Alkmaarsche Courant De Kluizenaar van Far-End Honderd Zes en Twinfigsfe Jaargang, Yrjjdag 29 Augnstns. Gemeenteraad van Alkmaar. Beroepskeuze. FEUILLETON. Uragen Mr. Rasters, Gemened hieinWs Ho. 304 1924 (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag vemiel-dt.) In bijlage 123 wordt voorgcsteld een bu reau voor beroepskeuze los van de ar- beidsbemiddeling in het leven te roepen, daarvoor een leider aan te stellen op een sa laris van 1000 en aan het R. K. bureau voor beroepskeuze een subsidie van 400 te ver- leenen. De heer V o g e 1 a a r deelde het idealisme niet dat spreekt uit de verwachting. Het pro- bleem is er toch een van groot belang. Er is een groot gemeenschapsbelang aan verbon- den, maar daarom wettigt dit nog niet om dit van overheidswege ter hand te nemen. Ook de werkgevers en werknemers hebben er belang bij. Waarom kan deze taak niet in de eerste plaats aan de belanghebbenden zelf worden overgelaten? Het is juister, dat de noodige propaganda uitgaat van particulieren. De be langstelling zal dan ook grooter zijn. In de 3e plaats moeten de betrokkenen groot ver- trouwen hebben in het bureau en het publiek staat nu eenmaal niet in groot vertrouwen tot een ambtenaar. Spr. wees er op, dat men in de kringen van de S.D.A.P. zich ook niet meer zoo ingenomen betuigt met alles in handen van de overheid te leggen. De ziekteverzeke- ring wil men daar althans in handen leggen van de vak- en werkgeversvereenigingen. Spr is niet tegen een subsidie aan een commissie die de zaak ter hand neemt. Spr. kan zich op de aangevoerde gronden dan ook met de tal lage niet vereenigen. De heer G o v e r s sloot zich bij het be toog aan. Mr. Kusters verklaarde, dat de R. K. ofschoon dankbaar voor de toegezegde sub sidie, zich op dezelfde gronden met de bijla ge ook niet kon vereenigen. De heer Westerhof verheugde zich over de belangstelling voor de beroepskeuze, zij het dan met negatie van den heer Go- vers. Een woond van lof aan. de R. Kdie reeds een bureau instelden. Spr. zag echter Rever een gemeentelijk bureau voor alien, waar met de aangegeven ruimte door de sub- commissies plaats is voor alle richtingen. Spr. zette de gedachte samenstelling van de commissie nader uiteen. Naast een R. K. organisatie ziet spr. de vertegenwoordigers van alle vakcentrales, van werkgevers, de on- derwijzers den middenstand en maatschappe- lijk hulpbetoon. Alle richtingen zijn vertegen- woordigd en wil een bureau slagen, dan moet ieder weten dat zijn godsdienst en levensin- zichten er in tot uiting komen. Ten onrechte heeft men in deze gedacht aan ambtenarij. De commissie neemt wel de- gelijk deel aan het werk dat moet gebeuren, al zal de leider het voorbereidend werk moe ten doen en zijn paedagogisch inzicht van groote waarde zijn. In een kleine stad als deze kan men als lei der een leeraar nemen, die al de eigenschap- oen heeft voor de functie en wiens bestaan toch elders is gelegen. De opmerking van den heer Vogelaar inzake de ziekteverzekering aan de hand van het rapport Cupers-Posthuma noopte spr. tot de opmerking dat er een groot verschil is tusschen een ziekteverzekering cn een bureau voor beroepskeuze, dat een sluit- stuk van het onderwijs is. Er zijn naasit de R. K. nog wel andere groepen die een buieau kunnen oprichten, doch steeds blijven er groepen, die dit niet kunnen en onder de hulp van de gemeente kan er een bureau voor alien blijven. De tij- den zijn er niet meer voor dat particulieren veel kunnen geven voor deze zaken en toch maakt