Alkmaarsche Courant De Kluizenaar van Far-End FEUILLETON. Nonderd Zes en Twlnflgste Jaargang. Woensdag 17 September Jfo. 280 1924 Buitenland. OPLEVINGSMIDDELEN VOOR DEN HANDEL TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Door Dr. Herman fabri. Amsterdam. Wij leven op dit oogenblik in een tijd die zeer belangrijk is ook voor de handelspolitiek. Oude h and els] ichamen welke, sedert lange jaren, goede handelsrelatie met elkaar had- den, zijn geclwongen nieuwe methodes nit te denken. Geld en crediet zijn onregelmatig verdeeld. Malaise is het derde woord- Eenige landen liebben te veel geld; maar deze kla- gen ook over de slapte in het handelsverkeer. Na den oorlog heeft overal een groote omkeer in de betrekkingen plaats gehad, en het zal lang duren voor het evenwicht in den handel is hersteld, vooral in Europa. De verstandige koopman houdt rekening met alles wat er am hem heen gebeurt, en wanneer een kans verloren gaat, zoekt hij een inieuwe. Ieder rad moet goed toegrijpen om de machine opnieuw in beweging te brengen. Maar dit kan alechts worden bereikt, wan- oeer van iedere gelegenheid 7ich voordoet overal gebruik gemaakt v Hij laat de kans dus niet voorbijgaan: c-arpe diem! Een land van 6Q miliioenen inwcners, vooral als het gelegen is in het centrum van Europa inag voortdurend niet geblokkeerd blijven. Het crediet van 200 millioen gulden, gege- ven door de Hollandsche financieele wereld voor de verlevendiging van den Duitscheu handel en industrie en gecontroleerd door het „Mederlandische Treuhandgesellschaft" te Berlijn hebben voor een groot deel er toe bij- gedragen nieuwe handelsbetrekkingen te echeppen. Nu lesen wij dat in Frankfort a. M. een inieuwe N. V. „Treuhandgesellschaft m. b. H." onder controle van de Ned. Kamer van Koophandel even als de andere gevormd is De Duitsche importeur betaalt bij bestel- ling van de goederen een voorschot aan de „Treuhand", die de goederen in haar opslag- plaats ontvangt, en als bewijs een ceel voor deze goederen aan den Nederlandsehen ex- porteur geeft, waardoor zij het recht heeft ponder meer over de goederen te beschikken. De Nederlandsche exporteur kan deze ceel bij eene Hollandsche bank beleenen. Wanneer de Duitsche koopman of importeur de goede ren of een deel daarvan van de „Treuhand" in ontvangst wenscht te nemen, betaalt hij naar verhouding voor de hoeveelheid aan den •houder der ceeien. Deze conventie is dus zeker een middel om den handel van- en. via Nederland met Duitschland te verlichten en te verlevendi- gen, hetgeen wij van harte toejuichen; maar Nederland consumeert ook veel Duitsche wa- ren, en nu er ook in Westduitschland een centrum gevormd is met het doel de nieuwste produkten van Duitschland te tentoonstellen, b.v. lakenindustrie, tapijtweverijen en papier- industrie, zijde en fluweel, groot- ijzer- en machine-industrieen, staalwaren en textielnij- verheid, moet de Hollandsche koopman en importeur de gelegenheid niet voorbij laten gaan. Niet alleen de industrie van het Rijnland en Westfalen, maar ook alle industrietakken van Duitschland zullen van 14 tot 19 Sep tember in de Rijnsche hoofdstad vertegen- woordigd zijn. De afdeelingen welke te zien zijn, zijn de volgende: Machinenbouw, in het bijzcndere ook voor Iandbouw; mijnwezen, ook van belang voor de Nederlandsche mijnindustrie; verkeersmid- delen; spoor- en tramsbenooddgdheden: scheepsbouw; de nieuwste inventies op het gebied van electrctechniek; werktuigen voor fabrieken en Iandbouw. Ook de Hollandsche architect zal op de bcuwjaarbeurs veel nieuws vinden in nieuwe en goedkoope bouwmetho- den en in woninginrichtingen. De Duitsche kunstnijverheid zal