DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSXREKEN. No. 218. Honderd zes en frfrmfagste Jaargang 1924 cig BMMEOSes Besfedal ulf 2 filaflen, Abonncmentsprijs bij vQoriiitfoetaling per 3 maanden f2.ft*, per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itedaetic No. 33. MA AND AG Ehrecteur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 15 SEPTEMBER Buitenland. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. 'In de derde commisie van den Volkenbond l(ontwapening) gesumeerde Duca Zaterdag ■de thans gesloten discussies en merkte daar- bij op, dat de gedelegeerden bijna eenparig overeen kwamen, het nauwe verband te er- kennen tusschen de problemen van arbitrage, veiligheid en ontwapening. Wat betreft de arbitrage, deze kwestie is slechts terloops aangeroerd, daar zij speciaal behoort tot de competence van de Eerste Commissie (voor juridische en statutenkwesties). Tusschen de beide commissies zal een nauwe samenwer- king op dit punt moeten worden geschapen. In zake de veiligheid!, is door alle sprekers een onderscheid gemaakt tusschen garanties van eccnomischen en militairen aard. Zij hebben eenstemmiig de niood'zakelijldheid er- kend van ecomomische sancties. Ten aanzien van militaire sancties traden meeninjgsvcr- schillen aan den dag en de ondterhandelaars zul'len thans aan dit punt hunne krachten moeten wijden. Het punt, waarover men heti intusschen al gemeen eens is, is, dat de basis van elk sy- steem, waarover gediscussioerd kan worden, het pact ztelf moet zijn. Wat de ontwapening betreft, op het oogen blik zijn er nog wdndg vcorstellen gedaan rf zelfs geopperd, omdat de groo'tte meerder- heid der ged'elcgeerden van meening is, dat er geen ontwapening kan zijn d'an na de or ganisatie der arbitrage en der veiligheid Ten einde de algameane lijnen van het debat vast te stellen, is een commissie be- noemd, die Zaterdagmiddiag haar werk zou heginnen. Loudon (Nederland) ccnstateerde in zijn rede, dat de basis voor een overeenS'.temminig misschien reeds in zicht was. in ieder geval zou, ook al kon een finaal accoord nog niet bereikt worden, van het debat toch een dui- delijke dtefiniitie van het begrip arbitrage over- blijven. Spreker nam acte van d? verklaring van Paul Bonoeur, velgens welke iedere regeering niet meer kan geven dan wat zij heeft, maar het scheen we'l, dat Loudon, met zijn regee ring, blijft volharden bij de meening dat het ontwerp-verdrag voor wedterziidsche hulp- verleening overbodig is en dat de bepalingen van het Pact voldoende zijn. DE BURGEROQRLOG IN CHINA. Hughes, de Amerikaansche staatsse'cretaris van buitenlandsche zaken, ontkent ten stel- ligste dat de Vereenigde Staten zich op eenigerlei vvijze zouden gemengd hebben in de troebelen in China. Hij verldaarde, dat de aanwezigheid der Amerikaansche oorlogs- schepen slechts diende om de eigendommen der vreemdelingen te beschermen en de strik- te neutraliteit te handhaven. De militaire gouvemeur van Tse-Kiang heeft en telegram uit Moekelen ontvangen, waarin worrit verklaard, dat de voorposten van de strijdkrachten van Tsjilli onder aan- voering van Woe Pei Foe schoten hebben ge- wisseld met die van Maatsjoerije onder Tsan-Tso-Lin nabij Sjan-Kai-Kwan. Een groote actie wordt in een dag of twee ver- wadit. Soen-Yat-Sen is begonnen met dte mobilisa- tie zijner troepen om aan den strijd dcel te nemen aan de ziide van Tse-Kiang. de engelsche liberalen en SOVJET-RUSLAND. De leider der