de malaise een bureau vocr beroeps keuze meer dan noodzakelijk. Geeft ae ge meente alles aan een instelling van pai ticu tier initiatiet dan heeft men te doen met een verschrompeld particulier m itiatief en dat mag men niet wilten. Wie de gelegenheid voor alien wil ojoenstelien moet de voorkeur geven aan een gemeentelijk bureau. Sterke argumenten voor een bureau van particulier in itiatief heeft de heer Vogelaar trouwens niet genoemd. De bestrijding van de t. b. c. leent zich bij uitstek voor het particulier initiptief. Teekenen van bureaux voor beroepskeuze voor andere dan R. K. richtingen zijn erniet. Om te zeggen dat het dan maar moet weg- blijven is niet juist. Men kan er sympathiek tegenover staan, maar het geld missen. Mr. Kusters: Deze speech moeten wij la ten aanplakken. De heer Westerhof wijst er op, dat hier het particulier initiatief wel degelijk is opgetreden. De het plantenleven leidende be- staande commissie wil trouwens zelf dat een gemeentelijk bureau wordt opgericht. 1 Spr. heeft van de gemeentelijke regeling met de zijnen overigens geen dogma ge- maakt. De heer K1 a v e r Dat is een bekeering van den laatsten tij-d. De heer Westerh o f onfkende dit. Steeds was de S. D. A. P. voor het particu lier initiatief waar dit mogelijk is. Devoorzitter Bijna een Vrijheids- bonder. (Gelach.) De heer Westerhof betoogde nog te genover den heer Govers dat deze voor een gemeentelijk bureau moest zijn om een bu reau naast het R. K. bureau voor alien te hebben. Veel schoons gaat er verloren doordat een meisje of jongen om een paar gulden meer per week loopmeisje of loopjongen wordt. Spr ziet overigens wel het ziekelijike ver- schijnsel, dat men, als men het geld er maar eenigszins voor heeft, wil, dat een kind, aan- leg of niet, leert. Juist door de beroepskeuze zal menig kind voor een moreele ondergang gered worden. Elk kind op een verkeerde plaats is een gebroken leven. Mr. Kusters: Dat is het princype, maar daarover zijn wij het alien eens. De heer Westerhof ging voort met voorop te stellen, dat de vorming van den mensch voor alles gold en te belichten hoe nocdig het is, dat het kind het beroep volgt waarvoor het is aangewezen. Dan wordt het kind rijker gemaakt aan goederen, moraal en menschengeluk. Met warmte beval spr. dan ook de voordracht aan. De heer Govers zoeht inderdaad zijn kracht in het korte, omdat er vele leden zijn, die het in hreedheid van woorden zoeken. Spr. was overigens tegen het voorstel, omdat hij zich er niet mede kon vereenigen, dat de kinderen naar een ambtenaar worden gezon- den om te bepalen wat ze moeten worden Spr. wil dit aan de ouders overlatcn en is ook tegen het voorstel, omdat van het een het ander komt en hij steeds tegen ambtelijke rompslomp is. De heer V o g e 1 a ar geloofde wel dat in een verre toekomst met beroepskeuze veel be- reikt kan worden. Zoover is men echter niet en van het voorstel vreest spr. juist, dat de praktijk zal brengen dat de leider de hoofd- positie zal innemen. Alleen als de commissie het bureau leidt, is er sprake van zelwerk- za.amheid. Als men zegt dat de overheid er voor heeft te zorgen datieder zijn juiste plaats aangewezen krijgt, dan ziet spr ook komen dat men zegtde overheid heeft er voor te zorgen dat ieder de plaats krijgt die voor hem is aangewezen. Spr. blijft dan ook tegen de voordracht. De heer Klaver verheugde zich er over, dat ook de heer Westerhof de zaak uit paeda gogisch standpunt bekijkt. Spr. ging uitvoe- rig op het voorstel in. Voor hem stond