De groote Landbonwtenteonstel- ling te Hoorn. •malst". veze acnten toen echter dit werk on- uitvoerbaar. Met weerzin legde Hij zich bij dit oordeel, zij het ook aarzelend, neer, en verleende zijn steun aan het kanaal naar Den Helder. Het entrepot der hoofdstad, dat thans nog bestaat, werd op Zijn sterken aandrang tot stand gebracht, nadat bovengenoemde wet daartoe de gelegenheid had geopend. Voor de verbetering der binnenlandsche kanalen werd, in de eerste jaren der regee- ring van Koning Willem op Zijn persoonlijk dnitiatief ontzaglijk veel gedaan. De zoo hoogst merkwaardige Zuid-Willemsvaart werd in enkele jaren gegraven; zoowel in Noord- als in Zuid-Nederland zijn* tal van kanalen, die uit dien tijd dateeren; het Apel- doornsch kanaal werd op kosten van den Ko ning gemaakt. Van buitengewoon inzicht in de behoeften der techniek getuigt het vele dat Willem I gedaan heeft voor de bevordering der nijver- heid. Hij was de stichter van de groote fabriek Cockeriill, die zich later tot een wereldfirma ontwikkelde. Op het Koninklijk domein te Se- raing werd een steenkolenmijn aangelegd en de grondslag gelegd1 van deze merkwaardige indusfa-ie, die welhaasst haar honderdjarig geboortefeest zal vieren. Aanvankelijk werkte de ingenieur Roentgen nauw te zamen met CockeriW. Laatstgenoemde produceerde het ijzer; Roentgen maakte de eerste stoomma- chines voor de scheepvaart en grondvestte met grooten steun van den Koning de Neder landsche Stoombootmaatschappij, van welke de fabriek Feijenoord een der bedrijfstakken was. Toen na de Belgische revolutie de maat- schappij zorgvolle tijden doormaakte, hielp de Koning haar herhaalde malen met zeer belangrijke bedragen. De groote steun, dien, na de afscheiding van Belgie, de Nederlandsche Handelmaat- schappij bood aan de Twentsche textielindus- trie en die de groote oorzaak is geweest van de cntwikkeling dezer nijverheid in latere ja ren, werd gegeven op uitdrukkelijk verlangen van den Koning. Niet dan met opoffering van de belangen, die Hij, en als groot aan- deelhouder fen als garant van den interest op de actien der Handelmaatscbappij had; kon deze steun verleend worden. Ni miner aarzelde de Koning, zulk een financieel risico op zich te nemen. Nu het ongeveer een eeuw geleden is, dat de groote werkzaamheid van Willem 1 voor de behartiging der belangen van Zijn toen nog onverdeeid Koninklijk, plaats had, kan men meer onbevooroordeeld, dan de tijdge- nooten of het geslacht, dat kort na 1840 leef- de, de diensten beoordeelen, die Hij aan zijn land bewezen heeft. Van harte hoop ik, dat deze regelen aanlei- ding mogen zijn, dat er eens een volledig ilicht worde geworpen op het vele dat Koning Willem I gedaan heeft voor tal van inge- •nieurswerken en industrieele belangen en op den juisten blik, dien Hij gehad heeft op zoo- vele technische vraagstukken. Degeen, die deze taak op zich zal nemen zal zonder twijfel een dankbaar onderwerp behandelen, dat '-em naar alle waarschijnlijk- heid de overtuiging zal schenken, dat deze Oranjcvorst een waardige plaats inneemt in de rij der groote mannen van Zijn geslacht. KORTE BERICHTEN. De ambachtsschool te Tiel heeft Zater- dag haar zilveren jubileum gevierd. De rectoraten der universiteiten te Leiden, Utrecht, Groningen, Amsterdam, en der technische-, landbouw- en handelshooge- school zijn gisteren overgedragen. Zondag is te Overveen, op het duin- terrein, een internationale vegetariersdag ge- houden. Te Beekbergen is Zaterdag de boerde rij van j. Ribbink op het Witteveen uitge- brand. Verzekering dekt de schade. Zaterdagmiddag