Afkmaarsche Gourant De Kluizenaar van Far-End FEIJII.LETON. Ho. Sift f924 Honderd Zes en Twfnflgsfe Jaargang, Pinsdag 2 September Sfcadsnienms PEEST CHRISTELIJKE ORANJE VEREENIGING. Dte Chris telijke Oranjevereeniging alhier, die sinds hare oprichting ijverig in de weer is de liefde voor het Oranjehuis aan te wak- keren, had gister een feestavond be- legd. Natuurlijk, want het was toch de ver- jaardag van de koningin, at werd die dan ook dezen keer op 1 Sept gevierd. De groote zaal van de Harmonic was tot in alle hoekem fbezet door met oranje getooide menschen, terwijl palmen en verder groene planten het tooneel een feestelijk aanzien gaven en ook Hangs de wanden hier en daar palmen ge- plaatst waren. Gm half 8 werd de bijeenkomst door den voorzitter, ds. H. P. de Pree, geopend met gebed, nadat gezongen was het bekende „Wij widen Neerland houen." De voorzitter deci de mede dat van den beschermheer, burge- meester Wendelaar, bericht was gekomen dat hij tot zijn spijt door uitstedigheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, met verzoek dit aan 'de vergadering mede te deelen. Daarna zei spr., dat het bestuur even met de handen in het haar had gezeten, toen de heer Siebesma uit Oosterbeek, wien men gevraagd had als declamator op te treden, geantwoord had niet te kunnen komen. Echter, er was licht fekomen, doordat genoemde heer naar zijn roer te Hillegom had verwezen, die zeker niet minder zou voldoen. En deze had de uit- noodiging aanvaard. Hierna betoogde spr., dat het Oranjehuis [van zoo grooten invloed in Nederland is ge- weest en hij hoopte dat alien mochten besef- fen hoeveejl dank ,wij aan de Koningin zijn verschuldigd en aan God voor het feit dat Hij ons zoo'n vorstin gaf. Op 31 Aug. 1880 werden er in Den Haag zes kinderen geboren en 18 jaar later was daarvan nog maar een in leven onze koningin. Spr. zag hierin het bewijs van Gods bescherming van het Oranjehuis. Spr. was blij dat er gister was gevlagd, want het is een feit dat de Jan Saliegeest rondwaart onder ons volk Deze uit zich meermalen in de bewering, dat het toch niets beteekent om den Oranjewimpel te laten waaien boven de vaderlandsche kleur, en met de opmerking dat die wimpel zoo duur is 16 stuiver per el) wordt dat dan afgewezen, maar spr. herinnerde er aan dat zij, die ruim honderd jaar geleden (na den Franschen tijd) Oranje durfden dragen en den oranje wimpel durfden laten zwaaien, daar toch veel meer voor over hadden, en wel hun hee- le positie. Spr. hoopte dat de oranjeavond weer even zoo zou verloopen als tot dusver steeds ge- schiedde, omdat deze avonden zoo langza- merhand in Alkmaar al een goeden naam gekregen hebben. Hierna gaf ds. de Pree het woord aan ds. He Brouwer Hzn. van Heemstede, die meende dat het niet moeilijk was een rede te houden op een oranjedag. Spr. behoefde immers niet meer geestdrift te wekken, want die is er al, vreugde en geestdrift in en buiten huis voor het feit, dat de koningin verjaart. Er is veel verschil onder ons volk in allerlei zaken, maar eenheid is er, als men spreekt van Oranje en Wilhe'm'na, uitgenomen dan bij de kleine groep die het stellen wil zonder koningin en zonder vader'and. Spr. waar- schuwde er tegen zich te verheffen boven hen, die op andere wijze dan wij uiting "-even aan hunne vreugde, soms op een manier zoo- als wij dat niet zouden willen doen. Spr. wilde herinneren aan het woord tot God: Zie en aanschouw Uw Gezalfde. Aan God danken wij het koningschap. Het is wel tijdelijk hier op aarde, soms zelfs niet wenschelijk (zooals indertijd in Israel), maar God blijft altijd