AlKmaarsche Gourant 08 Kluizenaar van Far-End FEPILLETON. Donderdag 4 September Gemengd Nienws Proriaciaal Nieffgps Ko. 209 Honderd Zes en Twinligsle Jaargang. IX het daglfehtpapier heeft: het voondeeill dat de beHchting gemakkelijk kan worden gecon- troleerd, en de gieheele bewerking bij dag- licht verloopt. Het groote nadeel is, dat bij dichte negatieven en somber weer, het af- drnkken ontzaglijk lang duurt. Verder is men altijd gebonden aan die bruine tint. De bromidepapferen be zitten deze nadee- len niet. Ze kunnen in enkele seconden wor den afgedrukt en geven foto's vain ecn mooie, zwarte kleur. Het nadeel is, dat de bewerking geheel In de donkere kamer moat geschieden, hoewel, het roode licht kan worden vervangen door donker geel. De bromide papieren hebben eenzelfde loch minder gevoelige laag als platen. De pakjes mogen dus alleen in de dionkere kamer worden geopend. Bij glanzende papieren is de laag direct te onderscheiden bij matte papieren ligt de laag aan den naar binnen gerolden kant. Wanneer het papier vlak ligt, raakt men even met een vochtigen vinger een hoek van het papier aan, de laag- zijde is kleverig. Men legt niu in een drukraam het pa- ptier met de gevoelige laag tegen de laag van het negatief, De groote moeilijkheid bij het afdrukken op broomzilverpapier ligt in het bepalen van iden belichtingstijd. Deze is niet op te geven fin is afhankelijik van de dichtheid van het negatief, van het papier van de intensiteit van het licht en van den afstand van het nega tief tot de lichtbron. Controle, zooals bij Id'agllichtpapieren is onmogelijk. Door ervaring leert men echter spoedig, vooral wanneer, men de volgende regels in lacht neemt. lo. Neern irit het pakje cen velletje papier en snijd dit in reepjes. Leg dit reepje in het drukraam onder die plaats van het negatief, en belicht op een afstand van 1 meter van de lichtbron 1 seconde. Ontwikkel het papier idirect in een van te voren klaargezetten oni- wikkelaar. Een goede ontwikkelaar is: water J000 cc. metol 1 gr. natriumsulfie1, 50 gr. hydirochinon 5 gr. potasch 50 gr. broomkali 1 gr. Voor bet gebruik verdunnen met 1 deel wa ter. In het algemeen moet men ontwikkelaars voor papieren met tweemaal zooveel water verdunnen als voor platen. Zie mu of de afdruk over- of onderbelicht is. De kenteekenen hierwoor ziin dezelfde als hij platen. Is de afdruk onderbelicht druk dan een tweede reepje 5 seconden af, onder dezelfde condities als het eerste en ontwikkel weer. Is deze afdruk overbelicht, dan ligt de juiste belichtingstijd tusschen 1 en 15 se conden in, dus ongeveer 10 seconden. Wanneer een afdruk te kort is belicht ver- toonen zich bij voortgezette ontwikkeliog de lichten geel. Dit is verkeerd. De lontwikke- ling mag niet te lang duren, hoogstens 5 mi- nuten. 2o. Gebruik altijd dezelfde lichtbron. 3o. Druk negatieven van gelijke dichtheid altijd af op gelijken afstand van de lichtbron. Hoe harder het negatief, hoe dicbter men bij de lamp afdrukt. Komt men dicht bij de lamp, dan moet het afdrukkraampje been en weer worden bewogen, omdat anders het pa pier cngelijkmatig wordt belicht. Heeft men zeer dunne flauwe negatieven' dan drukke men zoover mogelijk van het licht af, desnoods met een matglas over het1 negatief. Het afdrukken zelf geschiedt het best als yolgt: Leg het drukraam bij het gele licht op zijn plaats, en bedek het met een stuk carton. Steek nu het witte