DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. be troonrede. No. 219. Honderd zes en fwmfigsfe Jaargang 1924 rm 2 Watten, Albonnemcntsprijs Tbij vooruitlbetaliiig per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertontiepr. 25 ct. p. regcl, grootere letters naar plaatsruimtc. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DINSDAG Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Jg SEPTEMBER f H. M. de Koningin heeft hed-en de volgende troonrede uitgesproken: Het verheugt Mij, Leden der Staten-Gene raal, weder in Uw midden te verschijnen. Schoon alle zorgen nog niet zijn weggeno- men, mag gehoopt worden, dat de economi sche crisis thans haar diepste punt heeft be- reikt. Zelfs valt voor het oogenb'lik in sommige opzichten eenige, zij het geringe, opleving van handel, landbouw en nijverheid waar te nemen. Ook de verbetering in den toestand van 's Lands Financien kan als een lichtpunt worden beschouwd. Het vooruitzicht is gewettigd, dat, indien ook de thans bij de Staten-Generaal nog aan- haogige maatregelen van financieelen aard zullen zijn tot stand gekomen, de gewone uitgaven en inkomsten voor het dienstjaar 1925 in evenwicht zullen zij. Hoewel aldus het onmiddellijk dreigend gevaar voor 's Lands Financien zal zijn gestuit, moet niettemin met onverzwakten ijver naar verde- re bezuiniging worden gestreefd, ten einde mede daardoor de noodzakelijke voorwaar- den te scheppen, welke voor het herstel van de volkswelvaart onmisbaar zijn. De betrekkingen, welke Wij met de andere Mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Andermaal zullen U voorstellen worden gedaan tot regeling van de sterkte en de sa- menstelling der zeemacht en tot verdeeling van de kosten daarvan over de Staatsbegroo- ting en de begrooting van Nederiandsch- Indie. Wetsontwerpen tot heffing eener belasting op weelde-verteringen en tot verlaging van sommige te zeer drukkende directe btelastin- gen zijn in voorbereiding. De indiening van een wetsontwerp tot na- dere regeling van de verplichte ziekte- en ongevallenverzekering van arbeiders is spoe- dig te wachten, terwijl verdere ontwerpen van wd betreffende de herziening van de sociale yerzekering in voorbereiding zijn. In den financieelen en economischen toe- stand van Nederlandsch-Indie valt vooruit- ging te bespeuren. De ontwerp-begrooting van dat gebiedsdeel, welke U eerlang ter overweging zal worden aangeboden, recht- vaardigt de verwachting, dat het tijdperk der tekorten op den gewonen dienst afgesloten is. Bij die begrooting zullen voorstellen aan LJw oordeel worden onderworpen, strekkende om te gemoet te komen aan de bezwaren, welke voor rechtspersonen aan de bestaande belastingregelingen verbonden bleken te zijn. Aan de voorbereiding der instelling, op de grondslagen der bestuurshervorming, van de provineie West-Java, zal de laatste hand worden gelegd. De aanstaande opening der Rechtshoogeschool te Batavia is wederom een schrede op den weg der geestelijke ontwikke- ling van Indie. In Suriname blijft de staat der Lands- financien zorgelijk en maken handel en be- drijf nog steeds moeilijke tijden door. De gang van zaken in Curagao stemt daarente- gen in menig opzicht tot voldoening. Moge God Zijn zegen schenken aan Uwen arbeid! Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Korter dan het vorige jaar, laat de troon rede tevens een geheel ander geluid hooren. Was zij het vorig jaar geheel in mineur getoonzet, thans bereiken enkele blijde klan- ken ons oor en krijgen wij onwillekeurig den indruk, dat de dagen van voortdurende zorg en spanning weldra achter ons zullen liggen. Werd het vorig jaar aan God kracht ge- vraagd om niet zonder hoop de veelzins duis- tere toekomst tegemoet te gaan, thans blijkt dat die toekomst op heel wat punten verbete ring in den bestaanden toestand gebracht heeft. Allereerst wat's lands financien betreft. Zwaar heette een vorig jaar de druk der tij den en de financieele en economische toestand des lands werden zorgwekkend genoemd, daar de uitgaven ver boven het