japon voor den Isomer Reis-Oredielbrievan. De Alkm. Oiitzetvereeilging wordt niet ontbonden. DE PER ELF-HOOFDSTEDENTOCHT MOTOR. Drie leden van de Motorclub Nijmegen en Omstreken, de heeren J. J. van den Kieboom, C Terwisse en H. J. M. Wijnans, hebben Woensdag, Dcnderdag ai Vrijdag j.l. den Elf Hoofdstedentccht voor motorwielrijders afge- legd en daarmede een zeer mooie prestatie geleverd. Naar men weet is deze ri-t ingeste'd door de Kon. Ned. Motorwielrijders-Vereeni- ging. Wie hem binnen acht dagen volbrengl de afstand is ruim 1300 K. M. ontvangt het eere-insigne voor groot-toerisme van de I<. N. M. Vden eersten keer in brons, den tweeden ke^f in zilver. De heeren v.d. Kieboom op New Imperial, Terwisse op Matchless en Wijnans op Match less, alle 3 P. K. mctoren, hebben slechts drie dagen over den tccht gedaan. Wcensdag werd gereden: Nijmegen, Arnhem, Zwclle, Assen, Grcningen, Leeuwarden, Stavoren, Enkhui- zen, Hoorn, (pl.m. 400 KM.); Donderdag: Hoorn. Alkmaar, Haarlem, A'dam, Utrecht, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Roosendaal (pl.m. 400 K.M.); Vrijdag: Roo sendaal. Micktel-burg, Roosendaal, Tilburg, Breda, 's ITertogenbcsch, Eindhoven. Weert, Roermond, Sittard, Maastricht, Nijmegen (pl.m. 550 K.M.). Zij hebben alle drie de da gen gereden met een gemiddelde van 40 K M. en hebben, behoudens eenige banden- pech van den heer Wijnans op het laatste ge- dcelte van den tocht, geenerlei tegenspoed gehad. Na hun aankomst te Nijmegen, Vrijdag- avond om 11 uur zij hadden dien dag 13 ureni gereden! zijn zij in hotel Metropole gehuldigd door het bestuur en een aantal leden van de Motorclub Nijmegen en Om streken. EERSTE STEENLEGGING VAN HET „BOSCI II1UIS". Zaterdagmiddag heeft plaats gehad de eer ste steenlegging van het „Boschhuis", het te- huis, dat te Nunspeet gebouwd wordt door het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- cn Vacantiekolonies, gevestigd te Am sterdam. Verschillende leden van het bestuur van het Genootschap en van de Commissie van Toe- zicht waren gekomen om deze plechtigheid bij te wonen. De voorzitter van het Genootschap, dr. Schukldnk Kool, hield een korte openings- rede, waarin hij er aan herinnerde, dat reeds 10 jaar geleden het plan bestond, om hier een tehuis te stichten, een plan, dat straks staat verwezenlijkt te worden. Een 12-jarige jongen, Dirk van Beusichem, uitgezonden door de afdeeling Vlissingen van het Genootschap, verrichtte daarna de eerste steenlegging en bij den steen werd in- gemetseld' een looden buis, bevattende een oorkonde, waarop het feit der eerste steen legging is vermeld. Dr. Schukkink Kool sprak daarna nog een kort woord tot EHrk van Beusiclicm, daarbij den wensch uitsprckend, dat nog vele van zijn kameraadjes naar het nieuwe „Bosch- liuis" zouden komen, om daar gezondheid en kracht te vinden. Het terrein, waarover het Centraal Ge nootschap hier beschikt en waarop't „Boseh- .huis" gebouwd wordt, heeft een omtrek van 21/4 K.'M. Het nieuwe gebouw, dat naar de plannen van den architect, den heer L e g u i t uit Alkmaar door den aannemer, den heer Sipkes uit Nunspeet. gebouwd wordt, heeft een lengte van 42 Uz M. cn een brcedte van 21 Meter en zal omvatten een began-e grond- en eerste verdieping, benevens ccn zolderverdie- ping. In het midden van den voorgvvel komt in den beganen gi'ond de entree en daarachter de hall, vanwaar ganger