Koning. Gezag en macht en leiding en bestuur moe- ten altijd blijven bestaan in het belang van de orde en of we nu onder koningschap of in een republiek of een keizerlijk leven, im- mer zijn zij noodig. Het koningschap heeft veel aantrekkelijks. Zelfs bij de dieren treft men het aan. Voor- al het erfelijke koningschap heeft voor spr. hooge waarde, omdat het koninklijk huis dan samengroeit met het volk, en als dat huis dan bloeit, is het een heerlijke gave Gods. Wij hebben een vorstin, gesproten uit het heldhaftige Oranjehuis, dat steeds voor ons land deed wat goed was en met ons volk is samengegroeid. Weder is onze vorstin een jaar voor ons gespaard, blijve zij dat nog vele jaren en blijve Oranje ons vorstenhuis zoolang er nog een telg van leeft. Het bidden daarvoor is op een dag als deze niet moeilijk, omdat ieder die de koningin beschouwt in haar wer- door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 20) „Wie woont er?" vroeg Sara met belang- stelling. „Een zekere meneer Trent; een rare snui- ter moet-ie zijn, als allies waar is wat ze van hem vertellen. Hij heeft er al een jaar of tien, of laager nog, gewoond hij woont alleen met een man en vrouw, die zijn huishouden doen. „Far End" noemen ze het huis. „Far End", herhaalde Sara. Die naam gaf dadtelijk een eigenaardige gedachte aan een- zaamheid en ontoegankelijkheid. Hij scheen goed te passen bij een huis, dat zoo aan den rand van het vasteland gebouwd was. Haar oogen rustten peinzend op de on- herbergzame kaap. Het zou een goed ver- blijf zijn; dacht zij, voor een kluizenaar, die den omgang met zijn medemenschen wilde ontwij'ken; hier kon hij eenzaam en afgezon- derd leven, aan drie zijden omringd door de grijze zee, die hern van de overige wereld scheidde en aan de vierde zijdle beschermd door de steile, ongastvrije rotsen, die tusschen de Stad m het emkgag lag®. ken en optreden, ziet rial zij niet de minste is uit haar huis. In haar beluistert men den geest van Prins Willem I en van den stad- houder-koning Willem III, die de vrijheid van hun land voorstonden en verdedigden. Hoe zij in de historie van haar huis op- gaat en daarin meeleeft en de traditie ervan bewaart, bleek toen zij haar dochter noem- de naar Juliana van Stolberg. Zij heeft een open oog voor de nooden van ons volk, zoo- wel als voor zijne vreugden, en daarom reikt haar invloed zoo ver. Zij rammelt niet met den sabel en in de achter ons liggende jaren heeft zij met hare raadslieden door wijs be- leid ons bewaard voor oorlog. Zij is zeker wel een van de nobelste perso- nen uit Nederlands historie en voor ons is het een geluk dat wij haar nog hebben. Spr. herinnerde er aan hoe het Romeinsche imperium en het Fransche koninkrijk onder Lodewijk XVI uiteen vielen door verkeerd bewind en onzedelijkheid, die het heele volk aantastte en het ten slote verdierf. Niet alzoo onze koningin. Zij sprak het koninklijke woord „Christus voor alles". Met zoo'n koningin kunnen en mogen wij bidden voor haar behoud. Staande werden hierop gezongen twee coupletten van het oude Wilhelmus. Zijn rede daarna vervolgende, ging spr. het vele na, wat wij in onze koningin hebben ontvangen. Wij vragen van God: „Aansehouw Uw gezalfde" en vragen daarin Gods blik en steun voor haar. Veler blik, zoowel uit het buiten- als het binnenland1 wordt op haar ge- richt vanwege het beleid waarmee zij regeert. Maar ook haatblikken worden haar .toege- worpen, haatblikken die alleen hun krachi kunnen missen door Gods blik. Wij zul- len en willen haar beschermen en op den troon houden tegenover hen, die haar daar af willen