^OSp Iceurig® wljze zi]n fa! van deze zaken voor het mme winkel ream geetaleerd en oaartusschen alsmede in den winkel zelf, prij- ken tal van bloemstukken, als evenzoovele be- wijzen van belangstelling, getocnd bij de ope ning van de nieuwe zaak. Voor etaleeren ver wierf de heer Stins reeds een paar keer een eersten prijs op de markt, men begrijpt dus dat de etalage ook thans goed verzorgd is. >Wij wenschen den ondernemer, die al zoo spoedig zijn zaak aan de Nieuwpoortslaan zag groeien, dat behoefte ontstond aan een flinken winkel, ook verder veel succes. ZWEMMEN. Op den 30 Augustus te Amersfoort gehou den nationalen 2 K.M. wedstrijd behaalde de jeugdige H. Caarls van Alkmaar den 2den pri}SAin m'n" sec en op den nationalen 1 K.M. wedstrijd te Purmerend behaalde mej. S. Koeman van Alkmaar den. lsten prijs in 21 min 40 sec., inej. A. Madderom den 2den prijs in 24 min. 45 sec en de heer C. H. Lind cen 4den prijs in 20 min. 41 sec Op 31 Augustus behaalde te Purmerend voor 200 M. vrije slag H. Caarls van Alk maar den lsten prijs in 3 min. 71/, sec. en de heer J. Zwaanswijk van Alkmaar bij lo- tmg den 3en prijs in 3 min. 12 a/5 sec. Alle winnaars en winnaressen zijn lid van EEN HlERINNERINGSDOE K. Door het Rotterdamsche Engros-magazijn vooihecn Wisbrun en Liffmann is een dcek uitgegeven ter herinnering aan Leiden's ontzet op 3 October 1574. Deze dock, die ongeveer 50 X 50 c.M. groot is, heeft in het midden een teekemng, weergevende de aankcmst van admiraal Boiset met haringvloot, terwijl daaromheen verschiltende teekeningen voor- komen, die andere belangrijke punten te zien geven, betrekking hebbende op het ontzet. We zien het standbeeld van den toenmaligen lield- haftigen burgemeester Van der Werf, de na het ontzet gestichte academie, het stadhuis, de lakenhal, den burcht en de Morschpoort. Voorts komen er eenige wapens voor, waaron- der matuurlijk dat van Leiden, de Sleutelstad. Het geheel is zeer fraai in rood uitgevoerd door de Leidsche Katoenmaatschappij en is zeer zeker een mooie reclame en voor deze maatschappij en voor het Rotterdamsch En- grosmagaznn. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING Van 24 tot en met 31 Aug. zijn genomen door heeren 167, door dames 143, door on vermogenden 12, totaal 322 baden. Iloogste temperatuur 62 graden. 1; KAATSEN. 11»! Op den gisteren te Hilversum gehouden kaatswedstrijd van leden van den Nederland- schen Kaatsbond buiten Friesland, waaraan werd meegedaan door 19 parturen van ieder 3 kaatsers, werd de eerste prijs gewonnen door Hilversum en de tweede door het par- tuur, dat onder leiding stond van K. Lenos te Alkmaar, lid van de Kaatsclub „Feltsj'm", alhier. -i^ ALKMAAR-PACKET Per advertentie wordt bekend gemaakt, dat van Alkmaar op de weekdagen om 8.30, 10.30*, 2.30 en 6 uur en op de Zondagen om 10.30, 2.30 en 6 uur booten zullen vertrek- ken. De met gemerkte tijd is tot 8 September JUBILEUM J. H. ROODENBERG. De heer J. H. Roodenberg herdacht Zaier- dag het feit vvaarop hij voor 25 jaar bij den heer Meiboom, brandstoffenhandelaar alhier, in dienst trad. Per rijtuig werd hij met zijn kinderen van zijn woning gehaald en in het met bloemen en dock versierde kantoor door zijn patroon in tegenwoordigheid van d'iens gezin en het overige personeel ontvangen. De heer Meiboom herinnerde er in een toespraak aan hoe de jubilaris aanvankelijk voor de brandstoffenzaak bij hem in dienst kwam, doch reeds in 1903 toen de nieuwe zaak in teerproducten, clien en vetten werd begonnen, aangewezon we'd om zijn arbeid in die zaak voort te zetten. Het was spr. een vcildoening te kunnen constateeren, dat de jubilaris zijn werkzaam