pEENjraaUtASSING fcPuPDlNGEN Londeascb ^antcekeiiboek. ProvMdaal Kieuws tETOPMETMERK moeten medehelpen het millioen te leveren voor Amsterdam. Strijdt mede! Oorlog aan den oorlog! '(Applaus.) Behalve den heer W-esterhof, zou de beer W. van de Vail nog het Nvoord voeren. I 1 was echter verhinderd. Met „Excelsior" voorop trok men c'aarna In optocht door de verschillende straten der stad. In den stoet werden doelcen medegedra- gen met opschriften als „Oorlog aan den oorlog", „Op naar Amsterdam op 21 Sep tember", „Geen vloot maar onderwijs" enz. Fa Mm Is had men bovendien in een fli-nk aan- tal bij zich. De optocht die onderweg steeds aangroei- de en veet belangstelling trok, werd circa half tien op het Waagplein cntbonden. In zijn sluitingswoord wees de heer Dek- ker, voorziter der S. D. A. P., nog eens op de belangrijkheid der demonstratie van 21 September. Ec-n woord van dank bracht hij aan B. en W. voor de venleende tocstemming, aan de poliiie voor haar medewerking, als- mede het muziekcorps „Excelsioi", dat als altijd weed zoo bereidwiltig was den op tocht op te vroolijken en den heer Wester- hof voor zijn gloectvcl botoog. Onder den uitnoep: „Leve het Social isme, leve dc moderne vakbeweging, leve de wereld- vrede" beslcot spr. zijn sluitingswoord, waar- mede de aanwezigen met een liartelijk ap- plaus instemden. Genezende en heilzame muziek. Theemsbooten voor passagiersvervcer. Indische magiers stellen ons telefir. Het streven der moderne wetenschap om ovcral en steeds te sp-euren naar de factoren, vvelke invloed uitoefenen op de liehamelijke en gcestelijke gesteldheid van den mensch, heeft er nu toe geleid dat men ook de muziek voor dat dccl in zijn waarnemingssfeer heeft opge- uomen. Het sprcckt vanzelt, dat men reeds eeuwen lang van de heilzame v-erking van muziek (cventueel lawaai) voor het bereiken van een-of ander-e atmosfeer overtuigd is. van een ofandere atmosfeer i overtuigd is. Maar aan een stelselrnalig enderzoek van die working heeft men tot nu toe weinig gedaan. Misschien zutlen de discussies in de voor- drachtzaien en in de pers van Egeland, waarvan wij de laatste weken hebben kennis genem-en, een prikkel zijn voor de onderzoe- kers het onderwerp ernstig ter hand te nemen. Het menscheiijk leven gaat rhythmisch voort en niet in een stroom, welke altijd ge- stadig en zichzclf gelijk is. Het werjet in ouien van activiteit, geestdrift, werkdrift, waarop rust volgt. Het rhytiime van muziek zal vaak in staat zijn de kracht van nicnsche- iijken ondernemingsgeest te verhoogen. Een yan de meest primaire werkzaamheden van den mensch, vechten, is sinds onheugelijke tijden geprikkeld door wilde muziek; en wan- neer neerslachtigheid dreigde, moesten woes- te uitroepen den vechtlust weer aanwakkeren. Maar wij behoeven niet bij het vechlinstinct te blijven. Er zijn ook oude voorbeelden van de heilzame, genezende werlcing van muziek. ,Wij zien in de verbeelding het schouwspel van den kleinen David, die de harp sp-eelt in tegenwoordigheid van den zwaarmoedigen, door spookverschiinselen vervclgden koning Saul. En als wij een voor de hand liggend voorbeeld willen geven van onze moderne da- gen, dan kunnen wij wijzen op de werkzaatn- lieid van het Leger des Iieils, zoo krachtig in de straten van Louden. De heilsmuziek stemt de ruwste elementen van het Londensche straatleven en doet hun rauwe gemoederen smelien. Wie onzer lcent niet de inwerking op het gemoed van een symphonieorkest, dat immers de diepste stroommgen in ons wezen roert en onzen geest betoovert en in een staat brengt van teedere vreugde of extatisch zelt- .vertrouwen en