dringen, maar dat kan alleen als Gods blik op haar en haar blik op God blijft rusten. Onder Gods blik zal prinses Juliana op- groeien als een edele telg der Oranjes, dat is een belofte voor de toekomst. De dag van H. M. verjaardag wicirde niet besloten voor dat ons gebed voor haar en haar huis en ons heele land is opgegaan. Dan kan haar jaarfeest inderdaad een goed feest zijn voor ons. Met een ,,'t Is Oranje, 't blijft Oranje" be- sloot spr. zijn toespraak, waarop een flink applaus volgde. Hierop werden verschillende Oranje-liede- ren gezongen, alsmede andere, die op een feest als 't thans gevierde, niet mogen ont- breken, op de piano en viool begeleid door die heeren Jacq. en Ge Amoureus. Ds. de Pree bracht ds. Brouwer 'n harte- lijk woord van dank voor diens pieidooi voor het behoud van het koningschap en den plicht van Nederland om te bidden O God, aanschouw het aangezicht Uws gezalfden. De heer Dun, schoolopziener, kreeg hier op het woord voor de aanMeding van een vaandel aan de Oranjevereeniging, iets wat spr. zich een eer rekende te mogen doen. De geschiedenis van het vaandel werd door spr. gereleveerd. Zij was een jaar oud en had haar oorsprong in het regeeringsjubile van H. M., toen tal van vereenigingen en corpo- raties en na'.uurlijk vok de Alkmaarsche Oranjevereeniging zouden defileeren voor de vorstin. Onze vereeniging zou en moest mee- dcen, helaas zonder vaandel. Men schafte raad en met een beddelaken, beschilderd met den naam der vereeniging, nam men ded aan de grootsche huldiging. Echter, men schaamde zich wel een weinig zoo voor den dag te moeten komen en besloot dat er een vaandcx moest zijn eer de vereeniging weer in het openbaar verscheen. De vaandeldrager was de eerste die besefte, dat het een volgen- de maal anders mcest en hij stortte aanstomds een bijdrage voor het door hem zoo noodig geachte vaandel. En daarop kwamen meerde- re giften binnen. Een comiie werd gevormd, bestaande uit de dames Roskam, Timmer, Brorincr, Meppe- link, Pander en Slot (laatstgenoemde thans niet meer in Alkmaar woonachtig), waarbij nog toetraden de heeren H. Wolzak Gz. en F. H. Ringers Jr. De werkzaamheden hadden goeden voortgang, omdat men besefte de noodzakelijkheid van het vaandel, wijl daarin steekt het geheimzinnig opwekkende, dat zit in den naam Oranje, het geheimzinnige, dat maakt, dat veler oog vochtig wordt als men de Koningin ziet. Spr. verheugde zich erover dat de Oranje vereeniging haar vaandel krijgt, omdat zij hare leden voorhoudt godsdienst en vrijheid, de beide pilaren vvaarop hot Oranjehuis altijd steunde en waarmee wij groot werden. Zon der deze beide pilaren zal ons volk te niet gaatn. Laten wij, geschaard rondom het nieuwe vaandel, de belofte van trouw aan het Oranjehuis en aan onze Koningin, die wij hier in gedachte aanwezig zien, vernieuwen, zei spr. en noodigde dan alien uit om staan de het vaanddlied ie zingen dat op het pro- gramma stond afgedrukt (woorden van den „Hier zijn we er, juffrouw. Hier woont dr. Selwyn." De stem van haar koetsier wekte haar uit haar overpeinzingen en zij zag dat de vic toria stilstood voor een witgeverfd houten tuinhek, waarop de naam „Sunnyside" in groote letters g-eschildierd stond. „Ik zal maar oprijden naar den stal, juf frouw, dat zal makkelijker zijn voor het af- laden van de bagage", voegde de man erbij met een eenigszins afkeurenden blik naar het smalle paadje van roode tegels, dat van het hek naar de voordeur leidde. Sara knikte, betaaide hem de vracht en stapte toen door het witte hekje naar binnen. Geen levende ziel was ergens te zien. Geen