loopen naar het linker- en rechtergedeelte. Het middengcdeelte zal omvatten: De kamer der directrice, de zitka- mer der geleidsters, het linkergedeeltfe: het csh'oollokaal, de badkamer en de zieken-afdee- ling, welke bestaat uiteen ziekenkamer, een isolatiekamer, een dokterskamer (tevens zon- nekapier), en eer. kamer voor de vemkegster. far, dat het beter was met het oog op de va- j canties, de feestelijke nerdenking eenige we ken te verschuiven. Zoo zijn dan heden de feesten begonnen, waarin het corps zelf een groot aandeel zal hebben. Hedenmorgen is in het Stedelijk Mu seum een brandweer tentoonstelling geopend. OPLEVING IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. De gunstige ontwikkeling der Londenscheh conferentie doet thans reeds een opleving in de Rotterdamsche haven ontstaan, die voor de toekomst het beste belooft schrijft de Rot terdamsche correspondent van de Tel. In de afgeloopen week werden al veel meer ertsen en kolen verwerkt. En voor de komende we- ken verwacht men groote toename van dedzen kolen- en ertsendoorvoer. Er heerschte dan ook groot optimisme. Met reden verwacht men, dat binnen drie a vier maanden een ge- heel andere toestand is ingetreden. Een zeer gunstig teeken is vronts, dat de Holland-Amerikalijn niet minder dan drie van haar 'groote vrachtboOten, n.l. de „Beem- sterdij-k", de „Boschdijk" en de „Blijdendijk", die in verband met de slapte opgelegd waren, klaar heeft gemaakt om ze in den loop van deze week naar Noord-Amerika te dirigeeren, alwaar zij vrachten voor Duitschland moe- ten halen. Al deze vrachten zulten via Rot terdam worden doorgevoerd. DE MOORD TE SCHIMMERT. Gister stond voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch terecht H. J. P. de W., kan- toorbediende te 's Gravenhage, door de Maastrichtsche Rechtbank veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf, daar hij op 25 November 1923 te Schimmert met voorbe- dschten rade zijn vrouw E. C. Bosschaart gedood zou hebben door haar verschillende messteken in den hals toe te brengen en haar den keel dicht te knijpen. Mr, Gadiot, rechter-commissaris te Maas tricht verklaarde, dat bekl normaal is en hij bij diens verhoor geen verstandsverbijstering heeft geconstateerd. Bekl. ontkende de daad met voorbedachte rade en uit jaloerschheid gepleegd te hebben. Daarna werden met gesloten deuren de rapporten behandeld van dr. T. Kuiper, arts te Keulen, professor L. Brum an, hoogleeraar te Amsterdam, die beiden een onderzoek in- gesteld hadden naar de geestvermogens van bekl. Tenslotte werd 20 jaar gevangenisstraf ge- eischt. OeZe zeer fraale zomerjapon gemaakt vai\ gee! genopte mousseline doet een brunette op haar voordeeligst uitkomen. De g-roote gesr-hulpte kraag, afgezet met gepfisseerd ecru tulle vormt met de moderne korte mouw een aardig geheel. De ceintuur is lang en los, met bruin moire lint afgezet. Het is juist de japon die men voor eert warinen zomerdag of buitenpartijtje noodig 'heeft. Zooara zij diensten genoeg gedaan heeft, doe haar dan in een donkerbruine Twink oplossing en wonder boven wonder komt zij weder te voorschijn als de ideale japon voor zomer-* heerlijk koel en practischlf 2&- prachtige kleuron ochtenden Het rechtergedeelte zal omvatten de eetzaal, de speelzaal, de garderobes, de keuken en bij- keuken en verdere dienstverti"ekken. Op de eerste verdieping zijn ontworpen