dat de nftwljzi'ng van Ker- schiess en Hochleiter ingetrokken werd. De u'itwijzing van de drie anderen blijft voor loopig gehandhaafd. De burgemeester van Venetie heeft het volgende geseind: „Het is absoluut onjuist, dat de open'oare gondels door motorbooten vervangen worden." De gondels zullen dus behouden blijven en Venetie za-1 zijn groote attractie dus niet missen. De prime van Wales heeft in New-York al een dreigbrief ontvangen. Het is gebleken dat de afzender iemand was, die niet wel bij ihet hoofd is. In de Thunmgsche steden Sdhweina, Steinbaeh en Bad-Lebcnstein hebben gemeen- tcraadsverlciezingcn plants gehad. De uit- slag was een nederlaag der communis ten. En dat in het zoo communistische Thiiringen Op het bericht, dat de steenkoolmijnen van Rieu-du-Coeur te Zuareynon onherstel- baar zouden beschadigd zijn, indien de pom- ipen niet in werking werden gesteld, hebben de stakende mijnwerkers in de Borinage al- daar de noodzakelijke werkzaamheden her- vat. Oemeng-d nienws SCHADEVERGOEDING RUHRBEZET- TING. Het Departement van Buitenlandsche Za- ken brengt, ten vervolge op in overleg met het Depart, van Arbeid, H. en N. reeds vroeger gedane mededeelingen omtrent scliadevergoe- dingen voor goederenzendingen', in den aan- vang van dte Ruhrbezetting op de spoorwe- gen in bezet Duitschland in het ongereenle ge- raakt, het volgende ter kennis: Blij-kens van het Consulaat-Generaal te Frankfort a. M. ontvangen bericht, is door de Hooge Intergeallieerde Commissie voor het Rijnland bepaald, dat zij, die volgens de voorheen bekend gemaakte voorschriften (zie o.a. „Handelsberichten", no. 895, biz. 592) in zake z.g. zendingen „en souffrance", schadevergoedingen hebben verzocht, in han desbetreffend verzoek niet ontvankelijk kun- nen worden verklaard, indien zii niet alle benoodigde bewijsstukken voor 15 September a.s. bij den „Service Franco-Beige de Liquida tion des March andises en souffrance sur les Reseaux des Territoires Occupes (Wilhclm- strasse 60. Wiesbaden) hebben ingediend Voiiedigheidshalve vestigt het Departe ment voornoemd er de aandacht op, dat be- doeld besluit alleen van belang is voor hen, die de desbetreffen.de bewijsstukken nog niet -behoorlijk hebben ingediend. De Kamers van Koophandel en Fabrieken kunnen zoo noodig ter zake nadere inlichtin- gen verstrekken. DE OPGRAVINGEN OP AMELAND. De opgravingen, door dc Leidsche hoog- leeraren prof. dr. H. T. Colcnbrander en prof, mr. D. van Blom met medewerk-ing van en kele anderen met oudheidkundige bedoelin- gen op het eiland Ameland uitgevoerd, heb ben niet tot het beoogde doel geleid. KOKADORUS ALS FILANTROOP. Gedurende de Zaandamsche kermis heeft Kokadorus, gebruik makende van een hem door B. en W. van Zaandam verkende ver- guuning, een weldadighcidsloterii gehouden ora poppen en koek, zooals hij dat reeds op verschillende andei'c plaatsen heeft gedaan, en waarvan het geheete batig saldo ten goede zou komen aan de Vereeniging „Kindervcc- ding" aldaar. De hoterij is zeer eenvoudig. Kokadorus verkcopt 52 kaarten, elk met 3 nummers, te- gen den prijs van 25 cent voor 2 kaarten. Zijn de kaarten geplaafcst, dan wordt door middel van een rad het winnende nuimmer aangewezen en ontvangt dc gelukkige bezitter een groote pop en 2 grcote lcoeken. Soms ook nog een premie als het winnende nummer overeenstemt met een premienummer. De be- langstelling»voor deze loterij was buitenge- woon groot. Men had. geen handen genoeg, om alle liefhebbers van kaarten te ycor- zien, zoodat ellce 5 msnuten twee trekkingen werden gehouden. Het was voor