alles wat daartusschen- of om- heau figt De moderne geneeskunde heeft de mirziek niet in haar Iijst van geneesmiddelen-, waar schijnlijk omdat haar invloed subtiel, ge- heimzinnig en onberekenbaar is en als zooda- nig weinig aanlokkelijk voor den nauwkeuri- gcn. man der wetenschap. Het moest de taak der geneeskunde zijn, die zelf subtiel, geheim- zinnig en onbereknbaar is, de psychologie, de „zielkunde", welke de muziek in haar waareieming begon te betrekken. Een be- kwaam psycholoog- en psychiater hier heeft muziek gebruikt bij zijn behandeling van zielszieken en zwakzinnigen en hij is van meening, dat hij zeer veel verschuldigd is aan de genezende werking van de ontroering, ge- wekt door muziek, voor het herstel van zieke geesten en hoe door die werking hoop en moed kunnen worden gewekt, moedeloosheid kan worden verdreven en gezonde hersenwer- kkig geprikkeid. Toen ik twintig jaar geleden voor het eerst Londen bezocht, waren er raderbootjes op den Theems, met de letters L. C. C. op de ra- derkasten, zoodat men kon aannemen dat de idienst werd beheyd en uitgevoer;d door de "Tonden County councfi rongeveer: proviti- ciale staten van Londen). Toen ik vijftien jaar later weer in Londen kwam, waren de bootjes verdwenen. En ze zijn nog niet tcruggekeerd. Voor zoover de Theems door het dicht be- volkte Londen s-troomt, onderhoudt hij weinig of geen gemeenschap met de bevolking. Ete bootjes van twintig jaar geleden waren altijd j vol passagiers, die gelegenheid hadden de oe- vers van de rivier op alle punteo te befcijJcen en te bewonderen. Nu waren er alleen passa- giersbooten in den zomer tusschen Westmin ster en Richmond, westelijk, en tusschen de City en de monding oostelijk. Het belangwek- kendste deel door het cenrtum van de stad, wordt alleen bevaren door sleepbooten met a'anhang en door roeibootjes van werklieden1. Een tochtje op den Theems kan men hier dus niet genieten. Maar het brandende vraagstuk van het verkeer zal hierin nu verandering brengen. Voor de raderbootjes van twintig jaar geleden krijgen wij een vloot van mOtor- booten, die geregeld zullen varen tusschen Hammersmith, een westelijke v-oorstad, en Woolwich in het oosten. De route krijgt 25 aanlegplaatsen. EIke boot kan 300 menschen vervoeren. Wanneer dfeze dienst er is, zal Londen een bijzondere aantrekkelijikheid1 rijker zijn. En tevens koestert men de hoop, dat de ongeriefelijke verkeersdrukte op bussen, trei- nen en trams aam het begin en het eirnde der werkuren er door zal worden verlichi Men heeft de laatste tien jaren eenige malen fever geefs beproefd aan Londen zijn centrale bcotdiensten ferug te bezorgeni. De ondeme- mingen mislukten echter telkens. Nu cte ver keersdrukte zoo hevig is geworden koestert men gegronde hoop dat het ditmaal zal geiuk- ken. De diensten zouden in de as. lente be- ginnen. Wij hebben alien gehoord van1 Indische toovenaars, die een zaadje in de palm van de hand leggen en het voor uw oogen laten groeien tot een boompje; of die een touw in de lucht gooien, dat verticaal aan niets blijft hangen, waar een jongen langs naar boven klimpt, dat met jongen en al naar ijle hoog- fen verdwijnt, terwijl de jongen wat later in stukken en brokken op moeder Aarde terug- valt en door den toovenaar weer heel wordt ge-maakt. Wij hebben er van gehoord, van menschen, die er ook van hadden gehoord en die het weer van anderen „hadden". Wij hebben die goocheltoeren nooit zien uit- voeren en ook nooit menschen ontmoet. die met de hand op het hart konden verklaren, dat zij ze hadden zien uitvoeren. Maar met dat al hebben wij toch een zekere ang- stige bewondering