te zien zijn in den vorm van aardewerk, galanteriewaren, edelmetaal- sieraden, papierwaren. mandewerk en schoe- nen. Een groote aided ing zal er zijn voor tex- tielwaren. Ook de voeding- en genotmiddelen zullen te vinden zijn en in de afdeelig hygiene zijn tentoongesteld de Chem. pharm. artike- len en kosmetik. Aldus biedt de inter nation ale jaarbeurs te Keulen aan den Nederlandsehen importeur en koopman in 18 groepen zeer veel nieuwe, nut- tige en praktische zaken; en de plaats is voor hem zeer gemakkelijk en gauw te bereiken. d£ STRIJD TEGEN DE TABAK. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 33) Sara voelde een temperament meestal juist iaan, zij had het gevoel, dat de man naast haar tot alle uitersten in staat kon zijn. Wan neer hij eenmaal een inzicht in een of andere 7nnk had gekregen, zou hij daarbij blijven, wat er ook van komen mocht en zij had een vaag besef dat een vrouw zulk een conse- quentheid nooit bereiken kon. Garth Trent tegen zijn overtuiging in te laten handeletn was even onmogelijik als te beproeven een ri- vier langs een ander bed te leiden door een strootje tegen den stroom te houden. De vrouw in haar ontwaakte even bij deze gedachte en zij vroeg zich af of haar sexe al dan niet een groote rot in zijn leven had ge- speeld. Hij was een vrouwenhater dat had Molly haar verteld en toch kon Sara zich hem heel goed in een geheel andere rol voor- stellen. Van een ding was zij zeker dat de vrouw, die de liefde van Garth Trent bezat, niet in een stilstaanden poel zou ankeren. Het leven zou voor haar alijd iets spannends, iets verrassends, iets jubetend krachtigs hebben... Wei, is u er al achter?" be inronische stem schrikte haar op uit WON 1NGNOOD EN ECHTSCHEIDING TE WEENEN. Een correspondent van de „Chicago Tri bune" fe Weenent vertelt van de ernstige op~ schudding, in die stad veroorzaakt, onder de 50.000 gescheiden vrouwen, die daar, naar hij zegt, nog samenwonca met hun vroegere echtigenooten. Dit getal zal wel eenigszins voor vermindering vastbaar zijn, maar in ieder geval schijnt er een gfoot aantal ge scheiden paren gedwongen te zijn. onder het- zelfde dak te blijven wonen, omdat er voor de vouw geen andere woning te vinden is. De rechtbank heeft nu uitspraak gedaan op een eisch van een gescheiden echtgenoot tegen zijn vroegere vrouw, om zijn huis onmiddel- lijk te verlaten. Daar't toch niet de bedoeling is van een echtscheiding, dat de partijen bij elkaar blijven, is hem de eisch toegewezen, zoodat de vrouw de eertijds ech telijke woning li.'et langer mag bewonen Daar deze beslis- sing natuurlijk ook van tcepassiipg kan zijn op haar talrijke lotgenooten, is de opschud- ding cinder haar wel eenigszins begrijpelijk. Ook het stadsbestuur vervult zij met zorg, want bij den reeds bestaanden grooten wo- ningnood, zal het niet eenvoudig zijn binnen korten tijd voor zoo een groot aantal dames woonruimte teviuden. Volgens den Ameri- kaan is er zelfs een afzonderlijke commissie benoemd, om het vraagstuk te onderzoeken. Velen gelopven, dat de onmogelijkheid om een woning te vinden, voor tal van echtpa- reii reden zal zijn om hun cineenigheid weer in te schikken. GEEN „BLUE BAND", MAAR R.K. VERGADERING. S'inds eenigen tijd liep in Duitschland een ambtelijk redame-posistempel met de vennel- d'ing „63ste algemeene vergadering van de Katholieken in Duitschland te Hannover". Deze reclame door middel van de rijikspost heeft in breede kringen van Duitschland er- gernis gewekt. In bladen van schier alle partijen werd een dergelijike soort van recla- me-exploitatie afgekeurd. In den rijksdag stelde dr. Mfimm aan den minister der poste- rijen vragen ter