heden steeds met de grootste plichtsbeirach ting had vervuld. Dat de heer Roodenberg steeds zoozeer met het gezinsleven .van zijn patroon had medegeleefd releveerde spr. met groote dlanbbaarheid, daarbij zijn leedwezen untsprekende over het feit, dat de jubelaris voor eenige jaren zich zijn vrouw door den dood zag ontvallen. Dat zijn kinderen hem aJtijd trouw waren gebhven was zeker aen groot voorrecht en zeker als er reden tot vreugde voor het feit, dat ook het personeel zoo zeer blijk gaf van belangstelling. Als blijk van waardeering overhandigdfe spr. den iheer Roodenburg een keurig gouden honloge met inscriptie en een enveloppe met inhoud, daarbij den wensch uitsprekende, dat God !hem nog vele jaren de gezondheid en kracht jniag geven om op dezelfde prettige wijze met zijn patroon samen te werken. Hierna richtte tie boekhouder namens het personeel het woord tot den jubilaris, uitende den wensch, Bat de prettige samenwerking die er heerschte nog vele jaren mag voortduren ea dat het door den jubilaris gestelde goede vcorbeeld tot navolging zal wekken. Als stoffelijk blijk van de belangstelling van het personeel bood spr. den jubilaris eeu mooien leuningstoel met zilveren plaatje aan. Hierna werd de jubilaris door alle aanwezi- gen gefeliciteerd, waarna hij een woord van dank bracht voor de hem gebrachte hulde en speciaal zijn patroon dankte voor de voor- rechten die hij steeds van deze mocht genie- ten. Ook de kinderen dankten voor de eer aan bun vader bewezen Men bleef hierna' nog eenige oogenblikken gezellig bijeen, waarna de jubilaris en zijn huisgenooten verder per rijtuig naar zijn wo ning werd gereden, daar de dag feestelijk werd doorgebracht. 40-JARIG JUBILEUM G. M. KNAAP. De heer G M. Knaap, chef van de tabaks- kerverij der firma Helling, alhier, herdacht he den den dag, waarop hij voor 40 jaar bij ge- noemde firma in dienst trad. Met zijn echtge- noote werd de jubilaris hedenmorgen per au to van zijn woning gehaald en door zijn pa troon en het geheel personeel allereerst in de versierde kerverij ontvangen. Van de versie- ring was veel werk gemaakt. Het personeel had eigener beweging voor de deur een eere- poort opgesteld en in de kerverij de machines, tot zelfs de klompen van den chef, met groen versierd. Bij zijn binnenkomen werd hem door alien een „lang zal hij leven!" toegezongen, ge- volgd door hoera's. De chef, de heer Broekho- ven, deelde hem mede, dat het geheele perso neel spontaan te kennen had gegeven den ju bilaris te willen huldigen en deze toonde hiervoor zijn groote dankbaarheid. Hierna werd de heer Knaap het kantoor binnengeleid en in tegenwoodigheid van me- vrouw de wed. Helling, de echtgetioote van den heer Helling (den tegenwoordigen fir- mant), het kantoorpersoneel en de reizigers, door den heer Helling toegesproken. Deze wees er op, dat het in deze tijden een groote zeldzaamheid is dat iemand in een zaak 40 jaar jubileert. Spr. zoowel als't per soneel had daci ook niet gaarne dezen dag on- opgemerkt willen laten voorbijgaan. Werpi men een terugblik op hetgeen in de afgeloo- pen 40 jaar gebeurde, dan gaan de gedachten allereerst terug naar spr.'s oom. Twee-en- dertig jaar lang van de veertig, aldus spr., hebt gij mijn oom trouw gediend. Van die 32 jaar was ook ik hier vele jaren werkzaam, waarvar. de laatste jaren als coiiipagnon van mijn oom. Toch spreekt het vanzelf, dat gij mijn oom als de eigenlijke patroon bent blij- ven beschouwen. Veel is er gedurende die ja ren in de arbeidstoestanden veranderd. Vroe- ger was het gemoedelijker en beschouwde men clkander meer als een groote familie. Mijn oom stond steeds klaar om alien