is te St. Maartensdijk een 14-jarig dcchtertje van J. Geldhof an- gereden door de motorfiets van D. Koernan uit Stavenissc. Het meisje werd bewusteloos en is gistermorgen aan de gevolgen van de aanrijding overleden. De Prins is voornemens a.s. Donder- dag voor korten tijd naar Zwitserland te gaan. Ten gevolge van het' weigeren van de voetrem is gisteren te Venlo de met koloniale war-en volgeladen vrachtauto van de firma A. G. de haven ingeloopen. De chauffeur wist zich nog op het laatste oogenblik te redden. In de contradcommissie voor het mijn- bedrijf hebben de werkgevers de tegenvoor- stellen van de christelijke bonden in hoofd- zaak aanvaard. Het Ink van den 14-jarigen C. Wieben uit Keent (Geld.) die op 7 dezer van de gier- pont te Over-Asselt is gevallen, is Zaterdag- avond tegenover Grave uit de Maas opge- vischt. In de Crooswijkschestraat te Rotterdam is de 6-jarige D. H., achter een vrachtwagen te voorschijn komende, door een vrachtauto gegrepen. De jongen die eenige verwondin- gen opliep is in het ziekenhuis verbonden. In Nijmegen is gisteren een tentoonstel- ling van den Bond van Nederlandsche tuin- kunstenaars geopend. (Vervolg) De stemming werd, toen des middags de zon haar stralen weer op ens aardschtranen- dal nedei-wierp, al daddijk de gewenschte, terwijil de bezoekers van alie kanten de stad b-innen kwamen. De mannen van het landbouwvereemgings- leven in ons land waren druk bezig hetgeen op het gebied van wetenschap en organisatie den landbouw vooruit kan brengen, zoo popu- lair mogelijk te maken en dit geschiedde voor- namelijk in het hoofdgebouw, waarin de af- deeling „Wetenschap en organisatie" was on- dergebracht, waarom wij allereerst onze schreden naar deze afdeeling richtten. Bij het binnenkomen stonden wij allereerst tegenover de stand van de Cooperative Zui- velbank. De heer Dokter was bij deze stand bezig om het nut van deze instelling toe te lichten. Deze stand mag bijzonder geslaagd wor den genoemd. Op een groot achterdoek ziet men verschillende sehepen in onstuimige zee zich richten naar het licht van den vuurtoren om de veilige haven te bereiken. In het licht van den yuurtoren staat met groote letters „Codperatieve Zuiveibank", waardoor men te kennen wil geven, dat deze bank voor de fi nanciering van den landbouw de veilige ha ven is, die bereikt moet worden. De bank controleert de fabrieken en heeft de eigen controle door aansluiting bij de Cen- trale Bank doorgevoerd. Voorts staan daar verschillende foto's van aangcsloten fabrieken, die bewijzen, dat deze instelling in N.-H. steeds meer doordringt. De vereeniging voor Landbouwhuishoud- Onderwijs is door een groote stand vertegen- woordigd, met aardige foto's van de plaatsen waar dit onderwijs wordt gegeven en een de- monstratie van alle werkstukken. Men krijgt hierdoor wel den indruk dat dit onderwijs datgene geeft wat de toekomstige huisvrouw van den landbouwer moet weten. Het Rijkslandbouw-Proefstation voor Ak- ker- en Weidebouw te Groningen, bodemkun- dige afdeeling, exposeert een collectie grond- monsters; de uitvlooting van kleisuspensie's, methodies van onderzoelc, studies, leerbotken enz. en voorts 'n nieuw soort karwei van Dr. Zijlstra, welk karwei het zaad niet laat val- len. Bovendien een tabel, die belangrijke ge- gevens bevat over verschillende groentesoor- ten. Deze stand is voor onze akkerbeers bij zonder leerzaam. De Prov. Bond van Rundveefokv enigin- gen in Noord-Holland geeft door een over- zichtelijke stand een beeld van den vooruit- gang in de rundveefokkerij. De bloedliin „Jonge