DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 212. Honderd zei en twintigife Jaargang 1924 DM BUfflHffif Peifaaf urf 2 6Ta?fefl, Abonnementsprijs bij vooruitlbeta5iiig per 3 ma and en f2.ft*, per post f2.50. Bewijsri. 5 ct. Advertentiepr. 25 et. p. regel, grootere letters naar plaatsruimtc. BrieYen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoom, Yoordani C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MAANDAG Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEM.. SEPTEMBER Buitenland. i DE VOLKENBONDSVERGADERING - TE GENeVE. i De besprekingen van Zaterdag werden ge- opend door den Maharadja van Bikaler, Gan- ga Singh, die opvallend de aandacht trok van de vergadering op grond van zijri ervaring orntren't de oorlogen in drie continental. De voorzitter, Motta, deelde daarop mede, dat bij hem was ingekomen een gemeenschap- pelijike resolutie van de Engelsche en Fran- sche delega+ies? Deze resolutie luidt als volgt. „De vergadering neemt kennis van de ver- klaringen der hier vertegenwoordigde regee- ringen en ziet daarin met voldoraing een gondslag voor en overeenkomst, om te komen tot de vestiging van den definitieven vrede. Zij besluit: ten einde de verschillen, welke tusschen bepaalde, hier tot uiting gekomen gezichtspunton zijn blijven bestaan, tot een oplossing te brengen en ten einde, wanneer dit zal zijn bereikt, in den kortst mogelijken tijdi, door tusschenkomst van- den Volkenbond een intemationale conferentie over de bewape- ning te kunnen bijeenroepen, wordt aan de derde commissie opgedragcn, de correspon dence over de veiligheid en over de verminde- ring van de bewapeningen, in't bijzonder de opmerkingen van de regeeringen over het ont- y/erp van een wederzijdsch garantieverdrag, dat opgesteld werd ingevolge resolutie 14 van de Derde Volkenbondsvergadering, bene- vens de andere, na de publicatie van dit ont- werp-garantieverdrag ontworpen en bij het Volkenbondssecretariaat ingediende plannen, te bestudecren en de, in het VolknbondspacJ, ten aanzien van de garantie der veiligheid op fe nemen verplichtingen, welke door een be- roep op het scheidsgerechtstelsel alsook door een venriiridering van de bewapeningen nood- zakelljk kunnen worden. te onderzoeken." Na toelichtinig door MacDonald en Herriot kwam de resolutie in stemmingg. De leiders van alio 46 delegatus staan op, stemmen dhs Voor. De voorzitter vraagt dan de tegenstem- mers op te staaniedereen blijft zitten. De zitting werd daarop verdaagd tot he- den. MELLON OVER HET DAWES-PLAN. Mellon, de Amerikaansche minister van finantien is uit Londen te Washington terug- gekeerd. Hij heeft zich zeer optimistisch uit- gelaten over het Dawes-plan dat naar hij meende de voorspoed aan de wereld zal bren gen. De voordeelen er van zullen de gevolgen van een mogelijke Duitsche coneurrentie ver- re overtreffen, vooral doordat de koopkraeht van Europa er door wordt verjioogd. Hij verwachte dat de particuliere credieten die aan Duitschland zullen worden verstrekt de leening verre zullen overtreffen. De leening dient in hoofdzaak om het crediet van Duitschland te herstellen. Hij noem-de het plan de beste verzekering voor den vrede. Betreffende de geallieerde schulden aan Amerika achte Mellon het beter eerst af te wachten hoe het Dawes-plan werkt alvorens op betaling aan te dringen. iRUSLAND EN DE TOESTAND IN CHINA. In't Russische commissariaat voor buiten- landsche Zaken is aan vertegenwoordigers van de buitenl. pers medegedeled, dat de sovjet-regeering den toestand in China als zeer ernstig beschouwt en wel als gevolg yan het optreden van Amerika, Engeland en de andere mogendheden en dat