DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 215. Honderd zes ©n twintigste Jaargang 1924 Aboiiiiemeiltsprijs bij rooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advcrtentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte Brieyen franco jS.Y. Book- en Ilandelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itedactie No. 33. DONDERMG Diredeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 11 SEPTEMBER Buitenland. 811 5 IMS. DE VOLKENBOND EN ONTWAPENING. De tweedte resolutie van de vierde Vclken- boodsvergadening had den Raad verzocht, den Bondsleden aan te bevelen, gedurende de periode, noodig voor het uitwerken en aanne- raen van het algemeen plan tot beperking der bewapening, de globale soni der militaire uit- gaven (voor land, zee en lucht), uitgetrokken op de begrooting van het loopende jaar, niet te overschrijden. Met deze reserve echter, dat er rekening zal worden gehouden met iedere bijdrage, door den Volkenbondsraad verzocht ter vervulling van de verplichtingen van art. 16 van het Pact, en met iederen uitzonde- ringstoestand, die den Raad is gesignaleerd en door dezen als zoodanig is erkend. De Raad stelde naar de Tel. herinnert, voortdtirend de behandeling der zaak uit, op verzoek van Engeland. Maar eind Juni kwam het er dan toch van: de resolutie werd door den secretaris-generaal ter kennis van de le- den gebracht. Er zijn al wat antwoorden binnen gekomen. Maandag zijn deze gepubliceerd. Verkort worden ze door de Tel. als volgt weergege- yen: Portugal Wij hebben te kampen met een tinancieele crisis. Zelfs wat we hebben, kunnen we niet behoorlijk onderhouden. Maar wordt de toe- stand beter, dan maken wij alle voorbehoud, wat de ncodzakelijkheid aangaat, ons bewa- peningsmateriaal te vernieuwen. Roemenie: We koesteren de levendigste wenschen, dat Hie Volkenbond zijn doel moge bereiken. Voor het oogenblik kunnen we echter niet voldoen aan de aanbeveling. De voortdurende bedrei- gingen, waaraan Roemenie is blootgesteld, verplichten zijn regeering, alle maatregelen te nemen, die geeischt worden vcor de nood- zakelijkheden van de nationale verdediging. Spanje: Wij zijn in dusdanige mate aanhangers van het denkbeeld, dat reeds de globale be- grootingscijfers zijn gereduceerd. Maar de verdediging der Spaansche belangen in Ma- rokko zou het mogelijk maken, op een gege- ven oogenblik de militaire uitgaven te ver- faoogen. EstlandOnze militaire uitgaven zijn zeer aanzienlijk ingekrotnpen. Liberia: Wij aanvaarden zonder voorbe houd het principe. Letlancf: Nieuwe staten kunnen den maat- regel moeilijk toepassen: onze organisatie is nog slechts in vorming. Door onze geografi- sche ligging worden wij voortdurend be- dreigd door mogendheden, die geen lid van den Volkenbond zijn. Stijging kosten levens- onderhoud en materiaal maken de recente vermeerdering met 10 pCt. slechts schijn- baar; in werkelijkheid is't een vermindering met 15 pCt. Joegcslavie: Leger nog niet geheel gereor- ganiseerd. Zekere leveringseontracten reeds gesloten. Zoodra omstandigheden het toela- ten, zullen wij trachten te bezuinigen. Tsjecho-Slowakije: Zeer aanzienlijke beper- ikink der militaire uitgaven reeds vo'teoid en inog te verwachten. Wij zijn echter een nieuwe staat. Wordt Pact en Verdrag van Versailles strikt gehandhhafd (controle), dan kan op dezen weg, ook wegens wederzijdsche garan- tie, worden voorligegaan. Groot-BrittannieWij voelen veel voor be perking der bewapening. Het Vereenigd Ko- ninkrijk heeft