Alkmaarsctie Gourant De Kluizenaar van Far-End FEUILLETON. Dinsdag 16 September Een Kermisvergadering. Bo. Sid 1924 Honderd Zes en Twlnflgsfe Jaargang. Stadsmewws BOND VAN WOONWAGENBEWO- NERS. Door eenige woonwagenbewcciers is het initiatief genomen een bond van Woonwa- genbewoners op te richten, ter behartiging van die geestelijke en materieele belangen der leden. Het ligt in de bedoeling bimnenkort een maandblad uit te geven, waarin op een- voucfige wijze getracht zal worden ontwikke- ring ondter deze menschen te brengen. De bond zal niet het karakter dragen van een - parlemetilair politieke beweging, doch zal uit- sluitend door daadwerkelijk optreden datgene trachten te bereiken, waarop zijn leden men- schelijkerwijze recht hebben. In de eerste plaats zal d'e bond1 de gemeenthn trachtea te dwingen een redelijke standplaats beschik- baar te stellen. Dit is wel reeds in de wet, in- gaande 1 Februari 1920, opgenomen, doch yele genieenten storen zich daar niet aan. De voorbereidingscommissie bestaat uit de heeren F. Sneiders, W. Slooten en K. Wouda. Het correspondientieadres van den Bond is: r, Sneiders, Woonwagenkamp, Alkmaar. De Laat-winkeliers, die al meermalen ge- toond hebben voor hunne belangen te kun n opkomen en zich onlangs in een verecn organiseerden, omdat zij als zoodanig ten uitvoer kunnen brengen, hebben, g men weet, zich destijds gekant tegen de plannen om de kermis niet meer in hunne straat, maar op den Koningsweg te houden. Zij hebben ten slotte moeten berusten in de verplaatsing, maar omdat die slechts een proef voor een jaar was, waren gisteravond de le den der vereeniging bijeengeroepen, om de tnididelen te bespreken, die zouden kunnen lei- den tot terugkeer tot den ouden toestand. De neringdoenden op de Laat toch meenen door de verplaatsing der kermis ernstig in hunne belangen te zijn benadeeld. Een paar hun- ner hadden de kat de bel aangebonden en het bestuur verzocht een vergadering te hou den om een en ander te bespreken. Het be stuur voldeed aan dat verzoek en noodigde tot de bijeenkomst ook uit drie raadsleden, n.l. de heeren Govers, Veen en van Slingerland't, als- mede den heer Coppetis, van den Bond van Kermisreizigers. Van deze heeren verscheen alleen de heer van Slingerland't, de anderen zonden bericht van verhindering. In totaal hadden ruim 30 heeren aan den oproep ge- hoor gegeven. De voorzitter der vereeniging, de heer M. I. L e w ij t, de aanwezigen welkom hee- tende, sprak zijn leedwezen uit over het ge- ringe bezoek. Speciaal sprak hij een woord van welkom tot den heer van Slingerlandt. Spr. memoreerde, dat de vergadering was belegd op verzoek van een paar leden. Aan- teiding was het verplaatson van de kermis van de Laat naar den Koningsweg. Verleden jaar was de kermis nog op de Laat geweest en had de tram gedurende dien tijd niet gereden, omdat de kermis, eenmaal bij raadsbesluit op de Laat geplaatst, ook slechts door een raads besluit naar een andere straat kon worden verlegd. Dit jaar was de kermis naar den Koningsweg verplaatst en de Ver eeniging vah Laatwinkeliers had er in moeten berusten; het zou slechts een proef zijn. En thans, nu de kermis achter dfen rug is, is gebleken, gelukkig zei spr., dat de ver plaatsing een vergissing is geweest. De ker misreizigers zelf zijn ook allesbehalve met de nieuwe plaats voor de kermis ingenomen. Spr. deelde mede, dat het aanvankelijk de bedoeling was geweest, een groole protestver- gadering te beleggen, maar bij nader inzien was het meer wenschelijk voorgekomen om de leden eerst bijeen te roepen en hen te laten uitmaken of eon groote vergadering als be- doeld al dan niet nog zou worden uitgeschre- ven. Nadat