velen de grootste attractie van de kermis. Dat echter, aldus'de Tel., Kokadorus hierbij alleen fi- lantropische cogmerken had en zelf geenerlei vwrdeel nit deze loterij zou trekken, vond weinig geloof. Om die reden' meende "het fcestuur van ,,Kindervoeding" den heer Linnewiel, alias Kokadorus, een dienst te bev/ijzen als het hem in de gelegenheid stelde aan te toonen, dat deze verdachtmaking ongegrond is. Toen dan ook Maandag Kokadorus met de blijde mededieeling kwani, dat hij als batig saldo 1102 aan „Kinder\'oeding" kon af- dragen, werd hem het voorstel gedaan in het bijzijn van een vertegenwoordiiger der pers en de politie rekening en verar.-twarding te doen. tAanvankeiijk maakte Kokadorus bezwaar iitet zijn gegevens zouden worden gepubli- ceerd, doch toen men er op wees, dat daar door alleen1 klaarheid kon worden gebracht fin de zaak, stemde hij er in toe. Uit dieze gegevens blij'kt, dat in de week van de kermis 880 trekkingen zijn gehouden 'die elk 6.50 opbracliten en 97 die 10 per trekking als recette gaven, samen 6690. Bij elke trekking ontving- de winner een pop die naar Kokadorus mededeelde 2.60 kost en twee ko-eken elk van 64 cent, bene- vens in sommige gevallen een premie, waar van de waarde gemiddeld op 30 cent geschat werd. Voor de 880 gewone trekkingen werd alzoo aan prijzen en premien gegeven f 3678 40 en voor de 97 tienguld'en-trekkin- gen te zamen 758.76. Hot totaal bedrag voor prijzen en premien had dus beloopen f 4437.16. De explcitatiekosten bedroegen 967.50, zoodat volgens de door Kokadorus verstrekte gegevens het batig saldo bedroeg 1285.34. Kokadorus die, zooals boven is medege deeld, 1102 had willen afdragen op grond van door zijn „chei" verstrekte gegevens, toonde zich aanstonds bereid, 't verschil aan te zuiveren, zich voorbehoudende, indien de gegevens nader onjuist mochten blijken, het te veel betaalde terug te ontvangen. Toen nu de zaak tot een oplossmg was ge bracht, gaf de politiema^i als zijn oordeel te kennen, dat dit saldo veel te laag was be- rekend. Naar zijn gegevens, die hij van de leveranciers van Kokadorus had ontvangen kosten de poppen in plaats van 2.60, hoog stens 1.75 en de kceken in plaats van 64 cent 24 cent, zoodat Kokadorus aan dat „Kin 1600 zaakje na aftrek van het bedrag aan dervoeding" zou hebben verdiend Bovcn<lien meende hii ook noar betnerking to mb'eten maken bp sommige posfen van de exploitatierekening. Aan den minister van Justitie, die aan Ko kadorus schriftelijik verklaard had, dat deze loterijen niet in Strijd met de wet zijn, welke verklarang voor Kokadorus in veie gevallen tot introductie heeft gediend, zal van een en ander veralag worden gedaan. Voor Kokadorus kan dit muisje dus nog een staartje hebben. HET ONTWERP-TARIEFWET. Naar de „Maasbode" verneemt, zal bij de dezer dagen verschijnende Memorie van Ant- woord op het ontwerp-Tariefwet een nota van wijziging worden gevoegd, welke de mogelijkheid zal openen om hij Algemeenen Maatr-egel van Bestuur de 5 pet. inkomende rechten voor die artikelen, welke thans be- last zijn, maar volgens de regeling van het wetsontwerp zouden worden vrijgesteld van -invoerrechten, voorloopig nog te heffen om de betrokken indiustrieen tegemoet te komen. MOTOROMNIBUSSEN. De heer Ter Hall heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister, naar aanleiding van de, hem ongetwijfeld niet on-bekende, veelvuldige ernstige ongevallen met motoromnibussen voor algemeen vervoer, waardoor veel men- schenlevens geeischt worden, niet van oor deel, dat ten spoedigste een Rijksregeling in het