zake. Het antwoord is thans afgekomen en luidt, dat het bewuste stempel, dat door *t reclame-bureau van de post was aangenomen, thans op last van den minister ter zijde is gelegd. Oemeng-d nieuws EEN MIDDEL TEGEN MOND- EN KLAUWZEER? Zooals men zich herinnert, zegt de Telg., hebben wij indertijd gemeld, dat het aan Dr. J. J. Meier, directeur van den Keuringsdienst te Breda, gelukt zou zijn, een doeltreffend mond- en klauwzeermiddel te bereiken. Te- vens meldden wij kort daarna, dat de heer Meier aan de Nederlandsche regeering op zeer gunstige voorwaarden publicatie van het middel had aangeboden, doch dat de re geering daarop niet wilde ingaan. De tus- schen Dr. Meier en Den Haag gevoerde cor- respondentie over dit onderwerp is indertijd) in alle vak- en dagbladen geresumeerd of in extenso gepubliceerd. Thans echter acht de heer Meier, naar hij ons mededeelde, zich niet langer moreel ver-. antwoord, het geheim voor zich te houden. Hij1 is bezig aan een vrij uitvoerige beschrij- ving van de door hem genomen proeven, maar wil het voorschrift van de toebereiding van het middel reeds nu gemeengoed- maken. Behalve in eenige week-vakbladen, zal de publicatie van het middel, welke hieronder volgt, ook geschieden in het Tijdschrift voor Diergeneeskunde, dat 15 Sept. a.s. ver- haar gedachten en Sara sprang op, vuurraod, toen zij bemerkte, diat Trent's oogen haar met een kalm-ondeugende uitdrukking gade- sloegen. Achter wat?" vroeg ze, zich verdedigend. Achter wat u van mij denken' moet of u mij tot de geiten of de bokken moet reke- nen, U zat mijn karakter te bestudeeren,, is het niet?" Hij wachtte op antwoord, maar Sara bleef zwijgen, niet wetend wat te zeggen; hij had het onderwerp van haar gedachten maar al te juist geraaen. Hij lachte. „Het oordeel is in mijn nadeel uitgevallen, dat zie ik al. Nu, dat verbaast mij niet. Ik heb u met een eigenaardig soort van beileefdL herd behandeld. U moet maar pro'beeren inij te vergeven. Een kluizenaar" bier glirn- lachte hij even „is niet gewoon onver- wachts engelen te gast te krijgen." Sara, die zichzelf nu weer geheel meester was, keek hem kalm aan. „U zou genoeg gelegenheid daarvoor kun- nen vinden in Monkshaven", stelde zij voor. „In Monkshaven U wilt me toch niet voor- sitellen koek-en-ei te gaan worden met de voor- naamste dieftigheden hier? Zij knikte. „Waarom niet?" Hij lachte, alsof hij het voorsfel allergrap- pigst vond. -Misschiyn heeft u hier nog niet lang ge- schijnt). Hij wil n.l. dat het middel nog ge- durende deze epizootie gebruikt zal kunnen worden. Nog steeds had Dr. Meier gedacht, dat het Rijk deze zaak ten slotte nog wel ter hand zou nemen en wel op die volgende wijze; de minister had direct (al dan niet in overleg met Dr. M.), een onderzoek kunnen doen in- stellen, om na te gaan, of hetgeen in onder- staande publicatie staat, al dan niet juist is. Daarna had men (bij gunstig resultaat van het onderzoek) de vloeistof reeds in groote hoeveelheden kunnen aanmaken en gebruiken. Had men> bij dit onderzoek negatieve re- sultaten gevonden, d.w.z. dat het volgen van dit voorschrift niet tot het gewenschte doel zou voeren, dan had hij critiek verwacht. Doch noch van het een, noch van het ander heeft hij ook maar iets gemerkt De heer Meier verzekerde ons, dat hij te zijner tijd op de houddng der overheid (V.S.) zal terugkomen, omdat thans, door deze pu blicatie, zijn eigen belang is uitgeschakeld. Eerst echter moeten zijn onderzoekingen be- vestigd worden door anderen. Dr. Meier deelt ons het volgende mecle over dat middel Wanneer men de beschrijving leest van dr. d'Herelle over de besmettelijke onvatbaar- heid bij de „Barbonne" en