DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m No. 206.1 9&SA &H 2"5!«fcn, Honderd zes en twintigste Jaargang 1924 AJbonnemefttsprijs bij vooruitlbetaling per 3 maanden f 2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertenticpr. 25 ct. p. regel, grootero letters naar plaatsruimtc. Brie yen franco HjJ. Boek- en Handclsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voor dam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Bnitenland Stadsftieuws I Ke" ;ing MAANDAG Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. 'ADEMA. 1 SEPTEMBER DE AANNEMING DER DAWES- WETTEN. De goedkeuring van de Londcnsche over- senkomst door den Rijksdag geeft, zooals vanzelf spreekt, alle bladen aanleiding tot het schrijven van hoofdartikelen. De „Kreuzzeitung" steli vast, dat de Duitsch-nation alenondanks Run ernstige bedenkingen, voor de Dawes-voorstellen stem- den, omdat de regeering zich vereenigde met de gedachte, wdke aan ,de Duitsch-Na- tionale voorstellen ten grondslag lag, en zij ook zich vereenigde met hun standpunt in- zake de schuldvraag. Ongeveer in gelijke bewccrdingen schrijft de „Deutsche Tageszeitung" een artike!, waarin nog -naar voren wordt gebracht, dat aiieuwe verkiezingen slechts voordeel aan de sociaal-democratie hadden kunnen brengen, De beide bladen leggen er den nadruk op, Sat de weg naar een burger bloc thans vrij is. Het Centrum spreekt van de „overwin- ning van -het verstand. De linksche bladen, als het Berliner Tageblat" en de Vossische Zeitung" rcemen het staatkundig optreden van de regeeringscoalitie en critiseenen de houding der Duitsch-nationalen. Bovendien bestrijden zij de gedachte van een burgerlijk bloc. De „Vorwarts" beireurt' het, dat't tlians Jiiet mogelijk is, door een verkiezingingsstrijd een scherpe avtie tegen het burgerlijk bloc te kunnen voeren. De houding cler DultscH-n attonale bladen as zeer verdeeld en slechts weinig bladen wa gen het, nadat zij maandenlang het Dawes- rapport hadden bestreden, de houding der 'fractie te verdedigen. De meeste bladen ont- ihouden zich echter van commentaar, doch de Deutsche Zeitung" spreekt openlijk van een „farlliet van de Duitsch-nationale partij". _Ook de Parijsche pers heeft haar bevredi- 'ging over de besfissiiJg van den Rijksdag uit- gesproken. Staatsseclbtaris Hughes toonde zich zeer verheugd. Op de beurs was een sterke hausse van Europeesche valuta merk- baar. Omtrent de stemming n. Berlijri op den dag der beslissing meldt de Tel. nog: De uitslag van de stemming in den Rijks dag is met groote spanning verwacht. In de binnenstad was het buitengewoon druk en te gen vier uur zag men overal groepjes men- schen, welke grooter werden naamate men meer in de buurt van den Rijksdag kwam. Men wachtte met spanning af, onder geani- meerde gesprekken, welke zoo nu en dan in scheldpartijen veranderden en een enkele niaal afgewisseld werden door een vechtpar- tij wat de Rijksdag nu eindelijk eens zou besluiten. Het deed den niet direct Betrokken toe- schouwer toch wel even goed, te kunnen con- stateeren, dat de Berlijners nu op het kritieks moment loch ook nog belangstelling toonden voor een aangekgenheid, die voor vele dui- zehden van zulk een eminent belang is, en waaraan zij zich tot nu toe maar luttel gele- gen hadden laten liggen. Op het allerlaat- srte oogenblik, toen de bladen extra avond-edi- ities met den uitslag de stad in brachten, werd de belangstelling dermate groot, dat het verkeer er door gestremd werd. Men siortte zich op de lcrantenverkoopers, onver- schillig voor het toeteren van auto's .en. het igeroep van de koetsiers van huurrijtuigen. iMen las zijn krant waar men haar te pakken had