Max", waarvan een der afstamme- lingen de kampioenstier was op de tentoon- stelling te's Gravenhage, maakt hier een goed figuur. De vooruitgang van de produc- tie van het vee wordt hier zoowel kwa'italief als kwantitatief overzichtelijk gedemon- streerd. De Gezondheidsdienst voor vee in N. H. geeft een overzicht van den arbeid van dezen dienst gedurende de twee jaar van zijn be- staan. Hier kan geconstateerd worden een niet onbeduidende vooruitgang in den gezond- heidstoestand van het vee ten opzichte van de tuberculose. Het Kaas- en Botercontrdie-station te Alk- maar is door een zeer aardige stand vertegen- woordigd ender het motto „Kaascontrole steunt den eerlijken ha,n«del, de eerlijke baud el steunt de kaascontrole". De Plantenziektekandige dienst te Wage- ningen demonstreert verschillende ziekten on- der de granen en groenten. In verband met deze inzending is voor de praktische bestrijding van de koolvlieg de stand van de heeren Groen en Bakker uit St. Pancras, bestaande uit koolkragen, interes- sant. De stand van het Instituut voor Landbouw- werktuigen en gebouwen te Wageningen be vat een groot aantal teekeningen en gegevens waarin wordt aangegeven hoe de inrichting op een boerderij niet en hoe die wel moet zijn. Het Rijksveeteeltconsulentschap te Hoorn toont hoe men door een oordeelkundige voe- ding voor minder geld beter resultaten be reikt dan met een onoordeelkundige voeding, die meer geld kost. De Coop. Bond van Coop. Landbouwver- eenigingen in N.H. propageert, dat het mo gelijk is dat Cooperatieve vereenigingen met hun maalderijen een evenwaardig product le- veren als vroeger de windmolen en dat door gezamenlijken aankoop meer kan worden- be reikt dan door iederen veehouder afzondt-rujk. De Rijkstuinbouw-Winterschool te Hoorn demonstreert het groote nut van het tuin- bouw-onderwijs voor den aankomenden tuin- der onder het oude motto „Kennis is macht". De Rijkslandbouw-Winterschool te Sc/ia- gen exposeert een pracht collectie leermidde- len. Met deze stand wordt voora! beoogd de landbouwers op te wekken hun zoons naar deze zoo nuttige onderwijs-instelling te zen- den, wat men tracht te bereiken door in cij- fers aan te geven, dat gelijke scholen in Leeuwarden en Groningen heel wat meer leerlingen trekken dan die te Schagen. Noord-Holland, dat in de toepassing van de rationeele teelt bij de andere provincien niet ten achter wil staan, moet zich bewust worden, dat in de toekomst de landbouwer, hetgeen op deze scholen geleerd wordt, niet meer kan missen. De wedijver der volkeren stelt steeds hoo- ger eischen aan de activiteit van de voort- brengers. De kennis die men daarbij van de moderne wetenschap kan trekken, kan op den duur niet gemist worden. In zijn openingswoord constateerde de Di- recteur-Generaal van den Landbouw, de heer v. Hoek, dat in dit opzicht nog zooveel conservatisme overwonnen moest worden, daarbij de voorloopers aansporende, in het belang van de gemeenschap nun werk te blij- ven voortzetten en ook wij zeggen „houdt den moed er in en leg het begonnen werk, met het oog op het oogenschijnlijk niet groot suc- oes, er niet bij neer." Dit geldt voor het gansche landbouwver- eenigingsleven. Het Rijkslandbouw-Proefstation te Hoorn demonstreert de melkopbrengst van een groot aantal koeien en tal van voederproeven. Voorts geeft deze stand aan welke bacterien een rol spelen bij de zuivelbereiding, hoe men deze kan bestrijden en hoe men daarvan bij de zuivelbereiding het hoogste nut kan trek ken. Het Rijkslandbouw-Proefstation te Wage ningen geeft op leerzame wijze de resultaten van de onderzoekingen van verschillende vee- voedersoorten. De Bond van Coop. Zuivelfabrieken in N.