Alkmaarsche Courant De Kluizenaar van Far-End FEUILLETON. De pote Landbouwtentoonstelling te Hoorn. Hondera res en Twintlgste Jaargang, Woensdag 10 September. Ko.m GEVONDEN VOORWERPEN. 'Aanwezig aan het Bureau van politic, Lan- gestraat en aldlaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd' op: 3, 4, 5, 6, 7, 8, September 1924: grijs kin- derjasje, huissleutel, portem. met inh. 5 D.G. gewicht, drie Fordsleutels, grijze hand- schoen, rijwielbelastingplaatje, gele manchet- knoop, gehaakt mutsje. Aanwezig en te bevragen bij dfe navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8 September 1924: Mej. T. Goes, Huigbrou- •erstraat 14, zilveren medaille. D. Kievit, Polderstraat 14, platte zilveren armband. J. Veldber-gen Druivenl aan 43, broche. Elte (bakker) Laat, wi'tte duif. A. Struyk, Gast- huisstraat 5, rijwielbelastingplaatje. J. de Hoog, Boezemsingel 7, grijze vilthoed'. M. de Ruiter, Ridderstraat 14, knipmes. J. Elfring, 2e Landdwarsstraat 33, blauwe peintuur F. Koopman, Stuartstraat 33, portem. Tyet in houd. B. de Nijs, Akerslaan 11, strikje. P. Peperkamp, Wognum-merbuurt 6, portemon- naie met inhoud. D. Reiniersen, Noorderka- de 65, portemonnaie met inhoud. Postkantoor, parapluie, P. Ris, Breedstraat 31, gouden ze- gelring, P. Bullooper, Kooltuin C5, dames- taschje. P. de Waard, Grensstraat 10a, bank biljet. P. Kempes, Omval 19, kous. D. Groot, Liefdelaan 29, zilverbon. Burger, Liefdelaan 22, 11 paar kousen. D. Metselaar, Laat 29, portemonnaie. J. Otto, Lindelaan 45, Hoi- landsche gele herder. W. Luiks, Keizerstraat 19 mantelband. A. Teitsma, Gashouderstraat 5, ceintuur ketting. Rozenhart, gouden ring. Betsy Hazes. Druivenlaan 55, portemonnaie. A. Sietsma, Everdingestraat 7, knipmr° J. Verburg, Kennemersingel 9, riizw?"- T n- neker, Laat 90, zilveren k rn!; >n, Laat 32, mantelband. P. Klaver iven- laan 45, hamer. P. Vlak, Kcsters ,t 17, haarstrik. L. Obdam, NieuwL sin gel, rijksdaalder. J. Overeem, Augustiinsteeg 7, damesmantel. W. Kroon, Westerlaan 28, gouden ring. P. Zentveld. N.-Poortslaan 81, portemonnaie met inhoud. Kempus, Omval 19, liniaal. V. d. Hagen, Toornburg C.ll lin- nen zakje. R- Cox, Wilhelminalaan 18, knip mes. J. Govers, Fnidsen 33, boekje. Hofman, Kinheimstraat 24, hondenpenning. C. Peere- boom, Eilandswal 5, bril in etui. T. Molen- broek, Overdiestraat 69, mantelband. Annie Holla, Fnidsen 105, double manchetknoop. Wanneer men weder in het bezit is van he' verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po litie. 1924. van 'JuE en begin Augustus 1914 oncfer de wapenen. Volgens een vast plan viel het on- middellijk in Belgie waar het achtereenvol- gens Luik en de verdere vestingen van de Maaslinie overweldigde, om dagel-ijks groote stukken vooruit te rukken, steeds verder van huis, steeds mpt langer verbindings 1 ijnen, tot het op het eind van Augustus diep in Noord-Frankrijk en bij Antwerpen stond. Een enkele ruiterafdeeling drong door tot bij Parijs, de Fransche regeering maakte zich op voor verplaatsin-g naar Bordeaux. Zou dit mogelijk geweest zijn als Augus tus 1914 eens hetzelfde weer type had gehad van 1924? Elke dag, neen elke minuut was voor beide oorlogvoerenden zoo uiterst kostbaar. De Duitscher hoopte op een volledige doorbraak alvorens Frankrijk en het te hulp snellende E-ngelsche leger zich georganiseerd hadden. Kregen zij daartoe den tijd dan daalden de kansen voor de middenrijken met snelheid, want het leger van de Entente was nabij zijn hulpbronnen terwijl dat der middenrijken zijn verbinden telkens moest veriengen. Droog weder beteekende, voor het leger dat vooruit moest, dat men drooge kleederen hield dus op mensch minder moe werd, ver der