de heer L e w ij t nog zijn voldoening had uitgesproken over het verzoek der leden om de vergadering te houden, gaf hij het woord aan den heer K u e t e r tot het lezen der notulen, die onveranderd werden va'stge- ateld. De voorzitter gaf hierna aan d'e on- derteekenaren van het meergenoemd verzoek gelegenheid om dat nader toe te lichten. De heer P. de M oel zette daarop uiteen, dat financieel nadeel van d'e verplaatsing der kermis tot het verzendem van het verzoek had geleid. Spr. zou het toejuichen, als een adres aan d'en Raad kon worden verzonden met ver zoek de kermis weer op d'e Laat te houden, welk verzoekschrift spr. dan ook ter teekening zou willen aanbieden aan de bewoners van de zijstraten van de Laat. De heer Jan van d1 e Pol wilde derge- lijk verzoek aan den Raad aanvullen met na- dere voorstellen betreffende de kermis week ct is ai veer in dfen g®ST g«pokenY"~"5pT.'' twijfelde er niet aan of deze inzichten der Laat-winkeliers waren wel onder woorden te brengen ter kenmisgeving aan den Raad. De voorzitter stelde voorop, dat het bestuur zeer zeker motieven moet kunnen aan- voeren voor het weder doen houden van de kermis op de Laat. De kermisreizigers zelve hebben al dergelijke motieven verzameld. Waneer ook de Laat-winkeliers dit zouden kunnen, zou het bestuur die motieven met hand en tand verdedigen.. De heer Lansen had nu juist niet direct schade gehad1 van de verplaatsing der ker mis, maar wilde toch graag zijn- inzicht uit- spreken. Wat de tram betreft, die rijdt toch zoo vaak zonder passagiers, dat de Laat- winkeliers best de risieo voor het stopzetten gedurende de kermis konden dragen. Een auto zou gemakkelijk alle passagiers hebben kunnen vervoeren. De heer H. J. d e G r a a f f meende ook, dat een auto van de Heul tot d'e Voonncer ge durende de kermis best in het verkoer zou kunnen voorzien. De heer d e M o e 1 deelde mede, van den heer Willem Smit te hebben gehoord, dat de Koningsweg niet breeder is dan de Laat van de tramraiis tot het trottoir. Als dus de ker mis weer op die Laat komt, zouden d'e kramen met het front naar het trottoir gekeerd kun nen worden en de tram achter de kramen langs kunnen rijden. De voorzitter geioofde, dat dit punt wel buiien bespreking kon blijven, de groot- ste kramen staan op de Nieuwesloot, maar de draaimolen zou den doorgang voor de tram toch versperren. Het zwaartepunt van het eventueele verzoek aan den Raad moet liggen in de schade, die de winkeliers van de Laat en aangrenzende straten hebben gehad van' de Verplaatsing dei' kermis. De kermisreizigers zelf hebben ook veel schade gehad, doordat zij op de Laat reeds van den ochtend af bezoeic kregen, terwijl zij op den Koningsweg pas des middags tegen 4 uur behoefden te openen. Wat het tramvervoer gedurende de kermis betreft, spr. geioofde dat de schade voor het stopzetten ervan gedurende de kermis van verleden jaar gering is geweest. De gemeente- raad stelt zich op het standpunt, dlaf de tram als openbaar vervoermiddel niet tegengewerkt mag worden en dat kan men met de heeren eens zijn, maar als men duidelijk kan maken dat het mogelijk is in het verkeer te voorzien ond'anks het stilleggen van de tram gedurende de kermis, zal dit een goed1 iets zijn. De heer Venneker geloofdle dat d'e tram meer bezoekers uit de stad voert dan zii er brengt. De voorzitter geioofde hiervan niet veel, omdat de vacanties tegen.' de kermis groo- tendeels afne^oopen zijn. De heer Wagenaar stelde voor te ver- zoeken de kermis een week te verzetten. De heer Mciroos wilde de kramen .nog meer achteruit doen plaatsen en de tram dan toch laten loopen, maar dit idee vond geen bijval, omdat het onuitvoerbaar werd