Alkmaarsche Gourant De Kluizenaar van Far-End Londensch Aanteebenboek, FEUILLETOK Honderd Zes en TwTntlgste Jaargang. Maandag 1 September Gemengtf Nienws ;/a. No. 200 1924 De groentemarkt en haar stakers. Is de markt overbodig? De schat- ten der zee. De gevolgen van een -gebroken been. De motor in de lucht. „Covent Garden" is de naam van de groo te markt van groenten, vruchten en bloemen te Londen. In de middeleeuwen was er ter plaatse waar thans deze markt is een klooster, waarvan de tuin the convent garden toen dit klooster later onteigend en gesloopt werd, al spoedig dienst ging doen voor stand- plaats van groentenstalletjes. Dat was de oorsprong van Covent Garden. In het midden der vorige eeuw werden er groote marktge- bouwen neergezet, rond een plein de piaz za dat met zijn colonnades, die dit plein gedeeltelijk afslol-en, in de zeventiende eeuw de geliefkoosde wandelplaats was van de Londensche groote wereld. Voor de glorie van de zeventiende eeuwsche, modieuze para- deplaats is in den loop der tijden een van de slordigste markten in de plaats gekomen, welke de wereld heeft aan te wijzen. „Co- vent Garden" is wel een belangwekkend oord van Londen, indien men het's morgens in de vroegte gaat bezoeken. Fruit en groenten voor heel Londen, en voor een groot deel van Zuid- Engeland worden er drie dagen per week aangevoerd en verhandeld. De aanvoer komt uit alle deelen van de wereld en ook voor een niet gering deel uit Engeland worden er drle dagen per week aangevoerd en verhandeld. Het merkwaardigste gezicht van de markt is de bezigheid der groenten- en fruit- dragers porters die in een snel tempo torenhooge stapels manden op hun hoofden vervoeren. De geur van fruit en groenten is doordringend en aangenaam voor een stad, welke zoo ver van de natuur afstaat. Maar daarmede is al het prettigs van „Covent Gar den" opgesomd. Het is er vuil en onhygie- cisch en het heele marktbedrijf is van een zoodanige achterlijkheid, dat het Londen niet eert. De positie van de markt, in een onaan- zienlijke buurt van het „West End", achter The Strand, is ook ongeriefelijk. Om en bij Covent Garden hebben zich handel en bedriif geleidelijk sterk ontwikkeld. Er zijn groote crukkerijen in de buurt en kantoren van kran- ten en vaktijdschriften. Het grootste politie- bureau van de stad, dat van Bow Street, waar elke vreemdeling, die voor langen tijd naar Londen komt, zich moet laten inschrijven, ligt tusschen de drukte van de groentenmarkt. En ook vindt men in de omgeving het be- roemde opera-gebouw Govent Garden Ope ra House .Het is duidelijk, dat het markt bedrijf veel gerij van wagens en karren eischt. Al die markwagens staan vaak vast- gereden in de nauwe straten, welke toegang geven tot de markta Tot twaalf uur in den ochtend hoort men er dan ook een ge- schreeuw als een oordeel van voerlieden, die nit den weg willen, maar niet uit den weg kunnen. In den middag luwt de drukte wat en wanneer de avond is gevallen kunnen de luxe automobielen wa-armede de menschen naar de opera gaan, ongestoord vooruitkomen en weg- rijden. De straten rond de markt en de markt zelf zijn altijd bedekt met 'n laag modder en groentenafval. De kantoortjes der inspecteurs de eethuizen voor het personeel maken een duister en een vunzigen indruk. Dat ailes is corzaak, dat de Londenaar niet erg op zijn groentenmarkt gesteld is al is hij trotsch op de enorme voorraden groenten en fruit, wel- ike van Londensch grootheid en consumptie- vennogen getuigen. Zooals mijn lezers hebben gehoord, Is er thans op deze markt een staking aan den gang. De „porters" hebben ten getale van een drieduizend het werk neergelegd omdat ze meer geld willen verdienen. De eisch schijnt voor menschen, die buiten de „labour- beweging