kon macheeren, beter gestemd bleet, dat ook de legertros langs goede wegen sneller vooruit kon komen terwijl er niets bedierf. Het sucrc- bleef dan ook voortdurend aan de met alle snelheid voortrukkende Duitschers, en als zij vochten rolden met den Noordlelij- ken tot Zuid-Oostelijken wind alle stof, kruit- gassen en giftige wolken naar hun vijanden, die in het weer als het ware een onkwetsba- ren mschfigen vijand te meer hadden ge- Gemenisd Nienws. TIENJARIGE HERDENKING VAN HET WEER. Er wordt zooveel herdacht tegenwoordig, dat het weer ook zijn tieurt wil hebben. Een feestelijk jubile zullen we er niet van maken, schrijft men aan de „N. R. Ct.", al staan we misschien voor het begin van een nazomer- tje, want het herdenken slaat behalve cip 1914, op de laatste Augustusmaand, waarin de vaeantie van millioenen Europeanen .door den regen is bedorven en ontelbaie stumpers nog lang aan hun rheumatische pijnen zullen lijden tengevolge van het zitten in het natte gras. In het kort geleden in de dagbladen ver- schenen weersoverzicht van Augustus 1924 van De Bilt, kon men zien dat de gemiddelde neerslag voor Augustus 80 mm is. Maar in 1914, toen de wereldoorlog begon, viel Rotterdam in Augustus slechts 35 mm. dit jaar 182 mm. In 1914 minder dan helft, in 1924 meer dan het dubbele van hceveelheid waarop gerekend kan worden. De regenmeter bij de gasfabriek aan de Kei- lehaven ving 229 mm op, een verschil van 47 inm met den regenmeter op het PQortgebouw, op slechts 5 km afstand daarvan in dezelide gemeente. Nog in een ander opzicht was het August tusweder in 1914 veel afwijkend van dat in 1924, namelijk door de vele winden uit Noord tot Zuid-Oost. De driemaal daagsche waarnemingen, ten 8 u. v.m., 2 u. n.m. en 7 u n.m., dus 93 in getal voor de geheele maand, geven voor 1914 een cijfer van 41 uit genoemd deel van het kompas tegen slechts 7 voor dit jaar. Hiermede houdt, diife spreekt van zelf, bet verschil in regenval nauw ver- band. In het bijzonder wordt in deze herdenkmg de aandacht op deze twee punten gevestigd, omdat zij buiten twijfel in 1914 van groot gewicht waren voor wat in de volgende 10 jaren is gebeurd. Het Duitsche leger kwam vrijwel tegelijk met de mannen van de Entente in het laatst De Entente-landen stopten onmiddellijk het geven van alle weerberichten die tot het op- ma ken van een verwachting zouden kunnen dienen, zij zagea terecht in van hoeveel in- vloed het weer op de bewegingen van hun vijand was, hoe hij daarmee in zijn plannen rekening had te houden. Begunstigd door buitengewoon fraai weer kon dus in 1914 het Duitsche leger zeer diep in de Ententelanden doordringen alvorens het gestuit werd, en het kreeg hierdoor een groot welvarend gebied als waardevol onder- pand in handen. Ware dit eerste succes zoo groot niet geweest, vermoedelijk hadden de partijen zich dan, nadat zij in de loopgraven feitelijk vastgewerkt zaten, spoediger op een redelijke basis met elkander verstaan! Hoeveel leed is dus aan de mooie Augus tus 1914 niet te wijten geweest, terwijl de tegenvaller van 1924 zich meer heeft be- perkt, althans voor zooverre men dit vermag te beoordeelen, tot wat verregende vacantie- dagen. en wat kleiner oogsii; dan men ge- hoopt had. Het bewijst slechts dat ook het goede en mooie op den juisten tijd moet ko men en men het beste doet zich thans rustig te schikken in zijn 182 mm regen, zij zullen minder tranen kosten dan de mooie dagen van 1914. BROEKHUIJS-SNEEUWBAL- SYSTEEM. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt, heeft mr. H. J. Sasburg Zaterdag ten behoeve van een client beslag laten leggen op alle onroe- rendegoederen van de commanditaire vennoot- schap Broekhuijs-SneeuwbaTSysteem, zich be- vindende in het pand aan den Hcemraadsingel te Rotterdam. Het betreft hier een vordering van 'n firma, die den heer Broekhuijs goederen heeft gele- verd. Het in de eerste helft van Augustus voor circa 6000 geleverde zou op 1 Septem ber betaald worden. Voor eenzelfde bedrag is geleverd1 in de tweede helft van Augustus; dit vervalt 15 dezer. INBREKERS GEPAKTi Gisternacht 'is door de HaarlemscTie re cherche, in samenwerking met de politie van Haarlemmermeer, in deze laatste gemeente op heeterdaad betrapt en aangehouden een 29-jarig los werkman, wonende te Haarlem en 'n 29-jarig stoker, wonende te Schoten, die bezig waren in te breken bij een veehouder aan den H'illegommerdijk te Nieuw-Vennep. De inbrekers yerschaften zich toegang tot een schuur, waarin een auto en rijwielen gebor- gen waren, door de deuren met een breekijzer open te breken. De verdachtn werden geboeid per auto naar het raadhuis te Hoofddoi-p ver- voerd en daarin voorloopige bewaring ge- steld. Deze aanhouding was mogelijk doordat de Haarlemsche recherche gedurende den laat- sten tijd de aangehouden personen gevolgd heeft. Gp dfe aangehoudenen werden breek- ijzers en een mes gevonden. VRIJGESPROKEN. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gis- ter vern'ietigd het vonnds der Rechtbank te Utrecht, waarbij een hotelhouder uit Doorn veroordeeld werd tot een maand gevangenis straf wegens valsche aangifte voor de Rijks inkomstenhelasting. Het Hof vernietigde het vonnis en sprak den beklaagde vrij, overwe- gende dat hij op aannemelijke gronden op zijn bekentenis is teruggekomen. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 27) MMiles en ilk hebben zooals gewoonlijk he- rig gekibbeld", kondigde mevrouw Maynard aan. „Suiker alsjeblicft een heeleboel", yioegde zij er bij, toen Herrick liaar thee over- ireikte. „Het was over dian man, die op Far IF rid woont", antwoordide zij in antwoord op den vrageniden glimilaeh van de Lavendel- tante. Mites was meer dan onuitsrtaanbaar en probeerde al maar niijn theorieen stuk te slaan. Hij houdt vol, dat de kluizenaar een heel gewone jonge man, is, waar niets geen. kwaad in steekt B „Hij meet minstens veertig zajn"v viel Her rick vriendeldjk in de rede. Andirey fronste de wenkhrauwen, zoodat hij zweeg en vervolgde: „Dat lijikt nu zoo saail, wanneer 'half Monks- haven gelooft, dat hij een schurk van de eerste soort is, die zich voor de justitie var- bergt, of missdiien een Blauwbaard, een on- gelulddge vrouw ergens in dat griezelige oude huds van hem gevangen houdt." Sara luisterde met ongeveinsde belangstel- itafr. HET NOODWEER. Tijdens een hevige stortbui is Dinsdagmor- gen een gedeelte van het dorp Barneveld on- der water gezet. Vooral de Jan van Schaffe- laarstraat had van de overstrooming te lij den. In verscheiden woningen bereikte't wa ter een hoogte van 50 a 75' c.M. Ook sommi- ge scholeo waren voor de kinderen niet te be- reiken. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Verdacht van bedriegelijke bankbreuk en andere strafbane feiten, gepleegd als dinec- teur van een in staat van faillissement verkee- rende N.V. is aangehouden een bewoner van het Bezuidenhout te 's-Gravenhage. BEROOVING. Voor de vierde kamer der Rechtbanlc te Amsterdam hieeft terechtgestaau een 29-jarig koopman, beklaagd van mediepliehtigheid aan berooving, op 8 januari 1.1. gepleegd1 in een peroeel aan de Borgstraat ten nadeele van een student in de biologic. Beklaagde ont- kende. Het O. M. eischte tegen den man, die, naar men vermoedt, in vele beroovingszaken betrckken is, veroordeeling tot twee jaren gevangenisstraf. Heden uitspraaik dbende, legde de Rechtban'k hem een jaar en zes maanden