geacht De draaimolen zou toch in elk gcval een hinderpaal blijven. De voorzitter meende dat dergelijke voorstellen, alsmede adviezen over het plaat sen van bepaalde tenten e. d. op de Laat buiten bespreking moesten blijven, omdat dit tot de competence van de politic behoort. Men moet zich houden aan het beoogde doel, n.l. het weer plaatsen van de kramen op de Laat. De heer B a k k e r wilde een autobus laten rijden, desnoods door de Langestraat DeSecretaris zei, dat de kermisrei zigers met cijfers aantoonen, dat zij schade hebben geleden dooi de verplaatsing van de kermis. Als de Laatwinkeliers dat cok kun nen, zijn zij veel verder dan nu. En als dan ook nog schadeloosstelling aan de tram kan worden gegeven voor het stopzetten van oe ritten gedurende de kermis, zou zeker veel te bereiken zijn bij d'ett Raad. De heer B a k k e r vreesde dat dan wel zeer veel zou kunnen worden gevraagd, zoo- dat de tram ten slotte van de bij dragen der Laat-winkeliers zou bestaan. „Neen, die bepalen wij,-' zei de S e c r et a ris. „Wij bieden aan wat wij bijeen kunnen krijgen uit bij dragen van de schade, die wij leden van de verplaatsing der kermis". De voorzitter legde er den uadruk op. dat men moet komen met gegevens omtrent de geleden schade. Dan zal het gevolg moe ten zijn, dat de belasting-aanslagen ver te zelf nadeel zal ondervmHen van de ker- laagd worden, zoodat de gemeente ten slot- mis-verplaatsing. De heer Van Os geioofde niet dat het stopzett enverleden jaar van dte tram aan- leid'ing geweest is voor de verplaatsing der kermis. Er zit iets anders achter, n.l. een ze ker iemand in de gemeente, die bepaald wil dat de kermis in een vierkantje komt. Met het sluitingsuur is het evenzoo, de' wil van den bedoelden persoon wordt doorgedreven Verzet van raadsleden of wie ook helpt niets. De voorzitter wees er op, dat die per door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 32) ,,Goed." Trent took een shapel muziek uit le kast en bladerde die snal door. „We zullen deze eens nemen." (Deze wa- ren enkele suites voor viiool en piano). Sara's lippen tookken 'even. Hij stelde haar op een vrij zware proef, want de pianopartij van de suites die hij toedoelde, was verre van ina'kkelijk. Maar dank zij het verstandige in zicht van Patrick Lovell, die haar door een van de beste leermeesters van die dagen had laten lesgeven, was zij een goede speelster, niet alleen door haar temperament, maar ook door haar buitengewoon goede techniek. Aan het eind van de tweede suite wendde Trent zich enthousiast tot haar, met gloeiend gelaat. Voor het oogenblik was hij niet lan- ger de kluizenaar, op een afstand en raadsel- achtig maar een krachtig kameraad, die on- nriddellijk een gelijkgestemden geest aan- voelde. „Dat ging uitstekend, niet waar?" riiep hij uit. wDe pianopartij is niet voor de oo«i maar snW^och twf TSiiaiw'%^€ir!rfch etr dan is er ook nog de gemeenteraad. De heer V a n S 1 in g e 1 a n d t was over- migd, dat de verplaatsing een fout is ge weest. Op financieele bezwaren wilde hij niet ingaan, want van' den Koningsweg kunnen wel weer menschen' komeo met verzoeken om de kermis daar te behouden. Wat betreft het gezegde van den heer Van Os dat reclames oij den raad, of welk van zijne leden ookpiicts jeven, merkte spr. op, dat de raadsleden1 met let sluitingsuur niets te maken hebben, dus dun kan geen verwijt treffen van laksheid in dlcz&i. De heer V a n O s zette met een paar voor- bee'lden uiteen, dat het toch mogelijk is, dat deze of gene buiten den Raad om bewerkt, dat een of ander, dat tot dusver verboden was, wordt toegestaan. Verder deelde spr. mee, dat vensclnllende kermisgasten wel het dubbele