licht a an, en neem het carton weg, om na afloop van den belich tingstijd het negatief weer te bedtekken. Menschen die over een witte electrische lamp met een afklapbare roode kap be- schikken, kunnen de manipulaten met het carton natuurlijk achterwege laten, en een voudig de roode lichtkap wegklappen, zoo lang de belichtingstijd duurt. Het is in ieder geval beter te lang dan te Kort te belichten. Voor het ontwikkelen weekt men de foto eenigen tijd in koud water, omdat anders de ontwikkelaar onregeHimatig inwerkt, en vlek- ken doet ontstaan. Evengoed als bij platen moet men zorgen, dat geen luchtbla&sjes op bet papier blijven hechten. Het is ten strengste verboden het papier aan te raken, met vochtige vingers. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 22) Hoe Sara het klaarspeelde, kwam Selwyn nooit te v. Hen, maar zij slaagde e- in Janets keuken binnen te dringen en thee te zetten zonder haar in het minst te beleedigon Ja door een of ander geheim proces, dat zij zelf alleen kende, lukte het haar zelfs het ruime hart van Jane te winnen en vanaf dat oogen- blik werd de alleenheerscheres van de keuken haar trouwe satelliet en later, toen Sara in- grijpende veranderingen begon te brengen in het Jan-Steenhuishouden, haar meest-gewil- bge bondgenoote. „Juffrouw Tennant is de eenige hier in buis, die hersens in d'r boofd heeft", zei Jane meer dan eens. HOOFDSTUK VI. Selwyrts kuis heeft zijn kruis. Na de thee ging Selwyn Sara voor naar boven en stelde haar voor aan zijn vrouw. Me- vrouw Sedwyn was eoa 2;wakkc, bleeke yrouwj Zoodra het beeld in alle details is ver- schenen, moet de ontwikkelinig worden on- derbroken. Duurt ze langer, dan sluieren de lichten. Het is daarom beter. eenige seconden voor het beeld zijn voile klaebt heeft, den ontwikkelaar af te gicten en de kleiine hoe- veelheid, die nog op het papier aanwezig is, te laten inwerken. Heeft het beeld zijn vole kradilt bereikt dan giet men in de schaal een oplossing van 50 cc. azijn essence in 1 Liter water. Hier- door wordt de ontwikkeling direct beeindigd. Dan wordt de fbto even gespoeld en ge- fixeerd in een zuurfixeerbad. Men kan broomzilverpapienen ook kleuren, ze moeten dan echter donkerder worden af gedrukt dan anders, zoodat de halfiinten donker worden. Daarna fixeeren, spoelen en dirogen als gewoonlijk. Nu word't dfi afdruk in een bleekbad ge- bracht, dat als volgt is samengesteld 500 cc. 5 gr. 100 cc. 1 gr- melijke deelen ;;nmelen zoo- zwarte zilver- 300 cc. 20 gr. 4 gr. 300 cc. 50 gr. le oplossing: water koper ulgaat 2e oplcr ug: water broomkali Van deze twee oplosinge® nemen. De afdruk onder sc lang hierin houden, tot het beeld volledig is verdwenen. Nu spoielt men in zesmaal ververscht wa fer, en herontwiklolt in dlaglidit in den vol- genden ontwikkelaar: le oplossing: watei- natriumsulfiet eikonogeen 2e oplossing: water kaliumcarbonaav Kort voor het gebruik 50 cc. van de eerste oplosing mengen met 20 cc. van de tweede, en dan aanvullen met water, tot mien in totaal 5 Lifer vloeistof heeft. Hierin ontwikkelt zich het beeld in de volgende kleurenvolgorderood, roodbruin, bruinzwart, violetzwart, diepzwart. Men ontwikkelt zoolang door, tot een iefcs diepere tint ontetaat, dan men wil hebben, omdat later de kleur feruggaat. Daairna fixeeren in een met wijnzuur aan gezuurde oplossing van 10 gr. natriumsul- fiet in 1 L. water, en dan flint spoelen en dnogen. Blauwe