zij wacht op het oogenblik, dat zij door een protest of een andere geeigenden vorm zal moeten stelling nemen tegen deze in-menging in de binnen- landsche aangelegenheden van China. Zij jvindt dat deze bedreiging tegen China als 'n jwaarschuwing moet worden beschouwd, dat het zal komen tot een verdeeling van China Sn invloedssferen, waarbij Engeland belan- gen in het zuiden en Japan in Mantsjoerije zal vestigen. Dit en dergelijke plannen kun nen Rusland niet onverschillig 1 laten. Het moet aannemen, dat de verhoogde activiteit der mogendheden een gevolg is van het Rus- sisch-Chineesche verdrag, en dat Hughes op zijn reis in Europa, speciaal in Londen, dit optreden heeft voorbereid. Verder moet ge- vreesd worden dat Japan vrijheid zal krijgen zich van den Oost-Chineeschen spoorweg meester te maken, die betrokken is bij de Russisch-Cineesche overeenkomst. Overigens wordt er op gewezen, dat er behalve het bekende verdrag geen overeen komst van welken aard ook met China be- staat. Ook niet in den vorm van een afweer- conventie. DE OP STAND NN GEORGIe. Het Georgische gezantschap te Parijs deelt mede, dat de opstandige bevolking van Georgie in verschillende deelen des lands't Russische Sovjetgezag heeft verdreven.In de nabijheid van Tiflis zijn gevechten gaan- de. De Russische bezetting neemt bloedige represaille-maatregelen tegen de aanhangers der opstandige beweging. AMERIKA EN HET HERSTEL". President Coolidge heeft in een rede over de buitenlandsche politiek o.a. verklaaxd: Een isoleering brengt geen werkelijke onaf- hankelijkheid, tenzij deze verkregen is door middel van bewezen diensten of het bewijzeu van diensten. Verder wees hij er op, dat Amerika, ver- ■wikkelingen vermijdende, den algemeenen gang van zakern heeft bevorderd door een raad van arbitrage in Z. Amerika, een aan- deel in het oplossen yan de ooriogsvraag- stukken in Europa, een ontwapeningsconfe- rentie te Washington en een bijdrage tot op lossing der herstelkwestie. Als wij wenschen zeide de president door Frankrijk en de andere gealieerden betaald te worden, moe ten wij bevorderen, dat Duitschland weer zijn rechte plaats in de familie van vrede- lievende volken gaat innemen. Met voile in- stemming der regeering hebben eenige Ame rikaansdie burgers getracht 't zieke Euro pa tot genezing te brengen. Zij hebben ge- handeld in naam van ddn wereldvrede. D'E AMERIKAANSCHE WERELD- VLIEGERS. De Amerikaansche wereldvliegers zijn Zaterdag te Boston gearriveerd en hebben daarmede hun vlucht tot een goed einde ge- bracht. STAATSGREEP IN CHILI. In enkele dagen is in Chili een vreedzame omwenteling doorgevoerd. De openbare mee- ning van het land was reeds langen tijd ontstemd door het zelfzuchtig drijven der po- litieke partijen en afgevaardigden. Bij de behandeling der begrooting werden de verschillende posten voor openbare dien sten, zooals leger en vloot, verminderd, ter- wijl aan enkele hooggeplaatste posten groo- ter salarissen werden verbonden. Dit deed de maat overloopen. In de nach- telijke zitting van Zaterdag verschenen eeni ge legerofficieren in het parlement om hierte- gen te protesteeren. Zij vroegen verder ophel- deringen over uitdrukkingen, door den presi dent gebezigd. Bij de tooneelen, die nu volg- den nam het kabinet zijn ontslag. Later kwa- men de hoofden van leger en vloot bijeen om den toestand te bespreken. Aan den president van de republiek werd een memorandum met eischen overhandigd, hetwelk werd aanvaard. Er is thans 'n militaire regeering ingesteld volgens Spaanseh voorbeeld, onder leiding van generaal Altamirona. Deze deelde mede, dat de regeering ,grondige veranderingen in het bestuur zal brengen door opheffing der partijpolitiek, terwijl stabiliseering der finan- cien zal volgen. Verder is last gegeven tot arrestatie van eenige Kamerleden. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Een bericht uit Tanger meldt, d'at de toe- stand der Spanjaarden in Marokko emstig blijft. De uitgezonden versterkingstroepen zijn dapper en gewillig genoeg, doch niet voldoende gehard voor den zeer moeilijken en gevaarlijken strijd tegen den vijand, dien zij in Marokko vinden. Bovendien stuit het transport telkens op moeilijkheden en bij de troepen heerscht de malaria op ernstige wijze. DE VERBANNENEN AAN "DE RUHR. De Fransche generaal Degoutte in het be- zette gehied heeft machtiging gegeven tot den terugkeer van alle verbanuenen in het bezette Ruhrgebied en het bruggehoofd van Dussel- dorf, met uitzondtering van zes personen. Tevens gaf hij order de amnestic voor po- litieke gevangenen in de bezette gebieden, welke in het protocol van Londen is vervat, te doen toepassen. DE KWESTIE VAN DE OORLOGS< SCHULD. De eerste ministers van Frankrijk, Groot- Brittannie en Belgie ontvingen van den Duitschen kanselier een' schrijven, in hetwelk hij meedeelt genoopt te zijn onverwijildi een prcclamatie te publiceeren, waarin plechtig alle verantwoordel ij kheid van Duitschlandi voor den grooten ooriog wordt atgewezen. Herriot vroeg onmiddlellijk den Franschen ambassadeur te Bcrlijn op, de Duitsche re geering medddeeling te doen van den slech- ten indruk dien een dergelijke publicatie op hem zou maken en te vexklaren dat Frank rijk wat de gevolgen' betreft alle voorbehoud moet maken. HET DIRECTOIRE IN SPANJE. Primo de Rivera heeft een uitvoerig mani fest gericht tot het leger en de vloot ter gele- genheid van het eenjarig bestaan van het di- rectoire. Het document zegt, dat het directoire gedurende eenige maanden nog de macht in handen zal moeten houden, teneinde de di verse problemen van het openbare leven, met name de kwestie-Marokko, op te lossen. DUITSCHLAND'S HOUDING ONBEGRIJPELIJK. Onder dit hoofd schrijft de Crt De hoofdredacteur- van de „Vossische Ze!t- tung", Georg Bern'hard, heeft te Geneve een onderhoud aangevraagd, ten einde dezen te verzoeken nog 'ns nadrukkelijk z'n standpunt ten aanzien van de toelating van Duitschland tot den Volkenbond te preciseeren en zijn meening tez eggen over de toekomstige ver- houding tusschen Duitschland en Frankrijk. Herriot heeft wel een gesprek toegestaan, doch niet het gevraagde onderhoud. Hij; zeide, het in hooge mate te betreuren, dat de nieuw ontstane situatie ten gevolge van die verkla- ring van de Duitsche regeering in zake de schuldvraag, het hem ongewenscht doet voor- komen zich uitvoerig over die bedoelde pun- ten uit te laten. Herriot verklaarde voorts: „Ik had u gaar- ne mijn inzichten medegedceld over de botrek- kingen in de toekomst tusschen' Duitschland' en Frankrijk. Gij weet, dat ilc tei Londlen op- recht er naar gestreefd heb, den vrede te ver- zekeren, doch ilc moet u ronduit verklaren, dat de persberichten1 over het voornemen van de Duitsche regeering, om den regeeringen een flota toe te zenden inzake de schuld'kwes- tie, het ons onmogelijk maken op dit oogen blik eenige verklaring af te leggen." „Het is mij onbegrijpelijk, dat dc Duitsche regeering, op hetzelfde oogenblik, dat wij trachten door middel van den Volkenbond, de toekomst te organiseeren, er zelfs maar aan denken kan een dergelijke nota af te zenden. Ik kan voor het oogenblik niets anders doen, dan deze nota afwachten, en er, als zij komt, krachtig tegen protesteeren." Georg Bernhard wijst er dan in een seher- pen aanval Stresemann