staan, wat onbilllijk is, want de idragers verdienen een gemiddelde van vijf tot zes pond sterling per week en maken soms weken van 10 tot 12 pond. Maar over de ge- rechtvaard'igdhcid van de staking wil ik het niet hebben. Een merkwaardig verschijn- sel doet zich voor. De werkgevers, die niet willen toegeven, hebben de functie van „Oo- vent Garden" voor een groot deel uitgescha- keld. In plaats van deze centrale markt zijn gedurende de staking allerlei kleine aanvoer- centra als vanzelf uit den grond verrezen. Ze liggen in een kring rond Londen. Een dis trict, dat groenten en vruchten verbouwt voor consumptie in Londen' en Zuid-Engeland voert zijn producten aan naar een centrum door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 19) Sara ging zitten met een gevoel van ver- llichting, dat zij was ontkomen aan haar vo- jrige reisgenooten die zoo'n voorkeur voor bedorven lucht hadden getoond en haar ge dachten dwaalden naar den man in den hoek, voor wien zij blijkbaar een even on wel come mede-passagier was. Hij had zich weer verscholen achter zijn Jcrant en al wat er van hem te bekijken viel was niet meer dan een korte broek, goed ipassende leeren beenkappen en twee gespier- de, bruin verbrande handen. Deze laatsten intrigeerden Sara het meest de lange, ge- voelige vingers en korte, welverzorgde na- gels pasten niet bij de verweerde kleur, die een groote lichaamskracht en een buitenleven deed veronderstellen. Zij wenschte, dat hun eigenaar zich zou verwaardigen de krant nog eens te laten zakken, want ze had zijn ge zicht maar zoo'n ondeelbaar oogenblik ge- zien, dat ze zich geen voorstelling van zijn persoonlijkheid kon vormen. En de handen, die zulke tegenstrijdige veronderstellingen deden maken, hadden haar belangstelling opgewekt. Als in antwoord op haar gedachten, kreu- kelde de courant plotseling naar beneden op de knieen van den eigenaar. bl| Londen, oat voor dit district net gun- stigst ligt. En aangezien de aanvoer uit Ne- derland en andere landen op het oogenblik niet zoo groot is, werkt dit systeem van decen- tralisatie heel goed. De Londenaars in de voorsteden kunnen verheugd waarnemen, dat de voorraden in hun groentenwinkels ruim zijn en dat de prijzen niet zijn verhoogd, on- danks het feit van de „Covent Garden"- sta king. In het proces, dat de producten van aen verbouwer naar de tafels der consumenten brengt, is „Covent Garden" uitgeschakeld. En het effect is heilzaam. En men vraagt zich nu af of het niet mogelijk is de groote cen trale markt voor goed op te heffen, waardoor Londen van een lastig en weinig luistcrrijk bedrijfscentrum zou zijn veriest, terwijl het publiek er ook goed mee zou zijn gediend. In dat geva-l zou men te doen hebben met een staking, die nut afwerpt, een ongehoord ding. De zee heeft zeer veel schatten van het menschdom opgeeischt. En wat ze heeft, geeft ze niet licht terug. Maar ergens aan de kust van het graafschap Donegal, in Ierland, heeft menschelijk vernuft, gepaard met vol- harding, de zee een deel van haar 'buit weten te ontfutselen. Daar ter plaats wc. d in Janu- arn 1917 het Britsche stoomschip „Lauren- tic", dat als hulpkruiser dienst deed, door een mijn tot zinken gebrachit. Een waarde van zeven millioen pond sterling aan baren goud en zilver ging mee naar den bodem van de zee. In 1918 reeds begon men te beproeven dit edele metaal te bergen. Maar aanvankelijk maakten siecht weer en de positie van het wrak het w k onmogeliik Eerst in 1920 slaagde mer er in de kleinste helft van het goud en het zilver op te halen. Bij de voort- gezette werkzamheden, ide langen tijd niets opleverden, brak een duiker ziin been door in het voorschip te struikelen. Het bleek, dat hij was gestruikeld over baren goud. Het werd een