gekregen, al was het midden op den rij- weg. Gelukldg duurde het oogenblik van ont- spanning maar kort. De groote koppen van ide kranten zeiden het direct: „Dawes-wetten aangenomen". En men voelde een zucht van verlichting slaken, men hoorde de verzuch- Iting: „Gott sei Dank". Men kreeg zeer sterk iden indruk, dat over het qlgemeen de bevol- Jdng verheugd is met dit resultant. Het wordt thans volkomen duidelijk, dat 8e Duitsche-nationalen hun stem voor de Dawes-wetten verkocht hebben voor de minis- iterportefeuilles, zegt de Telg. Reeds Zaterdagmorgen verklaarde het Duitsch-nationale partij-bestuur, dat de fractie zich gereed maakt deel te nemen aan de lading van de Duitsche politiek. Dat 'de Duitsche Volkspartij de toetreding <ler Duitsch-nationalen tot de regeering wenschte, was algemeen bekend. Uit een verklaring van de „Germania" blijkt thans, dat ook het Centrum bindende -toezeggingen heeft gedaan. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. had een be spreking plaats tusschen de Duitsch-nationa len en het Centrum, waarbij bepaald werd: ten eerste, dat de Duitsch-nationalen zitting zouden krijgen in alle commissies, welke met het Dawes-rapport in verband staan en ten tweede, dat het Centrum geen bezwaar zal maken, dat de Duitsch-nationalen, overeen- komstig de sterkte hunner partij, in het Rijkskabinet vertegenwoordigd zullen wor den. Volgens een verklaring van den Centrum- afgevaardigde, Guerard heeft de Centrum- vergadering dit besluit met eenparigheid van stemmen aangenomen. De „Vorwarts" vertelt een en ander over de beslissende zitting, welke de Duitsch-natio nale fractie heeft gehouden om haar houding bij de stemming over de spoorwegnetten vast te stellen. Na een rede van den voorzitfer Hergt, welke niemand au serieux nam en waarin de leden der partij werden aangemaand stand- yastig te felijyen bij. hun pppositje, bcgonucn de onderhandelingen over de kwestie, wie voor en wie tegen zou stemmen. Van Tirpitz werd aangewezen tot voor- stemmer, daar hij de Duitsch-nationale can- didaat voor het Rijkskanselierschap is. Prof. Hotsch was eveneens bereid voor te stemmen, daar hij, als diplomaat der partij, met het buitenland op goeden voet moet staan. Het was echter niet mogelijk onder de cve- rige fractie-leden een voldoend aantal vrij-1 willige voor-stemmers bij elkaar te brengen, daar men algemeen den geest der Mezers vreesde. Men ging daarop eenvoudig er toe over, door de loting te bepalen, wie tegen mocht en wie voor moest stemmen. DE TOEPASSTNC VAN HET DAWES-PLAN. Volgens de door Herriot en Theunis in hun schrijven d.d. 16 Augustus j.l aan den Duit- schen Rijkskanselier dr. Marx aangegane ver- plichtingen, zal de order tot de militaire ont- ruiming van de zone Dortmund-Horde en van de gebieden, welke buiten het Ruhrgebied ge- legen en selert 11 Januari 1923 bezet zijn, binnenkort worden gegeven, gelijktijdig met de ontruiming dezer zone. Daar de in het verdrag van Londen vast- gestelde perioden voor de economische ont ruiming zullen aanvangen bij de eerste con- stateering door de Commissie vanHerstel, zal de lste September van de toepassing van het Dawes-plan als uitgangspunt dienen, daar de Commissie van Herstel op 1 September zal overgaan tot officieele vaststelling van de af- kondiging der wetten, noodig voor de toepas sing van het Dawes-plan. Op 9 September a.s zullen "de hcfflngen op de douane-grens tusschen de bezette en onbe zet te gebieden gestaakt worden. Op 20 September a.s. zullen alle belemme- ringen vqn het verkeer tusschen het bezette en het onbezette gebied worden opgeheven DE RIJKSDACZITTING ONMOGELIJK GEMAAKT. Op de agenda voor de Rijksdagzitting van Zaterdag