leven dient te worden geroepen, waarbij in het belang van de veiligheid van het pu- bliek strenge bepalingen en voorschriften worden uitgevaardigd op het gehied van keu ring der soliditeit van de bussen en derzel- ver onderdeelen, bekwaam'heidi van de chauf feurs, voorzorgsmaatregelen der onderne- mers van de motorbusdienst-en betreffende de veiligheid der passagiers, strikt verbod van rooken of zich met een brandende pijp of sigaar bevinden in de bussen door passa giers zoowel als door het wagenpersoneel, bepalingen van bet maximum aantal passa giers naar gelang van grootte en draagver- mogen der bussen, enz.? 2. Acht de Minister het voor alles niet noodig, een zoodanige wijziging te bevo-rde-- ren van de wet op de openbare middelen van vervoer (volgens welker art. 1 het mogelijk schijnt, dat niemands vergunning noodig is om een motor-autobussenlijn te openen), dat dergelijke vergunning slechts kan worden verleend van Rijkswege en de algeheele com trole over het motorbusv-ervoerwezen bij het Rijk kome te berusten, zoodat hierdoor een einde komt aan de thans op zeer uiteenloo- pendc wiize uitgeoefende controle of aan een vaak totaal gemis aan controle?, EEN FANTASTISCH JONGMENSCH. De stroohandelaar J. v. d. K., wonende aan -den O-uden Dijk onder de gemeente Ke- thel, hoorde Maanda-gm-orgen een vei'dacht g-eluid op den zolder en vond d'aar zijn 18 jarigen stiefzoon G. K. de L., die met touwen was gebond'ca en een prop in den mond had. Hij verkeerde in bewusteloozen toestand. De politic vermoedde onmiddellijk, dat het verhaal, dat de jccigen deed ovei" gemas- kerde mannen, die hem vastgrepen en- bonden, wcl eens in het brein van het zenuwachtige jongmcnsch kon zijn opgekomen. Het slachtoffer werd1 door de justitie aan een streng verhoor onderworpen. Bij het on- derzoek door de politic bleek, dat het hand- schrift van het gevonden briefje steilc overeen- kwam met dat van den jongen man. De stief- vadfer deckle inede, dat zijn zo-on een briefje was gezenden, ondtrteekend Raffles. Het luid- de als volgt: Den Heer G. de L., enz. Mijn- heer. Met deze bericht ik u. dat v/anneer niet binnen de 24 uur het land verlaat, gij over 48 uur niet meer tot de levenden zult be- hooren. w Raffles. P.S. Politiehulp baat niet. Deze briefkaart was op 8 September afge- stempeld. De jongen is cin-delijk door de mand geval len en bekend-e, dat hij het gebcete verhaal had verzonnen. Hij had zichzelf gebondtn en een prop in den mond gestopt. Deze was ech ter zoo ver in zijn mond geschoten, dat hij bijna was gestikt. Als verklaring gaf hij op, dat hij- dit uit zucht naar sensatie had gedaan. De jongen is in bewaring gehouden, daar men ook nog opheldering most hebben over 500. welke onlangs bij d'en heer v. d'. K. zijn gestolen. EEN BEJAARDE ZAKKENROLSTER Op aanwijzing heeft een agent op de Noordermarkt te Amsterdam een 74-jarige vrouw aangehouden, verdacht van zakken- rollerij. EEN PAAL OP HET HOOFD. Een 40-jarig havenarbeider, die werkzaam was bij de lossing van het stoomscbip „Bal- timor", te Rotterdam, kreeg gisteren een paal op het hoofd, die losgeschoten was uit een hijschtoestel. De man is in het ziekenhuis overleden. NED. BOND VAN GEMEENTE- AMBTENAREN. Tot en met Vrij-dag zijn te 's-Gravenhage de leden van- den Ned. Bond1 van Gemeente- ambtenaren in jaarvergadering bijeen. Gistermidd-ag is men aangevangen met de bezic'htiging van eenige der voornaamste ge bouwen der residentie. Daarna werd ontvan gen namens de afd. Zuid-Holland en die van het gemeentebesruur. De algemeene vergadering werd gister ge