Liberalen in het Hoogerhuis, •Lord Beauchamp, heeft te Nuneston in een rede verklaard. dat alle grcepen der liberalen het Engelsch-Russisch Verdrag zullen be- groeten! Spr. zeide voorts, dat alien verlan- gend zijn de voor den wereidoorlog tusschen En gel and en Rusland bestaande relaties te hernieuwen. De dagbladen vergelijken deze verldanng met die, welke cnlangs door Lloyd George gegeven werd. n.l., dat de Liberale Partij de ten opzichte van het Engelsch-Russisiche Ver drag door de Labourregeering gedane uitda- ging moet aannemen. DE MILITAIRE OPRUIING TE ATHENE. De Grieksche generaals Tseroelis en Pana- iotopoelos, die gearresteerd zijn in verband met den mislukten Griekschen „Putsch", ver- klaren, dat hum actie voortsproot uit zuiver vaderl andslievende motieven. Slechts acht su- balterne officieren, benevens twee generaals, teekenden het document en vijf van hen had- den hun handteekening ingetrokken, voordat het comolot ontdekt werd. De officieren, die de troepen van't Atheen- sche garnizoen commandeeren, hielden Vrij- dagavond en vergadering, die twee uren dUurde. Allen veroordeeldem de poging om de openbare orde te verstoren. Zij kwamen over een, het leger buiten de poltiek te houdeni. DE SCHULDVRAAG-NDTA. De „Zeit" acht het zeker dat de regeering de nota inzake de schuldkwestie publiceeren zal, zonder zich aan de meening van de poli- tieke nartijan te storen. Waarmede dan ook d'e onaangename lndruk wordt getrotseerd, d'ie deze nota in1 het bui tenland1 ongetwijfeld za'l opwekken. Zeker niet in het belang van Duitschland zelf. Stresemann heeft, gelijk g;emeld, door de Te legraph Union doen verluiden, dat de regee ring tot haar verklaring in zake de schuld aan den oorlog niet door de rechtsche par- tijen is gedwongen. Het was de bedbeling, die zaak reeds te Londen ter sprake te brehgen, ram gekomen. Dit is zegt de „Vorwarts" lafhartig. Geen gebrek aan tijd, maar eenvoudig diplo- matieke d'oelmatigheid heeft dit verhinderd. Daardoor zouden de ond'erhandelingen mis- lukt zijn. Bovendien aldus het blad wordt de notificatie van de verklaring een tra- gi-komische farce, omdat deze in tegenstelling met het algemeen gebruik de buitenlandsche ministers reeds in de gelegenheid heeft gesteld haar in alle bladen te lezen. Wordt de nota inderdaad verzonden, dan zal 't volgens 't blad maar het best zijn, dat de buitenlandsche ministers mededeelen, d'at zij van de Duitsche „nota" reeds uit de bladen kennis haddten ge- nomen, Dan blijft het geheele geval- een slag in de lucht. Wordt evcmvel tegen de nota geprotesteerd, dlan krijgt men weer een vij- andige stemming als in 1914. Dan eindigt dit alles met meer dan een blamage en met scha- de voor Duitschland. Meer dan ooit moet daarom nu een ontbinding van ckn rijksdag geeischt worden, omdat dit de eenig mogelijke weg is om de crisis te beeindigen. DE MOORD TE CHICAGO. De auto, waarmede Leopold en Loeb wer- den overgebracht naar de strafgevangenis in Illinois, is onderweg geslipt, waardoor beide veroordeelden en hun bewakers er uit warden geslingerd. Ongedeerd konden zij in een an- dere auto den tocht voortzetten. De noodige voorzorgen waren genomen om te voorko- men, dat ze zouden kunnen worden ge- lyncht. DE OPSTAND IN GEORGIe. Berichten uit Konstantinopel over den op- stand in Georgie melden, dat de Zwarte zee- vlo-ot der sovjet-regeering te Batoem is aan- gekomien. Aan bcord bevindt zich een sterke sirijdmacht, ten einde