stond de behandeling van het wets- ontwerp over de handelsvei'dragen met het buitenland en de invoerechten. In het bijzon- der zou de kwestie van de invoerrechten op graan ter sprake komen. Zoowel de democraten als de sociaal-demo- craten zagen in deze spoedige behandeling v*n een ontwerp, dat den agrariers zoozeer ter harte gaat, een concessie, door de Rijlcsre- geering aan de rechterzijde gedaan, om haar stem voor de spoorwegwetten te koopen. Dit werd door den sociaal-democraat, dr. Lobe, nadrukkelijk verklaard„,die zeide: „Bij dit ontwerp hebben wij te doen met een deel van den koopprijs, die aan de Duitsch-nalio- nalen betaald moet worden voor de verzaking van hun nationale overtuiging". Deze woorden van den vroegeren voorzit fer van den Rijksdag verwekten bij de rechter zijde heftige protesten en „Pfui-"-geroep. De rijksminister van landbouw, graaf Ka- nitz, bestreed de opvatting van Lobe en be- proefde aan te toonen, dat het zuiver toeval was, dat op dit oogenblik de kwestie der in voerrechten ter sprake kwam. Naiuens de democraten legde daarop cle af- gevaardigde Keinath de volgende verklaring af: „De democraten betreuren het, dat de in- diening van het wetsontwerp in zake de in voerrechten geschiedt op een oogenblik, dat den indruk wekt, alsof deze indiening ver band houdt met de onderhandelingen over de overeenkomst van Londen Zij zijn echter be reid, het ontwerp naar de commissies te ver- v/ijzen." Nadat graaf Kanitz nogmaals verklaard had, dat de regeering op spoedige behandeling van het ontwerp moest aandringen en dat, indien de Rijksdag de besprekingcn niet be- gon, het parlement spoediger bijeengeroepen zou v/orden dan anders het geval was, diende een Duitsch-natiociaal sprekei- een motie in, om eindelijk tot de debatten over te gaan._ Alle sociaal-democraten en communisten verlieten daarop de zaal en toen iemand den afgevaardigde Dittmanei vroeg, zijn partijge- nopten, die bij de deur stonden, te verzoeken binnen te komen, antwoordde deze: „Dit ge- beurt niet; wij zijn niet te koop!" Het bleek daarop, dat ,hoewel de wandel- gangen door de afgevaardigden druk bezocht werden, in de zitteingszaal niet voldoende le den aanwezig waren en de oorzitter moest derhalve de zitting opheffen. Een kwartier later werd een nfeuwe^ zitting gehouden, doch opnieuw weigerdon de com munisten en de sociaal-democraten mede te werken. Het parlement is daarop tot 15 October a.s op reces gegaan. DE ONTRUIMING VAN DEN RECHTER RIJNOEVER. Uit Mainz werd Zaterdag gemeld, dat de Franschen dien dag de zones die de brugge- hoofden van Keulen, Coblenz, Mainz en Kehl met elkaar verbinden, behalve Dortmund zou den ontruimen. Naar verluidt, wordt de Oostelijke douane- grens 9 September opgeheven DE BURGEROORLOG IN CHINA. Uit Canton wordt gemeld: Het weigerend antwoord van Soen Yat Sen op het_ verzoek van het vriiwilligerskorps der kooplieden om de onlangs'in beslag genomen munitie terug te geven, heeft te Canton ernstige onregelma- tighedcn tot gevolg gehad. Het aantal slachtoffers is nog niet vastge- steld, yijftig winkelzakpn zijn in brand gestp- ken en totaal verwoest. Soen Yat Sen dreigt de stad te z,ullen bombardeeren. De Engel- sche consul heeft den buitenlanders aangera- den binnenshuis te blijven. Naar verluidt, zouden Britsche en Ameri- kaansche luchtstrijdkrachten in botsing geko- men zijn met afdeelingen van Woe Pei Foe, toen deze optrokken uit Sjanghai naar het 30 mijlen verderop gcicgen vijaodelijke front. Uit Hongkong wordt gemeld, dat gevech- ten hebben plaats gehad te Canton tusschen de troepen! van Soen Yat Sen: en het vrijwil- ligerseorps van de kooplieden. Soen Yat Sen heeft gedreigd de