bij de kippenty- phus, en men stelt zich dan het verloop van een mond- en klauwzeer-epizootie voor (b.v. het onvatbaar zijn van een koppel tusschen aangetaste koppels), het langzaam minder hevig worden van het verloop dezer ziekte bij de opeenvolgende dieren in een stal, het vrijblijven van dieren in een aangetast kop pel, allemaal verschijnselen, die men vroeger toeschreef aan het min of meer verzwakken van de smetstof, dan komt men tot de over tuiging, dat de bacteriophaag een zeer ster- ke rol speelt bij deze ziekte. Volgens voorschrift kan men de bacterio phaag in voldoende hoeveelheid verkrijgen door in een eultuur van de smetstof een weinig faeces te enten. De natuurlijke besmettelijke onvatbaarheid is zoo groot, en treedt bij mond- en klauw- zeer zoo duidelijk aan het licht, dat men moet aannemen, dat er zich op een gegeven cogenblik voldoende bacteriophagen in de mest bevinden, om zelfs per os (de natuur lijke wijze?) een groote onvatbaarheid te ver- oorzaken. Dit wetende, is het bestrijden van een besmettelijke ziekte teruggebracht tot een zeer eenvoudige kwestie. Men behoeft een dier slechts op tijd te „besmetten" met de bacteriophaag, om het onvatbaar te maken. De bacteriophaag gaat, zooals bekend is, door de Chamberlandkaars. Men neme faeces van een dier, wat hevig aan mond- en klauwzeer lijdende was, en waarbij (door de bacteriophagie) plotselinge opvallende beterschap is ingetreden. Deze faeces menge men met een gelijke hoeveelheid phys. Na CI. oplossing, perst deze uit, b.v. in een vleeschpers, en de doorgeloopen vloei stof filtreert men door een Chamberland kaars, waarna men haar verwarmt tot 58 a 65 graden Celsius. Tot deze zeer eenvoudige oplossing ben ik gekomen na vele proeven om de smetstof te kweeken, hetgeen mij oogenschijnlijk met geen enkele voedingsbodem gelukt was, ter- wijl alle inspuitingen bij cavia's negatif uit- vielen. Blijkens mijn proeven bevat deze vloeistof voldoende bacteriophagen om daar voor mond- en klauwzeer vatbare dieren mede te immuniseeren, en wel door onderhridsche inspuiting bij runderen, al naar de leeftijd en grootte van 10 tot 100 c.c., bij varkens van 5 tot 30 c.c., bij geten en schapen tot 25 c.c., mits men zorgt voor aanwending in het in- cubatietijdperk. De vloeistof bleef na bewaring nog min- stens 4 dagen werkzaam. Een langeren duur heb ik niet verder onderzocht, vermoedelijk zal door bewaren bij lage temperatuur en in donker de houdbaarheid verlengd kunnen worden. De inspuitingen deed ik op den duur zon- der desinfectie van de huid, abcessen traden niet op. Men doet goed, als volgt te hancllelen: Is een dier in een koppel zichtbaar ziek dan be- smet men onmiddellijk alle andere dieren, hetzij door ze melk toe te dienen van het zie- ke dier, hetzij door herhaalde besmetting door middel van stroowissen (kleine wondjes), eenige uren daarna spuit men in. De eigenschap, dat de ingespoten bacterio phaag 24 a 36 uur onvatbaarheid geeft, geldt ook hier. Dit is bij mijn proeven wel eens oorzaak geweest, dat na inspuiting toch nog mond- en klauwzeer intrad, nl. als het dier te laat besmet werd. Het schijnt dat bijv het speeksel niet op elk willekeurig oogenblik voldoende smetstof bevat om een dier snel ziek te maken. Ook bedenke men bij' toepas- sing van dit middel, dat, indien die eigenaar de ziekte bij een of meer dieren opmerkt, reeds andere runderen of varkens zijn be smet, zoodat de ziekte reeds te ver is voort- geschreden, dan dat men veel uitwerking van noeg gewoond om ontdekt te hebben, dat de lieve bewoners van Monkshaven' nhj beschou- wen als zoo wat het midden' houdend' hus- schen een gek en een- ontsnapte