hier de laatste jaren al veel be- reikt. Een nieuwe reductie wordt over het loo- pend jaar verwacht. Toch kunnen wij niet, zoowel ons zelf als onze opvolgers, defini- tiief, zonder opgave van tijdvak, binden. Het minimum, in overeensteimmiog te brengen met de nationale veiligheid, is wel ons doel. Doch de bewapening kan slechts door een we derzijdsche overeenkomst worden beperkt. Wij zullen gaarne dtergelijke verdragen in overweging nemen om door middel eener In ternationale beperking der bewapening de nationale veiligheid te doen toenemen. Polen: De begrooting voor 1925 is niet hooger dan die voor 1924. Wegens de pogin- gen tot financieel herstel is echter het mili taire budget absoluut ontoereikend. Voor 1927 kan er aan een normaal budget niet ge- dacht worden. Hoe dit zijn zal, hangt af van de tcekomstige voorwaarden bctreffende de veiligheid van den staat. ItalieItalie heeft ongeveer het meest gere duceerd van alle staten: 46 pCt. sinds voor den oorlog, rekening houdend met de de- preciatie van het geld. Toch hangt voortzet- ting dezer politick af van de houding, in de toekomst aan te nemen of te handhaven(l) door andere staten, tenzij al dan niet lid1 van den Volkenbond. Bulgarije: Het Iegerbudget over 1924'25 bedraagt meer dan een zesde der geheele be grooting. Dit ligt niet "aan een uitlbreiding der bewapening (immers onmogelijk door het Viedesverdrag van Neuilly), maar aan het dure stelsel van viijwiillige dienstneming, ons door ditzelfde verarag opgelegd. De invoe- ring van den algemeenen dienstplicht zou aanzienlijke vermindering der kosten mee- brengen. Nederland: De regeering is bereid, zich naar de aanbeveling te gedragen, met hand- having van het reeds vroeger gemaakte voor behoud, dat speciaal betrekking heeft op den bijzonderen toestand, waarin de Nederland- sche marine verkeert. De oorlogsbegi'ooting over 1924 is a\JA 1.400.000 lager daa dj? o;ver 1923, en men hoopt die over 1925 opnieuw te kunnen verminderen. Over het algemeen zullen deze antwoorden den voorstanders van beperking van bewape ning slechts matig bevredigen. De regeerin- gen sympathiseeren wel met het idee, maar tot tcepassing komt het weradg. DE VOL KENBONDSVERGADERING In dte zitting van de Volkenbondsvergade- ring voerden gister verschillende sprekers het woord over hetv erslag van de juidische com- missie in zake de deelneming van alle bij de militaire controle betrokken staten aan de be- sprekingen van den Volkenbondsraad. Politis (Griekenland) wenschte dat ter be- slissing van deze kwestie het internationaal hof bevoegd zal worden verklaard1. Urratia (Columbia) was van meening, dat het gezag van het Hof van Arbitrage ge- schaad zou worden, als men z,ic hover juridi- sche kwesties tot een ander instituut om ad- vies zou wenden Loudon (Nederland) stelde voor, <3at de vergadering aan de eerste commissie zal op- dragen, uit te maiken, welke punten in deze kwestie nog nadere toelichting behoeven. Een resolutie in dezen zin werd daarop naar de agenda-commissie verwezen. Fan Noli (Albanie) sprak zijn leedwezen uit over de moeilijkheden bij het toestaan van een leening voor Albanie. De Bulgaarsche minister van buitenland- sche zaken, Kalfof, sprak over de kwestie der minderheden. Hij wees op de groote lasten, welke de Balkanstaten te dragen hebben door die vluchtelingen die bij hen een onderdak zoeken, wanneer zij uit andere landen verdre- ven worden. Bulgarije is voorloopig tot het uiterste ont- wapend en besohikt niet eens over