aansporing voor de bergers om den arbeid voort te zetten. Er was groot gevaar aan ver- binden. Wrakhout en ijzer, het wrak zelf kon- den verschuiven, terwijl men bezig was door te dringen in de diepten van het verdronken schip. Maar de ongevallen blevcn beperkt tot dat eene gebroken been. En nu heeft men eemige dagen later kunnen vememen dat meer dan zes millioen pond sterling uit dat wrak: aan de zee is onlfutseld. Het bergingswerk heeft nog geen 20.000 pond gekost. In den persoon van Lord Montague of Beaulieu bezit Engeland een vooruitstrevend en visioenair man. Jaren geleden was hij de pionier van de automobiel. Nu de motor ons in het verkeer van Londen meer en meer last bezorgt doet hij een middel aan de hand de mceilijkheden op te lossen. Maar wanneer men zijn mededeelingen leest en de teekenin- gen ziet, welke er bij zijn gevoegd, dan wrijft men zich toch de oogen uit. Hij wil niets minder dan de voornaamste verkeerswegen van Londen in de lucht verheffen en aldus bovengrondsche wegen scheppen voor het snelle verkeer. De gedachtengang is logisch. Gesteld, ge hebt een provisiekast, hoog en ruim, met slechts een paar planken er in om uw provisie op te zetten. De ruimte op de plank blirkt onvoldoende Wat is de eerste gedachte? Meer planken aanbrengen in de hooge ruimte van uw kast. Met het Londen sche verkeer is het niet anders. De ruimte op den beganen grond is al lang onvoldoende. Men heeft als mollen in den grond gegraven of een deel van het verkeer door die donkere gangen te leiden Maar boven de huizen is ruimte in overvloed. Waarom dus, redeneert dez:e Lord, geen wegen gebouwd boven de huizen? En de plaatjes, welke hij van zijn ontwerpen heeft, doen u een fantastisehe toe- komststad zien, waarvan de luchtruimte een network van wegen-pijlers bevat. In het ont- werp zijn de wegen zestig meter boven den grond, en 25 Meter breed. De pijlers stevi- ge bouwsels kunnen worden gebruikt voor ,.flat"-woningen., behalve die, welke moeten dienen voor spiraalwegen naar boven of voor liften, welke de voertuigen naar de straten der hooge regionen brengen. De vraag is maar of de opstoppingen aan de ingangen der liftpijlers niet zoo groot zouden zijn, dat er van snel verkeer toch geen sprake zou kun nen zijn! En de arme voetgangers en het kruipende verkeer en de wroetende menschen in de huizen en kantoren zouden met dat dak van wegen boven hen de lieve zon nooit meer zien. Dat is niet zoo erg, zouden de voor- stander van het stoute plan zeggen, zij zien nu ook nooit zoneen bewering, die al- thans voor dezen zomer zeer dicht bij de waarheid is. DE AUTOBUSRAMP BIJ HEINO. De Raalter correspondent van het Volk meldt: Het treurig ongeval heeft begrijpelijker- „Ik ben vast en zeker van plan te gaan rooken," kondigde hij strijdlustig aan. „Dit is een rookcoupe". Sara dacht aan een keurig klein geemail- leerd gouden etuitje in haar handtaschje, waarin eenige fijne Russische cigaretten wa- ren, en glimlachte vriendelijk. „Dat weet ik", antwoordde zij bedaard. „Daarom ben ik er juist ingestapt. Ik ben ook van plan te gaan rooken." Hij staarde haar een oogenblik zwijgemd aan, haalde toen zonder verdere opmerkin- gen een pijp en een tabakszak voor den dag en begon de pijp te stoppen, zorgvuldig de tabak aandrukkend met zijn slanke, handige vingers. Sara nam hem rustig op. Zooals hij daar lui in zijn hoek zat, kreeg zij een indruk van kracht en b^chaving, ieis in de slanke, soe- pele lijnen van zijn lichaam deed haar den- ken aan staal, hard maar toch buigzaam. Hij had een mager, scherp gezicht, verweerd door zon en wind en de lippen waren vast opeengedrukt en hadden een vreemde stroeve uitdrukking van bitterheid. Zijn haar was bruin „alledaagsch bruin", noemde Sara het in haar