DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd zes eft fwmffgsfe Jaargang 1921 WOENSBAG 4 Directeur: G H. KRAK, 10 SEPTEMBER No. 211. Dil nu'tfifitor Edsfa'af ttlf 2 S!a9eni Afoonnementsprijs Tbij Yoormtto^taling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimtc. Brieve*! franeo U.Y. Boelt- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordani C9, Tel. Administr. No. 3. Itedaciie No. 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Bnitenland DE VOLKENBONDSVERGADERING. In de plenaire vergadering van den Volken bond hield gister de 75-jarige graaf Apponyi, eerste gedelegeerde van Hongarije, een rede. Hij begon met, namens Hongarije, den Vol kenbond dank te zeggen voor het saoeerings- ■werk. Daarna ging hij over tot het verslag van den Raad en hield zich bezig met de kwestie der minderheden. - Drie millicen Hon- garen zeide hij leven onder vi'eemde heersckappij en daarom is Hongarije ge- dwongen zich met deze kwestie bezig te houdeti. De Hongaarsche regeering is van meening, dat de besprekingen over deze kwes tie niet beperkt moeten blijven tot die leden van den Volkenbondsraad, maar dat zij ook door de kleine naties besproken- moeten wor- den. Vervol'gens besprak Apponyi d'e kwestie van het scheidsrechtsysteem. Hongarije is principieel bereid, zich daarbij aan te sluiten, maar het moet de votyrwaarde stellen, dat in dat systeem alle volken, ook de kleine, gelijk behandeld zullen worden. Vcrvolgens ging hij over tot de ontwapc- rxingskwestie, waarbij hij zich beriep op art. 8 van het Verdrag .van Trianj^i. Hongarije is de ontwapeningsverpi iclitingenwelke aan dat tend waren opgezegd, nagekomen en het staat thans aan de andere staten de moreele verplichtingen, die hun in het Verdrag van Trianon zijn opgelegd, evoneens na te ko- men. Wat betreft d'en chemischen oorlog was spreker van meening, dat het niet voldoende is, als men de voorbereidingen tot den oorlog verhindert, een dergelijke afschuwelijke oor log moet zelfs geheel onmogelijk gemaakt worden. Thans heeft voor de Volkecibondsver- gadering het uur geslagen om stappen te doen, welke kunnen lei den tot den wereld- vreclc. Te London hebben voor het eerst de overwinnende en de overwonnen staten als ge- lijkgerechtigden met elkander onderhandeld Dat is een goed teeken voor het begin van een nieuw tijdperk, en Hongarije te bereid tot medewerking, doch het wcnscht zijn natio- Jiale reehten niet prijs te geven. De Noorsche gedelegeerde Lange, die daar- op aan het woord kwam, bepleitte de instel- ling van een commissie, zooals ook bcstor.rt tijdens de vredesconferentie van 1909, die ken- nis neemt van de wenschen, wenlcen en raad- gevingen van buiten de regeeringen staande particuliere corpcraties. De laatste spreker in de ochfendzifting was de Engelsche minister van binnenland- sche zaken, Henderson, die aandrong op nauwe samenwerking tusschen de verschillcn- dc orgs'nen van den Volkenbond. De vierde commissie der vollcenbondsver- gadering benoemde vier sub-commissies, een voor de achterstallige bijdragen, een andere voor den bouw van een vergadergebouw, de derde voor de verdeeling van de kosten over de verschillende staten en do vierde voor het instellen van een pensioen voor de rechters van het permanente internationale hot van justitie. De besprekingen naar aanleiding van de rekening over 1923 waren ten deele gewijd aan de nagedachtenis van den overleden president der controle-commissie Noble- maire. De vijfde commissie heeft zich bij de vaststelling der agenda bezig gehouden met bet verslag van mej. prof. Bonnevie (Noor- wegen) over den