met hulp en raad bij te staan Te vroeg is hij heengegaan, maar de ouderen hier vergeten hem niet. Het was een mooie daad van u door vanmorgen zijn nagedachtenis te eeren door bloemen op zijii graf te brengen. De laatste jaren, toen ik allem patroon was, waren jaren van de grootste beroering, tengevolge van de oor- logsiuvloeden. Op de vette jaren volgdep he- laas de magere, waarin inkrirnping van het personeel noodzakelijk was. Zeker zult gij niet den dag vergeten, dat ik er aan moest den ken ook u te moeten missoa, De proef in de thee en koffie bewees echter, dat de banden die u aan de fabriek bonden te sterk waren. Hoewel het nog lang niet naar v/ensch gaat, verheugt het mij toch, dat er thans reeds zoo- veel werk is. dat u zieh nuttig kan maken. Aan den burgemeester heb ik gevraagd, of u niet in aanmerking kon komen voor de ge- bruikelijke onderscheiding. De burgemeester heeft dit vcrzoek doorgegeven aan den Com- missaris der Koningin en hoewel er nog geen definiticf antwoord is, vrees ik, dat dit ant- wo-M'd toch afwijzend zal zijn, aangezien ik op de vragen van den Commissaris der Ko ningin, of ik nog van plan was u hier nog 10 jaar te houden en of uw gezondheid van dim aard was, dat dit nog mogelijk zal zijn, beves- tigend heb moeten antwoorden. Ik hoop, dat u over 10 jaren in het bezit van de onder scheiding zult worden gesteld, al had ik u die vandaag gaarne gegeven. Na overleg met uw vrouw bied ik u als aandmken deze 4 stoelen aan en spreek ik daarbij den wensch uit, dat gij nog zoolang zult leven, totdat de stoelen af ziin.' Ik weet dan, dat gij nog vele jaren zult leven, aange zien het mij bekend is, dat uw vrouw we! zoo goed voor de stoelen zal zorgen, dat ze over 30 jaren er nog beter zullen uitzien dan thans. (Applaus). De heer Knaap dankte voor het cacteau (4 keurige met moquette bekleede eikenhouten stoelen) en verzekerde dat hij zoowel in ziin overleden als tegenwoordigen patroon steeds goede patroons had gehad. De heCi* Dekens bood den jubilaris hierop in een korte toespraak, waarin hij deed uitko- men, hoe ook het personeel steeds de grootste waardeering voor den heer Knaap had, den jubilaris namens het personeel een mooi tafel tje met loopertje en palm aan. Hierop werd de jubilaris door den heer Ohmstede, namens zijn zuster, mevrouw de wed. Helling, echtgenoote van den vroegeren patroon en namens zijn overleden zwager toegesproken. Spr. wenschte den jubilaris hartelijk ge- luk met het groote voorrecht, te beleven 40 jaar trouw, ijverig en vriendelijk een betrek king te hebben kunnen vervullen. Deze eigen- schap is lang niet ieder gegeven Ook spr. heeft den jubilaris gedurende de 40 jaar van zijn arbeid niet anders gekend dan met een glimlach op het gelaat en een vriendelijken blik in zijn oogen. Spr. was overtuigd, dat dit den heer Knaap uit innerlijke kracht mo gelijk was en juist dezulken kunnen ontzet- tend veel in het leven trotseeren. Met deze ei- genschappen, die u gegeven zijn en die gij good hebt ontwikkeld, wensch ik u geluk. Spr. sloot zich ten slotte aan bij den door den heer Melting uitgesproken wensch, dat het den jubilaris aan de zijde van zijn echt genoote gegeven mocht zijtn in de zaak zijn 50-jarig jubileum te vieren. De jubilaris dankte ook voor deze woor- den, waarna hij m t zijn echtgenoote naar de sigarenmakerij geleid werd, waar de mees- terknecht de heer Sterken hem in tegenwoor digheid van alle oigarenmakers verklaarde, dat het liun een aangename en hoogst ver- eerende taak was, hem namens het personeel geluk te kunnen wenschen. Aange- naam was het spr., omriat hij wist, dat d'it ge- schiedde met de voile