en groene kleuren krijgt men1 als volgt: Bleefc in; water ,1000 cc. jerricyaankaliumi 60 gr. loodnitraat ,40 gr. Daarna kleuren in: I water 1000 cc. kobaltdhloride 100 gr. zoutzuur 300 cc. Hierin wordt de afdruk groen. Blauwe tin- ten krijgt men door aan de kleuroplossing verschillende hoeveelheden ijizerchloride toe te voegen. Een willekeurig papier kan licbtgevoeliig worden gemaakt, door het te lijmen met de volgende oplossing: warm water 120 cc. jioodkali 1.5 gr. broomkali 9 gr. arrowroot 2 gr. Met een breecfe sfevlge kwast op het pa pier strijken, dan met een breede, zachte dasharen egaliseeren. Nu in die donkere kamer lichtgevoelig ma- ken door het papier met de laag naar bane- den te laten drijven up: gcdestilleerd water 20 cc. zilvernitraat 10 gr. Drogen in het donker. Dit papier heeft dezelfde gevoeligheid als het papier, dat in den handel wordt gebracht, het is echter niet houdbaar, zoodat we het niet in voorraad maken. Het bezwaar van de broomzilverpapienen, dat ze altijd in de donkere kamer moeten worden cntwikkeld, is opgeheven bij bet ge bruik van gaslichtpapier, dat 6085 miaal minder lichtgevoelig is dan het bnomidepar pier en daardoor uit het pakje kan worden genomen, 's avonds in een hoekje van de ka mer, of overdag in een vertrek dat sdhemer- donker is gemaakt door het sluiten van de gordijnen. De belicbtingstijid wordt door die mindere lichtgevoeligheid natuurlijk langer, gemid- deld 1 nidnuut. Regels zijn hierbij nfet te ge ven, hetzelfde wat gezegd is voor broomzil- verpapieren geldt ook hiier met de uitzonde- ring, dat de ontwikkelaar hier dezelfde stenkte kan hebben als bij platen. De dagliebtpapieren hebben nog een an der voordeel. Ze worden n.1. vervaardigd In de soortenzacht, hard', en extra hard, waar- door bij1 behoorlijke keuze van het papier, zoowel harde als flauwe negatieven nog nor- male afdrukken geven. Een genoeglijke bezigheid te ook bet ma ken van z.g. diapositieven, dat zijn posifieve beelden op glas, waardoor men in staat te zijn foto's te projecfeeren. Gewone broomzilverplaten zij» hiervoor bruikbaar, maar men krijgt betere resultaten met de z.g. diapositiefplaten, omdat die een fijner korrel hebben, bijna zonder sluier wer- ken, en een mooiere tint hebben. het was nog te zien, dat zij indertijd een.' aar- dig gezichtje gehad moest hebben. Zij was in hoogen graad zenuwpatiente en verliet zel- den de kamers, die voor haar afzonderlijk be- stemd waren, om met de anderen beneden te zijn. „Trappen loopen' te zoo slecht voor mijn hart, ziet u", vertelde ze aan Sara, met diat air van martelares, dat zoo eigen is aan ze- nuwzieken, iemand, die werkelijk lichame- l'ijk lijdt heeft dat zelden. „Het is natuudijk een^ groot geinis voor me en ik geloof niet, diat Dick" met een vijandigen blik naar haar man „of Molly wel zoo dikwijls naar mij komen ikijken als eigenlijk moest. Voor hen zijn de trappen geen bezwaar." Selwyn, die altijd onmiddellijk als hij fhuis kwam van zijn visites, hoe lang of hoe ver- moeiend zijn tocht ook geweest was, naar boven ging om naar zijn vrouw te zien, beet zich op de lippen. „I'k kom zoo dakwijle als ik kan, Minnie", zei hij geduldig. „Je moet bedenkeo, dat ik niet baas ben over mijn eigen tijd." „Neen, besfe, natuurlijk niet. En ik denk ook wd, dat patienten buitenshuis veel be- langrijker zijn om op te zoeken dan je eigen vrouw Een onaangenaam lachje vergezelde