-H. is met een groote stand aanwezig, waarin tentoongesteld zijn de artikelen welke veelal gemeenschappelijk worden aangekocht en die onder controle staan. Deze stand geeft voorts aan wat in een zuivelfabriek aanwezig moet zijn om de nood- zakelijke controle uit te oefenen en de melk naar vetgehalte te kunnen uitbetalen en uit de melk te halen wat er in zit. Het Noord-Hollandsche Groot-Yorkshire Varkensstamboek demonstreert de resultaten van haren arbeid en wil in betere biggen snel- ler groei bij dezelfde voeding, beter vleesch en spek en export naar het buitenland. De Vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij geeft een overzicht van het aantal fokkers en de verschillende fokrichtin- gen, waaruit blijkt, dat hoe langer hoe meer fokkers het Texelsche schaap gaan fokken. Uit de inzending van de Scheercontrdle- coamissie io N..11 blijkt, dat ip de kwaiiwit en het aantal K.G. van de vachten van de stamboekrammen een groot verschil is en dat het mogelijk zal zijn door een oordeelkundige selectie zoowel kwaliteit als kwantiteit aan- merkelijk te verbeteren. De Federatie tot verbetering van den Wol- handel vestigt er de aandacht op, dat het gewenscht is onze kleeding van deze federatie te betrekken. Deze kleeding is sterk en goed- koop. Voorts geeft deze stand aan, dat het in het belang is van den wolproducent geza- menlijk en gesorteerd de wol te verkoopen. De inzending van „De Hollandsche Maat- schappij van Landbouw" geeft een beeld van de sinds 1847 jaarlijks gehouden veld'keu- ringen van deze maatschappij alsmede van de door haar voor den landbouw gepropa- geerde boekhouding. De Landbouw-Hoogeschool te Wagenin gen geeft een beeld van de verschillende aardappelziekten. De Noord-Hollandsche Bond van Geiten- fokvereenigingen demonstreert op welke wij ze de geiten geregistreerd worden en toont aan welk nut er van dit te lang verwaarloos- de huisdier getrokken kan worden. Het Rijksproefstation voor Zaadcontrdle te Wageningen geeft aan de wijze van onder- zoek van zaden en geeft een beeld van tal- looze variatie's van verschillende zaden. De Rijksserum-inrichting te Rotterdam exposeert verschillende zieke organen op sterk water en de bestrijdingswijze van deze ziekten. Het Rijkszuivelconsulentschap voor Noord- Holland stelt 2 collecties beide nieuw melkge- reedschap (melkemmers en teemsen) op den voorgrond. De eene is degelijk gemaakt, de andere heeft allerlei fouten. De aanmaak van zulk slecht gereedschap staat de bevordering van de goede melkwinning in den weg. Uit onkunde en verkeerde, onvooraeelige zuinig- heid, schaffen vele veehouders het slechte aan. Onder het opschrift: „Zoo moet het niet" zijn 'n melkblok en 'n spantouw opgeliangen, welke dte gebruiker niet schoon hield. Het daarnaast geplaatste blok en touw, afkomstig "van een andere boerderij, geven aan hoe het k a n en m o e t in het belang van de goede melkwinning. Er wordt gewezen op het groote belang voor zuivelfabriek en veeboerderij van te kun nen beschikken over leidingwater ter voorko- ming van kaasgebreken en ter bevordering van de kwaliteit der footer. Het bedrijfswater (nortonwater) is dikwijls minder geschikt, be- halve als koelwater. Ete ervaring, sinds 1917 opgedaan door de inspecties van 516 bcerderijen, die aan 13 kaasfabrieken de melk leverden, heeft den con- sulent het groote belang daarvan doen inzien, en hij maakt propaganda voor die zaak, wel ke voeren kan tot: hoogere uitbetaling der melk tevredenheid