sympathie van het gansche personeel; hoogst vereerend omdat hij wist, dat de heer Knaap 40 jaar lang zijn patroon heeft gediend op een wijze die geiuigde van voorbeeidige plichtsbetrachting. Naipens het personeel van de sigarenma kerij bood spr. den jubilaris een mooie eikenhouten theetafel aan. Applaus. De jubilaris bracht ook hiervoor zijn wel- gemeenden dank en bracht na eenige oogen- blikken van verder samen zijn den dag verder feestelijk te zijnen huize door. A RBE IDE RSWONING BOUWVER- EENIGING IN NOORD-HOLLAND. Gister hield de centrale van arbeiderswo- ningbouwvereenigingen in Noord-Holland een goed bezochte vergadering in Metropool te Amsterdam. Van het landelijk bestuur waren aanwezig de hoofdbestuurders de hee ren Duijs, Lindijer en Van Staal. Algemeen werd de woningpolitiek van de ze regeering afgekeurd, omdat deze politiek het den won ingbouwvereenigingtn zeer moei- lijk maakt haar sociale taak bestrijding van den woningnood door aanbouw van goe de arbeiderswoningen naar behooren te volbrengen. Want, hoewel de arbeiderswo- ningbouwvereenigingen den eersten stap heb ben gezet op dezen weg, is het doel bij lange I na nog' niet bereikt. De iandelijke bond blijft eveneens diligent, verhooging van h'uren, waar dit voorkomt, I tegen te gaan, maar tracht deze tevens meer j in overeenstemming te brengen met de inkom sten der huurders. De heer Duijs deelde mede, dat de bone reeds een succes had te boeken, doordat het door den bond gedane voorstel (60 pet. der hypotheek op de reeds gebouwde woningen door particulieren te laten overnemen) door min. Aalberse werd aanvaard. Met dit voor stel wordt bereikt dat 60- pet. van het kapi taal, door d; overheid voor reeds gebouwde woningen> vearekt, vrij komt; op elke 100 ge bouwde woningen kunnen 60 nieuwe worden gebouwd, waarmede de bond voorshands ze ker een mooi resultaat heeft bereikt. Door den heer Westerhof werd betoogc zoolang de arbeiderswaningbouwvereenigin gen niet op een andere wijze kunnen slagen te trachten de gelden van de gemeenten te be komeh. Aan het einde der vergadering had een be- stuursverkiezing plaats wegens bedanken van den voorzittei" en den secretaris. Hiervoor werden met algemeene stemmen gekozen de heeren J. Westerhof tot voprz'it- ter en A. F. Zeegers tot secretaris. 40-JARIG JUBILEUM L. BOOM. De heer L. Boom, commies bij de Registra tie en Domeinen, herdacht heden den dag waarop hij1 voor 40 jaren als particulier klerk aan het kantoor te Alkmaar werd werkzaam gesteld. Na het sluiten van het kantoor, des middag om 3 uur, werd de heer Boom per rijtuig van zijn woning gehaald en in het kantoor harte lijk ontvangen door de ambtenaren ter Re gistratie en het ander personeel in het ge bouw der Registratie. De ontvanger, de heer Koch, hield een toe spraak, waarin hij van zijn groote waardee ring voor den jubilaris getuigde. Uit naam van de ambtenaren bood spr. den heer Boom een keurige schemerlamp aan. De heer Molijn, commissies, sprak hiern namens't overige personeel en offreerde hem uit naam van dit personeel een rooktafel met rcokstel. V,oorts werden den' jubilaris nog twee bloemstukken aangeboden en wel een namens den ontvanger en een namens het per soneel. De voorzitter van den ring Alkmaar van den Broederschap van Notarissen, Mr. A. P H- de Lang?, voerde hierna namens de nota rissen, wier akten aan het kantoor Alkmaar worden gerco-istreerd, het woord. Spr deelde mede, onmiddellijk gevolg te hebben gegeven aan de opdracht van deze notarissen om voor den jubilaris een electrische ganglantaarn aati te koopen en hij had deze bereids reeds aan diens woning doen aanbrengen. De notarissen, aldus