staangeld wil len betalen, als zij maar op de Laat mogen staan. Dit jaar hebben zij niets verdiend. De heer Hoogland geioofde dat bij goed weer het vierkantje, dat voor de kermis was bestemd, beslist te klein zou zijn geweest. Thans, bij slecht weer, waren al politieagen- ten noodig om op sommige punten het ver keer te regelen. DeSecretaris geioofde met, dat de door den heer Van Os bedoelde persoon alles maar kan doen wat hij wil. Was dit wel het geval geweest, dan had hij verleden jaar de kermis reeds laten verplaatsen. Neen, het was anders, een raadsbesluit was daarvoor noodig, al gold dit slechts voor een proef. Nu die proef is genomen en de kermisreizi gers tegen herhaling opkomen, moeten wij ons met financieele gegevens bij hen aan- sluiten en dan zal de Raad daar wel rekenmg mee houden, daarvan was spr. overtuigd op grond van door hem ontvangen inlichtingen. De heer V a n O s hield staande, dat de commissaris van politie de man is, die in ge- vallen als dit zijn wil doordrijft. De voorzitter waarschuwde voor ver- warring en stelde in het licht, dat de ver plaatsing der kermis slechts een proef was. De Raad kan weer beslissen dat zij terug moet naar de Laat en dan heeft de commis saris van politie dit besluit uit te voeren. Om nu zoo'n besluit uit te lokken, moeten wij met cijfers de noodzakelijkheid ervan aantoonen. De neringdoenden uit de zijstraten van de Laat zullen ons daarbij ongetwijfeld wd wil len steunen. De heer de M oel zou er tegen zijn, als de Laat schadevergoeding aanbood aan de tram, als zij gedurende de kermis stop gezet wordt. De kermis was er eerder dan de tram Men mag die wat spr. betreft wel voor altijd stop zetten. Laten wij genist een adres aan den Raad verzenden, zei spr., dat aan de Laat een paar millioen minder is ontvangen door de verplaatsing der kermis. DeSecretaris had gesproken over schadevergoeding, omdat hem van enkele zij- den verzekerd was, dat't verschillenden per sonen wel een tientje waard was als de tram gedurendte de kermis niet reed. Op een vraag van den V oorzitter ver- klaarde zich niemand meer begeering om het woord te voeren. De voorzitter verzocht daarom alien, die met cijfers de schade kun nen aantoonen, door hen geled'en tengevolge van de verplaatsing der kermis, dit bij het bestuur op te geven. Wil men bij de adrcsbc1 weging aan den Raad ook betrekken de aan- gelegen straetn, dan wilde spr. gaarne daar- toe meewerken. De te geven cijfers blijven het geheim van het bestuur. De Becretaris legde er nog den na- druk op, dat de opgaven niet afzonderlijk aan den Raad zullen worden kenbaar ge- maakt, maar slechts in een totaal-bedrag. Overeengekomen werd dat de Vereeniging van Laat-winkeliers niet met cle kermisreizi gers gezamenlijk zal adresseeren, maar af zonderlijk, echter wel gelijktijdig met hen. De heer Lansen drong er nog op aan om zoo eenigszins mogelijk het juiste bedrag van de geleden schade op te geven. De Voorzitter geioofde dat men met eerlijke menschen te doen heeft. Na lange besprekingen werd op voorstel van dfen heer Lansen aan het bestuur overgelaten om al dan niet de omgeving van de Laat bij de adresbeweging te betrekken. DeVoorzitter hierna de besprekingen resumeerende, bracht aan het slot den heer van Slingerlandt dlank voor zijne aanwezig- heid en de woorden door hem gesproken, als mede aan de pers voor hare welwillendheid om deze vergadering bij te wonen en ten slot te aan de leden voor hunne opkomst en de gevoerde discussies. ik was er zeker van" gliimlaehend na de mander waarcp u kort maar kraebtdig mijn vraag of u a vue kon spelen beantwoordde, dat u er volkomen tegen opgewas'sen zoud: zijn." j Sar^ glimlachte hem