onder de leveranciers lagere exploitatiekosten. Een grafiek laat zien de ontwilckeling der fabriekmatige kaasbereiding in Noord-Holland van het begin af (1871). Daaruit blijkt o.a., dat beide Bonden in ledental achteruitgaan Het station voor melkonderzoek te Hoorn vhn de vereeniging van oud-leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen toont, dat het zich ten doel stelt controle uit te oefe nen op de producten van de koeien door het ond'erzoeken van verschillende melkprod-uctcn en het nagaan van de daarbij gebruikte instru- menten. In dit hoofdgebouw is voorts ondergebracht een stand van den Raad van Arbeid te Hoorn, waarin getracht wordt het nut van deze instelling naar voren te brengen door uit te laten komen op welke wijze profijt van deze instelling voor het instandhouden van de werkers kan worden getrokken. Ook heeft men er een stand van de commis- sie voor de malariabestrijding, waarin de heer Loaman uit Alkmaa, bijgestaan door ver schillende zusters, onvermoeid iedere belang- stellende aantoo-nt welke groote voordeeleti voor de volksgezondheid door een dodmatige malariabestrijding verkregen kan worden- Eenige particufiere reclamestands vullen de overige ruimte in dit groote gebouw. Het komt ons voor, dat men dfeze stands, hoe smaakvol ze overigens ook zijn, beter in een ander gebouw had kunnen onderbrengen. Een wandeling door de andere tenten stemt den bezoeker onwillekeurig tot bewon- dering voor hetgeen door een goed toegepas- ten arbeid op onzen Noord-Hollandschen bo- dan kan worden verkregen. De inzendingen groenten, fruit en zuivel munten uit door groote verschddenheld. In het bijzonder vestigen wij de aandacht op de inzending van de combinatie van de West-Friesche Veilingen waarvan de heer W. Balk uit Alkmaar de ziel is. Gedemonstreerd worden de venpakkingen van het fruit van de veilingen te Bl-okker, Hem, Winkel, Wijdenes en Zwaag. Men zid hier hoe deze commissie er er-nsitig naar streeft, door verbetering te brengen in de sorteering en de verpaking van het fruit, het afzetgebied voor on® Noord-Hollandsch fruit in het buitenland te vergrooten. Een vergelij'king van wat getoood wordt om aan te geven- hoe het was, is en worden moet, toont aan, dat deze commissie buitenge woon nuttig werk dbet. De verpakking van het fruit voor de buitenlandsche verzending doet niet onder voor die van het buitenland sche fruit, dat in ons land wordt ingevoerd1 en wanneer men dit op deze wijze verpakte heer- lijke fruit aanschouwt, dan komt het ons heel wat begeerlijker voor dan de sinaasappelen en bananen die in ons land in zoo groote hoe- veelheden worden genuttigd en dit te meer als men bedenkt, dat ons fruit van zooveel groo- ter waarde is voor den opbouw: van ons lichaam. De commissie maakt dan ook door het aan- brengen van een groot aantal spreuken op aardige wijze reclame voor het nuttige van dit fruit. Wij lezen n.l.: „Htet eten van zure appelen werkt gunstig op het humeur", en „Een helder hoofd, een' goed; humeur. Op de wangen een frissche kleu-, De spijsvertering immer goedi, Rustig slapen, zuiver bleed. Dit alles en nog veel meer geeft fruit, Tel daar gerust uw geld voor uit". Het aardappelenseltctiebedrijf te Texel van den heer Dijt verdient eveneens een afzom- derlijk woord Dit bedrijf is in een stand met 19 late soor- ten aardappelen alien van stamselectie afkom stig, aanwezig. De vpornaamste soort® zijn Red Star, Eigenheimers, Zeeuwschc blauwen en Bravo's. Als aardigheid wordt aangegeven hoe de bon-te Star verloopt uit de Red Star en hoe uit de bonte Star weer de