voor de mystieke toove- naarsgaven der Indische fakirs en dezulken. Wembley heeft veflen van deze bewondering genezen. Wat wij er tot nu toe de donkere mannen van Indie op dit gebied' hebben zien uitvoeren, was zeer middelmatig. Maar heel Londen was nieuwsgierig toen de_ Indische toovenaars van Wembley aankondigden, dat zij dit wonderbaarlijk kunststuk van het touw en den klimmenden ion gen zouden uitvoeren. Was dfe touw-tnrc dan heusch werkelijkheid en geen myt'he? Wij zouden het spoedig we- ten. De vertooning is niet verder gekomen dan een voorstelling voor de pers. Het pu- bliek. dat plaatsen had besproken voor de openbare vcorstellingen, heeft zijn geld te- ruggekregen. De toovenaar toonde ons een bat dun touw. Staan-de op het podium, dat, als een tooneel,, van zijscheraen en draperie- en van boven was voorzien, gooide hij den bal omhoog, tot achter de draperien, zoodat hij aan ons oog was onttrokken. Het uiteinde hield hij in de handen. Een jongetje pakte het uiteinde vast. Na veel hocus pocus van den vertooner en quasi hypnotiseerende geba- ren steeg het kind op, dat even als de bal achter de draperien- verdween. Daarop hield de toovenaar een zak op, waatin na eenige oogenblikken. valsehe ar- men en beenen en andere veronderstelde dee- len van de anatomie van het kind vielen. Zak met inhoud gingen in een kast, welke met het kleed werd bedekt. werd gesloten en omwon- den met touw. Deze pleohtigheid duurde langmaar eindelijk werd alles weer los- gemaakt en kwam het kind ongebroken te voorschijn. gereed om het geval nog eens te herhalen. Niemand was overtuigd en niemand was bedrogen. de gevolgde-gedragslijn was te opvallend. En de „rope trick", dat beroem- de geval van Indische magie. blijft een mythe En dat zal het wel altijd blijven. DE NIEUWE R. K. KERK TE BERGEN. De conseratie van de nieuwe R. K. kerk al- hier zal Donderdag a.s. door den Bisschop verricht worden. In verband hiermede heb ben wij gisteren deze kerk inwendig eens be- zichtigd. Vooraf constateerden wij met voldoenirrg, dat dleze kerk in modernen, Goiischen Stijl op- getrokken van miskleurige klimkers en Friesch bont, een geslaagde aesthetische aan- winst is voor ons dorp. Het hooge leien dak doet het goed in de omgeving; de dakkapellen zijn van een juiste verhouding en in de Berger kleuten, blauw en rood, geschilderd Ook de dakruiter maakt 'n prettigen indiruk. Het uit- gebouwde priesterkoor doet het in zijn buiten- lijnen bijzonder goed. Met den bouw der kerk, die een duizend zitplaatsen bevat, werd in Juli 1923 aange- vangen. De aannemers, de firma Teunissen en Van Sambeek, uit Heemstede, een firma, die reeds 15 kerken bouwde, hebben eer van hun werk. Inwendig maakt de kerk evenzeer een grootschen indruk. De gemetselde, imjtx profielen opgetrokken gewelven, wekken on- willekeurig bewondering. De ramen van glaa in lood met in gebrand glas de symbolen van het Heilige Sacrament, en de voorafbeelding van het Offer van het Nieuwe Testament, werpen een mooi licht in de groote kerkruim- te. In het middengewelf, het transept, ter hoogte van 15j6 M., is een rozet aangebracht van 2Vs M. middellijn, bestaande uit driehoe- ken en een klaverblad met den Joodschen naam van God Jave. De spanning van de kerk meet binnen de koiommen 14 M., de diagonaal is 20 M., ter wijl de hoogte van de andere gewelven 14 M. is. Uit bouwkundiig oogpunt is hier dus iets van beteekenis tot stand gebraeht. De zijgiangen met kruisgewelven van klei nen IJselsteen geven door <te aaTdige belich- ting reeds nu een mysterieusen indruk. Door steo^ooitefl herft ©en in m- Voudige lijn'en een: goecf