deze woorden. „Die beteekenen in elk geval een boterham voor pas", zei Selwyn kortaf, De beginner wetffe eehsif fifel gewone pla ten. Bij het roode licht wordt in de donkere kamer de diapositiefplaat met de laag tegen de laag van het negatief gelegd 'in het druk- xaam en aan den aehterkant bedekt met zwart papier. Dan wordt het drukraam ge- sloten. Het belichten geschiedt op dezelfde wijze als van broomzilverpapier. De belichtingstijd varieert tusschen onge veer 5 en 10 seconden bij gebruik van ge wone platen. Speciale diapositiefplaten zijn echter luier en moeten dfentengevolge onze veer tienmaal langer worden belicht. Het ontwikkden, fixeeren en spoelen geschiedt ge- heel op de wijze, die voor gewone negatieven geldt. De droge plaat voorziet men' van een dek- glas aan de laagzijde en omplakt de randen met een pleister, dat speciaal daarvoor in den handel komt. Er is echter nog een andere mefhode om onmiddellijfk diapositieven te vervaardigen. Deze berust op het solarisatieverschij'nsel. Wanneer een plaat ongeveer 10.000 X te lang wordt belicht, verschijnt niet een nega tief maar een positfef. Belicht men dus in plaats van 1/100 se conde, 100 seconden, dan heeft men na ont wikkeling onmiddellijk een diapositief. Ze kunnen op dezelfde wijze worden ge- kleurd als bromidepapieren. DE CHRIST. GEREFORMEERDEN EN DE POLITIEK. Op 30 Sept. zullen de Christelijk Gerefor- meerden te Utrecht een vergadering houden ter bespreking van de houding, die zij moe ten aannemen tegenover de verschillende po- litieke stroomingen in ons vaderland1. In den namiddag zail als spreker optredeo minister Colijn. Er zal gelegenheid zijn met den spreker van gedachfen te wisselen of hem vragen te stellen. INVALIDITEITSZEOELS EN "AAN- GENOMEN WERK. De Sociale Verzekeringsgids vestigt 3e aandacht op een beslissing van den Centralen Raad van Beroep in zake het verplichte plak- ken van invaliditeitszegels bij aangenomen werk in den land- en tuinbouw. Zooals be- kend, worden in die bedrijven, wanneer het werk in aangenomen geschiedt, dikwijls geen zegels geplakt. Zoo heeft de Raad van Be roep nog beslist, dat voor het omspitten van bollenland, hetwelk geschiedde per vierkante roede, geen zegelplakken verplicht was en heeft hij aan den Raad van Arbeid te Leiden de ingestelde navordering ontzegd. De Cen- trale Raad van Beroep heeft deze uitspraak van den Raad van Beroep vernietigd, o.a. op grond, dat land- of tuinarbeid, door een land- of tuinarbeiders voor een landbouwer of tuin- der in diens bedrijf verricht, moet geacht worden te zijn geschied in loondienst, ook ai wordt het loon berekend naar de verwerkte hoeveelheid, daar immers ingevolge arbeids- overeenkomst in dergelijke gevallen de ver- houding tusschen partijen aan het aannemen van zelfstandigheid bij den werknemer in den weg staaf'- NA DE VACANTIE. Clinge Doorenbos dicht in de „Tel.";: A heeft in den' Harz gezeten, Rustte daar een dag of hen En bericht ons bij zijn thuiskomsl: Regen? t Heb geen drop gezien. B. trof prachtweer in Zuid-Frankrijk, C, die op een zeilschuit zat, IHeeft, net zooals D in Schotland, Ook geen dluppeltje gehad. E zegt van de Noorsche Fjorden; t Was een zalig zomer feest, Terwijl F. in't HooggebergtC Nimmer zonloos is geweest. G. die in Zuid-Engeland was, iTrof het ook bizonder goed: Heel geen regen, prachtig prachtweer, Altijd zon in overvloed. Niete dan zonnige verhalefl Zon en zon