Georgie te heroveren door middel van afschri'kwekkende represaille maatregelen en massa executies. DE WILNA-KWESTIE EN HET INT. HOF. in de vergadering van de Zesdle Commts- sie van den Volkenbond heeft de Litausche delcgatie Zaterdag een coup dYtat uitge- voerd. Nadiat- de Nederlandsche gedelegeerde Graaf van Lijnden tot Sandenburg verslag had uitgebracht, deelde de. voorzi'lter mede, dat van de Litausche delegatie 'n schrijven was ingekomen, waarin, onder protest tegen de houding van de commissie, n.l. haar be- sluit, dat Litauen niet vertegenwoondigd! zal zijn in de sub-oemmissie voor het Litausche vcorstel in zake de Wilna-ikwestie, dit voor- stel wordt ingetrokken. De Litausche delega tie had n.l. volgens haar verklaring de over- tuiging gekregen, dat. haar voorstel om de kwestie te verwijzen naar het Int. Hof geen succes zal hebben, en daarom besloten, die kwestie liever onbeslist te laten. Daarmede verdwijint inderdaad deze buitengewoon moei- lijke kwestie van de agenda Van de agenda der in'temationale politick is zij daarmede voorloopig nog niet verdiwe- nen. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Mooren alle posten tusschen Tetuan eh Sjesjuan bezet hebben. Zij hebben deze laatste stad omsingeld en den watertoevoer afgesneden. Verder hebben zij de heuvels, die Tetuan van uit het Zuiden beheerschen, genomen en die neutrale beweners van die stad aan-gemiaand om hun vlaggen op hun- woningen te hijschen voor het geval van beschieting. Het JournaT' verneemt uit Madrid Gis- teren zijn ae operaties om dten intarnationa- len weg vrij te maaen voorigezct. De vijand bood slechts weinig tegenstand. De stellin- gen te Nador en Beli Ulifex, die niet verder van nut waren, zijn geslecht. De colonne van generaal Castro nam stalling te Alales. Volgens bandit uilfc Gibraltar heb'ben de Ka'bijlen van het Rifgebied alle Spaansche posities tusschen Tetuan en Sjesijuan inge- nomen. Ook Sjesjuan zelf hebben zij veroverd! en- vcotts bezetten zij den heuvelketen ten zuidlen van Tetuan. Volgens een offitieele mediedeellmg uit Madrid zal het garnizoen van Tetuan met 3000 man worden versterki. Twee colonnes zijn voorts opgerulkt naar Fondak. Zij heb ben alle vijanclelijke stellingen zonder ver- liezen genomen. De opstandige Marolckanen voor wier suc ces den Mohammedanen in Indie dbor het Gentraal Kalifaat-comite te Bombay verzodit is te bidden, zullen van daar uit fiinainrieel gesteund worden. DE GRAANOOGST IN POLEN. Naar de bladen melden, heeft de economi- sche commissie uit den ministerraad besloten met het oog op de slechte resultaten, die men van den graanoogst verwacht, het invoer- recht op meel en granen op te heffen en den uitvoer van rogge te belasten. DE MOORD OP CASALINI. De regeering heeft zeer uitgebreide maatre gelen genomen. Er worden troepen gereed ge- houden, om op alle gebeurlijikheden voorbereid te zijn. Patrouilles gaan geregeld door de straten van Rome. Alle bladen zonder onderscheid betrearen1 den moord. Het comite van oppositiegroepen heeft een resolutie aangenomeni, waarin ver- kllaard wordt, dat het met ontzetting van den moord1 vemomen heeft. Toen Corvi werd gearrestefird, verklaarde hij met nadruk: „Ik zou Matteotti niet gedood hcjibep, 4ic mijp brooder was, maar ik heb Casalini willen dooden". Voor den politie- commissaris legdfe hij een zelfde verklaring af. De commissaris vroeg hem of hij tot de socia- listische partij behoorde. Corvi antwoordde: „Ik weet het niet." Corvi, die timmerman is, was in dienst ge- weest bij den eigenaar van d'e villa, waar Ca salini woonde. Door Casalini's optreden had hij echter zijn ontslag genomen maar niet zonder Casalini te hebben bedreigd. Het slflchtoffer is vader van vijf kinderen, waar- van het oudste eep meisje van 14 jaar is, dat zich bij hem bevoncl toen de aanslag werd gepleegd. OVERSTROOMING IN CANADA. In Canada zijn door overstroomingen te Sherbrooke (prov. Quebec) eenige bruggen vernield en een aantal woningoa afgesne den. DE ANTWERPSOHE DIAMANT- DIEFSTAL. Naar de „Demiere Heure" urt Antwerpen verneemt, zal de rechter van instructie, Heim- burger, te Antwerpen, het onderzoek in zake den diamantdiefstal ten oadeele van den Hol lander Slier, voortzetten. De rechter van in structie begeeft zich heden naar de Nederland sche grens, om daar de personen, die in ver band met dezen belangrijken diefstal, diie reeds eenigen tijd geleden werd gepleegd, zijn aangehouden, te confrdnteeren met zekere mej. Schippers uit Amstmlam. Mej. Schip- pers weigerde namelijk te Antwerpen te ko- men getuigen. Zij bevond zich in den trein op het oogenblik van den diefstal en heeft op een foto den verdachten Goldstein herkend. MEKKA B.EDREIGD. Aan het Egypbsdhe miinisterie van open- bare werfcen is toestemming gevraagd om dfe fondsm voor arme pelgrims van Mekka niaar Djedd'ah over te brengen wegens het gevaar diat Mekka loopt, om dioor de Waihabis te wordfen ingenomen. Reeds is Taif in hunne handlen gevallen. Te Mekka is slechts egn kleine politie- nrncht. Men acht het weinig waarschijoilijk, dat de verschillende stammen zich aan een zullen sluiten om koning Hosssein te helpen Mekka te verdedigen. DE STAKING OP DE LONDENSCHE GROENTEMARKT. In het rapport van het hof van onderzoek, dat zich bezig houdt met het loonconflict op de Londensdie grcf ntemarkt, woirdt den werkgevers geadviseerd, het conflict aan ar bitrage te onderwerpcu, indien geen overeen- stemming met de werknemens kan worden be reikt. De staking dUurt zooals bekend, reeds eenige weken, doch zij heeft geen schadelij- ken invloed op de algemeene groentevoorzie- ning, daar de groenten thans grootendeels rechtstreeks door de producenten naar de winkels worden gezonden. DE HOOGE KOLENPRIJZEN. Het „Rochlingsclie Eisen- und Stahlwerk" en het „Edelstahlwerk Rochling" in Wolklin- gen, hebben1, naar uit Saarbrucken gemeld worat, aan dte arbeiders medtegedteeld, dat zij thans gedwongen zijn het bedrijf stop te ziet- ten, daar de pogingen tot verkrijginig van een verlaging der steenkolenprijzen, volkomen vruchMoos gebleven zijn. BELGIe EN DE 8-URENDAG. Naar aanleiding van de conferentie van Bern heeft het Belgisch centraal nijverheids- comite een motie aangenomen, waarbij de regeering gevraagd wordt dte convemtie van Washington niet te ratificeeren. Het oomite betoogt, dat dte Belgisdie aditurendag naar letter en geest de strengstte is; dat in1 Duitschland negen a tien uren worde ge- werkt en dte Vereenigde Staten geen beper- king van dten werkduur aannemen, en dat ratifi'ceerinig Belgie voor elf jaar zou binden en een gevaarlijke ooncurrentie zou doen cnts'taan. VERDUISTERING TE' WEENEN. Dezer dagen zijn bij de bankiersfirma Sig- mund Bosal te Weenen belangrijke verduiste- ringen ontdekt. Het bleek, dat 250.000 aan- deelen van de Unie Bank verdwenen waren. Het voorloopig onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van een kantoorbediende. Deze