stad te laten bombardee ren. De staking der kooplieden- Is bijgeleg'd. Soen Yat Sen trekt zijn huurtroepen uit de ctad terug, heeft den staat van beleg opgehe ven en de geconfiskeerde wapenen weer vrij- gegeven. De winkels worden heropend. DE OVEREENKOMST VAN LONDEN GETEEKEND. De ontlerteekening van het Verdrag van Londen heeft Zaterdag plaats gehad. Er is geen enkel officieele plechtigheid mede ge- pa'ard gegaan;.de vertegenwoordigers der mogend heden hebben zich ertoe bepaald hunne bandteekeningen te plaatsen- De Ver eenigde Staten hebben geen enkel document doen onder teekenen. DE TREINRAMP IN BRITSCH-INDIe. Volgens de laatste berichten zijn bij do (reinbotsing niet ver van Lahore 95 doodem te betreuren. Een Europeesche baby werd bij de botsing op eenigen afstand weggeslingerd en later on - gedeerd door de moeder teruggevonden. DE STAKING IN DE BORINAGE In weerwil van de bemoeiingen van den Bel- gischen minister van Arbeid, Schoffen, die een onderhoud heeft gehad met de afgevaar digden der mijnwerkers, duurt de staking iii de Borinage voort. De gewestelijke arbeiders- centrale heeft thans besloten geen gevolg meer te geven aan het aanwijzen van mijnweTkers voor het ond^houden der mijnen. Men hoopt, dat de commissie, belast met het onderzoek der loonkwestie, deze week met haar onder zoek zal gereed komen, waarop het einde der staking wordt voorzien. DOOR ONTPLQFFING VAN EEN MIJN GEWOND In weerwil van het herhaaldelijk uitgevaar digde nadrukkelijke verbod, om onderdeelen van mijnen aan te raken of mede te nemen, hebben manschappen van het in Jueterbork liggende rijksweerbataljon een nog niet ont- plofte mijn medegenomen in het kamp, met het gevolg, dat deze aldaar ontplofte. Negen man" werden min of meer enistig verwond. Een hunner is intusehen aan de bekomen verwondingen bezweken. DE ONRUST IN BRAZILIE. Volgens een bericht uit Rio de Janeiro trachten de tegenstanders van de Braziliaan- sche regeering thans een terreurcampagne te voeren, door middel van bomaanslagen. Bij een bomontploffing werd generaal Poty- garai, die de regeeringstroepen bij de bele- gering van Sao Paulo heeft aangevoerd, licht gewond1. TWEE KINDEREN VERMOORD._ Twee twaalfjarige meisjes uit de Konig strasse te Aken (D.) waren sinds 18 Augus tus spoorloos verdwenen. Een tuinman vond bij spitwerlc In een turn aan de Turmstrasse de lijkjes onder den grond verborgen. De arme slachtoffers zijn vreeselijk verminkt. De politic speurde het terrein af. Van de(n) moordenaar(s) is nog geen spoor gevonden. DE ONTBINDING VAN DE MICUM Naar verluidt is reeds begonnen met de ontbinding van de Micum. De plannen voor de afvloeiing van het Micumpersoneel zijn reeds in alle bijzomderheden uitgewerkt. De eerste groep van Micumambtenaren zal' te gen 16 September worden ontslagen, SLAAPZIEKT EIN JAPAN. Een ernstige uitbreiding van de slaapzlektc wordt uit Japan gemeld Honderden gevallen zijn te Kobe en in de provincies Kagawa en Toyama voorgekomen, waarvan de helft met doodclijken afloop. Dit zal dezelfde ziekte wel zijn als waarvan verleden week een tele gram melding maakte. KINDERMOORD UIT LIEFDE. Uit Guadalajara wordt gemeld, dat een Amerikansche vrouw in wanhoop haar zoon- tje heeft gedood, dat verminkt was geworden door bandieten, toen deze een groep touristen nabij1 Dan Marios in den staat Julisco hadden aatigevallen. De Amerikaansche ambassa'de.verklaart het bericht van deze daad reeds te hebben ont- vangen, doch de Amerikaansche consul te Gu adalajara heeft nog geen rapport ingezonden LEVEND VERBRAND. Nabij Nineaton in. Engeland heeft een soortgelijk ongeluk plaats gehad als bij Heino. Zeven 'menschen zijn veri-rand. Naar de