misdadiger." „Wiens schuid is dat?" „0, de mijee, veronderstel1 ik", zei hij snel. „Maar het komt er niet op aan, want ik be- schouw hen nu eenmaal als een stel onscha- delijke, conventioneele dwazen. Neen, dank u wel, ik ben niet van plan vrienden te wordten met de bewoners van Monkshaven." „Ze zijn niet allemaal zoo conventioneel. Een paar van hen zijn juist nogal interes- sant, mevrouw Mayuard bijvoorbeeld en de I Ierricks." Hij keek haar oplettenrf aan. „Kent u de Herricks?" „Ja. Waarom gaat u daar niet nu en dan eens heen? Miles..." „0, Miles Herrick is een beste kerdl. Dat weet ik", zei hij. „Het is totaal verkeerdi voor u om uzelf van de rest van de wereld af te snijden, zoo als u doet", Shield Sara wijs vol. Hij zweeg een poos, zijn cogen waren strak gericht op den weg, die voor hem lag en toen hij weer sprak, was het alleen om. haar aan- dacht te vestigen op het effect van de 6cha- duw der wolken over de zee, net alsof ze over niets belangrijkers haddten gespraken. Zij begon te begrijpen, dat dit zijn manier was om een gesprek te eindigen, dat om de een of andeme reoea hetn §iet he^iei Het was een inspuiting ziet. v—. - -- Toch is aanwending van het mididel aan ook nog gewenscht; uit een curatief oogpunt, omdat de ziekte milder verloopt (ik zag zelfs beginmende mastitiden teruggaan), uit een preventief oogpunt om alle zich in het dier bevindende smetstof zooveel mogelijk te ver- nietigen. Een afdoende bestrijding van het mond- en klauwzeer kan nu als .volgt .worden yerkre- gen: Men zoekt de runderen uit, die een bacte- riophaagrijke faeces geven (zie boven), men maakt zoodra mogelijk in alle beschikbare laboratoria de gefiltreerde vloeistof. Men be- proeft voor aflevering deze vloeistof, wat zijn werkzaamheid betreft. Men behandelt liefst op Rijkskosten alle aangetaste koppels, zonder een over te slaan. Men doe dit op Rijkskosten, omdat anders eigenaren van koppels, waar de ziekte aan hd: afnemen is, van de behandeling zouden afzien. De niet behandelde koppels zouden anders nieuwe besmettingshaa rden worden. Indien men deze bestrijdingswijze krachtig doorzet, dan is het mond- en klauwzeer bin nen zeer korten tijd geweken. Naar mijn meening (ik heb hierover geen proeven genomen), zou men bij alle besmette lijke ziekten succes met deze methode hebben, terwijl men bij alle plaatselijke baeterieele ziekteprocessen (waarbij men dikwijls een op- en neergaan van het verloop ziet), de ontstekingsproducten zou kunnen filtreeren, verwarmen en daarna inspuiten. Het lijkt mij, dat de werking van de zoogenaamde pyovac- cins op de bacteriophaag berust! NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR GEMEENTEBELANGEN. De Nederlandsche Vereeniging voor Ge- meentebelangen heeft Vrijdag en Zaterdag haar algemeene vergadering gehouden te Enschede. Vrijdagavond werden de leden der vereeni ging ten stadhuize officieel ontvangen door het voltallige college van B. en W. De burge- meester van Enschede, de heer Edo Beergs- ma, sprak het gezelschap toe en wees daarbij op de bijzondere verdiensten van de vereeni ging. Mr. S. Sybenga, griffier der Provrnoale Staten van Groningen, waarnemend voorzit- ter van de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen, dankte de burgemeester voor zijn vriendelijke woorden. Des avonds werd de algemeene vergade ring gehouden onder leiding van mr. Syben ga, wegens verhindering van den voorzitter, mr J. Wytema, burgemeester van Rotterdam. Bij de behandeling van huishoudelijke za ken bleek, dat de financien der vereeniging in gunstigen staat verkeeren. Na een bespreking van het examen van ge- meente-ambtenaar werden tot bestuursleden