op, dat de afzending dezer nota de volkomen isoleering van Duitschland ten gevolge zal hebben. „Heeft dr. Stresemann een domheid begaan, door den rechtschen deze nota als troostprijs te beloven, dan moet hij die domheid herstel len. Heeft hij echter die belofie ged'aan, wel wetende wat hij deed, dan zal de Rijksdag hem zoo spoedig mogelijk voor de consequen- ties moeten stellen." HERDENKI'NG VAN DEL. MARNESLAG. Herriot en MacDonald zijn gistermorgen omstreeks halftien te Parijs aangekomen en werden door een talrijk publiek luide toege- juicht. Zij hegaven zich naar de Gare du Nord, waar MacDonald verder reisde om naar Londen te gaan. MacDonald en Herriot spraken met elkand'er tot het moment dat de tein vertrok, waarbij de beide premiers op- nieuw luide werden toegejuicht. Herriot begaf zich daarna naar den Qua! d'Grsay, en vertrok naar Meaux, waar hij een banket bijwoonde ter herdenking van den slag aan de Marne. In zijn aldaar gehcud'en redevoering bracht Herriot hulde aan de slachl'offers van den ooriog, die, zoo zeide hij, hun leven hebben gegeven voor de schconste overwinning, welke de geest van vrijheid heeft behaald op de po- gingen van' de ruwheid en het geweld. Herriot heeft de hu'lde aan de Fransche legeraanvoerders uit den ooriog uitgebreid tct alle geallieerden, want, zoo zei hij, „de nauwe solidariteit die ons de overwinning be- zorgde is iets wat we nooit zullen1 vergeten. Later zijn die handen lossisr geworden, maar het is de bedoeling der Fransche regee ring, ze weer te versterken en ze blijvend en duurzaam te piaken in den vrede, gelijk ze waren in den ooriog." Herriot verzocht den aanwezigen Belgischen, Engelschen en ande- ren geallieerden vertegenwoordigers, aan hun regeeringen te berichten omtrent Frankrijks wil om met hen veneenigd te blijven. „Te Geneve", zoo spraik de premier, „heb ik Frankrijks onschuld verkondigd1, en gewe zen op onzen wil om tot iederen prijs veilig heid te erlangen'. Het is mij een vreugde ge- weest, te zien- hoe alle landen, bewogen door een gevoel van instemming, bij mijn woorden opstonden en hen te hooren verkondigen dat er geen ontwapeming kan zijn zonder veilig heid." Bij dte gelijkfijdiiig plaats hebbende onthul- ling van het standbeeld voor generaal Gal- lieni, den' verdediiger van Parijs, welk mo nument werd cpgericht op het slagveld aan de Ourcq, herinnerde de minister van Oor iog, generaal Nollet, aani de veldslagen, wel ke gevolgd waren op de overweldiging van het Belgische grondgebied. Spreker teonde aan, dat de overwinning van Oallreriii met zijn leger was de 'benutting op het goede oogenblik van een groote strategische font van den Duitschen general en staf. Vervcl- gens bracht generaal Nollet een1 verdiendle hulde aan alle militaire chefs, speciaal aan Joffre en Maarschalk Foch. FRANSCH KLA'PPENDE HOLLANDERS. De Antwerpsohe redacteur van de „Msb." wijst erop, dat er een soort Nedeidand'ers be staan, die, zoodra zij te Esschen, het voile Vlaamsche land, de wachtkamer binnenstap- pen,, a'l maar beginnen met Fransch te klap- pen' en wat voor Franech meestal Een voorbeeld uit Antwerpen, waar ieder een Nederlandsch verstaat. Bij' de Zuidstatie sta-ppen een beer en twee dames, van benijdenswaardigen leeftijd, op lijn 1. Hun wezen, hun keurige, degelijke kleedij verraden, d'at zij Nederlanders zijn. Trouwens hun fluisterende taal is de onze. De heer, die bezig is ni'kkel bijeen te zee- ken, vraagt aan een der gezellinnen: „Zeg Kitty, hoe is d'at in1 't Fransch: Hopland?" Kitty krijgt een kleur en hakkelt: „Pays de pays..... de. Ik weet het niet, maar vraag om Avenue dte 1'Empereur, da-*' mcerien we d'r toch ook dicht bij zijn"; De tramibeamibte konit. 