en nog eens zon, iFijn getroffen met het weer hoor! Prachtweer, diat niet beter kom. En wat komt er urt de koffers, En wat komt er uit de tasch?, J Ongebruikte witte schoenen, Een versleten regen jas. DE NATTE AUGUSTUSM A'AND. De nu geeindigde Augustusmaand zal menigeen, wiens vacantie-genot bedorven werd, heugem, zegt de Tel. Er is heel veel regen gevallen, maar toch te de hoeveelheid zoo wij van den directeur van de filiaal-in- richting van het Kan. Ned. Meteorologisch Instituut vernemen, nog geen record geweest. De totale regenval 171 m.m. tegen 89 nomi- naal, werd n.l. in Augustus 1912 toen 200 nun. werd afgetapt overtroffen. Men ziet dus, het kan altijd nog erger! Ook de grootste daghoeveelhad 3.4 m.m. op 30 Augustus is nog overtroffen en wel op 18 Juli 1910, toen tusschen 6 en 10 uur v.m. 54 m.m. viel. De afgeloopen maand Heeft zelfs nog een vrij laoge periode met weinig regen gehad: „Natuuriijk doen ze diat Ziji wcndde zich tot Sara. „Dick denkt bij alles aan die boter ham", zei ze vinnig. „Maar geldl beteekent zoo weinig voor iemaind met mijn arrne ge- zondheid. Behaive, dat het mij nu en dan het lijden fete kan verzaehten, kan het voor mij niets doen." Sara persoonlijk was van meenihg, diat het jutet veel wor haar gedaan had. Toen zij haar blik liet gaan over de wedlderiig ge- meubileerde kamer met het helder brandendie vuur en toen naar mevrouw Selwyn zelf in haar elegante zijden ochtendjapon, begreep zij beter het armoedige vooricomen van het avenge deel van het huis, Dick's vale, versle ten kleeren eh zijn wensch een» betalende loge te niemen, die een fegsmoetkoming braclht in de kosten van de huishiouding en zijn imager inkomen vermeerderde. Hierheen gingen dus zijki zuur-verdiemde duiten om de weelde te bekostigen van deze humeurige, aMijd klagende vrouw, wier gedachten altijd om hiaar eigen lidhamelijk ■welzijn heendraaien en die Patrick Lovell, met zijn sdherpziend onderscheidio'gsvermogee, verachtelijk zou beschreven hebben als „een parasiet, kind, een socrt vrouw, die geen re- den van bestaan heeft volgens mijn mee- nirig." „0 Dick", Mevrouw Selwyn had zitten bladeren in een prijscourant, op haar van 5 tot 16 Augustus, regende Het alleen op 7, 15 en 16 Augustus en dan nog's avonds of 's nachts. In de tweede helft der maand werd het evenwel geducht mat. De groote maandom was te danken aan enkele dagen met zwaren regenval; op 2 Aug., met 19 m m., 3 met 13, 18 met 35, 24 met 23, 30 met 36, dus in 5 dagen 2/3 deel van den gehee- len maandelijkschen val. September heeft ai weer slecht mgezet, maar juist gisterochtend bleek er een gunsti- ge verandering te zijn gekomen in de lucht- drukverdeeling, zoodat de kans op beter, drooger weer aanmerkelijk is gestegen1, DE HAVEN VAN VLISSINGEN. Door het Vlissingsche gemeentebestuur werd ons toegezonden het vervolg van de bro chure „De verbetering van de haven van Vlissingen ter ui'tvoering van de wet van 25 juli 1919 en de Waterstaatsbegrooting 1923 en 1924." „Tot ons leedwezen", aldtts vangt het voorwoord aan, „ziin wij genoopt, op onze brochure van 25 October 1923 een vervolg uit te geven" En verder ontleenen wij aan het voorwoord van heit werkje: „Wij stellen op den vcorgrond, dat wij ons voor Limburg verheugen, dat het nu zoo krachtig geholpen wordt, maar waar het be- schikbare geld tegenwcordig zoo sterk geh- miteerd is, mag dit niet ten koste van Zee- land gaan. In het