vast, dat de zaak zich niet aanpaste aan de praktijk. Hij wil dan ook de zaak laten groeien en van gemcentewege steunen. Mr. Kusters betoogde. dat er principieel geen verschil is. De heer Westerhof, die er- kent dat de R. K. om principieele redenen zeg gen dat een gemeentelijk bureau niet ten voile rekening houdt met de R K. belangen, moet toegeven, dat ook andere groepen dat be- zwaar evenzeer kunnen laten geldca. Met den heer Vogelaar gelooft ook spr. dat de leiding bij den leider zal berusten. Er was aanvan- kelijk een particulier bureau. Had dit aan- merkelijk een subsidie gehad, dan had het wel iets kunnen bereiken. De heer Westerhof wenscht een bureau voor alien, maar wij voor alien een bureau. De heer Westerhof concludeerde, d'at alien mcenen, dat een bureau voor beroeps keuze goed werk zal doen. Spr. zette nog eens uiteen, dat het bureau leiding zal geven. De opmcrHng van den heer Vogelaar was dan ook een aardigheid zender meer. De heer Rin gers was er in het college tegen omdat hij het particulier wilde houden en niet omdat hij meende dat zijn menschen niet naar het ge meentelijk bureau konden gaan. Mr. Leesberg is bovendien de medemaker van deze bijlage en meerdere R. K. zh'n voor een gemeentelijk bureau voor beroepskeuze. Spr. las een schrijven van het R. K. bureau waarin verklaard werd, dat men met vreugde kennis had genomen van het oprichten van een gemeentelijk bureau en om principieele redenen subsidie voor het eigen bureau ver- zocht. De Raad benoemt de ambtenaren, de commissie is samengesteld uit alle deelen van de bevolking en de R K. zu'len er dus voor in vertegenwoordigd ziin, zoodat spr. overigens meent, dat ieder R. K. ouder ook met gerustbeid van het bureau gebruik zal kunnen maken. Het gemeentelijk bureau zal door zijn sa- mensfelling met alle levensuitingen rekening houden. Spr. zette nog uiteen waarom het vorige bureau niets kon doen. De Voorzitter behoorde ook tot hen die de ambtenaren niet wil zien uitgroeien Spr. was voor het voorstel omdat alle eer wordt gelaten aan het particuliere bureau, dat bestaat, en de mogelijkheid blijft andere par- door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 17) ffctriiere becreaax te steunen. Nta hef m Bet algemecn met het particulier initiatief niet gaat, meent de meerderheid van het college, dat de gemeente, met het oog op het groote sociale werk, dat het bureau kan doen, de zaak ter hand moet nemen. Mr. Kusters verkLaarde nog, dat de R- K. geen subsidie willen als het voorstel niet wordt aangenomen. Het voorstel werd hierop met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemden de R. K. met den heer Vo gelaar. De Voorzitter constateerde, dat Bnks dus rechts nu een aardige subsidie had be- zorgd Het woord was hierop aan den heer Wes terhof voor het beantwoorden van de door ons reeds gepubliceerde vragen van Mr. Kus ters inzake den verkoop van schoolbanken aan de Zustersschool. Spreker deelde mede, dat de verkochte ban- ken in geen geval beter waren dan die in het gebouw nog in gebruik zijn, welke door den Inspecteur reeds zijn afgekeirrd en volgens raadsbesluit door nieuwe vervangen zullen worden. De banlcen zijn door het schoolbe- stuur uit eigen middelen door nieuwe vervan gen. Het gem een tebestuur had overigens met den verkoop niets te maken. Mr. Kusters veronderstelde, dat de heer Westerhof wel zou hebben begrepen dat hij met dat antwoord niet onbekend was. De heer WesterhoffIk begreep wel, dat u naar den bekenden weg vroeg. (Ge lach). Mr. Kusters: De Raad is wel eens een orkest genoemd en een orkest speelt wel eens een nummer op verzoek. Spr. had de vragen ook op verzoek gcsteld in verband met een be- richt in een ook in Alkmaar gelezen courant, welk bericht tot titel had: „ZonderIinge uit- verkoop", welk bericht tot slot fiad: een uit- noodiging aan Mr. Kusters om over deze zaak vragen te stellen. Spr. had aan dit verzoek voldaan, om in den Raad te laten uitkomen, dat het bericht bezijden de waarheid was. Uit den mond van den heer Westerhof heeft men nu kunnen hooren dat het hier een volkomen geoorloofde uitverkoop is geweest en dat het de gemeente geen geld heeft gekost. Het be- stuur had de banken al aan remand verkocht en het is trouwens deze geweest die de uit verkoop heeft gehouden De banken waren erg oud en voor drie jaar buiten gebruik ge- steld. Spr. betreurde het dat het berichtje ge- lanceerd is, want wanneer iemand niet wil le ven op de zak van de gemeente, dan zijn het zeker de zusters. Nog kort geleden zijn het de zusters geweest, die in twee lokalen voor de door den inspecteur afgekeurde banken nieu we hebben gekocht en die uit eigen middelen hebben betaald, terwijl zij, als zij dit hadden gewild, zonder dat de Raad er iets aan had kunnen doen, daarvoor van de gemeente 1200 hadden kunnen vorderen. De naam van de zusters was aangerand en daarom heeft spr. willen laten uitkomen dat het be richt onjuist is geweest. De Voorzitter betoogde, op gevaar af dat men zou zeggen, d'at hij nu ook al „I4et Volk" in bescherming wilde nemen, dat hij de Raad niet de aangewezen plaats vond om be- richten tegen de pers te bespreken. De vra gen van Mr. Kusters waren op z'n plaats en zijn beantwoord, de aanleiding waarom Mr. Kusters die vragen stelde, interesseert noch spreker noch den Raad. De heer Westerhof wilde wel toegeven dat het bericht geen goed bericht is geweest. veel kwaad stond er echter ook niet in; het bevat geen aantijging, maar al betreft het hier spreker's eigen dagblad, toch wil hij wel ver- klaren, dat het bericht er beter niet in had kunnen staan. De Voorzitter vond het betreffende blad de plaats om daarover te polimiseeren. De heer Westerhof merkte nog op, dat men hier met een novum te doen had. Er worden naar aanleiding van een krantenbe- richt vragen gesteld, terwijl men het ant woord op die vragen zelf kan aanvullen. Als wij, aldus spreker, deze vriendelijke attentie ook zouden wijden aan het Noord-Hollandsch Dagblad, dan zouden er heel wat vragen ge steld kunnen worden. Spr. oordeelde deze wijze van doen niet gewenscht, maar gaat men er mee door, dan krijgt hij er aardigheid in om te volgen. De heer Veen deelde mede, als correspon dent van „Het Volk", den laatsten tijd te zijn aangewezen voor het politieke gedeelte Het betreffende bericht was niet van hem, maar van een derde afkomstig. Mr. Kusters had noch een courant noch een naam genoemd. Met den voorzitter was hij het overigens eens, dat het beter was deze dingen buiten den Raad te houden. Spr. zou dan ook niet verder op het bericht in- gaan. Van een verkoop in stilte was overigens ook geen sprake geweest. Er waren 4 adver- ienties voor geplaatst. De Raaad ging hierop in comite. „Dat had ik ook gedlacht", antwoordde Sara. „Hc vond het een allerprettigisten brief." Geoffrey haalde gelalten de schouders op. „Ja natuurlijk, wanneer jullie twee vrou- wen uitgemaakt hebt, dat de man een heilige is, dan kan ik mijn matjes wel oprolen. Hoe is de vent z'n adres? Ik zal hem eens na- slaan in het