witte Star ontstaat. De nieuwe soorten van Veer-kamp en van Veenhuizen en enkele buitenlandsche soorten vindt men er mede aanwezig. Hoofddoel van dit, onder de eminente lei- ding van den ingenieur den heer Dijt uit Alk maar staande Texelsche bedrijf is, door selec- ie te verkrijgen ziekt-evrije prodiuctieve soor ten met verwijdering van al wat verkeerd is Naast deze stand1 bevind-t zich een stand van vroege aardapeisoorten van den heer A. R. Couwenhoven te Alkmaar met hetzelfde doel. De drukte in Hoorn. Naarmate het weer des middags gunstiger werd, nam het aantal bezoekers toe, zoociat er een gezellige drukte in Hoorn's straten viel te constateeren. Ook de harddraverij bracht vele bezoekers in de stad. Het aantal autobussen dat de stad binnen- reed was zeer groot en tegen den avo-nd kon worden vastgesteld, dat de eerste tentocmstel- lingsdag, althans voor Hoorn's Midden- stan-d, geen mislukte dag was geweest. Muziekcorpsen concerteerden op verschil lende plaatsen. Toen des avonds de verlichting brandde verkeerde Hoorn eerst redd in een feeststemming. Wij volstaan ten slotte met de verm-elding van de gister toegekende bekro-nin-gen. Bijenteelt. De volled-igste verzameling van verschillende woningen voor lossen en vasten bouw: 2e pr. Jac. Meza, Santpoort. De volledige verzameling van werktuigen gebrui-kt de bijenteelt: le pr. Jac. Meze, Santpoort, 2e pr. P. Balk, Oosterl-eek. De fijnste slingerhoning: foe pr. K. Vet, Hembrug, P. Balk, Oosterl-eek, 2e pr. D. H. Koeman, Blok-ker. De fijnste honing in secties: 2e pr. K. Vet, Hembrug. De volledigste collectie honingsoorten2e pr. Jac. Meza, Santpoort. De beste kunstraat voor broed- of ho- ningkamer of voor secties: le pr. Jac. Meza, Santpoort. Het doelmatigste honingglas, honingblik, honingvat of andere verpakking voor honing: 2e pr. Ja-c. Meza, Santpoort. De doelmatigste verpakking voor de ver zending van zwermen: le pr. Jac. Meza, Santpoort. De doelmatigste uitvinding of verbetering in het belang der bijenteelt: 2e pr. Jac. Meza, Santpoort. De doelmatigst hevolkte waamemings- kast: 2e pr. K. Vet, Hembrug. Ter opluistering gevraagd de doel matigste woning voor lossen bouw: Eereprijs P. Balk, Oosterleek. Akkerbouw. Inzendingen van eigen geteel- de producten. De beste inzending mosterdzaad, 2'A K.G. le pr. A. Zwaan, Venhuizen. De beste inzending Ka-rwijzaad, 2/ K.G.: le pr. W. Bakker Kzn, Andijk. De beste inzending blauwmaanzaad, 2 A K.G.le pr. firma R. Kool, Andijk (Oost). De beste inzending groote vale erwten, 5 K.G.: le pr. J. H. Avis, Midwoud. De beste inzending Wijker Vale Erwten, 5 K.G.: le pr. T. Sluis, Venhuizen, 2e pr. G. Stapel Azn., Hoogkarspel. De beste inzending groene erwten (Schok- kers), 5 K.G.: le pr. firma R. Kool, Andijk. De beste inzamelin-g gewone groene erw ten, 5 K.G.: le pr. W. Kooiman, Andijk, 2e pr. J. van Dijlc, Hoorn. De beste inzending bruine boonen. 5 K.G.: le nr. firma R. Kool, Andijk (Oost). D-e schoonste en uitgebreidiste verzameling van landbouwzaden in Nederland geteeld. Van elke soort 5 K.G. In te zenden door or- ganisaties: le pr. Zaaizaadvereeniging An na Paulowna. De schoonste en uitgebreidste verzameling van landbouwzaden in Nederland geteeld van elke soort 5 K.G. In te zenden door firma's en handelaren: le pr. D. Henstra, Enkhuizen. De schoonste en uitgebreidste verzameling van landbouwzaden in Nederland geteeld, van elke soort 5 K.G.: 2e pr. firma R. Kool, Anijk (Oost). Groenteteelt. In te zenden door organisa- ties. De beste inzending groenten. Deze inzen ding moet een beeldi geven van de groente teelt in