financieel nog gunstige jaar 1919 bedroegen de gelden voor de bui- tengewone werken op de Waterstaatsbegroo ting voor Zeeland ongeveer f 450.000 en voor Limburg ongeveer 3.8 millioen. Diezelfde cijfers bedragen thans voor de begrootingen 1923 en 1924 voor Zeeland ruim 700.000 en ruim 600.000 en voor Limburg ruim 7 millioen en ruim 6 millioen. Waarom mocht er dan in die beide jaren niet telkens ruim 1 millioen voor de verbeterng van de haven van Vlissingen worden uitgegeven tegenover die vele millioenen voor Limburg? Had de minister van Waterstaat de 1.2 millioen van Minister Konig voor de havenverbetering voor 1923 gehandhaafd en een gelijk bedrag voor 1924 aangevraagd, dan ware met een laatste ongeveer gelijk bedrag voor 1925 de havenverbetering van Vlissingen gereed ge weest want de havenverbetering zal niet 6 a 7 millioen kosten, zooals de Minister eenige malen in de Staten-Generaal heeft ver- klaard. Men had dan de nu door den Minis ter vermelde „desiderata" voor Zeeland da- delijk krachtig kunnen aanvatten. Moet nu Zeeland die uitgestelde bedragen geheel der- ven en zou Vlissingen daarvan geheel het slachtoffer moeten worden? v Maar men moet nog meer voor Vlissingen in het oog houden. In tijden van oorlogsge- vaar of oorlog voelt Nederland door de harde werkelijkheid de banden met het straitegisch belangrijk gelegen Vlissingen sterk en Vlissingen heeft dan steeds getrouw zijn plicht vervuld. In den laatsten wereldoorlog echter meer dan dit! De Vlissingsche Stoom- vaart-Maatschappij Zeelang heeft van- uit de Vlissingsche haven in de oorlogsjaren door de mijnvelden heen de verbinding van bet vaste land van Europa met Engeland onder- houden en daardoor belangrij'ke internationale diensten bewezen. Zij heeft niet alleen haar uiisitekend personeel en materiaal gewaagd, maar haar vier beste schepen valorem lei andere landen, onder gelijke omstandigheden verkeer-nd, is de waaidle van zulke schepen door het Rijfc aan particuliere maatschappijen volledig terugbetaald. Waar het Rijk nfet verder te wiilen gaan dan het verleenen van cein vocrschot van 2.4 millioen aan de Maat- schappij Zeeland, te deze maatschappij ten slotte door een pariculiere firma gesteund, na- tuurlijk echter onder bezwarende voorwaarde. Weliswaar heeft de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland, Koninklijike Nederlanduche Post- vaart, ook in oorlogstijd op eigen risico geva- ren en kon zij in strikt juridischen.' zin geen recht op volledige sch adevergoeding doen gel- den, maar oi. gelden ook voor rijk, provincie en gemeente moreele overwegingcn. Het is voldoende bekend hoe de voor den1 oorlog zoo krachtige en bloeiende Stoomvaartmaatschap- pij Zeeland, dle bijna 50-jarige propagan- diste voor de Vlissingsche haven, door haar geteden oorlogsschade aan den rand van den ondergang heeft gestaan en nog lijdt Vlissin- g;en ernstig onder de debacle dfer oorlogsjaren der Stoomvaart-Maatschappij1 Zeeland. De aan Vlissingen geslagen wonden te helpen ge- nezen is o. i. plicht van het Rijk en dat doet men o. a door de havenverbetering te hefipefl bevorderen. Maar ook afgozion van deze ovenvegingen zijn wij, die slechts het algemeen belang wii len dienen, er vast van overtuigd, dat de toe- komst van geheel Zeeland en natuurlijk in het bijzonder van Vlissingen nauw verbonden is aan het lot van de Vlissingsche havenl Wij begrijpen het „Luctor et Emergo" der