gekozen de heeren mr. Sybenga, mr. Van Op- pen, de Monchy en Van Andel. Daarna hield prof. mr. J. H. P. M. vap der Grinten een voordracht over de adminis- tratie rechtspraak, die een waarborg wil zijn, daf de wettelijke bepalingen, welke de indivi- dueele rechten van den staatsburger omschrij- ven, ook inderdaad worden uitgevoerd. Zaterdagmorgen maakten de leden een autotodht, waarbij verschillende gemeentebe- drijven in oogenschouw werden genomen. Daarna werden de besprekingen over de ad- ministratieve rechtspraak voortgezet. CONGRES NEERLANDS VOLKS- KRACHT. Twee-en-twlntig vereenigingen uit verschil lende kringen zijn als „aangesloten vereeni gingen" tot het congres Neerlands Volks- kradit van het Algem. Nederl. Verbond op 26 en 27 dezer toegetreden, n.l.; Vereeniging ter bevordering van het vreemdelingenver- keer, R.K. vereeniging voor den volkszang, Volksweerbaarheid, Haagsch Comite voor volksfeesten, Kon. Nederl. Vereeniging Onzc Vloot, Chr. Werkliedenvereeniging. Onze hulp is in den naam des Heeren, Bond van Nederl. Tooneelschrijvers, Dietsch Studentenverbond, Nederland in den vreemde, Alg. R. K. Amb- tenaarsvereeniging, Nederl. Vereeniging voor den volkszang, A. N. W. B. toeristenbond voor Nederland, Centraal Bureau voor wijk- belangen, Nederlandsch Onderwijzers-Ge- nootschap, Dndernemersraad voor Neder landsch-Indie, Zeelandia, Nederlandsche Ver eeniging van huisvrouwen, Hou ende Trou, Vereeniging Bijbel, Oranje en Nederland, Ne derlandsch Fabrikaat, Oost en West en de Kon. Nederl. Vereeniging Ons Leger. HUISWAARTS KEEREN VAN HERHA- LINGSOEFE N INGE N. Vragen van den heer Ter Hal aan den Minister van Oorlog: 1. Is het juist, dat zij, die voor herhalings- oefeningen onder de wapenen moeten komen en Vrijdags hebben afgepresenteerd, na hun dienst gedaan te hebben, den volgenden dag, Zaterdag, voor Rijksrekening naar huis kun nen terugkeeren, doch dat degenen, die de reis zelf bekostigen kunnen en willen, reeds des Vrijdags mogen vertrekken? 2. Zoo ja, acht de Minister zulks niet eep even afdoend, a'ls wanneer iemand aan het andere eindi van de telefoon plotseling „op- hangt" zonder voonafgaande waarschuwing. Ondertussehen hadden zij den steilen heu- vel bereikt, die vlak bij Selwyn's huis lag en enkele minuten later stopte Trent de auto voor het hek. „U heeft mij voor niets te bedanken", zei hij, kortaf haar danfchetuigingen afwijzend toen zij samen op het voorpad stionden. „Ik ben het, diie u dank verschuldigd is. Mijn ge- legenbeden om van gezelschap te genieten" op drogen toon „zijn eenigszins be- perkt." „Breid u ze dan uit, zooafe ik u voor- stelde", antwoordde Sara eenigszins scherp. „Zoudt u het graag willen, dat ik dat deed1?" vroeg hij snel en zijn aandachtige oogen zochten haar gelaat met een plotse linge gretige uitdrukking. Zij sloeg de oogen- neer. Gpeens was zij zich een' onverklaarbare zenuwachtigheid be- wust, een verwairing, waardoor het'haar on- mogelijk scheen een antwoord uit te brengen. Maar hij wachtte op dat antwoord en ein- delijk was zij met inspanning zichzelf weer meester en zei zaeht; „Ja, ik.... ik zou het graag willen." HOOFDSTUK X. Een cntmoeting op RozenfiofL Het had Sara niet veel tijd gekost haar Rl-aats in het hutehouden op Sunp^S te dh6f!li]i?heicf fe'gteoWr Hetf, TvTer geldmidde. len niet toestaan dat zij een dag eerder vere trekken, en een bevoorrechting ook van hen, die slechts een jdoine en dus goedkoope reis behceven te maken tegenover degenen, die ee> lang en dus duur traject moeten afleggen? 