vijf grooote slaapzalen, elk van ongeveer 20 bedden, be nevens de slaapkamers der directrice en ge- leidsters. Indien de bouw naar wensch vordert, zal het nieuwe gebouw 1 Februari 1925 kunnen Worden opgeleverd. DE 11E NEDERLANDSCHE JAAR- BEURS TE UTRECHT. Wederom is Utrecht tien dagen lang het centrum van Neerlands handelWant heden, den 9en September, is op Vredenburg de 1 le Nederlandlsche jaarbeurs geopend. Een groot deel van het publiek is nog de meening toegedaan, dat de Utrechtsche Jaar beurs, in vergelijking met de buitenlandsche beurzen, niets te beteekenen heeft. Dit lijkt ons toch niet het geval. Wei is waar kan zij nog niet in de schaduw staan van de Leip- ziger Messe en de Frankfurter Messe, maar zij heeft toch meer deelnemers dan de jaar- beurzen in Bazel, Gothenburg, Malmo, Hel- singfors, Luxemburg en Christiania, dean dere buitenlandsche beurzen, die van eenige beteekenis zijn. Op het kort geleden te Parijs gehouden Internationaal Congres van Jaar- beurzen sloeg Utrecht in't geheel geen min- derwaardig figuur en werd de Nederland- sche Jaarbeurs werkelijk niet als non-valeur beschouwd In ieder geval het schijpt, dat de Utrecht sche beurs nu wel vast in den zadfel zit En voor het zoover was, heeft zij wel zware stormen te verduren gehad. Geen wonder ook. De Jaarbeurs was voor Holland iets ge heel nieuws: in oorlogstijd zoo'n soort won- derboom, waaraan men. slechts te schudden had om gouden vruchten te oogsten Maar toen kwam de malaise .en ja, toen nam men het de Jaarbeurs kwalijk, dat bij haar geen gouden appeltjes meer af te schud den waren. En zij werd aangevallen met grof geschut en haar bestaan liep gevaar Maar die onweerswolken dreven voorbij en er kwam een heel klein plekje blanw aan de luchtHet aantal deelnemers groeide weer aan en thans rekent men erop, dat in het voor- en najaar geregeld een beurs ge houden wcrdt Er zweven zelfs reeds plan nen voor een tweede vast gebouw, maar het voor de najaarsbeurs van verleden jaar aan- gevraagd. En dat is een gunstig voorteeken! Zooals gewoonlijk is ook de afdeeling Ko- lonien, weer bijzonder interessant. Dr. L. P de Bussy, directeur van de afdeeling Han- delsmuseum van het Koloniaal Instituut heeft weer terdege zijn best gedaana - INLIJVING. In het tijdvak 1620 September a.s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der lich- ting 1924 plaats hebben voor de bereden ar- tillerie (onberedenen der derde artillerie-bri- gade, tweede ploeg). EEN DIEFACHTIGE POLITIE-AGENT. Te Groningen is een agent van politic aan- gehouden wegens diefsta! van een rijm plaatje. Hij is op staanden voet ontslagen. DE BRUSSELSCHE BANKAFFAIRE. Voor het Haagsche gerechtshof zal eer- lang behandeld worden de zaak van H. W., gewezen hoofdinspecteur van de Brusselsche Bank te Schoten, door de rechtbank te Mid- licen is thans nog niet zoo makkelijk bij el- lcaar te krijgen En zoo zijn vandaag voor de elfde maal de poorten van de Utrechtsche Jaarbeurs ge opend voor handel en industrie Het vaste gebouw is weer tjokvol. Er zijn weer vele firma's van vorige jaren, maar ook nieuwe of firma's. die, na lange afwezigheid weer teruggekeerd zijn. Andere zaken zijn echter thans weggebleven We zullen hier geen stands bespreken, maar er zijn vele belangrijke firma's uit binnen- en buitenland. Het aantal deelnemers uit de verschillende landen is als volgt: Ne- derland 