opiumhandel. vj DE INTELLECTUEELE SAMEN WERKING. De Volkenbondsraad hield gistermiddiag een vergadering ter bespreking van het ver- zoek der Fransche regeering, om te Parijs op /kosten van Frankrijk eem instituut tc mogen oprichten voor samenwerking op intellectueel gebied, wolk instituut onder leiding zou st'aan •yan de Volkenbondscommissie voor Intelleriu- eele samenwerking, waarvan voorzitter is ;prof. Bergson, die ook aan de besprekingen yan den raad deelnam. Na De Jouvenel gehoord te hebben, heeft de Volkenbondsraad de Fransche regeering dank gebracht voor haar initiatief en het voorstel in principe aanvaard. Daarna heeft de Raad het voorstel naar de algemeene ver gadering verwezen. OORLOG SVOO RB E RE IDING E N BUITEN HET GEBIED VAN EEN STAAT. Er is volgens het Hbl. sprake van om den Franschen gedelegeerden te Geneve, wanneer de bespreking over de ontwapening voldoen de gevorderd is, op te dragen maatregelen voor te stellen betreffende tceziebt op de oor- logsvoorbereidingen, welke sommige staten clandestien buiten hun gebied org-aniseeren. Deze formule zou vooral slaan op de handel- wijze van Duitschland, dat munitie voor zijn leger zou doen gereed maken in Russische fa- brieken, ander materiaal in de Scandinavische landen en vliegtuigen in Nederland en zelfs in Zwitserland sommige losse stukken voor zijn geschut zender te spreken van de ind'u- strieele voorwaarden; waarvan de reserves in verschillende landen te zijner besdhikking staan. De regeeringen moeten zich verbinden om binnen haar gebied dergelijke toebereitfselen te verbieden en vertegenwoordigers van den Vblkenbotnd toestaan ter plaatse controle ife oefenen. NAAR DE OPHEFFING DER BEZET- TING. In den afgeloooen nacht is de dquanegims tusschen het bezette en het onbezette gebied worden opgeheven. Men vreest, dat de spoor- wegen de eerste dagen het groote goederen- virkeer niet zullen kunnen verwerken. Naar de Berlijnsche bladen vernemen, is de verordening in zakc de controle op de tele- lfoongesprekken van en naar het bezette ge bied nog van kracht tot 31 December a.s. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Tengevclge van het toenemend gevaar vcor Woesofeng ten ,Noovden van Sjanghai zijn vrijwHligers te Sjanghai gemobiliseerd. terwijl 1200 Britsche, Amerikaansche, Japan- sche en Italiaansche zeesoldaten op interna- tionaal concessiegebitd zijn geland. De Britsche, Amerikaaiische, Fransche, Italiaansche en Japansche gezanten zonden opnieuw een ncta aan de Chineesche regee ring, waarin zij aandringen op de instelling eener neutrale zone lags de Hoeang Poe-ri- vieren, waaraan Sjanghai gelegen is. Het is zeer goed mogelijk, dat dfe troepen van Tse Kiang geen versterkingen uit Can ton zullen krijgCn, daar het Socn Yat Sen niiet gemakkelijk valt zich de noodige golden voor een expeditie te verschaffen. Hij is bo;- vendien gedwongen het vertrck der iroepen uit te stellen wegens andere belangrijke kwesties. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in Sjan ghai, Nanking en d'e heele provincie Kiang- soe de staat vaa beleg is afgekondigd, door de militaire- en marine-commandanten der mogen dheden. Er wordt thans tot op een afstand van 8 mijlen van Sjanghai gevochten. Honderddui- zendien vlucbtelingen komen uit de inlandsche aorpen in de omgeving na-ar Sjanghai. De toegangen van de stad' worden door de bui- tenlandsche troepen bewaakt. Een afdeeling Amerikaansche marine-troepen. is in de nabij- heid van het front bij Woosoeng geland. In't geheel zijn thans geland: 360 man Britsche, 400 man Japansche, 250 man Amerikaansche en 100 man Italiaansche