de omgeving van de organisatie. le pr. en eereprijs: Vereeniging „de Tuin- bouw", Grootebroek; le pr. en gouden med. Hoornsche Tuinbouwvereeniging, Hoorn. De beste, meest volledig, decoratief opge- stelde inzending groenten, gekweekt voor par-ticulieren verkoop (eigen teelt)le pr J. Piekart, Hoorn. De beste inzending vroege roode kool, 10 stuks: le pr. Jb. Laan, Avenhom, 2e pr. P. Kok, Hoorn. De beste inzending late roode kool (be- waarkool), 10 stuks: le pr. Gebr. Muller, Zuid-Scharwoude; 3e pr. W. Keizer, St. Pancras. De beste inzending gewone witte kool, 10 stuks: le pr. Jb. Laan, Avenhom, 2e pr. Wed. P. Bot, Berkhout. De beste inzending Deensche witte kool, 10 stuks: le pr. Gebr. Muller, Zuid-Scharwou- de, 2e pr. A. Verduin, St. Pancras. De beste inzending vroege gele kool, 10 stuks: le pr. Jb. Laan, Avenhorn; 2e pr. J. de Boer Cz., Hoorn. De beste inzending taaie gele kool (be- waarkool), 10 stuks: le pr. Jb. Laan, Aven horn, 2e pr. wed. P.'Bot, Berkhout. De beste inzending keukenbieten (bleek- blad), 25 stuks: le pr. J. de Boer Cz., Hoorn, 2e pr. M. Spruit. De beste inzending wortelen voor con- sumptie, van elke soort 50 stuks: le pr. Gebr. Muller, Zuidscharwoude, 2-e pr. firma A. Zwaan Jr., Enkhuizen, Kossen en Kouwen, Broek op Langendijk, eerv. verm. G. "Beek, Hoorn. De beste izending zaai-uien, gesorteerd in 4 groepen (nep tot 35 m.M., drielingen 35 43 m.M., gewone uien 43—75 m.M., groote men boven 75 m.M. middellijn)le pr. Kos sen en Kouwen, Broek op Langendijk, 2e pr. D. Mantel Sz., Andijk, eerv. verm. Gebr. Muller, Zuid-Scha-rwoude. De beste inzending scherpe augurken, ge sorteerd in 4 groepen (fijn 3—5 c.M.; bas- m i gij& C.M-, feo boven 16 c.M.)le pr. P. Tromp, Purmerend De beste 'inzending gladde augurkenvan elke grcep 1 K.G.:"le pr. P. Tromp, Pur- merend. De mooiste inzending kom-kom-mers in min- stens 3 soorten: van elke soort 5 stuks: le pr. G. Beek, Hoorn, 2e pr. C. Visser Bz., Hoorn. De drie fijnste soorten van meloenen, van elke soort'3 stuks: le pr. A. Klinkenberg en de Jong, Naaldwijk, 2e pr. J. Piekart, Hoorn De beste inzending tomaten, van elke soort 5 K.G.: le pr. met med. v. d. minister: A. Klinkenberg en de Jong, Naaldwijk; eerv. verm. A. Vergeer, Wognum; lb J. Heering, Wes'terblokker. De beste inzending kropsla, van elke soort 10 krop: le pr. A. Jam, Hoorn. De beste inzending andijvie; van elke soort 10 krop: le pr. A. Zaan Jr., Enkhuizen. De beste inzending van minstens 3 soorten van snijboonen: 2e pr. A. Jans, Hoorn. De beste inzending van minstens 3 soorten van slaboonen, van elke soort 1 K.G.le pr. M. Spruit, Hoorn, 2e pr. J. Vlaar, Hoorn. De beste inzending spruitkool, geplukte spruitjes, 5 K.G le pr. P. Kok, Hoorn, 2e pr. Jn. Piekart, Hoorn. De beste inzending boerekool, gefoeele struik in te zenden, 5 struiken: le pr. G. Beek, Hoorn. 1 De beste inzending vroege pootaardappe- len, van alle soorten 5 K.G.le pr. Gebr. Waiboer, Anna Paulowna, 2e pr. A. P. Cou wenhoven, Oterleek. De uitgebreidste collectie specerijkruidefl: le pr. firma A. Zwaan Jr., Enkhuizen. De mooiste inzending geconserveerde groenten in glas. Alleen particulieren mo-gen inzenden; de groenten moeten door den in- zender zelf zijn geconserveerd le pr. C. Beek, Hoorn. De volledigste, meest decoTatiief opgestelde verzameling groenten en fruit op een groen- tenwagen: le pr. J. C. Visser, Hoorn, 2e pr. J. Piekart. Hoorn. Ter opluistering. Pompoenem: eerv. verm. C. Visser, Onderdijk. Fruitteelt. De mooiste en decoratief opge stelde collectie fruit: 2e pr. D. Saal Wzn. te Wognum. Vijf soorten