496, Duitschland 135, Engeland 36, Amerika 24, Frankrijk 24, Belgie 20, Zwit- serland 13, .Oostenrijk 5, Tsjecho-Slowakije 5, Italie 3, Denemarken 2, Noorwegen 2, Zweden 1, Spanje 1 en Hongarije 1. Men lette er echter wel op, dat vele van die bui tenlandsche firma's door Hollandsche huizen vertegenwoordigd zijn Toch schijnt'de Utrechtsche beurs meer en meer een goeden klank in het buitenland te krijgen. En het afwachten is nu maar, hoe de resultaten van de elfde beurs zullen zijn. In ieder gev.al zijn meer toegangskaarten dan maanden gevangenisstraf met aftrek der pre- ventieve hechtenis, ter zake van verduistering en ©pliehting. In afwachting van de berech- ting van zijn zaak door het Haagsche Hof was W. uit voorloopige hechtenis ontslagen, DE OPENING VAN DE VIERDE AMBACHTSSCHOOL TE AMSTERDAM. Gisterenmiddag heeft, in tegenwoordigheid van verschillende autcri'citen op ondearwijs- en ook enikele op technisch gebied, de offici- eele opening plaats gehad van de 4de am- bachtsschool in de hoofdstad, gelegen aan het begin van de Witte de Wittstraat. DOOR HET HEMELVUUR GEDOOD. Bij onweder te Veendam1 is de arbeidier C. Klein op bet veld gedcod. Ook zijn driejarig kind, dat zich bij hem bevend, ondterging het- zelfde lot. HET A.S. KONINKLIJK BEZOEK AAN MAASSLUIS. Men meldt ons uit Maassluis: Het Heine oud-Hollandsche stadje is druk bezig de mnatregelen te treffen om Hare Majesteit de Koningin, die zooals men weet Maassluis met ten bezcek zal vereeren, op waardige wij- ze te cntvangen. Vele buuricoimniissies heb ben zich' gevonnd om de straten te versieren. Naar wij vernemen zal de Oranje-Vereeni- ging Hare Majesteit een prachtig schilderij aanbieden. Dit schilderij is vervaandigd door den Maassluisschen kunstschilder C. W. Smith. Het doek stelt voor de I lavenkon^ met de Groote Kerk, gezien vanaf de haven na zensendergang. Hiet geheel gr(K)t 64 bij 90 c.M., is gevat in een stemmigen' gouden lijst. EEN NIEUW AUTOBUS-ONGEVAL. Tusschen Rijsen en Wierden is gisitermor- gen de autobus van den heer M. te Almelo omofeslagen, doordat een boer, die met vee midden op den weg liep, niet uitweek. M. wilde om den man heenrijden, met het gevolg echter, dat het voertuig kantelde. De inzitten- de passagier bekwam een emstige wonde aan de hand. De bus is deerlijk geliavcnd. BELANGRIJKE OUDHEIDKUNDIGE VONDST TE MAASTRICHT. Uit Limburg meldt men aan de Msb. Door de zorgen van het Geschied- en OudL heidkundig Genootschap in Limburg en van de gemeentelij'ke monumentscommissie te Maastricht, zijn ten N. O. der O. L. Vronwe- kerk aldaar, die zelf reeds uit de Xe eeuw dateert, de fundamenten blootgelegd van een nog oudere kerk, waarschijnlijk de voorgan- ster der O. L. Vrouwekerk. De zijmuren met fundeeringen van pijlere zijn reeds aan't licht gekoimm; naar het koor wordt nog gezocht. Deze kerk heeft in het alleroudste deel der stad gelegen en were opgetrokken uit het daar nog meters dik on- der den grond M'ggtende Romeinsche puin. Eveneens zijn er resten van Romeinsche mun- ten van keizer Oonstantinus II (350353) met het Christus-mcn ogramDe kerk zelf is waarschijnlijk onder de Merovingische pe- riode, dns omstreeks de 7e eeuw gebouwd. VERBRUIK VAN SIGAREN, SIGARET TEN EN TABAK. Het met de tabaksbelasting ingevoerde banderolle-systeem stelt in staat na te gaan hoe en hoeveel door de Nederlanders wordt gero^'t. Het Augustusnummer