toe. „Ik clacht, dat het wel niet noodig was conventioneele bewijzen van bescheidenheic te geven tegenovcr u", zei ze. „U maakt zelf ook niet zcoveel omslag van de diogen." „Neen. Niets van wat ik zeg kan de din gen beter of sledhter voor mij maken, dus ben ik tenminste vrij van alle oonventie. Dat is een van de wednige dingen, die mij' vergoe- ding geven." „Vergoeding voor wat?" De vraag ont- snapte haar bijna voor zij het merkte en zi; wachtte al op den snauw, dien zij voelde, dai onvermijdelijk haar tweede onbescheiden vraag van diien middiag moest vclgen. Maar die kwaim niet. In' plaats daarVan laveerde hij handig. „Vergoediing voor de ontberingen van het leven van een kluizenaar", zei hij luchtig. „Dat leven is uw eigen keus", schoot zij te rug. „0 neen", hij scbudde Iieih hoofdl „wrjl kunnen niet altijd kiezen, weet u. Deze wereld is niet een soort van groot kinderspd." Zij keek hem' nadenkend aan. „Ik gejopf", zeidei zij ergsiig, „d|at al^ Gemengd Nieuws. MOLENBRAND TE ZAANDAM. Zondagmorgen te 9 uur heeft aan den Kal verringdijk te Zaandam volgens de Crt. een molenbrand plaats gehad, waardoor het toch reeds gerfnge aantal molens langs de Zaan weder met een is verminderd. Ditmaal is de oude oliemolen „Het Zwarte Kalf", dateerende van 1649 en thans in ge- bruik om cacaodoppen en afval te verwerken ats slachfoRef Van ltef"vtnfr gev'ai'ien'. In den molen, die door een grooten petro- leunimotor werd gedreven, was Zaterdag- nacht tot 12 uur gewerkt, terwijl Zondagmor gen te kwart over acht ecu waker nog een ronde door den molen heeft gedaan. Drie kwartier later werd de brandweer gealar- meerd en stond de molen, waarin, behalve de licht ontvlambare cacaodoppen, zich eenige vaten petroleum en een groote partij turf be- vonden in lichte taaie. De aan het Kalf recht tegenover den bran- denden molen gestationneerde drijvende mo- torspuit gaf het eerst water. Voor de overige motorspuiten was het terrein zeer moeilijk te bereiken doch de brandweer slaagde er spoe- dig in deze per zolderschuit over het breede water „de Poel" te brengen. De groote auto- spuit van de vrij will ige brandweer wist in een minimum van tijd 300 peter slang" door „de Poel" te leggen, waardoor het mogelijk werd om de autospuit, die op 400 meter van den brand stond, in werking te stellen. Te onge- veer halftien stortte deze oude reus onder he- vig gekraak in elkaar. Van de aangrenzende pakhuizen kon slechts een klein gedeelte worden behouden. In den molen die de laatste jaren het eigen- dom was van de firma T. Oly en Comp. te Zaandijk werd met het 3-ploegenstelsel ge werkt. i1 t(? ERNSTIG ONGLT.UK OP DEN NAARDER STRAATWEG. Zaterdagavond geraakte op den Naarder straatweg bij Huizen een jongen, te fiets, die voor een vrachtauto en een groentekar, die eveneens in de richting Huizen reed', wilde uitwijken, onder dfen vrachtauto. In levensge- vaariijken toestand werd hij naar de Majella- stichting te Bussum vervoerd. D'E BLUEBAND-RECLAME OP BRI'EVEN. Mr. L. S. G. de Hartog te Amsterdam, op- tredende voor de Hofstede „Oud Bussem", te Huizen deelt aan de Tel. mee, dat de Staat der Nederlanden in zake de Blueband-recla- me op brieven, in kort geding voor den presi dent van de Haagsche recbtbank ged'agvaard zal worden. In de uitgebrachte dagvaarding wordt o.a. gezegd, dat de eischeres (Hofstede „Oud Bussum") door de handelwijze van den Staat schade ondervindt in haar bed'rijf (be- staande o.a. in den handel in boter met Rijksmerk). De ontvangers harer brieven ontvangen n.l. tegelijk met een in de envelop- pe gesloten aanbeveling van het gebruik van „boter met Rijksmerk", een aanbeveling voor het gebruik van margarine, zijnde het