bestuurder, die er met eenige lich te verwondingen af is gekomen, naderhand meldde, merlcte hij tijdens het oprijden tegen een heuvelrug, dat zijn benzine-reservoir bijna leeg was. Hij verzocht een van de bij hem zittende passagiers hem een bus benzine aan te reiken en vulde deze, onder het rijden, in het reservoir bij. Plotseling sloegen de vlammen uit het reservoir naar buiten en weldra stond de geheele bus in lichte laaie. De chauffeur trachue terstond de achter-. deur van den wagen te openen, doch dit ge- lukte hem aanvankelijk niet, daar de ver- schrikte passagiers alien naar achteren wa ren gedrongen om het eerst uit den branden- den wagen te komen. Een vrouw slaagde er in met haar ellebqog een der vensterruiten In te drukken en> wist zich daardoor naar bui ten te wririgen. Zij kreeg eenige lichte ver wondingen, dech haar man, die eveneens in den wagen zat, kwam in de vlammen om. Ook een vijfjarig meisje is een prooi der vlammen geworden. Zij was met haar vader, moeder en broertje met de bus van Nineaton naar Stockingford onderweg. Toen de brand uitbrak, greep de mceder liaar zoontje en wist zich met dezen in veiligheid te brengen. Het meisje het zij aan den vader over, later moest zij beiden dood terug vinden. Behalve de zeven gedooden zijn er nog een aantal gewonden, onder wie vijf zeer ernstig. Geen enkele passagier kwam er zonder kwetsuren af en alle gewonden werden in allerijl in het ziekenhuis ondergebracht. EEN DER MOORDENAARS VAN ERZ- BERGER ONTVLUCHT. Naar uit Boedapest v/ordt gemeld, is de Duitscher Schneider, die als moordenaar van Erzberger, Tillessen, is herkend, ontvlucht. Hij heeft het Hongaarsch gebied reeds ver- laten. Forster, die identiek is met den ande- ren moordenaar van Erzberger, is nog in ar rest. DRANKSMOKKELAARS BETRAPT. Zaterdagmorgen hebben, naar uit New York gemeld wordt, belastingambtenaren aan de kust twee dranksmokkelaars doodge- Schoten, een zwaar gewond en nog drie an- deren gevangen genomen, die verklaarden Amerikanen te zijn. Er werden honderden kisten sterke drank in beslag genomen. VENETIe ZAL ZIJN GONDELS MOE- TEN MISSEN. Binnen 20 maanden zal Venetie zonder gondels zijn. De koninklijke hooge commissaris, waar- nemend burgemeester van Venetie, signor Giordano, heeft, naar de Romeinsche corres pondent van de „Daily Tel." meldt een overeenkomst gesloten met een maatschappij om binnen dien termijn alle booten en gon dels te voorzien van electrisch gedreven mo- toren. De beroemde gonddiers zullen dus vedwijnen en voortaan zullen moderne mo- torbootjes door de Venetiaansche kanalen schieten. Alle protesten van gondeliers, ho- telhoudersbonden:, kunstenaars enz. ten spijt! DE DUITSCHE LEENING. De „British United- Press" meldt uit New York, dat de Amerikaansche bankiers ver- wachten, dat de Duitsche leening op 15 Oc tober zal worden uitgegeven. De bankiers zijn zeer voor de leening gei'ntresseerd en zij zijn van meening, dat met de beslissing van den Rijksdag de laatste ernstige moeijijkhe- den, die aan het welslagen van de leening in den weg stonden, verdwenen zijn. Officieus wordt door het Witte Huis te Washington medegedeeld, dat president Ccolidge van oordeel is, dat de kwestie van het herstel thans nagenoeg geheel is gere- geld. Coolidge verwacht hiervan een belang- rijks opleving in Europa, die ook voor Ame- rika gunstige gevolgen zal hebben. De presi dent is zeer optimistisch en hij verwacht be- -langrijke aankoopen van grondstoffen en le- vensmiddelen, die met Amerikaansch kapi- taal zullen worden gefinancierd. KORTE BERICHTEN. De Rijnlandeommissie deelt mede, dat het bevel tot uitzetting van den Oberprasi- dent der Rijnprovincie, den heer Fuchs, is