bedrag der inkomsten uitgingen en een peil bereikt had- den dat boven de draagkracht van het volk lag. En ziet, thans kan met voldoening gecon- stateerd worden, dat, schoon alle zorgen nog niet zijn weggenomen, toch gehoopt mag worden, dat de economische crisis haar ern- stigste punt heeft bereikt. Wij zijn dus het diepste deel van het dal der ellende doorgetrokken en flink op weg ten vasten, veiligen grond weer te betreden. Ook op het gebied van landbouw, handel en nijverheid. Handel, nijverheid, landbouw en scheep- vaart zoo heette het een vorig jaar kwijnen tengevolge van omstandigheden, die veerkracht noch vlijt vermogen te dwingen. En thans wordt in sommige opzichten eenige, zij het geringe, opleving van handel, landbouw en nijverheid geconstateerd. Van de scheepvaart wordt ditmaal niet gesproken, maar in het algemeen getuigt de- ze troonrede, ten opzichte van ons econo- misch leven van een zekere voldoening. Het morgenrood van een nieuwe en blijde dag is aan de kim ontdekt en de verwachting te geuit, dat de misere van den wereldbrand weldra voor goed tot het verleden zal behoo- ren. Een lichtpunt en een zeer belangrijk lichtpunt is de verbetering in den toe stand van's lands financien. Werd het vorig jaar medegedeeld, dat maatregelen getroffen moesten worden om binnen korten tijd het bedrag der uitgaven met dat der inkomsten overeen te brengen, waarbij ook naar beperking der staatszorg moest gestreefd worden, thans wordt het vooruitzicht gewettigd genoemd, dat indien ook de thans bij de Staten-Generaal nog aan- hangige maatregelen van financieelen aard zijn tot stand gekomen, de gewone uitgaven en inkomsten voor het dienstjaar 1925 in evenwicht zullen zijn. Inderdaad een prestatie die alle hulde verdient. Minister Colijn heeft als goed heelmeester het mes diep in de wonde gezet, hij heeft een storm van verontwaardiging en protest over zijn hoofd zien gaan, maar het slot van de financieele operatie is nu dan toch ook, dat de patient op den weg der algeheele genezing is Wij zijn niet meer op het hellend vlak dat naar den afgrond van het staatsbankroet voert. Het zekerste teeken van een gezond econo- misch leven staat, door het in evenwicht bren gen van inkomsten en uitgaven, op het puint voor het nu komende dienstjaar verwezenlijkt te worden. Toch blijft natuurlijk voorzichtlgheld ge- boden. Een pas met moeite herstelde mag zich, op gevaar van weder instorten, geen buitensporigheden veroorloven. Hoewel, zegt de troonrede, aldus het on middellijk dreigend gevaar voor's Lands Fi nancien zal zijn gestuit, moet niettemin met onverzwakten ijver naar verdere bezuiniging worden gestreefd, ten einde mede daardoor de noodzakelijke voorwaarden te scheppen, welke voor het herstel van de volkswelvaart onmisbaar zijn. Onze thans van de bezuinigingsgedachte doordrongen regeering zal ongetwijfeld den juisten koers weten te houden en zonder onvoorziene rampen zal een volgend jaar de troonrede wellicht van een begin van alge- meene welvaart kunnen spreken. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Het vorig jaar werd daaraan nog toege- voegd, dat zij aanleiding tot voldoening ga- ven. Hopelijk is het weglatcci van deze oevoe- ging niet met een opzettelijke bedoeling ge- schied. Toch verhindert die meest wriend'schappe- lijke aard dezer betrekkingen niet, dat de re geering op haar hoede wil blijven. Althans onmiddellijk na die vrietidschsapbeschrijving volgt de mededeeling, dat andermaal voorstel len zullen gedaan worden tot regeling van de sterkte en de samenstelling der zeemacht en tot verdeeling van de kosten daarvan over de Staatsbegrooting en de begrooting van Ned- Indie. Een herziene uitgave van het vloot-wets- ontwerp is dus in voorbereiding. Dat de regeering deze aankondigt en het vorig jaar met geen woord over de toen aan- hangige vlootwet repte, is wellicht te verkla- ren uit de omstandigheid, dat zij bij de thans voorgenomen plannen een grooter kans op verwezenlijking meent te bespeuren. Wetsontwerpen tot heffing eener belasting op