vaderen, wij trachten, overtuigd van ons goed recht, de oude Zeuwsche zmspreuk met onze beste kraditen te handhaven en wij ver- tronwen er daarbij op, dat het Vaderland zijn eereschuld aan Vlissingen' zal voldorn. Daarbij zijn wij tevens overtuigd althts schoot lag „ok zie daar, dait de World's Stores een nieuw soort van verstelbare leesta- fel in den handel hebben gefanacht. Die is van veel lichter bouw dan die ik heb. Ik denk, dat die veel makkeiijker voor me zou zijn." Selwyn's gelaat betrok. „Hoeveel kost die, beste?" vboeg hij iin spanning. „Die uitvindingen op dait gebied zijn meestal heel duur, zie je." „0, dat ding niet. Het kost maar vijff en zestig gulden. „Vijf en zesb'g gulden is veel geld!, Min nie zei hij ernstig. „Kurt je het niet nog wat volhouden met de tiafal, die je nu hebt? Mevrouw Selwyn smeet de prijscourant kregelig op den grond. „0 n'atuurlijkverklaarde zij. „Dat a!h- tijd de manier. „Kan' ik het niet nog wat doen met wat ik heb. Kan ik het niet hiermee doen? Kan ik het niet daarmee doen? Ik ge loof dat je urmt over iederen cent, dfen je voor mij uitgieeft!" wond ze zach hoe l'anger hoe meer op. Het bloed steeg Selwyn Tangzaam naar de wangen. „Je weet wel, dat het dat niet is, Minnie", amtwoordde hij met moeilijk bedwongen stem. „Het te eenvoudig ik kan zulke dingen nfet bekostigen. Ik geef je alles wat ik kan. Als ik een rijk man was, zou je alles hebben, wat je wilt," Kestiuf het gemeentebestuur dat ook de Regoering door dezelfde gevoelens bezield is en dat zij, nadat zij nu andere werken heeft laten voorgaan, thans de havenverbetering te Vlissingen' onverwijld tot stand zal brengen". JAARWEDDEN GEMEENTE- |i ONTV ANGERS. Gedeputeerde Staten van Noord-IToHand zijn, naar men weet, voomemens om miet im- gang van 1 Januari 1925 de jaarwedden, der gemeente-ontvangers met 30 pCt, te verla- gen, te verdeelen over vijf jaar. De hieromtrent door Ged. Staten aan ide gemeentebesturen gezonden circuiaire werd ook in de algemeer.e verg adering der af dea ling Noord-Idol land - an den Not. Bond van Gemeente-Ambt'cnaivn besproken. In de vergadering werd crop gewezen dot ook na de toe te passen salarisverlaging ge handhaafd blijft de vermindenng van jaar wedden voor het geval de betrekkingen van gemeente-secretaris- en onitvanger gecombi- neerd zijn. In dat geval wordt tel. ook in het verwclg aan den ontvanger gem enkele perio- dieke salarisverhooging toegekmd Ontvangers van groote gememten voerden aan dat in die gemeenten de orovang van het werk en de verantwoording hoegesnaamd niet zijn verm indent. Aan de kantoren van die ontvangers heeft de afschaffing van bclas- itinginning geleid tot vermdndering van per- soneel, zoodat daar op die wijze reeds de ver- eischte besparing werd verkregen. Bcvendien werd van verschillende zijden opgemerkt, dat de werkzaamheden van1 <te onhangers zijn toegenomen, o.a als gevolg van de door Ged. Staten vastgestelde niettwe begroolings- en rekeningvoorschriften en nieuwe voorschriften voor de boekhouding van de ontvangers. Voorts fe het te voorzien, dat zelfs de invordering van de plaatselijke inko mstenbelasting voor een deel bij den get- meenteontvanger wordt teruggebracht als wet wordt het voorstet om de heffing van foren- smbelasting weer door de gemeenitebesturen te doen geschieden. Gp al deze gronden werd aan het bestuur opgedra'gen tegen de nieuwe salarisregelinjg voor de