opfassikig voor 'de versiering gevonden. De opgang naar het priesterkoor, 14 M. breed, bestaat uit 8 ge- makkelijk loopende treden van hards teen. E>e vloer van het priesterkoor is geheel bedekt met keurige, kleine tegeltjes, waarvan er 700 in cfe vierk. M. gaan en die zoo zijn gelegd, dat ze den indruk geven van een Perzisch ta- pijt. Voorts is daar aangebracht een fraaiie tegellambrizeering, die met de van tegels op getrokken conmiuniebanken een geschenk vormen van den Amsterdammer Arnold Hey- stee. Het altaar is opgetrokken uit verschil- lende soorten marmer, waarin fraai beeld- houwwerk is aangebradit. De tegelvloer in de berk is een geschenk van Mevrouw Regout uit Bergen. De banken staan op houten vloeren ge- plaatst en zijn zoo gesteldl, dat een ieder een behoorlijke zitplaats heeft. Deze banken, ver- vaardigd in de fabriek van die firma Teunis sen en Van Sambeek, zijn gemaakt van- cerste soort goed droog Slavonisch eileenhout; iets bizondcrs is zeker, dat de banken, ter tengte van 7 M., uit een stuk zijn gemaakt. In de Sacristi, die men door een voorafdee- ling voor de misdienaren bereikt, valt eent oud, van marmer opgetrokken huisaltaartje bizon- der op. Het is thans ingericht voor fontein- bak, met op zij de beeltenissen van Petrus en Paulus, de beschermheiligen van deze kerk. De kasten voor de kerfcelijke gewaden zijn van 'n bizonder practische inrichting, terwijl de brandvrije kluis voor de ikerkelijke kost- baarheden er een is, die zeker heel wat kan weerstaan. Onder de Sacristi bevindt zich een grooten kelder voor de centrale verwarming. Deze centrale verwaiming is er eene, die de warme lucht in de kek stuwt en' de koude lucht emit trekt. Ook op de practische zaken is bij den bouw van deze kerk gelet. De offerbussen zijn n.1. ingemeteeld, zoodat het dieven niet gemafcke- lijk zal zijn, de offerbussen te ontvteemden. De uit de oude kerk overgeplaatste preek- stoel, een mengelmg van Renaissance met sterk Romaanschen stijl, doet het o. i. in deze kerk minder goed1. Men zal het hiermee echter nog wel eenige jaren' moeten doen, aangezien de kerk van de parochie reeds zooveel finan- cieele offers vordende, dat ook van den bouw van den toren, die men later nog hoopt aan te brengen, moest worden afgezien. Het valt te betreuren, dat men: deze mooie kerk, die den architect, den heer J. C. Leijen, te Bergen, alle eer aandoet, niet in een rui- meren hof heeft kunnen plaatsen. Hierdioor was het ook niet mogelijk, het priesterkoor in het Oosten op te trekken. Dat de oude pastorie een smafeloos en stijl- locs gebouw naast deze mooie kerk bleef ge- handha-afd, valt eveneens te betreuren, Om practische redenen was diit evenwel noodiza- kelijk en zij, die, evenals wij, deze moderne, recht opgetrokken, centraal verwarmde en electrisch verlichte kerk strafes aanschouwen, zmllen onwillekeurig bewondering gevcelen voor de kracht van het geloofsvertrouwen, waarvan deze bouw getuigt. Grooie offers moesten zeker door de niet rijke parochie worden gebracht om dit tot stand te brengen. Een parochie, die dit deed:, zal zich ook zeker in de toekomst in staat toonen, dat, wat in de omgeving nog ontbreekt, tot stand te bren gen. UIT HEEMSKERK. In de Woensdagavond gehouden ledenbijs eenkomst onzer Bl. Ct. afd. ter bespreking aanplanting voor de a.s. vollcgrontbtentoonsteb ling is besloten 40 verschillende soortein te doen i-nzenden, t. w. 20 verschillende Darwinnen, 10 La Reine en 10 Menallo verscheideaiheden. Deze soorten zijn reeds wat de beschikbaar* stellrng aangaat door de leden verwaarborgd. UIT RUSTENBURG. Dat de burgerigvan dit gedeelte van