toch, zoo wordt gezegd, een algemeen bekend feit, dat met „Blue Band" versch gekarnd, een soort margarine wordt aangeduid: Eischeres meent dat dientengevolge haar boterdebiet achteruit is gegaan, achteruit- gaat, althans ernstig gevaar loopt achteruit te gaan en dat de administratie der Poste- rijen het recht mist de haar ter verzending toevertrouwde brieven te doen bestempelen met particuliere advertenties en in ieder ge val onrechtmatig handelt door op van eischeres afkomstige brieven een adverten- tie voor margarine te stemtpelen, uit welke handeling voor eischeres,, gelijk gezegd, schade ontstaat, althans kan ontstaan. Eischeres is voornemens zoo spoedig mo gelijk voor. de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage een vordering tegen den Staat aanhangig te maken, tot schadever goeding. Aangezien echter in afwachting van de beslissing der rechtbank zij het grootste be- lang heeft bij een onmiddellijke voorziening bij voorraad, wordt verwacht, dat op de mi- nuut zal worden bevolen, dat de Staat de bovenomschreven bestempeling der aan de post ter verzending toevertrouwde stukken zal doen staken. Tevens zal worden ge vraagd, dat gedaagde zal worden veroor- deeld, om voor het geval bij niet onmiddei- lijk na de uitspraak dan wel beteekening van het vonnis de voor het voorzegdfe doel noodzakelij'ke bevelen aan de administratie der posterijen geeft, voor iederen dag, dat hij hierin nalatig blijkt aan eischeres zal be talen een som van vijf-en-twintig gulden dan wel zooveel minder als de rechter zal billijk achten, met veroordeeling van gedaagde in de kosten van het geding en tevens met be- paling van een termijn binnen welke eicheres de hoofdvordering zal moeten hebben inge- steld. BELASTINGINSPECTEURS. Een belastingambtenaar schrijft aan het Hdbl.: Indien de geruchten waarheid bevatten en daaraan behoeft, naar het schijnt, niet lan- ger getwijfeld te worden, dan wordt voor de belastinginspecteurs in de groote steden en met name voor hen, die tengevolge van de centralisatie van de administratie behooren tot de groep der zoogenaamde toegevoegde inspecteuris, de financieele positie zoodanig geregeld, dat de bij hun positie behoorende eenvoudige bestaansveorwaarden niet lamger aanwezig zullen zijn, zoodat voor hen slechts de weg overblijft een goed heenkomen te zoe- tijd juist van het leven terugkrijgen, wat wij zelf als inzet hebhen gegeven." Zijn mond irok venachtelijk sanien. „Dat is een aardige theorie, maar ik ben bang, dat ik die niet kan onderschrijven. Ik heb mijn heele kapitaal dngezet. En ik heb een niet getrekken. In zijn toon' lag iets van vreemdie, ddffe berusting in een lot, dat hem vijandig ge- stemd was, en Sara had een gevoel van groot medelijdea tegenover dezem man, wiens harde, cynische levensbeschouwing bleek uit bijna ieder woord, dat hij sprak. Het was geen poseeren van zijrn leant daarvan was zij overtuigd! maar een trek, die als't ware op zijn natuur was ingeent door de gebeur- temissen van het levem Op jonge-meisjesachtige manieir toachtte zij dien te besttijden. „U is nog niet aan het eind van het leven." Hij glimlachte haar toe een plotselimge glimladh, die iets buitengewoon aaotoekke- lij'ks had. Haar bedoeling was zoo onmisben- baar, zoo aandloenlajk openhaxtig, zooals alle pogingen van de jeugd zijn, die wil troosten in een bitterheidt, die boveni haar begrip ligt. - „Er is toch geen' gelukkige greep imeer voor mij te dden' im de grabbeltoo van het leven, vrees ik", zei hij zacht. Sai-a glipte door de opening, die hij vrjj- keit. Doorde vodhgesfelde salarisherzTening wordt op de financieele positie dezer ambte- naren namelijk een drievoudige aanval