houden. GAAT MARKEN SPOEDIG ALS EILAND VERDWIJNEN? De Tel. verneemt, dat de directeur-gene- raal van de Zuiderzeewerken cen schrijven tot het gemeentebestuur van Marken heeft gericht met het verzoek, krachtig te bevorde- ren, dat Marken d'oor een dam met den vas- ten wal verbonden wordt. HET NIEUWE CHeQUEFORMULIER. De volgende mectedeeling is gister in de Staatscourant gedaan: De directeur van den postcheque- en giro- dienst maakt bekend, dat een nieuw model chequeformulier wordt ingevoerd. Aan dit formulier bevindt zich, behalve het gewone cheque-advies, eene tweede strook, welke dient als bericht van afschrijving van de cheque. Deze strook ontvangt de rekening- houder bij do eerstvolgend-e opgaaf van den stand van zijne postrekening terug._ Reke- ninghouders, die nog in het bezit zijn van oud'model chequeformulieren, kunnen deze opgebruik'en, voor zoover zij zijn ingencht voor vermelding van het uit te betalen be drag in letters en in cijfers. Deze rekening- houders zullen bij hunne afrekening een ter directie opgemaakt bericht van- afschrijving ontvangen, waarop de afgegeven cheque-ad- viezen zijn ingesd-reven. De kosten van een nieuw chequeboekje met 100 formuiieren be- dragen 1.10. Voor de boekjes met 100 gi- robiljetten blijft de prijs bepaald op 1. Een nieuwe naamlijst van rekeninghouders is ter perse. De prijs zal bedragen f 1-75 voor rekeninghouders en 2 voor niet-reke- ninghouders. Rekeninghouders, die cheque- en girofor- imulieren behoeven of een naamlijst wenscjien, kunnen deze reeds thans bestellen door mid- del van het bestelformulier, dat aan alio post-, bijpost- en hul-ppostkantoren verkrijg- bssr is De kosten der bestelde boekjes, benevens van de naamlijst, zullen bij de heropening van den dienst van de rekening worden afge- schreven. 1 DE GEVAARLIJKE AUTOBUSSEN. Te Haarlem zijn gisteren de nieuwe bepa lingen voor de -autobussen in werking getre- den. Voor elke sfaanplaais moet een bus aan- wczig zijn naast den bestuurder mag geen zitplaats woixlcn ingenomen; in de autobus moet cen brandbluschapparaat aanwezig zijn en een pakje snelverbandde auto moet aan de rechterzijde en aan de achterzijde een dieur hebben, gemakkelijk te openen voor de passa giers; er mag geen muziek in de auto worden gemaakt; het is verboden in de autobus te rooken en nog enkele bepalingen; bij wier niet-navolging B. en W. de vergunning kun nen intrekken. - t, EEN LIJKJE OPGEHAALD. i Op Maandag 8 September j.l. is uit een vij- ver in het Oosterpark t Amsierdam opge- haald een lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, reed's in sita-at van ontbinding verkeerende; gewikkeld in een ochtendblad vain ,,De Courant-Het Nieuws van den Dag" van 3 September 1924, waar- over een stuk bruin wasd'oek en venmlgens rossig gekleurd pakpapier, een en- ander met wit veterband gebonden. OP Z'N A M E R1K A A'NSCH. Een zeld'zaam brutaal geval van poging tot roof, dat doet denken aan een bandieten- streek, zooals die meermalen wordt gemeld uit het land van den dollar, heeft zich giste ren t-e Arnhem voorgedaan. Toen de boekhouder van de firm^, E. J. van Silfhout, grossie-r in koloniale waren en bakkersartikelen, in het kantoor aan de Rijn- kade rustig zat te werken, werd hij plotse- ling opgeschrikt doordat de deur werd! open- geworpen. In de deuropening v-erscheen een 'jongmensch, het gelaat gedeeltelijk be- schermd door een grooten gelen bril, en in de hand een browning. Hij richtte het wapen op den boekhouder en gelastte: Handen om- hoog! De boekhouder, een rustige Hollander, dacht met