van het Maand- schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat hieromtrent eenige belangrij ke cijfers over 1923. In totaal blijken over dit jaar ongeveer 1.060.000.000 sigaren te zijn afgeleverd, vertegenwoordigend een totaal kleinhandels prijs van bijna 80 millioen gulden. Sigaren van 10 cent blijken het meest te worden ge rookt (ruim 227 millioen stuks), daarop vol- gen de sigaren van 8 cent (ruim 218 milli oen stuks.) De bijna 2.000.000.000 afgeleverde siga- retten hadden een totaal waarde van ruim 36 millioen gulden. De grootste aantallen treffen we hier aan voor de 1 cents sigaretten (bijna 644 milli oen), hierop volgen de 1 U cents sigaretten )316 millioen), 295 millioen van 2y% cents, 250 millioen van 2 cent en 218 millioen van 3 cent. I Wat de tabak betreft kan worden medege- deeld, dat in totaal ruim 12.800.000 K.G. is afgeleverd met een totaal waarde van bijna 29 millioen gulden. De totale kleinhandelsprijzen van alle over 1923 gebanderolleerde sigaren, sigaret ten en tabak bedroeg bijna 145 millioen gulden. D'E POSTDIEFSTAL TE KERKRADE. Men zal zich herinneren, schrijft de Tel., dat in September 1922 een pakket, inhouden- de 37.000, verzonden door het postkantoor Kerkrade naar het hoofdkantoor te Maas tricht, gestolen werd. Het pakket was uit een postzak gehaald en een precies er op gelij- kend pak, waarin waardeloos papier zat, op dezelfde wijze gelakt en geknoopt als het origineele, was in de postzak gedaan, - welke zak ook weer op de gewone wijze dichtge- maakt was. De zak was met een vrachtrijder van het postkantoor Kerkrade naar het op een half uur afgelegen station gebracht, daar overgegeven aan den postconducteur van den trein, naar Sittard vervoerd -naar het postkantoor aldaar en vervolgens weer per trein naar Maastricht overgebacht, waar bij opening op het boofd-postkanto-or de diefstal ontdekt werd. De 37.000 bestonden uit bankbiljetten en baar geld. Een grondig on derzoek werd te Maastricht, Sittard en Kerk rade ingesteld, doch de recherche stond voor een raadselachtig geval, vooral do-ordat de zak door zooveel handen gegaan en boven- dien vervoerd was van het postkantoor Sit tard naar het station met een wagen, die aan d-e achterzijde geopend was. De recherche kreeg een vingerwijzing, waardoor later Meek, dat het pakpapier, waarmede het verwisselde pakket gevuld was, verm-oedelijk afkomstig was.van het postkan toor te Kerkrade, omdat dezelfde kwaliteit daar gebruikt werd. Een brievenbesteller van dit kantoor werd verdacht en aangeho-uden, doch deze is later op vrije voeten ges-teld. D-e koetsier wist aanvankelijk zijn onschuld te bewijzen, doch hij is later naar Duitschland uitgeweken. De Kerkeraadsche recherche hield hem echter steeds onder verdenking. Aan de -overzijde der grens leefde de man op grooten voet en had geen vaste verblijfplaats. Veel omgang o-nd-erhield hij met zekeren Hollander, een b-ekend smokkelaar, di-e vlak aan de grens in Duitschland woonde. De vo rige week werd, zooals kort gemeld, door een- dezer beide person-en in een cafe in de omge- ving van Aken een ban-kbiljet van f 10. gewisseld, dat aan de eene zijde verkleurd en ook een-igszins vergaan was, alsof bet n.l. lang onder den- gr-o-nd gelegen had. Dit kwam de Akensche recherche ter oore, die hierin aanleiding vond in verband met an dere gegevens tot arrestatie over te gaan. Naar