gevangenisstraf op. van den eigenaar van op haar weg ontmoette. „En wat denkt u van hem, mevrouw May nard?" vroeg zij. Andrey's heldere oogen wierpen tear een doordringenden blik toe. „Ik denk, dat hij een... sphinx is", zei ze langzaam. De sphinx was een vrouw", wierp Her rick met groote beslistheid tegen. „Dan is Trent een mannelijke reincarnatie van haar", antwoordde mevrouw Maynard zonder zich uit't veld te laten siaan. Herrick glimladite goedig. Hij was een lange, slank- gebouwde man met melancholieke bruine oogen en den halfstrengen, half-vrieudelijken mond van iemand, die veel lichaamspijn heeft doorstaan. „Homime incompxis", verondterstelde hij luchtig. „Geef den kerel wat hem toekomt hij is voor de vrouwelijke helft van Monks- haven tenmioste een punt van voortdurende belangstelling." Andrey vatte dadelijk vuur op deze stil- zwijgende uitdaging, en de itiwee schermutsel den genoegelijlc samen tot het theeuurtje voorbij was. Toen vroeg zij een cigaret en niog een kussen en zondi tenslotte Miles weg om een paar kieken te hailen, die zij samen had den genomen en die hij sinds hun laatste ont- moeting had ontwikkeld. Zij tehandelde hem volkomen alsof hij niet in al zijn doen en laten belemmerd .werd door zijn lichaamsge- ProyiJicdaal Nienws Het comite van de Land- en Tuinbouwten- fconstelling, die van 16 tot 21 Sept. te Hoorn gehouden wordt, had gistermiddag ten stad- huize van Hoorn de vertegenwoordigers van de pers uitgencodigdi, om den aard en de beteekenis van deze tentoonstelling uiteen te zetten. n In de mooie, in renaissancesitijl gebouwde raadszaal, die thans juist, dank zij een fonds, waarover men in de speech van den burgemeester een en ander kan lezen voor het eerst geheel opgekn-apt, weer in gebruik was genomen, werden de hiaeren in de eerste plants door deil iburgemeester van Hoorn, mr. Bisschop, namens het gemeentebestuur van Hoorn, een hartelijk wel'kom toegeroepen. Deze wees erop, dat aan de groote land- bouwtentoonstelling van de Hollandische Mij. van Landbouw verschillende demonstraties verbenden zijn en dat het nuttige met het aangename gepaard zal gaan. Geheel Hoorn maakt zich op, om degenen, die de stad zul len bezoeken, een luisterrijke ontvaiiigst te be- reiden. Vele handen zijn reeds bezig, om eerepoorten op te richten en versieringen aan te brengen. Op de Veemarkt zal zelfs een Hertenkamp komen en Hoorn zal staan in een zoodanigen feestdosch, als nimmer te voren. Voor het welslagen van- bet feest riep spr. de mcdewerking van de pers in erop wrtrouwen- de, dat eventueele kritiek een opbouwend ka- rakter zal dragen. Spr. decide mede, dat na de inlichtingen, die van desfcundige zijde verstrekt zullen wor den, een rondgang door Hoom gemaakt zal w-orden onder leading van den heer Kerk- meyer om het vele bez ienswaardige. dat Hoorn in zijn oude gebouwen bezit, te be- zichtigen om te eindigen met een bezoek aan het tentoonstellingsterrein aan den Oostersin- gel. Dank zij een voordeetige iransactie van de gemeente bij den verkoop van het Gemeante- lij-k Waterleidingbedrijf aan het Prov. Water- leidingbedrijf verkreeg de gemeente cen mooi postje om dit voor nuttige dingen te gebrui- ken. De gemeentenaren betalen nu wel duur water, maar dit bemerkt men niet zoo, om dat het thans de Provinciie is, die de dure ta- rieven handhaaft. Bij den verkoop heeft de gemeente bereikt, dat het kapiiaal, in de waterleiding gesto-ken, kon worden afgelost, dat het -de gemaakte verliezen kan dekken en dat een wiinst werd gemaakt van 80.000. Verschillende instellingen werden met 35.000 begif'tigd om noodzakelijke verbete- ringen aan te brengen; een B'innen-badhuis werd opgericht, het Buiten-badhuis