marine-troepen. Bo- vandien zijn 1000 vrijwilligers gemobiliseerd. De vcrzekerings-ma'atschappijen berekenen thans 3 pet. voor drie maanden en 2 pet. voor een maand, voor de verzekering van eigen- dommen, die zich binnen de buiienlandsche kolonie te Sjanghai bevindfen en 4 pet. voor bezittingen, welke zich bevinden te Poo Toeng, aan de overzijde van de rivier.Voor ei- gendommen buiten de beschermde zone wor den in het geheel geen verzekeringem afgeslo- ten. Dc buitenlandsche consuls zien den toe- stand voor de vreemdelingen niet ernstig in. Wei is de tcesfand gecompliceerd door dte in- menpjng van den militairen dictator van Moekden, maar ook diens troepen zullen geen gevaar voor de vreemdelingen opleveren, in- dien de contingentcn der mogendheden zich tot de bescheiming der buitenlandsche kolonie bepalen. Een interventie der mogendheden op groote schaal wordt trouwens niet waar- schijnlijk geacht, diaar de Vereenigde Staten vreezen, dat Japan daarbij uiterraard de voor naamsfc rol zou spelen. Men gaat voort met het nemen van veiligheidsmaatrcgelen, of- schoon het te Sjanghai rustig is. In elk ge- val wil men een herhaling van de gebeurte- nissen van 1923 voorkomen, toen de Chinee sche troepen vier dagen lang door de stad rondzwierven. Verscheidene hond'erden poli- tieagenten zijn uit Tientsin naar Sjanghai ge- zonden. Woe Pei Foe is op het slagveld aan- gekomen om persoonlijk het bevel over de troepen op zich te nemen. De kans, dat de mogendheden er in zullen slagen de verschillende Chineesche machthcb- be'rs, die elkander thans bestriid-en, er toe te brcngen op een conferentie bijeen te komen, ten cinde te beraadslagen over de instellinig van een federalcn staat in China, wordt zeer gerin'g geacht, daar alle bctrokkencn zich zelf als de aangewezen pereoon beschbuwen om van China weer een eenheidstaat te maken. Tsang-So-Lin is zeven jaar lang dictator over Mantsjcerije geweest en gedurende dien tiid1 was deze streek zeer welvarend. Het zal Wcc-Pei Fee daarrm niet gemakkelijk vallen hem uit het zadel te lichten, doch het omge- keerde zal al even moeilijk gaan. Ook Soen Yat Son is niet icmand, die gemakkelijk tot onderhandelen bereid zal worden gevond'en. Evenwci beschouwt men zijn verklaring, dat hij met zijn iroepen naar het Noorden zal op- rukken om de troepen van Kiangsoe te bestrij- den, als bluf, daar hij. zich op een afefoeitd van 900 mijlen van het terrein van d'en strijd be- vind't en geen spoorwegen doch uitsluitenid uagenoeg onbegaanbare wegen tot ziin be- schikking heeft. Voorloopig kan dten ook wor den verwacht, dlat de strijd gelocalliseerd1 zal blijven. Naar uit Londen wordt gemeld heeft tus schen Londen en Washington een voorloo- pige gedachtenwisseling plaats inzake een gemeenschappelijke actie voor het herstel van den vrede in China. De groote mogend heden hebben een nieuwe nota tot het Mi- nisterie van Buitenlandsche Zaken te Pe king gericht inzake het instellen van een neutrale zone. HET BRITSCHE VREDESPLAN. Thans is ook de uitspraak bekend gewor- den van- de Engelsche commissie, we1ke is benoemd ter beoordfeeling van de van Brit sche zij de ingediende voorstcllen in zake de vredesprijsvraag door den Amerikaan A. Filene te Boston uitgeschreven. De Engelsche commissie heeft den hoofd- prijs van 10.000 dollar toegekend aan dr. H. Heaton, die als hoofdpunten de volgende drie stellingen opstelde voor het herstel van vrede en welvaart: lo. door den Volkenbond krachtiger te maken; 2o. door een definitieve regeling van de na den oorlog ontstane financieele proble- men; 3o. door maatregelen tot vestiging