geluid van stemmen verbrak de stilte en hoewel de deur gastvrij open stond, was er geen spoor van remand, die daarachter ge- reed stond om haar te varwelkomen. Met een vaag gevoel van teleurstelling want natuurlijk verwachtten ze haar trok zij aan de bel. Het geiluid waargalmde door het huis, maar bracht geen ander resultaat dan dat een stofwolfcje opvloog van den richel dat naar beneden dwarrelde en als een kleine boven de beldraad liep. Sara keek, hoe de stotfstreep van fijn, grijzig poeder op den vloer lag. De hall dien men door de open deur kon 2^60, was vjij groot, maar kaaltjes gemeu- heer Wolzak)'. Bij het klinken' der' eerste tonen viel doek, dat het vaandel omhulde en dan het in voile pracht. Het is inderdaad een mooi vaandel (onitwenp van den heer H. Wijn alhier) van zwart fluweel, waarop schitte- rendi geborduurd <fe Ned. leeuw op een oranje- tak met erboven een kroon. Daarboven staat „ChrisMijke Oranjevereemigiog" en er onder Alkmaar, opgericht 30 April 1920". Het geheel is geflankeerd door twee oranjestree- pen, terwijl het vaandtel aan den onderkant gesderd1 is met roode franje, waaraan .weer drie kwasten hangen. De heer E>un overfiancfigde hierop het vaandel aan het bestuur der vereeniging, dit aansporende het trouw te bewaren. Wij heib- ben wederom bij duizenden trouw gezworen aan Wilhelmina's troon en in de toekomst, hoe die ook zij, blijven wij trouw aan het ver- bond met de Koningin. Oranje en Nederland behooren bij elkaar, wij zullen het verbond ncqit verbreken. Een herhaald „hoera" uit de zaal beze- gelde deze woorden, Namens het bestuur dankfe ds. de Pree voor de hartelijke woorden, waarmee de heer Dun de gedachten van het vaandel hadl ver- tol'kt. Spr. bracht Jen heer Wijn dank voor het mooie ontwerp en de commisise voor haar uitvoeiing. Als nu voortaan de vereeniging weer demonstreert, zal het niet meer zijn met een beddelaken, maar met een schitterend vaandel, waardoor naar spr. hoopte de band met Oranje nog versterkt zal worden. Met groote liefde en oprechten dank aan- vaardde spr. namens het bestuur der Oranje vereeniging het vaandel, de commissie roe- mende om het vele werk dat zij daarvoor heeft willen doen en de vereeniging geluk wenschende met onder hare leden te mogen tellen een lid als de heer Dun, die zoo krach- tig en duidelijk getuigenis aflegde van dte gevoelens die de vereeniging bezielen. Muziek en zang en declamatie wisselden hierna elkander af. De heeren Amoureus maakten zich hier- bij zeer verdienstelijk. Voorai „Vision" van Melchert Schuurman werd heerlijk weergege- ven, waarbij wij in de eerste plaats de viool bewonderden. Mej. Siezen, zangeres alhier, die reeds meermalen zong voor de Oranje vereeniging, verplichtte de aanwezigen ook nu dbor haren schoonen zang. Zij zette in met „W'ithelmina van Nassouwe", woorden van j. A. Bafcker, waarop zij in den verde- ren loop van den avond nog verschillende liie- deren liet volgen, die alle een welverdiend ap plaus oogs+ten. De heer Siebesma betrad het too neel voor het geven van humoristische bijdra- gen, die in zeer dankbare aarde vielen Zoo werd de avond verder op aangename wijze doorgebracht tot ds. de Pree de bijeen komst slio-ot met dankzegging en een bartelfjk woord van dank aan alle mcdewerkenden. Oemengd Nienws KONINKLIJK BEZOEK AAN MAAS- SLUIS. Naar wij vernemen heeft de Burgemeester der gemeente Maassluis van H M. de Ko ningin een telegram ontvangen, blijkens het- welk zij op Vrijdag 19 September die ge- meenle zal bezoeken. DE ZUIDERZEEVISSCHER1J BE- DREIGD. Sedert eenige jaren bevordert de Regeering de