Ursem feest kan vieren, heeft zij Woensdag opnieuw bewezen. Het weer was gunstig; Rustenburg in feestdos, grooten en kleinen met oranje op de borst. De optocht, het eerste nummer van het feest* programma, gaf blijk van den kunstzin en de werkkracht der deelnemers. In den stoet merkten we op: Een Javaansch gezelschap; OucbHolland; De Zigeuner; Rood, Wit en Blauw en Sinterklaas met zijn trawan* ten. In de tweede groep zagen we bet Dorus Rijkers fonds; de Tyrolers en een versferde fiets en in de laatste groep trok ieders aan* dacht: de Cowboy en de zoekende man naar een vrouw. De heer Koopman, een der juryleden, zeide in een geestige toespraak, hoe moeilijk het viel een oordeel uit te spreken, waar het eene num* mer door zijn correcte uitvoering, het andere door zijn serieusen opzet, een derde door zijn schoonheid in lijn en kleur te loven viel. Doch de jury bestond niet alleen uit heeren, maar ook uit dames, die het hare er toe hadden bij* gedragen, om aller taak te vergemakkelijken. Prijzen werden toegekend van 10.— aan „de Javaansehe wagen", van 8.aan „de Zigeunerwagen", van f 6.aan de „wagen van Sinterklaas"; de andere aummers van groep 1 ontvingen een aanmoedigingsprijs van 3. Van groep 2 verwierf den len prijs het Dorus Rijkersfonds, den 2en prijs de versierde fiets, den derden prijs het Tyrolermeisje. Van groep 3 kende men een prijs van 3.50 toe aan „de Cowboy", en aan „de zoekende vrouw" ^een van f 2. De voorzitter, de heer D, Aay Pz., richtte een woord van dank aan de bezoekers; hij hoopte, dat iedereen zou begrijpen hoe moei* lijk de beslissing der jury geweest was, het* welk alien met applaus toestemden. Daarna hield men een collecte in de zaal voor het Do* rus*Rijkers fonds. Vervolgens overhandigde de heer Koopman aan den Burgdmeester een bloemstuk met ver* zoek dit aan mevrouw v. d. Heuvel als jurylid aan te bieden. De prijzen werden dSarna uitgereikt aan de heeren Ant. Groot, K. de Wit, K. Bommezij, A. Kok, J. v. Leyen, deelnemers aan de eerste groep. i In de tweede groep vielen prijzen ten deel aan den heer R. Warns en de dames Cornelia Jansen, Grietje Rood en Maria Moerbeek'. De volksspelen in den namiddag gehouden bestonden uit 5 nummers. Voor het fietsrijden behaalden prijzen de jongelui K. Blom, C. Aay, K. Sneeboer en S. Bijman. Voor het Baby*rijdcn de d'ames Sneeboer, Zuurbier, Hermes en Beeree. Kctor bet .tfifq'bruten vetVieryeo pnyzgn de Heeren C. But, P. Mienls, D. Bom en G. D'een. Voor het ezelprikken de meisjes G. Pater, M. van Dijk, T. Pieters en J. v. Leyen. Voor het zakloopen de jongens G. Aay, W. Aay, Fr. v. Leyen en A. Kok. Bij de uitreiking der prijzen viel het niet mee de geestige opmerkingen van den voorzitter te vernemen. De Burgervader nam daarop de leiding voor enkele oogenblikken over en verzocht stilte. Wij noteeren met genoegen, dat dien dag in dozen kleinen kring 11.50 >4 voor het meerge* melde fonds gecollecteerd werd; een idee'tje door den heer R. Warns geopperd. 'tSlot van dit feest was een gezellig bal, waar ieder der aanwezigen zich amuseerde. UIT GROOT-SCHERMER. (Vervolg verslag Bazar voor Chr. de Wef'.) Maandagmiddag zijn de wedsfrijden voor de kinderen op't voetbalterrcin uitmuntend g-eslaagd. De beer Borgwat en Mej. Tates badden de leiding op zicb genomen. Groote ladhlust verwekte de wedstrijd met hinder n-issen', waarbij de jongens een kogelfleschje moesten leegschenken bij 't onderbreken van den wedloop. Alle kinderen ontvingen een prijsjc, terwijl dc winners een heel mooien prijs ontvingen. Des avonds begon men met de veriotimg van de niet verkcchte voorwerpen, 't Loten ging in 12 