van veiligheid en bevordering van den economi- schen opbouw in Europa. Volgens dat plan kan de Volkenbond daar- door versterkt worden, dat de premiers of •eventueel de ministers van Buitenlandsche Zaken, der verschillende landen in Geneve bij de aanstaande vergadering verschijnen en daar door hun wil tot verzoening den nadrak leggen tegenover de geheele wereld op den Geneefschen Vredesbond. Voorts moet Duitschland niet slechts bij de eerstvolgende plenaire vergadering reeds vertegenwoor- digd zijn, doch tevens deel uitmaken van den Raad van den Volkenbond. Ten slotte moet gestreefd worden naar de medewerking van de Vereenigde Staten en Rusland, onverschillig of deze medewerking beperkt of voorwaardelijk geschiedt. Invloedrijker kan de Volkenbond worden, doordien zich in zijn boezem regionale groe- pen als speciale commissies voor udtsluitend lokale problemen vormeh. Zoo kan b.v. van Perzie en Paraguay niet verwacht worden, dat zij belang zullen stellen in de kwestie- Dantzig of de Albaneesche grenskwestie. Daarentegen zouden regionale groepen met lokaal Kferakter onvergelijkelijk beter de be- langen van hare landen behartigen. De Engelsche prijswinner komt op voor de onvoorwaardelijke aanvaarding van het Da- wes-rapport, terwijl bij het bedrag, door Duiitschland als herstelkosten te betalen, in een bedrag ineens definitief wil zien vastge- steld en zulks wel verdeeld over een behoor- lijk aantal jaren. Gedacht wordt aan een som van 1.760.000.000 pond Sterling, ver deeld over 16 jaar. B oven dien moeten de in ternationale oorlogsschulden geconsolideerd en naar verhouding verminderd! worden. Tot herstel van de veiligheid en bevorde ring van den economischen vooruitgang in Europa, stelt dr. Heaton dan de volgende maatregelen voor: 1. Een verdrag voor wederzijdsche hulp- verleening of een dien overeenkomstig pact door de geheele gr< p van Europeesche sta ten te sluiten. 2. De Europeesche leden van het Britsche Rijk moeten tot dit pact toetreden met goed- keuring van1 de Dominions. 3. De behandeling der minderfiedfen dient een grondige herziening en verbetering te ondergaan. 4. Ingrijpende vermindering van de bewa- peningen. 5. Vaststelling voor geheel Europa van een nieuwe valuta-hervorming op een nieuwe basis. 6. De Europeesche groep moet tegen be- lemmeririgen van den handel optreden en vergemakkelijkingen van het transport op de Europeesche spoorwegen en waterwegen be- vorderen. Alle Engelsche mede'dingers in den prijs- vraag ten getale van plus minus 4700 komen tot de conclusie, dat aan d'en Volken bond een leidende rol moet worden toever- trouwd in den economischen opbouw en het herstel van het politielce evenwicht van de geheele wereld. In de verdere 36 prijswinmende inzendin- gen wordt algemeen de Volkenbond aanvaard als het belangrijkste instituut voor interna tionale samenwerking. Eenige inzenders wil- len den Volkenbond de autoriteit en de strijd- macht geven van een super-staat, hoewel de meesten van meening zijn, dat het beroep van den Bond meer moet zijn gericht op dd mo- raal dan op de kracht. Ook het verdrag voor wederzijdsche hulpverleening vindt grooten aanhang, alsmede het voorstel tot bijeenroe- ping van een internationale ontwapenings- conferentie door den Volkenbond of de re geeringen van Frankrijk en Engeland. DE „VREEDZAME REVOLUTIE" IN CHILI. Het militaire comite publiceert een vei-kla- ring, waanin wordt gezegd' dat de militaire beweging nooit een politick karakter had of zal hebben. Zij behartigt slcchts het alge meen belang, teneinde het land' te redden. Zij zal haar taak voortzetten totd'at deze volko- men is verricht. Het militare comite heeft geenszins het voornemen een militaire regeering, noch een igerlei d'ictatuur in te stellen. Een B.T.A.