3. Bestaat er bezwaar tegen om, na het afpresenteeren, alien, die voor herhalingsoer feningen onder de wapenen zijn gekomen, nog des Vrijdags voor Rijksrekening huiswaarts te doen keeren en zou zuliks bovendien niet nog besparing opteveren voor het Rijk, itt zooverre daardoor immers ten minste eefi middagmaal en een ontbijt worden iritge- spaard voor alien, die men anders, welliclK noodeloos en nutteloos, tot Zaterdag in diensdj houdt?, RECTORAATSOVERDRACHT NEDER LANDSCHE HANDELSHOOGESCHOOrl De rector-magnificus der Nederlandsche Ho c_ school aan de Pieter de Hoogwcg te Rotterdam heeft in de groote zaal der Hooge- school in een openbare Senaatsvergadering het rectoraat overgedragen aan zijn opvolger Dr. N. J. Polak en verslag uitgebracht vaet de lotgevallen der fioogeschool in het afge- loopen studiejaar. WILLEM I KONING-INGENIEUR. De heer ir. H. A. van IJsselsteyn herin nert in „De Ingenieur" aan de verstreklcende idealen van koning Willem I om zijn land tot ontwikkeling te brengen. Zoo had hij o.a. gehoopt, dat de Nederlanders de landengte van Panama zouden doorgraven. In 1828 stichtte de koning een West-Indi- sche maatechappij. Als eerste punt op het programma van dit handelslichaam stond het doorgraven van de landengte die beide oceanen scheidt. Het geprojecteerde kanaa! liep van den StiMen Oceaan naar het meer van Nicaragua, welk meer een natuurlijke vehbinding met den Atlantisclven Oceaan heeft door de Rio San Juan. De maatschappij werd opgericht met een kapitaal van 10.000.000. Niemand mocht voor meer dan 50.000 inschrijven, behalve de koning en de konmklijke familie. De Belgische omwenteling maalcte een ein- de aan die grootsche plannen. De West-In- dische Maatschappij werd in 1851 opgehe- ven. Bij de wijziging der statuten in 1839 bleek dat van de 3875 aandeelen 3403 in handen waren van den koning en 66 in die der koninkilijke familie. Op de aandeelen van 1000 was /400 gestort. Dit geld is zoo goed als geheel verloren gegaan. Toen na de afscheiding van Belgie dit rijk Antwerpen met Duitschland wilde verbinden door een spoorweg, nam Willem I maatrege len, opdat de Nederlandsche havens de Bel gische voor zouden zijn. Hij benoemde in .1836 een Staatscommissie om hem in deze aangelegenheid van advies te dienen. Toen de commissie had voorgesteld, een' spoorweg voor Rijksrekening te bouwen van Amster dam naar Duitschland, diende de kening' met groote spoed1 een weteontwerp in, dat die Tweede Kamer echter met verpletterende meerderheid verwierp. In 1838 werd daarop eenvoudig bij Kon. besluit bepaald, dat de spoorweg tot stand gebracht zou worden en dat de kosten gevon den zouden worden uit een leening, waarvan de koning den interest waarborgde. In 1843 werd de spoorweg van Antwerpen naar den Rijn geopend, het duurde tot 1855 voor de spoorweg Amsterdam—Emmerik ge- reed was. Een overeenk'omstig beeld toont 3e aanleg van het Voornsche kanaail. De verbinding van Rotterdam met de zee was allertreurigst. Met moeite was op het eind der 18e eeuw het vaarwater aldus ver- beterd, dat er bij hoog water een diepte van 13 tot 14 voet was. Reeds met het oog op de belangen van 3e te Rotterdam gevestigde Marinewerf, waar de oorlogsschepen werden gebouwd, was het noodig, dat deze langs den korst mogelijken weg verbonden werd met de uitrustingshaven HellevoetsOuis. In 1821 was door den Water- staat een plan voor het kanaal door Voorne gemaakt, dat op 1.600.000 begroot was. Koning Willem I heeft den aanleg van dit ka naal tusschen de jaren 18271829 bevolen en het daartoe benoodigde geld eenvoudig uit eigen middelen* voorgeschoten. Het Ne derlandsche volk heeft er in berust, dat dit bedrag nimmer is terugbetaald. Dat bij deze beslissing van den Koning de commercieele belangen meer wogen dan die der Marinewerf, wordt