1 „TTois Avenue de 1'Empereur", comman deer! die hee met flinke stem. De trambed'iende trelct een beden-kelijk ge- zicht, kijlkt de drie reizigers en de andeien, die t ook gehoord hebben, eens aan en zegt: „Avenue de l'Empereur bestaat niet." Verwondering op de Nederlancfcche gezich- ten. „U bedoelt waarsohijnlijfc Avenue de Keyser, genaamd niet naar .den een of andie- ren keizer, maar ter blijvendie hulde gewijd aan den grooten schilder dte Keyser, die vlak hij de Nederlandsche grens geboren werd." Schaamte-blossen' op de Nederlandsche ge- zichten, die nu„ja, ja",icndikken. De beambte knipoogt tot de andere reizi- gers, die eens fijntjes glimlachen. En toen de drie bij dte Keyser-lei uitstapten en zich een oogenblik stond'en te orienteeren, riep de gedienstige mani hun nog toe: „daar is de Keyser-lei „Ja, maar", zei Kitty in zuiyer Neder landsch, „wij moeten naar het Hopland." „Och, dan moette een stuk terugtrappen", adviseerde een der mede-reizigers, die niet wei- nig lachten om de Nederlanders, die Fransch wilden spreken. TEGEN HET INVRETEN VAN MOTTEN. Duitsche scheikundigen hebben na zes-en- ecn-half jaar experimenteeren, zoowel op clie- misch als zoologisch gebied, een middel ge- vonden om wol en andere stoffen, die uit dier- lijke substanties bestaan, bestand te makai tegen het invreten van motten. Men heeft de proef genomen met twee stukken wol, het een behandeld volgens dit precede, het zooge- naamde Eulanproeede, en het andere niet be handeld. Deze werden in een kast geplaatst, waarin men motten cultiveerde. Na eenige maanden was het eerste stuk ongerept, ter wijl er van het andere zoo goed als niets mcer over was. De kleuren van geverfde wol hebben d'oo-r het proces niets te lijden en eenige geur treedt niet op. DE OMZETTING VAN KWII< IN GOUD. De omzetting van kwikzilver in goud door prof. Miethe, schijnt geen aanspraak op pri- oriteit te kunnen maken." Afgezien van het feit dat een zekere dr. Gaschler erop heeft gewezen, dat hij in een Duitsch rijkspatent onder het nummer G 58940 VIII/21 reeds dezelfde vinding heeft laten beschermen, (a! spreekt de titel van zijn patent alleen over een werkwijze tot bespcediging van de radio- actieve omzetting van uranium en andere elementen), blijfct inderdaad een bijna gelijke vinding als die van Miethe te zijn be- schermd door het Britsche patent 126961 uit het jaar 1920, dat zelf weer steunt op een Spaanseh patent van dr. med. Gei-man Bo- tille Perez te Alicante in Spanje. De titel van het Britsche patent luidt: Nieuwe werkwijze tot de ontbinding van kwikzilver en tot ver- krijging van radium en goud, die in dit me taal voorhanden zijn. Waarschijnlijk door fouten in de verjaling, zijn de opgaven in het patent niet alle even duidelijk In hoofdzaak luidt het echter als volgt: „De werkwijze bestaat daarin, dat men in een Crookes-buis waarin een hoog vacuum onderhouden wordt, het kwikzilver aan elec- trische ontladingen blootstelt. Flet vacuum meet voldoende hoog zijn om de vorming van kathodestralen te waarborgen, waarbij de tcegespitste electroden zoo gebogen zijn, dat zij zicii boven het kwikzilver bevinden dat in een buisje op den bodem rust". Zooals men ziet heeft dit precede overeen komst met de methode van Miethe, die in kwikzilver, dat in een kwiklamp aan electri- sche ontladingen was blootgesteld, de vor ming van goud constateerde. De SpaanSche uitvinder meen.t de oorzaak van het verschijn- sel daarin te moeten zoeken, dat hij kwikzil ver beschouwt als te bestaan uit kleine deel- tjes goud, die door geringe hceveelheden zwa- veligzuur omgeven zijn. Deze verklaring