bekende na een lang verhoor de aandeelen gestolen te hebben en bij een andere bank in bewaring te hebben gegeven. Inderdaad zijn de aandeelen daar gevonden. Nog is geble- :ken, dat een 27-jarige bediende en een 41- jarige kassier eveneens belangrijke bedragen hadden verduisterd. De kassier kon echter meer terug betalen dan hij ontvreemd had, daar de man heel gunstig had gespeculeerd. DE JUWEELENDIEFSTAL OP LONG ISLAND. Omfrent den diefstal van juweelen ter waardte van 250.000 dollar, ten nadeele van lady Mountbatten en mrs. Cosden, op Long Island gepleegd1, meldt de „Chicago Tribune" nader, d'at de politie heeft verklaard, niets met deze zaak te maken' te hebben, daar zij het haar niet is aangegeven De kwestie is name lijk. dat mr. James Cosden er de voorkeur aan heeft gegeven, de zaak in handen te stellen van particuliere detectives, ten einde open- baarheid zooveel mo'gelijk te voorkomen. Den avond van den diefstal werd ten huize van dte gastvrouw, mrs. Cosden, een partij ge geven, waarbij vele vooraanstaande society- led en tegenwordig waren. Des nachts om vier unr begaf de gastheer zich naar zijn slaap- vertrek cn zag door de openstaande deur van zijn studievertrek een man, die bezig was de yoorwerpen op zijn tafel te „rcgelen". Hij meende echter, dat het zijn kamerdienaar was en lette er verder niet op. Den volgenden mor- gen echter rniste men de paarlen-oorknoppen van mrs. Cosden en bij het zoeken d'aarnaar ontdekte men ook de andere diefstallen. Merk- waardig is, dat de dief of dieven zeer kost- bare en voor het grijpen liggende juweelen cnaangeroerd lietcn. De detectives zijn er van overtuigd, dat men hier te doen heeft met een z.g.n. „inside-job", d.w.z. dat de dief tot de menschen-m-huis be hoort, hoewel de groote rijkdom aan juweelen van de beide dames wel geschikt is om een intemationalen dief tot een reisje naar Long Island te nooden. VERIJDELbE OPRICHTING VAN HAKENKREUZ-CENTRALEN. Door de politie te Boedapest is gearres- ieercl de vroegee Duitsche off icier Karl Frei- herr von Thurmann, die eenige maanden ge leden over de grens kwam zonder de daar- voor vereischte papieren in zijn bezit te heb ben, om in een kleine Hongaarsche plaats met twee daar vertcevende voormalige Duit sche Rijksofficieren, Werner Abel en Arnold M artel geheeten, op bevel van Ludendorff de Hakenkreuz-beweging in Hongarije te or- ganiseeren. Ook de beide laatstgenoemde officieren zijn in arrest gesteld. Alle drie be ll oord en tot de organisatie Consul en wilden in Weenen en Boedapest Hakenkreuz-cen- tralen oprichten, die niet alleen in Oostenrijk en Hongarije doch ook in alle Staten waar Duitschers wonen, als Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavie en Zevenburgen, revolutieplan- nen mcesten bewerkstellie:en. Abel was bij de Kapp-putsch en bij de Hitler-putsch gecom- promitteerd, even als bij den moord op Ra- thenau. Buiten deze personen is ook de han- delsbediende Otto Braun in hechtenis geno men, op grond van een door den rechter van instructie te Miinchen uitgevaardigd arresta- tiebevel. Braun, die zijn betrekking sinds on- geveer twee jaren in een handelshuis te Boe dapest waarnam, zou insgelijks destijds met de organisatie Consul in verbinding hebben, gestaan. DE GOEDKOOPSTE MANIER. Tweehonderdachttien houten schepen, wier aanbouw tijdens dten oorlog 550 millioen gul den heeft gekost, zullen door dte Amerikaan sche firma, die ze van de regeering der