-telegram uit Santiago de Chili meldt, dat na het aftreden van president Al- lessandri de premier het presidentschap der republiek op zich heeft genomen. Er heerscht volgens dit telegram volkomen orde. DE OPSTAND IN GEORGIe. Naar het Russ. Telegr. meldt, zijn de 24 leiders der opstandelingen in Geoi'gie ter idood gebracht. In een oproep van het centrale executive co mite van den Raad der Volkscommissarissen aan het Volk van Georgie wordt er op gewe- zen, dlat het dempen van den opstand der mensjiwi'ki binnen1 24 uur te danken is aan de Georgische boeren en arbeidbns, die vrijwillig afdeelingen gevormd hebben. De Georgische regeering zou niet kunnen toelaten, dat de adel- en officiersstand den vreedzamen arbeid en welstand van Georgie verstoorden. De professoren yan de universiteit te Tiflis zijn in een publicatie tegen de onverantwoor- delijke pogingen der oproerlingen opgeko- men, die het vreedzarne leven van het Geor gische volk in de eerste pericde van zijn na- tionaal, cultureel en eccnomisch herstel trach- ten te verstoren. In strijd met bvenstaand bericht, dat wil doen gelooven dat de opstand tegen het bols- jewistisch gezag gedempt is, melden tele- grammen uit 'Georgie, dat de opstand zich meer en meer uitbreidt. Eenige diivisies van het roode leger zouden zelfs naar den kant der bevolking zijn overgeloopen. De sovjetre- geering is er toe overgegaan om naar Geor gie Roode troepen over te brengen uit Noord- Kaukasie n Azerbeidjan. Twee provincies zijn reeds geheel in handen van de opstande lingen. Er zijn talrijke dooden en gewonden Een B. T. A.-bericht uit Parijs meldt, dat de legatie van Gergie een telegram, gezon- den aan Herriot, MacDcnald en den Volken bond, bekend gemaakt heeft, waarin wordt meegedeeld, dat gednrende 10 dagen tus schen de bevclking en de Russische sovjet- troepen gevechten plaats hebben, en waarin wordt verzocht aan de regeering te Moskou voorstellen te doen om dit bloedvergieten te doen ophouden en de geschillen langs vrede- lievenden weg en door arbitrage op te lossen. HET BANDITISME IN DE POOLSCHE GRENSGEBIEDEN. De Sovjet-regeering heeft aan Polen doen v/eten, dat het onderzoek naar de plunderin- gen in de Poolsche grensplaats Stolbtzi heeft uitgewezen, dat deze niet zijn bedreven door uit Rusland gekomen personen en dat er in Sovjet-Rusland geen speciale orga-nisatie be- staat voor het voeren van het banditisme in Polen. De Sovjetregeering herhaalde tevens haar voorstel om een overeenkomst te sluiten, ten einde aan de grensconflicten een einde te maken. EGYPTE EN DE SOEDAN. Nu de Egyptische premier Zagloel Pacha en minister MacDcnald het in zooveixe eens zijn geworden dat er weer kans is op een cntmoeting binnen afzienbaren tijd, is het van belang cm te vernemen wat Zagloels on- cfficicele vertegenwoordigers in Londen van de a.s. besprekingen iiopen. Volgens den di- plomatieken medewerker van de „Daily Tele graph" verwachten zij dat Engeland de uit- sluitende souvereiniteit van Egypte over de Soedan zal erkennen. Cairo zcu dan erin sternmen om het Soed'aneesche regiem in over- eenstemming te brengen met Britsche denk- beeldien en om Britsche medewerking in te roepen. De correspondent meent evenwel dat Engeland niet van zins zal wezen om een oplossing te aanvaarden die de Egyptische regeering in staat zou stellen om bestuurs- eoncessies aan Engeland tot zaken van Egyptische willekeur en „goodwill" te ma ken. EEN POL IT IE KE