een- grappenmaker te doen te heb ben en begon luidk-eels te lachen. Waarop de indringer reageerd-e: Het is ernst! Handen omho-og of ik schiet! Ga in een hoek staan! De boekhouder, die den loop van de revol ver steeds op zich gericht zag, begreep toen den ernst van het geval en voldeed aan het bevel. Nauwelijks bevorid hi] zich in den hoek of een tweede indringer trad binnen; deze was ongewapend. Regelr-echt begaf deze zich naar het bureau en tro-k een geldlade open om zich den inhoud toe te eigenen. Toen viel den genileman-inbrekers het lid op den neus. De lade was leeg. De boekhou der explieeerde: Er is vandaag nog niets ontvangen Duidelijk werd blijk gegeven van woede en spijt. B-eide indringers liepen achteruit uit het kantoor om het buiten op een loopen te ,zetten. Onmiddellijk waarschuwde de boekhouder de pol-itie, die een achtervolging instelde. Zij vond, nog geen half uur later, de beide jeug- idige boeven inde zaal van de recht- bank. Daar hadden zij op -de publieke tribu ne een gemakkelijke plaats gezocht om meer wetenswaardigheden voor hun beroep op te doen. Zij werden gearresteerd en bekenden hun misdiaad. In hun bezit werden gevonden een revolver met scherpe patronen, twee lila m-askere, waarschiinlijk overblijfselen van een bal- masque, en een guirimi slang. De da-ders zijn nog betrekkelijk jonge lie- den. DE EERSTE RIJWIELMERKEN- DIIEVEN VOOR DE RECHTBANK- Voor den politierechter Mr. Servatius te Amsterdam stonden gister terecht, de eerste beklaagden, die zich te verantwoorden had den wegens diefstal van een rijwielplaatje Vooreerst een 39-jarige losse werkman. De ze had op 28 Aug. een rijwielplaatje losge- schroefd' van een rijw-iel, dat even neer was gezet op een terrein aan de 3® Schinkelstraat, alwaar bekl. werlaaam was. De eigenaar van het rijwiel had spoedig bemerkt, dat zijn plaatje verdwenen was. (Hij vroeg aan de aanwezige werklui of zij den dader wisten. Iedereen zweeg. Doch ten buurvrouw, dte uit haar raam gezien had, dat een der werklui iets aan het rijwiel mor- relde begreep, wat er ges-ch-ied was, stak haar hoofd buiten het raam en vroeg den •eigenaar even boven te komen, dan zou ze alles haa-rfijn uitleggen. De eigenaar ging naar boven, hoorde het verhaal,' haalde politie en kwam met deze weer op het terrein. De di-ef kwam hem toen tegemoet. Hij had berouw en wilde het plaatje weer teruggeven. Jawel, zei de rechter, u hadt berouw, omdat u merkte, dat u er leelijk in was ge- loopen. Nee, edelachtbare. Ik dacht bij mezelf, als hij die fiets nog even alleen laat, dan maak ik h-et er weer aan. Hoe zat't aan de fiets? 't Zat losvas-t met een vleugelmoertje. Ik had maar eventjes het schroefje los te draaien. Het O. M., waargenomen- door mr. Van Lier, was -van oordeel, dat het goedie voor- nemen om bej plaatje er weer aan te doen, alleen bij beklaagde opkwam, toen hij merkte betrapt te zijn. Beklaagde heeft reeds 3 veroordeelingen op zijn strafblad staan. Tegen dit feit meende spr. dat krach- tic 'moest w'brden bpgefretlen. Desxfege VOT- derde hij 3 maanden gevangemsstraf. De politierechter vereenigde zich met dit requisitoir. Waar er veel klachten over dit soort diefstal binnenkom-en, moet men de be- tra-pte daders flink aanvatten. Spr. veroor- deelde bekl. tot 3 maanden gevangtnisstrat. Bekl. toond-e zijn voornemen in hooger be roep te willen gaan. „Tk vind dat wet wat vee'l voor zoo'n plaatje" was ziin meening. Daarna werd een slagersknecht uit Hul- zen voorgeleid. Deze had op W oensdag 3 September te Hilversum een rijwielplaatje ge-stol-en. Met een mesje had