Ver eenigde Staten voor 600.000 gulden heeft overgenomen, op de Potonac-rivier worden verbrand. Deze zonderlinge praktijik beoogt, op de goedkoopste wijze het ijzerwerk, dat bij den bouw der schepen is gebezigd, „vrij'" te krijgen. l TE PLETTER GEVALLEN. Gister heeft zich nabij Tirlemont (Belgie) een emstig ballonongeluk voorgedaan. De luchtvaarder Dumortier zou te Jodoigne op- stijgen, De ballon was gevuld bij de gasfa- briek van Tirlemont en daarna op een auto bevestigd, welke haar, vergezeld van den luchtvaarder en zijn helper, naar Jodoigne zou brengen. Tusschen Grimde en Wulversum verwarde de kabel van den ballon in de telefoondraden en brak door de sterke wrijving. De luchtvaarder, die in de touwen verward raakte, werd mede in dte hoogte gevoerd, doch hij wist op nog betrekkelij'k geringe hoogte uit de touwen te komen. In zijn val brak hij echter zijn wervelkolom, tengevolge waarvan hij op slag gedood werd. Zijn helper had zich aan de touwen vastgeklemd en werd door den ballon medegevoerd. Boven Diest liet hij even- wel los en viel van een hoogte van duizend meter te pletter. DE NIEUWE DUITSCHE RIJKSBANK. Prof. Bruins, hoogleeraar aan de Han- delshoogesehool te Rotterdam, vertoeft op het oogenblik te Berlijn, in verband met on- derhandelingen over een leidende positie bij de nieuwe Duitsche Rijks'bank, zooals die volgens het Dawes-plan wordt gereorgani- seerd. Het betreft den post van algemeen gedele geerde der buitenlandsche led'en van den Al- gemeenen Raad van het Rijksbankcollege, dat toezicht houdt op den Duitschen Raad van Directeuren. Als prof. Bruins het hem aangeboden ambt aanvaardt, zal hij optre den als gedelegeerde van deze buitenland sche led en van den Algemeenen Raad. Hij Zal in het bijzondter belast zijn met het toe zicht op dte bankbiljettencirculatie en de gouddekking daarvan. De post Is een van de meest gewichtige bij de nieuwe Rijksbank, zegt dte Telegraaf. DE STAKING TE WEENEN. Daar het gemeentebestuur van Weenen en de regeering besloten hebben dte belastingen, die op de metaal-industrie drukken, aanmerke- lijk tev erlagen, wordt het waarschijnlijk ge- acht, dat tusschen de werkgevers en de sta- kende metaalarbeiders een accoord tot stand zal komcin. NIEUWE O'NRUST IN ITALIe. Volgens dc bladen heeft de moord op Ca- stdini in geheel Italie een diepen ind'ruk ge- maakt, doch met uitzondering van Mil aan en eenige andere plaatsen werd de orde niet ver- stoord. Volgens de „Messagero" heerschte des avonds te Milaan tamelijke opgewondenheid. Zoo drongen manifesteerendte fascisten in de Via Sala, het gebouw van een republikeinsche club, binnen, alwaar zij alles ondersfeboven haalden. In de Via Spiga hebben de vrijmetselaars- loges eveneens een bezoek van de fascisten ontvangen, die er echter niet in slaagden Voor het plaatsen van advertenties in andere bladen is uw adres: N. V. Boek- on Ilandelsdrukkery v.U. Herms, Cos ter Zoon, Voor- dam C9, Alkmaar groote schade aan te richten. Hevige gevechten ontstonden tusschen fas cisten en een groep arditi. De tegenstandera werden den eersten keer door de politie ge- scheiden, doch nadat de fascisten versterking hadden gekregen; begonnen zij het gebouw van de Ardiii-vereeniging te belegeren. De cavalerie joeg de manifestantcn uiteen, waarbij een tiental personen' werd gearres teerd, onder wie twee Arditi, op wie botnmen gevonden werden. Later richtten de fascisten eenige schade aan in een arbeidsbureau. Voor