spr., deden dit, om dat zij wilden eeren een man die met ijver on plichtsbetrachting jaren achtereen, 40- jaren in een siubalterne, maar zeer eervolle betrek- king gewerkt heeft. Die stille werkers zijn in het maatschappelijk leven niet minder nuttig en niet minder onontbeerlijk als persoonlijk- heden die aan't hoofd1 van staat van kantoren of ondernemingen. Zij zijn niet minder ver- dienstelijk en wij notarissen, die zelf het geluk hebben vaste perscmen te bezitten, kunnen daar het best over oordeelen. Die eigenschap- pen eeren wij heden in u, jubilaris, die een voorbceld zijt voor velen. Moge het u gege ven zijn nog langen tijd uw functie op gelijke wijze te vervullen. Hierna bood spreker. namens bovenge noemde n-otarissen, den jubilaris nog een en veloppe met inhoud aan. De heer Boom bracht dank voor de hem gebrachte hulde. Na de gelukwenschen van alien in ont vanget te hebben genomen, vertrok hij weder naar zijn woning, waar hij eveneens vele blij- lcen van belangstelling mocht ontvangen. Telegrammen Tan heden ONTUCHT OLDENZAAL, 31 Aug. Gisteren is naar de strafgevangenis te Almelo overgebracht een 65-jarige winkelier alhier, die op hee- terdaad is betrapt met het plegcn van on- tucht met een meisje van negen jaar. DE TROEBELEN IN CHINA. PEKING, 1 Sept. De Britsche, Ameri- kaansche, Fransche en Japansche gezanten te Peking hebben en bezoek gebracht aan het Departement van Buiteniandsche Za ken, als protest tegen de beweging voor een burgeroorlog. Zij hebben een geruststel- lend antwoord ontvangen, doch een tele gram uit Washington meldt, dat het'Ameri- kaansche Staatsdepartement den toestand als ernstig besehouwt. GEk'ECHT MET DE K. K. K. NEW-YORK, 1 Sept. Bij een gevecht tus schen de K K. K. en de tegenstanders van dit gcmootschap, in de provincie William son (Illinois) zijn zeven personen gedood en ze-s gewond. EEN TREIN IN RUSLAND GE- DERAILLEERD. RIGA, 1 Sept. Een trein is gederail- leerd tengevolge van een aanslag op de lijn Odessa—Moskou. Er zijn dooden en gewonden. DE SANEERING VAN HONGARIJE. BOEDAPEST, 1 Sept. Het derde rap port van dta Commissaris-Generaal van den Vtalkenbond over Juli Jegfc den nadruk op het feit, dat de financieele saneering van Hongarije zich met hoop-vol vooruit- zicht voltrekt en dat de Homgaarsche lcroon op het niveau van den Oostenrijkschen ge- stabiliseerd wordt, zioodra het gelu'kt is de Hongaarsche kroon in verhouaing met het Engelsch Pond1 te brengen. De buiteniand sche handel verfcetert zich zeer en ook de inkomsten aan belasringcn stijgen voortdu- rend. Hoewel de waarde van den Hon- gaarschen kroon sedert Mei meti 23 pCt. gestegen is, zijn de prijzen in het binnen- land niet gedaald. Het aantal werk!cozen is iets gestegen en bedraagt 31 000. DE VOLKENBONp. GENEVE, 1 Sept. Na de opening van den Volkcnsbondszittingen werden bespre- kingen gevcerd over de saneering van Hon garije. Branding las een brief van Ismet Pacha voor, waarin de vertraagde aanloomst der Turkschc gedelegeerden voor de besprekin- gen over de grenslcwcstie van Irah verde- digd wordt. Premier Herriwit is giste-enavond naar Lyon verirokken, op weg naar Geneve waar hij Dinsdag verwacht wordt. SPA'ANSCHE VERLIE^FH MADRID, 1 Sept. Een officieele com munique zegt, dat het nieuwe Spaansche offensief tegen- de Riffs en andere oproe- rige stammen in Marokko geleid heeft toit ernstige gevechten en tot den terugtocht der Spaansche troepen. Marfctberichteh AMSTERDAM, 1 September 1924. De aardappelprijzen waren heden als volgt: Zeeuwsehe eigenheimers 2.25f 2.40 Zeeuwsche blauwe eigenheimers f 2.90— 3, Zeeuwsche bonten f- 44,50. Aan voer 6 ladingen. AMSTERDAM, 