hij het plaatje, dat op een- koperen buisje rond de stuur- stang zat, los gepeuterd. Deze bekl. was wel is waar nog mmmer veroordeeld, doch tegen hem bleken nog an- dere zaken in onderzoek te zijn. Zoo scheen hij betrokken te zijn in een zededelict en een brandstichtipg. Moet dat nou zoo doorgaan? Je bent ipas 20 jaar en nu achter elkaar ben je be trokken in verschillende ernstige misdrijven. Di-e andere twee zijn -nog niet berecht, ik -mag ze dus bij mijn beoordeeling niet in aanmerking nemen. Deze diefstal van dat plaatje vind ik zeer ernstig. Met strengheid moet hiertegen worden opgetreden. Conform den eisch van liet O. Mwerd deze bekl. veroordeeld tot 2 maanden gevan- genisstraf. flTNDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat zij bij hun besluit van hed-en vergun ning hebben verleend aan de N. V. VER EENIGDE BRANDSTOFFENHANDEL, aldaar tot het oprichten van een kolentrans- portinrichting, met plaafsing in het kraan- huis yan drie electromotoren, respectievelijk van 28, 6 en 20 P.K. op een terrein aan de Noorderkade ten kadaster bekend gemeente Alkmaar in Sectie C Nrs. 2002, 874 en 3199 ged. Alkmaar, 9 September 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. F. THOMSEN, Lcc.-Burgenieester. A. KOELMA, Secretaris. Iiigczonden stnklien. Buiten verantwGordeUjkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst eeenszins dat de redactie er mede instemt.) LANDBOUWONDERWIJS. In September van ieder jaar informeeren de directeurc-n van de Rijkslandbouwwinterscho- len te Schagen en te Dordrecht welke boe- renzoons in aanmerking kunnen komen voor den nieuwen cursus. Aan de landbouwers in de provincies Noord- en ZuidTiolland wil ik even vragen: Weet u dat wij in dit opzicht bij Friesland en Groningen juist de helft ten achter ko men Begrijpt men, dat deze achterstand op den duur noodlotlig inwerkt op het ontwikke- lingspeil van onzc jonge landbouwers, die in besturen en organisaties hun gebrek aan alge meene kennis pijnlijk zullen gevoelen? Voor een groot deel van de landbouwers ligt het bezoek van nun zoons aan de R L. W. S. te Schagen of te Dordrecht, ook Hoofddorp, zeer goed binnen hun bereik. Worden deze drie eholen niet geregeld1 niet leerlingen bezet. dan moet het haperen aan belangstclling in net landbouwonderwijs. Blijkbaar wordt nog altijd de waarde van kennis voor den lamd- bouwer te laag aangeslagem. Doen zich in de practijk vragen voor (en dit blijft n-o-oit uit), dan geeft kennis de rich ting aan waar de oplossing van die vragen is te zoekeu. Het slnipele feit, dat bij toeval de minst ontwilrkelde bocr somtijds de grootste aardappels teelt doet hier niets aan af En ook, al zou die kennis niet altijd geld- lijk rendabel kunnen worden gemaakt, ze geeft richting aan het denken en doen van den kndbouwer. Dit geeft, naast zijn vaak groot- zcrgen, kleur en leven aan het bedrijf, dat men van. andere zijde heeft leeren kennen. Ze leeren beseffen dat na het onderwijs in het bedrijf, de groote leerschool eerst gaat be- ginnen. Indirect moet dit leiden tot verhoo- ging van het peil waarop de bedrijven staan en wordt daardoor tevens be'invloed het peil van bescliaving van de jongeren in den land- bouwercstand. Het is de taak van de ouders hieiin nie tekort te schieten. Stompetoren, Sept. 1924. D. DE BOER Dz., i Voorzitte!" H. M. v. L. 