voldoende krachten voor het handhaven der binnenland1- sche orde. Spreker wees op het goedte voor- beeld der Grieksch- Bulgaarsche gemengde commissie, die oder toezicht van den Volken bond goeden arbeid1 heeft verricht voor de re- geling van de emigratie en immigratie der Balkanstaten. Hymans, de voorzitter van den Volleen- bondsraad, heeft geantwoord op de door Apponyi in de vorige zitting gemaakte be- zwaren. Hij protesteerde tegen cliens uitlatin- gen en zette het mechanisme uiteen van den Raad, inzake het onderzoek van de kwesties der minderheden. De Raad zoo zeidle Hy mans vervult zijn taak steeds in het voile bewustzijn van de door de verdragen opge- legde plichten. Het algemeen debaf over het verslag van den raad is thans geeindlgd. Vanidaag zal de vergadering beginnen met de bespreking van het verslag van de tweede commissie over het saneeringswerk in Hongarije. De Vrijdag en Zaterdag zijn aan commis- siewerk gewijd. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Uit New York wordt bericht, dat de regee ring te Peking den eisch der mogendheden betreffende de instelling van een neutrale zone om Sjanghai heeft afgewezen. De „Telegraphen-Union" verneemt uit Russische diplomatieke kringen te Berlijn, dat in antwoord op de interventie-voornemens van de geallieerden in den burgeroorlog in China, een tegen-actie van de sovjet-regee- ring in voorbereiding is. Deze aetie zal ech ter geen militair karakter dragen. Gemeld wordt uit Peking, dat de 2de en 3de divisie van de troepen uit Tse-Kiang zich onafhankelijk verklaard hebben onder den burgerlijken gouverneur. De minister van Marx werd omvergeworpen. In een Commu- dat de beveihebber van de Tse-Kiang-strijd- krachten zijn plannen geheel zal moeten wijzigen. Uit Kalgan seint men dat een politieke omwenteling is uitgebroken te Oerga (in Noord-Mogolie op 400 K.M. ten zuiden van het Baikal meer). Verscheidene vreemdelin- gen zijn gearresteerd. Bijzonderheden oot- breken nog. Uit Sjanghai wort gemeld, dat op het slag- veld in vijf uur tijds 15 c.M. regen is gevail- len, waardoor het terrein nagenoeg geheel on der water staat, zoodat de gevechten moesten worden gestaalct De vreemdelingen', voorna- melijk Amerikanen, die dagelijte van Sjanghai per motorfiets heen en weer naar het front gingen kij'ken en1 soms zelfs aan het schieten deelnamen, moesten in de stad blijven. Die Amerikanen schijnen den strijd als een soort sport te beschouwen. Er waren ook al filmoperateurs op het oorlogsterrein aanwe- zig. Of Woe-Pei-Foe inderdaad zijn geheele le ger heeft gemo'biliseerd, valt niet te zeggen, daar de berichten dienaangaande streng wor den gecensureerd. Ook is het niet bekend welke plannen Tsang Tso Lin heeft. De troepen van Kiangsoe zijn bij Noensian door de linies der tegenstanders heengebro- ken, maar de troepen van Tsjekiang, die ver- sterkingen hebben ontvangen, trachten hun oude stellingen te heroveren. De voarnaamste aanval is thans geconcentreerd op het front bij lioe Ho, waar loopgraven zijn aangelegd. Het leven en het eigendbm der vreemdelin gen in Sjanghai is buiten gevaar. Er zijin thans ongeveer 100.000 vluchtelingen in dfe stad aangekomen. De hospitailen zijn vol met gewonde Chineezen en met uitgeputte vluch telingen'. De voornaamste buiten landers In China zijn algemeen yan oordeel, dat een interven- tie der mogendheden- den strijd slechts zou kunnen verlengen. Het hoofdikwartier van Loe-Yoeng-Hsiang (den leider van Tsekiang) meldt, dat Tsang- Tso-Lin op 7 