1 Sept. Op de heden ge houden veemarkt waren aangevoerd: 403 vette koeien le kw. 1.251.30, 2e kw. 1.10—/ 1.20, 3e kw. 0.90—/ 1.05, 100 melk- en kalfkoeien 275500, 130 vette kalveren 2e kw. 11.10, 3e kw. 0.84 0.98, 34 nuchtere kalveren 1625, 80 schapen 42—/ 50, 150 lammeren 3S 43, 611 vette varkens Holl. le kw. 1.04 1.06, 2e kw. 0.90—/ 1.03, Overzeesche en Geldersche le kw. 1.041.06, 7 paar- den, geen noteering. Gemeng-d nieuws DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een paard op het land van de boerderij van de weduwe Van der Valk aan den Amstel- veenschen weg te Amsterdam door den blik- sem getroffen en als gevolg daarvan gedood NOG STEEDS MIJNEN. Een schipper heeft te Vlissingen een En- gelsche mijn aangebracht. Toen men het ge- vaarlijke voorwerp naar buiten bracht om het te vernietigen, verloor men de mijn, die bij het hoofd in het water verdween. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE MIJNEN. De Ned. Mijnwerkersbond hield gister te Heerlen, Treebe-ek en Tierwiselen ledenverga- deringen om de huidige situatie te bespreken. Op alle drie plaatsen waren de zalen stamp- vol. Door de bendsbestuurders v. d. Bilt, E'l- bers en Kramer werd een ui-teenzetting van de actie betreffende loon- en arbeidsccntract gegeven. Ten slotte werd op deze vergade- ringen de volgende resclutie met algemeene stemmen aamgenomen „De gecombineerde ledenvergaderi-ngen van den Algemeenen Ned. Mijnwerkersbcnd, ge houden d'en 31sten Aug. 1924, gehoord het verslag der besprekingen over het vaststel- len van loon- en arb-eidsduur der o-nderne- mers',, gevcerd in de Donderdag 1.1 gehou den ccntactocmmissie-vrgadering, juicht het toe, dat door alle organisatie-vertegenwoor- digers in deze vergadering de vcorstellen der endememers cnaannemelijk zijn verklaard. Vertrouwende, dat genoemde organisaties dit standpunt zullen blijven innemen en geen loonsverlaging noch verlenging van ar- beidsduur zullen aanvaarden, aangezien de toestanden der bedrijven zulks in geen deele noodzakelijk maken, constateert aan de hand van de gepubliceerde bruto-winst per ton ko- len in het jaarverslag der Staatsmijnen 1923, dat zelfs bij de door de directies genoemdeu prijs per ton kolen, ontvangen over het eer ste halfjaar, nog minstens een bruto winst van 3.50 per ton en in Juli nog mnistens 1.50 per ton winst is gemaakt.* Is van oordeel dat de concurrentie van Duitsche kolen slechts van korten duur zal zijn en onze bedrijven door de in voorafgaan de jaren gemaakte winsten en de daaruit mo gelijk gekweekte reserves geruimen tijd deze concurrentie hefc hoofd kunnen bieden zonder daarvoor uitbreidingswerken alsmede noodig aan te brengen verbeteringen behoeven stil te liggen om tot inkomstenvenninderingen der mijnwerkers over te gaan. Roept alle georganiseerde mijnwerkers op geen loonsverlaging of verlenging van ar- beidsduur te acecpteeren en dringt er bij de organisaties op aan het ingenomen standpunt te blijven innemen en zoodanig door middel van staking te trachte niedere vermindering van inkomsten of verlenging van arbeidsduur te verhinderen. Wijst de ongeorganiseerden op hun plicht om het werk der vakbonden te verlichten door zich direct te organiseeren en gaat over tot de orde van den dag." DE SIGARENFABR1EK TE BEVERWIJK. Aaan het Hbld. wordt gemeld, dat aan de sigarenfabriek van Gebrs. Majoor te Bever- wijk, die na de volgende week gesloten zal worden, bij aanneming der nieuwe Tabakswet te zware lasten zouden worden opgelegd, waarom men het wenschelijker achtte het be- drijf stop te zetten. De belasting zou onge veer 60.000 bedragen indien de fabriek ge- opend bleef. HUMORISTISCHE