MOORDAANSLAG. In het Luxemburgsche grensplaatsje Ru- melingen, is een moordaanslag gepleegd op den fascist Anniballetti. Hij was met een aantal zijner geestver- wanten op weg naar Rumelingen, toen zij plotseling door een bende werden overvallen. Anniballetti werd ernstig door messteken verwond, tengevolge waarvan hij in het zie- kenhuis moest worden opgenomen. De daders wisten te ontkomen en tot nu toe heeft de politie nog geen hunner kunnen arresteeren. NIEUWE PUBiCATIE VAN ADMIRAAL VON TIRPITZ. Nadat admiraal von Tirpitz reeds eenige jaren geleden zijn herinneringen in boek- vorm heeft uitgegeven, laat hij thans door de bekende Berlijnsche uitgeversfirma Cotta een nieuwe publicatie aankondigen en wel van documenten, waarvan hij indertijd bi] het schrijven van zijn herinneringen geen gebruik heeft kunnen maken om verschillen de redenen. Hij acht evenwel thans het oogenblik gekomen, waarop het Duitsche volk kennis behoort te krijgen van alle gehel- me akten, die op de Duitsche geschiedenis van de laatste twintig jaar betrekking heb ben en heeft daarom besloten, zijn archieven zonder eenige terughouding te openen. In sociaal-democratische kringen gelooft men, naar het Hbl. meldt, dat deze publicaties zeer bezwarend zullen zijn voor tal van kopstukken van het oude regime en dat de admiraal ze slechts uitgeeft met de bedoe- ling, ziehzelf schoon te wasschen en zich op deze wijze den weg tot het kanselierschap te openen. DE OPVOEDING DER JONGE HABSBURGERS. De Hongaarsche Afgevaardigde Graaf Josef Karolyi is naar Laquetio vertrokken om zich aldaar ter beschikking te stellen van ex-Keizerin Zita en hare kindertn. Met hem reisde de hoogleeraar vail het Benedik- tyner Gymnasium Karl Solymos, die met de opvoeding en opleiding van den vroegeren Kroonprins belast is. DE DUITSCHE LEENING. Uit Parijs wordt gemeld dat te New-York van 15 tot 20 dezer besprekingen zullen plaats vinden tusschen Morgan en den gou- verneur van de Engelsche bank Norman, ter voorbereiding van de Duitsche herstelleening. DE MILITAIRE CONTROLE IN DUITSCHLAND. De intergeallieerde militaire controk-com- mlssie heeft in verschillende deelen van het Duitsche Rijk een aanvang gemaakt met de inspeciie. Zii bracht een bezoek aan een aan tal vroegere munitiefabrieken en formaties van dc Scliupoo. Alle tot nu toe plaats gehad hebbende controle-v/erkzaamheden zijn ge heel zonder incidenten verloopen. BUITENLANDSCHE BELANGSTEL"- f LING. De Hamburg; .he hoofdcommissarls vaa politie (Ober Polizei Prasident) en de haven- meester van die stad zijn, na Rotterdam te hebben bezocht, gisteren te Amsterdam aan- gekomen, teneinde ook daar, evenals te Rot terdam, eenige studie te maken van het yer- keer te water en te land. r EEN ORKAAN. Door een hevigen orkaan, die Zaterdag j.l. de havenstad Taihc-koe op het tot China be- irooTende eiland Ec.rnosa heeft geteisterd, werden 18 person, u gedood en 300 ernstig gewond. Tevens zijn 3600 huizen geheel en 13.800 gedeeltelijk verwoest, terwijl boven- dien 60 vaartuigen verloren gingen en circa 100 bruggen vernield werden. DE ACHTUREN-DAG. Te Bern zijn Maandag de ministers van Arbeid van Engeland, Frankrijk, Belgie en Duitschland bijeengekomen om to beraadsla gen over de conventie van Washington' in za ke den achturendag. Van het resultaat dozer besprekingen die gisteren werden voortgezet is nog niets bekend. Thomas, de directeur van het interniatio- naal arbeidsbureau, verklaarde tot journalis- ten, dat deze conferentie niet door het inter* nationaal arbeidsbureau is bijeengeroepen maar een niet-officieele bijeenkoihst is van ministers