ge daan. Zooals ieder ambtenaar zullen zij hebben te deelen in de algemeene salarisverla- ging. Bovendien zullen zij onderworpai worden aan een nieuwe schaal van salaris- opklimming, met dien verstandie, dat zij, die onder de bestaande regeling reals het rnaxi- mum-sataris van hun rang, ini verband met hun aantal dieostjaren, hebben tereikt, van dit maximum zullen' worden teruggedton- gen tengevolge van het voorgestelde stelseli van langzame promotie. M. a. w. wile eent- miaai het redrt had gekregen op de maximuni- bezoldiging van zijn rang, zal naar een peil teruggesteld wooden, d'at hij het bedoelde maximum pas gaat bereiken na nog enkele periodiekc vcrhoogingm te hebben doorge- maafct. En in de deride plants zullen hun sj%- larissen 400 per jaar blijven beneden het maximum, dat aan hun ainbtgenooten, die een eigen inspectie besheeren', bij gelijk aan tal dienstjarai zal worden toegekend. Zij, die eenigermate op de hoogte zijn van de beteekenis voor den Staat van een nauw- lettende en loyale behartiging van die fiseale belangen in de groote centra, waaruit naar proportie het leeuwendeel dler staatsinkoim- sten voorkomt, zullien zich met verbazing en tevens niet zondCr bezorgdheiid afvragen, wat de regeering drijift om deze vooflrtdurend hi den millioenenstrijd gewikkelde ambtenaren op een bczoldigingsgrens terug te drioigen die hen tot een voor de groote steden niet te aanvaarden levenspeil brengt. Onwiillekeurig zal men zich afvragen, of de regeering met opzet het zwaarst te bewen ken belastingterrein uit handen van de oude- re, ervaren, maar duurdere werkkrachteQ wil zien overgaan naar de aankomendle, jonge, gcedikoopere ambtenaren, die echter nog de leerschobl ,an de practijk zullen heb ben dopr te maken. Opdat er toch vooral op, de uitgaven enkele duizenden' guldieins bezui- nigd zullen kunnen worden. Maar waarbif men vergeet, dat een leerschool in de groote steden duur is voor den Staat en dat het profijt van zul'k een stelsel als men hd meer belangrijke deel van het staatsbudget, de debetzijde, in het oog neemt niet aan de schatkist zal ten deel val'len. CO NT ROLE DOOR DE VAKBEWEGING. Het Volk bevatte dezer dagen een bericht van den secretaris van het bestuur der af- deeling Amsterd'am van den Bond van Han- dels- en Kantoorbc dienden, volgens hetwelk men zich „bij den dienst der (arbeids)-in spectie" op het standpunt heeft gesteld, dat voor de groote plaatsen afzonderlijke ambte-- naren voor de controle op de toepassing van de Arbeids wet op de handels- en kantoorbe- diienden zouden moeten worden aangesteld, welke ambtenaren dan door de (belangheb- bende) organisatjes (van het personeel) zou- dten worden gesalarieerd. Het was niet duidelijk, wat hior onder den „dienst der inspectie" moest worden' ver- staan. Was het de inspectie te Amsterdam? Of was het wellieht het standpunt van den directeur-generaal in Den Haag, 'ingevolge een instructie van den minister? Zooveel is zeker, dat ons bleek, dat de arbeidsinspeciie te Rotterdam een dergelijk standpunt niet in- neemit en dat haar ook geen mstructie van dien aard was verotoekt. Is het bericht in Het Volk juist, dan zou het initiatief tot de bespreking met d'e verte- genwoordigers van de afdeelingen der vier landelijike bonden van handels- en kantoorbe- dienden over de eventueele belasting van de vertrouwensmenschen der vakbooden met de controle over de naleving van de wet, uiitge- gaan zijn van den hoofdinspecteur van den arbeid te Amsterdam. De toepassing van de bepalingen der Arbeidswet op de handels- en kantoorbedienden werd bemic'eilijkt door het feit, dat geen rijksgelden beschikbaar zijn. De vertegenwoordigers der organisaties had1- den echter bezwaar tegen een salarieering d'eor de vakvereenigingen en stonden een aan- stelliiig van onbezoldigde inspecteurs of con- troleurs voor, in overeenste'mming met het in het hoofdartikel van 6 dezer bespooken adres van de besturen van het Bureau voor die R.