werd' ver- beterd; 40.000 werd beschikbaar gesteld voor de Volkshuisvesting en 4500 om deze raadszaal, die reeds zoo lang verwaarloosd was, in een nieuw kleed te steken. Ook de pers heeft thans in de raadszaal een- haar waardige plaats gekregen. Spr. wees hierna op het belangrijke iln de raadszaal aanwezige schoorsteendoek van den schilder Jan Blankerhof, in 1660 ver- vaardigd, voorstellende „De slag op de Zui derzee tegen Bossu", door genoemden schil der voor 800 vervaardigd, een doek, dat zoozeer de bewondiering opwekte van den; leverancier van den parketvloer in deze zaal, dat die zich bereid verklaarde, die parket vloer voor het doek te leveren. B. en W. von- den het echfer beter, het dodc te laten, waar het was en de parketvloer maar te betalen Ook op de zeer rijke eikenhouten lijst, gesne- den door Johannes Renema, versierd met de attributen van de Zeevaarfc, en met dp wa- pens van de West-Friesche steden, vestigde spr. de aandacht. Deze lijst was geleverd' vcor 475 en de Gecommitteerde Raden voor wier rekening dit was geschied, waren hierover zoozeer tevreden, dat zij het voor die dagen zoo belangrijke bedrag van 100, extra betaalden. In Hoorn, aldus spr., zult gij vinden vele zaken, die men in een stad van 11.600 in- woners niet verwacbt, maar die hier bloeien, dank zij de omgeving. Als het de land- en tuinbouwers goed gaat, gaat het ook Hoorn gced. Graag zag spr., dat do kaasmarkt meer bloeide en dat de veemarkt meer in trek was. De veerwet legt echter verplichtingcn op, die het steeds moei- lijker maken, tusschen de klippen door te zeilen en het de menschen naar den zin te maken. Redenen tot ernsti-ge klachten zijn er echter niet en spr. hoopte, dot de volgende week de banden tusschen Hoorn en zijn omge ving nog hechter zullen worden, opdat de stad daarvan de goede vruchten zal leunnen plu-k- ken. De V V. V. ste-lde voor de aanweziigen een gids en een plattegi-ond beschikbaar te stellen. Spr. was ovcrtuigd, dat men thuis de gid» rustig lezende, tot de conclusie zal ko men, dat Hoorn in historisch opziclit een merkwaardige stad is, waar nog steeds het devies van Jan Pietersz. Ooen: „Ende de- sespereert niet", geldt; dat Hoorn niet is een van dte doode steden aan do Zuiderzee, maar een stad, waarvam ook nu nog kra-cht kan uitgaan, een stad, die al haar krachten in- spant, om te worden, wat het was: Een der belangrijkste steden in Noord-Holland, dfe lioofdstad van West-Friesland. (Applaus). De Voorzitter van het Tentoonstel- lingscomite, de beer J. Best Nz., burgemees ter van Berkhout, sprak* hierna namens het Comite eveneens een woord van dank. De tentoonstelling, aldus spr., omvaf al- Ies, wat op landi- en tuinbouwgebied naar vo ren wordt gebracht en geproduceerd. Daar- door valt er voor ieder van- de tentoonstel ling te leeren, terwijl de tentoonstelling ook van groot nut is voor het aanlcnoopen van handelsrelaties en betrekkingen. Ook door het demonstreeren van nieuwe vindlingen door dte toepassing van electriciteit en de waterleiding, zal deze tentoonstelling van groot nut zijn. Aan den volke zal voots ge- toond worden de tegenwoordige stand van wet-enschap en organisatie op landbouwge- bied. Het doel van de tentoonstelling is: de bevordering van het algemeen belang en daartoe is van dfe meest bevoegde zijde de voile medewerking verkregen. Wanneer deze tentoonstelling iets mocht bij dragen tot dte bevordering van den voortuitgang en de ont- wikkeling bij dfe land- en tuinbouwers, dan is de moeite en het werk, daaraan besteed, niet vergeefsch geweest. De secretaris, de heer P. Best rJz., gaf hierop een uiteenzetting over den aard en den omvang van de tentoonstelling. Na 11 maanden arbeid