belangen der Zuiderzeevisschers door het verbod, om van 1 Aug. tot 1 Novembe:* op het Pampus met kuilnetten te visschen. Het kuilnet vangt niet alleen visch voor de con- sumptie, maar ook alle kleine visch van een paar centimeters, die boven water terstond sterven en als z. g- nest voor eendenvoeder verkocht worden. De bescherming van deze jonge visch is van belang voor de geheele Zu i derzeevisscher ij Op het Pampus wemelt het van jonge ansjovis, baring, bot, en ook veel snoekbaars. De St.Ct. ermeldde dezer dagen, dat de grens van het beschermde terrein langs het fort Pampus loopt en dus met eenige kilome ters is ingekrompen. Er wordt nu aan de kuil- visschers gelegenheid gegeven dagelijks mil- lioenen jonge vischjes te vermoorden, welke anders de Zuiderzee moesten bevolken. Van het beschermde terrein is nog slechts de plaats overgebleven waar zich al het vuil uit de Amsterdamsche rioleering verzamelt. Voor het besluit tot inkrimping is geen over leg gepleegd'met de visschersvereenigin- gen, zoodat er onder de Zuiderzeevisschers nu wel groote ontstemming heerscht. DE VOETBAL OP TAFEL. Toen Zaterdagmiddag een bewoner van het villapark te Loosduinen met zijn gezin het middagmaal gebruikte, vlicog een voetbal door het openstaande raam naar binnen, kwam op tafel terecht en wierp d'aar schotels en borden door elkaar Groote ontstelitenis. Terwijl alien nog sprakeloos naar de ruine staardien, welke de bal veroorzaakt had, ver scheen een hoofd, toebehoorend aan een 13- jarigen jongen, door het raam en vroeg be held. Het groote vlak van de gesauste muur werd alleen onderbroken door een kapstok, waaraan een heele voorraad mannenjassen- en hoeden hing, de meeste te leelij'k om nog aan te trekken, en door twee stoelen met rechte ruggenv die met prijzenswaardige nauwkeurigheid op gelijke afstanden van den overbelasten kapstok geplaatst waren. Op den grond lag een zed, dat zoo was afgesle- .ten, dat van het oorspronkelijke zwart-witte ruitpatroon ongeveer niets meer te zien was dan een vlekkerige massa. Een paar tot op den draad toe versleten kleedjes voltooidien het eenigszins drukkendle „interieur". Sara schelde nog eens, ditmaal met een kracht, die lawaai genoeg iteweegbracht om de dooden te doen ontwaken. In iedter geval werden- de levenden erdoor gewekt, want d:a- delijk klonken zware voetstappen op de trap en eindelijk verscheen een dieustbode van midl- delbaren leeftijd, die blijkbaar in alle haast een muts had opgezet, en keek Sara met een achterdochtigen blik aan, die zjoo iets scheen te verondersteltai als: je komt toch naet om te gappen „De dokter is uit", kondgdte ze eenigszins norsch aan. En voordait Sara nog iets had kunnen zeggen, voegde ze erbij, iets vriende- lijkerMisschien is u hier vreerodl, Het spreekuur begint pas om zes uur." Ze verwaclitte zeker, dat Sara dit wel zou leefd den Bal ferug. Of hij dozen zonder meer gekregen heeft, weten wij niet, zegt het Vad., waaraan wij dit berieht ontleenen. HET NIEUWE RIJWIELPLAATJE. Naar „Hfet Vad." veraeemt, heeft de beeld- houwer en teekenaar C. J. van der Hoef het ontwerp gemaakt voor een rijwielplaatje 1925. Ter duidelijke onderscheiding van de te- genwoondige zullen de nieuwe plaatjies een ovalen vorm hebben. In omamenfale letters dragen ze, de inscriptie: 'Rijwielbelasting 1925.. Hiiainii DE TARIEFWET. T'"!T" Mr. L*. G. Kortenhorst deelde reeds in „De R.