'Alkmaar, 4 Sept. 1924. JVjijnheer de Redacteur. Vergun mii naar aanleiding van het arti kel van den heer J. Daalder Dz. over de Liefde bij Vogels in de Alkmaarsche Cou- rant van Zaterdag 30 Augustus j.l- denige opmerkingen speciaal over die gedeelten waarin de heer Daalder over die zang der vo gels sehrijft. Ongetwijfeld is toch de heer Daalder van meening, dat het zingen der vogels zoo niet een u'iting is van het sexueele leven, maar dan toch met,dat sexueele leven in het -nauwste verba-nd staat. Persoonlijk ben ik het met de ze opvatting niet eens, maar dit daargelaten komen er in het stukje-van den heer Daalder enkele dingen voor, dis mi. te persoonlijk en niet wetenschappelijk zijn. Zoo zegt de heer Daalder ongeveer in het midden van de eerste kolom: „Wie in het voor jaar hel oor te luisteren legt kan vernemen uitdruk- lcingen van zacht heimv/ee, maar ook van gloeienden har-tstodht met al de nuanceerin- gen daartusschen. Maar ook kan meermalen opgemerkt worden, dat het lied tevens uit- drukt ijverzucht, strijdlust en uitdaging" Het is voor o-ns, menschen, niet alleen uiterst moeilijk, om ook maar eenigszins te trachten het zingen der vogels te begrijpen, maar we moeten ook zeer voorzichtig zijn cm uit dat zingen onze conclusies te trekken over den in houd van dien zang eti er ons vooral voor h'osd-en in dien zang menschelijke eigenischap- pen te leggen. Wanneer b.v. het eenvoudige liedie van een fitis op mij een heel wemoedigen indiuk maakt, mag ik daarom volstrekt niet zeggen dat dat het liedje vcor de fitis zelf een uiting van weemoed is. Het is m.i. juist andersom. De heer ir. D. Tollenaar, die bezig was met het verzamelen van statistische zangge- gevens, toont in zijn brochure „ZangStatis- tiek en Zangverklaring" aan de hand van een groot aantal gegevens juist en' difidelijk aan, dat het zingen der vogels niet is een sexueele uiting, ho-ewel het alleen bij' manne- tjes voorkomt, maar dat de mannetjes de energie, waarover zij vooral in het voor jaar (door de dan gunstige levensomstaodighe- den) beschikken aanwenden voor zang, ter- wijl de wijfjes die energie gebruiken voor an dere d'ingen, b.v. voor eierproductie. We zou den o>ns voor kunnen stel'en, dat overmaat van en-crgie samengaat met .een opgewekten gemoedstoestand en in zooverre zou dus de zang van een vogel een uiting zijn van die opgewektheid, hoewcl de zang voor ons op- pervlakkig misschien den tegengestekfen in- druk maakt. Dat de heer Daalder verder zegt in de tweede kolom: .Het prachtkleed hadden ze alleen noodig bij hun liefdesspel, om daar door in- de opgen der wijfjes meerdere bekoor- lijkhcid te bezitten enz." kan heel goed juist zijn, maar we moeten daarbij vooral niet ver- geten, dat het prachtkleed der mannetjes op ons een mo-oien indruk maakt ,terwijl het niet noodzakeliik is, dat dit ook bij de wijfjes zoo is. Het is heel goed mogelijk, dat het werke- lijk zoo is, maar het lijkt mij zeer voorbarig daarover conclusies te trekken, zoolang niet een groot aantal waarnemingen tot onze be- schikking staan. Het valt niet te ontk'ennen, dat dfe studie van de vogelpsychologie zeer moeilijk is, en dat een van de grootste fouten, die daarbij gemaakt kunnen worden, is, dat men aan de diercn menschelijke eigenschaopen toekent, die ze nu eenmaal niet hebben. W. J. LUTJEHARMS. Onze medewerker, wien wij het'stuk toe- zonden, sehrijft a-ls antwoord hierop het vol gende: Geachte heer Lutjeharms, In mijn bijdrage heb ik alleen miin eigen indrukken weergegeven. Ik ben het met u eens, dat de diagnose moeilijk vast te stellen is. A. Pierso-n zong ears: „Kust de avondrust Het blad, nu moe, gefluisterd, Wat vraagt- de nachtegaal, of iemand luistert? Hij zingt zijn lied: dat is zijn lust". Een vogel vraagt geen ubliek, noch cn- tiek of polenji'ek. v fJ. DAALDER Dz. Verzocke beleefd een plaatsje in uw blad' voor het on-derstaande, naar aanleiding van het verslag van de vergadering van den ge- meenteraad van Schermerhorn, voorkomendie in het nummer van Don-derdag j.l, Bij voor-- baat dank. Door anderen werd! mijn aandacht geves- tigd op het daarin genoemcte verslag van het Burgerlijk Arm bestuur, welk verslag „zich kenmerkte door uitgebreidheid inzake het onj der den Voogdijraad stellen van een vijftat verwaarloosde kinderen van het gezia Bur. ges". 