in getrokken en dat het hem vergund is naar zijn standplaats terug te keeren. Tijdens den jongsten orkaan is de schoener „Anna MacDonald", komende van New York, op de rotsen van Kittiwitty Shoals 20 mijlen ten westen van Halifax, te pletter geloopen. Kapitein Miller en zijn be- manning van 5 personen zijn vermcedelijk omgekomen. De prins van Wales is in Amerika aan- gekomen. Hij heeft Zaterdag gedejeuneerd bij president Coolidge. Persmenschen hebben hem al gevraagd of hij met een Ameri kaansch meisje zou trouwen. Door tusschenkomst van het Duitsche gezantschap te Moskou is de Duitsche koop man Tommler, die onder verdenking van handelsspionnage langen tijd in hechtenis heeft gezeten, vrijgelaten op voorwaarde, dat hij terstond Rusland verlaat. gedroeg zich bij uitzondering een half uurtje bvhoorlijk, zoodat de plechtigheid zonder stoornis ken verloopen. Het Gemeentebestuur was vertegenwoor digd door den Burgemeester en den Wethou- der van Onderwijs, den heer Westerhof, ver- gezeld van den Secretai-is, den heer K'oelma. Nadat een der kindercn mej. Van der Lee, die zeer endcr den indruk was, een fiaai bouquet had aangebeden, nam allerecrst de Burgemeester het wcord. Deze begon met de zeggen, dat een dag als deze voor de betrok- kene altijd zijn eigcnaardige moeilijkheden - m-eebrengt. Men dient de zaak toch ook van den vroclijken kant te bekijken, want, ging spr. voort, moet niet het feit, dat Uw arbeid op zco hcogen prijs gesteld wordt, tot blijd- schap en verheugenis stemmen. En boven- dien, was niet deze dag, behalve een! dag van afscheid, cok een feestdag voor juffrouw Van -der Lee. Neen, ik bedoSl nu niet de kermis, ging spr. voort, zich hierbij tot de kinderen wendende, maar het is vandaag precies 36 jaar gvleden, dat de Raad der gemeente Alk- maar mej. Van der Lee tot endenvijzeres aan de 4de Gemeenteschcol benoemde. Het was AFSCHEID MEJ. VAN DER LEE. Het was Zaterdag 30 Augustus voor het laatst, dat mej. C. J. van der Lee, aan wie in de Raadszitting van Donderdag 28 Aug. eervol ontslag was verleend onder dankbetui- ging voor de langdurige en goede diensten aan de gemeenite bewezen1, haar functie van onderwijzeres aan de 4de Gemecriteschcol vervulde. 's Morgens biji het binnenireden van haar lokaal wachtte haar een schitterende mand met blcetnen van den nestor van den Alk- maarschen Raad, den heer D. Govers, verge zeld van een hartelijk schrijven, waarin hij mededeelde tot zijn spijt verhinderd te zijn persoonlijk van mej. Van der Lee afscheid te nemen. Om elf uur stelden alle kinderen zich op het schoolp'lein op, om gezamenlijk afscheid van hun enderwijzeres te nemen. Het we.er hem daarom een eer en een genoegen juf frouw Van der Lee een med'aiile te mogen aanbieden, als een bewijs hoezeer haar arbeid door het Gemeentebestuur gewaardeerd wordt. Het woord was nu aan den heer Wester hof, die er den nadruk op legde, dat mej. Van der Lee bijna uitsluitend aan arbeiderskinde- ren gedurende al die 36 jaren onderwijs had gegeven en hoe dat onderwijs vrijwel het eenige onderwijs was, dat zij in hun leven ontvingen. Spr. hoop e, dat dit nog eenmaal anders mocht worden. Het was spr. bekend, op hoe uitnemende wijze dat onderwijs door juffrouw Van der Lee gegeven was en het was hem een behcefte, hoewel het gemeente bestuur bij monde van den Burgemeester reeds dank had gebracht, dit ook nog eens persoonlijk fie doen. Als laatste spreker deed zich het hoofd der 4de Gemeenteschool, de heer Hazeloop, hoo- ren. Spr. begon met er aan te herinneren, hoe mej. Van der Lee gemeend had haar moiei- lijke taak van onderwijzen en opvoeden, die zij gedurende vele jaren op zoo voortreffelijke wijze verricht