gedachten maar er zat een gezellige golf in en het had ddn glans van kraehitdge gezendheid. De oogen onder de rechte, eenigszins gefronste wenkbrauwen waren lichtbruin en zelfs gedurende de korte oogenblikken van hun vijandig gesprek even1 te voren, was Sara getroffen geweest door de buitengewone doordringendheid van hun blik een vreemde diepfe en glans, dien men slechts zelden aantreft en dan nog wijs vooral in RaaTte een onlzeHenden fa- druk gemaakt Nog vandaag trof ik overal groepen menschen aan, druk het geval be- sprekende. Ik beb die gesprekken beluisterd en het viel mij op, dat velen er schande van spraken, dat de overheid een dergelijk voer- tuig toeliet als openbaar middel van vervoer. Zelfs meent men de gebroeders Doevelaar van alien schuld te moeten vrijpleiten, welke schuld men gevoegdijk schuift op de schou- ders van de overheid. Dat is mis. De overheid heeft aan dit on geval geen schuld. De fonkelnieuwe wagen was van goede constructie. Er was geen kruk in't portier, een nalatigheid. Doch aan de achterzijde waren zelfs twee deuren, waar van de een was gesloten met een spanjolet. De andere deur was met een steeksleutel of eigenlijk een losse kruk gesloten, die voor in den wagen lag. Ware de verwarring niet zoo ontzettend geweest, dan hadden de inzittenden slechts de knop van de spanjolet behoeven op te hef fen en beide deuren waren geopend geweest. Sommige bladen bevatten het verhaal, dat de auto sfopte en dadelijk daarop in brand vloog. Dit is onjuist. Met eenige wielrijders uit Raalte reed ik tot mijn woning, een kwar- tier van de plek waar het ongeval gebeurde, waar ik afstapte. Het was toen half een. De wielrijders zijn nog een kwartier doorgereden en waren ongeveer kwart voor een bij de bus, die stilstond. Van hen vernam ik slechts weinig tijd later, dat de auto, kort nadat zij hem stilstaande gezien hadden, in brand vloog. Dat klopt precies met den tijd, dien het horloge aanwees van een der slachtoffers, Wissink, dat op 12.49 stond. Een openbaar middel van vervoer was de ze autobus niet Immers er was geen vaster, dienst, geen tarief, geen standplaats, geen bepaalde tijden van vertrek en aankomst. Men vierde te Raalte de Oranjefeesten en voor plezier reed men van het feestterrein naar Heino en terug. Geen autoriteit kon verbieden dat deze wagen vertrok. Den gebroeders Doevelaar zal vermoedelijk ten laste worden gelegd: Dood door schuld of het veroorzaken van brand, den dood ten gevolge hebbende. ROEP OM VREDE. De burgemeester van Harderwijk, de heer M G. J. Kempers, 'n bekend anti-revolution- nair, heeft aan alle vooraanstaande perso- nen in den lande den volgenden oproep ge- richt: Ondergeteekende, die langer dan een kwart eeuw deel uitmaakte van het leger, waarvan ruim 20 jaar als officier in Indie, en als zoodanig is geweest: aan het departement van Oorlog (Batavia); leerling van de krijgsschool te's Gravenhage; in een aantal vredesgarnizoenen en op marsch; en te vel- de ,Atjeh 1892, 1893, 1884 en 7885); en die na terugkeer uit Indie sedert meer dan 20 jaar het ambt bekleed van burgemeester, en in deze functie, vooral ook gedurende de oor- logsjaren, velerlei aanraking heeft gehad met militaire officieren en minderen van het Ne- derlandsche en van het Belgische leger, meent, op grond van rijke ervaring in het militaire en civiele leven, en zonder de erva ring van anderen, nog rijker en veelzijdiger dan de zijne, ook maar in het minst te willen onderschatten, de volgende drie vragen te mogen stel'en 1. Op welke wijze kan de nationale ont- wapeningsgedachte beter dan tot dusver door- dringen tot de overtuiging van de Neder- 'landsche pers en daa^d'eor van heti Neder- landsche volk en zijn leiders? 