medische jaarboek. Richard Selwyn. Sunnysride, Monkshaven, is het niet?" Hij ging naar de bibliotheek om dir. Sel- wyn's geloofsbrieven te onderzoelcen, en kwani even later, terug met een komiscli-treurjigcii VLEKZIEKTE ONDER DE VARKENS. In de buurtschap Lengel (Bergh) is onder de varkens in hevige mate vlekziekte uitge- broken. Een aantal der aangetaste dieren is reeds aan deze ziekte bezweken. UIT DE OUDHEID IN WESTERWOLDE. In verband met het vinden in de vorige week van overblijfselen van een houten weg in de provincie Groningen, nabij Sellingen, richting Oost-West, is vermeldenswaard, dat voor een paar jaren zuidelijk van Sellingen, in de richting naar Ter Apel een grafheuvel- veld en een oude legerplaats ontdekt werden, door den oudheidkundige dr. Van Giffen Men vindt dat gravenveld nabij Laude, en die legerplaats te Wessin.gta.nge, een uur ten Noorden van Ter-Apel. Een zestig heuveltjes (tumuli) daar zijn vermcedelijk aMe begraaf- plaatsen en de legerplaats bestaat uit vier- kante walletjes, vierhoekige heidestukken met wallen omgeven. Men vindt in Westerwolde meer zulke ur- nenvelden en de meening schijnt aanneme- lijk, dat deze woudstreek aan een Germaan- schen volksstam tot woonplaats heeft ge- diend; en wellicht zijn door deze ook de hou ten wegen aangelegd door de veenmoerassen. Men vermoedt dat de Romeinen later die we gen als heirwegen gebruikt hebben. EEN VROUWELIJKE NIMROD. De vrouw van den administrateur H. van de koffie-onderneming „Rajap" (Djember, O.-Java) heeft eenige weken geleden een koningstijger en eenige dagen daarna een tweetal panters geschoten. DE BIJENTEELT IN HET GOOI. De Gooische bijenteelt heeft over de maand Augustus ongunstige resultaten gegeven; geregeld werden de ijverige diertjes door gure buien gedwoimen binnen te blijven. Geen wonder dat de honigvoorraad niet al leen niet vermeerdert, maar afneemt, ja som- mige bijenvolken gebrek beginnen te krijgea aan het noodige. HET FRUIT- EN GROENTENVERVOER NAAR LONDEN. De directie van de Batavier-lijn heeft een bericht van den Londenschen Tel.-correspon- rent over den invloed der staking op „Covent Garden" op de Nederlandsche export van fruit en grcenten naar Engeland, bevestigd. Gistermorgen is indefdaad een klein deel der lading, die niet gelost kon werden, met de „Batavier II" teruggekomen. Het vervoer van fruit en groenten naar Londen is voor- loopig in afwachting van nadere berichten uit Londen, stopgezet. INBREKERS GEARRESTEERD. De Nijmeegsche politie heeft aangehouden en naar Apeldoorn overgebracht H. M. en G. de Jherkomstig uit Amsterdam en Zaandam, die verdacht worden schuldig te zijn aan de inbraak in de openbare school en in de onderwijzerswoning aan de Woeste Hoeve, halverwege ApeldoornAmhem. Hetzelfde tweetal wordt ook verdacht schuldig te zijn aan een inbraak in een villa te Oosterhout (gem. Valburg). GOEDKOOPE TELEFO'NISTEN. De Western Union, een particulier tele- graafschap, profiteert er van, dat het Rijk een aantal vrouwelijke ambtenaren van tele- grafie en te1efcnie met wachtgeld cntslagen heeft. Zij neemt deze gaarne in dienst en be- taalt het verschil tusschen wachtgeld en vroeger salaris Meer eiscben deze vrouwen niet, omdat zij toch niet meer mogen houden. Immers, indien haar verdiensten plus wachtgeld stijgen bo- ven het vroegere salaris, dan wordt het meerdere gekort op het wachtgeld. Voor haar is een hcoger salaris dan de maatschappij nu betaalt dus van geen belang. En de maat schappij vcelt er natuurlijk niets voor om normate salarissen te betalen en daardoor de Rijksuiifgaven op den post wachtgeld te ver- minderen. (Volk.) NIEUWE ZWARE SPAANSCHE NEDERLAGEN IN MAROKKO. Volgens berichten uit Parijs leden de Spanjaarden in Marokko nieuwe zware ne- derlagen. De Riffs veroverden een vesting en namen de bezetting gevangen. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN ENGELAND BEGONNEN. Al de politieke partijen maken zich gereec tot de verkiezingscampagne, welke naar alle waarschijnlijkheid gevoerd zal worden in de laatste maand van dit jaar of in het begin van 1925. De arbeiders organiseeren de grootste campagne in de geschiedenis van de partij. De campagne van Labour zal ge opend worden teG lasgow waar de eerste minister Mac Donald waarschijnlijk op 15 September de richtlijnen van de toekomstige regeeringspolitiek voor zijn hoorders zal uit een zetten. Alle leden van het Kabinet zullen in verkiezingsvergadermgen optreden. De conservatieven organiseeren eveneens een campagne, waaraan alle oud-Kabinets leden zullen deelnemen. Ook de liberalen zullen een groot aantal meetings organiseeren. grijns op het gelaat. „Hij schijnt best te zijn nogal een knap man, te oordeelen naar zijn graad en de bc- noemingen, die hij heeft gehad", erkende hij kno-rrig. „lk denk zeker, dat hij een besfie man is", zei Sara met overtuiging. „Hoewel ik niet begrijp waarom een kerel, die zoo knap is in zijn vak moet gaan practi- seeren in een kiein gat als Monkshaven", bracht Geoffrey er kwaadaardig tegenin. „Waarschijnlijk ging hij daarheen ter wiille van de gezondheid van zijn vrouw", veronderstelde Elisabeth. „Hij zegt, dat zij ziek is." „Nn, goed dan", gaf Geoffrey anwillig toe „ik neem dus aan, dat je erheen gaat, Sara. Maar wanneer de proef geen succes blijkt, moet je dadelijk biji ons terugkomen. Is dat afgesproken?" Sara aarzfilde. „Beloof hef', commandiecrde Geoffrey. „Otf" met groote beslistlieid „i'k bera een boon, als we je laten gaan." „Goed", stfemde Sara gedWee toe. „Ik be- loof het." „Ik hoop, d'at de hede proef deeutijk: zal nhslukken merkte Tim lata- op, toen hij met Sara alleen was. Hij sprak met een eigenaar- dig korte, bijjna vjjandige bulging in zijn WATARSCHUWTNG TEGEN DE INT, ~i SNE EUWB ALTRU ST. In vefband met het te 's-Gravenhage exploi- teeren van een z.g. „Sneeuwbal" door de Internationale Sneuwbal-Trust", waarvan het kantoor is gevesti<gd Raamstraat 59 al- daar vestigt de ccmtnisSaris van politie der afdeeling D er de aandacht op, dat de stamL boomkaarten van dezen snccu\rbal de onder- teekening dragen van A. C. Steunebrink als directeur, zijnde dezelfde persoon, tegen wien door den commissaris van politie allrier is gewaarschuwd in verband met het „Delta- Syndikaat", terwijl als iinspecteur fungeert J. F. v. d. Boo men, tegen vrien werd gewaar schuwd met betrekking tot de maatschap pij „Eurpra." PARADE TE LEIDEN. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin zal het gamizoen van Leiden op 1 September een parade: houden. De eerste weer sinds 1914. MISHANiDELING VAN EEN INSPECTEUR VAN POLITIE. Zondagmiddag maakte de inspecteur van xil'i't'ie J. Smit te Zwolle met een vriend een iiietstochtje naar Epe. Bij Ernst gingen zij voor den regen schuilen in een klein cafetje, waar zes boerenjongens aanwezig waren. Tioen zij weer heen gingen, ontving de hraer Smit onverwachts van achteren een hevifjen slag op het hoofd, en toen hij zich wendde tot een der anderen, en vroeg, wat dit te bedui- den had, gaf deze hem oinverwacht een slag links van