had, thans te mceten beeindi- gen, omdat zij niet meer de krachtcn in zich voelde, die zij voor een zeer juiste vervulling van die taak behoefde. Spr. constateerde even wel met genoegen, dat juffrouw Van der Lee nog vol opgewektheia en levenslust was en hij hoopte, dat zij met diezelfde prettige op-gewektheid nog vele jaren van haar rust zou mogen profiteeren. Wij, dat zijn de leer- lingen, "de oud-leeriingen en het personeel van deze school, ging spr. voort, hebben ge- meend, met het oog op de rust, die U wacht en de komende lange avomden, die tot gezel- lig schemeren nooden, niet befer te kunnen doen dan U als blijvende herinnering een divankleed en een schemerlamp aan te bie- den. Onder aanbieding van deze fraaie ge- schenken en met het uitspreken van zijn beste wenschen eindigde spreker zijn hartelijke toe- spraak. Het behoefil nauwelijks gezegd te worden, dat alle drie de sprekers door luid applaus werden onderstreept. D'iepbewogcn dar.kte juffrouw Van der Lee voor alle hartelijke woorden tot haar gespro- ken en voor de fraaie geschenken, haar aan- geboden. Deze dag zou haar steeds in aan- gename herinnering blijven. Van verschillende kind'eren had de juf frouw nog fraaie blcemen in ontvangst te nemen, terwijl de kleine Maartje Wiese, het dochtertje van den concierge, de juffrouw een aardig wenschje ter hand stelde. Onder de geestdriftige leiding van den heer Blok- ker hieveg dte kinderen nu een afscheidslied aan, dat door een andere collega was samen- gesteld en waarvan het eerste couplet hier moge volgenJ Hot is vandaag de laatste dag, Dat g' in ons midden zijt. Gij waart hier bijna veei'tig jaar, Voorwaar een- lange tijd. Gij gaaft die reeks van jaren dooc Aan't kind Uw beste kracht, Gij leerdet hem het mooie woord1, Dat Kennis steeds is Macht. De heer Blokker wist den zang met vaste hand in het goede spoor te houden. Ten slotte werden- de kinderen onthaald en namen zij alien persoonlijk afscheid- van hun onderwijzeres. ONDERSCHEIDING. Als aanvulling op ons bericht van Zater dag deelt men ons mede dat de heer B. J J Selhorst, alhier wien de eeremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje- Nassau gewerd deze on-derscheiing heeft gekregen, omdat hij 45 jaar in dienst is ge- weest bij' de fa. Gebrs. Kuiper, glashandel alhier. v i DE PAARDENMARKT. Op de paardenmarkt waren hedenaange- voerd 631 paarden. De prijzen er van liepen uiteen van 150—/ 600. Verder waren er 106 veulens, waarvan de prijzen liepen van 90150. Het vorige jaar waren er 670 paarden en 74 veulens aangevoerd. r:- NIEUWE ZAAK. .1 Tegenover de Boterstraat, op de Laat, waar voorheen de dames van Daalhoff een zaak dreven in dames-handwerken, is thans door den heer A. Stins een zaak geopend in ge- maakte gqederen, wol, enz. en baby-artikekn. et tof duiste- lechte- -;er bo- iTALS. fi den h ge- door Haag. i;maakt et van utters- eenige let op- larmer daaT- is om- ■kleurd Frans Jians is ?t op i later zerk iTblant. n ge- begra- l kun - e ofv I, dat oodlij Frans i alle JGE- iieken- an de et vol- edeeld Justus et ten g van id van id, en t naar :ering, en in- eiding /allen- ijfc is duur l- en waren 'orden ig tal izullen I zie- en bo- ig zal oering :e ar- ig der gd i n Juni i be- >eroep ;t van e de meen- :ft het I, na- nbare n van wendt n t ten ialing 'gelijk den te be- Raad en or al be- q van aan- ma- g, die zollen I kelefr leraal ^n; idisses t van! en is die te rnden, i Ha-; rdelijlc Ij! ge- en-dier be ait zij Id. goed m en moode ndale n-tieke Lara's e en st die i tus- issen- i bad segd er en oot- tmmi wer- lejsoe w- 8ttsvr ALRMAARSCHE COURANT. X'»—a ::&k rnaaT

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1