bewezen door de groo te belangsteliling, die Z. M. toen toonde voor de ontwikkeling der Rotterdamsche haven. Van hem is uitgegaan het denkbeeld am aan de overzijde van de Maas een groot han- de'sentrepot te stichten. Ook de hoofdstad heeft de Konmg met voortvarendheid trachten te overtuigen, zich aan te passen aan den nieuwen tijd. Het is van algemeene bekendheid, diat Hij, vooridat het Noord-Hpllandsch kanaal werd gemaakt, de Nederlandsche ingenieurs er van trachtie te doordringen, dat de kortste weg van 'Am sterdam naar zee liep door „Holland op zijn! vinden. In een woning, waar de heer des hui- zes het grootste dieel van den dag afwiezig was, de huisvrouw altijd aan haar kamer ge houden en de dodder een mooi; jong ding, dat met haar gedachten altijd bezig was met „kleur" en „atmosfeer" en die van de prao- tische noodzakelijkheid van huishouden geeni flauw begrip had, moest de komst van iemand met zelf naar de helft van Sara's ver standige kennis wel aanleiding gevien tot vele hervormingen. Dick Selwyu, van wiens kradit het uiterste gevergd1 werd door de tischen van zijn groote practijk en door de zemiwinsipanoiag, waar- toe het moeilijke humeur van zijn vrouw hem d'wong, leerde al gauw zich tot Sara te wen- den om wat sympathiek medeleven en begrij pen, dat hem tot nu toe in zijn huiselijk le ven ontzegd was gewekt. Hij had natuurlijk nooit weer met haar ge spraken over mevrouw Selwyn's ongenees- lijke kwaal van altijd-met-zich-zelf-bezig- zijn na den dag van haar aankoxnst, toen hij door die pijnlij'ke scene van zijn vrouw wel ge dwongen was geweest haar een soort verkta- ring ervan te geven, maar Sara's snel 'begrij pen van den toestand had de zaak oneindig eenvoudiger gemaakt en door een groot ge- deelte van haar eigen tijd aan de veeleischett- de zieke te bestedCn en haar daardoor in goed humeur te houden, spaarde zij Selwyn menig aketig half uur van klachten en verwijten uit. 4, .(Wordt vervolgd.)' Na den strijd tegen den drank is men in Amerika begonnen een actie te voeren tegen te tabak. Deze actie is niet nieuw ze wordt leeds 25 jaar gevoerd maar thans zijn er wettelijke maatregelen genomen. Zoo is reeds in 41 van de 52 Staten, die NoortteAmerika vormen, op de een of andere wijze aan het ongebreidelde tabaksverbruik een wettelijke hinderpaal in den weg gezet en wel: Rhoeddsland, Conecticut, Texas, Utah» en Wyoming, verbieden elk gebruik van tabak, in iederen vorm aan personen bcncden de 16 jaar. Michigan gaat tot 17 jaar. Arizona, California, Delaware, Mississippi, New Jersey, New York, NortluDacota, Ores gon, SouthsCarolina, South^Dacota en Was; hington verbieden gebruik, aanbieding en ver» koop van tabak, in iederen vorm, aan personen tot 18 jaar, Illinois, Massachusetts, Missouri en Montana verbieden sigaretrooken tot 18 jaar. Georgia, Nebraska, Kentucky, Maine, Ar kansas, Michigan, Minesota, Nevada, Noord* Carolina, Oklahama, Pensylvania, Tenessee, Vermont, West^Virginia en Wlisoonsin verbies den gebruik en verkoop aan personen tot 22 jaar. Jowa, Kansas en Noord*Dakota verbieden gen geheelen sigarethandek Alabama en Ntah hebben een wet die den tabaksverkoop in zijn den geheelen sigarethandel. Alabama en Utah en Nebraska straffen den overtreder met een boete van 1000 dollars. Missouri, Arkansas, Nevada en Texas gaan tot 500 dollar boete. NoordsDacota verbiedt annoncen of reclame voor tabak of sigaretten. Het rooken is er in alle openbare gebouwen verboden, evenzoo in de hotels, buiten de rookkamers. Jowa verbiedt tabakreclame in de nabijheid van scholen. Kansas verbiedt elke sigaretreclame of ans nonce.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5