series met in elike serie een waar- devol artikel als hoofdprijs. De verloting op de entree-bewijzen was maar een bijkoinstig- heid en kon pas Maabdaganaclit om 12 uur aanivangen. Op de s-tembus, inhoudende de prijsnummers werd bet getrokken nummer telkens met krijt geschneven. Er werden plm. 50 prijzen, voornamelij'k levensmiddelen niet afgehaald. Bij den heer Joh. van Kleef is altijd nog gelegenheid te informeeren of men iets gewonnen heeft. Het prachtige iaktstel wei-d door de leden van „Chr. de Wet"' aan- geboden aan haar vexdienstelijiken directeur, den heer A. Vink. 't Aantal knoopen in de flestih 'bedroeg 999. Dertien personen hadden dit getal ge- raden. Bij naloting werd de heer R. Smit Jzn. te Groot-Schermer de bezitter van't ingezon- dene door Spaander en Co. te Alfcmaar. Er werd geraden naar de zwaarte van een door dten slager Kooij uit Stompetoren ingezonden ham. Deze woog 5 pondi en 4 ons, wat eerst hedten uitkwam, en is ter beschilkking van den gelukkigen rader. Door de overstelpanide drukte kon van een- officieele sluiting der Bazar, niet komen. Als alles voor elkaar is, kan de rekenin-g wor den opgemaalet. Daar er Maandag nog 400 entreebewijzen zijn verkochi is vast te stel len dat de bruto ontvangst minstens 2000 zal bedragen. 't Succes is reusachtig. De grooiste optimist had zooiets niet kunnen of durven verondierstleillen. De nieuwe, instru- menten komen er in alle geval en blijft er nog een soounetje over, dan zal er in de eerste plaats aan een liefst verplatasbare muziek- tent gedacht worden. Dit werslag mag niet eindigen zonder een woofd van hulae te brengen aan de mannen, die geholpen door vele jonge dames, zich zoo hebben ingespan- nen om op deze wijze het fanfarecorps „Chr. de Wef', dat veelmaals overwinnend1 uit wedL strijden huiswaarts keerde, en haar vaandfel mocht behangen met verscheideae eereteekens, aan nieuwe instrumenten te helpen. Even dient nog aangestipt, dat de firnna W. F. Steel aan de Bazar een zestal pr-ach- ilige tegels had geschonken met zeeii mooie stadsgezichtcn- uit Amsterdam etc, UIT AKERSLOOT. Dinsdag 9 September 1924 n,m. 2.30 ure vergaderde de raad dezer gemeente in vol- tallige zitting. De voorzitter wenschte den heer Berkhout geluk met zijn spoedig herstel. Bij de ingekomen stukken was o.a. een verzoek van den Internationalen Bond tot behandeling van vallende ziekten om als lid toe te treden. De voorzitter deelde mede dat dit verzoek in de vergadering van B. en W. is behandeld en deze met voorstellen bij den raad zullen komen. Conform besloten. Benoeming College van Zetters. Aftredend de heeren Kraakman en Meijne. De voorzitter zeide datde heer Meijne niet meer in aanmerking kan komen wegens fami- lierelafies met- hem. B. en W. stelden voor: voor de vacature-Kraakman dezelfde en plaatsvervanger den heer Th. Schut Cz., voor de vacature-Meijne den heer Rijmberg en J. Buur. Na stemming bleek dat deze hee ren zullen worden voorgedragen. Ingekomen een schrijven van de BrandL waarborgmaatschappij „de Nederlanden" dat een uitkeering van 60 is verstrekt voor het behoud van de boerderij van Kaandorp tijdens de brand in diens hooiklamp. Behandeld werd de circulaire van Gedep. Staten inzake de jaarwedden gemeenteont- vangers. De jaarwedde zal.met deze nieuwe regeling bedragen minimum 490, maximum 770 per jaar. Ged. Staten willen de verla- ging verdeelen over 5 jaar ieder jaar 6 pet. De voorzitter deelde mede dat B. en W. deze circulaire behandeld hetbben alsook het schrijven van het gemeentebestuur van Ne- derhorst den Berg en stelden voor de verla- ging niet over 5 jaar maar te doen ingaan op 1 Jan. 1925 met de voile 30 pet. De heer Aafjes wilde met 50 pet. verla- gen. De voorzitter ontraadde dit sterk. De heer Verduin heeft wel minder werkzaamheden maar de administratie is altijd best in orde en de verantwoording voor de gelden moet ook aangedacht worden. De begrooting bedroeg 108000.