-K. Werkgever" mede, dat verschillende takken der nijverheid, welke door het ont- werp-tariefwet ernstig zouden worden ge- schaad, wederom in de positie zullen worden gebracht, waarin zij zich volgens het oude tarief bevonden, en de regeering gevolg heeft gegeven aan den wensch van schicr alle werkgeversorganisaties om in geen geval be staande rechten af te schaffen of te vennin- dferen, wanneer de nijverheid daarvan sehade zou ohdervinden. Van een omwerking van het tarief zou echter geen sprake zijn, wegens gebrek aan tijd en omdat het systeem zoti moeten worden prijsgegeven. Schr. wees in dit verband op de mogelijkheid van een aan- vullende lijst naast de tariefposten van het ontwerp. Naar de „N. R. Ct." nu verneemf, heeft de minister van financien besloten een nota van.' wijzigiing op het ontwerp in te d'ienen, volgens welke de minster de bevoegdheid zou verkrijgen, die goederen, welke volgens het bestaande tarief aan een invoerrecht zijn on- d-erworpen en volgens het ontwerp vrij gege ven zouden worden, bij algemeenen maatre- gel van bestuur met een invoerrecht te tref- fen, ten hoogste gelijk aan het bestaande. De minister is voornemens, zoo spoedig mogelijk een vcorloopige lijst van dtergelijke goederen aan de Tweede Kamer te doen toekomen, ten einde de Kamer thans reeds in de gelegen heid te stellen, zich over den voor te stellen maatregel een beter oordeel te vormen. De definitieve lijst zal eerst in October gereed kunnen komen, diaar de samenstelling daar van nog veel werk en tijd1 zal vorderen. De daarop te plaatsen artikelen zouden dus aan een invoerrecht van1 5 pet. onderworpen blij ven. DE TRACED IE VAN HET RIJWIEL PLAATJE. „Ons Noorden schrijft: Onze stadsredacteuT heeft dte menschen at honderdmaal gewaarschuwd: Denkt om je rijwielplaatje. Gisteren schreef ie er nog twee aandoenlij- ke stukjes over. Vanmorgen moest ie in der haast ergens been voor 'n berichtje. Hij nam de fiets, reed weg en.... werd aangehouden: geen rijwielplaatje! 't Lag al 'n maand op z'n bureau! Per gunst en gratie is de bekeurder er zich van komen overtuigen. Toch moest ie mee. De hoofdredacteur zei: „Maar eerst z'n werk." De commies zei: „Maar eerst moet ie mee. Hij kan 't ook laten." En zenuwachtig ging hij mee. Er stonden al zeer veel fietsen te wachten. Men geloofde hem. Maar hij moest 3 betalen. Er waren zoo- veel dubieuze gevallen. Zelfs zij die het rij wielplaatje op zak hadden, moesten betalen. De letter der wet, nietwaar. Rapport etc. zal misschien nog wel komen. Maar't berichtje MILITAIRE SCHOUWSPELEN. De vereeniging „Ons Leger" heeft zich tot den minister van oorlog gewend met het verzoek, zooveel mogelijk het publiek in de gelegenheid te stellen, de groote troepenoefe- ningen in Noord-Brabant en Limburg, die in September zullen worden gehouden, gade te slaan. „Het is bekend zegt „Ons Leger" dat het Nederlandsche volk veel belang stelt in militaire schouwspelen. Parades en wapenschouwingen trokken steeds groote be- langstelling." Naar aanleiding daarvan schrijft dte Alk maarsche predikant Deetman in de „N. Rott. Crt.": Ik acht 't mijn roeping, hiertegen een woord van protest te doen hooren. Waar de groote naties'streven naar het scheppen van een vredelievende verhouding tusschen de volken, past het ons niet, met groot vertoon wapengekletter te doen hooren. De tijd, dat we ons aan „militair? schouwspelen" en aan een „interessante gevechtsperiode" vergapen, raakt voorbij! Noodig is, de menschheid te brengen in een andere geestelijke atraosfeer, waarin „de krijg niet meer zal worden ge- leerd". „Ons Leger" prikkelt, met zijn ver zoek aan den minister, tot verzet. ASSISTENT-RESIDENT VEROOR- DEELD. Aan Aneta wordt uit Soerabaja geseind De Raad van Justitie alhier veroordeelde den gewezen ass.