ter bespreking van d'en toestand. Zij zullen de toestanden in de vier landen nagaan en uitmaken, hoeveel uur per week in de voornaamste industrieen wordt ge- werkt. Met betrekking tot de ratificatie der conventie zeide Thomas nog over Frankrijk: Ik acht het mogelijk, dat Frankrijk op grond- slag van de tegenwoordige Fransche wetten over den achturendag de conventie zal ratl- ficeeren. Ik geloof dat Frankrijk het recht heeft te zeggen dat zijn wetten aan de eischen van de conventie van Washington voldoen. AUTO MOB IE LIIn'DUST RIE IN DE VEREENIGDE STATEN. Blijkens een bericht uit h ew-York bedroeg de prcductie d'er Amerikaansche autcmobiel- fabrieken gedurende de eerste acht maanden van het loopende jaar 2.529.481 personen- en vrachtwagens of 175.000 minder d'an in dezelfde pericde van het vorige jaar. Gedu rende Augustus j.l. is de prioductae in verge- lijking met de voorafgaande maand' 2 pCt. gcstcgen. De vooiTaden zijn geheel opge- ruimd, zoodat thans voor nieuwe orders wordt geproduceerd. EXPEDITIE NAAR DE NOORDE- r LIJKE STREKEN. Ti De officieele wetenschappelijke Noorsfcht expeditie naar Spitsbergen is teruggekeerd' na een maandenlang onderzoek in cj£ Noordelijke wateren. i i De leider meldt, d'at de end'erzoekingen in zake de gletschers uitgemaa-kt hebben, Sat vele in d'e laatste jaren merkwaardig zijn te- luggegleden. Een is meer dan 3 K.M. rinds bet jaar 1898 teruggeloopen, een andleto 1 K.M. sinds 1910. De Noorsche Groenlanid-expedStie is even- eens teruggekeerd. De expeditie mcldit, dat er zich belangrijke visscheriigronden bevinden ter hoogte van Grocnland. Vele visscherij-expedities zullen in de kente hun geluk daar gaan beproeven. HET JUBILEUM VAN DE EAU DE COLOGNE. Te Keulen gaat men het tweede eeuwfeest vieren van de bereiding in het groot der Eau de Cologne. Hoewel niet van Keulschen oor< sprong, gaf deze oude stad toch haar naam aan het bercetnde reukwater. Over de werke- lijke herkomst is men het niet eens. Sommi- gen beschouwen een Milanees als den uit- vinder, anderen zien er een Hongaar, Arnol- dus Villanovus, die omstreeks 1300 leefde voor aan. Hoe het ook zij, als Industrie is het maken van Eau de Cologne het eerst beoe- fend door Johan Maria Farina, die uit Italic komend, in 1725 te Keulen zijn fabriek van reukwater begon en wiens n'akomelingen het bedrijf nog steeds voortzetten. Het geheim van de samenstelling zou hij gekregen hebben van 'n familielid. den boven- gencemden Milanees, genaamd Paul de Fe- minis. De vervaardiging en de vermenging der talrijke ingredienten waaruit het reuicwa" ter bestaat, moet zeer zorgvuldig geschieden. Het hoofdbestanddeel is alcohol, die met ver schillende etherische olien, als citroen-, ber- gamot-, oranjebloesem-, rosemarijn-olie, wel* riekend wordt gemaakt. Intusschen hebben cok talrijke anderen de fabricatie van Eau de Cologne ter hand genomen, zoodat er op het oogenblik een belangrijke industrie van be staat. KORTE BERICHTEN. De sneltrein GenuaRome is op eeft trein uit de rich ting Rome gebotst. Er zijn 16 gewonden. De Koningin bezocht de ge wonden. Gister is te Strausberg nabij Berlijn een groote parade van de rijrksweer voor gene- raal van Seckt gehouden. Deze parade is het einde van de herfstmanoeuvres der rijksweer, die voor de eerste maal sedert den oorlog weer werden gehouden. Een tegen de vijf evangelische predi- kanten door de Litausehe autoriteiten in het Memelgebied uitgevaardigd bevel tot uitwij- zinig, is, op verzoek van Duitschland, in dien ALKMAARSCHE CODRANT. 0 85S «*0f eagga-LiiiJii—

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1