September zijn leger op volle- dige sterkte heeft gemobiliseerd. Een divisie heeft dte grens van Mantsjcerije bcrei'kt. DE RUHRBEZETTING SCHADELIJK VOOR FRANKRIJK. Bij de debatten in den Senaat over het Ruhrgebied verklaarde Poincare, dat de Fransch-Belgische bezetting reeds vier mil liard Fransche francs per jaar had opgele- verd en dat men dienteugevolge, daar he; pand1 voldoende produotief was, dit moest be- houden tot aan de verwezenlijking van andere beta tingsmethoden Op last van Herriot heeft het mln'isferie van buitenlandsche zaken een juiste rekening op- gemaakt. De totalen zijn thans gepubliceerd; zij vormen, zegt het Hbl., een tegenspraak van de beweringen van den oud-premier. De bezetting en de exploitatie van het Ruhrge bied brachten drie en een half milliard francs op, maar in 18 maanden, hetgeen gelijk staat met zeven honderd vijftig millioen gouden marken. Van deze som kon, na aftrek van de kosten der bezetting van het Rijnland en van het Rurgebied, alsmede van de uitgaven voor de exploitatie, op de rekening der schadever- goedingen slechts zeven honderd negen ea dertig millioen francs voor Frankrijk en hon derd dertig millioen voor Belgie worden ge bracht, welk laatste land, daar het reeht heeft op prioritei't bovendien honderd drie en zeven tig millioen' gouden marken ontving. Er blijft zoodoende slechts twee en dertig millioen gouden marken in kas. Uit deze cijfers blijkt, dat Frankrijk uit de exploitatie van het pand vetel minder ont ving dan het voor de Ru'hrbezetting van Duitschland ontving uit hoofde der schade- vergoedingen'. De Ruhrbezetting was derhalve een slechie financieete operatie. DE GEVANGENEN IN HET RUHR GEBIED. Te officieeler plaatse in Berlijn heeft men uit het Ruhrgebied bericht ontvangen, dat in Dortmund de zich in preventieve hechtenis bevindende personen zij vrijgelaten. Men hoopt, dat alle politieke gevangenen zeer binnenkort op vrije voeten zullen worden ge- steld, ofschoon men vreest, dat een aantal nog langer zal worden vastgehouden, daar het begrip politieke gevangene door de Fran sche bezettingsau toriteiten anders wordt uit- gelegd dan door de Duitsche regeerinig. Over al deze gevallen zal volgens de overeenkomst van Londen te vormen gemengde commis sie hebben te beslissen:. DE MILITAIRE STAATSGREEP IN CHILL In officleele kringen te Washington wordt verklaard, dat Alessandrfrio, de president van Chili, niet uit eigen beweging is afgetreden, doch dat hij door het militaire kabinet werd afgezet, waarop generaal Lui Altamirano tot president werd uitgeroepen. Aliessandrino werd gewikkelct in een con flict tusschen de beide huizen van het par- lement en wilde van die gelegenheid gebruik maken om verstrekkende wijzigingen in de kieswetten te brengen; zijn tegenstanders heb ben hem tot beschuldigd van pogingen om tot de cEctatuur te komen. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Berichten uit Parijs wijzen op to'eneming van den druk op dte Spaansche zone in Ma- rokko. De buigerbevoHring van Tetoean wordt overgebracht naar Ceuta, welke stad door haar ligging aan zee als veilig wordt be- schouwd1. Uit Madrid wordt gemeld, dat de bevolen terugtoeht uit dte VooruitgeschOven posten is begonnen. Het begint zoo langza- merhand op een debacle te gelijken. DE REVOLUTIE IN HONDURAS. Generaal Ferrera, de aanvoerder van de revolutionnaire troepen in Honduras, trekt op tegen Tangucigalpa. De regeering van Houduras heeft maatregelen getroflen om dte hoofdstad te verdedigen. DE