SCHOOL. De meester van de zesde Idas heeft woor- den als „herkennen, bekennen, erkennen" be- handeld, en verbeeldt zich na een kwartier, dat de kinderen nu toch wel zoo'n beetje hel- derder begrip er van zullen hebben. Maar toch zal-ie zich daarvan nog even vergewis- sen, voor-ie tot iets anders overgaat, en hij vraagt„Wie kan er nu een zinnetje makeji met „ei'kennen"? En als een der snuggcrsten aarzelloos den vinger opsteekt, mag die dadelijk het zinnetje zeggen: Er kennen tegenwoordig veel menschen fietscn, meester. BESTRAFFING VAN EEN GEZAGVOERDER. De Raad1 voor de Scheepvaart heeft gister uitspraak gedaan in zake de fclacht van den hoofdinspeotteur voor de Scheepvaart tegen den gezagycerder van het s.s. „Aalsum". De Raad is van oordeel, dat de gegrond- heid van de klacht, door de icmstandig toe- gelichte bekentenis van den a-angeklaagde, vaststaat. De Raad acht de misdraging van dezen ge- zagvoerder zeer ernstig. De voorschriften omiifent de minimum'-uit- watering zijn gegeven voor de vei'ligheid van schip en opvarenden en Let lis in dezen gezag- voerder zeer te taken dat hij deze voorschrif ten moedwillig overtreedt en daardoor zijn medeopvarenden Moot gesteld aan gevaar voor hun leven. Des te ernstiger is des aan- aangeklaagdes vergrijp, waar hij tergelegen- heid van- het onderzoek betreffende de „Oot- marsum" heeft verklaard db ernst van zijn daad te beseffien en zicli in den vervolue van zulk een misdraging tegenover de opvaren- den te onthouden. Een zware straf mo;at! hier worden opgelegd, r~- dloor de Ibevoegdheid te ontnemen o-m ate schipper te varcn op een' schip, als bedoeld in art. 2 der ^dheppcivvet, vepr den tijd1 van een jaar- ,HET AUTOBUSONGELUK BIJ -HEINO'. Zaterdag heeft te Raalte onder enorme be langstelling de begrafenis plaats gehad van vijf slachtoffos van de autobusramp bij Hei- Nagenoeg de geheele gemeente nam deeT aan deze plechtigheid. Om drie uur werd op het plein van de N. H. Kerk een lange lijk- stoet opgesteld, bevattenden het stoffelijk overschot van- Alberta Kapperse A. Brou- wer, Christina en Albertina Schaasberg en Gerrit Wissink. De stoet werd voorafgegaan door vier diakenen der N. H. Gemeente," die kransen droegen. Op de algemeene begraafplaafs werden de lijkkisten in een gemeenschappelijk graf ge- plaatst. Daarom heen schaarden zich familie- leden en belangstellenden, onder wie de bur gemeester van Raalte, de heer w. A. P. Kerssemakers, de wethouders Vurenkamp en van Westeenenk. Het graf werd gedekt met kransen van het gemeentebestuur, den kerke- raad der N. H. Gemeente en van baron Ben- tinck van Schoonheten. Het woord werd gevoerd door ds- J. Kra mer, die in herinnering bracht. dat deze ramp het gansche land in beroering heeft gebracht. Spr. memoreerde voorts de dee'neming van de koningin en zei dat H. M. zich wederom een Moeder des Vaderlands had getoond, die. het woord: Draagt elkanders lasten in werkelijk- heid bracht. Spr. dankte ook het gemeentebe stuur voor zijn belangstelling en trachtte de familieleden der cmgelcomenen te troos'en. DE VERHOOGING VAN DEN TABAKSACCIJNS. Naar het „Eindhovens Dagblad" verneemt, zou de voorgenomen accijnsverhooging niet worden toegepast op sigarcn, maar allcen op sigaretten en tabalc. KORTE BERICFITEN. Volgens een R»uterberlcht is de gevaar- lij'ke bolsjwistische agentaror Scini te Mom- bassa in Oost-Afrikant geland. Daar hij door de poli-tie werd ach ter volgt heeft hij de wijk genomen naar het binnenland. Op het seismografisch instituut te Pots dam werd een aardbeving van midddelmatige sterkte geregistreerd op een afstand van on geveer 9000 K. M. Volgens een bericht ut Athene