lelinkt wcnderlijk, maar in ieder geval is het niet onmogelijk, dat hier, als zoo vaak, weer een vinding door twee personen ongeveer ter- zelfdertijd is gedaa-n. Een bewijs, dat de „ge- dachte in de lucht zat". HET SLIJPEN VAN TELESCOOP- LENZEN. Het si ij pen van een groote telescoop-lens of -spiegel is een zen uwsloopend werk. Het ver- eischt zooveel omzichtigheid en geduld, dat de experts, die het doen, vaak ernstig in hun gezondheid worden benadeeld Het tijdschrift van het Canadeesch Kon. Sterrekundig ge- nootschap bevat een waardyering van het werk van Hames B. McDowell, die nacht en dag werkje aan een 26 inch objectief, gevolgd door een van 27 inch Tijdens een korte rust- poos in zijn werk vond men hem doo-d op een divan. Volgens het blad v/as hij een der eer ste vaklieden van zijn tijd. Het afwerken van de lens is een enorm werk. Een oppervlakte van 4000 vierkante inch moet accuraat gepo'lijst zijn tot op een achtste van de golflengte van- licht, ongeveer een vierhenderdduizendste. Hoe inspannend dit werk is, bleek uit het feit, dat McDowell en zijn assistenten niet in staat waren aan iets anders te denken in de uren wachtten, die noodig waren voordat het resultaat van een half uur polijsten kori worden gecontroleerd, omdat er door de temperatuursverhooging nog trekking in het glas zou kunnen zijn. MERKWAARDIGE VERGIFfIGINGS- VERSCHIJNSELEN. Het is bekend1, dat zeewater, wanneer het met bepaalde zoutcm verontreinigd is, voor vele visschen vergiftigend werkt. Zulk een zoutverbinding is dit van natriumrhodanaat en ammoniumsulfaat. D'oor A. Frolich en zijn medewerkers aan het biologisch i-nstituut op Helgoland, aldus „W-etenschappelijke Bla den 2'-8, 1924" werd waargeuomen, hqe wondcilijk deze vergiftiging verloopt. Nadrit dc visschen in het vergiftigd water wafen gebracht, bewogen zij zich nog uren lang normaalbet was alsof het vergift hen niet schaad'de. Werden zij dan evenwel licht aan- geraakt, b.v. met een ptenseel, dan- trad plots de dood in. De aanraldng kon uiterst zacht zijnsoms was een blazen op het wateropper- vlak voldoende om dadtelijk den dood te dooa intreden. De onderzoekers spreken daarom van een „latente vergiftiging", d.w.z. een ver giftiging, die volkomen verborgen is. Dat zulk eon geringe aanraking voldoende is om dadelijk den dood te doen intreden, kan men zich begrijpelijk maken door te denken aan ovprafgekoelde vlpeistpffen. Het is bekend, dat water onder bepaalde omstandigheden yer onder het vriespunt afgekoeld kan worden zonder vast te worden. Werpt men er een klein ij' kristalletje in, dan bevriest de ge- heele massa onmiddellijk. Een analoog geval moet zijn het zooge- einde „spit in den rug". Ook hier schijnt l ziekclijke toestand (misschien vergifti ging) eenigen tijd latent te hebben bestaan. Zonder deze opvatling toch is het plbtse- ling- optreden van heftige pijnen, soms ge- paard gaande met gelieele machteloosheid, moeilijk te verklaren. Hetgeen bij dc vissclien het aanraken met het penseel is, cat is bij1 hel: „spit in den rug" cen beweging, welke men onder normale omstandigheden steeds ongc- straft maken kan, buklcen, een kleedingstuk aantrekken, enz. I RUBBER-LATEX ALS BOUT. Een technoloog te Gratz, dr Rudolf Diti- mar, heeft een speciale studie gemaakt van de niogelijkheid van rechtstreeksch gebruik van de rubber latex, het sap van de rubberplant, waaruit rubber veivaard'igd wordt. Hij maalct een colloi'dale oplossing van hars, zink-oxyd', zwavel, enz. en vermengt deze met een sus- pensie van latex in water. Dit mengsel moet van bijzondere waarde zijn voor het water- dicht maken van allerlei materiaal. Dr. Dittmar acht