het gebouw der fascisten werd de fascistische afgevaardigde, Sardi, die dte fascisten aan- maande tot kalrntc en discipline, uitgefloten. Mussolini stelde zich telefonisch in verbin ding met de secretarissen van de fascistische partij te Milaan, en drong er op aan respres- sailles te voorkomen. De „Monto" bericht uit Bologne, dat de fascisten aldaar de lokaliteiten van de groote loge bestormden, de meubelen beschadigdten en documenten in beslag namen. Daarna trachtten zij het gebouw in brand te steken, doch een krachtig optreden van de brandiweer wist uitbreiding van den brand te voorko men. 1 1 V De ,,Giornale d'ltalia" meldt uit Perugia, dat de loge „Het Groote Oosten" werd ver nield. Ook te Rome ziin verschillende incidten- ten voorgevallen; zij waren echter niet van crnstigem aard, met uitzondering van dte ver- woesting van de bureaux van het blad „Vocc Republican a". Tengevolge vart de door dte regteering ge nomen maatregelen, konden verdere ordtever- storingen worden voorkomen. zoodat dte dag in geheel Italie verder kalm is verloopen. Mussolini heeft de laatste eer bewezen aan Casalini en een tuil bloemen op de baar ge- legd, terwijl hij dte weduwe van dten vermoor- de zijn deelneming betuigde. y EXECUTIE „EN GROS". Uit Stockholm wordt gemeld, dat volgens een bericht in dte „Tidningen" te Leningrad 17 arbeiders, die een algemeene staking en gewapenden opstand tegen de Sovjet-regee- ring zouden hebben georganiseerd, na een spoed-terechtzitting zonder getuigen, zijn ge- fusileerd. VLIEGONGELUK. Naar uit Londen gemeld wordt, zijn de p!- loot Poinsot en zijn passagier Tourneur, een bekend parachutist, door het ter aarde stor- ten hunner machine nabij Lebourget gedood. DE MATCH OM DE INTERNATIONAL' POLO CUP". Gemeld wordt, dat Engeland in "de eerste match om dte „Internationaal Polo Cup" te gen de Amerikanen met 165 verloren heeft- De wedstrijd werd door 45.000 toeschou- wers, onder wie zich ook de Prins van Wales bevond, bijgewoond. JACKY COOGAN TE LONDEN. Jacky Coogan, zittende op zijn vaders schouders, is, toegejuicht door de menigte, te Londen aangekomen. KORTE BERICHTEN. -De electriciens te Athene staken. De trams rijdten niet, omnibussen nemen dte diensten over. Bij gevechten tusschen Hindioes en Mo- hammed'anen te Lucknow (Br.-Indie) werden twee personen gedood en twintig gewend. De militaire troepen werden opgeroepen. De oorzaalc van het gevecht was het gerucht, d'at een Hindoe-jongen tot den Islam was be- keerd. Uit den Punsjab (Br.-Indie) worden emstige overstroomingen gemeld. Tweehon- derd dorpen in den staat Bharatpur staan ondter water. In het te Berilijn gevoerde proces tegen de communisten Michels, Gross, Schurf c.s. werden 5 der beklaagden tot tuchthuisstraffen van 5 tot 12 jaar veroordeeld. In de buurt van Larrache (Fransch Marokko) is een Fransche spoorwegbeambtte van de lijn Tanger-Fez, Hurold genaamd, door Riff-bewoners vermoord, terwijl zijn echtgenoote, een dame van opmerkelijfce scboonheid. is weggevcierd. Volgens de „Petit Marcccain" zi'ti de Fransche autoriteiten reeds in onderl andeling getred'en met Abd- El-Krim cm haar 'cs te koopen. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de po litie den mcordenaar van van Erzberger op het spoor is. Hij had zich na zijn vlucht uit de villa te Nagy Teteny eenigen tijd in par ticuliere woning in de hoofdstad opgelmuden. ALKMAARSCHE CODRANT. 9

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1