zijn bij een ontploffing in het marine-arsehaal talrij- ke personen gedood. De munitle-vcorraad in het arsenaal werd bijna volkomen vernie- tigd. De bekende anarchiste Emma Goldman, heeft verlof gekregen, zich in Engeland op te houden. Te Eede (Zeeuwsch Vlaandcren) vie! een man van een wagen, juist me- het zih'lak op een hooivork, welke hem diep in het lichaam drong. Hij werd in bedenkelijken toe- stand naar't ziekenhui-s te Brugge vervoerd. De politic te Vlissingen heeft een 17- jarig meisje aangehouden. dat zich aan op- 'ichting schuldig maakte en dit reeds meer heeft gedaan. Zij is ter beschikking der justi- tie gesteld. Proymciaal Niernrs UIT HEERHUGOWAARD. Ter gelegenheid van het 50-jarig besfaan der kie-svereeniging ..Burgerpiicht", welk feit eenigszins feestelijk zal worden herdacht, zal mej. S. C. Groot van Rotterdam opiteden als „Marijke". Na de openingsrede, door den voorz., den heer P. Kostelijk, uit te spreken, zal door d-en oud-voorzitter, den heer Brug- man een herdenkingsrede worden. gehouden. Medewerking is toegezegd door het fanfare- corps „Hugo", het muziekclubje „0. O." en de tooneelvereeniging ..Harmonie", zoodat een tamelijk afwiss-elend programma op den avond van 24 Sept. afgewerkt zal kunnen worden. Daar de muziektent op hot sportterre'n 2 Sept. in gebruik genomen zal kunnen wor den, zal deze op den morgen van dien dag voor den aanvang der feesten officieel door den burgemeester worden geopend. UIT HEILOO. 3 Het bestuur van 'de voctbalclub V. V. H., dat, gereorganiseerd zijnde, deze week heeft vergaderd, heeft b-osloten binnen korten tijd eens iets van zich te laten hooren. Men denkt een feestavond tc oi*ganiseeren, waarvan de bijzcinderhed-en nadsr zullen worden bekend gemaakt. De bedoeling is, dat te zijner tijd de voetbalclub een sportvereeniging wordt," die wat leven in ons dorp zal brengen. Zij zal aanvullen wat „Heiloo Vooru-it" niet af kan. Een beetje meer leven is ook niet overbodig, het is hier zoo stil als het graf. ■*- Bij voldoend'e deelname zal de L. T. B. een tuim- en landbouwcursus geven. Bliikbaar is men van oordeel dat we hier aan 6en cursus niet genoeg hebben. UIT EGMOND AAN ZEE (Door een misverstand eerst heden o*e- plaatst). Ondanks het druilerige weer heeft de jeugd Vrijdag kostelijk feest gevierd. Door de eigen bijdrage der kinderen en hetgeen- de vereeniging „Koninginnedag" mgeza- meld had, waxen zij den geheelen dag in de gelegenheid hun hart op te halen. Om ne gen uur trok de lange stoet van kinderen der openbare school, de muziek voorop, door het dorp om eerst de leeriihgen- der Chr. school en vervolgens die der R. K. school aan die inrichtingen af te halen,. zoodat een zesde- half honderd jong-e Egmon-dertjes ten slotte in een wijden kring op het Schoolplein wa ren opgesteld rood den voor hen gereser- veerde draaimolen, die reeds een paar da- gen hen in een blij.de stemming gebracht had, terwijl honderden buiten de afzetting de zingende schare met bdangstelling gade- sloegen. Onder luid gejuich en vroolijk gelach opende den hoofdleider van den dag, de heer Bossehaart, het feest door het geheele onderwijzend personeel en eenige bestuursle- den van „Komnginnedag" uit "te noodige® tot den eersten rit in den molen van Braak. Al de „juffrouwe" en de „meesters" in den mallcmolen, d'at beloofde wat! Doch nu was voor dezen een dag van hard werken begon nen, dien zij schitterend hebben volbracht. Alsnu bracht de muziek de oudere leerlin- gen, die onder leiding van den heer Garritsen ^tgndeja, fl^ar .zaal .van aVg^Me JJ. A. -W. no. -• rFihu. -•.i•••-■<-,'5!-k t

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2