kon spr. verklaren, dat deze tentoonstelling door zijn inzendingen, mede tot de voornaamste van de landbouw- tentoonstellmgen zal behooren. De algemeene indruk over de inzendingen is, dat deze ruim voldo-ende kunnen worden gea-cht. De verhou- ding tot de leden van het comite en tot de 19 sub-comite's is tot heden een uitstekende ge weest en spr. vertrouwt er op, dat die goede verhouding zal blijven bestaan. Spr. was overtuigd, dat bij gunstig weer de Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Hoorn naar ieders wensch zal slagen. Aan het college van B. en W. te Hoorn bracht spr. een eere- saluut voor de betoonde medewerking. (Ap plaus.) Voor spr. stond vast, dat het aantal bezoe- kers aan de tentoonstelling, gezien het. groot aantal feestelijkheden, waarvan het pro- gramma getuigt, bizondter groot zal zijn. OYer den financieelen. steun betuigde spr. zijn tevredenheid. Het aantal uitgeloofde medailles, totaal 200 stuks waaronder ook van het Koninklijke Huis, met eenige kunst- voorwerpen, getuigden evenzeer van groote belangstelling. Het waarborgfonds was tot een zoodanig bedrag gestegen, dat onbezorgd voor wat de financien betreft, de tentoonstel ling kan worden tegemoet gezien. De inzending in de afd'eeling paarden was, ondanks de malaise van de laatste jaren, in de paardenfokkerij, boven verwachting. De afdeeling pluimvee en konijnen was iets buitengewoons en bevatte bngeveer 500 inzendingen. Dank zij de medewerking van de besturen van Bonden van zuivelfabrieken, zouden de lcaas- en boterkeuringen- iets bizonders wor den. Sipr. bracht hulde daaTvoor aan deze besturen en betreurde het dat de regeering uit bezuinigingsoverwegingen de tentoonstel ling de zoo noodige snbsidie had onthouden. De^iarddraverij, het sprin-gconcours en de ringrijderij zouden zeker een groot aantal bezoekers trekken. Het aantal reclame-stands was reeds tot de 100 genaderd. Een groote attract-ie zou zeker zijn de melkmachine. Men zal zich er thans van kunnen overtuigen, dai: het machinaal melken voor een normaal be- drijf geschikt is en voordeel kan opleveren De demonstraties daarvan hebben tweemaal brek, en vroeg hem alle kleine diensten, die zij van een ander, die physiek volkomen ge- zond was, zou hebben gevergd. Sara zelf, die gewend was geweest iederen wensch van Patrick Lovell te voorkomen, zou geneigd zijn geweest, wel wait gewetenskna- ging te voelen, wanneer zij zich zoo liet be- dienen door een kreupele, maar toen zij de gretigheid zag, waarmee Miles aan de vele opdrachten van> die bezoekster voldeed, be- greep zij- d'at Andrey juist met grooten takt handelde. Zij maakte, dat Miles zich voelde als ieder man, niet ate „miaiar een zielige kreupele", die vooral ontzien moest worden. En eens, toen een haarlok van Andrey langs zijn wang streek, toen hij zich over haar heen boog om haar een of andere bijzonder- hieid in de juist ontwikkelde foto's te wijzen, zag Sara een plotselinge vonfc in dfe kalme bruine oogen, c|ie haar verwonderd zich deec afvragen of misschien de voortdurende scher- mutselingen tusschen Herrick en dfeze leven- dige impulsieve vrouw, die de ergernis van half Monkshavien was, niet een diepere oor- zaak haddfen dan vriendschap alleen K HOOFDSTUK VIII. Oast tegen wil en dank. Het was een. van die wonde rl ijk-warme dagen, die Maart een enkele maal kan bren gen gn die een yoprsmaiak geven van de zo- mersche dagen van Junt De zon straalde vanaf een woTMoozen hemel, er was geen wind en Sara, die lang zaam door de bosch- en rotsgedeelten tus schen Selwyn's huis en de Monniks Rote- wandelde, voelde de zalfe lucht zoo zacht en warm langs haar gelaat strijken alsof de zo- mer reeds gekomen was. Molly was