gemeente-ontvangers ernstig bmwaar te maken, 1 DE TIEN GEBODEN VOOR DEN \VEO VOOR VOETGANGERS. De Vrijwillige Verkeerspolitie Noord-*Hbl- land boven het IJ publiceert de volgende tien geboden: Eerste gebod. Gij zult steeds zooveel mogelijk de rechter- zijde van den weg of het trottoir bewandelen. Tweede gebod1. i Gij zult de straten of drukke verkeerspun- ten niet voor yergaderplaais gebruiken. Derde gebod. Gij zult inclien gij een straaf moet overste- ken dit steeds rechtuit doen en niet in schuine richting. Vierde gebod. 1 Gij zult steeds tijdig rechts opzi] gaan Iri- dien een achterop rijdend voertuig u wil pas- seeren. Vijfde gebod. I Gij zult steeds den chauffeur even waar- schuwen wanneer een achterop rijdende wa- gen of anderszins wil passeeren. Zesde gebod. Gij zult nfet achteloos met lucifers of vuur spelen. Zevende gebod Gij zult steeds bij halteplaatsen aan cfe rechterzijde wachten, ook al staat het halte- bordje links van den weg. Achtste gebod. Gij zult den chauffeur of anderen wagon- bestuurder niet afleiden van hun werk door koffiepraatjes te gaan houden of anderszins. Negende gebod. Gij zult de regels voor den weg goed in uw hoofd1 prenten en het uw kinderen leeren. Tiende gebod. Gij zult indien gij deze geboden neemt in acht Nimmer in mootjes worden thuis gebracht ARREST IN PLAATS VAN' HERTEN- BOUT. i Te Apeldoorn zijn Dinsdagnacht zefere V. en B. aangehouden. Zij1 vervoerden op hun rijwiel een drie- a vierjarig dood hert van ruim' hciaderd pond. Beiden gingen zij in ar- DOODGEBLEVEN. Toen Maand agavond te Tilburg de zvver- ver P. Engehuis uit het logemcnt Veemarkt- straat op het Piusplein Hep, kwam hij op het trottoir te vallerf en bleef bewusteloos Iiggen. Voor den geneeskundigen dienst ter plaaise kwam was de man dood. Geconstateerii werd^ dat hij overleden was aan hartverlamnring. UIT HEERHUGOWAARD. Koninginnedag. Hoewel voor de voorbereiding tot "dit feest maar weinige dagen beschikbaar waren, mag toch worden gezegd, dat dit uitaemend is geslaagd, dank zrj ook vooral het gunstige' weer. Slechts een enkel bnitje veroorzaakte een moment van storing. De opening van het feest werd voorafge- „MisscMian dat je meer geld zoudt ver- dienen, als je een beetje verstandiger manier van werken hadt", beat zij terug. „Als je je kundi'gheden bewaarde voor de menschen, die betalen kunnen en die goed1 betalen, dlan> zou ik niet verstoken zijn van iedere klemigheid, die het leven veraangenaamt Inplaats daar van heb je de halve araie bevolkiing van Monfcshaven als patienten, en je stuurt hun eenvoudig zelfs geen rekening. O. ik weet het best!" Zij gfttg in grbote opgewondenheid over- eind in haar stoel zitten, terwijl een toornig rood haar beide wangen kleurde ,^k boor wat er omgaat, aT ben ik nog zoo afgesloten van de wereld. Dat is natuurlijk alleen mapr om je populair te maken1 jij wordt erom geprezen en ik kan er door lijdenIk moet het maar stellen zonder wat ik noodig heb..." „Kalm nu! Kalm nu!" trachtte Selwyn- te vergeefs den strioom van klachten te rennnen. „Neen, ik wil niet kalm zijn-! Het is d'okter EHck voor en dokter Dick na, o zeker, ik weet best, hoe ze je allemaal noemen, dlfe adbter- buurtpatienten van jou! maar het is de vrouw van dokter Dick, die in werkelijkhekj de rekeningen betaalt door hefc te stellem zan der de dingen, die zij noodig heeft XWordt vervolgA)'

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5