-resident van de Zuider- en aannemen als wenk, dat ze weg kon gaan, en keek vrij verfoaasd toen deze vnepdelijk vroeg: „Kan ik dan juffrouw Selwyn sprieken, als- jeblieft? Mevrouw Selwyn- is immers ziek." „Ja, dat is zoo. Mevrouw kan geen bezoek ontvangen. En juffrouw Molly, die is niet ithuis die is naar Oldhaimptcn." „Maar eh...'stamelde Sara. „Ze ver- wachten mij toch zeker Ik ben juffrouw Ten- nant", voegde zij er bij wijze van verklarimg aan toe. Juffrou-w Tennanit! Goeje hemel De vrouw hief beide handen in de hoogte en siaarde Sara met een ko-mische uitdrukfcmg aan, die het midden hield tuschen schrik en verwondexing. „Dat is nu weer net iets voor hun", ging ze verontwaardigd veort, ,/ii-ks te zeggen, dat u vandaag komen zou en d'r zijn nog geen eens lakens op uw bed of niiksMeneer heeft me er geen woord van gezegd en juffrouw Molly ook niet. Maar komt u binnen, juffrouw, a-lstublieft", haar beleedigd geyoel van gastvrijheid1 'bracht een zekere hartelijkheid in haar toon. Zij ginig Sara voor naar een -huiskamer, die op den hall uitkwaim, bleef naast de aleur sitaan om Sara binnen te laten en mompelde half hoorbaar: „U zail wel trek hebben in een kopje thee, denk ik." Toen verdween ze naar het achterdeel van het huis, vanw-aar het gerinkel van kopjes weld® aankondigde, dat OosIer-afcleelTng van Borneo W. Baljet to! 3H jaar gevangenisstraf wegens verduiste- ring onder aftrek van de preventieve hechte- nis. Baljet heeft van het vonnis hooger be- roep aangeteekend. EEN GRAFSTEEN VOOR FRANs HALS. In de Groote Kerk te Haarlem is in den kooromgang Zuidzijde een epitaaph ge plaatst van Frans Hals, vervaardigd door de beeldhouwster Dea Meeter uit E>en Haag. Het is een mooi stuk werk; de kop is gemaakt van brons met als voorbeeld het portret van Frans Hals, voorkomer- - op het schuttera- s-tuk Sint Jorisdoelen. Dit is het eenige authentieke portret van Frans Hals. Het op- schrift onder de plant van Napoleon-marmer luidt: „In memoriam Frans Hals" en daaT- onder: anno MCMXXIV. Het geheel is om- geven- met een krans van donker gekleurd marmer. Langen tijd was onbekend waar Frans Hals eigenlijk precies begraven lag. Thans is uit het grafboek gebleken, dat hij ligt op plaats 56 in het koor In het graf zijn later ook andere personen begraven en de zerk vermeldt de namen van de familie Ghyblant. Op dezen steun nu is een gedenksteen ge plaatst met de woorden: Frans Hals, begra ven 1 Sept. 1666. Deze steen is vervaardigd door den kun- stenaar B. Richter te Amsterdam. De op- drachten werden betaald uit het geld, dat uitgetrokken is voor den steun aan noodlij' dende kunstenaars. Heden, juist op den sterfdag van Frans Hals, 1 September, zal deze steen in alle stilte, zonder eenige officieele plechtigheid worden onthuld. HET ONTWERP-ZIEKTE- EN ONGE- VALLENWET. 1 Het Nederlandsche Verbond van Zieken- kassen en -fondsen (N. V. Z.) heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal het vol- gende adres gericht, waarin meegedeeld wordt, dat het op Zaterdag 23 Augustus 1924 te Arnhem gehouden congres het ten zeerste betreurt, dat bii de voorbereiding van genoemd voor-ontwerp het Ned. Verbond van Ziekenkassen niet is gehoord en gekend, en het mitsdien aan een grondig onderzoek naar de werking der particuliere Ziekteverzekering, en de plaats welke deze in ons volksleven in- neemt, ontbroken heeft. Het adres betoogt, dat de voorbereiding van het voor-ontwerp-Ziekte- en Ongevallen- wet ui-terst willekeurig is geschied. dat het gekozen systeem verwerpelijk is voor de verzekerden en buitensporig duur voor de risico-dragers; dat