naar Oldhampton gegaan, want de artistenkoilonie zou natuurlijk profiteeren van dezen heerlijken zomerschen dag om buiten te gaan schetsen. Zij zelf had met de morgenpost een brief van Elisabeth Dur- ward gekregen, die haar gemoed in beroe ring had gebracht en zij had haar neiging gevolgd om op een wandeling -in dte eenzaam- heid de dingeai' uit te denken. Vanaf de vroegste dagen op Barrow hac zij altijd de kleine verdriefaigheden van1 haar Hnderieven na'ar een afgelegen hoekje van het bosch gedragen om ze te verwerken, en die gewoonte Was met haar gegroeid, zoodat zij nu een grooter moeilijkheid zich voordeed. zich onwillekeuri-g naar de eenzaamheid van de rotsen in Monkshaven wendde, waar zij het gebruis van de zee kon hooren, dat haar in zijn klaagtonen een vage herinnering gaf aan het geluid van den wind in haar lieve oude pdjnboomen. De lente komt vroeg aan de beschutte tegen het zuiden gekeerde baai van Monkshaven en de varens vertoondfen reeds scheutjes van jong groeu, sainengedrongen ate het vuistje per dag en we! om tf uur en om 4 uur plaats. Spr. eindigde met den wensch, dat de ko- men-de dagen in Hoorn in goede harmonie zullen verloopen. De heer J. P ij per te Twisk, vfce-voorzit- ter van den Bond van RundVeefokvereeniigin- gen in N. Holland gaf hierop een korte be- schouwing over de Rundveefokkerij in N.- IJolland. Dc geschiedenis leert, dat ten alien tijde vooral op het oudte land in N. Holland de Rundveefokkerij een van de hoofdvoor- waarden in het landbouwbestaan is geweest. De Romcinen gewa'gen reeds van den uit- voer van gezouten rundvleesch uit Holland naar Rome. In de Middeleeuwen breidde de veehouderij zich uit en ontstondten de vee markt en. Ooriogen, watervloeden en besmet- telijke veeziekten richtten groote verwoestin- gen aan, zoodat herhaalde malen vee uit Denemarken in Duitschlamd moest worden aangevoerd, waardoor de kwaliteit van het vee achteruitging. Mede door de regeerings- zorg kwam hierin in de vorige eeuw verbete- ring. j De oudste vorm van organisatie voor vee- verbetering is belichaamd) in dfe bullesitiek, door de dorpsbesturen ingesteld. Vferachillen- dfe van deze bullestieken bestaan nog, maar het karakter van dorpsinstellrng is verd'vye- ncn, omdat ze los kwamen te staan' van dfe ge meente financien. De wftenschappelijke orga nisatie leiddte voorts de veeverbctcring meer in ander banen. In 1894 wend! het Nedbr- landschc RundVee-Stamboek opgericht en: in de tachtiger jaren het Noord-HoHandsche 'mboek! De urtvoer van fokvee naar Ame- 1 in de jaren 1880 tot .1890 droeg voorts vi bij tot den bloei van verbetering van het rundvee, maar dooi" het ophouden van (fiten1 uitvoer kwam een tijdperk van verval, die In de jaren van 1890 tot 1895 haar hoogtepont bereil<te De opkomst van dfe fabriekmatige zuivelbereiding was oorzaak dat aan de ver- hooging van het productifevermogen der icie- len: aandacht werd- geschanken. De melkteve- ring op vetgehalte werd populatr. In 1897 werd opgericht de Prov. Commissie tot ben vordering van de Rtindveefokkerij met ais taak dfe toepassing van de ratiooeete rundvee fokkerij te bevorderen. In) 1907 werd bet Nfe- dferlandsche Rundvec-Stamboek gereorgan?