weelde-verteringen cn tot verlaging van sommige te zeer drukkende directe belastin- gen zijn in voorbereiding. Een verschuiving dus van den belasting- druk naar de plaatsen waar zij het meest te billijken en het gemakkelijkst te dragen is. Tevens wordt de regeeringszorg voor de ar beiders in het oog gehouden door de indie ning van een wetsontwerp tot nadere regeling van de verplichte ziekte- en ongevallenverze kering van arbcidbrs, terwijl verder ontwer pen van wet betreffende de herziening der so ciale verzekering in voorbereiding zijn. Hopenlijk zal daarbij dezelfde gedachte vorzitten, die in de troonrede vam het vorige jaar tot uiting is gekomen en zal naar een- heid en vereenvoudiging gestreefd worden, waardoor zonder schade aan de goedfe zaak, vermindering van aan de uitvoering verbon den financieele lasten zal worden verkregen. Met voldoening wordt medegedeeld, dat in den financieelen en economischen toestand van Ned -Indie vooruitgang te bespeuren valt. Ook daar rechtvaardigt de komende ontwerp- begrooting de verwachting, dat het tijdperk der tekorten op den gewonen dienst afgeslo ten is. Aan de bezwaren in de bestaande belas tingregelingen zal tegemoet worden gekomen en aan de voorbereiding der instelling op de grondslagen der bestuurshervorming van de provineie West Java zal de laatste hand wor- den gelegd. Aan de aanstaande opening der Rechtshoo geschool te Batavia mag inderdaad bijzondere aandacht worden geschonken. De tijd, dat Indische jongeliedfen voor hun geestelijke ontwikkeling naar Ncderland moes ten gezonden worden, zal weldra geheel ach ter ons liggen. Indie zal, opk wat het hooger, onderwijs betreft, op den duur wel geheel onafhankeiijk van het moederland worden. De bezorgdheid, die uit eetii vorige troon rede over de financieele- en economische om standigheden van ons geheele land sprak, wordt nu nog slechts ten opzichte van Suri name geuit Daar blijven de Tandsfinancien zorgelijk en maken handel en bedrijf nog steeds moeitij'ke tijden door. Hopelijk zal het bezoek dat de gouverneur van Suriname kort geled'en aan ons land ge bracht heeft, er toe medewerken am met steun van het moederland ami vele dicr zorgelijke omstandigheden een eind'e te maken. Dat de gang van1 zaken in Curasao in me nig opzicht tot voldoening stemt, mag voor Suriname een coed voortecken genoemd wor den. De geheele troonrede is een uiting van Iier- levend1 optimisme. De donkere na-oorlogsche jaren zullen, naar wij hopen, weldra voorgoed1 tot het ver leden behcoren en elke volgende troonrede zal van een grooter herstel der volkswelvaart en toenemenden bloei van ons financieel- en economisch leven kunnen getuigen. Buitenland. DE VOLKENBOND EN ONTWAPENING. De sub-commissie voor de werkzaamheden, die door de ontwapeningscommissie geconsti- tueerd is, heeft een aantal practische resoluties aangenomen. Deze sub-commissie heeft beslo- ten dat de aard van den tekst, welke zal1 wor den opgesteld om te worden voorgelegd aan de vergadering, zal worden ingekleed in den vorm van een protocol, bestemd om de bepa- lingen van het pact in zake arbitrage, veilig- heid en ontwapening, nader te preciseercn, Op voorstel van Boncour werd vastgesteld, dat het protocol, na aanvaarding door de ver gadering ,openblijft ter teekening door de re- geeringen, die zulks wenschen. In het eomite had' voorts een gedachteinwis- seling plaats over de kwesties welke bij het protocol voorkomen, b v. of de ontwapening moet voorafgaan aan, vergezeld moet gaan van of moet volgen op de organisatie der arbi trage onder garantie van sancties. Daarbij schijnt de Fransche these nog steed® de overhand te hebben, n.l. dat de ar bitrage en de veiligheid alleen georganiseerd zullen worden en alleen onderwerp van het protocol zullen- uitmaken als voorbereiding tot de algemeene onKvapeninasconferentie. DE OPSTAND IN GEORGIe. Omtrent den opstand io Daghestan wordt gemeld, dat de bergbewonei's, voor het groot- ste gedeelte Mohammedanen, handnekkigen tegenstand bieden aan de roode colonnes, welke met spaed er heen zijn gedirigeerd, ten einde deze beweging te anderdrukkco voordat zij grootere uitbreiding heeft verkregen in deze voor een guerillaoorlog uitermate ge- schikte landstreken. De Georgische legatie te Parijs deelt mede, dat de tunnels tusschen Batoem en T if lis door de opstandelingen zijn verwoest. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat, vol- gens aldaar ontvangen berichten, alle zes provincies van de republiek Georgie, waar de bewoners in opstand zijn gekomen tegen de tyrannie van de sovjets, in handen zijn van de opstandelingen. De verovering van- Kontais word bevesigd. De toestand in Oost-Georgie is duister; tal- rijik zijn de berichten, dat de opstand zich heeft uitgebreid1 in de omgeving van de repu bliek Azerbeidsjan en dat Batoem wordt be- dreigd. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. De militaire toestand in de Westelijke zone van Marokko blijft zich merkbaar verbeteren, zegt een telegram uit Madrid. De weg van Ceuta naar Tetuan is vrij en veilig als in vre- destijd Er wordt de nadruk op gelegd, dat de plannen van het directoire om met de inkrim- ping van militaire linies en stellingen zoo ver te gaan als de veiligheid van de voornaamste centra en van de verbindingswegen toelaat, geenszins het verlaten van de Spaansche zone met zich brengen. Spanje immers, aldus het directoiree treedt in deze zone op uit hoofde van zijn rechten en verplichtingen, waarvan het geen afstaind kan doen ter wille van eigen veiligheid en die in overeenstemming zijn met de internationale overeenkomsten. Op de mi litaire maatregelen, die een gevolg waren van het Spaansche ingrijpen en in het bijzonder van dte komst van Primo de Rivera en eenige andere leden van de regeering in Marokko, zullen andere beschikkingen volgen-, zooals de benoeming van een Kalief en ten gevolgc daarvan de wederinstelling van de Maghzen (inlandsche administratieve klasse). Het direc toire (dat aldus concessies doet aan de op standelingen!) verwacht van deze maatrege len het spoedig herstel van den vredle en van den normalen toestand. Het officieele Spaansche communique van gister deelt de ontruiming mede van een zes- tal stellingen, zonder incidenten. In den sector van Kausa is een levensmidde- lencolonne van Kalba in de stellingen gedron- gen na een gevecht met dte bajonet. In dten sec tor van Larava had een vijandelijke aanval plaats, waarbij dbodten en gewenden vielen. POINCARe HOUDT VAST AAN HET VERDRAG VAN VERSAILLES. Ter gelegenheid van de pnthulling van- een gedenkteeken ter eere van de gesneuvelden wees Poincare Zondag in een fedcvccring op de Duitsche eischen van 1870 cn de groot- moedigheid, welke de geallieerden in 1918 hebben betoond, toen Duitschland maar- schalk Foch om genade vroeg en hoe ridder- lijk zij waren tegenover de Duitsche parlemen- tairen en later tegenover de gevolmachtigden van de Duitsche regeering Doch de gealliee- dcti stredten voor het recht en zij aehtten het voldoende, dat aan het recht was voldaan. Het is echter minstens noodig, dat daadwerke- lijk en definitief aan het recht zal zijn vol daan, en dat dit niet iederen dag in de waag- schaal kan worden gesteld. Het ware ens zes jaar geleden gema-kkelijk geweest aan het over- wonnen Duitschland hardere voorwaarden op te leggen dan die, welke dat land aanvaardde en ondterteekende. Het is wel de minste plicht van Duitschland, dat het op loyale wijze vol- doet aan de voorwaarden, welke het, dank zij onze edelmoedighcid, verkreeg en dat het niet hardnekkig deze herzien wil hebben.. De meest juiste hulde voor onze dooden is de hand-having van het werk, dat zij hebben vol- bracht. DE SCHULD AAN DEN WERELD- OORLOG. De door den Duitschen minister van bui- tenlandsche zaken inzake de schuldvraag met de Duitsch-Nationalen gevoerde onder- handelingen hebben geleid tot overeenstem ming tusschen Rijkskanselier en Kabinet. De gedacthenwisselin-g tusschen dten Rijkskanse lier en den Minister van Buiten-landsche Za ken wat betreft de kwestie van de notificatie der verklaring inza-ke de