verluidt moet een der aangehoudenen reeds bekend hebben. Stadsnieuws Gisteravond1 werd1 er in de societeiiszaal van de Harmonic een door 28 leden aange- vraagde buitengewone algemeene vergade- ring gehouden van de „Alkinaarsche Ontzet- vereeni'ging". De voo-rizitter, kapitein B-laauw, opende de vergadK'ing door in het kort te mcmo-reeren wat de aanleiding voor de op 13 Mei gehou den vergadering was geweest. In deze vergadering werd met 25 tegen 15 stemmen besloten. bet bestuur een volmacht te geyeji om naar poedvinden te handelen cn, zoo noodig, in het belan-g van een eenheMs- viering met de R. K., tot opheffing van de vcrceniging en tot. oprichticig van een nieuwe te besluiten. Het bestuuf had dus bianco mandaat cn besloot tot ontbinding van de Ontzetvereeni ging. Ofschoon dus aan dat besluit, voor zoover dit het bestuur betreft, geen verandering meer is te brengen, hoe de beslissing van de verga- dterin-g ook mocbt zijn, had toch het bestuur gemeend, naar aanleiding van het adres van 28 leden; van de oude Ontzetvereeniging, deze vergadering te moeten beleggen. Om de meening van de vergadering te lee- ren kennen, had het bestuur de uitvoering van zijn besluit opgeschort. Spr. hoopte, dat ter vergadering zou blij ken, dat het bestuur zich niet had vergist, maar in de genomen beslissing de leden aeh- ter zich had. Mr.,de Groot betoogde, dat in de eerste plaats van opposite geen sprake was. Het verzo-ek van de 28 was niets anders dan een wensch om ingelicht te worden over de be- zwaren die de R. K. in de conferentie met het bestuur en den burgemeester tegen de toetre- ding tot de oude Ontzetvereeniging naar vo- ren hadden gebracht, Spreker bracht het bestuur dank vcW het uitschrijven van die vergadering en bracht voorts formeele bezwaren tegen de op 13 Mei gehouden vergadering naar voren. De convocatie toch van genoemde vergade ring bevatte niets dan- bespreking omtrent de reorganisatie van de vereeiniging, doch geen opheffing van de vereeniging. De voorzitter deelde mede, dat de bezwa ren van de R. K. tegen de toetreding tot de bestaande Ontzetvereeniging in het boekje van den heer Speet zijn ontwikkeld! en in: hoofdzaak berustoa op uitlatingen van vroe- gerel eiders van de Ontzetvereeniging, waar door de R. K. zich gegriefd gevoelden. Mr. de Groot voerde hicrtegen aan, dat deze bezwaren niet zwaarwichtig kunnen worden geacht, omdat tot nog toe venschillen- de Roomsch-Katholieken reeds lid vain de ver eeniging waren, zoodat daardoor vaststond1, dat die bezwaren niet voor alle katholieken golden. Bovendien hebben in 1873 de katho lieken ook ten volte aan de feestviering deel-: genomen, De strekking vain hef boekje van den liter Speet is n-aar spreker's inzicht, de R. K. over de bezwaren heen te helpen en hen op te wck- lcei^aan de 8 October viering deel te nemen. Van bezwaren tegen de bestaande vereeniging als zoodanig heeft spr. niets ontdekt. Persoohlijk was spr. niets liever dan in goede harmonie met de Roomsch-Katholieken ook in dfeze samen te werken. Bij spr. was dan ook van een R. K. antipathi'e geen sprake. Met den besten wil kon spr. echter niet in- zien, diat dt in het werkje van den heer Speet naar voren gebrachte bezwaren van dien aard waren, dat daarvoor het offer moet worden gebracht dat het bestuur gemeend he.'ft te moeten brengen om te komen tot een eemheidsviering. Het valt spr. te moeilijk