—. De heer Rijmberg kon met het voorstel van B. en W. medegaan. Verduin heeft vele dienstjaren en is op zijn maximum. De heer Groot: Verduin heeft als ontvan- ger steeds eerlijk en trouw zijn werk ver richt en op het voorstel van B. en W. kan wel worden ingegaan. Het voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen aangenomen. De voorzitter deelde mede dat voor de se- cretarie een roteermachine is aangeschaft die straks gedemonstreerd zal worden. In verband met het te houden onderwijs voor volwassenen zeide de voorzitter, hebben B. en W. zich gewend tot de hoofden der sc-holen of zij genegen waren voor 1 per 'esuur en zoo zij als leider van de cursus moesten optreden wegens meerdere leerkrach- ten dan zou daarvoor 25 belooning worden gegeven. Het bericht van het hoofd der isshocl in den KQgffpgifey&s, cjaifc hij pi Voor een ontwikfellngscursus gevoelde, maat dat het honorarium te laag was. Van het hoofd der school in het dorp be richt dat een zenuwarts hem heeft afgeraden meerdere werkzaamheden op zich te nemen. De voorzitter zeide dat hij dit van den heer de Boer kan aannemen, maar in den Kogerpolder gaat het over het honorarium. B. en W. zijn dan ook van meening dat om verschillende redenen dit onderwijs niet kan doorgaan. i De heer Schut: B. en W. hebben het be- drag per lesuur hoog genoeg gesteld, want bovendien kost het onderwijs nog heel wat. De voorzitter: Ja, dit onderwijs kost met brandstoffen, licht enz. ongeveer 400 per cursus. De heer Aafjes: Ik dank B. en W. dat ze er werk van gemaakt hebben om dit onder wijs te geven, maar het spijt me dat in den Kogerpolder geen medewerking is, om dit zoo nuttige onderwijs te doen doorgaan. Ik zou den inspeeteur er mede in kennis willen stellen. De voorzitter: De "r Schering gevoelde er wel voor maar d yoeding is de voor- naamste factor. De heer Rijmberg: Kan er niet op andere manier vervolgonderwijs gegeven worden b.v. door personeel uit andere gemeenten. De voorzitter: Dat valt niet mee. 't Zou nog te probeeren zijn om voor alle kinderen onderwijs te geven in de R. K. school maar daar is de Kogerpolder niet mee gered. De heer Aafjes: De kinderen uit de Woude zouden ook naar Markenbinnen kunnen gaan, maar het is onplezierig wanneer er een school in de gemeente en dichtbij is. De voorzitter: B. en W. zouden nog eens kunnen nagaan of nog een oplossing is te vinden. Conform besloten. De voorzitter deed mededeeling aan den raad dat de gemeente-opzichter een bereke- ning van kosten heeft ingeleverd over de bestrating van den Oosterhoogeweg ten be- drage van f 12500.— met rioleering, waar- onder het stuk van Vermeulen tot de R. K. kerk niet i® begrepen. B. en W. hebben be spreking daarover gehouden en besloten alsnog niet tot bestrating over te gaan en meer normale tijden af te wachten, terwijl de straat van Vermeulen tot de R. K. kerk ver- breed en verbeterd zal worden en deze kosten te bestrijden uit de gewone midedeln. De voorzitter: Ik zou in overieg met den gemeenteopzichter de kuilen willen laten op- halen en te zien hoe het dan wordt, gaat dit niet dan tot geheele bestrating over te gaan. De heer Berkhout: De weg ligt daar over het aigemeen veel te laag en de toestand is daar bij regenachtig weer onhoudbaar. De heer Helder: De kuilen er uit halen en de weg ronder leggen dan