2. Op welke wijze kunnen deze voorstan- ders van de nationale ontwapeningsgedach- te, behoorende tot de verschillende partijen, dan wel niet-aangesloten bij eenige politieke partij, elkander vinden? 3. Op welke wijze vinden deze voorstan- ders elkander in de politieke partij, waartoe zij behooren? De bedoeling moef zijn bij de a.s verkie- zingen voor de Tweede Kamer een meerder- heid te verkrijgem, door middel van candida- ten uit alle partijen, aan wie de nationale ontwapeningsgedachte zoo sympathiek is, dat zij de verwezenlijking daarvan willen bevor- deren. Ondergeteekende sprak deze ontwapenings gedachte reeds uit in een te's Gravenhage, onder presidium van den luitenant-generaal de Waal gehouden vergadering van de Ver- eeniging tot beoefening van de Krijgsweten- schap dp 25 October 1918. Sedert zijn zes jaar verloopen en men gaat voort met de oorlogstoerustingen ook in ons land, alsof het tiental jaren: van 19141924 ons niets geleerd zou hebben. En zelfs geestelijke voorgangers blijken nog blind te zijn. Dat kan toch zoo niet blijven! Dat moet ver anderen! Helpt daarom, voorstanders en voorstand- sters van nationale ontwapening. Helpt! meestal in oogen die eenigszins grijs van kleur zijn en waarvan- de iris omrand is door een dieper tint. De vlam van een lucifer deed haar op- schrikken uit haar half doellooze, half-be- langstellende beschouwingen van haar me- depassagier en terwijl hij zijn pijp aanstak, was zij zich sterk bew-ust, dat zijn vreemde, heldere oogen- haar met een zweem van ironie aankeken. Onmiddellijk herinnerde zij zich zijn vij- andige houding bij haar binnenkomen- en de uitdagende verklaring, die zij- hem op haar beurt had gegeven. Vastberaden- haalde ze -haar sigarettenko- -ker uit haar taschje en koos een sigarel, Toen kwam zij tot de ontdekkimg, dat ze geen !u- cifers bij zich had. Zij zochi ijverig tusschen al de verschillende voorwerpen, die de tasch bevatte, maar tevergeefs, en tenslotte, i-nwen- dig kriebelig dat haar reisgenoot geen aan- stalten maakte het blij-kbaar ontbrakende tbe verscha-ffen, keek zij op en zag hij weer ten minste zoo scheen het vo-lkomen ver- diept in zijn krant. Sara -keek hem verontwaardi-gd aan, hi haar gemoed was zij vast overtuigd, dat hiji haar verlegenheid bemerkt had, maar niet van plan was haar emit te helpen. „Lom-perd!" dacht ze. Toen -hardop, zei ze vrij scherp: Heeft u m-isschien ook lucifers voor me?" Zonder een zweem van- leedvermaak en met volkomen onverschiHigheid- haalde hij een doosje vo-or den- dag en ga-f het -haar, onm-id- dellijk tci'ugkeerena icrt zjja- krani alsof deze En God zal oils Om alle misverstand ten deze bij voorbaat uit te sluiten, zij te kennen gegeven, dat de te voeren actie niet bedoelt te steunen: mili taire dienstweigeraars, weerloosheidsmen- schen, anarchisten, communisten enz., kort- om niemand dergenen, die in theorie of met de daad den strijd aanbinden tegen de wetti- ge overheid of tegen haar organen. EEN LIEF STE-ENTJE. 1 Bij het graven van sleuven voor een rio- leering in de Hopstraat te Almelo is een steen naar boven gehaald die 2500 a 2600 K.G. weegt. «ig?i 1 DE INRICHTING VAN AUTO- W1 BUSSEN. De door Rotterdam rijdende autobussen moeten, krachtens voorschrift van de politie zoowel voor als achter een uitgang hebben, voor zij in dienst gesteld mogen worden. Er zijn autobussen, waarvan het achterportier door een zitplaats gebarricadeerd is. Deze zitplaats kan zoo noodig opgewipt worden, waardoor't portier wordt vrijgemaakt. De verkeerspolitie heeft Zaterdag een extra controle gehouden over alle autobussen en de bussen, waarbij de inrichting van den voor- en achteruitgang niet geheel in orde was, zijn buiten dienst gesteld. HET RIJDEN MET VERBLINDEND LICHT. De politie te Vlissingen had- een-igen tijd