ALBANEESCHE GRENSREGELING De regeering deelde aan de geallieerde mogendheden mede, in verband met dte wetten van het land niet in staat te zijn, de veertien dorpen van het Koritzegehied aan AlbaniS over te geven, zondter de toestemming der Nationale Vergadering, welke over een maand bijeenkomt. De dorpen worden door den gezanfenraad aan Albanie toegewezen. Die gren&regeling tusschen Albanie en Grie kenland heeft nog al wat voeten in de aarde. AANSLAG OP EEN RQEMEENSCH MUNITIE-DEPOT. Onbekenden hebben een aanslag gepleegd op een munitiedepot in het Roemeensche fort Afamatzi bij Boekarest. Tien wagons met springstoffen zijn in de lucht gevlogen. DE CONFERENTIE OVER DEN ACHT-URENDAG. De directeur van het Internationaal Ar- beidsbureau te Bern, Albert Thomas, heeft de volgende verklaring afgelegd, in zake de conference van de ministers van Arbeid: „De conferentie heeft geconstateerd, dat het, op grond van beschavings- en sociaal belang wenschelijk is te komen tot de door- voering van den achturendag langs interna- tionalen weg oip basis van de Conventie van Washington. Zij heeft deze conventie artl- kelsgewijze behandeld en het resultaat daar- van was, een uiteenzetting van de moeilijk heden, welke zich voor leden van de ter con ference vertegenwoordigde regeeringen ten aanzien van de doorvoering van de conven tie voordoen. De ministers hebben echter met voldoening geconstateerd, dat hunne inzich- ten, afgezien van onbeteekende .verschillen, op de meeste punten overeenstemden. Zij kwamen dan ook tot het eenparige besluit, dat ratificatie van de Conventie van Washing ton wel mogelijk is." VERLAGING VAN DE FRANSCHE OORLOGSBEGROOTING. Herriot, Clementel en Nollet hebben be- langrijke verminderingen aangebracht in de oorspronkelijke voorstellen van het depar- tement van Oorlog voor de begrooting over 1925, zonder inbreu'k te maken op een der essentteele organen voor de nationale verde diging. Een goed voorbeeld voor andere lan den, waar de financien niets ruimer zijn dan in Frankrijk en waar men toch maar voort- gaat met hooge oorlogsbegrootingen goed te keuren. DE OPSTAND IN GEORGIe. De laatste berichten uit Georgie melden dat de verwoede gevechten tegen de Sovjet- troepen in Azefbeidsjan, Daghestan en Koe- bah voortduren. De opstandelingen bezetten dte Transkau- kasische spoorweglijn. Te Batoem en te Ti- flis hadden talrijke executies plaats. Volgens een bericht uit Kopenhagen heeft te Kief een betooging tegen de Sovjetregee- ring plaats gehad. Het standbeeld van Karl Marx werd omvergeworpen. In een Kommu- nisCsch clubgebouw werden vernielingen aangericht. NOODWEER IN DUITSCHLAND. Dinsd'agmiddag omstreelcs half drie is ge heel Midden- en Zuid-Duitschland door een windlhoos geteisterd, die' overal geweldige schade heeft aangericht. Zij duuide slechts ongeveer 3 minuten, maar heeft in dien korten tijd een enorm deel desi lands verwoest, vooral het Kinzig-dal en een deel van het Nordrach- dal hebben zeer zwaar te lijden gehad. De steden Reichenbach, Lalir, Kippenfaeim en ver schillende anderen zien er uit alsof ze gebom- bardteerd zijn. Het gebied tusschen. deze steden lijkt wel een slagveld, zegt't HbldL Geheele gebouwen zijn van den aaxdbodem wegge- vaagd, honderden daken weggeslingerd, tal van sphuren, boerderijen en dtergelijken inge- stort of zwaar beschadigd. Een sanatorium in de nabijheid van Fussbach, diat eersit verle- den jaar was gebouwd, had1 geducht te lijden. Een der muren stoi-tte geheel in, een andere