is er afwatering. De heer Groot: Ik zou het daar goed aan willen pakken dan is het afdoende, ook «ou het mischien voorloopig nog gaan van Ver meulen tot de poort van de kaasfabriek dat is het vuilste stuk en zou alreeds een groote verbetering wezen. Ik heb het mij nooit kun nen begrijpen en dit waren meeadere leden met den heer Groot eens, dat de bewoners daar zelf de straat niet opknappen. De heer Schut: De Oosterhoogeweg Is anders tegeniwoordig ook sleeht, al zou daar maar eens een gedeelte van bestraat worden. De voorzitter: B.v. van Zijp tot Schoon en daarvoor een geldl-eening aan te gaan het- geen ook het idee van den heer Rijmberg was om bij gedeelten te bestraten. De heer Groot: Ik zou eerst eens willen zien hoe cff het wordt bij Dekker en dan een ander jaar de Oosterhoogeweg te bespreken. De heer Rijmberg: Ik stel voor het aan B. en W. over te laten om van Vermeulen tot de poort van de kaasfabriek of tot de R. K. kerk de weg een meter te verbreeden en te bestra ten. Dat voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, Het voorstel om een gedeelte van den Oos terhoogeweg te bestraten werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voor de heeren Schut en Berkhout. In behandeling kwam de gemeenterekenlng dienst 1923. De ontvangsten hebben bedragen 82733.3714, de uitgaven 69484.81, ba- tigsaWo/ 13248.5614. Rekening Burgerl. Armbestuur 1923: te- komsten 7229.5114, uitgaven f 4930.08, batig saldo 2299.4334. Behandeling begrooting Burgerl. Armbe stuur 1925: inkomsten f 7386.4314, uitgaven 7150.59, verm, batig saldo 235.8434. Begrooting Gem. Electr. Bedrijf 1925:' ontvangsten 14200, uitgaven 11369.95, verm, batig saldo 2830.05, terwijl die ge- meentebegrooting 1925 voorloopig met alge meene stemmen werd goedgekeurd evenzoo de andere begrootingen en rekeningen. De voorzitter zeide dat hij gisteren Roemer bij zich heeft gehad' die een autobusdienst wilde oprichten, wanneer Verduin zijn zaak verkocht, met gemeentelijke subsidie, of dat de gemeente een autobus wilde exploiteeren en daarvoor als chauffeur optreden. Aigemeen was de raad van oordeel dat het niet pleizierig zou wezen als Verduin de dienst niet meer volhield, maar hierop in- ingaan wilde niemand. De ingezetenen moeten worden aangezocht om aandeelen te plaatsen. -i Rondvraag. De heer Berkhout: De d'okfer heeft mij ver- teld dat het in zijn wonin-g lefct. Den heer Groot was hier ook iets van be- kend. De voorzitter: Ik weet het niet, maar dan meet de dokter zich maar bij mij of bij B. en W. vervoegen, dan wordt er in voorzien, eer- der niet. De heer Rijmberg: Ik las op de borden mi verband met de verhuring van landerijen en wegen een venvijzing naar het Akerslooter weekblad dat het daarin breedvoerig was om- schreven. De voorzitter: Dat is zoo. Aan dte borden is het een publicatie van dag en uur en plaats en korte omschrijving, en de dag van de verhuring worden de perceelen ook bekend gemaakt. De heer Rijmberg: In de oourant he3> Ik gelezen van een batig saldo vag het Burger- lijk Arm'bestuur en van de Gemeenterekening, wat mij niet erg duidelijk was. De voorzitter: Het was een openbaar be richt, maar bij uitzondering is dit benefit door mij aan de pers verstrekt. In de cou-: rant >vas het featjg saldjo van het Bxrngerlijk is het voor groot en klein als tot slot van den maal- tijd met Honig's Maizena gefabriceerde HONIG'S PUDDING wordt opge- T)oor hun aangenamen zijn Honig's Puddingen al- gemeen gewild, terwijl de*iiverheid en kwaliteit aan de hoogste eischen voldoen.Vraagt Uw Winkelier diend. smaak T I

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6