schuld aan den- V/e- reldborlog en de toetreding van Duitschland tot d-en Volkenbond had1 geen meeningsver- schillen tot gevolg. POLITIEKE MOORDEN IN BUL- GARIJE. De Macedonische leider, Fodor Alexan- drof is op 31 Augustus vermoord door Ma- cedoniers die in dienst stonden van de bols- jewiki. De Bulgaarsche legatie te Londen heeft verder bericht ontvangen, dat Aleka pacha en kolonel At-hanasof, twee leden der Macedonische revolutionnaire organisatie in Z. W. Bulgarije, eveneens zijn vermoord. Ook zijn twee leden van de Macedonische federatie te Sofia om het leven gebracht. EEN SYRISCHE ROOVERHOOFDMAN GEVANGEN GENOMEN. De Syrische rooverhoofdman Milhem Quassem is door Fransche troepen gevangen gen omen. Reeds bij een vroegeren opstand werd hij gearresteerd, doch toen door generaal Coi'- raud, den toenmaligen Hoogen Commissaris voor Syrie, gepardonneerd. Thans zal hij echter waarschijnlijk voor den krijgsraad worden gebracht, daar hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan de jongste grensincidenten, meent de Times. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Generaal Tsjang Tso Lin heeft de staci Tjsao Tsjo Toe in Tsjili genomen. Te Pe king zijn 60000 man gemobiliseerd om zijn eventueele aanvallen af te slaan. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH INDIE. In Oostelijk Raipoetana hebben groote oversti-oomingen plaats gehad. Vier inland sche ambtenaren van de stad Alwar verdron- ken in de rivier waaraan deze stad ligt toen zij trachtten de half overstroomde brug in een auto te passeeren. Ook het Noord-Weste- lijk Agra-district is geteisterd. Reddingsbri- gades zijn uitgezonden, ten einde aan de bevolking hulp te verleenen. DE GEVANGENEN AAN DE RUHR. De te Koblenz en Dusseldorf gevoerde onderhandelingen over de amnestie hebben tot resultaat gehad. dat op 12 September 145 door Fransche rechtbanken veroordeelde Duitschers in vrijheid waren gesteld. terwijl de aanhangig gemaakte gedingen tegen 750 personen ingefrokken zijn. KORTE BERICHTEN. In de derde commissie van den Volken bond is voorgesteld de Britsche vloot onvoor- waardelijk ter beschikking van den Volken bond te stellen, waarin Engeland niet wil treden. Morgen wordt onder de mijnwerkers in de Borinage een referendum gehouden. Men verwacht een meerderheid van arbeidshervat- ting. Te Monterey (Californie) is een petro- leumtank door den bliksem getroffen en in brand geraakt. Een gedeelte van de stad wordt met ondergang bedreigd. De staking der metselaars te Christia- nia is door het Hof onwettig verklaard. De vakvereenigingen hebben order ontvangen de werkhervatting te proclameeren voor 18 Sep- tem-ber. Te Herne (Ruhrgebied) heerscht groo te opwiniding onder de bevolking over het feit dat verscheidene gemeenteambtenaren gearresteerd zijn. De reden der arrestab.e wordt niet gemeld. In de twee Noordelijke districten van het Mosoel-gebied is de staat van beleg af- gekondigd wegens de aanvallen van Turk- sche ongere.geide benden. De aanvallers wer den door viiegtuigen verdreven. Bij hun voortgezet onderzoek van de befooling 1924, hebben Herriot en Clemen- tel een bedrag van 221 millioen bezuinigd op de begrooti-ngen der departementen van Jus- titie en de Bevrijde gebieden en de onder- staatssecretariaten voor luchtvaart, handels- marine en posterijen. Dat zijn bedragen die nog eens helpen. Naar verluidt, is de groote Rus Maxim Gorki emstig ziek en moet met zijn spoedig overlijden rekening worden gehouden. De Fransche secialisten-leider Renau- del heeft een schrijven gericht aan Herriot, waarin hij hem verzoekt zich ter gelegenheid van de aanstaande onderfTandelingen met Rusland, vriendschappelijk te wenden tot de Russische regeering en deze voor te stellen het bloedvergieten in Georgie te staken. De Parijsche editie van de „New York Herald" meldt, dat Wiedfeldt, de Duitsche ambassadeur te Washington besloten heeft zijn ontslagaanvrage in te trekken. Waar schijnlijk zal hij nog zes maanden te Washington blijven. Deze stap is genomen cp persoonlijk aandringen van