- seerd en in 1915't Noord-Hollaniiteche Stan*. boek opgehevem In 1903 wend de Prov: Rundveefokvereeniging opgeridit. Het <5^3- perk van de laatste 25 jaar zal men kunnen verdeelen in 4 tijdvaktoen. In het eerste bet-? stond de voornaamste zorg in het beoordeefen en het registreeren van dte dienen. Het tweede had meer tot taak het melkonderzoek, hefei derde kenmerkte zich door dfe import van het zwartbonte vee en- sfieren uit andere provin- cies (in dit tijdperk werden vele fokvereeofc gingen opgericht), terwijl de vierde periodfe- zich -kenmerkte dloor het stop zetten van de, import van vee en het uitkamen van <fe btoed- lijn Jan II. In dfeze periode zoeht men verbo- tering door de selectie toe te passen bij eigett fokdieren- en het gaan in dfe richting van de fam-ilieteelt. In het bijzonder kwamen twee bloedlijinen naar voren: de jonge Max Constantij'n. De veetenfoonsteHing zal in staan van deze genoemdfe zaken. de vertegenwoonfigera van alle een goed figuur zullen maken, blijlcen. Dat het tweedfe tijdvak van grooten invloed is geweest op het productievermogen, bewees de nationale tentoonstelling te Den, Haag, waar Noord-Holland van- alle provto- cies, betreffendte het productievermogen, bo- venaan stond. Vooral de fokgroepen rijn op dfe aanstaandfe tentoonstelling behooriijk top- tegenwoordigd1; twee en zesitig dienen zijn in de rubriek stieren aangegevm-; 144 in de ro- briefc geregisitreerd vee; 75 groepen komen in de fokgroepen uit en zullen dte clou van dfe expeditie vormen-. De heer J. Z ij p, Inspectear van1 de ver- eeniging tot verbetering van de schapenfok- kerij in N.-Holland en van het groot Yorks hire varkens-stamboek gaf hierop een verhaa- deling over de varkens- en schapenfokkCTi. De rationeele varkensfokkerij, aldtts s»r» dateert vanaf 1907. H. N. K. riep in dat jaar een Commissie in het leven, waarvan de toe® malige Rijkslandbouwleeraar de ziel was. De ze Commissie kwam tot de conclusie, dat voor de verbetering organisatie oomisbaai was. In verschillende dorpen werden varkens- fokvereeaigingen opgericht. In 1908 werd dft N.-Hollandsche Varkensfokvereeniging opge richt en kregen de plaatselijke vereenigingeni het karakter van afdeelingen. Tijdens den oar- log moest dfe varkensfokkerij worden inge- krompen wegens voedselgebrek. Op het meest kritieke moment werd de organisatie echtes door dfe regeering in de gelegenheid gesteld het beste fokmateriaal te bewaren en indirect werd1 daardoor de verbetering van den var< kensstapel verhaast. In 1918 had een reorgay nisatie plaats met het doel, de centra-lisarie van den techniscben dieust te vervolmaken ea en het In hoeverre bl-oecllijnea zai sitraiks van een klein k-indj terwijl1 de primula's in kleine groepjes hun niieuwsgieri-ge ge2nchtjes -boven het groote boschtapijt uitstaken. Sara stond stil cm een bosje te plukken en stak ze in haar ceintuur. Toen begon zij, uit het 'bosch gek-omen, de steile helling te bekli-m- men, die naar hat hoogste gedeelfe van de kaap voerde. Een groot rotsblok, half begroeid met moa en kleine plantjes bood een aauliokkelijike rustplaats en neervallend op het za-chte gras ernaast, leunde zij tegen de rots aan en haal- de Elisabeth's brief voor den dag. Zij had zich wel eens afgevraagd of Elisa beth eenig venncedeu had van het feit, dat zij, voor zij Barrow verliet, Tim's aanzoek had geweigerd. De vriendschap en het onder- ling begrijpen van moeder en zoon was zoo groot, dat het best mogelijk was,- dat Tim haar in vertrouwen had genomen. En zelfs al had hij dit niet gedaan-, het oog van liefde is buitengewoon scherp en het leed geen twij fel of Elisabeth zou geraden hebben, dat er iets met zijn geluk niet in orde was. Wanneer dit zoo was, bekende Sara zich- zelf met een treurigen glimla-cfa, dan was het wel zeker, dat Elisabeth de vrouw, die haar knappen Tim had durven weigeren, niet vriendelijk zou aanzien! Hoewel dfe brief geen recMstreeksche toe- spelling bevatte, kreeg Sara, tusschen de re- gels door lezend toch de overtuiging dat Eli sabeth alles wist en zich met hart en ziel aan de zijde van, haar zoon had gesehaard. '•«- (Wordt yeryolgd,).

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5