkheden zijn nog niet begonncn, daar het onwaarschijnlijk wordt geacht, dat de toetsjoen van Kiangsoe oorlog zal gaan voeren tenzij generaal Woe-pei-foc vergunning en geld geeft. EEN PROEFMOBILISATIE IN RUSLAND. Volgens een radiogram uit Berlijn is tegen 30 Augustus de proefmobilisatie van het ge heele Russisehe leger gelast. De gespanncn toestand in het land, met name in verband met de verhouding tot Roemenie, zou den op- persten oorlogsraad tot dezen kostbaren maatregel aanleiding hebben gegeven. DE VERHOUDING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIe. De Belgische minister Hijmans heeft den Nederlandschen gezant ontvangen ter be- spreking van de hangende kwesties tusschen Belgie en Nederland. Bevestigd wordt dat Hijmans den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. van Karnebeek, te Geneve zal ontmoeten om de geschilpun- ten te bestudeeren. DE INTERPARLEMENTAIRE CONFERENTIE. Op de interparlementaire conferentie te Bern weet het lid van het Engelsche Lager- huis, lord Rethoreedan, de oorzaak van de al gemeene malaise in Europa aan de vele poli- tielc grenzen, die door de stichting van nieuwe staten nog zijn vermeerderd en die natuurlijk tevens economische grenzen zijn Europa moet een voorbeeld nemen aan de Vereenigde Staten van Amerika cn beginnen met een her- vorming van het verkeerswezen en van de postformaliteiten en met een ingrijpende ver- laging van de invoerrechten. De Duitsche staatssecretaris Dernburg toonde aan, dat Duitscbland, ter betaling van 2 y. milliard per jaar aan reparatieschuld een viermaal zoo grooten uitvoer moet hebben als in 1913 en stelde de vraag, of de wereld zoo veel Duitsche arjikelen zou kunnen afnemen. Het deskundige advies is allerminst feilloos en kan dat ook niet zijn, daar de deskundigen geen tijd hebben gehad om het noodige on- derzoek te verrichten. Toch zal Duitschland zoo zeide sprekerhet verdrag van Lon- den aannemen, ten eerste omdat eindelijk voor een bepaalde reeks van vraagstukken het beginsel van het internationaal scheidsgeredit is verpiicht gesteld en ten tweede omdat Duitschland er genoeg van heeft steeds te hooren, dat het geen respect heeft voor ver- dragen. DE ONRUST IN DEN SOEDAN. In de steden van Soedan is een Arabischc circulaire verspreid met het opschrift: Bleed is beter dan inkt voor het beschrijven van den rol van eer en roem. Dj circulaire spoort de Soedaneezen aan standvastig te zijn en de Britsehe wapenen te vrcezen. De tekst richt zich verder tegen den bestanden toestand, ziet Britsehe onderdruk- kingsmaatregelen tegemoet en eindigt met de woorden: Lang leve Foead, Zaghloei Pasja en Ali Abd el Latif. Laastgencemde is onlangs gevangen gezet en wordt beschouwd als een martefaar NA HET LONDENSCH ACCOORD. De Duitsche rijkskanselier heeft gistcrmor- gen aan den rijkspresident verslag over den politieken toestand uitgebracht, waaromtrenl tusschen beiden volkomen overeenstemming bieelc te bestaan. De rijkspresident verklaarde zich accoord met de onderteekening van het Verdrag van Londen op 30 Augustus. NA HET LONDENISCH ACCOORD President Ebert heeft het ontbindingsde- creet van den Rijksdag geteekend, zoodat als heder de Dawes-wetlen geen twee-derdc meerderhei,d verwerven, de Rijksdag onmid- dellijk wordt ontbonden. De besprekingen der Duitsch-Nationalen met de voorzitters der organisaties der ver schillende landen zijn gisteren gehouden. Volgens de bladen verklaarden zich slechts weinig vertegenwoordigers voor aanvaar- ding van de Londensche overeenkomst, ter wijl alle overigen zich in de scherpste bewoor- dingen voor afwijziug uitspraken. Het Amerikaansche .Journal of Commer ce" zegt dat in de plaats van het yroegere optimisme inzake de Londensche overeen komst een zeker pessimisme is getreden dat aan zal heuden totdat de vooruitzichten van het Dawes-plan vqlledig zijn opgehelderd. -*r ALKMAARSGHE COURANT. BSBSWBara

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1