het hoofd. De inspecteur maakte zich toen bckend1, zegt de-Tel. en sommetrde hen1 mee te gaan naar den burgemeester van Epe. Direct daarop vielen ze hem weer .aan, de anderen kozen voor hun makkers partij, en teen de inspecteur, die ongewapend was, zidi met boksen verdedigde en de eerste twee aan- vallers eenige flinke stooten hadden ori'tvan- gen, dat het bleed hun uit den neus vl.oeide, werd het mes getrokken. De inspecteur week daarop naar het cafetje terug, waar die kas- telein de jongens met jenever overhaal<Ie den inspecteur verder ongemoeid te laten. Er is aangifte gedaan bij den burgemeester van Epe en de zaak wordt strafrechtelijk vervolgd, DE NIEUWE PORTZEGELS. Voor de nieuwe portzege's van 10 cent en van 12lA komen vele postzegelverzamelaara opdagen om heele vellen op te koopen. De reden hiervcor is, dat er bij een vel twee rijen „tete beChe"-zegels zijn, zooals dit onlangs bij de frankeerzegels van TY- cent ook het geval is geweest. VAN EEN BRIEVEN-BESTELLER- CX96PERATOR. Sedert geruimen tijd trachtten de midden- standsorganisaties te Deventer een eind te doen maken aan een handel in allerlei !e- vensbehoeften, bedreven door een organisatie van postpersoneel te dezer stede. Eerstge- noemde mganisaties hadden daarbij de mo gelijkheid op het oog, dat open verzonden handelscorrespondentie met handelsaanbie- dingen het postpersoneel in verleiding zou brengen, daarvan kennis te nemen ten bate van eigen verkoopsorganisatie. Ten slotte heeft de K. v. K. deze zaak asm- gevat en een onderzeek ingesteld, waai bij het, naar aanleiding van door de Inkoopver- eeniging van het postpersoneel gedane aan- biedingen tot het cooperatief betrekken van aardappelen en brandstoffen, kwam tot ver- volging van den brievenbesteller A. V., die in Mei j 1. ongefrankeerde drukwerken be- zorgde aan klanten der bedoelde inkoopver- eeniging, tijdens en tegelijk met zijn gewone dienst-postbestelling en welke drukwerken betrekking hadden op de zaken der inkoopver- eeniging. V. werd dienaangaande discipli- nair gestraft en heeft wegens het gepleegde feit excuus verzocht. Niettemin is de zaak vervolgd. Het O. M. bij het kantongerecht te IDeven- ter achtte hier ecti ernstige overtredhig ge- pleegd. Immers, beklaagde stelde de mkoop- vereeniging der postbeambten in de gele genheid, ongefrankeerd circulaires te verzen- den, waardoor het Rijk werd benadeeld, ter wijl het tevens unfair is tegenover den gere- gelden handel, die voor het tondzenden van zijn handelsaanbiedingen porto moet betalen. Overeenkomstig den eisch werd V veroor- deeld tot 40 boete subs 40 dagen hechtents. EEN OUDE MOLEN. r Als er van oude molens sprake is Boudi te gen woordig de natuurliefhebber zijn harti vast, want maar al te veel hoort men van het slcopen van oude molens, ten koste van ons eigenaardig landschapschoon. Daarom doet het goed te vememen van het in stand houden van den ouden niet meer gebruikten korenmolen, dpteerend, naar verluidt van 1482 en behoorende tot de heerlijkheid Scher- penzeel in de Geldersche vallei. Naast dezen molen werd een machinate maalderij ge- bouwd, die in andere landen overging, docH de heer van Scherpenzeel liet den afgedankten molen behoorlijk onderhouden, reeds jaren achtereen. Hij vormt met het dorpsbeeld aan-- sluitende bij de Oostelijke helft van Wouden- berg een onmisbaar geheel. stem. „Dat is nu nie.t vriendelijk van je „Tim" protesteerde zij glimlachend. „Ik dacht, dat je kameraadschappelijk genoeg was om je er niet in te verkneukelen