geleden autobestuurders die met verblindend licht in de kom der gemeente reden geverba- liseerd. De kantonrechter te Middelburg ontsloeg hen van rechtsvervolging. Na ingekomen klachten en gepleegd over- leg tusschen politie en justitie, ziin thans opnieuw verschillende autobestuurr'-rs des- wepe geverbaliseerd, ten d-e-ele in fcpenwoor- dipheid van den kantonrechter er den amb- tcnaar van het O. M. Woensdag 3 September zullen de overtre- ders zich voor den kantonrechter te verant- woorden hebben. GERAAMTEN GEVONDEN. Bij werken voor den aanleg van een fram- baan moest een deel der voormalige wallen van Retranchement (Zeeuwsch-Vlaanderen) worden opgegraven. Daarbij zijn 6 menschenperaarnten pevon- den, die, naar men vermoedt, afkomstig zijn uit het begin der 17e eeuw, toen bij Retran chement, dat een versterking is peweest aan den mond van het voormalige Zwin, zeesla- gen weTden geleverd. DE SUIKER-VOORRAAD. Het Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren meldt de laatste prijsver- hoogingen der suiker vermoedelijk den indruk gevestigd hebben, dat er aan het eind der campagne weer een tekort aan suiker dreigt te komen. Hieruit verklaart het blad de run op de pakhuizen der Centrale Suikermaat- schappij, die in een week geforceerd werd- 40.000 balen af te leveren. Ter geruststelling van winkeliers en pu bliek deelt het blad thans mede, dat er voor ongerustheid geen grond bestaat. De Cen trale Suikermaatschappij heeft door aankoop van grondstoffen alle maa-trepden genomen om een normale suikervoorziening tot den nieuwen oogst ten voile te waarbo-rgen. GEEN 40 LEERLINGEN PER KLAS. In de Dond-erdagavond- gehouden raads- vergadering van Assen werd een voorstel van de fractie der S. D. A. P., waarin werd voorgesteld het maximum aantal leerlinpen voor de klass-en der O. L. scholen te bepalen op 40, verworpen met 11 tegen 5 stemmen. Alleen de led-en der S. D. A. P. stemden voor. D-E BEROOVING IN HET STERRiE- BOSCH TE SCHIEDAM. Verleden week stond- voor de Rotterdam- sche rechtban-k een timmerman terecht, reci divist en gedetineerd, wegens medeplichtig- heid aan de berooving van een kantoorlooper in het Sterrebosch te Schiedam. Bij die ge- legenheid werd de kantoorlooper, die te fiets zat, door een auto aangereden en toen hij viel, beroofd van zijn portefeuille met bank- papier door den beroover, die in de auto zat. De beklaagde timmerman zou nu aan den chauffeur hebben medegedeeld, dat de bank- looper op weg was gegaan en veel geld- bij zich had De rechtbank deed thans uitspraak en ver- oordeelde bekl. tot vijf jaar gevangenisstraf. De eisch was geweest zeven jaar gevange nisstraf. POGING TOT DIEFSTAL NIEUWER- AMSTEL. Het drietal jon-gens dat in den nacht van 18 op 19 Februari j.l. te Nieuwer-Amstel een poging tot diefstal had- gedaan, is Zaterdag deswege tot een voorwaardeliike gevangenis straf van 6 maanden vero-ordeeld. De drie j on gens zullen- onder toezicht geplaats wor den. De eisch was 6 maanden gevangenisstraf. ond-erbreking hem heel lastig was. Sara- kreeg een kleur, en toen z-e lraar si- ga-ret op-gestoken- had, gaf ze hem het doosje terug met een ij-zig „dank u". Hij schaamde zi-ch vols-trekt niet over zijn onbcschofthc-id, want -hij- nam het doosje aan zonder ook maar van zijn krant op te kij- ken en de rest van de reis -naar Mcn-ksihaven werd afgelegd- in een atmosfeer van sltille vijand-igheid. Toen de trein zijn va-art verminderde, bleek het Sara, dat Monkshaven ook -het einddoel van haar reisgenoot was, want -hij begon met groo-ten ijver zijn krant op te vo-uwen en zijn valies uit het net te hijschen. Het scheen niet in hem op te komen zijn d-i-ensten aan- te bie- den aan Sara, die worste-lde met haar ei-gen handbagage en -op het oogenblik, dat