het bijzonder geschikt voor poreus metselwerk, zandsteen, plcister en beton. Bij uitbreiding van dit d^nkbceld komt men tot impregnatie van hout om het water- en weer-bestendig te maken. Het hout wordt tot ongeveer 10 graden Celsius ,vcrhit en dan 20 min. in latex gedrenkt. Volgens dr. Ditt mar is het zeer goed mogelijk, dat het d-ren- ken van hout met sap van Ficus het geheim is geweest van de oude Italiaansche vioten, waarvan de ruimte tusschen de houtvezels met de een of andere substantie opgevuld schijnt. KORTE BERICHTEN. Het groote Weensche Variete. RonacTier zal dit seizoen gesloten blijven, omdat de be- lastingen zoo hoog zijn, dat zelfs de grooi- ste on-tvangsten nog een tekort zullen moeten opleveren. Uit verschillende gedeelten van Duitschland, zooals uit Hessen, Pommeren enz. komen berichten over ernstige oogst- schade als gevolg van den aanhoudenden regenval. Naar gemeld wordt heeft op een vuur- werkfabriek op ongeveer 20 mijl van Napels een ontploffing plaats geh-ad, waarbij 5 per sonen om het leven kwamen. Gemeld wordt, dat het Amerikaansche Departement van Arbeid tegen Luis Firpo een bevel tot inhechtenisneming heeft uitgevaar- digd, wegens het onder valsche voorwenclsels binnen de Amerikaansche grenzen brengen van een Argentijnsch meisje. De zaak zal op 14 September, vier dagen na zijn gevecht te gen Harry Wills voorkomen. De Duitsche Rijksregeeripg heeft met het oog'op de onrustbarende stijging van de graahprijzen, den uitve-er van graan verbo- den. Deze voortdurende prijsstijging is hoofd- zakelijk een gevolg van het late bin-nenkomen van den oogst, tengevolge van de aanhouden- de regens. Uit New York /wordt gemeld, dat al daar een hevige slagregen gewoed heeft. Een waterhoos van ongekende hevigheid teisterde de havenwerken en Govervors-Island werd voor de eerste keer overstroomd. De bekende acteur Raymond Crane werd op Long-Island door den bliksem gedood. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn in Ludwigshafen drie dronken burgers aan het vechten geraakt met Marokkaanschi soldaten, waarbij een Marok-kaan werd dood- gestoken en een zwaar werd gewond. Bij het verder verloop van het gevecht in een herberg werd een Duitsche arbeider gedood. Het nieuwe aquarium van den Londen- schen dierentuin is verrijkt met een electrische aal uit Zuid-Amerika. Het dier is vier voei lang en is in staat, een' electrischen schok te gevoi van 400 volt spanning. Twee personen zijn te New-York gear- resteerd wegens beweerde inedeplichtighei-d aan den trcinroof van 65000 dollar in Mon treal. Eepige der gestolen aandeelcn zijn op hen bevoncfen. De Gleisse (in Duitschlr) is op vele plaatsen sferk buiten haar oevers getreden en veroorzaakt enorme schade. Op verschil lende punten stand het water vier meter hoog. Van de Duitsche Schutzpolizei werden sinds 1920 in hun dienst 135 gedood en 254 gewond, en bij de gendarmerie 82 gedood en 162 gewond Te B'Ochelt (aan de Duitsch-N-ederlancl- sche grens) zijn een aantal personen ernstig ziek geworden na het gebruik van vleesch af- komstig van geslachte paarden, die buiten de stad waren ingev-oerd en waarvan het vleesch voor het gebruik was goedgekeurd. De bokser Dempsey spreekt tegen dat hij zal trouwen met juffrouw Taylor, een filmartiste. Hij heeft nooit haar naam ge hoord en haar nooit gezien, zegt hij. Men gelooft nu, dat het de juffer met hare bekeud- making alleen om reclame voor zich zelf te doen is geweest. Geraeixsrd menws HET KONINKLtjK BEZOEK AAN VOORST, ZUTPHEN EN DE GRAAF- SCHAP. Heden bezoekt EI. M. de Koningi-n de ge- ALRMAARSCHE CODRANT. .jS" V"

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1