claarom eefl ver eeniging, die hier ter stede ruim 60 jaar heeft gewerkt, ten gronde te. laten gaan en een nieuwe op te richt-en, Spr. had verwacht mededeeling te 'krijgen van ernstiger dbor de R. K. in de conferentie naar voren gebrachte bezwaren. Na Mr. de Groot vo-erden nog verschillende amderen, als Dis. Baar, Ds. de Pree en de hee ren Schipper, v. d Laau, Ohleirt en Wijn het woord, die altereerst de formeele zijde van de kwestie behandelden en op grond van de con vocatie van d-e vergadering Van 13 Mei be- toogden, dat het bestuur niet gerechtigd was de vereeniging op te heffen. Ook zij spraken hun vreugde ulf over Het alsnog beleggen van deze vergadering en de opschorting van de door het bestuur geno men beslissing. Ds. Baar stelde n'og de vraag in welke vergadering men eigenlijk was, aangezien het bestuur, volgens eigen mededeeling, de oude vereeniging had opgeheven. Verschillende spr. vernamen ook gaarne welke emstige bezwaren de R. K. in de con ferentie naar voren hadden gebracht. E>e voorzitter deelde mede, dat het bestuur de oude leden van de vereeniging geconvo- ceerd had en legde er nog een-s den nadruk op da-t het bestuur zijn besluit tot ontbinding had opgeschort. In de conferentie met de vooraanstaande R K- en den burgemeester, was het aan he bestuur duidelijk geworden, dat de R. K. (Meen dan voor een eenheidsfeest waren te vinden, wa-nneer de bestaande vereeniging werd ontbonden. Het bestuur betreurde het ook, "dat het of fer gebracht mcest worden, doch meemle met -nadruk terwille van de eenhei-d en terwille van Alkmaar er op te moeten aandringen, dit offer te brengen. Reeds was bericht in- gekomen, dat 300 R.K. tot de nieuwe vereeni ging zouden tcetreden en zeker zou dit aan- bod met enkele weken tot 500 stijgen. Enkele ledea cn-dersteunden het bestuura- vcorstel. Ofschoon ook zij erkenden, dat tot nog toe geen emstige bezwaren van R. K. zijde tegen de toetreding tot de oude vereeni ging naar voren hadden hooren brengen, be- toogden zij dat in den gees-t. van het be- stuursvoorstel gehandeld moest worden, om het den R. K. leiders thans mogelijk te ma- ken de R. K. te bewegen tot de nieuwe ver eeniging toe te tred-en'. Tenslctte die-nde Ds. de Pree een motie In, waarin geconstateerd werd, dat de R. K, bereid waren mede te werken tot de feestvie ring op 8 October, zond-er dat in de specifiekc prctestantsche feestviering eenige wijziging zal worden gebracht, terwijl de feestviering bij het beeld mft het bestaande vaandel op dezelfde wijze ook in de toekomst zal plaats vinden, waaraan- tot slot in de motie werd voorgesteld zich accoord te verklaren met het door het bestuur genomen besluit en dus tot ontbinding van de oude en tot oprichting van een nieuwe vereeniging over te gaan. Het bestuur nam deze motie ova-, doch cles- ondanks werd deze motie met 76 tegen 65 stemmen verwo-rpen. De voorzitter- deelde deze beslissing mede en ze-ide namens het geheele bestuur, dat ten- gevolge van deze beslissing het bestuur ge meend heeft te moeten heengaan. Mr. de Groot, Ds. de Pree en anderen spraken den wensch uit dat het bestuur, waar de leden in zoo grooten getale gemeend had den de oude vereeniging te moeten handha- ven, zich nog een-s over dat besluit zou be- Bipfsfi* de wevett s MAikTscMAppu vlaardingen FABRIKANTEN VAN SUNLIGHT EN LUX.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2