zooals ik zeker weet, dat Geoffrey doen zal wanneer de zaak op mislukking uitliep!" „Nu, dat doe ik dan niet", a'ntwoprdde hij ruw. De vleugelachtige toon leek zoo weinig op Tim, dat Sara eenigszins verwonderd naar hem opzag. Hij staarde haar aan met een vreemde, ontwaakte uitdrukking in de oogen; zijn gezicht was heel bleek en zijn mond trok verraderlijk. Met een plotselinge vrees voor wat komen ging, sprong zij op en strekte de hand uit als om het af te weren. „Nee nee, Tim. Het is niet zeg niet, dat het dat is Hij grcep haar hand' en hield die tusschen de zijnen. „Maar dat is het", zei hij", heel snel spre- kend. Zijn anders zoo vroolijk gelaat was nu een en al emotie. „Dat is het. Ik heb je lief Ik wist het niet, totdat je sprak van .weg gaan. Sara „0, het spijt me zoo, het spijt me zoo!" Gejaagd viel ze hem in de rede. „Zeg niets meer, Tim, alsjeblieft niet In de stilte, dig yojgde, keken de twee jonge gezichten elkaar aan het eene vol wanhopige liefde, het andere vol oneindige verontschuldiging. Eindelijk zei Tim dot: „Is er dan niets aan te doen? Geef je niet om mij?" „Ik ben bang van niet niet op (fie ma- nier. Ik dacht, dat we vrienden waren al leen maar vrienden, Tim", drong zij aan. Tim hief het hoofd op, en zij zag, dat h!j, hoe dan ook, in deze enkele mimrten plotse- ling1 ouder was geworden. Zijn vroolijlre, glimlachende mond was nu emstig; het knappe jongensgezicht was dat van een man geworden. „Ik dacht het ook", zei hij vrtemteBjS. „Maar ik weet xm, dat wat ik voor jou voeS, geen vriendschap fe. Het is" met een kor- ten, grimmigen lach ,Jiet is veel meer dan dat. Zpg mij Sara, zal er ooit eenige kans voor mij zijn?" Zij aarzelde. Zij Weld zoo oprecht ved van hem, dat ze het vrseeelijk vond hem pfjn te doen. Toen ze naar hem keek, zooatj daar voot haar stond met zijn pra manlijke gestalte, vroeg xe zich af, waarom ze hem raet j was in alle opzichtea jraard om bwnind (Wbrdt voryrtgdA f worden. Geoffrey hield zijn hand uitgestoken voor den brief, en lict z'n blik over den inhoud gaan, terwijl zijn vrouw na een „mag ik?" tot Sara, die toestemmend knikte, over zijn schouder meelas. Tim alleen scheen geen belangstelling in de zaak te toonen, maar stond op een afstand uit het raam te staren met den rug naar het trio bij den haard gekeerd. „Gezin ikzelf, mijn vrouw, een dochtef", mompelde Geoffrey. „Hm, hm,een kwart mijl van de zee afhm hier begon hij hardop te lfczen „wij zijn niet al te ruim bedeeld met aardsche goederen. Ons huis is ruim en comfortabel, maar afsdhuwelijk ge* meubeld. Maar voor het klimaat kan ik ins staan, en er zijn heel wat menschen, die aardi- ger zijn dan wijzelf in de buurt. Het zou mij niet passen die loftrompet van ons eigen huis* houden te blazen, en om de waarheid te zeggen, zou die ook niet altijd een melodieu* tea blank geven maar wamaeer de overige beschouwingen, die ik gegeven heb, u eenigs* zins aanlokken, stel ik voor, dat u hierheen komt en eens de proef met ons neemt." „Vindt je niet, dat die brief leuk origineel is?" vroeg Sara. Geoffrey, als man, schudde afkeurend het hoofd. „Neen, dat vind ik heelemaal niet", zei hij beslist. „Ik heb nog nooit zoo'n weinig zake* lijken brief gelezen." „I k vind dien brief uitstekend", was Elisa* beth's even besliste meening. „Die man schrijft net wat hij denkt volkomen oprecht en na* tuurlijk. Als ik jou was, zou ik gaan en het eens met hen probeeren, zooals hij voorstelt, Sara." - i .r** i"

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5