fijne taf-elperen (de beste han- delssoorten)le pr. J. de Boer Cz., Hoorn; 2e pr. Kl. Broertjes, Ooster-Blo-kker; idem D. Veerman te Wognum. Vijf soorten handperen. (De beste handels- soorten): le pr. J. de Boer Czn., Hoora. Vijf soorten stoofperen. (De beste handels- soorten.) le pr. Kl. Broertjes, Ooster-Blok- ker, 2e pr. D. Veerman, Wognum. Vijf soorten tafel-appd-en. (De beste han- delssoorten). le pr. Kl. Broertjes te Ooster- Blokker. Vijf soorten moes-appelen. (De beste ban- delssoorten). le pr. Kl. Broertjes te Ooster- Blokker. i Vijf soorten zoete appelen. (De beste han- delssoorten.) le pr. Kl. Broertjes te Ooster- Blokker. 1 De vijf grootste peren van een soort: le pr. Kl. Broertjes te Ooster Blokker, 2e pr. J. de Boer Czn., Hoorn. De vijf grootste appelen van een soort: le pr. C. Roll-e Pzn. te Wijdenes, 2e pr. J. de Boer Czn. Hoorn. De vijf schoonste en grootste trossen Fran- ken-thaler: le pr. D. Saal Wzn. te Wognum; 2e pr. C. Rolle Pzn. te Wijdenes. De vijf schoonste en grootste trossen Black Alicante: le pr. D. Saal Wzn. te Wognum, 2e pr. K. Balk Kz., Bangert. De vijf schoonste en grootste trossen an dere druiven-soortenle pr. D. Saal Wzn. te Wognum. De 10 mooiste perziken van een soort: le pr. Jb. Avis te Midwoud, 2e pr. C. Rolle Pzn. te Wijdenes, 3e pr. J. de Boer Czn.. Hoor-n. De fraaiste mand met fruit: le pr. J. Q Visser te Hoorn. Een van fruit vervaardigd stilleven: le pr, J. C. Visser te Hoorn. Ter opluistering: Bestuursprijs eene verza meling fruit van de Veilingsvereeni-ging te Winkel. i Bl-oembollen-cu-l'tuur. Eene inzending van 40 en meer soorten tulpenbolien op naam. Van iedere soort minetens 10 stuks. le pr. Afd. Boven karspel en Omsdreken van de Al- gemeene Vereeniging van bloemencultuur te Bovenkarspel; 2e pr. Alb. Bos Hzn., te Oven, veen. Eene inzending van 20 soorten tulpenboil- len op naam. Van iedere soort minstens 10 stuks. le pr. P. J. W. Mantel te Avenhom- 2e pr. J. Baikker te Enkhuizen; 2e pr. W, Kooiman Pz. te Andijk. Eene inzending van 10 soorten bulpenbc-!- len op naam. Van elke soort minstens 10 st. le pr. C. de Wit Pzn., Bovenkarspel2e pr. Alb. Bos Hzn., Overveen. Eene inzending afgesneden bloemen van gladi-olussen op naam. Van iedere soort min stens 6 stuks. le pr. Alb. Bos Hzn., Over veen. Eene inzending bollien na-rcissen op naam. Van iedere soort minstens 10 stuks. le pr. W. Kooiman Pz., Andijk; 2e pr. Alb. Bos Hzn., Overveen. Eene inzending bollen van hyacinten op naam. Van iedere soort minstens 10 stuks. le pr. Alb. B-os Hzn., Overveen; 2e pr. J. W. Boersen, Alkmaar. Zaadteelt. De meest volledige verzameling Koolsoorten, die voor Zaadteding in aan- merki-ng komen. Alles op naam. De mooiste verzameling vollegronds en bakkomkomm-ers, gesdiikt voor export en be- stemd voor Zaadteelt. 2 pr. A. Zwaan Jr., Enkhuizen. De mooiste verzameling Stok-, Staim-, Star en Snijboonen met stroo, alles op naam. Van iedere soort moeten 3050 schokken worden bijgezonden. le pr. Firma A. Zwaan Jr., Enkhuizen. Het beste en goedkoopste vervangmiddd van Raffia, le pr. Jb. Mantel Kzn., Enkhui zen. De volledigste collectie Tuinboonzaden van Vereenigingen, Particulieren en Handelaren. le pr. Firma A. Zwaan Jr., Enkhuizen. De mooiste verzameling Bruseelsdh Wit lof. Bij deze inzending zal speciaal gdet worden op de wortels hiervan. le pr. G. Beek, Hoorn; 2ie or. Finna A. Zwaan' Jr., Enkhuizen. Wol. Vachten van Texelsche ramtnen. erv. verm. Vacht van Ram F 397, oudi 1 jaar, 7A K.G., grijna kwfl, Ej-en^ar IC Bafflu Her

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6