1 Inderdaad. het Bufgerlijik Armbestuu-f schijnt bij dien arbeid veel struikelblokken op zijn weg gevonden te hebben. In het verslag wordt gespro-ken over „een zekeren tegen- stand", over „geheime tegenwerking", over „onheuschheid van den Voogdijraad" en vooral over handelingen van ondergeteekende, die echter niet worden gekwalificeerd, maar blijkbaar eens goed aan den kaalc worden ge-: steld in deze passage: „In Januari 1924 werd eindelijk bericht, ,,dat er te Schennerhorn een conferentie zou „plaats hebben tusschen de Gereformeerde „Diaconie, den Vogdijraad en het Burgerlijk Arm bestuur. „De heer Kievit (De Kip wit) had een „schrijven van een gesticht te Apeldoorn, „waaruit bleek dat dit gesticht voor 500 per „iaar de 3 oudste kinderen' wilde opnemen. „Hij was ter conferentie niet uitgenoodigd „en werd dan ook verzocht heen te gaan!1 (De cursiveering is van ondergeteekende.) Allereerst zij opgemerkt, dat bedoeldte conferentie niet in Januari 1924-, maar in No vember 1923 gehouden is. Trouwens, dat is niet dc eenige enjuistheid, er zijn er meer. Zoo is ondergeteekende nooifc in het bezit geweest van een schrdven van een gesticht uit Apeldoorn en de b gstellende lczer zal goed' doen voorloopig genoemdc som van 6000 niet serieus te n. :u- Maar ter zake- Tegenover de bewering in de aangehaalde passage van het verslag van het B. A., plaatst ondergeteekende een schrijven, door hem d.d. 15 Nov. 1924 ontvangen, van den. secretaris van- den Voogdijraad, den weled. gestrengen heer Mr. A. Dcrbeck, waarvan het laatste gedeelte hier volgt: „datde Voorzitter van onzen Raad met „een der leden zich voorstellen, om a.s. „Woensdag 21 November tegen ongeveer „half drie uur 's namiddags een bezoek ter „zake te brengen te Schermerhorn, alwaar „efi wanneer zij en met Uw Kerkeraad en „met het Armbestuur op het Raadhuis een „samenspreking wensc-hen te houden. „U gelieve wel zoo go-ed te zijn om ook niet Armbestuur met dit voornemen in kennis te „stellen, Hoogachtend Namens den Voogdijraad 'alhier, (w. get.) A. DORBECK, Secretaris. M. de R. Hiermede meen-t ondergeteekende te kunnen volstaan. Den welwillenden lezer zij' overgelaten, de aangehaalde passage uit't verslag van het Burgerlijk Armbestuur te kwalificeeien. Uw verslaggever hartelijk dank voor zijn uitgebreid persverslag, waardoor gelegenheid werd geboden van den inhoud van het ver slag van het Buigerliik Armbestuur kennis te nemen. Den gemeenteraad zij in overweging ge geven: om in bet vervolg -officieele verslagen, die gebruikt worden om pcrsonen aan te val- lcn,"niet dan na deugdelijlc enderzoek in het a-rchief te deponeeren. Met hoogachting. J. DE K LEW IT, Voorzitter van den Raad. der Gerefor meerde Kerk t: Schermerhorn. StadsnioTTTS LAND-, TUIN- EN I.ANDBOUWBOEK- HOUDCURSUS. ;n adv-ertentic in dit blad vinden gc- "cn de adressen vermeld, waar men z. a aanmelden voor declname aan een lap-* -T:iin- en landbouwboekhoudcursus. i D- eerste cursus wordt 2 winterha!fjar«a Mijniheer de Redacteur.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2