de trein- stilsto-n-d, opende hij het portier, sfepte het perron op en wandelde weg. Een glimlach van inwendige pret vloog -haar over het gelaat. „Het zal me verwo-nderen, wie hij- is", dacht zij-, terwijl ze een- witkiel- volgde om haar ko-f- fers in ontvangsit te nemen. „Hij- heeft beslist een- lesje in man-ieren noodig." En bij zichzelf deed zij de be'-ofte, dat, mochten de omstand-igtiedien haar in Monks- haven de gelegenheid geven, zij tradhten zou er hem een toe te dienen. Monkshaven was m-aar een onaanzienlijk stationnetje en het bleek haar al gauw, dat er geen rij-tuig of wat dan ook was om haar af te halen. „Neen, m-aar er is ook geen en-kel rij-tuig", aatteaBfife de .witkiel as-a wi«a si iai|ch%- DE VEEARTSENIJKUNDIGE HOOGE- SCHOOL TE UTRECHT. Naar wiji verncmen, ligt het in de bedoe ling van de regeering binnen afzienbaren tijd1 over te gaan tot de samenvoeging van de vee- artsenijkundige hoogeschool met de rijksuni- versi-teit te* Utrecht. Zulks waarschijnlij-k naar aanleid-ing van het korten tijd geleden ver- schenen rapport van de hooger onderwijscom- missie, waarin deze oplossing aan de hand gedaan werd. ■- - DE ROOF MOO RD IN DE DE RIEMERSTRAAT. De „Haagsche Courant schrijft: Het moordhuis aan de De Riemerstraat Ss dezer dagen weer het middelpunt geweest der huiverige belangstelling van buurthewoners en voorbijgangers. Men wees elkander op een geheimzin-nig licht, dat uiit- een der so-usterrain-ramen straal- de en flauw de straat bescheen. Men giste en raadd'e en opperde de ver- cnd-ersteling, dat, gelijk in vele andere geval len, ook hier de moordenaar op de plaats van zijn misdaad was teruggekeerd. Het werd een formeele opschudding in- 'de buurt en men waarschuwde de politie, die op de woorden „De Riemerstraat" als geeleeiiri- seerd werd en in den kortst mogelijken tijd ter plaatse verscheen. Zou het einaelijk wat werden? Vergeefsche hoop der recherche op een goede greep en der omstanders op een sea- satie. Een kort onderzoek maakte aan alle illu- sies een einde en hracht het onitstaan der ge- heimz-innige lichtstralen tot een doodauditere nalatigheid terug. De zaak was deze: 's mid dags en's avonds had de recherche nog eens een nauwkeurig c-nderzoek ingesteld naar een partij oude pa- perassen van den vermoorde, wel-ke in het sousterreln waren neergelegd. Een broer van h-e-t slachtoffer was hierbij tegenwoordig, dit ook na het vertrek van de po-litieambtenaren het perceel afsloot, maar vergat het electrisch, licht beneden uit te doen. Dat de recherche, die reeds de stfraat aari beide zijden had doen afzetten en met de grootste omzichtighcid het huis was hinnen- gedrongen, niet weinig teleurgesteld reti- reerde, is te begrijpen. i Intusschen was het voor de men-igte bclangj stellcnden buiten weer een.- argument voor breedvoerige vertoogen, die tot laat -in den avond de groepjes bijeen-hielden. EEN DOODELIJK ONGEVAL. Toen -een drietal personen den dijk pas- seerden welke van Haastrecht naar Gouda- leidt, hebben zij daar in bewusteloozen toe- stand aangetroffen den 19-jarigen B. Nieuw- land. Zij hebben den bewusteloozen opgeno- men en bij kennis gcbracht. Daarna hebben zij h-em naar zijn woning gebracht. Uit het onderzoek, door de gemeentepohtie ingesteld, bleek, dat Nieuwland met de fiets tegen een dcrschmachine was opgerede-n. De dorsch- machine was defect geraakt en de eigenaar had haar la-ten staan midden op den weg, zonder eenige verlichting aan te brengen. Daardoor was N. er tegen aangebotst. In den 1-o-op van den n-acht is de jongeman, die ernstige inwendige kwetsurcn opgeloopea had, aan de gevolgen overleden. E)e gemeentepohtie van Haastrecht heeft de machine direct d-oen verlichten en proces-ver- baal tegen den vocrman opgemaakt. CENTRALE