muur werd 15 c.M. naar buiten gedrukt, dte daken zijn geheel weggewaaid. Een groot aantal verpleegden: werd emstig gewond. In Reichenbach werd een boer ender de puinhoopen van zijn huis begraven, van een eenzame boeidterij in het Kinzig-dal werd een vrouw gedood Uit alle deelen van Zuid- Duitschland komen berichten, dat duizenden vruch'tboomen ontworteld zijn. Ook in de bosschen heeft de windhoos verschrikkelij'k huisgehoudien. Duizenden bOooien zijn ont worteld of afgeknapt. Ook in Zuid- en Mid- den-Baden is de schadle zeer aanzienlijk. Het telefoonverkeer is bijna overal gestoord en ook het telegraafverkecr heeft emsCge schade ge- leden door het afbreken van hondterdten telc- graafpalen. STAKING VAN LICHTERLIEDEN TE LISSABON. De vooirzitter van den Portugeeschen vak- bond der lichterarbeiders werd gister op last van den havenmeester te Lissabon door dte po lice gearresteerd, daar hij dte sjouwerliedten aanspoordte tot het boycotten van een Portu- geesche boot. Alle lichterliedien hebben diaar- op den arbeid neergelegd1 en ook de overige havenarbeiders staakten het work, totdiat de gearresteerde in vrijheid zal zijn gesteld, In- middels werdten ook andere besituursleden van dten vakbond in arrest genomen, zoodat de staking van langen duur kan zijn. DE FINANCIEELE CONTRoLE IN OOSTENRIjK. De financieele commissie van den Volken bond heeft zich bezig gehouden met het ver slag over de Oostenrijksche financien, hoe- wel een schriftelijk rapport van de naar Weenen gezonden commissie van onderzoek nog niet is ingekomen. Zooals men weet, vraagt Oostenrijk een verhoogiing van de begrooting der uitgaven ten einde de inkrimping van het ambtenaren- corps te kunnen stopzetteni en te lcunnen be ginnen aan de noodzakelijke uitbreiding van het bestuur. Ten tweede vraagt het land toestemming tot gebruik van het overschot van de leening voor economische en cultureele doeleinden. Ten derde verzocht Oostenrijk de controle van den Volkenbond tegen het einde van ddt jaar te doen ophouden. Over het resultaat van de besprekingen, welke einde dezer week of begin volgende week afloopen, deelt thans reeds de Tel. het volgende mee: Aan het onder drie genoemcfe verzoek zal niet voldaan kunnen worden. De Volkenbondsorganen staan op het stafid- punt, dat volgens het protocol van Geneve van October 1922 de financieele controle eerst kan ophouden, als de begrooting in evenwicht is gebracht, niet slechts volgens de cijfers, maar als de economische voor- waardten voor het in evenwicht houden van de begrooting zijn vervuld. Dat kan op het oogenblik de Oostenrijk sche regeering naar de meening der financi eele commissie niet in ernst volhouden. ZIET UWE DRUKWERKEN NA ONZE ZETMAGHINES STEL- LEN ONS IN STAAT U VLUG TE BEDIENEN N.V. BOEK- EN HANDELS- DRUKKERIJ v/h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOOR- DAM C 9, ALKMAAR De leden der financieele commissie zijn van meening, dat de economische toestand in Oostenrijk nog lang niet in staat is waarbor- gen te geven tegen een sterken val der be grooting en dat noch van de handelsbalans noch in de betalingsbalans van Oostenrijk reeds iets bepaalds gezegd kan worden, zoo dat een beeindiging van de financieele con trole nog niet gewettigd is. De Volkenbond heeft een vaste verplichting op zich genomen tegenover de inteekenaars op dte herstelleening en hij zou deze ver plichting op strafbare wijze verzaken, als hij reeds thans zou toestemmen in een be eindiging der financieele controle. Over de