-K. Vakorganisaties, het Chr. Nat. Vakver- bend en het Alg. Ned. Vakverbomdl I Wij hebben ons nu vergewist, of men zich wellieht in Den Haag op het in Het Volk aangegeven standpunt heeft gesteld, wat uit principled oogpunt invoering van een con trole van den eenen burger door den andere, althans door een door dozen gesalarieende van beteekenis moest worden geacht. Aan de generate dii-rectie van den arbeid verklaarde men ons echter, dat dat niet het geval was, zoodat slechts de mogelijkheid blijfr, ttat de Amsterdamsche inspectie op eigen houtje heeft gehandeld, of dat het bericht van den secre taris van de afdeeling Amsterdam van den Bond van Handels- en Kantborhediendien in het Amsterdamsche blad van onjuiste voor- stelling van de bespreking heeft gegeven. EEN TRAGISCH GEVOLG. Zaterdagmiddag is bij Balk drijvende ge- von den het lijk van de 20- jar ige dochter van schipper Bakker, die voor acht dagen aan het Katerveer te Zwolle door een slag van het liet. „Natuurlijk niet wanneer u steeds blijft bij de rol van itoekijker", antwoordde zij. Hij keek haar ernstig aan. „Ongelukkig heb ik geen recht meer om een greep te doen. Zelfs al slaagde ik erin een prijs te trekken dan zou ik dien toch weer moeten teruggeven." De kalme onfaerrocpelijkheid van antwoord gaf haar optimisme een schok. „Ik ik begrijip het niet", zei ze aarze- lend. „Niet?" zijn toon werd plolseling weer harder. ,,Het is ook beter, dat u het maar niet begrijpt." De plotselinge verandering in zijn manier van doen verbaasde haar. Hij sclieen zich plotseling weer in zijn schulp teruggetrok- fcen te hebben en sprak weer op den korten sarkastischen toon van hun eerste ontmoe- ting. „Ik geloof", ging hij voort, rustig dte uit- drukking van verdriet en verwondering op haar gelaat negeerend, „ik geloof', dat ik de auto hoor aankomen. U moest nu uw kousen en schoenen maar weer aantrekken die zul len nu wel droog zijn en dan kunnen we gaan. Het regent niet meer." Sara had een gevoel alsof ze plotseling weer op een plaats van hoegenaamd geen' be- teekenis was teruggedrongen. Hij liet haar- duidelijk mei'ken, dat zij wat hem betoof, een persoon van niet het minste belang was, door haar te behandelen als een kind, dat lastige vragen doet. Tijdens hun gesprek van daareven 'had hij zijn terughoudendheid even laten vallen, de muziek had hen samen een korten tijd op we- gen van wcderzijdsch begrijpen doen wande- len, maar dat alles scheen nu op een verren afstand verwijderd. Toen zij plaats nam in de auto, had zij bijna kunnen gelooven, dat de gebeurtenissen van den middag een droom waren en niets meer. Trent zat zwijgend naast haar, zijn voile aandacht werd blijkbaar in beslag genomen door het besturen van de auto. Eens vroeg hij haar of zij het warm genoeg had, maar toen zij bevestigend had geantwoord, verviel hij weer in sti'lzwijgen. Door zijn afgetrokkenheid, Voelde Sara zich meer zeker en durfde hem nu van ter- zijde aan te kijken. Heti was een eigenaardig gezicht vol tegensttijdigheden, het had een harde, bittere uitdrukking en toch had de strenge mond aan de hoeken sen gevoelige budging en de lijnen om de oogen, die op ver- draagzaamheid en humor duidden, schenen in tegenspraak met den indruk van bijna brute kracht, die de gefronste wenkbrauwen en dte sterke, hoekige kin gaven. - v- - - JWordt yeryolgd-k 7

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5