VAN RIJKSPERSONEEL1. Het dagdijksch bestuur van de „Gentrale van Vereenigingen van „Personeel in Rijks- dienst" heeft op 27 Augustus de Besturen van de bij de „Centrale" aangesloten organi- saties in buitengewone vergadering bijeen ge- roepen om verslag te doen van de door het dagelijksch bestuur gedane stappen inzake salaris-actie en samenwerking betreffende de ze actie met andere organisaties. De vergadering hechtte hare goedkeurlng aan de afscheiding van de „Centrale" van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond en het Comite van Neutraal overheidspersoneel. Zij droeg het Bestuur op, alsnog bij de Regeering stappen te doen, de aan-hangige noodlottig geachte salarisregeling niet in be voeren. HET INT. MIDDENSTANDSCONGRES TE GENeVE. Morg-cn ochtend vertrekt de Nedcrlandsche delegatie naar het Internationale Midden- standScongres, dat van 2 tat 6 September te Bern en te Interiaken zal worden gehouden. De delegatie bestaat uit de heeren Ed. G. Schumann, te Rotterdam, voorzitter van den Ned. M-iddens+andsbond; J. C. Blan-keirt, te Utrecht, penningmeester van den- Ned. Mid- denstandsbond, A. Ingen-ool Jr., te 's-Gra- venhage, directeur van het bureau van den Ned. M-iddensitandsbond, B. C. van As, te Scmmelsdijk voorzi-tter van den Bond van- Ned. Schilderspatroons, en J-cs. ten Berg, te Utrecht, voorzi-tter van de Utr. Handelsver- gen vroeg. „Dr. Selwyn houdt er alleen een klfin ponny-wagentje op na, maar dia-t ge- bruikt hij bijna altijd zelf. Maar er is een bus van- het Cliff Jiotel aan- alle treinen, juf- frouw en" met fieren trofc „er is een stations-victoria." Binnen enkele minuten was Sara de trot- sche en d-ankbare passa-gier van de „statj- onsvictoria" en na een vreeselij-k gehobhel over de keien van het stationsplein reed zij in een gemoedelij-k -tempo door de hoofdstraat van -het kleine stadje, terwijl dfe koets-ier half orn- gedraaid op zijn bo-k, de belangrijke punten aanwees met zijn zweep. Nu kwamen ze buiten de stad en reden een stei-len heuvel op, en toen zij den kronkelen- den weg beklommen, bemerkte Sara, dat zij de zee zien kon, die achter de smd lag in grijze rimpeling, met kleine witte schuimkoip- jes, die de stevige Maartsche bries deed; op- schuiven. De stad zelf lag voor haar, een verzaimie- ling roode en grijze daken, die afdaa-lden naar de kromming van de baai, terwijl rechts een voorgebergte in zee uitsta-k en grimmig het voortdurende beuken van de go-lven weer- stond. In het fletse licht van den winltermid1- dag kon Sara de omtrekken van een huis onderscheiden, dat afstak tegen- den donkeren- achtergrond van de bosschen op den land- tong. Vanaf de vooriutspringende kaap strek- te een lange reeks van door de zee bespoelde rotsen zich uit voor zoo ver het oog reikte. „Dat daar is d-e „Monniks Rots", verkou- digde de koetsier. „Een beetje eenzaam oord om te wonen, vindt u niet?" ,(Wordt yervolgd.) |:f to! jiuiste- jtechte- er be ;IALS. l den P ge- door Haag. maakt ?t van utters- eenige iet op- armer daaT- is om- kleurd Frana arts is ft op later zerk 'blant. i ge- begra- i kun - e op- dat oodlij Frans alle igheid IGE- 5 '.ieken- an de :t vol- edeeld rustus at ten g van d van id, en naar ering, en in- aiding i'allen- jk is duur t- en waren ■orden lg tal zullen zie- m bo- itg zal >ering ar- ge- g der gd i n Juni TNG t be- teroep :t van e de meen- -ft het l, na- nbare n van wendt at ten taling gelijk den le be- Raad an or al be- ij van aan- ma- etzoe- g, die zullen I. kelah l-eraali den idisse- t van an is die te >nden, i Ha- rdelijK l ge- end-er be ■at zij Id. goed an en moode atieke Lara's e en st dfe a tus- tssen- aregd er en oot- tusml vep- wor- stuar mxrr i had

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5