beide eerste punten zou men het misschien eens kunnen worden lets positiefs valt daarover echter nog niet te zeggen. NAAMSVERANDERINGEN IN R.USLAND. Zooals men Weet heeft het in die West- Europeesche landen heel wat voeten in dten aarde, voor dat toestemming voor 'n verande- ring van naam wordt gegeven. Het geval- Zwaantje is er in cms land het recente bewijs van, dat aan voornamen niet gemakkelijk te tornen valt, en wat familienamen betreft, deze zijn al even wortelvast. In Sovjet-Rusland is dit anders. Naar wij in de Moskousche „Izwestija" lezen, wordt het daar degemen, die van hun ouden naam genoeg hebben, al heel gemakkelijk gemaakt een nieuwen aan te schaffen. Door het volks- commissariaat van binnenlandfeche zaken is n.l. bekend gemaakt, dat veranderingen van fatniliemaam en ook van voornaam in het ver- volg welwillend zullen worden toegestaan. Men heeft zich slechts in hoogste instantie te wenden tot de centrale afdeeling voor oor- konden en acten van den burgerlijken stand en zonder groote moeite zal men zijn verlan- gen ingewiHigd zien, mils tegen betaling van drie roebel. Ook moet nog im twee bladen, n.l. een plaatselijk blad en de „Izwestija", 'n advertentie worden geplaatst, waarin van de naamsveranidering mededieeling wordt ge- daan, U 4 i j KORTE BERICHTEN. Een Wolfbericht deelt mee, dat fe Ber lijn vele huizen door storm zijn beschadigd. Vele boomen werden in de parken ontworteld. President Coolidge heeft heden te Was hington1 de Amerikaansche Vliegers ontvan gen, die den tocht om de wereld volbracht hebben. Koning George telegrafeerde zijn ge- lukwenschen. Naar uit Athene wordt bericht, Is een nieuwe indeeling van het Grieksche leger in voorbereiding. De tatale sterkte zal 250.00C man bedrageu. Een draadloos bericht meldt, dat uit de gewangenis te Stettin vier gevangenen zijn cntsnapt, o.a. Kaws, die wegens moord op den Belgischen luitenant Graff ter dood werd veroordeeld. Kaws is nog voortvluchtig. Naar uit New York wordt gemeld wcedt sinds eenige dagen een brand in het van staatswege beschermde Yellowstone Park. Eenige duizenden Hectaren gronds zouden reeds verwoest zijn. Nadat Vrijdag de hoofdredacfeur van „Die Rote Fahne" is gearresteerd, zijn gis- termiddag alle redacteuren van de communis- tische „Siiddeutsche Arbeiderzeitung" in, hechtenis genomen, zoodat het blad gtetet1 niet kon vefschijnen. De commandant van de bezettingstroe- pen te Oberhausen heeft aan het gemeente- bestuur medegedeeld, dat zijn troepen 16 September de stad zullen ontruimen. Vrouwen hebben gedemonstreerd voor het Chigipaleis te Rome. Zij eischen het her stel van de rust in de volksbuurt, waar ern- stige ineidenten zijn voorgevallen. Naar de „Izwestija" meldt bedraagt het aantal geboorten te Moskou in het loopende jaar 4500 a 5000 per maand, terwijl het aantal sterfgevallen varieert tusschen 2000 en 2200. Wat de huwelijken betreft, hiervan zijn de cijfers 2100 a 2800 per maand. Het Britsche Luchtvaart Ministerie heeft een uitgestrekt land verkregen te Hom- church (Essen) voor den bouw van een aerodrome voor 500 vliegtuigen. Het op goudtaark en dollar luldende noodgeld der Duitsche rijksspoorwegen van 23 October en 7 Novembr 1923 zal uit de circulatie worden genomen. Op het traject Grodno—Wilna bii O'kliennicki, dicht bij de Litausche grens, is een militaire pantsertrein ontspoord. Twee so Ida ten werden gedood en 13 gewond. ALRMAARSCHE GODRANT. ii ii ii •i it ns/s

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1