samenkoppeling van ongevallen- en ziekteverzekering onoverkomelijke bezwaren meebrengt en deswege niet moet worden aanvaard,- dat bij een collectieve Ziekteverzekering tal van arbeiders buiten de verzekering zullen vallen. dat de uitsluiting van de bestaande zie kenkassen onbi-llijk en onrechtvaardig, en bo- vendien ten nadeele der ziekteverzekering zal zijn. De ziekteverzekering en haar uitvoering moet, wordt betoogd, in hand-en van de ar beiders, en d-aarmede maatschappelijk ge- lijkstelden komen, en hiertoe is invoering der ziektewet-Talma, aangevuld en gewijzigd in den zin als door Minister Aalberse d.d. Juni 1920 voorgesteld, noodzakelijk. RECLAMES INKOMSTEN-BELASTING Het komt voor, dat iemand, die een be- zwaar heeft ingebracht of wel een beroep heeft ingesteld brj de Kroon, op den voet van art 265i der Gemeentewet, betreffende de plaats waarbij is aangeslagen in de gemeen- telijke inkomstenbelasting (meestal betrcft het bezwaren tegen een forensaal-aanslag), na dat zijne zaak is behandeld in eene openbare zitting der afdeeling voor de Geschillen van Bestuur van den Raad van State, zich wendt tot het bij de zaak betrokken departement ten einde zijne belangen a-lsnog of bij herhaling voor te dragen. Inwilliging van een dtergeTijk verzoek om gehoord te worden schijnt den minister van Financien in strijd met de be- ginselen eener goede rechtspraak. De Raad van State is het door de wet aangewezen or- gaan, voor hetwelk men zijn recht kan be- pleiten, dusdanig, dat ook de tegenpartij van het pieidooi kan kennis nemen en naar aan leiding daarvan hare opmerkingen kan ma- ken. j De Minister bepaalt daarom, dat verzoe- •ken van de hierboven bedoelde strekking, diei zijn departement mochten bereiken, znlkn worden ter zijde geleg. .mm DE MOORD TE CULEMfiORa ^5" O. de B. in „De Arbeid" zijn artikelen- reeks vervolgend schrijft: Wij vragen aan den Proeureur-Generaa® van- het Gerechtshof te Arnhem; aan den heer Off-icier van Justitie in het Arrondisse- ment Tiel en aan den heer Burgemeester van: Culemborg, of het maar goed te maken is door alle onopgehelderde misdrijven, die te Culemborg in de laatste jaren plaats vonden, op den rug te schuiven- van den dooden Ha- veman? Moet hier niet verantwoordelijlc de bedoelde drank -in gereedheid wend' ge bracht. Sara ging zi-tten in een- vervallen-uitziiend'er armstoel en nam de kamer, waarin zij zich be vond, eens op. Die kwam wereen met wait zij na -het zien van- de hall had verandersteld. De meeste meubels waren in hun tijd goed geweest, maar alles zag er nu versleten en verwaar-loosd uiit. Er waren 'a paar mooie antieke dingen een paar drippendale stoelen met -kameelharen rug, een antieke staande klok en wat mooi, oud zilver; Sara's geoefend oog, gewend aan de zeldzame en kostbare meubels van Bamow Court, wast die enkele mooie dingen dadelijk uit te pMeo tus schen het ratjetoe van niet-bij-elkaar-passen- den- modernen romrnel. Deze meubels alleen hadden het algemeene verval overleefd, maar ook het zilver zag er verwaarloosd uit en had dringend een poetsbeurt noodig. Dat laatste kon met evenveel recht gezegd worden van bijna iedter ding in de kamer en Sara veronderstekto, gedachffig aan <te otri- van-gst, dat in zulk een eigenaardig bestuutd huishouden, waar de komsft van een ver- wach'te, blijkbaar zeer gewenschte, betatesrie logee totaal over het hoofd geziei kon wor den, het ook niet waarsdnjiuiji was dat aan klemere bijzonderheden van bet buiisbestwa: de nood-ige aandacht werd gesdrontaa, jjWendt yecmlgd,); .9

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5