president Ebert. Stadsaieuws DE GESCHILLEN IN DE ONTZET- V-EREENlIGING. Wij lezen in het Hbl.: De in de laatst gehouden vergadering der Ontzetvereeniging genomen beslissing, wel ke het bestuur in de feestcommissie nagenoeg unaniem deed af treden, heeft, naar wij ver- nemen, den eere-leden dier vereenigin-g, den heeren G. Ripping, oud-burgemeester van Alkmaar en mr. W. C. Wendelaar, burge- meester van Alkmaar, aanleiding gegeven zich tot de leden dier Vereeniging te wenden met een circulai-re, houdende de uitnood-iging de beslissing alsnog ongedaan te maken, hef oude bestuur het vertrouwen der Vereeni ging dat het naar de meening dier eere- leden zoo ruimschoots verdient te herge- ven en dat bestuur te herkiezen. Een negental leden voegden aan die crr- culaire de verklaring toe dat zij daarmede instemmen en- bevelen de leden dringen-d aan dienovereenkomstig te handelen. Bij informatie naar de juistheid' van het bovenstaande blijkt ons, dat deze plannen inderdaad bestaan. - Evenwel is de bedoelde circulaire nog niet verzonden. i Zij zal eerst hedenavond gepost worden en wij hopen ze in ons nummer van morgeo in haar geheel te kunnen publiceeren. ONTSLAG PERSONEEL HAN- DELSSCHOLEN. De cursus 1924/1925 der I Lrdelsscholeti is dezer dagen begonnen met volgende aantal leerlingen: HandelsschoolKlasse I: 15; i:i:\sse II: 12; klasse III: 13. Hoogere HandelsschoolKlasre I: 16; klasse II: 21. Het gevolg daarvan is, dat thans geen pa- ralel-afdeelimgen behoeven te worden ge- vormd, zoodat het aantal klasse-afdeelingen-, den vorigen cursus door de splitsing der derde klasse nog 6 bedragende, thans tot 5 kon wor den beperkt. De directeur stelde ons voor aan de ver- schillcnde leeraren het volgende aantal le& uren op te dragen: i NederlandschMevri H. E. van Amerongen Dekkers 16. Engelsch: J. B. van Amerongen 1mej. AL N. H. W. van der Linden 11J. Postma 4. Fransch: Mej. C. G. A. Andriessen 20. Duitsch: A. Prins 21. HandelswetenschappenJ. H. dte Groot 17 G. Louwaars 17; A. Sellemans 14; Mr. C. A, de Groot 3. j Staatsinrichting: A. H. P. Blaauw 2. Teekenen, schrijven en stenografie: Mej. J. G. Th. van Eijbergen 9. Plant- en dierkunde: J. W. Wichers 2. Geschiedenis en aardrijkskunde: Vacaturt 20. Natuur- en scheikunde en warenkennis: Ir. D. A. Wittop Koning 7; Ir. D. de Miranda 7. Deze urenverdeeling toonit nog duidtelij-ker dan in het vorig jaar'aan, hoezeer het aantal leerkrachten verschilt van wat het bij dte be staande behoefte kon zijn-. Wij hebben ons daarom niet .verantwoord geacht, den tennijn van twee jaar af te wachten, wa-arvan in het Raadsbesluit van -23 Augustus 1923 spra-ke is, doch ons genoodzaakt gczien, reeds thans opnieuw de vraag te overwegen op welke wijze definancieele lasten, welke aan de te- genwoordige te groote personeelsfonnatie zijn verbonden, kunnen worden beperkt. Wij vonden daartoe te eerder aanleiding, nu de ten opzichte van een nieuwen bloei der scholen. gekoesterde verwachtingen, welke van het aangehaalde Raadsbesluit den grondslag vormden, niet alleen zijn bes-chaamd, doch de oprichting van een litterair-econ-omische af- deeling aan de Rijks Hoogere urgerschool al- hier cn de tegenwoordige behoeften van den. hande het zeer onwaarschijnlijk doen zijn, dat in afzienbaren tijd weer tot klasse-spiit- sinsr zal m-oeten wordten overgegaan. Maatregelen in den geest van die, welke reeds in de bijlage nr. 125 tot het verslag van 's raads handelingen 1923 in overweging werden gegeven, zullen nu niet meer kunnen worden vermeden. Het spreekt van zelf, dat het ontslag van leerkrachten gepaard zal moeten gaan- met een behoorlijk'wachtgeld of andere uitkeering; een ontwerp-wachtgeldre- geling is bij ons in be-handeling. Wij zullen het U dezer dagen ter vaststelling aanbieden. Wij zullen thans uiteenzetten, welke rege- lingen wij ons hebben gedacht en welke daar van de financieele gevolgen zijn. De aange- geven jaarwedden zijn die, uit te keeren gedu- rende het tijdvak van 1 October tot 31 Do ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1